Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Vajinal Yapışıklık (Labial Yapışıklık) Nasıl Tedavi Edilir? Vajinal Yapışıklık Kendiliğinden Geçer mi?

Normalde vajen girişini çevreleyen deri dudakları (labia minörler) ayrıktır. Nadir olgularda bu labia minörler kısmi ya da tam olarak birbirlerine yapışıktır.

Normalde vajen girişini çevreleyen deri dudakları (labia minörler) ayrıktır. Nadir olgularda bu labia minörler kısmi ya da tam olarak birbirlerine yapışıktır. Bu durum; labial adezyon, labial füzyon, vulvar sineşi, labial yapışıklık olarak tanımlanır. Labial adezyon halk dilinde vajinal yapışıklık olarak da adlandırılmaktadır.

LABİAL ADEZYON (LABİAL YAPIŞIKLIK) NEDENLERİ

Labial adezyon doğumdan sonraki ilk aylarda oluşabilir veya daha nadiren bu bölgede süreklilik gösteren tahriş, yangı gibi durumlara bağlı olarak daha geç gelişebilir.

Labial adezyonun patofizyolojisi halen tam olarak bilinmemektedir. Östrojen eksikliği (hipoöstrojenizm), aşırı perine temizliğine bağlı mikrotravmalar, kronik irritasyon, bebek bezi dermatit ve sentetik külotlar en fazla suçlanan nedensel faktörlerdir.

LABİAL ADEZYON (LABİAL YAPIŞIKLIK) BELİRTİLERİ ve KOMPLİKASYONLARI

Labial adezyonlar genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz (asemptomatiktir), ancak kız çocuğunun idrar yapma zorluğuna, vajina ve idrar yolları enfeksiyonlarına yatkın olmasına neden olabilir. Bazı hastalarda idrar yaptıktan sonra damlama da görülebilmektedir. Hastaların belli bir kısmında pubertede östrojen seviyesinin normale dönmesiyle birlikte labial yapışıklık (vajinal yapışıklık) kendiliğinden geçer.

Vajinal açıklığın tam olarak kapalı olması, idrarın veya vajinal salgıların tıkanıklığın arkasında birikmesine neden olabilir. Bu da, hastaların %20-40’ında idrar yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır. Ciddi vajinal yapışıklıklar erken tanınıp tedavi edilmediği taktirde ortaya çıkabilen hipertansiyon ve azalmış renal fonksiyon gibi uzun dönem komplikasyonlar gelişebilir. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu olan hastaların önemli bir kısmında idrarın mesaneden üreter ve böbreğe retrogard akımı olarak tanımlanan vezikoüreteral reflü de görülebilmektedir.

LABİAL ADEZYON (LABİAL YAPIŞIKLIK) TEŞHİSİ

Labial adezyon genellikle ebeveynler tarafından fark edilir. Aileler sıklıkla normal vajina görünümü olmadığı için doktora başvururlar.

Labial yapışıklık tanısı basit bir fizik muayene ile konulur. Fizik muayenede en belirgin özelliği direkt olarak yapışıklığın görülmesidir. Yapışıklık labial bölge orta hatta ince, şeffaf bir dokudan kalın, dirençli, fibröz bir adezyona kadar değişiklik gösterebilir.

Doktorunuz, çocuğunuzun muayenesini yapıp gereken tedavi hakkında size bilgi verecektir.

LABİAL ADEZYON (LABİAL YAPIŞIKLIK) TEDAVİSİ

Doktorunuz öncelikle labiayı nazikçe ayırmaya çalışır. Labiaları birleştiren doku ince ise bu hafif uygulama ile açılabilir. Fakat birleştiren doku sağlam ise doktorunuz o bölgeye sürülebilecek östrojen içeren bir krem reçete edecektir. Bu krem öneriye göre uygulanarak labiaları nazik bir şekilde kademeli olarak zamanla açmanızı sağlayacaktır. Bu krem, labialar açıldıktan sonra her iki taraftaki deri tamamen iyileşene kadar bir süre daha (3-5 gün gibi) uygulanmaya devam edilir. Kremi uygulama şekli ve labiaları nazikçe kademeli olarak nasıl açmanız gerektiği, kremi uygulama süresi hakkında doktorunuzdan ayrıntılı bilgi almanız ve doktorunuzun önerilerini uymanız gerekir.

Bazen krem uygulandıktan ve labialar açıldıktan sonra, labial (vajinal) yapışıklık tekrarlayabilir (nüks edebilir). Ancak bu yapışıklık ergenlik döneminde genellikle kendiliğinden geçer. Bazı olgularda ise bu yapışıklıklar (labiaların arasında büyüyen ve onları birleştiren nedbeye benzer doku) idrar akımını engelleyecek kadar ciddi olabilir. Bu durumda tekrar doktora gitmek gerekir.

Benzer Konularımız

  1. Kız çocuklarında vajinal kaşıntı neden olur
  2. Septat uterus (rahimde perde) neden olur
  3. Kızlarda vajinit neden olur
  4. Çocuklarda idrar yolu hastalıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git