Enfeksiyon Hastalıkları

Vajinal Mantar Enfeksiyonu Nedenleri Ve Belirtileri

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınlarda oldukça sık rastlanan ve her kadının başına gelen bir enfeksiyon sorunudur. Bu rahatsızlık kadınların % 80'inde görülmüş bir rahatsızlıktır. Vajinal mantar enfeksiyonu kadına genelde dışarıdan bulaşmayıp, kadının kendi vücudunda normalde var olan mantar hücreleri, farklı nedenlerden dolayı vücut direncinin düştüğü zamanlarda kendini gösteren vajinal enfeksiyona sebep olur. Fakat çok fazla görülmeyen bir durum olsa da cinsel yolla da bulaştığı bilinmektedir. Deniz, havuz, havlu ve tuvalet gibi ortak kullanılan alanlardan ve eşyalardan da bulaşabilmektedir. Antibiyotik kullanımı, vücut direncinin düşmesi nedeni ile de bu hasatlık oluşabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonu kadınlarda oldukça sık rastlanan ve her kadının başına gelen bir enfeksiyon sorunudur. Bu rahatsızlık kadınların % 80’inde görülmüş bir rahatsızlıktır. Vajinal mantar enfeksiyonu kadına genelde dışarıdan bulaşmayıp, kadının kendi vücudunda normalde var olan mantar hücreleri, farklı nedenlerden dolayı vücut direncinin düştüğü zamanlarda kendini gösteren vajinal enfeksiyona sebep olur. Fakat çok fazla görülmeyen bir durum olsa da cinsel yolla da bulaştığı bilinmektedir. Deniz, havuz, havlu ve tuvalet gibi ortak kullanılan alanlardan ve eşyalardan da bulaşabilmektedir. Antibiyotik kullanımı, vücut direncinin düşmesi nedeni ile de bu hasatlık oluşabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu olmasındaki etkenler, naylon içeren iç çamaşır giyimi, şeker hastalığı, doğum kontrol hapı kullanımı, spiral kullanımı, bağışıklık sisteminde gelişen bozukluklar, devamlı ped kullanımı, genital bölgede kullanılan parfümlü tuvalet kağıtları ve prezervatifler,çok fazla tampon kullanımı, rahim ağzında oluşan yaralar, hamilelik ve aşırı kilo alımı, çok fazla antibiyotik kullanımı gibi etkenler vajinal mantar enfeksiyonuna sebebiyet vermektedir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun belirtileri

Bu hastalıkta en sık görülen belirti, özellikle geceleri artan vajinal kaşıntı olup, hastanın kendi sıcaklığı ile kaşıntı çoğalır ve yanma başlayabilir. Hasta idrara çıktığı zaman idrar yapma esnasında ve sonrasında vajina da veya çevresinde yanma ve kızarıklık meydana gelir. Cinsel ilişki esnasında ağrıya ve yanmaya sebep olabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonlarında farklı türde akıntılar meydana gelip, genelde kokusuz akıntı kütleler halinde ve beyaz renkte olup, çok sulu bir akıntı gelmesi görülebilir ve gelen akıntı beyaz süt kesiği şeklindedir. Fakat, kokulu akıntın gelmesi durumundakandidiyaziseeşlik eden ikinci bir enfeksiyonun olduğu düşünülmelidir. Buna mikst enfeksiyonuadı verilir ve genellikle tirikomonas eşlik etmektedir. Bazen yoğun akıntılar olduğunda çok fazla kaşınması nedeni ile kanama, şişlik, soyulma ve vajina duvarında mantar plakları oluşabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonu tanısı ve tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonu tanısı, hastanın normal jinekolojik muayenesinde anlaşılabilir. Hiç şikayeti olmayan bir kadının smear testinde bazen mantar enfeksiyonuna rastlanabilir.

Vajinal mantar enfeksiyonunun tedavisi, bazı hastalarda kolay olur iken, bazı hastalarda kronikleştiği için zor olduğu gibi, hastaların % 5-25’inde ileri ki zamanlar da tekrarlama olasılığı yüksek olmaktadır. Mantarların, vajinadaki sağlam dokuda derinlere ilerlemesi ve sessiz kalıp, ilaçlardan da etkilenmediği için tekrarlamasına neden olabilir. Mantar tedavisinde hastaya sistemik ve lokal ilaçlar verilir ve etkisinin sağlam olması için krem ve fitil takviyesi tedavide yardımcı olabilir. Tekrarlayan mantar enfeksiyonlarında hastanın eşinin de mantar tedavisi alması gerekmektedir.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Vjinal akıntı neden olur
  2. Vajinal kuruluk nedir
  3. Hamilelikte vajinal akıntı
  4. Vajinit belirtileri ve tedavisi
  5. Kadınlarda kasık ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git