Cinsel Yaşam

Vajinal Kuruluk Neden Olur? Vajinal Kuruluk Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal kuruluğun en önemli nedeni östrojen düzeyinin azalmasıdır.

Vajinal kuruluk nedir?

Dış genital bölge, vulva adı verilen bölgeden itibaren başlayan ve rahime kadar uzanan bu bölgeye vajina adı verilir. Vajina normalde 10 ile 15 sm arasında bir kanal olup ön ve arka duvarı birbiri ile temas halinde olan bir kanaldır. Ön ve arka duvar temas halinde olduğu için birbirine sürtünmemesi için sıvı akımı olması gerekir. Bu sıvı ön ve arka duvarın sürtünerek birbirini tahriş etmemesini sağlar. Vajinal kuruluk iki şekilde tarif edilir. Cinsel ilişki esnasında olan vajinal kuruluk ve normal kuruluk olarak değerlendirilir.

Vajinal kuruluk nedenleri

Vajinal kuruluğun en önemli nedeni östrojen düzeyinin azalmasıdır. Vajina ıslaklığını ve nemini sağlayan östrojen hormonu sayesinde vajinanın esnekliği ve asidik ortamı da sağlanmış olur. Vajinanın asidik olması sayesinde vajina enfeksiyonlara karşı korunmuş olur.

Menopozun başlama süreci ile birlikte östrojen seviyesi düşer ve vajina daha ince, daha az elastik ve daha hassas bir hale gelir.

Vajinal kuruluğa neden olan diğer faktörler arasında doğum, emzirme, yumurtalıkları etkileyen kanser, kemoterapi ve radyoterapi tedavileri, yumurtalıkların alınması, bağışıklık sistemi bozuklukları, sigara kullanımı, ülser ilaçları, antideprasan ilaçlar, tansiyon ilaçları, sjörgen sendromu, vajinal mantar enfeksiyonu, vajinitler, selim veya malign tümörler gibi faktörler vardır. Bunların dışında vajinal duş adı verilen vajinanın içinin yıkanması sebebiyle de vajinal kuruluk gelişebilir.

Vajina kuruluğu nedenleri

Vajinal kuruluğun belirtileri

Vajinal bölgede kaşıntı, yanma, basınç hissi, ağrılı cinsel ilişki veya tahriş olduğu için kanama, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma gibi bazı belirtiler vajinal kuruluk belirtileri olabilir. Vajina normal de hafif ıslak ve nemli olması gerekirken eğer bu ıslaklık ve nemlilik yeteri kadar olmaz ise kaşıntı, yanma ve rahatsızlık hissi oluşur.

Bu durum kadının günlük yaşantısını olumsuz etkiler ve cinsel yaşamdan da soğumasına neden olur. Vajinal kuruluk her yaşta kadında rastlanabilir. Özellikle menopoz döneminde daha fazla belirgin hale gelir. Menopoz döneminden sonra kadınların ortalama %10-40’ında vajinal kuruluk görülmektedir.

Vajinal kuruluk nasıl tedavi edilir?

Vajina kuruluğun nedeni, kadının cinsel ilişki esnasında kuruluk mu yoksa normal yaşantısında kuruluk mu bunu belirledikten sonra, nedene yönelik tedavi planlanır. Cinsel ilişki sırasında kuruluk varsa bu durumda dikkatli olmak gerekir.

Bu sorunu kökünden çözmek için hastanın eşinin de doktor ile görüşmesi ve bu konuda ne yapabileceği hakkında bilgi edinmesi önemlidir fakat östrojen azalmasına bağlı vajinal kuruluk var ise günümüzde bu durumu giderici ve vajen kayganlığını arttırıcı vajinal östrojen krem veya fitiller kullanılır. Bu ilaçların genelde hafta da iki veya üç kez kullanılması yeterli olabilir. Vajinal kuruluk ve menapozun diğer belirtileri de bulunuyor ise ağızdan alınan hormon tedavisi verilebilir.

Vajina kuruluğu olanlar nelere dikkat etmeli?

Vajinal kuruluk için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Örneğin yeterince hazır olmadan, vajinal ıslaklık sağlanmadan cinsel ilişkiye girmemek veya cinsel ilişki öncesi (vajinal lubrikan) yani bu durumu kolaylaştıracak yumuşatıcı jeller kullanmak gerekebilir. Cinsel ilişki esnasında veya sürekli devam eden ve rahatsızlık veren vajinal kuruluk sorunu var ise mutlaka bir jinekoloğa gidilmesi gerekir. Ayrıca köpüklü küvette banyo yapmamak ve vajinal duş yapılmaması tavsiye edilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Vajinal akıntı neden olur
  2. Vajinal mantar enfeksiyonları nedenleri ve belirtileri
  3. Hamilelikte vajinal akıntı
  4. Menopoz dönemi sıcak basması nedenleri ve tedavisi
  5. Vajinit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git