Cinsel Yaşam

Vajinal Akıntı Nedenleri Ve Tedavisi (Vaginal Discharge)

Vajinal akıntılar her kadının sorunu olabileceği gibi, doğurganlık dönemindeki kadınların genelinde bazı sebeplerden dolayı veya normal olarak akıntısı olabilir. Vajinal akıntı, fizyolojik bir durum yani normal olabildiği gibi, patolojik yani bir rahatsızlığın göstergesi de olabilir. Normal bir vajinal akıntı kadının sağlığı açısından önemlidir. Normal vajinal akıntı berrak ve yumurta akına benzer. Normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gereklidir.

Vajinal akıntıya neden olan hastalıklar

Vajinal akıntılar her kadının sorunu olabileceği gibi, doğurganlık dönemindeki kadınların genelinde bazı sebeplerden dolayı veya normal olarak akıntısı olabilir. Vajinal akıntı, fizyolojik bir durum yani normal olabildiği gibi, patolojik yani bir rahatsızlığın göstergesi de olabilir. Normal bir vajinal akıntı kadının sağlığı açısından önemlidir. Normal vajinal akıntı berrak ve yumurta akına benzer. Normal akıntı ile anormal akıntıyı birbirinden ayırmak gereklidir.

Kadınlarda, anormal olan vajinal akıntı belirti gösterir ve akıntıda renk ve kıvam değişikliği ,koku, kaşıntı, deride döküntü, dizüri ve disparoni gibi bazı şikayetler görülebilir.Vajinal akıntının normal veya anormal olup olmadığını anlayabilmek için, öncelikle kadının kendi vücudunu iyi tanıması gereklidir.

Örneğin, adet (regl) döneminden önce vajinal akıntılarda artma oluşur. Kadınların yumurtlama döneminde ve cinsel heyecana bağlı olarak ta vajinal akıntı artar ve kadın bunları bilmeli, anormal akıntısı olduğunda doktora baş vurmalıdır. Normal vajinal akıntı da kötü koku olmaz ve berrak renktedir. Normal vajinal akıntı çamaşırda iz bırakmaz veya beyaz renkte belli belirsiz bir iz bırakır.

Vajinal akıntıya neden olan faktörler

Vajinal akıntıya neden olan etkenler, vajinal mantar enfeksiyonları Kanserlerin oluşturduğu akıntılar, nedeni ve etkeni tam olarak tanımlanamayan akıntılar,tirikomonas vajinitiyani cinsel yolla bulaşabilen parazit kökenli hastalık,bakteriyel vaginosis genital herpes vajinitiyani virüslerin neden olduğu akıntı, vajinadaki yabancı cisimlerin neden olduğu akıntı, rahim ağzına ait akıntı, gonore (belsoğukluğunun) neden olduğu akıntı, rahim içi poliplerinin neden olduğu akıntılar, yaralardan dolayı olan akıntılar, virüslerden kaynaklanan, herpes ve diğerlerinin sebep olduğu akıntılar ve en sık görülen vajinal akıntı nedeni mantarlar ve trikomonas ile çeşitli bakterilerin neden olduğu bakteriyel vajinozistir.

Vajinal akıntı tedavisi

Vajinal akıntı tedavisi

Vajinal akıntı tedavisi

Vajinal akıntı tedavisi için, öncelikle akıntının çeşidini yani etken olan rahatsızlığı belirlemek önemlidir. Bunun için akıntıdan çubuk ile örnek alınarak kültür yapılır ve bazende akıntının görüntüsüne, kokusuna ve rengine bakılarak türü hakkında bilgi sahibi olunur ve ona göre tedavi planı yapılır. Beyaz peynirimsi ve süt kesiğine benzeyen ve kaşıntılı olan akıntı türü genellikle mantar enfeksiyonuna bağlı akıntılardır. Bunun tedavisinde genellikle antifungal (mantarlara karşı) fitil, kremler ve haplar kullanılır.

Daha çok miktar da kötü kokulu, yeşil, sarı ve köpüklü akıntılar bakteriyel akıntılardır. Trikomonas ya da gardnerella vajiniti tedavisinde ise bakterilere karşı etkili antibiyotikler ve vajinal fitiller (ovüller) kullanılır ve kaşıntı da var ise kremlerde verilir. Bakire kızlarda vajinal ovüller değilde ağızdan kullanılan haplar verilir. Vajinal akıntı tedavisinde hastaların dikkat etmesi gereken bazı durumlar olduğu gibi ilaçların kullanımı esnasında bir hafta cinsel ilişkiden kaçınılması tedavinin başarısı açısından önemlidir. Bunların dışında vajinaya koyulan ovül yani fitiller mümkün olduğunca derine ve uyumadan hemen önce konulması fitilin faydalı olması açısından önemlidir. Kremler kaşıntı için verildiğinden vajina dışına düzenli olarak uygulanmalıdır.

Kadın hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Vajinal kuruluk nedenleri ve tedavisi
 2. Vajinit (vajinal iltihap) nedenleri
 3. Yumurtalık iltihabı nedenleri ve belirtileri
 4. Kadınlarda genital siğil nedir
 5. Rahim ağzı yarası neden olur

8 Yorum

 1. Avatar

  nurhan

  17 Eylül 2018 at 12:27

  Vajinamdan beyaz degisken kokulu sanki krem gbi birseyler geliyor vajinamda yanma kizariklik kasinti aci vs seylr var iliski sirasinda dahada aci oluyor agriyor bu neden oluyor ne yapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2018 at 22:36

   Mantar enfeksiyonu olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz ve ihmal etmemeniz önemlidir. Mantar enfeksiyonu durumunda kalın, beyaz, peynirimsi bir akıntı, vulva kısmında ağrı, şişme, kaşıntı, yanma, ağrılı cinsel ilişki gibi belirtiler olur genellikle.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Melisa

  14 Ekim 2020 at 15:10

  Vajinal akıntım beyaz sarımsı katımsı geliyor süt kesiği ile lor peyniri arası bir kıvamda akışkan değil büyük parçalar halinde vulvada ve genital bölgede kızarıklık ve yanma kaşınma oluyor iki farklı doktora gittim birinde mantar tedavisi aldım fitil olarak onu tamamladım ama geçmedi ikincide antiparazit bir ilaç yazdı trikomanas için onu da kullandım ama yeniden yineledi her ay yumurtlama döneminde oluyor akıntılar bazen bir avuç geldiği oluyor çok şiddetli geçiyor doktorum alttan muayene yaptı ve normal olduğunu söyledi muayene olduğum zaman çok az bir akıntım vardı çünkü her ay ortasında başlıyor adet olana kadar devam ediyor adetten sonra 1 ila 2 haftam rahat geçiyor sonra yeniden tekrarlıyor günlük hayatimi çok kötü etkiliyor ne yapmam gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2020 at 09:58

   ENFEKSİYON BELİRTİSİ OLAN VAJİNAL AKINTI:

   Genellikle;

   * Kötü kokulu,
   * Yeşilimsi-sarı renkli,
   * Vulvada tahriş yapan,
   * Kırmızı-koyu kahverengi renkli özellikleri içerir.

   Bu belirtiler üreme sistemi enfeksiyonu olabileceğini akla getirir.

   ENFEKSİYON BELİRTİSİ OLMAYAN VAJİNAL AKINTI:

   Genellikle;

   * Kokusuz, renksiz, kansız,
   * Asidik,
   * Akıntı beyaz renkte ya da iç çamaşırında sarı ya da soluk kahverengi iz bırakabilen,
   * Vulvada tahrişe neden olmayan,
   * Miktarı fazla olmayan özellikler içerir.

   Bu belirtiler normal bir vajinal akıntı belirtileri olarak kabul edilir.

   Normalde de ovulasyon (yumurtlama) ve adet kanamasından önce vajinal akıntıda artış olur. Ayrıca hamilelikte, cinsel uyarıda, doğum kontrol hapı kullanımında da vajinal akıntıda artış gözlenir.

   Trikomoniyaz enfeksiyonunun tanısı, vajina ve üretra akıntısı, prostat sıvısı ve idrar örneklerinin laboratuvar incelemelerinde mikroskopta parazitin teşhis edilmesiyle konulur.

   Doktorunuza (mümkünse aynı doktora) yeniden gitmenizde fayda vardır. Vajinitin, vulvovajinitin birçok sebebi olabileceğinden daha iyi bir değerlendirme gerekebilir, verilen tedavilerin gerektiği şekilde uygulanması gerekir, bazı tedaviler daha uzun sürebilir. Ayrıca kullanılan tuvalet kağıtları (özellikle parfümlü olanlar ve kötü malzemeler ile üretilenler), giyilen iç çamaşırları, kullanılan parfüm/kolonya gibi kimyasallar, kullanılan çamaşır deterjanları/yumuşatıcılar (özellikle parfümlü olanlar), çok aşırı sabunlama/ yıkama ve kullanılan banyo lifleri ve duş jelleri gibi maddeler, stres, tayt/kot pantolon gibi kıyafetler, obezite, gibi pek çok faktör de tekrarlayan vajinitlere, vulvovajinitlere neden olabilir (enfeksiyon dışında).

   Yine bazı sistemik veya cilt hastalıkları da vajinite, vulvovajinite neden olabilmektedir. Örneğin, liken sklerozis, seboreik dermatit, psöriazis, atopik vulvit, Stevens-Johnson
   sendromu, Crohn hastalığı, Kawasaki hastalığı gibi.

   Bu durum vulvovajinal kandidiyazis gibi mantar kaynaklı da olabilir. Bu yüzden daha detaylı inceleme gerekebilir.

   Ayrıca vajinitler tekrarlayıcı olabilir. Bu nedenle daha uzun takip ve tedavi gerektirebilir.

   Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Nupelda

  27 Haziran 2021 at 16:09

  Eşimle çocuk yapmak için hemen hemen her gün ilişki yaşadık ve aniden kaşıntı oldu. sonra yanmalar başladı sonrasında peynirimsi lor gibi akıntım olmaya basladı. doktora gittim iki krem, ikili fitil, ikili hap verdi, ama hala bir ilesme yok.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2021 at 17:12

   Vajinal kandidiyazis denilen vajinit (vajina iltihabı) olabilir. Vajinal kandidiyazis kaşıntı, beyaz süt kesiği veya peynirimsi akıntı ve eritem ile kendini gösterir. Labiumlar eritemli, tahrişli ve ödemli olabilir.

   Fakat, vajinit bakteriyel vajinit, atrofik vajinit, nonenfeksiyöz vajinit formlarında da olabilir. Örneğin nonenfeksiyöz vajinit nedenleri arasında aşırı cinsel aktivite de bulunmaktadır.

   Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz önemlidir.

 4. Avatar

  Suzan

  5 Mart 2022 at 22:35

  Merhaba ben 2 ay önce sezaryen doğum yaptım 2nci çocuğum olduğu için tüplerimi de kapattırdım bugün lekelenme tarzında bir kanama oldu ve beyaz iri iri akıntı geliyor lor peynir gibi acaba neden olmuştur cevaplarsanız çok sevinirim beyaz et parçaları gibi duruyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2022 at 14:02

   Löşia denilen doğum sonrası akıntısını kan şeklinde akıntı yaşamışsanız, bahsettiğiniz akıntılar löşia denilen ve normal olan akıntıya bağlı olabilir. Löşia akıntısı ilk 3-4 gün parlak kırmızı renkte, iki haftadan sonra Löşia’nın rengi açılır pembeden beyaza doğru olur. Fakat kadın doğum doktorunuza danışmanız da fayda vardır, çünkü lor peyniri gibi akıntılar enfeksiyon kaynaklı da olabilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git