Estetik Ameliyatları

Vajina Estetiği Nedir? Vajina Estetik Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kozmetik jinekolojik ameliyatlar son yıllarda hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen estetik ameliyatlardır. Vajina estetiği deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında komplikasyon oranları oldukça düşük ve hasta memnuniyeti oldukça yüksek ameliyatlardır.

Estetik vajina ameliyatı neden ve nasıl yapılır?

Kozmetik jinekolojik ameliyatlar son yıllarda hastalar tarafından sıklıkla tercih edilen estetik ameliyatlardır. Vajina estetiği deneyimli plastik cerrahlar tarafından yapıldığında komplikasyon oranları oldukça düşük ve hasta memnuniyeti oldukça yüksek ameliyatlardır.

Genital ve vajinal estetiğin yapılmasındaki temel hedef, doğum sonrası meydana gelen vajina bölgesindeki kalıcı sarkmaların düzeltilmesidir. Yaşın ilerlemesi ve yaşam faktörleri hem vajinanın görünümünde bozukluğa neden olmakta hemde vajinanın kaslarında gevşeme ve sarkma olmaktadır.

Vajina bölgesinde genellikle doğumsal veya yapısal bozukluklar olabileceği gibi, sık cinsel ilişki, fazla sayıda kürtaj, fazla sayıda doğum ve sık doğumlar, bebeğin iri olması, doğum sırasında oluşan yırtılmanın yeteri kadar tedavi edilememesi veya yapılan tedavilerden sonra dikişlerin açılması ve yaşın ilerlemesi ile birlikte vajina bölgesi elastikiyetini kaybetmekte ve vajina bölgesinde şekil bozuklukları ortaya çıkmaktadır.

Vajina estetiği neden yapılır?

Vajina estetiğinde en sık yapılan ameliyatlar, labiumların düzeltilmesi (Labioplasti) ameliyatları dır. Labiumlar büyük ve küçük dudaklar olarak ikiye ayrılır. Labioplasti ameliyatları genellikle küçük dudaklar üzerinde uygulanan ameliyatlardır. Bunun dışında büyük dudakların küçültülmesi estetiği de yapılır.

Ayrıca vajina daraltma ve vajina genişletme estetikleri de yapılır. Yine vajen çevresi ve vajen bölgesindeki yapıların dolgun ve şişman olmasına bağlı liposakşın ameliyatları yapılabilir. Yine bu bölgelerin zayıflığı nedeni ile ameliyatlar yapılabilir. Doğum sonrası meydana gelen izlerin ve nedbe dokularının düzeltilmesi için vajina estetiği ameliyatı uygulanabilir.

Vajina estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Vajina estetiği nasıl yapılır

Vajina estetiği nasıl yapılır

Vajina bölgesinde yapılan estetik ameliyatlar genellikle lokal anestezi altında (sedasyon veya epidural anestezi) ile yapılır. Vajina estetiği ameliyathane şartlarında yapılmaktadır. Vajina estetiği yapıldığı gün hasta taburcu edilebilir.

Operasyonun süresi, küçük dudaklar ile ilgili ameliyatlarda 45 dakika 1 saat kadar sürer iken, vajen daraltma operasyonlarında bir veya bir buçuk saat sürmektedir. Bazen liposakşın veya lipofiling yapıldığı durumlarda ise yaklaşık bir saatte ameliyat tamamlanır. Vajina estetik ameliyatında kullanılan dikişler kendi eriyen dikişler olduğu için dikiş alınması gibi bir sorun yoktur.

Vajina estetiği ameliyatı sonrası

Vajina estetiği ameliyatlarından sonra hasta aynı gün evine dönebilir. Vajina estetik ameliyatı sonrası hasta ilk gün istirahat etmeye özen göstermelidir. İlk günden sonra hasta günlük yaşamına geri dönebilir. Hasta ameliyattan sonra vajen bölgesi temizliğine çok dikkat etmelidir. Vajina estetiği ameliyatından sonra hasta, tuvalet ihtiyaçlarını giderebilir ve o bölgeyi ılık su ile yıkayıp temiz tutmalıdır.

Vajina estetiği ameliyatından sonra doktorun verdiği antibiyotikler ve ağrı kesiciler düzenli kullanılmalıdır. Ameliyat sonrası doktorun önerdiği pansumanlar yapılmalıdır. Ameliyat sonrası kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Vitamin, protein ve lifli gıdalar ile beslenmeye dikkat edilmelidir. Yine işlemden sonra bir ay havuza ve denize girilmesi önerilmez. İşlemden sonra düzenli olarak kegel egzersizleri yaparak vajinanın tekrar sarkması önlenebilir.

Vajina estetiği ameliyatının riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi, vajina bölgesi için yapılan ameliyatlarda da kendine ait riskler vardır. Fakat vajina ameliyatı ile diğer ameliyatlar kıyaslandığında, vajina ameliyatının riskleri daha düşüktür. Enfeksiyon riski mutlaka vardır ve hasta temizliğine dikkat eder ise bu risk düşüktür. Vajen bölgesi zaten aşırı temiz bir bölge olmadığı için enfeksiyona yakalanma riski diğer bölgelere göre daha azdır. Ameliyat sonrası doktorun verdiği antibiyotikler düzenli kullanılır ise bu risk daha da azalır. Enfeksiyon olur ise genellikle 4-5’inci gün kendini belli eder.

Vajina estetiği ameliyatı olan bayan doğum yapabilir mi?

 1. Vajina estetik ameliyatı olduktan sonra da bu bayanlar hamile kalabilirler ve doğum yapabilirler.
 2. Bazen hiç doğum yapmamış, bakire olan bayanlarda vajina estetiği olabilirler.
 3. Vajina estetiği olan bayanlar tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler.
 4. Vajina estetiği olmuş hastalara bir kısıtlama yapılmaz.
 5. Vajina estetiği olmuş kadınlar tekrar doğum yapabilirler.

Vajina estetiği yaptırdıktan sonra doğum yapmış hastalarda normal doğumun getirdiği kanama, açılma olacaktır. Bu nedenle çok gerekmedikçe tekrar doğum yapmayı düşünen kadınlar vajina estetiği yaptırmamalı ve tekrar doğum yapmayı düşünmedikleri zaman bu ameliyatı olmalıdırlar.

Vajina estetiği ameliyatı olan kadının cinsel yaşamı olur mu?

Vajina estetiği ameliyatı sonrası erken dönemde bir uyuşukluk ve hissizlik oluşabilir. Bu hissizlikler her hastaya göre değişmekle birlikte bir hafta içinde geçecektir. Yaklaşık bir ay sonra his bakımından hastada bir problem kalmayacaktır ve kalıcı olarak bir his kaybı olmaz.

Vajen daraltma ameliyatının en önemli amaçlarından biri cinsel tatminsizliğin giderilmesidir. Dolayısı ile vajina estetiği hastada his yönünden olumlu etkiler sunan bir ameliyattır. Vajina estetiğinden sonra hastanın bir- bir buçuk ay sonra cinsel yaşamı başlayabilir.

Daha erken cinsel ilişki kadında ağrıya yol açabilir. Vajina daraltma ameliyatları kadının cinsel yaşamını sonlandırmaz. Bu nedenle bu durumdan korkmaya gerek yoktur. Vajina ameliyatından sonra ilk cinsel ilişkide kayganlaştırıcı krem kullanmak faydalı olur.

Estetik ameliyatları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Meme küçültme ameliyatı nedir
 2. Meme büyütme ameliyatı nedir
 3. Burun estetiği (burun düzeltme) ameliyatı
 4. Liposakşın nedir
 5. Ameliyatsız saten yüz germe estetiği nedir
 6. Dudak estetiği nasıl yapılır
 7. Yüz dolgusu neden ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git