Hastalıklar ve Tedaviler

Uyku Bozuklukları Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

İnsanlar ve beyni olan bütün canlılar, beyinlerinin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için uyku denilen bir süreç geçirirler.

Uyku insan yaşamının 3 te birini kapsayan fizyolojik bir ihtiyaçtır. Uyku bozuklukları, birçok psikolojik veya nörolojik rahatsızlıklara bağlı ortaya çıkabileceği gibi, sadece uyku bozukluğu olarak da görülebilir.

Uyku sadece zihinsel yaşamın bir parçası değil, aynı zamanda hormonal düzlemde de önemli rol oynayan bir süreçtir, bu nedenle uyku bozukluğunun nedenleri bulunarak en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Depresyon, bipolar bozukluk, şizofreni gibi hastalıklar uyku bozuklukları yapar. Bu gibi psikolojik rahatsızlıkların nedeni saptanmalı ve nedene yönelik tedavi uygulanmalıdır.

UYKU BOZUKLUĞU NEDENLERİ

Uykusuzluğa neden olan faktörler oldukça fazladır. Uykusuzluk eğilimi kalıcı stres, alkol, sigara, kafein, çalışma saatleri, egzersiz, uyku hapları, fazla sesli ortam, ışık ve benzeri birçok faktör nedeni ile oluşabilir.

Uykusuzluk eğiliminin neden olduğu uyku bozukluğu: Bazı insanlar stresli ve sıkıntılı dönemlerde diğer insanlara göre daha fazla uyku bozukluğu yaşarlar. Kişinin uykusuzluk geliştirmeye yatkın olduğunu ve bunun çok uzun sürmeyeceğini bilmesi, uykusuzluk geliştiğinde bu durum ile baş etmede faydalıdır.

Kalıcı stres kaynaklı uyku bozukluğu: Aile problemleri, ciddi bir hastalığı olan çocuk varlığı veya sevmediği bir işinin olması uyku bozukluğu yaşamada etkilidir. Bu gibi durumlarda stres ile başa çıkmayı öğrenmek uykusuzluğu önlemede yardımcıdır.

Alkol kaynaklı uyku bozukluğu: Yatmadan önce içilen bir bardak şarap uyumaya yardımcı zannedilse de, kişiyi tüm gece boyunca sık sık uyanma problemleri yaşatır.

Kafein kaynaklı uyku bozukluğu: Kafein insanları uyanık tutar. Eğer gece kahve içilirse uykuya dalmada sıkıntı oluşturmasa bile, uykunun daha az dinlendirici olmasına sebebiyet verir.

Çalışma saatlerine bağlı uyku bozukluğu: Vardiyalı olarak çalışılıyor ise uyku problemi yaşanması kaçınılmazdır. Bu durum, çalışma saatleri sürekli değişen kişiler için daha fazla sorun haline gelir. Hafta sonlarında da hafta içinde yaşandığı gibi yaşamak, uyku problemi yaşamamak için önemlidir. Bu sayede vücut, ne zaman uyanık kalacağını ve ne zaman uyuyacağını karıştırmaz ve uyku sorunu daha az olur. Her sabah aynı saatlerde uyanmak ve her akşam aynı saatlerde yatmak uyku bozukluğu yaşanmasını önleyebilir.

Egzersiz kaynaklı uyku bozukluğu: Dinlenme ve sakin bir yaşam tarzı ile uykusuzluğun önlendiği düşünülse de, çok az ya da hiç egzersiz yapmayan insanlar geceleri uykuya dalma güçlüğü çekerler. Her gün düzenli olarak yapılan egzersiz ve yürüyüş sayesinde daha iyi uyumak mümkündür. Egzersiz yapmak için gün içinde en uygun zaman öğleden sonradır. Yatma zamanına yakın egzersiz yapılmamalıdır. Yatma zamanı ile egzersiz arasında en az 2 saat geçmelidir.

Uyku hapları kaynaklı uyku bozukluğu: Doktor tavsiyesi olmadan uyku hapı kullanılmamalıdır. Bazı uyku ilaçları her gün kullanıldığında, birkaç hafta sonra hiç bir fayda sağlamaz.

Ses (gürültü) kaynaklı uyku bozukluğu: Yatak odası mümkün olduğunca sessiz olmalıdır. Yakın yerden gelen araba sesleri, uçak sesleri, televizyon sesi ve diğer sesler uyanmaya neden olmasa da uyku kalitesini bozarlar.

Işık (aydınlık) kaynaklı uyku bozukluğu: Yatak odası mümkün olduğunca karanlık olmalıdır. Gündüzleri uyunacak ise perdeler, panjurlar iyice kapatılarak oda karanlık hale getirilmelidir. Işık gözler kapalı olduğu halde gözlere ulaşır ve uykuyu dağıtabilir.

Uyku Bozukluğu 

GÜNDÜZLERİ SÜREKLİ UYKU HALİ NEDEN OLUR?

Kişi uyanıkken dayanamadığı uyku isteği yaşıyorsa bu durum hastalık belirtisi olabilir. Gündüzleri meydana çıkan bu durum pek çok hastalığa bağlı gelişebilir.

 • Narkolepsi,
 • Fokal lezyon,
 • Prader-Willi sendromu,
 • Miyotonik distrofi (kas hastalığı),
 • İMSS hipersomnisi,
 • Serebral palsi,
 • Kafa travması,
 • Ensefalit (beyin iltihabı),
 • Serebral radyoterapi,
 • Nörolojik hastalıklar,
 • Yüksek ateş,
 • Metabolik hastalıklar,
 • Endokrin hastalıklar,
 • Sistemik hastalıklar,
 • İlaçlar,
 • Psikiyatrik hastalıklar,
 • Şizofreni,
 • Mevsimsel affektif bozukluk (mevsimsel depresyon),
 • Uyku deprivasyonu,
 • Sosyal faktörler,
 • Sirkadiyen ritim bozukluğu,
 • Geceleri uyku bölünmesi varlığı,
 • Geceleri ışıklı ve gürültülü ortamda uyuma,
 • Geceleri ağrı çekme,
 • Geceleri huzursuz olma,
 • Jet lag gibi bir çok neden ve rahatsızlık gün içinde kişinin kendisini hep uykusuz hissetmesine ve gün boyunca uyku haline neden olur.

UYKU BOZUKLUĞU TÜRLERİ

Genel olarak tüm dünyada yaygın kabul edilen ICSD-2 uyku bozukluğu sınıflaması 85 uyku bozukluğu tipini içermekte ve 8 ana grup sınıflandırmadan oluşmaktadır.

 • İnsomnialar,
 • Uykuda solunum bozuklukları,
 • Solunum bozukluğuna bağlı olmayan uyku bozuklukları,
 • Hipersomnialar,
 • Sirkadiyen ritim bozuklukları,
 • Parasomniler,
 • Uyku ile ilişki hareket bozuklukları,
 • İzole semptomlar ve normal varyantları,
 • Diğer uyku bozuklukları şeklinde sınıflandırılır.

İnsomnialar: İnsomnia veya uyuyamama hastalığı bir uyku sorunudur. Uykuya dalamama ya da gece boyu sürekli uyuyamama sorunlarını içerir. İnsomnialar; temel olarak kronik insomnialar, kısa sürei insomnia, ve diğer insomnialar şeklinde sınıflandırılabilir. Hastalar genellikle gözlerini kapatamadığından veya yatakta sürekli dönmekten şikayet ederler.

Uykuda solunum bozuklukları: Uykuda solunum bozuklukları denildiğinde, uykuda solunumun kesilmesi ile ilgili farklı hastalıklardan (örn. santral uyku apne sendromları, obstrüktif uyku apne sendromu, uyku ile ilişkili hipoventilasyon/hiposemik sendromlar, diğer uyku ile ilişkili solunum bozuklukları gibi) bahsedilir. Uykuda solunum bozuklukları önemli bir hastalık grubudur. Uykuda solunum bozukluğu; uyku sırasında ardı sıra tekrarlayarak nefesin tamamen durması, nefes alıp vermenin azalması, solunumun sığlaşması söz konusudur. Bu durumda kanda oksijen düşer, bazı hastalarda kanda karbondioksit yükselir, kalp ritmi bozulur, beyne giden oksijen azalır. Yani uykuda solunum bozukluğunun tipi ne olursa olsun, vücutta, beyinde ve özellikle kalp damar siteminde fırtınaların koptuğu anlamına gelebilir. Uykuda solunum bozuklukları belirtileri benzer özellik gösterirken, tedaviler farklı olabilir.

Hipersomnia: Hipersomnia gün içinde çok fazla uyuma ya da gece uykusunu gündüze çevirmektir. Hipersomnia sorunu olan kişi geceleri yeteri kadar uyusa da, gün içinde uyuma isteğini karşı koyamaz. Hipersomnia tedavisi mümkün bir uyku bozukluğudur.

Sirkadiyen ritim bozukluğu: Sirkadiyen ritim, merkezi beynin orta bölümünde bulunan bir nevi saat görevi yapan bir bölümüdür. Bu saat dış ortamlardan ve vücuttan algıladığı sinyallere göre uykunun başlamasını veya bitmesini sağlar. Bu saat, ışık ve karanlık sistemine göre kendini ayarlar. Sirkadiyen ritminde gelişen değişiklikler, kişisel uyku sirkadiyen sürecinin 24 saatlik sosyal ve fiziksel çevre arasındaki ayar bozukluğuna neden olarak tekrarlayıcı veya uzun süreli uyku ritmi bozukluğu ile seyreden hastalıklara yol açar. Uyku ritim bozukluklarında ana belirtiler; uyunması gereken saatlerde uyuyamama, uyunmaması gereken saatlerde uyanık kalamama gibi belirtilerdir.

Parasomnia: Genellikle çocukluk çağlarında başlayan, erişkinlik döneminde kendiliğinden azalan, bazen erişkinlikte de ortaya çıkan uyku sırasında davranış bozukluğudur. Parasomnilerin gelişimi hakkında net bir bilgi yoktur. Bazı verilere göre merkezi sinir siteminin olgunlaşma dönemi ile ilgili olduğu bildirilmektedir. Parasomnia genel olarak 4 türde kendini gösterir. Kabus bozukluğu, uyku terörü bozukluğu, uyurgezerlik bozukluğu ve adlandırılamayan parasomnia gibi türleri vardır.

Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları: Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları uykuya dalma ve sürdürmeye neden olan huzursuz bacaklar sendromu dışında, kişinin kendisinin fark edemeyeceği ve kötü kaliteli uykuya neden olan hastalıklardır. Uyku ile ilişkili hareket bozuklukları (huzursuz bacaklar sendromu, uykuda periyodik hareket bozuklukları, uyku ile ilişkili bacak krampları, uyku ile ilişkili diş gıcırdatma, uyku ile ilişkili ritmik hareket bozuklukları) şeklinde sınıflandırılabilir.

Uyku bozukluğu türleri

UYKU BOZUKLUKLARI TEŞHİSİ

Uyku şikayeti haftalarca, aylarca sürüyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Öncelikle aile hekimine danışarak hangi bölüme gidileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir. Uyku şikayetleri ev ile ilgili, iş ile ilgili, eş ile ilgili veya benzeri durumlar ile ilgili ise tedavi bu durumlara yönelik ya da kısa süreli ilaç kullanımı ile yapılabilir.

Haftalarca, aylarca süren uyku bozukluğu sorunu için uyku merkezlerine ya da bu konuda deneyimi olan psikiyatriste, nörolojiye başvurulması ve nedenin iyi araştırılarak nedene yönelik tedavi edilmesi gereklidir. Uyku bozuklukları teşhisinde KBB uzmanlığı, göğüs hastalıkları uzmanlığı gibi uzmanlıklar tarafından da değerlendirmeler gerekebilir.

UYKU BOZUKLUKLARI TEDAVİSİ

Uyku bozukluklarının tedavisi hastalığın türüne, nedenlerine ve hastanın genel sağlık durumuna bağlı değişiklik gösterir. Eğer uykuya dalma zorlukları psikiyatrik sıkıntılara bağlı ise öncelikle bu psikiyatrik bozukluklar tedavi edilir.

Uyku bozukluğu, uyku apnesi gibi horlama, ritim bozukluğu, gece uykuda nefes kesilmesi gibi bir duruma bağlı ise bu durum gerekli uzmanlar tarafından teşhis edilir ve nedene yönelik tedavi yapılır. Stres ile veya psiklojik sorunlar ile ilgili uykuya dalma ya da uyanma sorunları var ise bu durum psikiyatrist veya psikoloğun birlikte çalışması ile tedavi edilir.

Özetle, uyku bozuklukları tedavisi hastalıklara ya da bu duruma neden olan durumlara yönelik yapılır.

İDEAL UYKU SÜRESİ NEDİR?

Bir insanın dinlendirici bir uyku uyuyabilmesi için hem uyku süresinin yeterli olması hem de uyku kalitesinin iyi olması gerekir. Her insanın uyuması gereken süre genetik olarak belirlenir. Bazı insanlar 3-4 saat, bazı insanlarda 8-12 saat uyuyabilir. Uykunun süresi kişiden kişiye farlılık gösterir. Bu nedenle insanlar kendisi için uygun süreyi kendileri ayarlamalıdır.

NEDEN UYURUZ?

İnsanlar ve beyni olan bütün canlılar, beyinlerinin normal işlevlerini yerine getirebilmesi için uyku denilen bir süreç geçirirler. İnsanlar milyonlarca yıl öncesinden bu güne gündüz ayakta kalıp gece uyumayı seçmişlerdir ve her insan yaşamını normal sürdürebilmek için uyumaya ihtiyaç duyar. Uyku beyin için gerekli bir fonksiyondur. Beyni bir bilgisayar gibi düşünecek olursak, uyku sırasında beyin dışarıdan gelen verileri değil, vücuttan ve beynin içinden gelen verileri değerlendirir.

Benzer Yazılarımız

 1. Çocuklarda uyku bozuklukları neden olur
 2. Kaygı bozukluğu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Benzodiazepinler (uyku ilaçları) ve yan etkileri
 4. Depresyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Uyku apnesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

12 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  16 Eylül 2015 at 19:47

  Ben ciddi şekilde uyku bozukluğu yaşıyorum galiba, birde saçlarım çok dökülüyor, Uyku bozukluğu saç dökülmesi yapar mı????????

  • Avatar

   Adsız

   17 Eylül 2015 at 10:46

   Saç dökülmesinin birçok nedeni vardır. Saç dökülmesi nedenleri arasında fiziksel stres. hamilelik, aşırı A vitamini kullanımı, protein eksikliği, hormonal nedenler, genetik yatkınlık, duygusal stres, kansızlık, hipotiroid, B vitamini eksikliği, bağışıklık sisteminde gelişen karmaşıklıklar, lupus eritematozus, ani kilo kaybı, kemoterapi, polikistik over sendromu, antidepresan ilaç kullanımı, saç şekillendirme kullanımı, yaşlılık, steroid ilaçları gibi birçok faktör saç dökülmesine yol açabilir. Uyku bozukluğu strese bağlı ise veya bunun için depresyon ilaçları kullanılıyor ise dolaylı olarak saç dökülmesi görülebilir. Ayrıca hipotiroidizm (tiroid hormonu yetmezliği) saç dökülmesi nedeni olabildiği gibi, uyku bozukluğu nedenleri arasında sayılan bir durumdur. Hem saç dökülmenizin hemde uyku bozukluğunuzun nedeni tiroid hastalıkları olabilir. B vitamini eksikliği uyku bozukluğu ve depresyona hemde saç dökülmesine yol açan nedenler arasındadır. Hormonal nedenler uyku bozukluğu ve strese hemde saç dökülmesine sebep olabilir. Bu nedenle saç dökülmenizin nedeni kapsamlı şekilde araştırılmalıdır. Bu araştırma için aile hekiminize danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  Misafir

  16 Mart 2017 at 19:36

  Merhaba 17 yaşındayım. Kötü bir şey olduğu zaman kendime engel olamıyorum kalbim çok şiddetli derecede hızlı atıyor ve ellerim ayaklarım titriyor dilim damağım kuruyor ne yapacağımı bilemiyorum ve kafamda hayatımın son bulduğunu düşünüyorum. Sakinleşmem çok uzun zaman alıyor etkisi bazen 1 ay sürüyor. Bunun yanında gece yatağa yatıyorum uykuya dalacakken bir titreme ve bir sıçrama ile uyanıyorum. Uyandığımda sağ kolum uyuşmuş oluyor ve açılması biraz uzun sürüyor. Böylece uyku uyuyamıyorum dalamıyorum. Her zaman olmasada hayatimı etkiliyor. Yardımcı olur musunuz bu konuda?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 01:38

   Bu durum panik atak, anksiyete bozukluğu gibi durumlar olabilir (bu durum için psikiyatriste gitmek gerekir).

   Yine bu tür bir durum kalp ile ilgili bir durum da olabilir (bu durum için kardiyolojiye gitmek gerekir).

   Yine bu durum uyku apnesi olabilir (bu durum için göğüs hastalıklarına gitmek gerekir).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Misafir

    30 Mart 2017 at 23:26

    Geçenlerde bir miktar gerildim çok değil. Sağ kolum tirtir titremeye başladı. Terledim ve konuşmadım. Kalbim aşırı hızlı attı. Akşam uykuya dalacakken is sıçradım sağ kolum yine karıncalandı. Ve her şeye Ağlıyorum bubaralar 17 yaşındayım. Sebep ne olabilir ve sizce ne yapmalıyım??

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Nisan 2017 at 23:00

     Bu durum hormonal bir bozukluğa bağlı olabilir, panik atak gibi bir duruma bağlı olabilir, sinirsel olabilir. Bir psikiyatri uzmanına gitmenizde fayda vardır. Psikolojik olma ihtimali var.

 3. Avatar

  Zafer

  29 Ekim 2017 at 03:01

  Merhaba geceleri uyurken bi anda uyanık olduğumu bile bile aklımda olmayacak matematiksel hesaplamalar yapmaya başlıyorum hesaplamayı bitirmek istiyorum ama bitiremiyorum hesaplamaların hiç bir işime yaramayacağını bile bile o hesaplamalardan kurtulamıyorum bunun sebebi ne olabilir acaba yardımcı olabilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 01:35

   Eğer uzun yıllardır genel olarak uyku uyuyamama ya da uyku bozukluğu sorunlarınız varsa, buna bağlı olarak matematiksel yeteneğiniz gelişmiş olabilir. Çünkü uyku problem olan insanlar sürekli şimdi uyusam sabaha kadar kaç saat uyumuş olurum diye hesaplamalar yapar.

   Uyku bozukluğu bazen başka bir bedensel ya da ruhsal hastalığın bir belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi başlı başına bir hastalık olarak da görülebilir.

   Uyku bozuklukları kadınları, ileri yaştakileri, ve süreklilik gösteren bedensel ve ruhsal sorunu olanları daha sık etkiler. Uyku problemi olan her hasta bedensel hastalıklar açısından incelenir ve kullandığı ilaçlar sorgulanır. Özellikle dopamin sistemi üzerinden etki eden ilaçlar uyku bozukluğuna neden olmaktadır.

   Bunu buradan bilmek çok mümkün değildir. Bu nedenle uyku laboratuvarlarında bu durumunuzun değerlendirilmesi önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  İsimsiz

  22 Şubat 2021 at 05:06

  Merhaba geceleri hiç Uyuyamıyorum bazen yorgun olunca uykum tutuyor neden olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2021 at 21:59

   Amerikan Uyku Bozuklukları Birliği (ASDA)’nin resmi tanı ve sınıflandırma kitapçığında uyku ile ilgili 70’den fazla klinik durum tanımlanmıştır. Uykuya dalma ve sürdürme güçlüğü yakınmalarına ek olarak sabah dinlenmemiş şekilde uyanma insomnia (uykusuzluk) olarak tanımlanabilir.

   İnsomnia (uykusuzluk) nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

   Psikiyatrik nedenler;

   * Duygu durum bozuklukları (depresyon, mani),
   * Anksiyete bozuklukları (yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukluk),
   * Alkol ve/veya madde bağımlılıkları,
   * Şizofreni,
   * Psikofizyolojik insomnia,
   * Ritim bozuklukları,
   * Stresli yaşam koşulları.

   Genel sağlık durumları ile ilgili nedenler;

   * Birincil uyku rahatsızlıkları (uyku apne sendromu, noktürnal miyoklonus),
   * Ağrılı durumlar/hastalıklar,
   * Ateşli hastalıklar,
   * Kardiyovasküler hastalıklar,
   * Nefes darlığına neden olan faktörler,
   * Hipertiroidi,
   * Bazı nörolojik hastalıklar (Parkinson hastalığı, alzheimer gibi hastalıklar).

   İlaçlar ile ilgili nedenler;

   * Beta blokerler (örn. atenolol, propranolol gibi),
   * Tiroid hormonları (T3, T4),
   * Kortikosteroidler,
   * Antidepresanlar,
   * Psikostimülan ilaçlar,
   * Antiparkinson ilaçları,
   * Oral kontraseptifler (doğum kontrol ilaçları).

   Bu üstte bahsi geçen sebeplerden herhangi biri veya birkaçı sizde mevcut olabilir, bunlardan dolayı uyku bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz veya başka bir nedene bağlı.

   Eğer gündüzleri uyuyorsanız buna bağlı da geceleri uyuyamıyor olabilirsiniz. Çok fazla kafein içeren içecek veya yiyecek (örn. çay, kahve, kola, çikolata gibi) alıyorsanız, bunlara bağlı da uyku problemi yaşayabilirsiniz.

   Bu durumun hem nöroloji hem de psikiyatri uzmanları tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  İsimsiz

  10 Temmuz 2021 at 17:24

  Benim uyku bozuklulyğun yanında hiç sinirlenmeme var birinin sinirden patlıyacağı birşey bile sinirlendirmiyo ve sürekli korkuyorum nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Temmuz 2021 at 01:32

   Eğer uyku bozukluğu için bir antidepresan ilaç kullanıyorsanız veya kullandınız ise (örn. selektif serotonin geri alım inhibitörleri gibi), sinirlenmemeniz bununla ilgili olabilir veya serotonin dengesinde bozulmaya sebep olan bir durum var ise, bununla ilgili de olabilir.

   Uyku bozukluğuna gelince, serotonin sentezinin baskılanması ve/veya serotonin içeren dorsal raphe nöronlarının zedelenmesi sonucu çeşitli deneysel çalışmalarda uyku bozukluğunun ortaya çıktığı gözlenmiştir.

   Serotonin sentezinin azalması nedenlerine gelince:

   * Triptofan içeriği yetersiz bitkisel proteinler ve yağ içeriği yüksek diyet alımı,
   * triptofan hidroksilaz eksikliği ve enzimin gereksinimi olan biopterin, moleküler oksijen demir iyonu eksikliği,
   * triptofan hidroksilaz inhibitörleri L- aromatik aminoasit dekarboksilaz enziminin eksikliği,
   * serotonin transporter eksikliği veya bunun önlenmesi,
   * monoamin oksidaz yolunun aktifleşmesi/serotonin katabolizmasında artış,
   * açlık,
   * yorgunluk,
   * uyku düzenindeki bpzukluklar,
   * stres gibi fizyolojik sebepler,
   * kan şekeri düşüklüğü ve insülin direnci,
   * progesteron eksikliği,
   * beyinde kan akışının azalması,
   * aşırı antidepresan kullanımı,
   * niasin ve pridoksin başta olmak üzere vitaminlerin ve demir ve kalsiyum gibi minerallerin eksikliğini sayabiliriz.

   Uyku bozuklukları için psikiyatri ve nöroloji uzmanları tarafından inceleme, tedavi ve takip gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git