Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Uçuk Neden Çıkar? Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk belirtileri ve tedavisiUçuk, tıbbi olarak isimlendirilir ise herpes bir tür deri enfeksiyonudur. Herpes bir virüs cinsidir ve uçuk virüsünün iki cinsi vardır. Uçuk virüsü tip bir ve tip iki olarak tanımlanır. Tip bir uçuk virüsü daha çok göbekten yukarıda çıkan uçuklardan sorumludur. Yani dudakta, ağız çevresinde, ağız içerisinde, göz çevresinde çıkan uçuklarda tip bir virüsü sorumlu tutulur. Tip iki uçuk virüsü ise daha çok bel altı ya da göbek altı bölgelerde, halk arasında genital uçuk diye bilinen uçuklar dır.

Uçuk belirtileri ve tedavisi

Uçuk, tıbbi olarak isimlendirilir ise herpes bir tür deri enfeksiyonudur. Herpes bir virüs cinsidir ve uçuk virüsünün iki cinsi vardır. Uçuk virüsü tip bir ve tip iki olarak tanımlanır. Tip bir uçuk virüsü daha çok göbekten yukarıda çıkan uçuklardan sorumludur. Yani dudakta, ağız çevresinde, ağız içerisinde, göz çevresinde çıkan uçuklarda tip bir virüsü sorumlu tutulur. Tip iki uçuk virüsü ise daha çok bel altı ya da göbek altı bölgelerde, halk arasında genital uçuk diye bilinen uçuklar dır.

Uçuk genellikle bir ile beş yaş arası çocuklarda çıkar. Bu yaştaki çocuklarda uçuk genellikle aile bireylerinden, anneden ya da etraftaki çocuklardan geçer. Uçuk çıkmasında bazı etkenler vardır. Bu etkenler, kadınlarda genellikle adet dönemlerinde ve kansızlık problemi olduğu durumlarda sık görülür. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu dönemlerde, uçuk çıkan bölgenin darbe alması (yolma, ısırma, vurma, gibi) travmalar sonrası, psikolojik sorunlarda stres, depresyon, aşırı üzüntü, aşırı yorgunluk, uykudan korkarak uyunma gibi psikolojik nedenler, AIDS hastalığı varlığında, Akdeniz ateşi hastalığı atakları nedeni ile, Behçet hastalığı olanlarda, kanser hastalarında, kanser nedeni ile kemoterapi tedavisi görenlerde, kortizonlu ilaç kullananlarda uçuk çıkması daha çok görülür.

Uçuk bulaşıcı mıdır?

Uçuk bir virüs enfeksiyonudur ve bulaşıcı özelliği vardır. Uçuk ilk çıkmaya başladığında batma ve yanma hissi ile başlar ve o bölgede kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar 2 veya 5 gün içerisinde patlamaya başlar ve bu dönemde 5 ile 7 gün arasında başka birinin derisi ile temas edildiğinde uçuk başkasına bulaşabilir.

Uçuk tedavisi

Uçuk tedavisi

Uçuk tedavisi nasıl yapılır?

Uçuk tedavisinde ilk olarak uçuğun çıkmasında herhangi bir faktör var ise öncelikle bu duruma neden olan faktörün tedavi edilmesi gerekir. Örneğin vücutta demir eksikliği, çinko eksikliği ve kansızlık gibi bir durum var ise bu durumun tedavi edilmesi gereklidir.

Ayrıca hasta dudakları ile çok oynuyor ise, dudaklarını ısırma huyu var ise, derisini kaşıyor ise, çok sıcak bir şeyler içiyor ise uçuk çıkmasını önlemek için öncelikle bu huylarından vazgeçmelidir. Bazı kişilerde güneşte uzun süre kalmakta uçuk çıkmasına neden olabilir ve bunun için güneşe çıkarken güneşten koruyucu kremler kullanmalıdır. Uçuk tedavisinde genellikle sürülen ilaçlar kullanılır. Bu tedaviler ile geçmeyen uçuklarda ağızdan alınan antiviral ilaçlar verilir. Tedaviye rağmen sık sık tekrarlayan uçukların araştırılması gereklidir. Eğer uçuk çok sık çıkıyor ve çok ağrılı oluyor ise mutlaka bir dermatoloji uzmanına baş vurmak çok ama çok önemlidir.

Siğil neden çıkar? Kadınlarda genital siğilAlerjik egzama nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git