Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Türkiye’de Ebola Virüsü Şüphesi

Ebola virüsü Türkiye'ye yayılır mı?Günümüzde ulaşımın kolay olması nedeni ile bulaşıcı hastalıkların yayılması da kolaylaşmıştır. 2013-2014 Ebola salgını da bu sayede her gün geçtikçe yayılmaktadır. Ebola virünün neden olduğu ebola hemorajik ateşi, yüksek ateş, ishal, kusma ve deri döküntüleri ile seyreden ve ölüme neden olan tehlikeli, bulaşıcı bir hastalıktır. Ebola virüsüne karşı henüz etkinliği kesinleşmiş bir aşı yoktur. Ebola virüsünden korunmak için aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Ebola virüsü Türkiye’ye yayılır mı?

Günümüzde ulaşımın kolay olması nedeni ile bulaşıcı hastalıkların yayılması da kolaylaşmıştır. 2013-2014 Ebola salgını da bu sayede her gün geçtikçe yayılmaktadır. Ebola virünün neden olduğu ebola hemorajik ateşi, yüksek ateş, ishal, kusma ve deri döküntüleri ile seyreden ve ölüme neden olan tehlikeli, bulaşıcı bir hastalıktır. Ebola virüsüne karşı henüz etkinliği kesinleşmiş bir aşı yoktur. Ebola virüsünden korunmak için aşı geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Ebola virüsü batı Afrika’da yayılmaya devam etmektedir. Ebola virüsü nedeni ile bu bölgede 960 civarında kişi yaşamını yitirirken, 1134 civarında kişiye de ebola virüsü tanısı konulmuştur. Ebola virüsünün kesin kaynağı bilinmediği gibi, virüsün maymun, şempanze, goril, yarasa ve kirpi gibi hayvanlardan bulaştığı bilinmektedir.

Türk hava yolları’nın Lagos ve İstanbul seferi sırasında hastalanan bir kadının ebola virüsü şüphesi ile hastaneye kaldırılması nedeni ile ebola virüsünün Türkiye’yede salgını yayılır mı sorusunu akıllara getirmiştir. Uçakta rahatsızlanan Afrika’lı 34 yaşındaki kadının ebola virüsü şüphesi ile ilk müdahalesi sağlık ekipleri tarafından Atatürk Havalimanı’nda yapılmıştır. Ebola virüsü şüphesi taşıyan Afrika’lı kadın ile 4 yaşındaki çocuğu, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon hastalıkları kliniğine sevk edilmiştir.

Konu hakkında açıklama yapan hastane yöneticileri, hastada ebola virüsü olduğuna dair kesin bir sonuç olamadığı ve sadece yüksek ateş ve kusmadan dolayı hastaneye sevk edildiğini bildirmişlerdir. Türk Havayolları yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, kadın yolcunun uçakta kustuğu bildirilmiştir. Uçak havalimanına indikten sonra gereken müdahalenin yapıldığı ve kadının hamile olabileceğini söylediği bildirilmiştir.

Afrika’lı ebola virüsü şüphesi taşıyan kadınhakkındaki konu ile ilgili bir açıklamada Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık açıklamasında ”Hastanın uzmanlar tarafından muayene ve gerekli tetkiklerinin devam ettiği ve kadının sağlık durumu ile ilgili ayrıntılı açıklamanın gelişmeler ışığında yapılacağı bildirilmiştir. Henüz söz konusu hastada ebola virüsüne dair bir bilgi olmadığı gibi, hastanın geldiği ülkenin nijerya olması nedeni ile küçük bir bulgunun bile değerlendirileceği açıklaması yapıldı. Diğer yandan, varış noktası Barcelona olan yolcu uçağı tahliye edildi ve en küçük bir enfeksiyon riskine karşı derin temizleme ve dezenfeksiyon yapılmakta olduğu açıklandı.

Ebola virüsü tedavisi Ebola virüsünün yayıldığı ülkelerEbola salgını ve önlemler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git