Aile Planlaması

Tüp Bebek Tedavisinde Yeni Yöntem (Balanslama Tekniği) Nedir?

Tüp bebek, farklı nedenlerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin bu problemini çözmek için uygulanan tedavi yöntemidir. Kısırlık (infertilite) toplumun % 20'sini etkileyen bir sağlık sorunudur.

Tüp bebek tedavisi nedir?

Tüp bebek, farklı nedenlerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin bu problemini çözmek için uygulanan tedavi yöntemidir. Kısırlık (infertilite) toplumun % 20’sini etkileyen bir sağlık sorunudur.

Tüp bebek yöntemleri olan, in vitrofertilizasyon (IVF) ve Mikroenjeksiyon ((ICS), kadının yumurtalarının, eşinin spermleri ile laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmesini sağlayan yardımcı üreme yöntemleridir.

Tüp bebek, diğer yardımcı üreme teknikleri ile gebelik sağlanamadığında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem kadının yumurta gelişiminin takibi, yumurta ya da yumurtaların toplanması ve laboratuvar ortamında bir sıvı medyum içerisinde spermlerin yumurta ya da yumurtaları döllemesi olayıdır.

Tüp bebek tedavisinde balanslama yöntemi nedir?

Son çıkan haberlere göre,yeni bir yöntem sayesinde tüp bebek oluşumundaki başarısızlıklarda ”Balanslama tekniği” ile özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında gebelik şansının arttığı belirtilmektedir.

Türk bilim uzmanları tarafından geliştirilen ”Balanslama tekniği” sayesinde tekrarlayan düşükler nedeni ile oluşamayan tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olamayan ailelerin çocuk sahibi olma şansları artmıştır.

Balanslama yöntemi, yumurta, embriyo, ve rahim zarında muhtelif hastalık ve problemler ile ortaya çıkan ve gebelik oluşmasını engelleyen olumsuzluklarda uygulanmaktadır. Balanslama yöntemi, kadının kendisi ile ilişkili yumurtalık ve kan hücreleri ile onlar ile ilişkili özel maddeler içeren sıvıların kullanılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Dengeleme adı verilen teknikte, yumurta ve embriyo desteği kadının yumurtaları ile ilişkili hücre ve sıvılar ile, hamilelik için hazırlanması, kadının kan hücreleri kullanılarak sağlanır.

Balanslama tekniği nasıl uygulanır?

Uzmanların verdiği bilgilere göre, bu teknik ile yumurtalar ilaç tedavisi ile geliştirilerek, yumurtalardan alınmakta ve özel olarak hazırlanmaktadır. Bu esnada yumurtalar ile gelişme sürecine girmiş ve onları çevreleyen özel destek hücreleri ve sıvılar da ayrıştırılır. Bu destek hücreleri laboratuvarda ayrı bir sistem ile değerlendirilerek hücre grupları tespit edilir.

Uygun bulunan hücreler kendi sıvıları ve geliştirilerek, besleme ortamlarında çoğaltılma işlemine bırakılır. Bu hücreler büyüme ve çoğalmalarına devam ederek 24-36 saat arasında embriyolara ciddi olumlu yardım sağlayacak duruma getirilir. Döllenmesi en fazla olan yumurtalar çağdaş destek hücrelerinin ve sıvılarının içine konulur ve kendilerine sağlanan özel madde ve hormonların etkisi ile en çok olgunlaşma düzeyine ulaştırılmaya çalışılır ve en iyileri seçilir.

Döllenmeyi takiben üçüncü günde gelişen destek hücrelerinin saldıkları maddeler, embriyoların rahim içine gömülmesini sağlayacak seviyeye erişir. Bu biçimde embriyo, rahim içine gömülecek duruma getirilir. Balanslama tekniği ile yumurta, embriyo ve rahim içi zarında bulunan sorunlar düzeltilir ve gebeliğe uygun hale getirilir. Bir yandan embriyoların uygun koşullarda büyüme göstermesi sağlanır iken, diğer taraftan da rahim içi zarı, embriyoların gömülmesine hazır duruma getirilir. Bu sayede iki düzen arasındaki denge sağlanarak, gebelik oranları yükseltilebilir. Bu uygulama şimdiye kadar 300 üzeri hastada denenmiş ve olumlu sonuçlar vermiştir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Doğum ağrısı nedir
  2. Hamilelik dönemi ile ilgili bilgiler
  3. Yumurtlama gününü hesaplama ile doğum kontrolü
  4. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git