Hamilelik ve Doğum

Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır, Kimler İçin Uygundur?

Bir çiftin çok çeşitli nedenlerden dolayı, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyacı olabilir.

Tüp bebek yöntemi, folikül ponksiyonu yoluyla yumurtalıkların toplanmasını ve daha sonra erkeğin spermlerini kullanarak laboratuvarda döllenmesini içeren bir yardımcı üreme teknolojisidir. Elde edilen embriyolar gelişir ve seçilen embriyolar kadının rahmine ulaştırılır. Amaç, sağlıklı bir hamilelik elde etmektir.

Kısırlık problemi yaşayan, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin merak ettiği tüp bebek nedir, nasıl yapılır, kimlere uygundur gibi tüm soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Niçin tüp bebek yöntemine başvurulur?

Bir çiftin çok çeşitli nedenlerden dolayı, bebek sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyacı olabilir.

En yaygın görülen tüp bebek endikasyonları şunlardır:

 • Erkek kaynaklı kısırlık: Oligospermi, teratozoospermi, astenospermi, kriptospermi gibi orta veya şiddetli erkek infertilite vakaları tüp bebek ile tedavi edilebilir.
 • Kadın kaynaklı kısırlık: Endokrin bozuklukların neden olduğu yumurtlama ile ilgili sorunlar, tubal faktör, servikal faktör, endometriozis kaynaklı problemler tüp bebek ile tedavi edilebilir.

BKZ: Tüp bebek nedir, nasıl yapılır, kimlere uygundur?

Tüp bebek kimlere uygundur?

Tüp bebek tedavisi görecek çiftler, hamilelik şansını en üst düzeye çıkarmak için bir dizi gereksinimi karşılamalıdır.

Tüp bebek tedavisinin başarılı olabilmesi için hem erkek hem de kadında bulunması gereken şartlar şöyledir:

 • Erkekler: Meninin içerisinde sperm bulunmalıdır. Buna ek olarak, semen testinin sonuçlarının mililitre başına en az 3 milyon sperm göstermesi gerekmektedir.
 • Kadınlar: Rahim hamilelik için dayanıklı ve elverişli olmalıdır. Ayrıca yerleşik bir minimal yumurtalık rezervine sahip olunmalıdır.

Tüp bebek nasıl yapılır?

Tüp bebek süreci uzmanlık, deneyim ve sabır gerektiren çeşitli basamaklardan oluşmaktadır.

 1. Kontrollü yumurtalık uyarımı: Kısırlık problemi yaşayan kadınlar tüp bebek işlemlerine hazırlanırken, yaklaşık 10 gün boyunca yumurtlamayı uyarmak için doğurganlık ilaçları alırlar. Amaç, daha fazla sayıda yumurta elde etmektir. Bu şekilde toplanan yumurtaların olgunlaşması ve iyi bir döllenme potansiyelinin artması sağlanır.
 2. Yumurtaların toplanması: Olgun hale gelen yumurta hücrelerinin toplanması için cerrahi girişimdir. İşlem 20-30 dakika sürer ve genellikle hastaya uygun bir anestezi kullanılarak aspirasyon yapılır.
 3. Sperm toplanması: Sperm numuneleri gerekli durumlarda sperm aspirasyonu veya testis biyopsisi ile toplanabilmesine rağmen, genellikle mastürbasyon yoluyla alınır. Numuneler, doğurganlık potansiyelini arttırmak için bir sperm yıkama işleminden geçer.
 4. Döllenme: Yumurta ve spermin döllenmesi, klasik yöntemle ya da mikroenjeksiyon yoluyla gerçekleşir.
 5. Embriyo kültürü: Yumurta ve sperm döllendikten sonra, her şeyin beklendiği gibi olup olmadığını kontrol etmek için embriyo gelişimi izlenir. Kadının rahimine embriyoların transfer edilmesi işlemi, döllenmeden sonraki yedi gün içinde gerçekleşecektir. O zamana kadar embriyolar, tüp bebek laboratuvarında optimal gelişim koşullarını taşıyan bir sıvı içerisinde bekletilir.
 6. Rahimin embriyo transferi için hazırlanması: Kadınlara, embriyonun rahim içerisine tutunma ihtimalini arttırmak ve endometriyal astarın kalınlığını düzenlemek için östrojen ve progesteron hormonları verilir.
 7. Embriyo transferi: Kültür işleminden sonra en sağlıklı ve kaliteli embriyolar transfer için seçilir. Rahim içerisine uzatılan ince bir katater yardımıyla genellikle bir veya iki embriyo aktarılır. Ultrason görüntülemesiyle birlikte işlemin doğruluğu teyit edilir. Embriyo transferi için anestezi uygulamasına gerek yoktur.
 8. Embriyo dondurulması: Döllenme esnasında çok sayıda yüksek kaliteli embriyolar meydana gelmişse, kullanılmayan embriyolar daha sonraki tüp bebek uygulamaları için vitrifikasyon ile dondurularak saklanabilir.
 9. Hamilelik testi: Embriyonun rahime tutunması için 10 ile 15 gün süre boyunca beklenir. Bu süre tamamlandığında hamileliğin oluşup oluşmadığını görmek için hamilelik testi yapılır. Testin pozitif çıkması durumunda tüp bebek işlemi başarıyla sonlanır. Negatif çıkması halinde ise imkanlar dahilinde yeniden bir tüp bebek döngüsü için planlama yapılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git