Ağız Hastalıkları

Tükürük Bezi İltihabı Nedenleri ve Belirtileri

Tükürük bezi iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tükürük bezi iltihapları (Sialadenitis), tükürük salgılayan bezlerin viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarıdır. Üç adet büyük, 400-500 adet küçük tükürük bezi vardır. Büyük tükürük bezleri parotis bezleri, submandibuler bezler ve sublingual bezleridir. Bütün tükürük bezleri ağız içerisinde çeşitli yerlere açık kanallar aracılığı ile ürettikleri tükürükleri boşaltırlar.

 • Parotis bezi: Parotis bezi kulakların ön kısmında, çene üzerinde her iki yanak bölgesinde 1 adet olmak üzere 2 adet bulunmaktadır. Bu bezlerin enflamasyonu kabakulak ya da protit olarak adlandırılır.
 • Submandibuler bezler: Submandibuler bezler çene altının her iki tarafında yer alır ve 2 adettir.
 • Sublingual bezler: Sublingual bezler dilin altında ağız tabanında yer alır ve 2 adettir.

Tükürük bezi iltihabı neden olur?

Tükürük bezi iltihapları oldukça sık meydana gelen iltihaplanmalardır ve bazen tekrarlamaya eğilimlidirler. Örneğin, kabakulak virüsü gibi virüsler tükürük bezlerinde iltihaplanmaya neden olurlar. Kabakulak enfeksiyonu nedeniyle oluşan tükürük bezi iltihaplanması genellikle çocuklarda görülürken, yetişkinlerde de görülebilir. Kabakulak aşısı sayesinde günümüzde çok sık kabakulak enfeksiyonu görülmemektedir.

Bakteriyel tükürük bezi enfeksiyonları genellikle tıkanıklık nedeniyle (tükürük bezi taşı oluşması gibi) ya da ağız bakımının yeterli olmamasından kaynaklanır. Bakteriyel tükürük bezi enfeksiyonları çok az su veya sıvı tüketen kişilerde oluşan ya da hastanelerde bulaşabilen enfeksiyonlardır.

Akut bakteriyel tükürük bezi enfeksiyonu genellikle Staphylococcus aureus kökenli meydana gelir. Bazen geçirilen parotis bezi iltihabı, geçirilen bir cerrahi operasyon nedeni ile de oluşabilir.

Tükürük bezi iltihabı nedir

Tükürük bezi iltihabı nedir

Tükürük bezi iltihabı belirtileri

Tükürük bezleri iltihaplandığında görülen belirtiler arasında kulak önünde ya da çene altında şişlik olması, anormal tat duyusu, ağzı açma zorluğu, ağız kuruluğu, ateş yükselmesi, yemek yerken ağızda ya da yüzde ağrı hissetme, yüzün yan kısmında ya da boynun üst kısmında kızarıklık oluşması gibi belirtiler sayılabilir.

Tükürük bezi iltihabı teşhisi

Tükürük bezi iltihabına bağlı şikayetleri olan hastanın bir diş doktoru ya da KBB uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve muayene edilmesi gerekir. Hastanın fizik muayenesinde çene altında ya da yüzünde şişlik, tükürük bezlerinde büyüme ve eğer varsa tükürük bezindeki taşın görülmesi sonucu tükürük bezi iltihabı teşhis edilir. Bazen ve bazı hastaların ağzında iltihaplı akıntı görülebilir.

Enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon ise hastada ağrılı şikayetler olur. Hastalığın daha iyi teşhis edilmesi ve başka sorunların olup olmadığının tespit edilmesi için muayeneden sonra bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi tetkikleri istenebilir. Kabakulak ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonların teşhisi için kan testleri ve ağız salgısı kültürleri yapılır.

Tükürük bezi iltihabı tedavisi

Tükürük bezi enfeksiyonu için bazen herhangi bir tedaviye gerek kalmayabilir. Hastada ateş yükselmesi veya iltihap bulunuyorsa bakteriyel bir enfeksiyon olabileceği göz önünde bulundurularak antibiyotik tedavisi verilir fakat viral bir enfeksiyondan dolayı oluşan iltihaplanmalarda antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

Tükürük bezinin enflamasyonel durumlarında ağız bakımı, yeterli su tüketimi, sigara kullanımı söz konusu ise sigaranın bırakılması gibi önlemler faydalı olur. Ayrıca tükürük salgısını arttıracak yöntemler hem tükürük bezi iltihabı tedavisinde hem de tükürük salgısını arttırmada fayda sağlar. İltihap apseye neden olmuş ise apsenin boşaltılması işlemine gerek duyulur.

Tükürük bezi iltihabından korunmak için neler yapılabilir?

Tükürük salgısını arttırmak için limonlu su içmek, ılık temiz bir bezle ağız bölgesine masaj yapmak etkili olabilir.

Ağız bakımı için, ada çayından ya da tuzlu sudan yapılan gargara sıvıları da oldukça faydalıdır. Bir su bardağı kaynamış suda 3-4 yaprak ada çayını rengi çıkana kadar demleyip süzdükten sonra bir şişeye koyarak her gün iki kez bir iki yudum ağızda gargara yapılıp tükürülür. Bu gargara sıvısı 3-4 gün buz dolabında saklanarak kullanılabilir. Bir litre kaynamış suya 2 çay kaşığı tuz eklenir ve bu su ile günde 2 kez gargara yapılır, bu su hem buz dolabında hem de bir hafta oda sıcaklığında kalabilir. Bu gargara işlemleri hazırlanan sıvıdan herhangi biriyle bir hafta kadar yapılabilir.

Ağız bakımında dişleri fırçalamanın yanı sıra bu gargaralardan aralı aralı yapmak da fayda sağlar. Fakat tuz kısıtlaması olan hastalar ya da kişiler bir litre kaynamış suya 2 çay kaşığı kadar toz soda (karbonat) eriterek bu sıvı ile günde 1-2 kez gargara yapabilirler, hazırlanan bu sıvı buz dolabında 4-5 gün kalabilir.

Ağız bakımı önemlidir, bu nedenle ağız ve diş iltihaplarında ya da diş çürüklerinde diş muayenesi ihmal edilmemelidir. Bunların yanı sıra yeterli su tüketmek ve vücudu susuz bırakmamak da gerekir. Tükürük salgısını arttırmak için şekersiz sakız çiğnemek gün içinde aralı aralı 1-2 kez fayda sağlayabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Tükürük bezi taşları neden olur
 2. Tükürük bezi kanseri nedenleri ve tedavisi
 3. Kabakulak nedir
 4. Ağız kuruluğu neden olur
 5. Bademcik şişmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

42 Yorum

 1. Mustafa

  10 Ekim 2016 at 21:42

  İyi Akşamlar,
  Yaklaşık 3 haftadır sağ kulak mememin altında küçük ve ağrısız bir şişlik var. Daha önceleri de bu şişlik oluyordu ve bir iki gün içinde kayboluyordu. Fakat bu kez kaybolmadı. Bir de kulaklarım sık sık tıkanıyordu; fakat bu ara tıkanma yok.
  Ne önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 10:35

   Kulak çevresindeki görülen şişlikler (özellikle kulak memesinde, hemen kulağın arkasındaki cilt altında) meydana gelen kitleler genellikle yağ kistidir.

   Bu durum yağ kisti olabilir, yağ kistleri kendiliğinden de kaybolabilir fakat enfekte olur ise doktora gitmek gerekir.

   Bir cildiye uzmanına ya da KBB uzmanına gitmenizde fayda var.

 2. Habibe

  27 Ekim 2016 at 09:57

  Mrb iyi günler Sag submandibuler de şişkik var beze oluşmuş ıkı tane bırtanesı 6,5 cm olmuş bır dgrıde 9 mm olmuş amaliyat olacgmı söyledı doktor risklerıde varmş sanrm felç kalma gıbı ben korkuyorum ama agrıdan duramıyorm artık bu hakknda bilgı verebılırmısnz

  • Sağlık Ocağım

   28 Ekim 2016 at 10:41

   Tükürük bezi taşlarına bağlı ya da kanallardaki anormalliğe bağlı kanallarda tıkanmalar oluşabilir ve bu durumda da tükürük bezleri şişebilir ve iltihaplanabilir.

   Tükürük bezlerinde kistler de oluşabilir, kistler genellikle ağrısız büyüyen kitlelerdir fakat kistler nedeni ile kanallarda tıkanma oluşur ise yine iltihap oluşur ve ağrılar meydanna gelir.

   Tükürük bezindeki kitlelerin çoğu iyi huyludur fakat bu kitlelerin çıkartılması önemlidir. Kitlelerin çıkarılması sırasında yüz sinirine yakın olan kitlelerde riskler olabileceği için bu ameliyatın deneyimli ellerde yapılması gerekir.

   Riskler tüm ameliyatlarda vardır.

   Bunları doktorlarınız ile görüşmenizde ve iyi bir KBB veya baş-boyun cerrahisi ile bu durumların riskleri hakkında konuşmanızda fayda var.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 3. Ulaş

  5 Kasım 2016 at 18:07

  Iyi gunler bir kac haftadır yutkunurken tukuruk sıkışması oluyor bu durumu nasıl duzeltebilirim napmam lazım ?

  • Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 22:17

   Öncelikle bir KBB uzmanına buradan bir sonuç alamazsanız ghastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir, çünkü başlayıp 1-2 hafta geçmeyen sorunların altında yatan bir neden vardır genellikle.

   Bu durum gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Boğaz içindeki diğer yapılara bağlı olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. cigdem

  28 Kasım 2016 at 15:11

  Merhaba yutkunmada güçlüğüm var.sol çene altında parça parca ele gelen yağ bezesi gibi seyler.var hafif bastırınca acıyolar.cene altıni bastirdigimdada acıma gibi bisey.var.yemegi ilk yemeye başladığımdaçenemde acıma hissi oluyor.nedeni nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 16:06

   Lenf nodülleri olabilir.

   Lenf bezi büyümesi olabilir.

   Tiroid bezleri ile ilgili enfeksiyonel ya da kötü huylu bir durum olabilir.

   Bademcikler ile ilgili şişlik, iltihabi bir durum olabilir.

   Lenf nodüllerinin kötü huylu hastalığı (lenfoma) gibi bir durum olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Arda

  13 Aralık 2016 at 08:54

  Merhabalar,
  Dudagimin icinde sivilce benzeri bir sisme oluyor. bir anda basliyor ve 1 gun icerisinde buyuyor sonrasindada patliyor bir sekilde
  ayni noktada son 2 ay icerisinde 5-6 defa oldu.
  Hicbir agri sizi yok, patlayincada icinden bir sivi cikiyor ve birazda kan geliyor.
  Sizce bu nedir/ne yapmaliyim ve neyden kaynaklaniyor?

  • Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 17:04

   Bu normal sivilce olabilir, uçuk olabilir, yemek yerken tekrarlayan ısırmalara bağlı olabilir, diş ve ağız içinde iltihabi bir duruma bağlı olabilir, B vitamini eksikliğine bağlı olabilir, Behçet hastalığı gibi bazı sistemik hastalıklara bağlı bu tür aftlar olabilir ve durum dururken tekrarlayarak devam edebilir.

   Sivilce aktif durumdayken bir cildiye doktoruna gitmeniz uygun olur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 6. Anne

  18 Aralık 2016 at 01:11

  Merhaba kizim 4 yasinda iki yildir kış aylarinda ayda bir yada iki kez tukuruk bezleri intihap doluyor ve sisiyor surekli doktordayiz cok fazla antibiyotik aliyor ve bu durum beni uzuyor kulak ameliyatida oldu tup takildi fakat fayda etmedi neden kroniklesti bu hastakik kizimda ne onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2016 at 14:32

   Çocuğun dişlerinde veya diş etlerinde bir sorun olabilir veya bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık ya da alerjik bir reaksiyona bağlı bu iltihap sık sık oluşuyor olabilir ve bunlara bağlı böyle bir durum oluyorsa zaten tekrarlar durur. Altta yatan nedenin araştırılması da gerekebilir.

   İyi bir araştırma hastanesine gitmeniz belki daha iyi olur.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 7. Anne

  24 Aralık 2016 at 17:03

  Tükürük bezi iltihabı bulaşıcı mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:22

   Kabakulak en sık görülen tükürük bezi hastalığıdır ve kabakulak enfeksiyonu hava yoluyla bulaşabilir. Kabakulak enfeksiyonu tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur ve mutlaka bir KBB doktoruna muayene olmak gerekir, özellikle bakteriyel tükürük bezi iltihapları tehlikeli olabilir. Yani tükürük bezi iltihabına neden olan faktöre göre bulaşıcı olup olmayacağı değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Nejdet

  7 Ocak 2017 at 01:05

  İyi günler benim yenim tükürük bezi enfeksiyonu geçirdi 3 kez boşaltılması ragman igelmedi bunun nedeni ne olabilir olmadan önce dişe kanal tedavisi yapilmistir yaşı ise 13 ne yapmamiz gerekir

  • Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 13:43

   Tükürük bezi enfeksiyonları tükürük üreten bezlerin viral ya da bakteriyel iltihapları dır. Üç büyük tükürük bezi vardır bunlardan parotis bezi iltihabı (kabakulak) olarak tanımlanır.

   Tükürük bezi iltihabı oldukça sık görülür ve tekrarlamaya yatkındır. Bakteriyel tükürük bezi iltihapları genellikle bir tıkanıklıktan (tükürük kanalı taşları gibi) meydana gelir, eğer böyle bir durum varsa öncelikle kanalın açılması sağlanmalıdır. Diğer tükürük bezi iltihapları ise hastane enfeksiyonundan veya sıvısız kalmaktan kaynaklanabilir. Kanal tedavisine bağlı da gelişebilir. İyi hijyen sağlanmamış diş malzemeleri bu duruma neden olabilir.

   İyi bir diş doktoru ya da KBB doktoru tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır. İltihaptan örnek alınarak çıkan sonuca göre tedavi uygulanması daha doğru olur. Eğer tükürük kanalı taşlarına bağlı bu durum gelişiyor ise öncelikle kanalın açılması gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Gamze

  9 Ocak 2017 at 22:49

  Merhabalar tam boğazın kavis yaptığı bölgede gırtlakta bi ağrı var burda ne gibi bi bez olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:58

   Larenjit (gırtlak iltihabı) olabilir. Bademcik iltihabı olabilir. Farenjit (yutak iltihabı) olabilir veya bunlara bağlı başka hastalıklar olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. gizem

  10 Ocak 2017 at 23:40

  Merhaba kulagimin altinda deri altinda elime beze gbi birsey geliyor yuvarlak agri yok fakat bastirinca agri oluyo siskinlikte yok bakinca belli deil bu ne eolabilir sizce

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 12:27

   KULAK ARKASINDA VEYA ALTINDA ŞİŞLİK; boyun lenf bezlerinde şişlik veya büyüme olabilir (boyun lenf bezleri diş iltihabına, diş çürüğüne bağlı da şişebilir), kist olabilir (kistler genellikle ağrısızdır), kötü huylu bir kitle olabilir, yağ bezesi olabilir, orta kulak veya kulak yolunda enfeksiyon olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Gülhan

  3 Şubat 2017 at 15:54

  Merhabalar yaklaşik 1 ay once sağ kulak altinda şişlik hissederek doktora gittim.ultrasyon emar ve biyopsi yapildi iyi huylu oldugu söylendi.enson 2 kutu antibiyotik verildi acaba bu etkili olurmu yoksa ameliyat olmam lazimmi

  • Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 19:40

   İyi huylu dediğiniz kist veya tümör benzeri bir oluşum ise bunların tedavisi farklı olabilir fakat enfeksiyonel bir durumsa ve doğru mikroba doğru antibiyotik uygulanmış ise antibiyotik tedavisi faydalı olacaktır. Antibiyotikler saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme ya da erken alma olmaksızın) kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisi bittikten sonra doktor kontrolü önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Gülhan

  13 Şubat 2017 at 17:09

  İyi günler ben 2 kutu antibiyotik kullandim şişligim biraz küçüldü ama tam anlamiyla geçmedi yinede alinmasi gerekirmi yoksa kendiliğinden geçermi yada tekrar büyürmü teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:31

   Tükürük bezi iltihabı kronikleşebilir. Enfeksiyonun etkeninin belirlenmesi için örnek alınması, kan testlerinin yapılması tedavinin başarısı için önemlidir. Tükürük bezi iltihabı viral ya da bakteriyel olabilir. Viral enfeksiyona bakteri eklenebilir. Sadece viral enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi verilmesine gerek olmaz genellikle. Ayrıca bu enfeksiyonlar tekrarlayabilir de.

   Tükürük bezi iltihabının nedeni tükürük bezi taşları ise bu durum altta yatan neden tedavi edilmediği sürece tekrarlar ya da geçmez. Hijyenik ağız bakımı ve yeterli su tüketimi de iyileşmek için önemlidir. Enfeksiyon yayılabilir. Enfeksiyon tekrarlayabilir. Apse oluşabilir.

   Doktorunuza tekrar gitmeniz ve enfeksiyona yönelik daha detaylı araştırma yapılmasını istemeniz önemlidir. Fakat başka başka doktorlara giderseniz her doktor kendi tedavi yöntemini uygulayabilir ve gereksiz antibiyotik kullanımına maruz kalabilirsiniz, bu nedenle aynı doktora gitmek ve şikayetlerinizin geçmediğini doğru anlatmak, daha önce kullandığınız ilaçları yanınızda götürmek ve bunun sebebinin araştırılmasını istemek daha uygun olur.

   Sağlık dileğiyle.

 13. filiz

  8 Nisan 2017 at 22:25

  selam.ben iki haftadir cene cerrahi ve disci arasinda gidip geliyorum.ceneyle ilgili bi sknti olmadigini soyledi cerrah..sag kulak memesi altinda belli belirsiz bi sertlik olustu ve ben cene kasimda agri hissediyorum bogazima dislerime yayiliyor..agzimin icinde ileri derecede batmalar ve acimalar var igneler gibi. bunun icin kbb mi gitmem lazim bilgilendirirseniz cok sevinirim…

  • Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2017 at 00:35

   Tükürük bezleri ile ilgili bir problem varsa KBB uzmanına gitmeniz gerekir. Yemek borusu ve yutak ile ilgili problemler gastroloji alanında da bakılır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 14. Sefa

  4 Haziran 2017 at 18:33

  Merhabalr benim sol cenemin arkalarina dogru bi sislik olustu bugun 4. gunu ve sislik hafifledi ama bastirinca agri oluoo ve gerginlik var dislerimde de iltihapli baglantili olabirmi ne yapmaliyim tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 19:29

   Diş iltihabına bağlı lenf bezlerinde, tükürük bezlerinde ve o bölgeye yakın alanlarda da iltihaplanma oluşmuş olabilir. Yine buna bağlı lenf bezlerinde büyüme olmuş olabilir.

   Durumunuz geçmezse hem diş doktoru hem de KBB doktoru tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. metin öz

  14 Haziran 2017 at 10:05

  Merhabalar Sabahları uyandığımda her zaman olan gün içinde hiç olmayan tükürdüğümde Ağızdan gelen kirli sarı çamur gibi tükürüğün anlamı sizce nedir.Gasteronoloji uzmanına gittim Endoskopi yaptı Endoskopi sonucum. Özofagus alt sfinkter gevşekliği,Özofajit,antral Gastirit,Eroziv Bulbit,clo(+) Olsada bu sorunun Mide şikayetleri ile ilgili olmadığını söyledi ayrıca Dışkıda Gizli kan bakıldı bir sorun yok.Bu sorun için Diş Hekimine,KBB gittim Endoskopik muayene yaptı sorun görmüyoruz dediler.Görüş ve tavsiyelerinizi öğrene bilirmiyiz.İyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2017 at 22:26

   Midenin antrum kısmında gastrit (mide iltihabını tanımalar).

   Özofajit (yemek borusu iltihabını tanımlar).

   Bulbit (duodenumda aftöz yaraların varlığını tanımlar genellikle).

   Sfinkter, yemek borusunun alt ucunda (mide ile birleştiği kısımda) bulunan ve mide içeriğinin yemek borusuna geri gidişini engelleyen ve halk arasında mide ile yemek borusu arasında kapak olarak bilinen (yüksek basınç alanıdır). Bu alan gün içinde dönem dönem gevşeyebilir, ancak bu gevşeme süreklilik gösterirse bu durum reflüye neden olur. Reflü de yemek borusu iltihaplanmasına (özofajite), yutak iltihabına (farenjite), ağız yaralarına, ağız içi iltihaplanmalarına ve daha birçok soruna yol açar.

   Reflü geniz akıntısına da neden olabilir ve geniz akıntısına bağlı da bu tür bir sekresyon birikimi olabilir. Midedeki ve duodenumdaki sorunun tedavi edilmesi, diş kontrolü, boğaz içi yapıların kontrolü, akciğer yollarının kontrolü önemlidir.

   Yaşam ve beslenme tarzına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Yaşam ve beslenme tarzı reflüye uygun olmalıdır.

   Reflüde yaşam ve beslenme tarzı hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Ayrıca hem gastritin hem de duodenumda oluşan yaranın altında yatan sistemik bir hastalık olabilir. Bu nedenle şikayetleriniz doktorunuzun verdiği tedaviye rağmen tekrarlar ya da devam ederse araştırılmasında fayda vardır.

   geçmiş olsun.

 16. kemal koper

  16 Haziran 2017 at 13:02

  İyi günler. Yaklaşık 20 gündür ağzımda devamlı bir tuz tadı var.ne yersem aynı tad devamlı var. Ayrıca yanaklarımın iç kısımlarında iltihapa benzer beyazlasmalar var. Ne yapmam gerekli. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 01:00

   Bir KBB uzmanına, diş doktoruna, bunlardan bir şey çıkmaz ise gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 17. Emel

  26 Temmuz 2017 at 23:12

  Merhabalar, yaklaşık 5 aydır sağ yanağımda bir şişlik, dolgunluk var. Elimle kontrol ettiğimde daha kalın gibi hissediyorum. Grip oldum, boğazım da ağrıyordu bu sikayetlerle doktora gitmiştim doktorun verdiği antibiyotik yan etki yaptı cildim kızardı ve döküldü kullanmayı bıraktım ancak yanağımdaki şişlik hiç geçmedi. Tekrar Doktora gittiğimde hiç birşeyin olmadığını geçeceğini söyledi ancak 5 aydır da geçmedi artık ara sıra ateşleniyor yanağım. Sağ yanağımda belirgin bir sislik var artık ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 00:50

   Diş ya da diş etlerine bağlı bir durum da olabilir. Eğer KBB uzmanına gitmişseniz, bir diş hekimine de gitmenizde fayda vardır, eğer diş hekimine gitmişseniz KBB doktoruna gitmenizde fayda vardır, her ikisine de gitmişseniz baş ve boyun cerrahisine de gitmek gerekebilir.

   Bu durum lenf bezi büyümesi de olabilir, bu tür büyümelerde ve geçmeyen lenf bezi büyümelerinde bir hematoloji uzmanına gitmek faydalı olur. Bazen şişliği geçmeyen lenf bezi büyümeleri lenfoma belirtisi de olabilir.

   Yine lenf bezi büyümeleri viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara bağlı da olabilir ve bu tür durumlarda bu bölgeden bir örnek alınarak doğru teşhisin konulması ve doğru ilacın kullanılması gerekir.

   Yine bu durum tükürük bezleri ile ilgili bir durum da olabilir.

   Daha detaylı araştırma yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. nihal

  29 Ekim 2017 at 01:14

  Merhaba. Yaklaşık bir haftadır dil altı tükürük bezimde bir şişlik meydana geldi. Doktora gittiğimde bana bir gargara verdi. 5 gündür kullanıyorum ancak geçmedi şimdi ise şişligin içinde bir beyazlık meydana geldi iltihap gibi. sizce bunun nedeni ne olabilir. Yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 00:49

   Eğer iltihap değilse bu durum Tükürük bezi taşı olabilir, gittiğiniz doktor KBB uzmanı değilse bir KBB uzmanına görünmenizde fayda vardır. Tekrar doktora, özellikle KBB uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Özge

  12 Kasım 2017 at 20:26

  Merhabalar, aylar önce tam çene altında mercimek büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Doktora gittiğimde birşeye bağlı olmayan yani bir şişlik dedi antibiyotik tedavisine başlamycağını büyür ise gitmemi söyledi ve ikinin önce farkettim büyümüş ağrı acı herhangi bir rahatsizlığı yok ayrıca kronik faranjitim var ve ağız içi enfeksiyon var sizce bu şişlik ne olabilir???

  • Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2017 at 11:25

   Lenf nodu büyümesi olabilir (şişlik cilt dışında ise), şişlik bademciklerin bulunduğu kısımda ise bademcik taşının çıkmadan önceki şişliğine bağlı veya tükürük bezi taşlarının çıkmadan önceki şişliğine bağlı olabilir, kist (örn. ranula kisti gibi) bir şişlik olabilir. Tiroid bezleri ile ilgili bir şişlik olabilir.

   İyi bir KBB uzmanına veya baş/boyun cerrahisine gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 20. Büşra

  27 Kasım 2017 at 12:34

  Merhabalar 20 lik dişim çıktı 20 lik dişimin ilerisinde damak kısmında bir şişlik var ellediğimde sanki orada kemik varmış gibi birde baş agrım mevcut.bir sabah yemek yerken acı ve batma olunca farkettim yemek yerken bir problem yaşamıyorum ama yutkunurken sanki bir akıntı var gibi hissediyorum.ne yapmalıyım

 21. Serdar

  10 Ocak 2018 at 19:43

  Merhaba. Bugün limonlu ekşi salata yerken farkettim. Sağ yanakta tam tükürük bezi üzerinde sanırım ağrı gibimsi tuhaf bi his yapıyor limon yerken ve ekşi birşey yerken. Sadece ekşi yerken oluyor. Herhangi bir şişlikte yok. Nedir acaba ? Enfeksiyon olma şansı varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2018 at 12:01

   Diş etlerinde iltihabi bir durum olabilir. Tükürük bezi iltihabı veya taşları gibi bir durum olabilir. Bu durum hep oluyorsa alerjik de olabilir. Bu durum normalde de (normal yemek yerken) arada oluyorsa trigminal nevralji olabilir.

   Kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu nedenle en doğrusu diş ve KBB uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılmasıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git