Ağız Hastalıkları

Tükürük Bezi İltihabı Nedenleri ve Belirtileri

Tükürük bezi iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tükürük bezi iltihapları (Sialadenitis), tükürük salgılayan bezlerin viral ya da bakteriyel enfeksiyonlarıdır. Üç adet büyük, 400-500 adet küçük tükürük bezi vardır. Büyük tükürük bezleri parotis bezleri, submandibuler bezler ve sublingual bezleridir. Bütün tükürük bezleri ağız içerisinde çeşitli yerlere açık kanallar aracılığı ile ürettikleri tükürükleri boşaltırlar.

 • Parotis bezi: Parotis bezi kulakların ön kısmında, çene üzerinde her iki yanak bölgesinde 1 adet olmak üzere 2 adet bulunmaktadır. Bu bezlerin enflamasyonu kabakulak ya da protit olarak adlandırılır.
 • Submandibuler bezler: Submandibuler bezler çene altının her iki tarafında yer alır ve 2 adettir.
 • Sublingual bezler: Sublingual bezler dilin altında ağız tabanında yer alır ve 2 adettir.

Tükürük bezi iltihabı neden olur?

Tükürük bezi iltihapları oldukça sık meydana gelen iltihaplanmalardır ve bazen tekrarlamaya eğilimlidirler. Örneğin, kabakulak virüsü gibi virüsler tükürük bezlerinde iltihaplanmaya neden olurlar. Kabakulak enfeksiyonu nedeniyle oluşan tükürük bezi iltihaplanması genellikle çocuklarda görülürken, yetişkinlerde de görülebilir. Kabakulak aşısı sayesinde günümüzde çok sık kabakulak enfeksiyonu görülmemektedir.

Bakteriyel tükürük bezi enfeksiyonları genellikle tıkanıklık nedeniyle (tükürük bezi taşı oluşması gibi) ya da ağız bakımının yeterli olmamasından kaynaklanır. Bakteriyel tükürük bezi enfeksiyonları çok az su veya sıvı tüketen kişilerde oluşan ya da hastanelerde bulaşabilen enfeksiyonlardır.

Akut bakteriyel tükürük bezi enfeksiyonu genellikle Staphylococcus aureus kökenli meydana gelir. Bazen geçirilen parotis bezi iltihabı, geçirilen bir cerrahi operasyon nedeni ile de oluşabilir.

Tükürük bezi iltihabı nedir

Tükürük bezi iltihabı nedir

Tükürük bezi iltihabı belirtileri

Tükürük bezleri iltihaplandığında görülen belirtiler arasında kulak önünde ya da çene altında şişlik olması, anormal tat duyusu, ağzı açma zorluğu, ağız kuruluğu, ateş yükselmesi, yemek yerken ağızda ya da yüzde ağrı hissetme, yüzün yan kısmında ya da boynun üst kısmında kızarıklık oluşması gibi belirtiler sayılabilir.

Tükürük bezi iltihabı teşhisi

Tükürük bezi iltihabına bağlı şikayetleri olan hastanın bir diş doktoru ya da KBB uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve muayene edilmesi gerekir. Hastanın fizik muayenesinde çene altında ya da yüzünde şişlik, tükürük bezlerinde büyüme ve eğer varsa tükürük bezindeki taşın görülmesi sonucu tükürük bezi iltihabı teşhis edilir. Bazen ve bazı hastaların ağzında iltihaplı akıntı görülebilir.

Enfeksiyon bakteriyel bir enfeksiyon ise hastada ağrılı şikayetler olur. Hastalığın daha iyi teşhis edilmesi ve başka sorunların olup olmadığının tespit edilmesi için muayeneden sonra bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi tetkikleri istenebilir. Kabakulak ve benzeri virüslerin neden olduğu enfeksiyonların teşhisi için kan testleri ve ağız salgısı kültürleri yapılır.

Tükürük bezi iltihabı tedavisi

Tükürük bezi enfeksiyonu için bazen herhangi bir tedaviye gerek kalmayabilir. Hastada ateş yükselmesi veya iltihap bulunuyorsa bakteriyel bir enfeksiyon olabileceği göz önünde bulundurularak antibiyotik tedavisi verilir fakat viral bir enfeksiyondan dolayı oluşan iltihaplanmalarda antibiyotik tedavisine gerek yoktur.

Tükürük bezinin enflamasyonel durumlarında ağız bakımı, yeterli su tüketimi, sigara kullanımı söz konusu ise sigaranın bırakılması gibi önlemler faydalı olur. Ayrıca tükürük salgısını arttıracak yöntemler hem tükürük bezi iltihabı tedavisinde hem de tükürük salgısını arttırmada fayda sağlar. İltihap apseye neden olmuş ise apsenin boşaltılması işlemine gerek duyulur.

Tükürük bezi iltihabından korunmak için neler yapılabilir?

Tükürük salgısını arttırmak için limonlu su içmek, ılık temiz bir bezle ağız bölgesine masaj yapmak etkili olabilir.

Ağız bakımı için, ada çayından ya da tuzlu sudan yapılan gargara sıvıları da oldukça faydalıdır. Bir su bardağı kaynamış suda 3-4 yaprak ada çayını rengi çıkana kadar demleyip süzdükten sonra bir şişeye koyarak her gün iki kez bir iki yudum ağızda gargara yapılıp tükürülür. Bu gargara sıvısı 3-4 gün buz dolabında saklanarak kullanılabilir. Bir litre kaynamış suya 2 çay kaşığı tuz eklenir ve bu su ile günde 2 kez gargara yapılır, bu su hem buz dolabında hem de bir hafta oda sıcaklığında kalabilir. Bu gargara işlemleri hazırlanan sıvıdan herhangi biriyle bir hafta kadar yapılabilir.

Ağız bakımında dişleri fırçalamanın yanı sıra bu gargaralardan aralı aralı yapmak da fayda sağlar. Fakat tuz kısıtlaması olan hastalar ya da kişiler bir litre kaynamış suya 2 çay kaşığı kadar toz soda (karbonat) eriterek bu sıvı ile günde 1-2 kez gargara yapabilirler, hazırlanan bu sıvı buz dolabında 4-5 gün kalabilir.

Ağız bakımı önemlidir, bu nedenle ağız ve diş iltihaplarında ya da diş çürüklerinde diş muayenesi ihmal edilmemelidir. Bunların yanı sıra yeterli su tüketmek ve vücudu susuz bırakmamak da gerekir. Tükürük salgısını arttırmak için şekersiz sakız çiğnemek gün içinde aralı aralı 1-2 kez fayda sağlayabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Tükürük bezi taşları neden olur
 2. Tükürük bezi kanseri nedenleri ve tedavisi
 3. Kabakulak nedir
 4. Ağız kuruluğu neden olur
 5. Bademcik şişmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

81 Yorum

 1. Avatar

  Mustafa

  10 Ekim 2016 at 21:42

  İyi Akşamlar,
  Yaklaşık 3 haftadır sağ kulak mememin altında küçük ve ağrısız bir şişlik var. Daha önceleri de bu şişlik oluyordu ve bir iki gün içinde kayboluyordu. Fakat bu kez kaybolmadı. Bir de kulaklarım sık sık tıkanıyordu; fakat bu ara tıkanma yok.
  Ne önerirsiniz?
  Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 10:35

   Kulak çevresindeki görülen şişlikler (özellikle kulak memesinde, hemen kulağın arkasındaki cilt altında) meydana gelen kitleler genellikle yağ kistidir.

   Bu durum yağ kisti olabilir, yağ kistleri kendiliğinden de kaybolabilir fakat enfekte olur ise doktora gitmek gerekir.

   Bir cildiye uzmanına ya da KBB uzmanına gitmenizde fayda var.

 2. Avatar

  Habibe

  27 Ekim 2016 at 09:57

  Mrb iyi günler Sag submandibuler de şişkik var beze oluşmuş ıkı tane bırtanesı 6,5 cm olmuş bır dgrıde 9 mm olmuş amaliyat olacgmı söyledı doktor risklerıde varmş sanrm felç kalma gıbı ben korkuyorum ama agrıdan duramıyorm artık bu hakknda bilgı verebılırmısnz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ekim 2016 at 10:41

   Tükürük bezi taşlarına bağlı ya da kanallardaki anormalliğe bağlı kanallarda tıkanmalar oluşabilir ve bu durumda da tükürük bezleri şişebilir ve iltihaplanabilir.

   Tükürük bezlerinde kistler de oluşabilir, kistler genellikle ağrısız büyüyen kitlelerdir fakat kistler nedeni ile kanallarda tıkanma oluşur ise yine iltihap oluşur ve ağrılar meydanna gelir.

   Tükürük bezindeki kitlelerin çoğu iyi huyludur fakat bu kitlelerin çıkartılması önemlidir. Kitlelerin çıkarılması sırasında yüz sinirine yakın olan kitlelerde riskler olabileceği için bu ameliyatın deneyimli ellerde yapılması gerekir.

   Riskler tüm ameliyatlarda vardır.

   Bunları doktorlarınız ile görüşmenizde ve iyi bir KBB veya baş-boyun cerrahisi ile bu durumların riskleri hakkında konuşmanızda fayda var.

   Her şeyin iyi geçmesi dileğiyle.

 3. Avatar

  Ulaş

  5 Kasım 2016 at 18:07

  Iyi gunler bir kac haftadır yutkunurken tukuruk sıkışması oluyor bu durumu nasıl duzeltebilirim napmam lazım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 22:17

   Öncelikle bir KBB uzmanına buradan bir sonuç alamazsanız ghastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir, çünkü başlayıp 1-2 hafta geçmeyen sorunların altında yatan bir neden vardır genellikle.

   Bu durum gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Boğaz içindeki diğer yapılara bağlı olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  cigdem

  28 Kasım 2016 at 15:11

  Merhaba yutkunmada güçlüğüm var.sol çene altında parça parca ele gelen yağ bezesi gibi seyler.var hafif bastırınca acıyolar.cene altıni bastirdigimdada acıma gibi bisey.var.yemegi ilk yemeye başladığımdaçenemde acıma hissi oluyor.nedeni nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 16:06

   Lenf nodülleri olabilir.

   Lenf bezi büyümesi olabilir.

   Tiroid bezleri ile ilgili enfeksiyonel ya da kötü huylu bir durum olabilir.

   Bademcikler ile ilgili şişlik, iltihabi bir durum olabilir.

   Lenf nodüllerinin kötü huylu hastalığı (lenfoma) gibi bir durum olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Arda

  13 Aralık 2016 at 08:54

  Merhabalar,
  Dudagimin icinde sivilce benzeri bir sisme oluyor. bir anda basliyor ve 1 gun icerisinde buyuyor sonrasindada patliyor bir sekilde
  ayni noktada son 2 ay icerisinde 5-6 defa oldu.
  Hicbir agri sizi yok, patlayincada icinden bir sivi cikiyor ve birazda kan geliyor.
  Sizce bu nedir/ne yapmaliyim ve neyden kaynaklaniyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 17:04

   Bu normal sivilce olabilir, uçuk olabilir, yemek yerken tekrarlayan ısırmalara bağlı olabilir, diş ve ağız içinde iltihabi bir duruma bağlı olabilir, B vitamini eksikliğine bağlı olabilir, Behçet hastalığı gibi bazı sistemik hastalıklara bağlı bu tür aftlar olabilir ve durum dururken tekrarlayarak devam edebilir.

   Sivilce aktif durumdayken bir cildiye doktoruna gitmeniz uygun olur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Anne

  18 Aralık 2016 at 01:11

  Merhaba kizim 4 yasinda iki yildir kış aylarinda ayda bir yada iki kez tukuruk bezleri intihap doluyor ve sisiyor surekli doktordayiz cok fazla antibiyotik aliyor ve bu durum beni uzuyor kulak ameliyatida oldu tup takildi fakat fayda etmedi neden kroniklesti bu hastakik kizimda ne onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2016 at 14:32

   Çocuğun dişlerinde veya diş etlerinde bir sorun olabilir veya bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık ya da alerjik bir reaksiyona bağlı bu iltihap sık sık oluşuyor olabilir ve bunlara bağlı böyle bir durum oluyorsa zaten tekrarlar durur. Altta yatan nedenin araştırılması da gerekebilir.

   İyi bir araştırma hastanesine gitmeniz belki daha iyi olur.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

  • Avatar

   Sultan

   16 Mayıs 2019 at 00:42

   Mrblar benim kızında şuanda aynı sorunu yaşıyoruz siz nedenini bulabildinizmi acaba yardımcı olur musunuz

 7. Avatar

  Anne

  24 Aralık 2016 at 17:03

  Tükürük bezi iltihabı bulaşıcı mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:22

   Kabakulak en sık görülen tükürük bezi hastalığıdır ve kabakulak enfeksiyonu hava yoluyla bulaşabilir. Kabakulak enfeksiyonu tedavisi ihmal edilmemesi gereken bir durumdur ve mutlaka bir KBB doktoruna muayene olmak gerekir, özellikle bakteriyel tükürük bezi iltihapları tehlikeli olabilir. Yani tükürük bezi iltihabına neden olan faktöre göre bulaşıcı olup olmayacağı değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Nejdet

  7 Ocak 2017 at 01:05

  İyi günler benim yenim tükürük bezi enfeksiyonu geçirdi 3 kez boşaltılması ragman igelmedi bunun nedeni ne olabilir olmadan önce dişe kanal tedavisi yapilmistir yaşı ise 13 ne yapmamiz gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 13:43

   Tükürük bezi enfeksiyonları tükürük üreten bezlerin viral ya da bakteriyel iltihapları dır. Üç büyük tükürük bezi vardır bunlardan parotis bezi iltihabı (kabakulak) olarak tanımlanır.

   Tükürük bezi iltihabı oldukça sık görülür ve tekrarlamaya yatkındır. Bakteriyel tükürük bezi iltihapları genellikle bir tıkanıklıktan (tükürük kanalı taşları gibi) meydana gelir, eğer böyle bir durum varsa öncelikle kanalın açılması sağlanmalıdır. Diğer tükürük bezi iltihapları ise hastane enfeksiyonundan veya sıvısız kalmaktan kaynaklanabilir. Kanal tedavisine bağlı da gelişebilir. İyi hijyen sağlanmamış diş malzemeleri bu duruma neden olabilir.

   İyi bir diş doktoru ya da KBB doktoru tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır. İltihaptan örnek alınarak çıkan sonuca göre tedavi uygulanması daha doğru olur. Eğer tükürük kanalı taşlarına bağlı bu durum gelişiyor ise öncelikle kanalın açılması gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Selma tomruk

    7 Temmuz 2018 at 18:20

    Anneme lenf bezi iltihabi denildi çok ağrısı var ayrıca kulağı sis

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Temmuz 2018 at 01:17

     Lenfadenopati (lenf nodlarının büyümesi) enfeksiyonlar ve çeşitli kanserlerin seyrinde ilk bulgu olabilir. Lenfadenopati yaygın veya lokalize lenfadenopati şeklinde oluşabilir. Yaygın lenfadenopatiler enfeksiyonlara, otoiimün hastalıklara, alerjik reaksiyonlara, depo hastalıklarına, neoplastik ve proliferatif hastalıklara bağlı olabilir.

     Boyun bölgesindeki lenfadenopatilerde kulak şişliği ve ağrısı da olabilir.

     Doktorunuz duruma göre uygun ilaçlar vermiş olmalı. İlaçlarınızı düzenli kullanmanız ve doktor kontrolüne gitmeniz önemlidir.

     Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Gamze

  9 Ocak 2017 at 22:49

  Merhabalar tam boğazın kavis yaptığı bölgede gırtlakta bi ağrı var burda ne gibi bi bez olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 12:58

   Larenjit (gırtlak iltihabı) olabilir. Bademcik iltihabı olabilir. Farenjit (yutak iltihabı) olabilir veya bunlara bağlı başka hastalıklar olabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  gizem

  10 Ocak 2017 at 23:40

  Merhaba kulagimin altinda deri altinda elime beze gbi birsey geliyor yuvarlak agri yok fakat bastirinca agri oluyo siskinlikte yok bakinca belli deil bu ne eolabilir sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 12:27

   KULAK ARKASINDA VEYA ALTINDA ŞİŞLİK; boyun lenf bezlerinde şişlik veya büyüme olabilir (boyun lenf bezleri diş iltihabına, diş çürüğüne bağlı da şişebilir), kist olabilir (kistler genellikle ağrısızdır), kötü huylu bir kitle olabilir, yağ bezesi olabilir, orta kulak veya kulak yolunda enfeksiyon olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Gülhan

  3 Şubat 2017 at 15:54

  Merhabalar yaklaşik 1 ay once sağ kulak altinda şişlik hissederek doktora gittim.ultrasyon emar ve biyopsi yapildi iyi huylu oldugu söylendi.enson 2 kutu antibiyotik verildi acaba bu etkili olurmu yoksa ameliyat olmam lazimmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 19:40

   İyi huylu dediğiniz kist veya tümör benzeri bir oluşum ise bunların tedavisi farklı olabilir fakat enfeksiyonel bir durumsa ve doğru mikroba doğru antibiyotik uygulanmış ise antibiyotik tedavisi faydalı olacaktır. Antibiyotikler saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme ya da erken alma olmaksızın) kullanılmalıdır. Antibiyotik tedavisi bittikten sonra doktor kontrolü önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  Gülhan

  13 Şubat 2017 at 17:09

  İyi günler ben 2 kutu antibiyotik kullandim şişligim biraz küçüldü ama tam anlamiyla geçmedi yinede alinmasi gerekirmi yoksa kendiliğinden geçermi yada tekrar büyürmü teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:31

   Tükürük bezi iltihabı kronikleşebilir. Enfeksiyonun etkeninin belirlenmesi için örnek alınması, kan testlerinin yapılması tedavinin başarısı için önemlidir. Tükürük bezi iltihabı viral ya da bakteriyel olabilir. Viral enfeksiyona bakteri eklenebilir. Sadece viral enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi verilmesine gerek olmaz genellikle. Ayrıca bu enfeksiyonlar tekrarlayabilir de.

   Tükürük bezi iltihabının nedeni tükürük bezi taşları ise bu durum altta yatan neden tedavi edilmediği sürece tekrarlar ya da geçmez. Hijyenik ağız bakımı ve yeterli su tüketimi de iyileşmek için önemlidir. Enfeksiyon yayılabilir. Enfeksiyon tekrarlayabilir. Apse oluşabilir.

   Doktorunuza tekrar gitmeniz ve enfeksiyona yönelik daha detaylı araştırma yapılmasını istemeniz önemlidir. Fakat başka başka doktorlara giderseniz her doktor kendi tedavi yöntemini uygulayabilir ve gereksiz antibiyotik kullanımına maruz kalabilirsiniz, bu nedenle aynı doktora gitmek ve şikayetlerinizin geçmediğini doğru anlatmak, daha önce kullandığınız ilaçları yanınızda götürmek ve bunun sebebinin araştırılmasını istemek daha uygun olur.

   Sağlık dileğiyle.

 13. Avatar

  filiz

  8 Nisan 2017 at 22:25

  selam.ben iki haftadir cene cerrahi ve disci arasinda gidip geliyorum.ceneyle ilgili bi sknti olmadigini soyledi cerrah..sag kulak memesi altinda belli belirsiz bi sertlik olustu ve ben cene kasimda agri hissediyorum bogazima dislerime yayiliyor..agzimin icinde ileri derecede batmalar ve acimalar var igneler gibi. bunun icin kbb mi gitmem lazim bilgilendirirseniz cok sevinirim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2017 at 00:35

   Tükürük bezleri ile ilgili bir problem varsa KBB uzmanına gitmeniz gerekir. Yemek borusu ve yutak ile ilgili problemler gastroloji alanında da bakılır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Sefa

  4 Haziran 2017 at 18:33

  Merhabalr benim sol cenemin arkalarina dogru bi sislik olustu bugun 4. gunu ve sislik hafifledi ama bastirinca agri oluoo ve gerginlik var dislerimde de iltihapli baglantili olabirmi ne yapmaliyim tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 19:29

   Diş iltihabına bağlı lenf bezlerinde, tükürük bezlerinde ve o bölgeye yakın alanlarda da iltihaplanma oluşmuş olabilir. Yine buna bağlı lenf bezlerinde büyüme olmuş olabilir.

   Durumunuz geçmezse hem diş doktoru hem de KBB doktoru tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   Suna

   11 Ekim 2018 at 00:15

   Tükürük ifrazatım çok fazla
   , devamlı yutkunuyorum. Sebebi ne olabilir?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    12 Ekim 2018 at 23:33

    Ağızda tükürük salgısında artış (siyalore), birçok sebebe bağlı olabilir.

    SİYALORE NEDENLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

    * Parkinson hastalığı,
    * Amyotrofik lateral skleroz,
    * Kuduz, frengi ve tüberküloz gibi enfeksiyon hastalıkları,
    * Zehirli bir böcek veya sürüngen tarafından ısırılma
    * Yüz felci,
    * Sinüs, boğaz veya peritosiller enfeksiyonlar,
    * Ağızdan mideye kadar olan sindirim kanalının herhangi bir kısmında veya yapısında gıda duyarlığı veya gıda intoleransı,
    * Gastroözofageal reflü ve reflüye neden olabilen mide sorunları,
    * Yemek borusunda tıkanıklık,
    * Burun tıkanıklığı,
    * Alerjik, tıkanıklığa bağlı veya reflüye bağlı geniz akıntısı,
    * Ağız içinde ülser ya da iltihaplanma,
    * Diş protezlerinin uygun olmaması,
    * Takma diş kullanımı,
    * Ağız hijyeninin iyi olmaması,
    * Dişler ile ilgili diğer sorunlar,
    * Klozapin etkin maddesini içeren antipsikotik ilaçlar
    * Myastenia gravis.

    KBB uzmanı, diş hekimi, gastroentroloji, bunlardan bir şey çıkmaz ise nöroloji gibi alanlarda araştırılmasında ve ihmal edilmemesinde fayda vardır.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  metin öz

  14 Haziran 2017 at 10:05

  Merhabalar Sabahları uyandığımda her zaman olan gün içinde hiç olmayan tükürdüğümde Ağızdan gelen kirli sarı çamur gibi tükürüğün anlamı sizce nedir.Gasteronoloji uzmanına gittim Endoskopi yaptı Endoskopi sonucum. Özofagus alt sfinkter gevşekliği,Özofajit,antral Gastirit,Eroziv Bulbit,clo(+) Olsada bu sorunun Mide şikayetleri ile ilgili olmadığını söyledi ayrıca Dışkıda Gizli kan bakıldı bir sorun yok.Bu sorun için Diş Hekimine,KBB gittim Endoskopik muayene yaptı sorun görmüyoruz dediler.Görüş ve tavsiyelerinizi öğrene bilirmiyiz.İyi çalışmalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2017 at 22:26

   Midenin antrum kısmında gastrit (mide iltihabını tanımalar).

   Özofajit (yemek borusu iltihabını tanımlar).

   Bulbit (duodenumda aftöz yaraların varlığını tanımlar genellikle).

   Sfinkter, yemek borusunun alt ucunda (mide ile birleştiği kısımda) bulunan ve mide içeriğinin yemek borusuna geri gidişini engelleyen ve halk arasında mide ile yemek borusu arasında kapak olarak bilinen (yüksek basınç alanıdır). Bu alan gün içinde dönem dönem gevşeyebilir, ancak bu gevşeme süreklilik gösterirse bu durum reflüye neden olur. Reflü de yemek borusu iltihaplanmasına (özofajite), yutak iltihabına (farenjite), ağız yaralarına, ağız içi iltihaplanmalarına ve daha birçok soruna yol açar.

   Reflü geniz akıntısına da neden olabilir ve geniz akıntısına bağlı da bu tür bir sekresyon birikimi olabilir. Midedeki ve duodenumdaki sorunun tedavi edilmesi, diş kontrolü, boğaz içi yapıların kontrolü, akciğer yollarının kontrolü önemlidir.

   Yaşam ve beslenme tarzına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Yaşam ve beslenme tarzı reflüye uygun olmalıdır.

   Reflüde yaşam ve beslenme tarzı hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Ayrıca hem gastritin hem de duodenumda oluşan yaranın altında yatan sistemik bir hastalık olabilir. Bu nedenle şikayetleriniz doktorunuzun verdiği tedaviye rağmen tekrarlar ya da devam ederse araştırılmasında fayda vardır.

   geçmiş olsun.

 16. Avatar

  kemal koper

  16 Haziran 2017 at 13:02

  İyi günler. Yaklaşık 20 gündür ağzımda devamlı bir tuz tadı var.ne yersem aynı tad devamlı var. Ayrıca yanaklarımın iç kısımlarında iltihapa benzer beyazlasmalar var. Ne yapmam gerekli. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 01:00

   Bir KBB uzmanına, diş doktoruna, bunlardan bir şey çıkmaz ise gastroentroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  Emel

  26 Temmuz 2017 at 23:12

  Merhabalar, yaklaşık 5 aydır sağ yanağımda bir şişlik, dolgunluk var. Elimle kontrol ettiğimde daha kalın gibi hissediyorum. Grip oldum, boğazım da ağrıyordu bu sikayetlerle doktora gitmiştim doktorun verdiği antibiyotik yan etki yaptı cildim kızardı ve döküldü kullanmayı bıraktım ancak yanağımdaki şişlik hiç geçmedi. Tekrar Doktora gittiğimde hiç birşeyin olmadığını geçeceğini söyledi ancak 5 aydır da geçmedi artık ara sıra ateşleniyor yanağım. Sağ yanağımda belirgin bir sislik var artık ne yapmam gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 00:50

   Diş ya da diş etlerine bağlı bir durum da olabilir. Eğer KBB uzmanına gitmişseniz, bir diş hekimine de gitmenizde fayda vardır, eğer diş hekimine gitmişseniz KBB doktoruna gitmenizde fayda vardır, her ikisine de gitmişseniz baş ve boyun cerrahisine de gitmek gerekebilir.

   Bu durum lenf bezi büyümesi de olabilir, bu tür büyümelerde ve geçmeyen lenf bezi büyümelerinde bir hematoloji uzmanına gitmek faydalı olur. Bazen şişliği geçmeyen lenf bezi büyümeleri lenfoma belirtisi de olabilir.

   Yine lenf bezi büyümeleri viral ya da bakteriyel enfeksiyonlara bağlı da olabilir ve bu tür durumlarda bu bölgeden bir örnek alınarak doğru teşhisin konulması ve doğru ilacın kullanılması gerekir.

   Yine bu durum tükürük bezleri ile ilgili bir durum da olabilir.

   Daha detaylı araştırma yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  nihal

  29 Ekim 2017 at 01:14

  Merhaba. Yaklaşık bir haftadır dil altı tükürük bezimde bir şişlik meydana geldi. Doktora gittiğimde bana bir gargara verdi. 5 gündür kullanıyorum ancak geçmedi şimdi ise şişligin içinde bir beyazlık meydana geldi iltihap gibi. sizce bunun nedeni ne olabilir. Yardımcı olur musunuz ? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 00:49

   Eğer iltihap değilse bu durum Tükürük bezi taşı olabilir, gittiğiniz doktor KBB uzmanı değilse bir KBB uzmanına görünmenizde fayda vardır. Tekrar doktora, özellikle KBB uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Özge

  12 Kasım 2017 at 20:26

  Merhabalar, aylar önce tam çene altında mercimek büyüklüğünde bir şişlik oluştu. Doktora gittiğimde birşeye bağlı olmayan yani bir şişlik dedi antibiyotik tedavisine başlamycağını büyür ise gitmemi söyledi ve ikinin önce farkettim büyümüş ağrı acı herhangi bir rahatsizlığı yok ayrıca kronik faranjitim var ve ağız içi enfeksiyon var sizce bu şişlik ne olabilir???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2017 at 11:25

   Lenf nodu büyümesi olabilir (şişlik cilt dışında ise), şişlik bademciklerin bulunduğu kısımda ise bademcik taşının çıkmadan önceki şişliğine bağlı veya tükürük bezi taşlarının çıkmadan önceki şişliğine bağlı olabilir, kist (örn. ranula kisti gibi) bir şişlik olabilir. Tiroid bezleri ile ilgili bir şişlik olabilir.

   İyi bir KBB uzmanına veya baş/boyun cerrahisine gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 20. Avatar

  Büşra

  27 Kasım 2017 at 12:34

  Merhabalar 20 lik dişim çıktı 20 lik dişimin ilerisinde damak kısmında bir şişlik var ellediğimde sanki orada kemik varmış gibi birde baş agrım mevcut.bir sabah yemek yerken acı ve batma olunca farkettim yemek yerken bir problem yaşamıyorum ama yutkunurken sanki bir akıntı var gibi hissediyorum.ne yapmalıyım

 21. Avatar

  Serdar

  10 Ocak 2018 at 19:43

  Merhaba. Bugün limonlu ekşi salata yerken farkettim. Sağ yanakta tam tükürük bezi üzerinde sanırım ağrı gibimsi tuhaf bi his yapıyor limon yerken ve ekşi birşey yerken. Sadece ekşi yerken oluyor. Herhangi bir şişlikte yok. Nedir acaba ? Enfeksiyon olma şansı varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2018 at 12:01

   Diş etlerinde iltihabi bir durum olabilir. Tükürük bezi iltihabı veya taşları gibi bir durum olabilir. Bu durum hep oluyorsa alerjik de olabilir. Bu durum normalde de (normal yemek yerken) arada oluyorsa trigminal nevralji olabilir.

   Kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Bu nedenle en doğrusu diş ve KBB uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılmasıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Selin caymaz

  5 Mart 2018 at 19:20

  Merhabalar ben 15 yaşında kız çocuğuyum benim çenemde şişlik oluştu okusrdugumde boğazım ve kulaklarım agriyo doktor kabakulak olmadığını tukuruk bezi iltihabı olduğunu söyledi ancak tukuruk bezi iltihabı belirtilerinde boğaz ağrısı yoktu benim kafam karıştı sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2018 at 12:37

   Birçok tükürük bezi vardır. Hangi bezde veya bezlerde iltihabın ne derecede yaygın ve şiddetli olmasına bağlı, enfeksiyona neden olan etkene bağlı ağrının ne şiddette ve ne kadar yaygın olduğu değişiklik gösterebilir. Boğaz içi yapılarda örneğin bademcikler iltihaplansa yutak (farinks), gırtlak (larinks) de iltihaplanabilir. Tükürük bezi taşları da tükürük kanallarında tıkanmaya neden olarak tükürük bezi iltihabına neden olabilir, bu da tükürük bezinde şişliğe, ağrıya neden olur. Tükürük bezi taşları, akut ya da kronik iltihabın en sık nedenlerindendir. Tükürük bezi taşının da olabilme ihtimalinden dolayı doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Nurullah

  17 Mart 2018 at 19:38

  Dil altında beyaz sarı bir sıvı geliyor ve şişkinlik var yemek yediğinde ağrı oluyor ne yapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2018 at 23:05

   Tükürük bezi iltihabı, tükürük bezi taşı ve bu taşa bağlı iltihaplanma, dişler ile ilgili bir iltihabi durum, ranula kisti gibi durumlar olabilir. Ya bir diş doktoruna, ya bir KBB uzmanına ya da gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. İhmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Avatar

  Deniz

  24 Mart 2018 at 01:10

  Merhaba 3 gündür dilimin altında yani dilin ağızla birlestigi yerin sağ tarafından oraya baskı uyguladiktan sonra enjektörden çıkan sıvı gibi tazyikli bir sıvı geliyor sizce bunun önlemini nasıl alabilirim kbb uzmanina danismam gerekirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2018 at 19:53

   Bu durum tükürük bezleri veya dişin alt tabakaları ile ilgili iltihabi (apse oluşumu gibi) bir durumdan veya tükürük bezi kanal tıkanıklığından olabilir. Yine mukosel denilen durum, sialadenit denilen durum olabilir. Hem KBB uzmanı hem de diş doktoru tarafından muayene ve gerekli incelemelerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Avatar

  Mehmet okutan

  13 Nisan 2018 at 16:16

  Merhabalar. Kızım 15 yaşında. Yaklaşık 15 gündür sağ çene aldinda ağrısız şişlik var. Önce tükürükbezi iltihabı teşhisi koysalar da hep ikilemde kaldılar. Sonografi ile taş aradılar bulamadılar. Tomografi istedi doktor ordanda kesin bir teşhis konmadı. Antibiyotik verdiler düzelmezse ameliyatla alacaklarmış.bir kitlenin iyi veya kötü huylu olmasının belirtileri nelerdir ?
  Teşekķürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Nisan 2018 at 23:36

   Doktorunuz tam olarak teşhis koymamış, iltihaplanmadan şüphelendikleri için antibiyotik tedavisi vermiş olabilirler veya bir oluşum iltihap yapmış olabilir.

   TÜKÜRÜK BEZİ HASTALIKLARI

   * Mukosel
   * Ranula kisti
   * Salivary kanal kisti
   * Sialolithiazis
   * Sialadenitis
   * Chelitis Glandularis
   * Sialore
   * Kserostomi
   * Benign lenfoepitelyal lezyon
   * Sialadenozis
   * Adenomatoit hiperplazi
   * Nekrotizan sialometaplazi.

   BENİGN TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

   * Pleomorfik adenoma
   * Myoepitelyoma
   * Bazal hücreli adenoma
   * Kanaliküler adenoma
   * Warthin tümör
   * Onkositoma
   * Sebasseöz adenoma
   * Sebasseöz lenfadenoma
   * Duktal papilloma
   * Papiller kistadenoma
   * Sialoblastoma.

   MALİGN TÜMÖRLER

   * Malign mikst tümörler
   * Mukoepidermoid karsinoma
   * Asinik hücreli karsinoma
   * Adenoid kistik karsinoma
   * Bazal hücreli adenokarsinoma
   * Epitelyal myoepitelyal karsinoma
   * Tükürük bezi kanal karsinoması
   * Myoepitelyal karsinoma
   * Kistadenokarsinoma
   * Sebasseöz karsinoma
   * Sebasseöz lenfadenokarsinoma
   * Clear cell karsinoma
   * Onkositik karsinoma
   * Squamöz cell karsinoma
   * Small cell karsinoma
   * Adenokarsinoma.

   Burada bahsi geçen hastalığın, benign veya malign kitlenin tipine göre belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bu bilgiyi doktorunuzdan almanız daha doğru olur, zaten doktorunuz henüz net bir şey söylememiş. İnternet sitesi üzerinden de bir şey söylemek yanlış anlaşılmaya, yanlış yönlendirmeye neden olabilir.

   Geçmiş olsun.

 26. Avatar

  Hilal saygılı

  2 Mayıs 2018 at 16:01

  4 gündür yemek yerken sağ çene altım şişiyor birde dilimin altında bir kabarıklık var ilk gün şişip iniyordu sonra şişti inmedi yemek yiyemez hale geldim çok acıyor ultrason da birşey çıkmadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2018 at 01:37

   Tükürük bezi taşı gibi bir durum olabilir, Ranula kisti gibi bir durum olabilir, aktinomikozis denilen durum olabilir, diş ve dişin derin dokuları ile ilgili iltihabi, apse ya da kistik bir durum olabilir.

   Bu tür durumların KBB doktorunun yanı sıra diş doktoru tarafından da incelenmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Avatar

  Aysun

  11 Mayıs 2018 at 15:57

  Merhaba yaklaşık bir aydır yutkummakta zorluk çekiyorum bugün doktora gittim bana asist 1200 mg verdi size sorum şu tükürük bezi yavaş çalıştığında tükürük üretemiyormuş bunun kanserle alakası varmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 13:38

   TÜKÜRÜK AKIMININ AZALMASINA NEDEN OLAN BAŞLICA SEBEPLER; vücudun susuz kalması veya yeterli su tüketilmemesi, bazı ilaçlar, baş ve boyun bölgesine uygulanan radyoterapi ve bazı sistemik hastalıklar (sjögren sendromu, romatoid artrit, lupus eritematozus, skleroderma, sarkoidoz, diyabet, bazı enfeksinlara hastalıklar, son dönem böbrek yetmezliği,tükürük bezi travması, tükürük bezi tümörü, hepatit C enfeksiyonu gibi) durumlara ve hastalıklara bağlı tükürük salgısında azalma olabilir. Bu sistemik hastalıkların araştırma hastanelerinde daha detaylı araştırılması gerekir.

   ASİST İLAÇ: Yoğun kıvamlı balgamın atılması, azaltılması, balgamın atılmasının kolaylaştırılmasını gereken kronik bronkopulmoner (bronş ve akciğer) hastalıklarının tedavisinde kullanılan balgamı ve mukusu parçalayan bir ilaçtır.

   Yutkunma güçlüğünüzün nedeni tükürük akımının az olmasına bağlı olabileceği gibi yutak iltihabına (farenjit) bağlı da olabilir. Alt solunum yollarında balgam birikmesinden ve yutma güçlüğünden şikayetçi olduğunuz için doktora başvurmuşsanız, bu balgam birikimi ve yutma güçlüğü geçirmiş olduğunuz solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olabilir, sigara kullanımı var ise sigaraya bağlı olabilir, reflüye bağlı olabilir (gastroözofageal reflü hastalığı kronikleşen farenjite, aspirasyon pnömonisine, tükürük bezlerinin bir şekilde etkilenmesine, ağız içi yaralarına gibi birçok komplikasyona yol açarak anlattığınız bu şikayetlere neden olabilir).

   Durumunuz geçmez ise, eğer siz KBB doktoruna gitmişseniz, durumunuzun bir de gastroloji, göğüs hastalıkları gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sistemik hastalıklar bakımından araştırmalar faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  necla ozan yılmaz

  30 Temmuz 2018 at 12:06

  Merhaba,
  Kulağa yakın olan yerde ki tükürük bezim 2 gündür hafif bir ağrı ve hafif bir sertlik oluştu, ancak ağız diş sağlığına mı yoksa KBB mı gideceğim konusunda kararsız kaldım, ve bunun nedeni hakkında bi öngörünüz var mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ağustos 2018 at 00:46

   Tükürük bezleri ağız, boğaz ve bu çevrede yerleşim gösterirler. Başlıca tükürük bezleri parotis (kulak önünde), submandibuler bez (çene altında), sublingual bez dil altında bulunurlar.

   KULAK ÖNÜNDE ŞİŞLİK; tükürük bezi iltihabı, tükürük bezi taşları, tükürük bezi tümörleri, lenf bezi iltihabına bağlı iltihabın tükürük bezlerine geçmesi sonucu, bütün bu nedenlere veya kanallardaki bir anormalliğe bağlı tükürük kanallarının tıkanması gibi tükürük bezleri ile ilgili durumlardan kaynaklanabilir.

   Yüne bu tür bir durum, dişler ile veya lenf nodları ile ilgili de olabilir, yağ kisti gibi bir şey olabilir.

   KBB uzmanı, diş hekimi ve bunlar çözemez ise baş-boyun cerrahisine gitmenizde fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 29. Avatar

  Rukiye

  23 Ağustos 2018 at 23:36

  Merhaba hocam .23 yaşındayım Sağ çene altında sanırım masseter kası tarafında 1 haftadır yumuşak bir doku vardı her ellediğimde sönüyordu bir kaç gündür sert bir şekilde çıkıyor ellediğimde acıyor saatler sonra kayboluyor sonra tekrar çıkıyor . Lütfen bir bilgilendirme yapın . Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2018 at 22:13

   Bahsettiğiniz bu kitlenin çenenin iç yüzeyinde mi, yoksa dışında mı olup olmadığına göre nasıl bir kitle olduğu değişiklik gösterebilir.

   Bir KBB uzmanına ve/veya diş doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 30. Avatar

  Çağla

  1 Eylül 2018 at 02:01

  Merhaba. Yaklaşık üç senedir ilk başlarda sık sık olmak üzere yanaklarım şişiyor genellikle sağ yanak. Şiştiği zamanlarda yemek yeme de güçlük çekiyorum şişmese bile sürekli ağrım var dokundukça iğne batması gibi bi acı oluyor. KBBye gittim ultrason çekildi fakat herhangi birşey olmadığı söylendi. Dişçiye gittim 20lik dişlerimin çıkmış olduğu herhangi bi sorun olmadığını söyledi. Bunun sebebi nedir nereye gitmem gerek. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Eylül 2018 at 10:31

   Masseter kas hipertrofisi gibi bir durum olabilir. MASSETER KAS HİPERTROFİSİ, sıklıkla diş sıkma nedeniyle oluşur, ancak başka sebeplere (diş sorunları nedeniyle tek taraflı çiğneme, doğumsal arteriyovenöz fistül, temparomandibuler eklem sorunları, lokal distoniler, sık sık uzun süreli sakız çiğneme gibi) bağlı da olabilir. Bunlar için diş, baş-boyun cerrahisi ve KBB uzmanlarına gidilebilir. Kas büyümesi ve temparomandibuler eklem sorunu varsa, bu durum için çene cerrahisine gitmek gerekebilir.

   Cushing sendromu denilen durumda yanaklarda şişlik olabilir. Bu durum endokrinoloji veya iç hastalıkları alanında hormonların değerlendirilmesi ile teşhis edilir.

   Bazı romatizmal hastalıklarda temparomandibuler eklem tutulumu olabilir ve bunlara bağlı temparomandibular eklemde şişlik ve ağrı olabilir. Bunların araştırılması için romatoloji bölümüne gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Avatar

  Elif

  29 Ekim 2018 at 17:31

  merhabalar benim çenemin sol alt tarafonda bir şişlik geldi elime birkaçgündür fark ettim ama yine birkaçgündür ağzımın içinde bir şişlik vardı ağzımı açamıyodum yemek yerken o geçti şimdi ama boynumdaki şiş duruyor sizce sebebi ne olabilir eski hodgin lenfoma hastasıyım acaba nüks etmiş olabilir mi ? yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2018 at 02:04

   Klasik Hodgkin lenfomanın da 4 alt tipi vardır ve tanı konulduğunda evrelendirilir ve tekrarlama olasılığı ve/veya oranı, takip şekli ve süresi evrelerine göre de değişiklik gösterebilir. Hastalığın tanısı konulduğunda evre ne kadar ileri ise tekrarlama riski de o kadar artar.

   Geçirmiş olduğunuz lenfomanın alt tipini, evresini doktorlarınız bilmektedir. Tipine göre, evresine göre tekrarlama oranı değişiklik gösterebilir.

   Hodgkin lenfomalı hastalarda görülen ilk şikayet çoğu kez boyunda ortaya çıkan ağrısız şişliklerdir.

   Bu hastalığı geçirmiş bile olsanız takipler önemlidir. Hastalar ikincil tümörler açısından takip edilmelidir. İkinci tümörler kemoterapi bitiminden 3-30 yıl sonra görülebilen farklı tümörlerdir.

   Doktorunuza gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Çiğdem

  31 Ekim 2018 at 07:33

  Merhaba
  Benim oğlum 4 yaşında yanağı şişti fakat hiçbir başka sıkıntısı yok sadece sisligin üstüne bastirildiginda biraz tepki veriyor acil Dr u antibiyotik verdi diş hekimi sorun yok dedi herşeyi ağzına sokan bir çocuk antibiyotik kullanmalı mıyım.ates halsizlik ağrı iştahsızlık yerken ağrı yok

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2018 at 01:31

   Çocuk ağrılarını veya diğer şikayetlerini yeteri kadar ifade edemeyebilir. Doktorunuzun verdiği ilaçlar konusunda buradan yani internet sitesi üzerinden bir yönlendirme yapmak doğru olmaz. Eğer iltihap varsa tedavi ihmal edildiğinde daha ileri sonuçlar ortaya çıkabilir. Ancak lenf bezleri ve tükürük bezlerinin de değerlendirilmesi açısından KBB muayenesi de gerekebilir.

   Doktorunuza (en azından Aile Hekiminize) danışmadan tedaviyi ihmal etmemenizde fayda vardır. Olmadı çocuğunuzu Aile Hekiminize de muayene ettirmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 33. Avatar

  Ben

  14 Ocak 2020 at 14:56

  Merhabalar, sol çene altımda 1 aydır inmeyen şişlik var, antibiyotik verdiler geçmedi, iğne biyopsisinde de lenfoid hücre izlenmedi dendi. Tüberlüloz testi negatif.Diş hekimi sorun yok diyor. Yönlendirme yapılmadı. Biyopsi lamını alıp başka hastaneye mi götürmeliyim? Hipertiroid hastasıyım ama onunla alakası da yokmuş. Tekrar başka yerde biyopsi mi olmalıyım? Özel hastane beni oyalıyor mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2020 at 01:29

   Hipertiroid hastasıyım demişsiniz, hipertiroid Graves hastalığı, toksik adenom ve/veya toksik multinodüler guatr ve fonksiyonel tiroid karsinom metastazlarına bağlı gelişebileceği gibi sekonder olarak TSH salgılayan hipofiz adenomu, tiroid hormonuna direnç sendromu gibi nedenlerle de gelişebilir. Yani bahsettiğiniz çene altındaki şişliğin ne olduğunun ve bu durumun hipertiroidi ile ilgisinin olup olmadığının bilinmesi veya anlaşılması için tiroid hormonu fazlalığının (hipertiroidinin) nedeninin bilinmesi de önemlidir.

   Eğer gittiğiniz uzmanlıkların içinde endokrinoloji uzmanlığı yoksa, bir üniversite veya araştırma hastanesinde endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve tekrar yapılmaması için yanınızda yapılan tetkiklerin sonuçlarını da götürmeniz hem durumun açığa çıkarılmasında hem de sizin içinizin rahatlamasında faydası olacaktır. Eğer bahsettiğiniz şişlik deri yüzeyinde bir şişlik (örn. kıl kökü iltihabı, fronkül gibi) ise bu durum cildiye uzmanlığını da ilgilendirecektir.

   Çene altında şişlik bazen Tiroglossal kist olarak adlandırılan kistik lezyona bağlı olabilir. Tiroglossal kist tanısında fizik muayene, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemler kullanılır. Tükürük bezleri ile ilgili de olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Avatar

  Mücahit Çetinkaya

  26 Mart 2020 at 22:39

  Merhabalar. Diş ağrım ve dişimde apse vardı.. İşimden kaynaklı doktora gidemedim.. Bir hafta sonra cenemde beze oluştu.. Diş doktoruna gittim kanal tedavisi olması gerektiğini söyledi. Antibiyotik verdi ve bir hafta kullandım.. Şişlik biraz indi.. Fakat coronadan kaynaklı bir daha randevu alamadım. Cenemdeki beze iyice sertleşti ve dışarıdan bakınıldığında belli olacak hal aldı. Doktora gidemiyorum. Ve zor durumdayım yardımcı olursanız sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2020 at 16:57

   Apse geçmemiş olabilir. Eğer periapikal apse söz konusu ise orda birikmiş olan irinin akabilmesi için dişin tacından pulpa boşluğuna bir delik açılması gerekebilir. Sonrasında kök kanal tedavisi yapılabilir. Şimdilik acil servise de gidebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Ben

  29 Mart 2020 at 23:51

  Merhaba,sol bağdemciğimin alt kısmında dışardan şişlik oluştu yutkunurken ağrı oluşuyor ve kulağımın iç kısmına doğru ilerlemiş halde ayrıca bademciğim de fazlasıyla şişmiş ve çok küçük beyazlıklar var sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Nisan 2020 at 09:30

   İltihaplanmış olabilir. Aile hekiminize ya da bir KBB uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Geçmiş olsun.

 36. Avatar

  Su

  7 Kasım 2020 at 19:26

  Kulağımın hemen önünde küçük beze şeklinde bir şey var ağrısızdı ama oynayınca ağrıdı ne olabilir acaba önemli bişey mi hastaneye gitmeyi korkuyorum virüsten dolayı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Kasım 2020 at 23:45

   Bahsettiğiniz şişlik lenf bezleri büyümesi olabileceği gibi, iyi huylu veya kötü huylu tükürük bezi kitlesi olabilir de veya iltihabi bir durum. Bir KBB uzmanına görünmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 37. Avatar

  Huri

  26 Şubat 2021 at 16:35

  Merhaba benim annemin birden bire kulaginin altinda tenis topu büyüklüğünde bir şişlik oluştu bi kac gündür kulak kasintisi varmis
  Ama ağrisi yok
  Yuzu hafiften uyuşmaya basladi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2021 at 22:11

   Lenf bezlerinde iltihabi bir şişlik (büyüme) olabilir. Kistik bir lezyon olabilir. Lipom (yağ dokusu içeren iyi huylu kitleler) olabilir.

   Baş-boyun cerrahisine veya KBB uzmanına gidebilirsiniz veya en azından Aile Hekiminize.

   Geçmiş olsun.

 38. Avatar

  Kenan ünlü

  12 Temmuz 2021 at 06:55

  Hocam ben bir yıl önce geniz eti tümör tedavisi gördüm ışın ve kemoterapi tedavisi ve bu sırada tükürük bezleri çalışmıyor çok büyük sıkıntı içindeyim ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2021 at 22:39

   Nazofarenks (geniz) bölgesi komşu yapılarından dolayı cerrahiye pek uygun değildir. Bu nedenle nazofarenks tümörlerinde standart tedavi radyoterapidir (ışın tedavisi). Son yıllarda radyoterapi ile birlikte kemoterapi (ilaç tedavisi)’de uygulanmaktadır.

   RADYOTERAPİYE BAĞLI KOMPLİKASYONLAR

   Radyoterapiye bağlı komplikasyonlar erken veya geç komplikasyonlar olarak değerlendirilebilir.

   Erken komplikasyonlar;

   * Tükürükte koyulaşma,
   * Ağız kuruluğu,
   * Tat alamama,
   * Ağız mukozasında iltihaplanma,
   * Yutkunma güçlüğü,
   * Tükürük bezi iltihaplanması.

   Geç komplikasyonlar;

   * Deride ülser, nekroz,
   * Kıkırdak ve kemik nekrozu,
   * İşitme kaybı,
   * Tkürük bezi iltihaplanması.

   Bu komplikasyonlar ışın tedavisinden sonra 3-6 ay içinde ortaya çıkmaktadır.

   Yani tükürük bezleri ile ilgili radyoterapi komplikasyonları olabilmektedir. Doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Doktorunuz duruma yönelik ek bir tedavi veya yardımcı yöntemler önerebilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git