Bağırsak Hastalıkları

Tropikal Sprue Nedir?

Tropikal sprue: İnce bağırsağın besinlerin emilmesini engelleyen bir hastalığıdır. En çok Hindistan, Uzakdoğu, Karayip adalarında görülen spru, bağırsak enfeksiyonuna bağlı olabilir.

Tropikal sprue belirtileri: Belirtiler arasında iştahsızlık, kilo kaybı, ağız iltihabı ve yağlı ishal bulunmaktadır. Spru malnutrisyona ve megaloblastik anemiye neden olabilir.

Tropikal sprue teşhisi ve tedavisi: Teşhis için kan testleri de kullanılsa da, kesin tanı endoskopik yöntem ile alınan jejunal biyopsi ile konulur. Tedavi:Hastalık antibiyotik ilaç tedavisine, vitamin ve mineral takviyesine yanıt verir. Antibiyotik tedavisi uzun (3-6 ay) sürebilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git