Hamilelik ve Doğum

Trofoblastik Hastalıklar – Üzüm Gebelikleri Neden Olur?

Molar gebeliğin ilk belirtisi, bazen sürekli olabileceği gibi genelde aralıklı kahverengiye kaçan akıntıdır.

Trofoblastik hastalık (mol hidatiform) nedir?

Trofoblastik hastalıklar (üzüm gebeliği veya molar gebelik) gençlere oranla 35 yaşın üstündeki kadınlarda daha sık görülür. Trofoblast hücreleri, sağlıklı bir plesanta yerine açık üzüm salkımı görünümünde bir doku yığınına dönüşür.

Plasentanın sağladığı destek sistemi olmayınca, döllenmiş yumurta bozulur. Trofoblast hastalığı ya da mol hidatidiform diye bilinen bu duruma döllenmiş yumurtadaki bir kromozom anormalliğinin sebep olduğu düşünülmektedir.

Mol gebelik için risk faktörleri

Mol gebeliği oluşumuna neden olabilecek bazı faktörler vardır.

 • Anne yaşının 20’den küçük, 35’den büyük olması
 • Daha önceki hamileliğinde mol gebelik öyküsünün olması
 • Sosyal ve ekonomik yaşam koşullarının düşük olması
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Genetik faktörler
 • Sigara kullanımı
 • Beslenme bozukluğu ve proteinli besinler bakımından fakir beslenme
 • Annenin kan grubunun A olması ve babanın kan grubunun 0 grubu olması ya da babanın kan grubunun A olması ve annenin kan grubunun 0 grubu olması
 • Beyaz ırk
 • İyonize radyasyona maruz kalan kadınlar gibi faktörler trofoblastik hastalıklar (molar gebelik) için risk faktörüdür.

Trofoblastik hastalık belirtileri

 • Molar gebeliğin ilk belirtisi, bazen sürekli olabileceği gibi genelde aralıklı kahverengiye kaçan ya da açık kırmızı akıntıdır.
 • Sıklıkla sabah bulantıları anormal derecede şiddetlenir.
 • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde her beş kadından birinde vajinadan üzüme benzer tanecikler düşer. 
 • Molar gebeliği olan kadında rahim normal hamileliğe göre daha büyüktür.
 • Hamilelik zehirlenmesi olarak da tanımlanan (preeklampsi) durumu 24. haftadan önce ortaya çıkabilir.
 • Hastaların yaklaşık %20’sinde tiroid bezinin fazla çalıştığı görülür.
 • Nadir olarak akciğerlere pıhtı atması ve buna bağlı nefes darlığı gelişir.
 • Gebeliğe bağlı ya da kadının artmış gebelik hormonlarına bağlı olarak yumurtalık kistleri (teka-lutein kistleri) ortaya çıkabilir.

Trofoblastik hastalık nasıl teşhis edilir?

İkinci üç ayın başlangıcında (altıncı ay başladığında) rahim, olması gerekenden daha büyüktür ve sıkı değil gevşek hissi verir. Bebeğin kalp atışları fark edilemez.

Preeklampsi (kan basıncı yüksekliği, aşırı şişme ve idrarda protein) veya bazı olgularda kilo kaybı ve tiroid etkinliğinin arttığını gösteren diğer bulgular da görülebilir.

Yapılacak bir ultrason incelemesinde, cenine veya bebeğe ait dokunun yokluğu ve üzümcükler ile genişlemiş bir rahim görülebilir ve kesin tanı bu bulgular ile konulabilir. Bu işaretlerin yanı sıra yüksek hCG düzeyi ile birlikte yumurtalıklar da genişlemiştir.

Trofoblastik hastalık nasıl tedavi edilir?

Trofoblastik hastalık tedavisi için rahim ağzı genişletilir ve rahim içeriği tıpkı bir düşük ya da kürtaj gibi boşaltılır. Takip çok önemlidir çünkü mol gebeliklerinin %10-15’i hemen büyümeyi durdurmazlar ve eğer hCG düzeyi normale dönmez ise genişletme ve kürtaj yeniden uygulanır.

Bu hastalarda hCG seviyesi ikinci kürtaj işleminden sonra da yüksek çıkarsa yeni bir gebelik veya vajinaya yayılmış mol dokusu olup olmadığı kontrol edilir. Çok nadir olarak mol gebeliği habis bir hal alabilir (Koryokarsinoma gibi) bundan dolayı molar bir gebelik sonrası yakın takip mutlaka devam etmelidir. Bu durum potansiyel olarak erken tanı ve tedavi ile düzeltilebilir.

Genel olarak bir mol gebelik öyküsünden sonra yeniden gebe kalmak için aradan 1-2 yıl geçmesi önerilir. Başka bir mol gebeliği olabilme ihtimalinden dolayı dikkatli bir izlem hayati önem taşır.

Tam olarak kesinleşmemiş olmakla birlikte trofoblast hastalığını hayvansal protein ve A vitaminin yetersiz alımına bağlı geliştiğine dair kanıtlar vardır. Bu kanıtlara dayanarak protein ve yeşil yapraklı ve sarı sebzeler ve sarı meyveler ile desteklenmiş bir diyete tekrar hamile kalmadan önce başlamak ve bunu hamilelik süresince ve daha sonraki hamileliklerde de devam ettirmek önemlidir.

Mol gebelik tedavisi

Kısmi mol gebeliği nedir?

Kısmi mol gebeliğinde de tıpkı mol gebeliğinde olduğu gibi, trofoblastın anormal gelişimi bu duruma neden olmaktadır. Ancak kısmi mol gebelik durumunda, cenine ya da bebeğe ait tanımlanabilir doku vardır.

Kısmi mol gebeliğinde eğer bebek yaşarsa, yüksek ihtimalle büyüme geriliği olur ve çoğunlukla birçok doğumsal anomali söz konusudur. Yapışık el veya ayak parmakları (sindaktili) ve beyinde su toplanması (hidrosefali) gibi bozukluklar bu anomaliler arasındadır.

Kısmi mol gebeliğinden normal bir bebek doğarsa, bunun çoğul bir gebeliğin bir bölümü olduğu ve molün tahrip olmuş olan ikizine ait olduğu anlaşılır.

Kısmi mol gebelik belirtileri ve teşhisi

Kısmi mol gebeliğinde belirtiler tamamlanmamış düşük belirtilerine benzer ve genellikle düzensiz vajina kanamaları vardır, bebeğin kalp atışları yoktur ve rahim gebeliğe göre ya küçük ya da normaldir.

Tam mol gebeliğin tersine kısmi mol gebeliği olan kadınların yalnızca küçük bir yüzdesinde rahim genişlemesi vardır. Kısmi mol gebeliği tanımlamak için ultrason ve hCG düzeyleri kontrolü gerekir.

Kısmi mol gebeliği tedavisi

Kısmi mol gebeliğinde takip ve tedavi, tam mol gebeliğinde olduğu gibidir. Hormon düzeyleri 6 ay boyunca normal seyretmez ise yeni bir hamilelik önerilmez.

Kısmi mol gebeliği geçiren kadınların çoğunun daha sonra sağlıklı bebekleri olabilir ama, bu durumun tekrarlama riski olduğundan sonraki gebeliklerde bu olasılığı ortadan kaldırmak için ultrason muayenesinin daha erken yapılması gerekir.

Koryokarsinoma nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Koryokarsinoma nedir?: Koryokarsinoma doğrudan gebelik ile ilgili olan çok nadir bir kanserdir. Olguların yarısında mol gebeliğinin ardından, %30 ile %40’ında bir düşük sonrası ve %10 ile %20’sinde normal bir gebelikten sonra gelişir.

Koryokarsinoma belirtileri: Hastalığın işaretleri olarak düşük, gebelik veya bir mol gebeliği oluşmasından sonra meydana gelen aralıklı kanama ile birlikte hCG düzeyinin yükselmesi ve vajina, rahim veya akciğerlerde bir ur gibi belirtiler sayılabilir.

Koryokarsinoma tedavisi: Koryokarsinoma tedavisinde kemoterapi tedavisi, erken tanı ve zamanında tedavi ile hasta normal olarak iyileşir ve kadının doğurganlığına zarar gelmez ancak çoğunlukla tedavinin bitmesinden sonraki 2 yıl için hamilelik planının ertelenmesi istenir.

Hamilelik ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Preeklampsi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Hamilelikte kanama neden olur
 3. Hamilelik için önemli bilgiler
 4. Düşük tehdidi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. İndüklenen düşük nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git