Hastalıklar ve Tedaviler

Triküspit Kapak Yetmezliği Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Triküspit kapak kalp kaslarının gevşemesi sırasında sağ atriumdan sağ ventriküle kalbin kasılması sırasında ise kanın sağ ventrikül çıkış yönüne yönlendirilmesini sağlar.

Triküspit kapak yetmezliği nedir?

Triküspit kapak kalp kaslarının gevşemesi sırasında sağ atriumdan sağ ventriküle kalbin kasılması sırasında ise kanın sağ ventrikül çıkış yönüne yönlendirilmesini sağlar. Triküspit kapak hastalıkları genelde tek başına görülmeyip çoğunlukla diğer kapak hastalıkları ile birlikte olduğu için değerlendirilmesi ve tedavisi, uzun seneler diğer kapak hastalıklarının gölgesinde kalmıştır.

Kalp yetmezliği, konjenital kalp hastalığı ve pulmoner hipertansiyon tedavisinde gelişen ilerlemeler, hemodiyalize bağlı hastalar ve ilaç kullanımının artması nedeni ile triküspit kapak hastalıklarında artış meydana gelmiştir. Triküspit kapak ile ilgili anatomik yapılardan yaprakçıklar, fibröz anüller halka, korda tendinea, papiller kaslar ve sağ ventrikül miyokardından herhangi birini etkileyen sorunlar triküspit kapak yetmezliğine neden olmaktadır.

Hafif derecede triküspit yetmezliği sağlıklı bireylerin % 70’inde zaten bulunmaktadır. Genellikle aort kapak hastalıklarından daha çok mitral kapak hastalıkları ile birlikte görülür. Saf mitral yetmezliği olan olguların % 62’sinde fonksiyonel triküspit kapak yetmezliği gözlenmiştir. Romatizmal kapak hastalığı dahil diğer sebeplere bağlı primer triküspit kapak yetmezliği daha nadir görülmektedir. Enfektif endokardite bağlı triküspit yetmezliği genellile intravenöz ilaç kullanımına bağlı sık görülmektedir. Künt travma sonucu papiller kas, korda tendinea ya da kapak yırtılmasına bağlı da triküspit yetmezlik oluşabilir.

Triküspit kapak yetmezliği belirtileri ve teşhisi

Triküspit kapak yetmezliğinin belirtileri, halsizlik, iştahsızlık, zayıflama, karında şişkinlik gibi bazı belirtiler görülebilir.

Triküspit kapak yetmezliğinin tanısında, doktorun yapacağı fizik muayene sırasında görülen bulgular, konjestif, kesik ritimli ve ağrılı karaciğer büyümesi, asit, yaygın ödem, boyun toplardamarlarında pulsatil dolgunluk, göz kürelerinde basınçlı nabız, siyanöz (morarma), sarılık, triküspit odağında veya supxiphoid bölgede inspiryumda şiddetlenen pansistolik üfürüm karvallo belirtisi, triküspit kapak yetmezliğinin elektrokardiyografi tetkikinde, inkomplet sağ dal bloğu ya da atriyal fibrilasyon sık görülür. Telekardiyogramda sağ atriumun belirginleşmesi ile birlikte görülen kardiyomegali (kalp büyümesi) görülür. Ekokardiyografide, sağ kalp boşlukları genişlemiş olarak görülür.

Triküspit kapak yetmezliği tedavisi

Triküspit kapak yetmezliğinin tedavisinde, pulmoner hipertansiyon gelişmediği sürece cerrahi tedaviye gerek duyulmaz. Fonksiyonel triküspit yetmezliğinde hafif ve orta dereceli olan hastalar idrar söktürücü ilaçlar ile takip altında tutulur.

Cerrahi tedavi genelde anüloplasti tedavisi olarak uygulanır. Primer (birincil) triküspit yetmezliğinde kapak replasmanı (değişimi) gerekebilir. Triküspit kapak tamirinde bu kapak yavaş akıma sahip bir kapak olduğundan, mekanik kapaklar ile değiştirilmesi tercih edilmez. Triküspit kapak hastalıklarında en etkili tedavi yöntemi kapak onarımı işlemidir.

Kapak tamir yöntemleri, dikiş ile tamir yöntemi ve triküspit anüloplasti, kapağın etrafına kapak iskeletinin daraltılması için bir halka konarak kapak daraltılır ve bu sayede yetmezliğin azaltılması sağlanabilir.

Triküspit kapak yetmezliği tedavisi

Triküspit kapak yetmezliği tedavisi

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı neden olur
 2. Mitral kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 3. Aort kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 4. Pulmoner kapak yetmezliği nedir
 5. Hamilelikte kalp kapak hastalığı

80 Yorum

 1. bebegimi-bekliyorum

  11 Kasım 2015 at 14:34

  Merhabalar,ben sizden anne karnında bebeğin kalbinde triküspit kapak yetemzliği olur mu, olursa ne yapılır hakkında bilgi almak istiyorum.TŞ ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Kasım 2015 at 12:37

   Triküspit kapak sağ atriyum ve sağ ventrikül arasında bulunan ve kan akışını kontrol eden kapaktır. Triküspit kapağın doğumsal bozukluğu genellikle triküspit kapağın olması gereken yerden daha aşağıda olması ve yapısının bozuk olmasıdır. Bu duruma ”Ebstein anomalisi” adı verilir. Ebstein anomalisi nedeni ile triküspit kapak yetmezliği, atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt ve buna bağlı olarak ta kalp yetmezliği gelişebilir. Anne karnındaki bebeklerin kalp bozuklukları fetal ekokardiyografi yöntemi ile teşhis edilebilmektedir. Teşhis edildikten sonra bazı kalp hastalıkları uygun merkezlerde kateter yöntemi ile anne karnında tedavi edilebilir. Triküspit kapak yetmezliği nedeni ile kalp kapak darlıkları veya kalp deliği oluşmuş ise bazen anne karnında bu durum tedavi edilebilir.

   Bazen doğumsal triküspit kapak yetmezliğine triküspit artrezi denilen durum da neden olabilir. Triküspit artrezide sağ atriyum ile sağ ventrikül arasında olması gereken kapak yoktur. Bu tip bir durumda atriyumda ya da ventrikülde bir kalp deliği yok ise kan, akciğerlere ve sol ventriküle ulaşamaz. Bu durumda bebek doğana kadar gereken önlemler alınır ve bebek doğduktan sonra tek tedavisi cerrahi tedavidir. Bu bebekler genellikle mor doğar. Bu durumda doğum üniversite hastanesi gibi gerekli müdahalenin yapılabileceği hastanelerde yaptırılır. Hayırlı doğum ve bebeğinizi hayırlısıyla büyütmeniz dileğiyle.

 2. Metin

  31 Ocak 2016 at 00:27

  Hocam bugunku muayeneme göre:
  Lvd:5.0 cm, La:2.95cm, Aort Kökü: 2.85cm, Rv: 2.2cm, Ivs: 0.85cm, Ad: 0.8 cm, MY(min), TY (min), Pabs:14 (önce normal demisti sonra değiştirdi)
  Trikuspit kapak analusu mitral kapak analus düzeyinin 8 mm distalinde izlendi. Ebstein anomalisi? ,NLVSF , EF %58

  Sizce ne yapmaliyim? Cevabiniz icin simdiden tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 14:20

   – Geçmiş olsun. Ebstein anomalisi, triküspit kapağın posterior ve septal yapraklarının sağ ventriküle doğru yer değiştirmesini ve anulusun altına yerleşmesini tanımlayan bir bozukluktur. Bu durumda sağ atrium normalden geniş, sağ ventrikül ise normalden küçüktür. Bu bozuklukta genellikle triküspit kapak yetmezliği vardır. Ebstein anomalisi nedeni ile triküspit kapak yetmezliğine bağlı ritim bozukluğu gelişir.

   – Ebstein anomalisi genellikle yenidoğan döneminde görülür. İleri yaş Ebstein anomlisi olan hastalarda genellikle taşikardi aritmi vardır. Bu sonucu, uzmanı olan ve sizden bu tetkiki isteyen kardiyoloji uzmanı doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Çünkü değerlendirmeler yapılırken çıkan sonucun derecesi, hastanın şikayetleri, hastanın öyküsü, hastanın klinik muayenesi de göz önünde bulundurulur. Doktor kontrollerini ve verilecek tedavileri ihmal etmemek gerekir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Metin

    31 Ocak 2016 at 19:52

    Öncelikle cevap verdiginiz icin teşekkür ederim, benim ekg sonuclarimda ritm bozuklugu söz konusu değildi normal dedi doktor sadece bu 8 mm’lik düşüklüğe anlam veremedi o yüzden size de danismak istedim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     1 Şubat 2016 at 12:33

     Merhabalar, kalp ritim bozuklukları EKG çekilirken ritim normal ise doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle kalp ritim bozuklukları genellikle holter testi ile netice kazanır. Holter testi hastanın üzerine takılan küçük bir cihaz ile hastanın 24 saatlik veya bir hafta süresince kalp ritminin kaydedilmesi yöntemidir. Kalp ritim bozuklarının derecesi ve bozukluğun doğru teşhisi holter testi ile daha net anlaşılır.

 3. Ecrin

  1 Şubat 2016 at 23:45

  Merhabalar 8 yaşındaki kızımın ekosunda uzunluğu 2 Cm genişliği 9 mm olan 1.2 derece RALATERAL duvarına doğru uzanan TY izlendi.RVP 25 mmHg dir diye raporlandi.bu durum ciddi midir neler yapmamız gerektiği hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim ailece çok panik olduk şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Şubat 2016 at 14:34

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bu değerlendirmeyi Sizden bu tetkiki isteyen kardiyoloji uzmanının yapması daha doğru olur. İstenen tetkiklerin değerlendirmesi yapılırken hastanın şikayetleri, hastanın aile öyküsü, hastanın klinik muayenesi ve istenen tetkikler birlikte değerlendirilir.

   – Triküspit kapak yetmezliği (TY), triküspit kapağın sağ ventrikülün kasılması sırasında tam kapanamaması ve bunun sonucu olarak sağ ventrikülden sağ atriuma kanın geri kaçması ve sağ ventrikülün yükünün artması olarak tarif edilebilir. Triküspit kapak yetmezliğinde değerlendirme ve tedavi yöntemleri hastanın şikayetlerine ve yetmezliğin derecesine göre yapılır. Triküspit yetmezliği birinci, ikinci,üçüncü ve dördüncü derece şeklinde değerlendirilir ve artan dereceler yetmezliğin ne kadar ciddi olduğunu gösterir. 1.derece çok yüksek bir derece olmamakla birlikte kızınızdaki şikayetlerde bu durumun değerlendirme biçimini değiştirebilir. Fakat çok korkulacak bir şey olmamalı. Takip sürecine bırakılabilir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin. İyi sonuçlar almanız, kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Gulseren memis

  4 Şubat 2016 at 21:24

  Merhaba benim kizim on biri aylken VSD kapatldı şu an 13 yasnda eko konturolerinde mitaral triküspi hff my hff ty yazıyo bu konuda yardımcı ola bilrmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 12:44

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Ventriküler septal defekt en sık karşılaşılan doğumsal kalp bozukluğudur. Şimdi çıkan sonucu kızınızın şikayetleri ile birlikte uzman olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olmakla birlikte, hafif triküspit yetmezlik ve hafif mitral yetmezlik görünüyor gibi.

   – Hafif triküspit yetmezlik genellikle fizyolojik olarak kabul edilir ve takip edilir.

   – Hafif mitral yetmezliklerinde ilaç tedavisi ve tuz kısıtlaması, idrar söktürücü ilaç tedaleri verilebilir. Tedavi yöntemi yetişkinler ve çocuklar için aynı olmayabilir. Her iki yetmezlik için tedavi veya takip süreci farklı olabilir. Bu nedenle doktor kontrolünü ihmal etmemek ve bu durumu doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur. Kızınıza ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Hanife

  28 Şubat 2016 at 21:16

  Hocam.kolay gelsin ben 25 haftalik hamileyim bebeğe hipoplastik sag kalp sendromu teshisi konuldu bebek yaşamaz dediler bu durum nadir görüyormuş bu konu hakkında bana mail atarmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Şubat 2016 at 13:22

   Öncelikle geçmiş olsun. Hipoplastik sol kalp sendromu zaten doğumsal bir kalp hastalığıdır. Hipoplastik sol kalp sendromu günümüzde anne karnında teşhis edilebilmektedir. Hipoplastik sol kalp sendromu ile doğan bebeklerde hastalığın seyri genellikle iyi değildir. Bu bebekler doğumdan sonra bir hafta ya birkaç gün içinde kaybedilir. Tedavi doğumdan hemen sonra başlar ve oksijen tedavisi, kalp yetmezliğine yönelik cerrahi tedaviler gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Daha detaylı bir araştırma hastanesinde bu durumun araştırılması gerekebilir. Bebeğin sürekli kontrol altında tutularak doğması sağlanabilir veya doğumdan hemen sonra kalp nakli yapılabilir. Sıkıntılı bir durum. Yine de iyi bir araştırma hastanesine gitmek önemli. Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 6. Perihan

  8 Nisan 2016 at 16:48

  Merhaba hocam, 68 yaşındaki Annemin solunum ile ilgili bazı sıkıntıları olduğu için Kalp ve damar cerrahisine gittik ve aşağıdaki bazı tetkikler yapıldı. Sorunun kalp ile ilgili olmadığı Endokrinoloji bölümüne sevk etti. Endokrinoloji uzmanıda kalp ile ilgili sorun olduğunu belirtti. Malesef bu durum bizlerde çelişki oluşturdu. FT3 4.36; TSH 0.01; FT4 2.05 hormon test sonuçları. EKO sonuçlarıda aşağıdaki gibi çıkmıştır. 1) SEGMENTER DUVAR HAREKET KUSURU 2) SOL VENTRİKÜL SİSTOLİK FONKSİYONLARI SUBNORMAL 3) ASENDAN AORTADA GENİŞLEME(3.9cm) 4) MİTRAL YETMEZLİĞİ (1.DERECE) 5) TRİKÜSPİT YETMEZLİĞİ (4.DERECE)(TPAB:35mmHg) 6) SAĞ KALP BOŞLUKLARINDA GENİŞLEME 7) BELİRGİN BİATRİYAL GENİŞLEME Söz konusu tetkikleri değerlendirdikten sonra ne yapmamız konusunda bizi yönlendirirseniz sevinirim. Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 12:48

   > Bu tür raporlar uzmanları olan doktorlar tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir.

   > Aort genişlemesi (genellikle aort anevrizması olarak tanımlanır) ve 3-4 cm arasındaki aort anevrizmaları genellikle ultrasonografik yöntem ile yılda bir kez takip sürecine alınır. Fakat bu durum hastanın yaşına göre değişebilir.

   > Birinci derecelik mitral yetersizlikleri de takip sürecinde tutulur. Mitral yetersizlikleri akut ve kronik, az, orta ve ileri derece mitral yetersizlikleri olarak değerlendirilir ve tedavi planı bu duruma göre ayarlanabilir.

   > Triküspit yetmezliği de derecelendirilerek ve pulmoner arter basıncın özelliği de göz önüne alınarak takip ya da tedavi planı yapılabilir.

   > Kalp boşluklarında genişleme triküspit kapak yetmezliğine, mitral yetmezliğine, aort genişlemesine ve bazı akciğer problemlerine bağlı gelişmiş bir durum olabilir.

   > Yani kalp ile ilgili problemler vardır; ancak hastanın yaşından dolayı veya yakınlarda geçirilmiş bir enfeksiyonel hastalıktan dolayı bu durum önemsenmemiş olabilir. Hiç bir tedavi uygulanmayacak olsa bile hastanın belli aralıklar ile kardiyolojik takip altında tutulması gerekebilir. Ayrıca akciğer fonksiyonlarının da tetkikleri gerekebilir.

   > İyi bir kardiyoloji ve göğüs hastalıkları uzmanlarına baş vurmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun.

 7. Ummu

  19 Nisan 2016 at 16:59

  Hocam Merhaba. Benimde 74 yaşında bi yakınım var ve triküspit kapak kanı kaćırıyor diye bilgi verildi. Ama daha onceden mitral kapağı değişti iki defa açık kalp ameliyatı oldu. Bir 3 yu daha kaldiramayacagini düşünüyoruz. Fakat bu kapak yüzünden şikayetleri artmakta karın sisligi nefes darlığı. Kan yetmezliği. Ne önerirsiniz. İdrar sokucu hapları da kullanıyor ayrica

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 17:56

   > Triküspit kapak yetmezliği, triküspit kapağın sağ ventrikülün kasılması sırasında tam kapanamaması ve buna bağlı olarak sağ ventrikülden sağ atriuma kanın geri kaçması durumudur. Triküspit kapak yetmezliğinde durumun önemi ne kadar kanın kaçmasına bağlı değişir. Triküspit kapak yetmezliğinin dereceleri vardır (birinci derece, ikinci derece ve üçüncü derece triküspit kapak yetmezliği gibi).

   > Bu konuda doktorlarınızdan bilgi almanız daha doğru olur. 2 kez kalp kapak ameliyatı geçirmiş 70 yaş üzeri hasta, hastanın durumu, hastanın diğer sorunları gibi faktörler tedavi şeklini değiştirebilir. Daha iyi koşulları olan hastanede iyi bir değerlendirme yapılması gerekebilir. Ayrıca triküspit kapak yetmezliğine neden olan faktörler de göz önünde bulundurulmalıdır.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

   • Ummu

    20 Nisan 2016 at 23:22

    Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Doktoru orta seviyede dedi.ama ameliyat olmasa idrar sokuculerle kalbi yormadan devam etmesi mümkün mü ve bu kapağı açıklığı gün geçtikçe daha da mı büyümekte

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Nisan 2016 at 14:22

     Triküspit kapak yetmezliği ve açıklık neden olan sebebe göre daha da artabilir. İdrar söktürücü ilaçlar böbreklerin daha fazla idrar üretmesine fayda sağlar ve bu sayede vücudun su tutması önlenir. ACE inhibitörleri veya ARB türü ilaçlar, kalp yetmezliğinin önemli ilaçlarıdır. Uzun dönemli kalp yetmezliği olan hastalarda sağ kalım oranlarında fayda sağlarlar. ACE inhibitörleri veya ARB grubu ilaçlar kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır, kalbin üzerindeki stresi azaltır, kalp yetmezliğinin ilerlemesini azaltır ve sıvı tutulumunu önler. Yine de doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi ve doktorunuzun ne önereceği tedavi yöntemleri tabi ki daha önemlidir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. ahmet

  22 Nisan 2016 at 19:20

  hocam merhaba bizim bebegimiz 5 aylıkken vsd amaliyatı oldu amaliyatan 3 ay sonra kontrole gıtık hocamız bize dedi ıvs de vsd ye yerleştırılen yama goruldu kaçak yok dedi çok şukur 2.inci kontrolumuzde 21.04.2016 birdaha bize dedi ıvs de vsd ye yerleştırılen yama goruldu kaçak yok dedi ama trıkuspıt kapakta 1 derece yetmezlik mevcut birde hafif ay mevcut dedi hocam bize oyle deyınce şok oldum hoca ne dedi hiç bir şey anlamadım bizi bilgilendirebilirmisiniz hocam çok teşekürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2016 at 12:57

   > Triküspit kapak yetmezliğinin yanı sıra hafif atriyal yetmezlik de başlamış olabilir. Bu durum geçirmiş olduğu ameliyat ile ilişki veya her iki durumun da altında yatan başka bir doğumsal anomali ile ilişkili olabilir. Belki daha derin araştırma yapılması gerekebilir altta yatan etkenin bulunması için. Yani triküspit kapak yetmezliği ve atriyum yetmezliği ventriküler septal defekt nedeni ile ya da ameliyattan sonra gelişmiş olabilir.

   > Fakat bu durumun altında yatan pulmoner hepertansiyon, sol kalp yetmezliği, romatizmal hastalıklar, Down sendromu, Marfan sendromu, Ebstein anomalisi, endokardit gibi nedenler olabilir ve bu nedenlerin de araştırılması gerekebilir.

   > Doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi almanızda ve kontrolleri ihmal etmemenizde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 9. nevruz darendeli

  27 Nisan 2016 at 10:42

  merhaba hocam ben 36 yaşındayım4 yıldır bağ doku ve reynodan dolayı tedavi görüyordum ama sık sık ani göğüs ağrılarım oluyordu özellikle geceleri acile gittiğimde bütün tetkiklerim ekg normal çıkıyordu en son gittiğimde ekoda 1.derece triküspit yetmezliği çıktı ama doktorum ciddi birşey olmadığını söyledi yürüyüş ve ip atlamamın buna bir zararı olurmu yada ilerleme olurmu şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 17:39

   > Hafif derecede triküspit kapak yetmezliği sağlıklı bireylerin % 70’inde bulunabilmektedir. Sekonder (ikincil gelişen) Raynaud fenomeninin en sık nedeni skleroderma gibi bağ dokusu hastalıklarıdır. Bunun dışında Lupus eritematozus, Romatoid artrit, Sjögren sendromu, Damar hastalıkları, Buerger hastalığı gibi bir çok hastalık Raynaud fenomenine neden olabilir.

   > Bu hastalıklardan hangisi sizde var ise bu hastalıklardan çoğu kalp sorunlarına da neden olur. Bu nedenle bu tür hastalıklar genellikle romatoloji bölümünde takip edilir.

   > Takiplerinizi ve tedavilerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   > Eşlik eden diğer durumlar da olduğu için bunu sizi takip eden doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. zeynep

  4 Haziran 2016 at 19:05

  Merhaba, kızım 6 aylıkken kalp deliğinden ameliyat oldu sonra kontrolde hafif ay hafif py çıktı çok endiseleniyorum yine ameliyat olacak diye 3 senedir kontrole gidiyoruz siyami ersek hastanesine aynı bu ilerleyen bilirmi bu kapak hastalığı ameliyattan sonra oldu tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 22:01

   – Aort kapak yetmezliği (AY) normalde tam olarak açılarak kanın ileri doğru gitmesini sağlayan ve kapanarak kanın tekrar geriye kaçmasını önleyen kapakçıkların, bazı nedenlerden dolayı kapanamaması durumudur.

   – Aort kapak yetmezliğine neden olan faktörler arasında romatizmal kalp hastalığı, aort kökünde genişleme veya 3 yaprakçıklı kapağın 2 yaprakçıklı olması gibi nedenler vardır. Aort kapak yetmezliği aort kapak darlığı ve mitral kapak yetmezliği ile birlikte olabilir.

   – Hafif dereceli aort yetmezliği durumlarında ilaç tedavileri gerekebilir veya yeterli olabilir. Fakat aort kapak yetmezliği ileri derecelerde ve hastada ciddi sorunlara neden olur ise kapak tamiri ya da kapağın değiştirilmesi için cerrahi gerekebilir.

   – Pulmoner kapak yetmezliği (PY), normalde tam olarak açılarak kanın sağ ventrikülden pulmoner artere geçişini sağlayan pulmoner kapağın tam kapanamaması ve bu nedenle de pulmoner arterden sağ ventriküle kanın geri kaçması durumudur. Pulmoner kapak yetmezliğinde tedavi altta yatan nedene göre değişir. Hafif pulmoner yetmezliklerde herhangi bir tedavi uygulanmayabilir. Ağır pulmoner kapak yetmezliğinde cerrahi tedavi gerekebilir.

   – Yani bu durumlar kızınızın ameliyatından önce veya ameliyatından sonra gelişmiş olabilir. Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemli. Ayrıca altta yatan başka bir sistemik hastalık da olabilir. Bu nedenle herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan durumun iyi araştırılması da gerekir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 11. FVZOZNL

  14 Temmuz 2016 at 14:46

  Hocam iyi günler; Annem 65 yaşında olup 10 sene önce mitral ve aort kapak yetmezliğinden opera oldu her iki kapakta değişti, 5 sene öncede Triküspit kapak yetmezliği teşhisi kondu ve onarılması için tekrar ameliyat oldu Ameliyatı yapan KVC uzmanı onarımı yapamadıklarını dokunuldumu daha kötü olacağını ifade etti diüretik ilaçlarla idare etmesi gerektiğini söyledi son 2 ay öncesine kadar bu şekilde devam ettik, fakat 2 aydır karında aşırı bir şişlik meydana geldi Kardiyoloji uzmanına başvurduk diüretik ilaçların dozunu artırdı ve artırmaya devam etti şu an günlük 8 adet Desal 40 MG Ve 1 Adet Aldactone 100 mg almakta fakat hiç bir değişiklik olmadı ne yapmalıyız Teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2016 at 14:44

   Kalp kapak ameliyatı geçirmiş, kapağın biri onarılamayacak duruma gelmiş, hastanın yaşı 65 ve karın şişliği başlamış oldukça sıkıntılı bir durum.

   Bu durumda ya üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde durum daha detaylı araştırılmalı ya da doktorunuz ile bu durumu daha detaylı görüşmeniz gerekir.

   Hastada böbrek yetmezliği de başlamış olabilir, bu nedenle ürolojik bir değerlendirme gerekebilir.

   Akciğerlerde hasarlar oluşmuş olabilir, bu durumda göğüs hastalıkları uzmanınca değerlendirme de gerekebilir.

   Bütün bunların gerçekleşmesi için de bu uzmanlıkların bir arada bulunduğu araştırma hastanesi ya da üniversite hastanesine gitmek daha doğru olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 12. sinan

  27 Temmuz 2016 at 00:01

  hocam ıyı gunler bundan 3 sene once enerjı ıcecegı yuzunden basıma gelmeyen kalmadı o kadar cok kardıyologa gıttımkı sonuc hep normal cıktı sonra kendı ıstegımle anjıyo oldum bundan 4 ay once hersey normal cıktı anjıyoda ama anjıyodan sonra agrılarım dahada arttı en son eko sonucunda hafif triskuspıt yetmezsizligi tanısı koyuldu ve agrılarım dahada fazlalıstı cogu zaman cok yoruluyorum bır sey yapmadan bas donmesı sol kolumda agrı acı sol gogsumde yanma acı napıcamı sasırdım lutfen bır cvp verınız ne yapmam gerekıyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Temmuz 2016 at 01:17

   Hafif triküspit kapak yetmezliği çok fazla şikayete neden olmaz genellikle.

   Kolunuzdaki ağrı ve acı, göğüste yanma hissi anjiyo olmanıza bağlı (özellikle koldan anjiyo olmuşsanız) atardamar ve toplardamarlarda delik veya anevrizma (balonlaşma) gibi bir komplikasyon gelişmiş ise buna bağlı artmış olabilir.

   Size anjiyo yapan doktorunuza gitmeniz daha doğru olur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

   • sinan

    28 Temmuz 2016 at 20:49

    sagolun hocam kasıktan anjıyo oldum aspirin içiyorum cogu zaman rahatlatıyor

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     30 Temmuz 2016 at 01:38

     Bahsettiğiniz ağrılar safra kesesi sorunlarına bağlı olabilir.

     Boyun ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

     Mide sorunlarına bağlı olabilir.

     Yemek borusu hastalıklarına bağlı olabilir.

     Alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir.

     Aspirin ağrı kesici özelliği ile ağrıyı azaltıyor olabilir veya kan akımını hızlandırdığı için ağrıyı azaltıyor olabilir.

     Kasıktan da anjiyo olsanız bile sonuçta kalp damarlarına ulaşıldığı için kalp damarlarında pıhtılaşma sorunu meydana gelmiş olabilir (ör, ”daralma veya genişleme” olmuş olabilir).

     AORTA vücudun en büyük atar damarı olup, kalpten bütün dokulara kanı taşır. Aortanın göğüs kafesinin içinde kalan bölümü torasik aorta adını alır.

     Torasik aorta anevrizması (damar balonlaşması ya da genişlemesi) gibi bir durum gelişmiş olabilir, bu daha önceki cevapta da belirtilmiştir. Bu anevrizma yani balonlaşma yırtılabilir-patlayabilir.

     Torasik aorta anevrizması yırtılmalarında aortanın içindeki kan yırtılan duvardan vücudun boşluklarına (göğüs ve karın boşlukları gibi) kanayarak çoğu kez şok ölüme bile neden olabilir.

     TORASİK AORTA ANEVRİZMASI YIRTIKLARI BELİRTİLERİ ARASINDA; bu hastaların genellikle sadece yarısında hastayı hastaneye götürecek belirtiler görülür. Hastanın şikayetleri ve belirtileri anevrizmanın yerine, nedenine ve büyüklüğüne göre değişebileceği gibi en sık görülen belirtiler arasında boyuna, sırta vuran ağrı, göğüs ağrısı, öksürük, nefes alıp vermede güçlük, ses kısıklığı veya değişikliği gibi belirtiler vardır fakat belirtiler her hastada farklılık gösterebilir ve belirtilerin hepsi de görülecek diye bir kaide de yoktur.

     Böyle bir durum vardır diye bir kesinlik yok, bunlar olasılıklar, bu tür durumların altında yatan birçok sistemik, genetik, yapısal, enfeksiyonlara bağlı, yaşlılığa bağlı nedenler vardır.

     Buradan net bir şey söylemek zordur. En iyisi araştırma bölümlerine ya da iyi bir kalp damar cerrahisine gitmektir fakat ihmal edilmemelidir.

     Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 13. sinan

  30 Temmuz 2016 at 11:44

  aspirin derken 300 luk coraspırın ama uzmanlar ozellıkle ıc kanamalarda cok tehlıkelı dıyor. ama caresız ıcıyorum bu rahatsızlıgım hemen olmadı bundan 3 sene once tarlada calısırken gece 3 de bır sabah 8 de2 tane daha enerji içecegi içtim sonra kılıtlenmısım dılım bogazıma kacmıs ve nefes alamamısım arkadassım alt dişleirimi kırarak nefes almamı saglayıp hayata döndürmüştü ve o zamandan berı cekıyorum olaydan 1 sene sonra gayet rahat spor yapabılıyordum ama son ıkı senedır bırakın sporu yurumeye dermanım yok ara sıra bısıklet kullanıyorum parkur duz olsa bıle kalbımde batmalar acımalar cereyan edıyor acaba enerjı ıcecegı kalbımde ne gıbı bır tahrıbat yaratmıstır bılırsınızkı kanı hızlandıran bır madde bıraz sacma olucagını dusunuyorum ama kan hızlandıgı zaman kalpde bunun hızına yetısemedıgı ıcın kalp kapagını zorlayabılırmı bu sadece bır onerı ama o olaydan berıdır ne sigara ne alkol hıc bır sey kullanmıyorum bu arada ılk senemde bır kutu panax kullanmıstım gunde 1 adet olmak sartıyla 90 gun kullandım ve benı gayet rahatlatıyor ve spor yapmama olanak saglıyordu sonra bır kac daha kullandım ve vazgectım bu sene subatta anjıyo oldum ve netıcesınde hıc bır sey cıkmadı acaba anjıyodan sonra damarlarda yada kalpte bır sıkıntı olurmu bu arada damarlardada kalp gıbı çok aşırı atma oluyodu uzun suredır o atmada olmuyor uzun suredır asırı yorucu hıc bır ıs yapamıyorum……

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 22:56

   Daha önceki cevapta da belirtilmiştir. Anjiyo olmanıza bağlı aort damarı anevrizması (yani damarın yırtılması ya da genişlemesi gibi durum) olabilir. Yine damarlarda pıhtılaşma olabilir. Damarlarda delinme olabilir.

   Torasik aorta anevrizması olarak yazılan bölümde bu durumlar hakkında bilgiler verilmiştir.

   Enerji içcekleri sık sık kullanılmadığı sürece genellikle herhangi bir sağlık problemine neden olmaz fakat kişinin herhangi bir sağlık sorunu var ise, özellikle kişinin diyabet (şeker hastalığı) var ise olumsuz sonuçlara yol açabilir.

   Kalp hastalığı riski olan ya da zaten kalp hastalığı varlığında enerji içecekleri ciddi ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Yine tansiyon yüksekliği olan kişilerin enerji içeceklerinden uzak durması gerekir.

   Enerji içecekleri kişinin aktivite kapasitesine arttırmaya yöneliktir. Sporcu beslenmesine uygun besleniliyor ise zaten enerji içeceğine gerek yoktur. Aynı gün içinde bir kutudan fazla enerji içeceği içmek sağlıklı bireylere bile zarar verebilir.

   Yani sizin bu sorunu enerji içeceği içtikten sonra yaşamış olmanız sizde zaten var olan ritim bozukluğunu tetiklemiş ve kalp krizine neden olmuş olabilir.

   Sizin bu sıkıntıları yaşıyor olmanızın altında yatan birçok sistemik hastalık olabilir, çünkü ritim bozukluğuna yol açan birçok sebep vardır.

   Kalp ritminin bozulmasına bazı hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığında kalp tutulumu, skleroderma hastalığında kalp tutulumu, sarkoidoz hastalığında kalp tutulumu, kistik fibrozis hastalığında kalp tutulumu gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozukluğu olabilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında kardiyolojik muayenede bir şey bulunamaz genellikle.

   Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok etken kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur. Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir. Enerji içeceklerinde yoğun kafein vardır.

   Bir araştırma hastanesinde bu tür hastalıkların araştırılması gerekebilir.

   Tekrar geçmiş olsun.

 14. sinan

  24 Ağustos 2016 at 21:15

  merhabalar tekrrar dun doktora gıttım anjıyo sonuclarını gosterdım sorun yok dedıler kan degerlerıme bakdılar karacıgerde yaglanma ve vıtamın eksıklıgı buldular buna karsılık mıdır acaba kalp agrısı sorunlarım…..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 00:39

   Karaciğerde sadece yağlanma söz konusu ise takipler, beslenme düzeni, yaşam tarzı değişikliği ve tedaviler ile bu durum kötü bir duruma yol açmayabilir fakat karaciğer yağlanması iltihaplanır ise siroz gelişebilir ve siroza bağlı bazı şikayetler ortaya çıkar.

   Siroz gelişmiş ise halsizlik, çabuk yorulma, güç kaybı, iştahsızlık, bulantı, kas krampları, nefesin kötü kokması, ilerleyen dönemlerde sarılık, nefes alıp vermede zorlanma ki bu durum göğüste sıkışma gibi hissedilebilir, karın şişkinlik, kansızlık, vitamin eksikliği gibi şikayetlere neden olabilir.

   Karaciğer yağlanması safra sorunlarına neden olabilir, mideyi etkileyebilir.

   Vitamin eksikliklerinin bir çoğu kalp ritim bozukluğu yapar.

   Karaciğer yağlanması nedeni ile vitamin eksikliği gelişebilir.

   Ayrıca karaciğer yağlanmasının altında da yatan bir neden olabilir, bu nedenle bu durum gastroloji veya iç hastalıkları bölümünde daha derin araştırılmalıdır.

   Karaciğer yağlanmasına neden olan faktörler arasında aşırı yağlı beslenme, aşırı alkol tüketimi, sigara kullanımı, şeker hastalığı, kanda yağlanma, ilaç kullanımı, aşırı A vitamini kullanmak, hızlı kilo vermek, Wilson hastalığı, demir depolama hastalığı, yanlış ve dengesiz beslenme, Akdeniz ateşi hastalığı gibi birçok etken karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 15. İsmail

  7 Eylül 2016 at 00:19

  Merhaba,
  Annem 59 yaşında biri 14 biri, 40 lı yaşlarda iki adet ameliyat geçirdi ileri triküspit yetmezliği var ve kapakcıkları mekanik, comadin ve lasix kullanıyor. Kalbi normalden büyük, Son günlerde mide ödemi ve bacak şişmeleri arttı ciddi kemik erimesi de en sonki kemik testinde gördük. Şuan asıl şikayetimiz halsizlik iştahsızlık cabuk yorulma şişlikler bazen mide bulantısı bu belirtilerin altında ne yatabilir karaciğerle ilgili bir hastalıksa mesela ne yapmalıyız teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Eylül 2016 at 12:54

   Triküspit kapak ameliyatı geçirilmiş buna bağlı olarak kalp yetmezliği gelişmiş olabilir. Bu nedenle tekrar kalp için değerlendirme gerekebilir.

   Yine kalp sisteminde veya kapak sisteminde bozulma olmuş ise buna bağlı olarak bacaklarda şişlik ve kalp yetmezliği bulguları olabilir.

   Annenizin kullandığı ilaçlardan biri kan sulandırıcı biri de idrar söktürücü ilaçlardır. Bu ilaçlar kalp kapak ameliyatı olan kişilerde genellikle ömür boyu kullanılır.

   Kemik erimesi bu yaşlardaki kadınlarda oldukça sık görülür.

   Mide bulantısı, yorgunluk halsizlik kalp yetmezliğinden kaynaklanabilir.

   Kalp kapaklarındaki sorunlar nedeni ile akciğerlerde de sorunlar oluşabilir.

   Doktor kontrolleri önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 16. sinan

  20 Eylül 2016 at 10:18

  selamlar, yıne ben bu agrılar son zamanlarda ensemede vurmaya basladı yatııgımda bır sey yok ıyı uyuyabılıyorum lakın ayaga kalktıgımda basım donuyor yasamak kabus oldu bana bu nasıl bır hastalık nasıl bır agrıdır bılemıyorum …..ne olur bana yardımcı olun sımdıden tesekkurler…..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 12:01

   Daha önceki cevabımızda da belirttiğimiz gibi sizin bu şikayetlerinizin altında yatan sistemik bir hastalık olabilir.

   Örneğin Akdeniz ateşi gibi bir hastalık, ankilozan spondilit olarak bilinen bir hastalık, skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, Fabry hastalığı, kas distrofileri, Liken planus hastalığı, kist hidatik, bruselloz hastalığı gibi hastalıklar hastalarda kalp sorunlarına, farklı bölgelerde dayanılmaz ağrılara, baş ağrılarına, göğüs ağrılarına, eklem ağrılarına, karın ağrılarına, mide ağrılarına gibi birçok vücut sisteminde dayanılmaz sıkıntılara neden olur ve kişiye farklı farklı doktorlara götürür fakat genellikle uzun yıllar hastalık teşhis edilemez.

   Baş dönmesinin nedeni de bu tür bir hastalık da olabilir, iç kulak ile ilgili bir durum da olabilir.

   Eğer boyun bölgesi bu tür bir hastalıktan etkilenir ise baş dönmesi boyun kaynaklı da olabilir.

   Çünkü bu tür hastalıklar tuttuğu organa göre, tuttuğu sisteme göre sanki o sistem ya da organ hasarlıymış gibi belirtiler verir, ancak ele gelir bir bulguya rastlanmaz ve kişinin yıllarca boşuna ve gereksiz ilaç içmesine, doktor doktor gezmekten psikolojisinin bozulmasına ve vakit kaybına sebep olur.

   Bir araştırma hastanesinin romatoloji bölümünde bu tür hastalıkların araştırılması farklı farklı doktorlara gitmekten daha doğru olur.

   Kolaylık dileğiyle.

 17. sezgin

  27 Eylül 2016 at 14:15

  Merhaba,
  Annem 58 yaşında. 25 yıl önce aort ve mitral kapak ameliyatı oldu. Mekanik kapak hastası.Şu anda comadin, desal ve atacand ilaçlarını kullanıyor.Yapılan eko sonucu triküspit kapağında ileri derecede yetmezlik görüldü.Görüştüğümüz doktor triküspit kapağı için cerrahi bir müdahalenin gerekli olduğunu söyledi. Ancak annemin şu an her hangi bir şikayeti yok. Sizce ne yapmalıyız? Bu durumdaki bir hastanın ameliyat edilmesi durumunun sonuçları neler olabilir? Aydınlatırsanız çok sevinirim.
  Teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 15:41

   Triküspit kapak yetmezliği, triküspit yaprakçıklarının triküspit alanını tam olarak kapatamaması durumudur.

   Triküspit kapak yetmezliği durumunda nefes darlığı, morarma, ödem ve asit artışı, iştahsızlık, kalp kan akımının bozulması, bulantı ve kusma, boyun venlerinde dolgunluk, sarılık ve nabız düzensizliği gibi şikayetlerden bazıları ya da hepsi de ortaya çıkabilir.

   Triküspit kapak yetmezliğinde yetmezliğin derecesine göre bakteriyel endokarditten korunma, kapak değişimi veya onarımı şeklinde tedaviler gerekir.

   Daha önce uygulanan mekanik kapaklarda da bir sorun oluşmuş olabilir ve buna bağlı triküspit kapak yetmezliği gelişmiş olabilir.

   Bu durumun belki daha iyi değerlendirilmesi için birkaç doktor değerlendirmesi gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 18. sinan

  22 Kasım 2016 at 23:46

  hocam tekrardan ıyı gunler ıyı calısmalar daha oncede belırttım gıbı anjıyo olmustum subat ayında ama temız cıkmıstı son zamanlarda sıgara ıcmeye basladım bu bır sıkıntı verırmı anjıyo sonuclarım temız cıksa dahı?sımdıden tesekkur ederım….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 15:03

   Sigara içmek sağlıklı kişilere bile yeteri kadar zarar veren bir yanlıştır.

   Karaciğer yağlanması olduğunu daha önceki yorumlarınızda belirtmişsiniz, bu nedenle sigaradan uzak durmanız çok ama çok önemlidir. Karaciğer yağlanması nedeni ile siroz gelişebilir ve bu durumda da karaciğer yetmezliği ya da karaciğer kanseri meydana gelebilir.

   Sonuç olarak bir sebepten dolayı karaciğer yağlanmasına ve kalp çarpıntılarına yatkınlık söz konusu bu durum iyileşse bile tekrarlama riski vardır.

   Sağlıklı beslenme, sağlıklı yaşam tarzı ve zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanız önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 19. Ayşe

  6 Aralık 2016 at 00:18

  Hocam iyi aksamlar. Annemde Hafif-orta derece miteral kapak darligi hastaligi var. doktorumuz diltizem sr 90. Sabah- aksam 1er defa, coumadin 5mg. 4 gun yarim, 3 gun tum olarak ayarladi., lasix haftada 2 defa kullanmasini soyledi. Bu sekilde 5 yildir kullaniyor. Yilda 2 defa duzenli olarak kontrole gidiyor.cok sukur hicbir sorunu yok.benim sorum size, lasix idrar sokturucu ilac yerine hergun gunde 2 litre su icse bu ilacin gorevini gorur mu? Cunku bu ilaci haftada 2 gun iciyor. Simdiden tesekkurler, kolaygelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 01:19

   Orta derece mitral kapak darlığı genellikle istirahat sırasında fazla şikayete neden olmazken, hafif bir efor sırasında bile şikayetlere neden olur.

   Mitral darlığı nedeni ile verilen ilaçlarınızı doktorunuza sormadan bırakmanız doğru olmaz, çünkü mitral darlığı düzenli takip ve tedavi edilmez ise birçok komplikasyona, hatta ani ölüme bile neden olabilir.

   LASIX İLAÇ; devam eden kalp yetmezliğine bağlı solunum yetmezliği, ödem, karaciğerde büyüme ile belirgin hastalık ile bağlantılı fazla sıvının atılamaması nedeni ile vücutta sıvı birikimi durumunda, tansiyon yüksekliğinde, böbrek yetmezliğine bağlı su tutulumunda gibi durumlarda kullanılır.

   Verilen tedavi yöntemleri uyulmadığında, doktorunuzdan habersiz bu tür tedavileri bıraktığınızda yan etkiler ve komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

   Ayrıca bazı hastalıklarda ilaçlar birbirini desteklemek için de verilir, verilen ilaçlar su tutulumuna neden olacak ise bu ilaç bunu da önleyebilir.

   Bu tür durumlar ciddi durumlardır ve bu tür durumlarda doktorunuza danışmadan tedaviniz kesilmemelidir.

   Bunları annenizi takip eden doktorunuz ile görüşmeniz ve değerlendirmeniz doğru olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 20. sinan

  7 Aralık 2016 at 09:27

  ddogrudur ama ben yınede sormak ıstıyorum kroner anjıyo damarlara zarar verırmı mesela eskısınden kötümü olur damarlarım vede sigara bu evrede kalp krizine sebeb olurmu….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 13:58

   Sigara sağlıklı kişilerde bile damarları tıkayarak kalp krizlerine sebep olabilmektedir.

   Sizde bazı fonksiyonlar iyi çalışmadığı için bu risk daha fazla olabilir.

   Koroner anjiyografi riskleri olabilen girişimsel bir teşhis yöntemidir ve diğer bulgular koroner anjiyografi yapılmasını gerektirmediği sürece genellikle son seçenek olarak kullanılır.

   Sigaradan uzak durmak size zarar vermez, ancak sigara kullanımı sağlıklı kişilerde bile damar tıkanıklıklarının ve birçok kanserin ana sebebi olarak kabûl edilmektedir.

   Sağlıklı yaşam tarzı, sağlıklı beslenme varken ısrarla sağlıksız, hiç bir işe yaramayan içeceklere ve yiyeceklere ilgi duymaya gerek var mıdır?

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Yağmur

  7 Aralık 2016 at 21:20

  Normal sol ventrikül sistolik fonksiyonları ias ince yapıda tenli dopplerle şüpheli geçiş izlendi. Eko sonucu bu ciddi bir durum olup olmadığını soyleyebilirmisiniz birde triküspit eser miktarda yetmezlik var diyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 16:52

   Triküspit kapak yetmezliği tespit edilmiş.

   Bu durumun ne kadar önemli olduğu, neden olduğu şikayetler ve tedavi şekilleri bu kapağın bozukluğundan dolayı kanda ne kadar geri kaçış olduğuna bağlı değişebilir.

   Belli aralıklar ve bazı ilaçlar ile takip veya tedavi gerekebilir veya ek başka tetkikler istenebilir.

   Doktor kontrolünün ihmal edilmemesi önemlidir, doktorunuz şikayetlerinize göre durumu değerlendirecektir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 22. Beyhan

  13 Aralık 2016 at 13:19

  Iyi günler 62 yaşında olan annem 2011 yılında aort ve mitral kaçakçıların metal kapakciga dönüştüğü bir ameliyat geçirdi.bu ameliyatta trikuspit kapagi tamir edildi. Bir yil sonra başlayan ciddi trikuspit yetmezliği teşhisi konuldu.4 yıldır lasixle olan tedavimiz gün geçtikçe zahmetli vede çözümsüz olmaya başladı.ikinci bir ameliyati çok riskli diyerek istemiyoruz
  Birinci sorum bu şekilde olan bir hastaya başka bir tedavi yöntemi yokmu
  Ikinci sorum karın bölgesinde oluşan ödemi lasixle atamadığı için diyaliz merkezinde diyalize girmesi gerekiyor deniliyor sizin görüşünuz nedir.cok teşekkür ederim iyi çalışmalar..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2016 at 18:18

   Kapakçık ameliyatı geçirilmiş, belli ki kalp kapakçıkları ciddi şekilde bozulmuş ve işlevlerini yerine getiremez duruma gelmiş. Metal kapaklar görevini iyi yapsa bile kalp yetmezliği devam etmekte.

   Kalp yetmezliği beraberinde böbrek yetmezliğini de gündeme getirebilir ve bu durumda diyaliz tedavisi gerekebilir. Karın şişkinliği böbreklerin hasarlanmasına bağlı olabilir. Tıbbi tedaviye dirençli olan kalp yetmezliklerinde periton diyalizi uygulanabilir.

   Periton diyalizi, vücuttaki fazla sıvının temel toplanma yeri olan periton boşluğuna (karın boşluğu) bir kateter yerleştirilmesi şeklinde yapılır ve öncelikle biriken sıvı boşaltılır.

   Hastanın yaşı da var, bu nedenle doktorunuzun verdiği tedavi işe yaramıyor veya yeni yöntemler öneriliyor ise bunları doktorunuz ile görüşmeniz ve değerlendirmeniz daha uygun olur.

   Buradan, tedavi için bir öneride bulunmak uygun olmaz, çünkü hastanın takibi, genel sağlık durumu, tedavinin faydalı olup olmayacağı gibi durumların değerlendirilmesi de önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Nilgün

  27 Aralık 2016 at 17:52

  Merhabalar . Bu gün kardiyolojiye gittim sonucum: Normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu eser triküspit yetersizliği . Bu arada 7 Aylık hamileyim kadın Doğum uzmanım normal doğumu kaldırabilecek miyim diye beni kardiyolojiye göndermişti bu sonuçlara göre Sizce normal Doğum için bi sıkıntı var Mı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 18:05

   Eser triküspit kapak yetmezliği hafif yetmezlik veya belli belirsiz yetmezlik anlamında kullanılır genellikle. Birçok sağlıklı kişide bile hafif triküspit yetmezlik olabilir.

   Sonucunuza ve sizdeki genel sağlık durumna göre kadın doğum uzmanınızın normal doğum yapıp yapmayacağınızı planlayacaktır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 24. Happy

  28 Aralık 2016 at 22:28

  Hocam merhaba babam da kalp yetmezliği var onu hastaneye götürdüğümde bende de ara sıra çarpıntı olduğu için bende muayene oldum.Kalp kapakçığımda 2.derece çökme olduğunu söylediler. Hafif değil orta olduğu için hastalığın ilerleyecek ilerki seneler de kalp kapakçık ameliyatı olacaksın dedi doktor. O zamanlar nişanlı idim evlenmeden önce eşine söyle evlen hemen çocuk yap dedi. Okulum nedeni ile çocuğu erteliyoruz. Yaşım 25.çarpıntı dışında bi problemim Yok çarpıntı da iş yerinde sinirlendiğimde oluyor sadece sonra kendime mola veriyorum geçiyor. Hiç bi ilaç kullanmıyorum.
  Sol atrium(cm)2.3
  Aort kökü 2.1
  Sol vent dsç 3.8
  Sol vent ssç 1.8
  Ef %65 Ivs 0.9
  Arka duvar 0.9
  Mitral yetmezlik 1
  Aort maks hız 1.4
  Aort yetmezlik Yok
  Triküspit maks hız 0.7
  Triküspit yetmezlik eser
  Pulmoner maks hız (m/sn) 0.8
  Pulmoner yetmezlik Yok
  2 boyutlu ekokardiyografi de
  mitral kapağı miksamatöz yapıda aml pml nin altına koapte oluyor. Aort triküspit ve pulmoner kapağı normal Sonuç: normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu Ef %65 Mitral kapak miksomatöz yapıda Mitral kapak prolapsusu mitral yetersizlik 2.derece Triküspit yetersizlik 1.derece PABS 25 mm hg Sağ atriumda chiari network deformitesi izlendi. Hamilelik de veya Doğum da hastalığım ilerler mi ? Birde burun ameliyatı olmam gerekiyor hep erteliyorum korkum dan narkoz dan dolayı kapakçık problemim ilerler mi ? Hiç kendimi yormuyorum ilerlememesi için bütün ev işlerimi yavaş yavaş yapıyorum . İlk öğrendiğimde piskolojim çok kötü idi Yen’i Yen’i alıştırdım kendimi. Şimdi de kapakçığı değişen bir kız gördüm hastane de muhabbet ettik hocam:( tekrar takmaya başladım hastalığımı. Açık kalp ameliyatı yapmışlardı 🙁 göğüs ortasından metal kapakçık takılmıştı. Ses geldiğini söyledi ve bir daha çocuk yapamayacağını söyledi 🙁 bu hastalığın ilerlememesi için ne yapmalıyız? Çok uzun oldu hocam kusura bakmayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 01:09

   Mitral kapak çökmesi olarak tanımlanan durum mitral kapak prolapsusudur.

   Mitral kapak prolapsusu çok fazla şikayete neden olmaz, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Sizin sonucunuz da birinci derece mitral kapak yetmezliği, orta derecede triküspit kapak yetmezliği gibi durumlar da görünüyor. Pulmoner tansiyon basıncı normal görünüyor.

   Sağ atriyum ağında bir bozukluk izlenmiş gibi ki, bu durum doğumsal bir kalıntı veya bir bozukluk da olabilir.

   Fakat bunu uzmanı olan ve bu konuda deneyimi olan doktorunuzun değerlendirmesi daha doğru olur.

   Bu sorunların sizde ne gibi şikayetlere neden olacağını, zamanla ne kadar hasar vereceğini önceden kestirmek ve buradan bu konuda şöyle olur demek çok mümkün değildir.

   Daha detaylı bir kardiyolojik muayeneden geçmeden ve doktorunuza tam danışmadan hamilelik planı yapmanız doğru olmaz, çünkü bazen bu tür hastalıkların altında yatan başka sistemik bir hastalık ya da genetik bir bozukluk da olabilir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

 25. Kubra

  5 Ocak 2017 at 22:32

  merhaba 20 haftalık hamileyim bugün 3lu taramaya gittim doktor bebeğin kalp kapakcığında sızıntı olduğunu çocuk kardiyoloji bölümüne gitmemi söyledi böyle bir sorun ile karşılaşan varmidir doktorunun notu trikuspit kapakta regurgitasyon mevcut fetal eko açısından trikudpt kapaktaki regurgite akım hızı 120 cm\sn şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 16:20

   Bu durum tabii ki deneyimli bir çocuk kardiyolojisi tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Bu durum net olmamakla birlikte Ebstein anomalisi şüphesi olabilir.

   Belki başka tetkikler veya bebeğin biraz daha netleşmesi gerekebilir.

   Doktor kontrollerini ve takiplerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar olması dileğiyle.

 26. Esra

  20 Ocak 2017 at 01:47

  Merhaba 23 yaşındayım, SVT tanısı konuldu nabzım atak sırasında 250 civarında oluyor,yıllardır ekg çekildiğimde atak anını yakalayamamıştık ama bu yıl ancak yakalayabildik ege üni acil girişi ile.o anda SVT olduğuna kanaat getirildi. Eko istemi sonucu 1.derece triküspit yetmezlik çıktı. Doktor beloc hap verdi her gün 25mg içiyorum bir aydır. Ancak tedavisi ablasyon diye duydum fakat birinci derecede de yakma tedavisi gerekir mi yoksa beloc doğru bir tedavi midir biraz şüphelerim var sizin fikriniz nedir ,.atak sırasında kan basıncım 160/80 cıvarı. Ve bu durum hamilelikte preeklampsi tablosuna mı döner , ve şimdiki hayatım için beslenme vs tedaviye yardımcı olarak neler yapabilirim, spor yüzme vs gibi fiziksel aktivitelerimi kısıtlamalı mıyım yoksa düzenli yüzmenin kalp sağlığı için faydası var mıdır. Açıkcası aklım çok karıştı fikrinizi almak istedim,teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 09:59

   Triküspit kapak yetmezliği çoğunlukla diğer kapak anomalileri ile birlikte görülür. Eğer diğer kapaklarda bir anormallik yoksa belki sadece belli aralıklarla takip yeterli olabilir.

   Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı normal sağlıklı insanlar için de koruyucudur. Ağır yağlı besinlerden kaçınma, düzenli yürüyüş, geçireceğiniz herhangi bir operasyon öncesi (diş operasyonları dahil) doktorunuza bu durumdan bahsetmeniz, iyi ağız bakımı, enfeksiyonlardan korunma, sağlıklı ve faydalı besinler ile beslenme, kilo almaktan kaçınma, sigara ve alkol gibi içeceklerden kaçınma, stresli yaşamdan kaçınma, aşırı kafeinli içeceklerden kaçınma gibi önlemleri almanız önemlidir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve hamilelik planı yapmadan önce hem kadın doğum uzmanı hem de kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirme gerekir.

   Beloc ritim bozukluklarında kullanılan bir ilaçtır. Doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmanız ve ilacınız bittikten sonra tekrar kontrole gitmeniz önemlidir. Doktorunuz gerekirse ilacı tekrar verebilir ya da tedaviye ara verebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Yusuf

  9 Şubat 2017 at 10:33

  Merhaba hocam benim kalp kapak yetmezliği hastalığın var ve bugünkü sonuclarim
  AORT kapak 3 AY triküspit yapıda
  Mitral kapak 2 MAY egzantrik posteriora yönelimli çıktı ve bana sadece penisilin kullanmaya devam et denildi bende bunun yanında hiper tansiyon ve romatizma var siz benim durumum hakkında ne düşünüyorsunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 12:36

   Bazı romatizmal hastalıklar kalp tutulumu yapabilir ya da romatizma dediğiniz kalp romatizması ise buna bağlı doktorunuz iğne kullanmayı devam etmenizi söylemiş olmalı. Hipertansiyon da kalp sorunlarını tetikleyebilir, bu nedenle tansiyon seviyesinin düzenli takibi ve önlemler önemlidir.

   Bu raporda yetmezliğin ya da hasarın derecesi belirtilmemiş gibi görünüyor, bu nedenle rapor hakkında buradan net bir şey söylemek zordur.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 28. Hatice çelik

  13 Şubat 2017 at 17:43

  Hocam sonuçlarımda non-obstruk hcm dilate sol atriyum normal sol ventrikül sistolik fonksiyonu sol ventrikül diyastolik (grade III) hafif mitral yetersizliği hafif triküspit yetersizliği

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 13:33

   Hafif mitral yetmezliği ve hafif triküspit kapak yetmezliği tespit edilmiş görünüyor. Bunun altında yatan nedenin araştırılması ya da düzenli takip gerekebilir.

   Doktor kontrolleriniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 29. Defne

  15 Şubat 2017 at 18:46

  Merhaba . 22 haftalık hamileyken detaylı ultrason a girdim ve Dr. Bebekte triküspit yetmezliği olduğunu söyledi. İhtimalde olsa bebekte down sendromu olabilir dedi. Daha önceki tarama testlerim normal çıkmıştı. İstersek
  Amniyosentez ve kordonsentez yaptırabilecegimizi söyledi fakat biz istemedik.sizin bu konudaki düşüncelerinizi öğrenebilirmiyim. Teşekkürler.suan 27. Haftalık hamileyim haftaya tekrar detaylı ultrason a gireceğim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 17:30

   Triküspit kapak ile ilgili anatomik yapılardan yaprakçıklar, fibroz anuler halka, korda tendinea, papiller kaslar ve sağ miyokardını etkileyen durumlar ve tüm bu durumlara neden olabilecek herhangi bir faktör triküspit kapak yetmezliğine yol açabilir.

   Triküspit kapak yetersizliği primer ya da sekonder olarak ortaya çıkabilir.

   PİRİMER TRİKÜSPİT KAPAK YETMEZLİĞİ NEDENLERİ ARASINDA; romatizmal kalp hastalığı, enfektif endokardit, prolapsus (kapak sarkması), doğumsal (Ebstein anomalisi), karsinoid sendrom, papiller adale disfonksiyonu, bağ dokusu hastalığı (marfan sendromu), romatoid artrit, radyasyon hasarı, endokardiyal fibrozis ve tümörler gibi nedenler vardır.

   SEKONDER TRİKÜSPİT KAPAK YETMEZLİĞİ NEDENLERİ ARASINDA İSE; pulmoner darlık, pulmoner hipertansiyon, Eisenmenger sendromu, sağ ventrikül enfarktüsü, akciğer hastalığı, kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon ve diğer nedenler vardır.

   Triküspit kapak yetmezliği konjenital (doğumsal) bir kalp hastalığına bağlı da ortaya çıkabileceği için Down sendromu da söz konusu olabilir, çünkü Down sendromlu doğan çocukların %40-45’inde doğumsal kalp hastalığı da vardır.

   Bu konuda bir sonraki ultrason incelemesinden sonra doktorunuz, kardiyoloji uzmanı ve genetik danışmanlık uzmanı ve siz birlikte karar vermeniz gerekir.

   ”Buradan yönlendirme yapmak doğru olmaz”.

   Çünkü sağlıkta bir durum başka bir duruma, başka bir durum diğer duruma neden olabilmektedir maalesef. Burada bulgular, aile öyküsü, incelemelerin ne gösterdiği, sizin ve eşinizin genetik analiz sonuçları, sizin hamilelik ve hamilelik öncesi öykünüz, oluşabilecek komplikasyonlar, en önemlisi de doktorların deneyimleri gibi birçok faktör göz önünde bulundurulur.

   Sağlıklı ve iyi sonuçlar dileğiyle.

 30. Emrah saydan

  15 Şubat 2017 at 23:30

  Hocam kolay gelsin yapılan testlerde hafif derecede aort,mitral ve triküspit yetersizliği görüldü bunların dışında herhangi bi problem Yok çarpıntı. Oluyor ve bu yetersilikler artar mı yaşım 29

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 21:19

   Aort kapak yetmezliği, mitral kapak yetmezliği, triküspit kapak yetmezliği bu kapaklarda yetersizlik geliştiğine göre altta yatan bir kalp hastalığı (kalp deliği, mitral kapak prolapsusu ve diğer doğumsal kalp hastalıklargibi) vardır ve bunların tedavisi yapılmadığı sürece bu yetersizlikler ilerleme gösterecektir. Tek bir kapakta hafif yetmezlik olduğunda ciddi bir sebep olmadığında bu şekilde devam edebilir, ancak üç kapakta da yetersizlik olduğu için bu konuda iyi değerlendirmeler önemlidir.

   Romatizmal ateş nedeni ile bu kapaklarda sorun olabilir, enfektif endokardit nedeni ile bu kapaklarda sorun olabilir, marfan sendromuna bağlı bu kapaklarda sorun olabilir, sistemik hastalıklar nedeni ile bu kapaklarda sorunlar olabilir, kalp deliği nedeni ile bu sorunlar olabilir, mitral kapak prolapsusu nedeni ile kapak sorunları olabilir, daha önce geçirilen kalp krizleri nedeni ile kalp kapak sorunları olabilir.

   Triküspit kapak hastalıkları nadir olarak tek başlarına görülür, triküspit kapak hastalıkları genellikle aort kapak ve mitral kapak hastalıklarına eşlik eder.

   Altta yatan nedenlerin de araştırılması önemlidir.

   Doktorunuz ile bu durumu daha detaylı konuşmanız uygun olur.

   İyilik dileğiyle.

 31. sercan

  2 Nisan 2017 at 13:04

  iyi günler kalbimin olduğu bölgede bazen yaztarken bazen otururken ağrı oluyor batma gibi doktor pulmoner arter basıncımın yüksek olduğunu söyledi koşarken falan sıkıntı olmuyor ama gün içerisinde halsizlik olabiliyor tanıya triküspit yetmezliği 1 .derece yazdı ancak ben hipertansiyondan şüphelendim triküspit yetmezliğinde göğüste ağrı olur mu acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 16:24

   VALVÜLER REGÜRJİTASYON (YETMEZLİK), kapak tendonlarının elastikiyetini kaybetmesi sonucu tam kapanamaması nedeniyle kanın geriye kaçması durumdur.

   Triküspit yetmezliği primer (organik nedenlere bağlı) veya sekonder (başka hastalıklara veya durumlara bağlı) olarak ortaya çıkabilir. Triküspit yetmezliğine neden olan faktöre göre de ortaya çıkan şikayetler değişiklik gösterebilir.

   PRİMER TRİKÜSPİT YETMEZLİĞİNE SEBEP OLABİLECEK DURUMLAR ARASINDA; Romatizmal kalp hastalığı, Enfektif endokardit, Genellikle künt travmalar, Mitral kapak prolapsusu, Ebstein anomalisi, Karsinoid sendrom, Papiller kas fonksiyon kaybı, Marfan sendromu, Radyasyon hasarı, Endokardiyal fibrozis, Miksoma gibi kalp tümörleri, Sağ kalpte kateter bulunması gibi nedenler vardır.

   SEKONDER TRİKÜSPİT YETMEZLİĞİNE SEBEP OLABİLECEK DURUMLAR ARASINDA; Pulmoner stenoz (darlık), Primer pulmoner hipertansiyon, Eisenmenger sendromu, Kor pulmonale, Sağ ventrikül infarktüsü, Akciğer hastalığı, Hipokalsemi ile birlikte pulmoner hipertansiyon, Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon ve diğer faktörler gibi nedenler vardır. Yüksek tansiyon da kalp fonksiyonlarında bozulmaya ve triküspit yetmezliğe neden olabilir.

   Altta yatan durumun araştırılması gerekebilir. Bunları doktorunuz ile değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 32. Kamil

  10 Nisan 2017 at 15:29

  Merhabalar, bende triküspit yetmezliği çıktı hafif derece varmış. İleride ölümü filan götürür mü?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 00:36

   Triküspit yetersizliği (TY), triküspit kapak ile ilgili anatomik yapılardan yaprakçıklar, fibroz anüler halka, korda tendinea, papiller kaslar ve sağ ventrikül miyokardından herhangi birini etkileyen durumlar triküspit yetersizliğine yol açabilir. Triküspit yetmezliğine neden olan duruma veya etkilenen yapıya göre şikayetler ve ileride oluşabilecek komplikasyonlar değişiklik gösterebilir.

   Triküspit yetmezliğinin altında yatan bazı durumlar olabilir. Örneğin romatizmal kalp hastalığı, infektif endokardit, künt travmalar, kapak prolapsusu, Ebstein anomalisi, Karsinoid sendrom, papiller kasın işlev bozukluğu, Marfan sendromu, Romatoid atrit, Radyasyon hasarı, Endokardiyal fibrozis, Kalp tümörleri, Pulmoner darlık, Pulmoner hipertansiyon, Eisenmenger sendromu, Kor pulmonole ve diğer nedenler gibi birçok durum triküspit yetmezliğine sebep olabilir. Bu nedenle bunlarında araştırılması gerekebilir.

   Bunları doktorunuzla değerlendirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Yunus

  18 Mayıs 2017 at 20:55

  iyi günler, ekokardiyografi tee raporu: Ra,da posterolateral duvarda appendix anevrizması mevcut. anevrizma içinde trambüs izlenmedi. Triküspit kapak normal hafif my izlendi, Rv normal izlendi, İas intakt:komtrast ile geçiş izlenmedi,
  Tanı: Raa anevrizması.
  Bu benim sonunvu tahlilim bir çok tahlil oldum bunu atmak istedim, doktorlar izleyelim dedi ama bende surekli agrı oluyor gogus bölgesinde degisik zamanlarda agrı oluyor, agrıların sebebi bu anavrizma olur mu? hayırlı günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 05:00

   RAA (renal arter anevrizması) herhangi bir şikayete neden olmadan yapılan başka bir incelemede ortaya çıkabileceği gibi, böğür ağrısı, kanlı idrar ve hipertansiyona neden olabilir. Cerrahi tedavi anevrizmanın boyutuna, anevrizmanın yırtılma riskinin yüksek olup olmadığına ve hastada yol açtığı komplikasyonlara bağlı olarak gündeme gelir genellikle. Doktorlarınız anevrizmanın çapını ve sizde oluşan komplikasyonları göz önünde bulundurarak takip kararı vermiş olabilirler. Fakat ağrılarınız çok fazla oluyorsa doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır. Renal arter anevrizmasının klinik seyri ve yırtılma riski tam olarak bilinmemektedir, bu nedenle kontrollerin ihmal edilmemesinde, şikayetlerde artış olduğunda zamanından önce de kontrole gidilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Duygu

  25 Temmuz 2017 at 13:06

  Hocam merhaba bana bugün tee yapıldı sonuçta aort kapağı trombosit yapıda demiş bu ne anlama geliyor acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 12:25

   Bu sonuç, tıkanmaya veya daralmaya veya pıhtı oluşumuna işaret ediyor olabilir, ancak bu tür raporların bu işin uzmanı olan kardiyologlar tarafından değerlendirilmesi gerekir.

   Hastanın geçmiş (protez kapak ameliyatı geçirmek gibi, kolesterol veya hipertansiyon veya şeker hastalığı varlığı gibi) öyküsü, şikayetleri, kullandığı ilaçlar gibi durumlar sonucun yorumlanmasını veya değerlendirilmesini değiştirebilir, bu nedenle buradan bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Ahmet

  17 Kasım 2017 at 12:17

  Hocam yüksek şiddette antrenman yapan bir koşucuyum eko sonucumda Trikuspit Yetmezliği : Hafif. Pulmoner Yetmezliği :Hafif. Çıktı bir sorun teşkil edermi yaptığım spora

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2017 at 16:25

   Triküspit yetmezliği, çoğunlukla mitral veya aort kapak sorunlarına ikincil (sekoder) gelişen fonksiyonel yetmezlik’tir.

   TRİKÜSPİT YETMEZLİĞİ YAPAN SEBEPLER, temel olarak organik nedenler ve fonksiyonel nedenler olmak üzere iki grupta değerlendirilir.

   TRİKÜSPİT YETMEZLİĞİNİN ORGANİK NEDENLERİ:

   * Romatizmal kalp hastalığı

   * İnfektif endokardit

   * Doğumsal kalp hastalıkları (triküspit atrezi, triküspit darlığı, Ebstein anomalisi, triküspit prolapsus, atriyoventriküler yastık defekti gibi)

   * Travma

   * Karsinoid sendrom

   * Sağ ventrikül infarktüsü

   * Sağ kalp katerizasyonu

   * Papiller kas disfonksiyonu

   * Marfan sendromu

   * Romatoid artrit

   * Radyasyon etkisi.

   TRİKÜSPİT YETMEZLİĞİNİN FONKSİYONEL NEDENLERİ:

   * Sol kalp yetmezliği

   * Pulmoner kapak hastalıkları

   * Primer veya sekonder pulmoner hipertansiyon.

   Yani bu duruma neden olan veya bu durum ile birlikte bulunan patolojiye bağlı bu durumun takibi, tedavisi veya nelere dikkat edileceği değişiklik gösterebilir, bu nedenle merak ettiklerinizi doktorunuza danışmanız daha doğru olur.

   Doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 36. Demet

  2 Kasım 2018 at 15:43

  Hocam merhabalar,
  Gebeyim ve bugün 2li tarama için obstetrik us işlemi oldum. Sonuç kağıdımda tricuspit regurgitasyon saptandı yazıyor. 13 haftalık hamileyim bu ne demek oluyor lütfen yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2018 at 23:48

   Triküspit regürjitasyonun derecesi de önemlidir. Örneğin ağır triküspit regürjitasyonlara, kapak mekanizmasının triküspidal kapak displazisi ve Ebstein anomalisiyle ilgili bozukluklarda rastlanmaktadır.

   Buradan (internet sitesi üzerinden) net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Doktorunuz size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Bayram

  17 Aralık 2018 at 12:38

  İyi gunler.39 yaşındayım doğuştan mitral kapak gevşek vehafıf kaba 1 my posteriori jet…triküspit kapak gevşek ypili ve mın ty.başka diğer fonksiyonlar normal..ama gata ve askerı hastaneleri romatizmalı kalp hastasısınız dedi ve 4 yıl .2.400000 penadur la vuruldum..şimdi kardaloji Dr. Gittim eko sonucunda sende romatimal yok dıyor bu doğuştan şuan mübadeleye gerek yok dıyorlar..ama inanin hiç rahat günüm yok cabuk görüşüyorum..rıtım bozukluğu kişnayi buz gibi oluyor kalbim..kolestrol ac karnına LDL 136 buda etkileri.tskrler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2018 at 22:42

   Mitral kapak gevşekliği dediğiniz durum, mitral kapak prolapsusu olarak adlandırılan durumdur. MİTRAL KAPAK PROLAPSUSU, en sık görülen kardiyak kapak anomalilerinden biridir. Mitral kapak prolapsusu olan her hastada herhangi bir şikayet olmasa da, en sık görülen belirtiler; çabuk yorulma, halsizlik, göğüste huzursuzluk, göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı sayılabilir.

   Nadir olarak bayılma ve bayılma oranla baş dönmesi daha sık gibi belirtiler de görülebilir. Bu hastalarda anksiyete ve panik atak gibi şikayetler de görülmektedir. Hastaların şikayetleri kalplerindeki bu durumu öğrendikleri için de artış gösterebilir.

   Düzenli aralıklarla kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir. Almanız gereken herhangi bir önlem, olup olmadığını doktorunuza danışınız. Bu durumun komplikasyon geliştirebilmesi olasılığı olduğu için kontroller önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git