Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Trikomoniyaz Enfeksiyonu Nedir? (Trichomonas Vaginalis)

Trichomonas vaginalis, insanın ürogenital sistemine yerleşen kamçılı bir protozoon olup, parazitliğine trikomoniyaz adı verilir.

Trikomoniyaz enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi

Trichomonas vaginalis, insanın ürogenital sistemine yerleşen kamçılı bir protozoon olup, parazitliğine trikomoniyaz adı verilir. Trikomoniyaz toplumda sık görülen ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Parazitin kaynağı enfeksiyonlu erkek ve kadınlardır. Enfeksiyon genellikle kadınlarda vajinada, erkeklerde ise üretra da yerleşim gösterir. Trikomonas vajinitli kişiler devamlı olarak ürogenital salgıları ile bu kamçılı protozoonu etrafa bulaştırabilirler.

Türkiye’de, trikomonas vajinalis hastalığının yaygınlık düzeyi tam olarak bilinmemektedir. Farklı gruplar üzerinde yapılan çalışmalarda değişik oranlarda pozitiflik bulunmuştur. Trikomoniyaz cinsel yolla bulaşan hastalıkların dağılım özelliklerini gösterir. Tedavisi yapılmayan trikomoniyaz olgularında HIV (AIDS) enfeksiyonuna yakalanma riski daha yüksektir.

Trikomoniyaz diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için bir ”belirteç” olarak kabul edilmekte ve trikomoniyaz tanısı konulan vakaların diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından incelenmesi gerekmektedir. Trikomoniyaz hamilelerde erken doğuma ve düşük doğum ağırlıklı bebek doğumuna yol açabilir. Trikomoniyaz tanısı konan kadın ya da erkeğin eşinin de tedavisi yapılmalıdır.

Trikomoniyaz enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Trichomoniasis (Trikomoniyaz enfeksiyonu), cinsel ilişki ile bulaşan enfeksiyonların dağılım oranını göstermekte ve genellikle herhangi bir belirti göstermeden erkekler aracılığı ile yayılabilmektedir. T.vaginalis trofozitlerinin, vücut dışındaki ortamlarda belli süreler canlı kalabilmesi sonucu bu enfeksiyon dolaylı yollar ile de bulaşabilmektedir.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda T.vaginalis enfeksiyonunun çeşitli sıcaklık derecelerinde (idrarda 20-32 saat ve semen sıvısında (menide) 20-30 saat gibi) canlılıklarını koruduğu ortaya çıkmıştır.  Yine yapılan bazı çalışmalarda T.vaginalis trofozitlerinin şebeke ve kuyu suyunda 16 saat, gazlı bezler ve tuvalet kağıtlarında ve süngerlerde 48 saat, meni sıvısında ve idrarda 30 saat canlı kalabildikleri yönünde veriler elde edilmiştir. Bu nedenle trichomoniyaz enfeksiyonunun yaygınlığı toplumun farklı kesimlerinin yaşam biçimine ve sosyokültürel yapısına göre değişmektedir.

Erkeklerde trikomoniyaz enfeksiyonu belirtileri

Trikomoniyaz enfeksiyonu bulunan erkeklerde genellikle herhangi bir belirti görülmeyebilir. Trikomoniyaz enfeksiyonu varlığında bazı erkeklerde idrar yaparken yanma ve ağrı, penis içi irritasyon ve beyaz ve bulanık akıntı, gibi belirtiler görülebilir. Bazı hastalarda (özellikle tedavi edilmeyen) hastalarda prostatit (prostat iltihabı), epidimite (sperm kanalları iltihabına), üretral daralmaya ve kırsırlığa neden olabilmektedir.

Kadınlarda trikomoniyaz enfeksiyonu belirtileri

Trikomonas belirtileri

    Trikomonas belirtileri

Trikomoniyaz kadınlarda da bazen hiç bir belirti ve şikayete neden olmayabilir. Şikayetlere neden olan olgularda ise vajinal akıntı (köpüklü, sulu, mukuslu, sulu süt şeklinde, beyazımsı, sarımsı, ender olarak yeşilimsi ve pis kokulu akıntı), vajinal muayene ağrılı ve muayene yapılan alette çilek renginde kanlı akıntı görülmesi, vajina ve vulvada şiddetli kaşıntı gibi belirtiler kadınlarda trikomoniyaz enfeksiyonu belirtileri olabilir. Belirtiler genellikle enfeksiyonun bulaşmasından 5 gün veya 28 gün sonra ortaya çıkmaya başlar.

Trikomoniyaz enfeksiyonu teşhisi

Trikomoniyaz enfeksiyonu kadın ve erkeklerde tüm idrar yolları ve üreme organları hastalıkları ile karşabilir. Bu nedenle kadında ve erkekte görülen şikayeler tanıda önemlidir. Örneğin, kadında sarı, yeşil ve kötü kokulu, köpüklü akıntı ve karın ağrısı, doktorun yaptığı vajinal muayene sırasında servikste peteşiyal hemoraji (çilek serviks) gibi muayene bulguları kadında trikomoniyaz enfeksiyonu varlığını akla getirir.

Erkeklerde bu tür belirtileri olan kadın ile cinsel ilişki öyküsü ve yakın dönemde üretral akıntı nedeni ile tedavi görmesine rağmen şikayetlerin varlığının devam ediyor olması ve idrar yaparken yanma ve ağrı gibi bulgular trikomoniyaz enfeksiyonu varlığını düşündürmelidir.

Trikomoniyaz enfeksiyonun tanısında muayene bulgularının yanı sıra kesin teşhiş için vajinal sıvı örneklerinin ve üretral akıntı, idrar testleri ve prostat sıvısı örneklerinin mikroskopik incelenmesi sırasında etkenin görülmesi ve kültürde üretilmesi sonucu konulur.

Trikomoniyaz enfeksiyonu tedavisi

Trikomoniyaz tedavisi tanı konulduktan sonra doktorun verdiği uygun antiparaziter ilaçlar (ağız yolu ile alınan antibiyotikler ve vajinal fitiller) ile yapılır. Bu ilaçlar içilirken alkollü içeceklerden ve ilaç tedavisi bitene kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Tedavi bittikten en erken bir hafta sonra cinsel temas yaşanabilir. Ayrıca trikomoniyaz tanısı konulan erkek veya kadının cinsel partneri ya da eşi de tanı için doktora gitmeli ve enfeksiyon bulaşmış ise tedavi olmalıdır.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cinsel yolla bulaşn hastalıklar
  2. Hamilelikte bebeğe cinsel yolla hastalık bulaşır mı
  3. Klamidya enfeksiyonu nedir
  4. HIV(AIDS) virüsü nedir 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git