Ağrılar ve Tedavileri

Trigeminal Nevralji (Yüz Sinir Ağrısı) Neden Olur?

Trigeminal nevralji (yüz nevraljisi), direkt olarak beyinden çıkan 12 çift sinirden 5'incisi olan trigeminal sinirde oluşan çok şiddetli ağrılar ile kendini gösteren bir hastalıktır.

Yüz nevraljisi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Trigeminal nevralji (yüz nevraljisi), direkt olarak beyinden çıkan 12 çift sinirden 5’incisi olan trigeminal sinirde oluşan çok şiddetli ağrılar ile kendini gösteren bir hastalıktır. Trigeminal sinirin üç dalı vardır. Bunların birincisi, göz çevresinde, ikincisi, üst çene ve yanak bölümünde, üçüncüsü ise alt çeneye dağılan sinirlerdir ve bu sinirlerden beyne ileti gider. Ayrıca üçüncü sinir dalı, çiğneme kaslarının hareketlerini de kontrol eder. Trigeminal nevralji de en fazla üçüncü ve ikinci sinir dalları tutulur ve birden fazla dalın aynı anda tutulduğu ağrılarda olur.

Trigeminal nevralji dayanılması zor oldukça şiddetli ağrılardan biri olarak bilinir ve genellikle 30 yaşından sonra ve çoğunlukla kadınlarda görülür. Nevralji ağrısı hastanın günlük yaşamını, iş hayatını dayanılmaz hale getirebilir. Bu nedenle en kısa sürede tanının konulması ve tedavisinin yapılması gereklidir. Bu rahatsızlık nedeni ile hastalar doktora gitmesine rağmen çözümsüz kalabilirler. Çünkü nevralji ağrısı sinüzit ağrısı, migren ağrısı ve küme tipi baş ağrısı ile karışabilir. Bu tip ağrılarda çözümsüz kalmamak için en doğru bölüm algoloji (ağrı kliniği) bölümü ya da beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarıdır.

Trigeminal nevraljinin en sık nedeni trigeminal sinirin komşuluğundaki damarların oluşumundaki yapısal farklılıklar ve bozukluklar, kemik yapıdaki farklılıklar, yaşın ilerlemesi, multipl skleroz veya sinirleri koruyan miyalin tabakasına zarar veren başka problemlerden, kafa içindeki iyi ya da kötü huylu kitleler veya tümörler de trigeminal nevraljiye sebep olur.

Trigeminal nevralji (yüz nevraljisi) belirtileri

Trigeminal nevralji ağrısı trigeminal sinirin dağıldığı yüz bölgesinde, birkaç saniye veya birkaç dakika arası tekrarlayan elektrik çarpması gibi şiddetli, zonklayıcı ağrı şeklindedir. Çoğunlukla yüzün dış kısmında, ağız içinde ağrının başlamasını tetikleyen noktalar vardır. Bu nedenle hastalarda bu bölgeler çok hassas olur ve yüz yıkama, diş fırçalama, tıraş olmak, makyaj yapmak, konuşmak, gülümsemek ve yemek yeme gibi eylemler zorlaşır. Ağrı krizleri zaman içinde daha şiddetli ve daha sık hale gelir.

Trigeminal nevralji (yüz nevraljisi) tedavisi

Trigeminal nevralji belirtileri

Trigeminal nevralji belirtileri

Trigeminal nevralji, tedavisi olmasına rağmen geçmeyen bir hastalıktır ve tedavisi oldukça uzun sürer.

Trigeminal nevraji tedavisinde ilaç tedavisinin yetmediği durumlarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Hasta 50 yaşın üzerinde ise genellikle açık cerrahi uygulanır.

Trigeminal nevralji tedavisinde girişimsel tedavi yöntemleri de uygulanır. Perkütan radyofrekans termokoagülasyon tedavisi, trigeminal sinir çevresine gliserol enjeksiyon uygulaması, perkütan balon tedavisi gibi girişimsel tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunların dışında yüz nevraljisi tedavisinde rehabilitasyon tedavileri, akupunktur tedavisi, elektrik stimülasyon (tens) tedavisi (sinirlerin elektrik akımı ile uyarılması), masaj tedavisi gibi alternatif tedavi yöntemleri de uygulanabilir.

Ağrı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Nevralji nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Ağrı nedir ve ağrı neden olur
  3. Proloterapi tedavisi nasıl yapılır
  4. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Fibromiyalji sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Nöropatik ağrı sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Siyatik ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git