İlaçlar ve İlaç Kullanım Bilgileri

Tretinoin Nedir ve Nasıl Kullanılır? Tretinoin’in Yan Etkileri

Tretinoin, all-trans retinoik asit (ATRA) olarak da bilinen, kimyasal olarak A vitaminiyle ilişkili daha çok akne (sivilce) tedavisinde kullanılan lokal bir ilaçtır.

Tretinoin, all-trans retinoik asit (ATRA) olarak da bilinen, kimyasal olarak A vitaminiyle ilişkili daha çok akne (sivilce) tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Tretinoin ayrıca akut promiyelositik lösemi hastalarında remisyon oluşturmak için de ağız yoluyla kullanılır.

Tretinoin promiyelositik lösemi için kullanıldığında çoğu hastada iyi tolere edilmekle birlikte cilt kuruluğu, ağız kuruluğu, kaşıntı, kemik ağrısı gibi yan etkilere neden olabilir. Daha ciddi komplikasyon ise ateş, nefes darlığı, radyografik pulmoner infiltrasyon, plevral efüzyon ve kilo artışı ile karakterize retinoik asit sendromudur.

Tretinoin ne işe yarar?

Sentetik A vitamini deriverlerinden biri olan tretinoin, stratum corneumu inceltir, epidermiste glikozaminoglikan depolanması yapar, epidermal melanizasyonu azaltır, transforming growth factor B1 yoluyla yeni kollajen sentezi yaparak ince kırışıklıkları giderir. Fotoyaşlanmada kırışıklıklar, aktinik keratoz ve lentigoları düzeltme gibi etkileri vardır. Aynı zamanda striaları da (deri çatlaklarını) düzeltir.

Tretinoin nasıl kullanılır?

Topikal tretinoin duyarlı ciltlerde %0.05, normal ciltlerde %0.1 başlangıç konsantrasyonunda gün aşırı geceleri tek bir uygulama şeklinde kullanılır. Işık ile etkisiz hale gelip kutanöz fotosensitivite oluşturduğundan geceleri kullanılır. Uygulama öncesi yüz yıkanırsa kremi 20-30 dakika sonra uygulamak gerekir.

Tretinoin preparatı dikkatli bir şekilde uygulanarak ağız çevresi ve göz kapaklarına sürülebilir. Tedaviye en iyi yanıt periorbital kırışıklıklarda alınır. Tedavi sırasında göz ve ağız köşeleri eritemli ve hassas hale gelebilir ve yanma hissi olabilir.

Tretinoin kullanırken nelere dikkat edilmelidir?

Topikal tretinoin tedavisi alırken astrenjan losyon, derin temizleyici, peeling maskesi, güçlü sabunlar kullanılmamalıdır. Deri soyulması olabileceğinden uygun bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Tretinoin tedavisi ilk başladığı dönemde stratum corneum inceldiği için tedavide yüksek koruyuculu güneşten koruyucuların da kullanılması gerekir.

Tretinoin tedavi süresi nedir?

Tedavinin ilerleyen dönemlerinde epidermal kalınlık artar. Tedavinin ilk 12 ayında oldukça iyi düzelme sağlanır ve 1 yıllık tedavi sonunda hastada bir platon iyilik seviyesi yakalanarak burada sabit kalınır. Bundan sonra idame tedavisi olarak haftada 4,2 kez tretinoin ile devam ettirilirse histolojik düzeydeki düzelme ve elastatik materyalin rezorbsiyonu yıllarca sürebilir.

Tretinoin kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

Uzun dönemde önemli bir yan etki gözlenmediği bilinmektedir. Ancak tretinoin tetratojenik etkisinin olmadığı bilindiği halde, fetus üzerindeki olası yan etkileri nedeniyle gebelikte kullanılmaz, reçete edilmez. Doğurganlık yaşındaki ve çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların, tretinoin tedavisine başlamadan en az bir önceden, tedavi sırasında ve tedavinin bitiminden en az bir ay sonrasına kadar etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanması gerekir.

Tretinoin tedavisinin başarı oranı nedir?

Tretinoin tedavisinin fotoyaşlanmada olumlu etkisi bellidir, ancak kronolojik yaşlanma durumunda ne kadar etkili olduğu veya etkili olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yoktur.

Topikal tretinoin etkisini yavaş gösterir. Elde edilen iyilik hali kısmidir. İleri derecedeki fotoyaşlanmada yeteri kadar etkili olmaz. Dolayısıyla tretinoin fotoyaşlanmayı geciktirici bir koruma, dolayısıyla fotoyaşlanmayı geciktirici bir koruma önlemi ve hafif-orta fotohasarı geri dönüştürücü olarak kabul edilmeli ve bu amaçla kullanılmalıdır.

Tretinoin’in yan etkileri

İlk 3 hafta ile 3 ay arasında akne şiddetlenebilir. İrritasyon reaksiyonu ortaya çıkabilir. İrritasyon güneşle temas olursa artabilir, hatta güneş yanığı oluşabilir. Eritem, soyulma, yanma, karıncalanma, kuruluk ve kaşıntı görülebilir. Bu etkiler 1-2 ay içinde spontan olarak geriler. İrritasyon reaksiyonu gerilediğinde deri pembe, parlak ve yumuşak kıvamlı bir hale gelecektir. Tretinoin reaksiyonu fazla ise tedaviye ara verilmesi gerekebilir (bu tür bir durumda doktorunuz ile görüşmeniz gerekir).

Benzer sağlık yazıları

  1. Cilt gençleştirmede kullanılan dolgu maddeleri
  2. Cilt sarkması neden olur ve nasıl tedavi edilir
  3. Cilt bakımı nedir ve nasıl yapılır
  4. Kimyasal soyma nedir ve nasıl yapılır
  5. Cilt lekesi neden olur ve nasıl tedavi edilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git