Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Travazol Krem Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Travazol Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Travazol, ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

TRAVAZOL deri kremi 15 g kullanma talimatı nedir?

Travazol krem’in etkin maddesi nedir? 1 g Travazol, 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat içerir.

Travazol krem’in yardımcı maddeleri: Mineral oil No 6 (Likit parafin), Tvveen 60 (Polisorbat 60), Disodyum EDTA, Vazelin, Lanette O (Setostearil alkol), Arlacel 60 (Sorbitan stearat), Distile su gibi yardımcı maddeler içerir.

Travazol krem haricen uygulanır. 

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu Kullanma Talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir. 

 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Eğer ilave sorularınız olursa, lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde doktorunuza bu ilacı kullandığınızı söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Travazol nedir ve niçin kullanılır?

Travazol, ağır iltihabi veya egzamalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

Travazol’ün ambalaj büyüklüğü 15 g’dır ve 1 g Travazol 10 mg izokonazol nitrat ve 1 mg diflukortolon valerat etkin maddelerini içerir. İzokonazol nitrat; derinin yüzeysel mantar hastalıklarının tedavisi için kullanılır. Birçok mikroba karşı etkilidir; dermatofitlere, mayalara, maya benzeri mantarlara (Pitriyasis versicolor’a neden olan organizmalar da dahil), küflere ayrıca kırmızı, kahverengi lekelerle belirgin bulaşıcı bir deri hastalığı olan Erythrasma’ya sebep olan organizmalara karşı da etkilidir. Diflukortolon valerat; derinin iltihabi ve alerjik durumlarında iltihabı önler ve kaşıntı, yanma, sızı gibi şikayetleri giderir.

Travazol Krem Hangi Hastalıklarda Kullanılır

 Travazol kullanılmaması gereken durumlar (kontrendikasyonlar)

Eğer; 

Etkin maddeler izokonazol nitrat, diflukortolon valerat veya Travazol’ün içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı bir hassasiyetiniz (alerjiniz) varsa Travazol’ü kullanmayınız.

Tedavi alanında tüberküloz (verem) veya frengi (sifilis), virüs hastalıkları (örneğin su çiçeği/varicella, herpes zoster gibi), gül hastalığı (rozacea), ağız civarında dermatit veya aşı sonrası görülen deri reaksiyonları varsa Travazol’ü kullanmayınız.

Travazol kullanırken dikkat edilmesi gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

Eğer;

 • Bakteri enfeksiyonu ile birlikte seyreden bir deri hastalığı varsa, ilave uygun tedavi gereklidir.
 • Travazol yüze uygulanacaksa göze temasından kaçınılmalıdır.
 • Daha önce glokom şikayetiniz olduysa doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Mikonazol, ekonazol ve tiokonazol içeren ilaçları kullanıyorsanız doktorunuzu bilgilendiriniz.

Topikal kortikosteroidlerin özellikle kapalı pansuman koşullarında, uzun süreli veya geniş bir alana yoğun olarak uygulanmaları yan etki riskini belirgin olarak artırır.

Yüze, kasık bölgesine veya koltukaltlarına uygulanması ve çocuklarda kullanımı sırasında yan etkilerinin artma riski nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Ayrıca, çocuklarda sistemik absorbsiyondaki artış göz önünde bulundurulmalıdır.

Sistemik kortikosteroidlerden bilindiği üzere kortikosteroidlerin kullanımı ile glokom da gelişebilmektedir (örneğin; uzun süreli yüksek doz veya aşırı uygulamalar, kapalı pansuman teknikleri veya göz civarındaki deriye uygulanması gibi durumlarda).

Enfeksiyon el ve ayak parmakları arasındaysa, buralara Travazol uygulanan gazlı bir bezin yerleştirilmesi önerilir.

Enfeksiyonun yeniden oluşmasını engellemek için, çamaşırlarınızı günlük olarak değiştirmelisiniz (el ve yüz bezleriniz, havlularınız, iç çamaşırlannız tercihen pamuklu kumaştan olmalıdır) ve çok sıcak hatta kaynar su ile yıkamalısınız.

Düzenli şahsi hijyen Travazol ile tedavinin başarısı için çok önemlidir. Ayağınızda mantar varsa (tinea pedis-atlet ayağı olarak da bilinir), ayaklar yıkandıktan sonra, parmak araları, iyice kurulanmalı ve çoraplar her gün değiştirilmelidir.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. 

Travazol’ün özel kullanım durumları

Hamilelikte Travazol kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile olduğunuzu veya olabileceğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz Travazol reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir. Genel bir kural olarak hamileliğin ilk üç ayında kortikosteroid içeren haricen uygulanan preparatların kullanılması sakıncalıdır, özellikle geniş bir alana uygulamayınız ve uzun süreli kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Travazol kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Eğer küçük çocuk veya bebek emziriyorsanız Travazol’ü göğüslerinize uygulamayınız. Emzirdiğinizi doktorunuza bildiriniz zira doktorunuz Travazol reçete etmeden önce bu durumu dikkate almak isteyecektir, özellikle geniş alana uygulamayınız ve uzun süreli kullanmayınız.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumunda Travazol kullanımı: Topikal kortikosteroidlerin yüksek potent, uzun süre, geniş yüzey alanlarında, oklüzyon altında kullanımı veya eşlik eden karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması ile sistemik absorbsiyonu takiben geriye dönüşümlü hipotalamik pituiter adrenal (HPA) eksen baskılanması meydana gelir.

Araç ve makine kullananlar Travazol kullanabilir mi? Travazol’ün araç ve makine kullanımı üzerine bilinen bir etkisi yoktur.

Travazol’ün yiyecek ve içecek ile kullanılması: Travazol’ü yiyecek ve içecek aldığınız dönemlerde de kullanabilirsiniz.

Travazol’ün içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Travazol setostearil alkol içermektedir. Bu madde lokal deri reaksiyonlarına (kontakt dermatit gibi) sebebiyet verebilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte Travazol kullanımı

Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Travazol nasıl kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar: 

Travazol’ü her zaman doktorunuzun anlattığı gibi kullanmalısınız. Eğer emin değilseniz doktorunuza veya eczacınıza tekrar danışınız.

Travazol, günde 2 defa uygulanır.

Doktorunuzla koordineli bir şekilde Travazol tedavisi iltihabi veya egzamalı deride iyileşme olduktan en geç 2 hafta sonra sonlandırılmalıdır. Bundan sonra doktorunuz kortikosteroidsiz bir ilaç ile tedaviye devam edebilir. Bu, özellikle kasık ve genital bölgelerde kullanım için geçerlidir.

Uygulama yolu ve metodu: 

Travazol’ü hastalıklı deri bölgesine haricen sürerek uygulayınız.

Çocuklarda Travazol kullanımı: Sistemik absorbsiyonunun (emilimin) ve yan etkilerinin artma riski nedeniyle çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Böbrek/Karaciğer yetmezliği durumunda Travazol kullanımı: Topikal kortikosteroidlerin yüksek potent, uzun süre, geniş yüzey alanlarında, oklüzyon altında kullanımı veya eşlik eden karaciğer yetmezliği olan hastalarda kullanılması ile sistemik absorbsiyonu takiben geriye dönüşümlü hipotalamik pituiter adrenal (HPA) eksen baskılanması meydana gelir.

Kullanmanız gerekenden daha fazla Travazol kullandıysanız: Travazol’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz. Travazol’den bir defalık fazla doz (geniş deri bölgesine 1 defalık uygulama) uygulanması veya kaza ile yutulması sonrasında bir risk beklenmemektedir.

Travazol kullanmayı unutursanız: Doktorunuz atlanan dozun ne zaman uygulanacağına karar verecektir. Takip eden dozun yeni uygulama zamanı için doktorunuzun talimatlarına uymanız önemlidir. Unutulan dozları dengelemek için çift doz kullanmayınız.

Eğer Travazol’ün etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz. 

Travazol ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler 

Travazol’ü doktorunuzun önerdiği şekilde kullanırsanız, belirtiler tedavi sırasında kaybolur ve tedavi sonrasında da tamamen iyileşme sağlanır. Belirtiler devam ederse ya da tekrardan ortaya çıkarsa doktorunuzla temasa geçiniz.

Travazol’ün olası yan etkiler nelerdir?

Tüm ilaçlar gibi, Travazol’ün içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza söyleyiniz: 

Kortikosteroid içeren haricen kullanılan preparatların geniş bir alana (yaklaşık % 10 ve daha fazlasına) uygulanması veya uzun süreli kullanımı (4 haftayı aşan) sonucunda aşağıdaki yan etkiler oluşabilir: derinin incelmesi (atrofi), kılcal damarların genişlemesi, deride şerit oluşumu, deride sivilcemsi değişiklikler ve kortikosteroidin resorbsiyonuna bağlı olarak sistemik etkiler.

Travazo’ün bağışıklık sistemi ile ilgili seyrek yan etkileri:

Alerjik kontakt dermatit

Travazol’ün deri ve deri altı ile ilgili seyrek yan etkileri:

 • Kıl kökü iltihabı (follikülit)
 • Deri üzerinde aşırı kıllanma (hipertrikoz)
 • Ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit)
 • Deride renk değişikliği
 • Döküntü, kaşıntı, yanma, kızarıklık (eritem) veya deri üzerinde iltihaplı keseciklerin oluşması (veziküllenme) gibi lokal semptomlar
 • Deride tahriş
 • Deride kuruluk
 • Deride yumuşama (maserasyon)
 • İsilik.

Tüm bu yan etkiler, topikal kortikosteroid kullanımı sonucunda oluşan hafif ve genellikle geçici yan etkilerdir; tedavinin devamında şikayetlerin kaybolduğu görülmüştür. Topikal tedaviyi takiben hastaların yaklaşık %1’inde kaşıntı veya yanma gibi lokal etkiler görülebilir.

Diflukortolon valerat ile topikal tedavi gören hastaların %0.5 ile %4’ünde lokal tahriş ve yanma görülmüştür.

Annelerin gebelikte ve emzirme periyodunda geniş vücut yüzeylerine ya da uzun bir süre kullanımda bebeklerinde yan etki görülebilir, örneğin gebeliğin son haftalarında Travazol uygulandığında, bebekte böbrek üstü bezinde gerileme görülebilir.

Eğer bu Kullanma Talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız, bir doktor veya bir eczacıya danışınız. 

Travazol’ün nasıl saklanır?

 • Travazol’ü çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Travazol 25°C’ nin altındaki oda sıcaklığında saklanır.
 • Travazol’ü son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 • Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Travazol’ü kullanmayınız. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Travazol’ü kullanmayınız.

Bu kullanma talimatı 19.01.2013 tarihinde onaylanmıştır. 

Benzer sağlık yazıları

 1. Kasık mantarı nedenleri ve tedavisi
 2. Vücut mantarı nedenleri ve tedavisi
 3. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi
 4. Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi
 5. Vücutta kabarcıklar neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git