Çocuk Gelişimi

Tourette Sendromu Nedir? (Tikler Neden Olur?)

Tourette sendromu kompleks ve nöro-pisikiyatrist bozukluktur. Tourette sendromu genellikle hareketsel ve ses tiklerini içerir. Aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesleri çıkan tiklerdir. Göz kırpma, gırtlak temizleme, burun çekme, öksürme gibi tekrarlayıcı basit davranışlardır.

Tourette sendromu belirtileri ve tedavisi

Tourette sendromu kompleks ve nöro-pisikiyatrist bozukluktur. Tourette sendromu genellikle hareketsel ve ses tiklerini içerir. Aynı şekilde tekrar tekrar meydana gelen istemsiz, hızlı, ani hareketler veya sesleri çıkan tiklerdir. Göz kırpma, gırtlak temizleme, burun çekme, öksürme gibi tekrarlayıcı basit davranışlardır.

Tikler bazen çok ağır da seyredebilir. Her yüz çocuktan birinde motor tik veya vokal tik görülür ve yıllarca bu tikler kalıcı olabilir. Başka bir sağlık sorunu olmadığı tespit edilen bu çocuklarda tourette sendromu vardır.

Tiklerin başlangıcı çocukluk yaşlarında ve genellikle 5-6 yaşlarında başlar. Tourette sendromlu kişi normal zekaya sahiptir. Fakat bu bireyler günlük yaşamlarında ve toplum arasında bazı sıkıntılar yaşar. Bu toplumsal sorunlar bu kişilerde duygu durum bozuklukları yaratabilir.

Tourette sendromu erkek çocuklarda kız çocuklarına göre 3 kat daha fazla görülür. Tourette sendromu ergenlik dönemlerinde genellikle iyileşme gösterir. Tiki çok fazla olan çocuğun uzman bir psikolog takibinde olması önemlidir.

Tourette sendromu (tik) neden olur?

Tourette sendromunun genetik bir hastalık olduğu kanıtlanmıştır. Tourette sendromlu bireyin ya da çocuğun ailesinde veya yakın akrabalarında buna benzer sorunlar görüldüğü bilinmektedir. İkiz kardeşler üzerinde yapılan çalışmalarda bu hastalığın genetik kaynaklı olduğu ortaya koyulmuştur.

Ayrıca son yıllarda, sinir sisteminin yapısında yer alan bazı kimyasal maddelerin metabolizmadaki bozukluklara etkisi olduğundan söz edilmektedir. Dış çevreden gelen herhangi bir nedenden dolayı tourette sendromu oluşmamaktadır.

Fakat tourette hastalığı olan çocuklar toplum içine girmekten rahatsızlık duyarlar ve kaçınırlar. Bu çocuklar tikleri nedeni ile alay edileceklerini, dışlanacaklarını düşünürler. Bu ve buna benzer sorunlar bireyde ya da çocukta kaygı, mutsuzluk ve çökkünlük yaratabilir. Yaşadıkları bu zorluklar nedeni ile tikler daha fazla artabilir. Tikleri olan bir çocuğa yardım etmek yerine, onu eleştirmek, suçlayıcı davranmak, engellemeye çalışmak gibi yöntemler çocuğun tiklerini daha çok arttıracaktır.

Tourette sendromu belirtileri

Tourette sendromu tedavisi

Tourette sendromu tedavisi

Tourette sendromu olan çocuklarda ya da yetişkinlerde görülen tikler göz kırpma, omuz silkme, baş sallama gibi tikler ile öksürme, aksırma, burun çekme, tırnak yeme, dudaklarını yeme gibi tiklerin bir arada görüldüğü bir hastalık çeşididir.

Tikler zaman zaman yer değiştirir ya da şiddeti azalabilir veya artabilir. Bu tikler arasında küfür etme ve açık saçık konuşma gibi tiklerde görülebilir. Bu nedenle ailelerinden azar işiten veya ceza alan çocuklar vardır. Hastalık genellikle göz kırpma, omuz silkme gibi basit tikler ile başlayabilir veya tikler başladıktan sonra şiddeti artabilir.

Tourette sendromu (tik) tedavisi

Tourette sendromunun tedavi aşamasında bireyin kendisine, ailesine ve öğretmenlerine bilgilendirme yapılmalıdır. Tourette sendromlu çocuğun okul başarısı etkilendiğinde ya da bireyin yaşam kalitesi azaldığında ve insanlar ile ilişkilerinde sorunlar başlattığında tedavi süreci bir an önce başlamalıdır.

Tourette sendromunun tedavi sürecinde amaç tiklerin tamamen ortadan kaldırılması değildir. Çocuğun bu tiklerden dolayı duyduğu rahatsızlık hissi ve utangaçlığını en düşük seviyeye indirecek şekilde tiklerin kontrolünü sağlamak olmalıdır.

Tourette sendromu tedavisinde ilaç tedavisi ön plandadır. Psikiyatrist takibinde uygulanan ilaç tedavisinin yanında tourette sendromlu çocuk veya yetişkinin ailesi ve psikoterapi yolu ile başa çıkma becerilerini kuvvetlendirirler. İlaçların verilen dozlarda belirlenen günlerde alınması tedavinin seyri bakımından önemlidir.

Tourette sendromunun yani tiklerin bir hastalık olduğunu ailenin kabul etmesi önemlidir. Psikoterapi tedavisinde, bireyin ya da çocuğun sosyal ortamlara uyum süreci üzerinde durulur.

Tourette sendromu (tik) nasıl engellenir?

Tourette sendromu (tikli olmak)genetik bir hastalıktır ve dışarıdan oluşan etmenler ile ilgisi yoktur. Dolayısı ile herhangi bir organ hastalığı oluyor ve bunun için nasıl tedavi olmaya çalışılıyor ise, tik sorunu ilaç tedavisi ve psikoterapi tedavisi ile kontrol altına alınabilir.

Tedavi sürecinde tourette sendromlu bireyin ya da çocuğun ailesi arkadaşları ve çevresi, hastalık ile mücadele etmek için önem taşır. Tourette sendromu ilaç tedavisi ve psikoterapi tedavisi ile tamamen geçmez iken, ilaç tedavisi ve psikoterapi tedavisi ile hastalığın kontrolü sağlanır.

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Dikkat eksiliği ve hiperaktivite bozukluğu nedir
  2. Depresyon nedir
  3. Ergenlik nedir
  4. Otizm nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git