Boyun Hastalıkları

Boyun Eğriliği Nedenleri ve Tedavisi (Tortikollis Nedir?)

Kas spazmına bağlı tortikollis (boyun tutulması) : Tortikollisin en yaygın tipidir ve hiç bir tahrik olmadan gece boyu gelişir. Kendini sınırlar ve belirtiler bir iki hafta içinde geriler.

Eğri boyun hastalığı nedir?

Boyun eğriliği, eğri boyun veya tortikollis, başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak biçimde başın, düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu meydana çıkan görünüme tortikollis (eğri boyun hastalığı) denir. Kulak, bozulup düzelmeyen kas tarafına eğilir ve çene ise ters yönde uzanır.

Eğri boyun (Tortikollis) nedenleri

Boyun eğriliği bir çok farklı durumun bulgusu olabilir. En sık nedenler, doğumsal (konjenital) anne karnında bebeğin anormal boyun pozisyonu ve zor doğum gibi problemler, travmalar ve enfeksiyonlar olarak bilinmektedir. Eğri boyun hastalığında baş ve boyun eğik, dönme ve bükülme halindedir. Genellikle tek tarafın diğer taraftan daha baskın olduğu SCM (sternokleidomastoid) kası, trapezius ve diğer boyun kaslarının spazmı başın dönmesine neden olur. Görülme sıklığı, konjenital musküler tortikollis yeni doğanların % 0,4’ten daha az oranda görülür.

Konjenital (doğumsal) olmayan, erişkinlerde musküler tortikollisin başlama yaşı yaklaşık 40 yaşları civarıdır ve kadınlarda erkeklerden iki kat daha fazla görülür ve kadınlarda 30-60 yaşları arasında daha çok bu soruna rastlanır.

Eğri boyun (Tortikollis) tipleri

Kas spazmına bağlı tortikollis (boyun tutulması) : Tortikollisin en yaygın tipidir ve hiç bir tahrik olmadan gece boyu gelişir. Kendini sınırlar ve belirtiler bir iki hafta içinde geriler.

Servikal spinal tortikollis : Kırığa bağlı eklemlerin yaralanmaları, kısmen çıkması (eklemlerin yüzeylerinin tam olarak ayrılmaması) ve yerinden oynaması, enfeksiyonlar, kireçlenmeler, tümörler, skar dokusu (travmalarda oluşan yaraları kapatan doku) veya atlantoaksiyal (birinci ve ikinci boyun omuru arasındaki eklem) bölgesinde bağ gevşekliği (ligamantöz laksite) ile ilgili olabilir.

İnflamatuar tortikollis : Miyozitler (kas iltihabı), lenfadenitler (lenf düğümü iltihabı) veya tüberküloz gibi inflamatuar (iltihabi) süreçler kas hasarına neden olabilir.

İnfeksiyöz tortikollis : Geniz ve boğaz (nazofarengeal) bölge apseleri, ağız ve burun boşlukları ve gırtlak ve yemek borusu arasındaki boşluk (retrofarengeal) bölge apseleri, boyun lenf bezlerinin şişmesi, bademciklerin iltihabı ve sinüzitler gibi yumuşak doku enfeksiyonları tarafından oluşabilir ve aynı zamanda tortikollis travmaya bağlı enfeksiyonlar nedeni ile de oluşabilir.

Eğri boyun (Tortikollis) teşhisi

Eğri boyun teşhisi

Eğri boyun teşhisi

Tortikollis tanısını koymak için, doktor muayenesinde öncelikle hastanın hikayesi dinlenir ve iyi bir fizik muayene yapılır. Hastanın başı bir tarafa doğru döndüğü gibi, çenesi de karşı omuza döner. SCM, trapezius ve diğer boyun kaslarının aralıklı olarak, ağrılı spazmı görülebilir. Belirtiler ayakta durma, yürüme ve stresli durumlar ile daha da kötüye gidebilir.

Doğumsal tortikolliste ilk bulgu, bebeklerin % 60’ında boyunda SCM (sternokleidomastoid) kasının üzerinde sert kitle bulunur. SCM kasının genişlemiş ve gergin hali olabilir. Genellikle doğumda boyun muayenesi yapılır. Zaman içerisinde şişlik olan kısma doğru boyun hareketleri kısıtlanır. Bu bulguların yanı sıra görüntüleme yöntemleri kullanılır.

Pozitron emisyon tomografisi (CT) veya manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemleri, retrofarengeal apse ya da boyun kitlelerinde kullanılır. EMG (elektromiyografi) testi, kas ve sinir bozukluklarını belirlemede kullanılır. Tortikolis şüphesinde gecikmeden ortopedi ve travmatoloji, fizik tedavi rehabilitasyon veya çocuk cerrahisi uzmanlarınca değerlendirme yapılması gereklidir.

Eğri boyun (Tortikollis) hastalığı tedavisi

Sebebi belli olmayan kas spazmlı tortikollisin tedavisinde, ilaç tedavileri ve lokal intramusküler botoks enjeksiyonu kullanılır. Doğumsal musküler tortikollis tanısı konur konmaz pasif germe egzersizlerine hemen başlanır. Bebek, sırt üstü sert bir zemine yatırılır ve egzersizin ilk aşamasında normal olan tarafın kulağı o taraf omzuna değecek şekilde boyun lateral fleksiyona zorlanır.

İkinci aşamada çene gergin (kontrakte) taraftaki omuza yaklaşacak biçimde, baş düşey ekseni etrafında döndürülür. Üçüncü aşamada baş geride (ekstansiyonda da) tutulurken, boyuna lateral fleksiyon ve rotasyon zorlamaları beraber uygulanır. Her hareketin sonunda beşe kadar sayılarak kas gergin durumda tutulur ve her hareket en az yirmişer defa tekrarlanır. Bu egzersizler fizik tedavi bölümünde veya fizyoterapist eşliğinde doktorun önerdiği şekilde aile tarafından dikkatlice uygulanır.

Bu seans günde 4-6 defa tekrarlanır. Bu esnada gövde ve özellikle de kontrakte taraf omuzu diğer el yardımıyla sabit tutulur. Bu egzersizler sakin ve nazikçe yapılır ve dikkatli yapılmaz ise kas yırtılması meydana gelebilir. Egzersizlerin, çocuk uyurken veya beslenme öncesi yapılması tavsiye edilir. Egzersizleri yaparken çocuk zorlanmamalı ve yorulmamalıdır.

Tortikollis ameliyat ile tedavi edilir mi?

Koruyucu tedavinin en az 6 ay sürmesine rağmen, yanıt vermeyen olgularda bir yaşından sonra cerrahi girişim uygulanır. Bu çocuklarda ameliyat sonrası özel yapım yakalık 6 hafta süresince kullanılır. Ameliyat sonrası bir yıl boyunca pasif ve aktif egzersizlere devam edilir.

Cerrahi tedavi ile boyun hareketlerindeki kısıtlılık ortadan kalkar. Fakat, belli bir yaştan sonra yapılan ameliyatlardan sonra yüzdeki asimetrinin belli bir miktarı kalıcı olabilir. Ayrıca omurlar da boyundaki eğriliğe uyum sağladığı için, belli bir yaştan sonra boyundaki eğrilik tam olarak düzelmez. Hastanın bu gerçeği bilmesi gereklidir. Bu nedenle çocuklarda veya erişkinlerde boyun eğriliği şüphesinde geciktirmeden araştırılması önemlidir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boyun hastalıkları
 2. Kısa boyun nedir
 3. Boyun düzleşmesi neden olur
 4. Derin boyun enfeksiyonları
 5. Boyun kırıkları neden olur

142 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  12 Eylül 2015 at 20:02

  Bebeklerde sonradan boyun eğriliği olur mu, neden olur, ne yapmamız lazım?

  • Avatar

   Adsız

   14 Eylül 2015 at 20:10

   Boyun eğriliği bebeklerde genellikle doğuştan olabilir. Bebeklerde boyun eğriliği 6'ıncı ve 8'inci haftalarda tanımlanır. Bu nedenle bebek doğduktan sonra olmuş gibi sanılabilir. Doğum sonrası ilk ayda sorunlu kasın olduğu bölgede bir genişleme olduğu elle hissedilebilir. Daha sonra o kastaki gerginlik ve boynun eğriliği fark edilebilir. Bu gibi durumlarda bu durum araştırılmalıdır.

 2. Avatar

  Adsız

  17 Eylül 2015 at 21:35

  Tortikollis nedir, Tortikollis omurga eğriliğine neden olur mu?

  • Avatar

   Adsız

   18 Eylül 2015 at 16:55

   Tortikollis, diğer adıyla boyun eğriliği genellikle boynun sağ tarafa eğilmesi şeklinde görülür. Boyun eğriliği bazen kassal bazende kemiksel oluşabilir. Kemiklerden kaynaklanan eğrilik zaten boyun omurgası eğriliği olarak tanımlanır. Boyun eğriliği çocuklarda genellikle doğumsal dır ve erken fark edilir ise düzelme şansı daha yüksektir.

 3. Avatar

  kadir

  21 Şubat 2016 at 18:57

  Ben 17 yasindayim bende boyun egrili var ameliyat olmadan duzelme sansi yokmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2016 at 12:32

   – Öncelikle geçmiş olsun. Boyun eğriliğinin (tortikollis) eğer doğumsal ve doğumdan sonra fark edilir ise fizyoterapist eşliğinde ve annenin yaptıracağı bazı egzersizler ile düzelme şansı vardır. 7 yaş üzeri çocuklarda cerrahi gevşetme amaliyatı yapılır, ancak bazı hastalarda tam düzelme sağlanamayabilir. Bu nedenle doğumsal boyun eğriliği tedavisi en geç 4 yaşına kadar yapılmalıdır.

   – Tortikollis doğumsal nedenlerin dışında bazı etkenlere bağlı da gelişebilir. Bazı solunum yolu enfeksiyonları, romatoid artrit, bazı nörolojik hastalıklar, bazı görme kusurları gibi etkenler de tortikollis oluşmasına neden olabilir. Yani yetişkinlerde tortikollis tedavisi cerrahi tedavidir. Tekrar geçmiş olsun.

 4. Avatar

  ismail tolga erdoğan

  6 Mart 2016 at 10:24

  7 aylık bebeğim ciddi bir kafa travması gecirdi. kafatası kıkırdakta lineer kırık olustu. bebeğimin sol tarafı hala şiş..o tarafa doğru yatamıyor..5-6 gün önce şiş tarafı havada olacak şekilde boynunu yamuk tutmaya başladı.kafasını saga sola asagı yukarı ceviriyor fakat kafasını yamuk tutuyor.dr.lar orasını korumaya almıştır 2-3 hafta gecsin düzelir diyorlar..ama ben çok huzursuzum 🙁 ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 15:32

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Geçirdiği kaza sonucu ve şiş olmasından dolayı yaralı bölge üzerine yatamaması normal, rahatsızlık duyuyor olmalı ve kolayına gelen pozisyonda tutması da normal. Eğer ağrı acı duyuyor ise bundan dolayı da kafasını hep aynı pozisyonda tutmaya çalışabilir. Zamanla ağrısı geçtikçe normale dönebilir. Şimdilik doktorların izlemi altındadır zaten. Kontrollerde çocuğun durumunu fark ederler ve duruma göre size bir bilgi vereceklerdir. Yetişkinler bile bir tarafları acıdığında haftalarca o bölgeyi kullanmamaya çalışırlar ve acısı geçtiği zaman normal kullanım geri döner ve bu normal bir durumdur.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 5. Avatar

  saliha

  7 Mart 2016 at 23:21

  benim torunum şuan 20 aylık ve bebekliğinden beri boynu yana doğru kasılıp kalıyor.doktora götürdük fakat bunun geçici olduğunu ve alerjik olduğunu söylediler bir kaç ilaç kullandık fakat hala devam ediyor. bununla ilgili önerebilceğiniz bir doktor yada hastane var mı? veya ne yapabiliriz yardımcı olurmusunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 15:03

   – Merhabalar, Tortikollis (eğri boyun hastalığı), boynun öne ve yana doğru hareketini yaptıran Sternokleidomastoid (SKM) kasının hafif kasılı durması sonucu ortaya çıkan klasik baş pozisyonudur. Tutulan taraftaki SKM kası kısaldığı için, boyun tutulan tarafa doğru yatık, yüz ve çene karşı tarafa dönüktür.

   – Tortikollis nedenlerine kelince; SKM kasının iyi huylu bir tümörü, SKM kasında sertlik, çocuğun hep aynı tarafa doğru yatması gibi bir neden ile oluşan tortikollis (postüral tortikollis), Tortikollis doğumsal da olabilir.

   – Bu durumun biraz daha derin araştırlması gerekebilir. Ortopedi doktoru, fizik tedavi doktoru, beyin cerrahisi doktoru gibi doktorlara da götürmek gerekebilir. Tortikollis sorunu olan çocuklarda beraberinde görme, işitme sorunu da olabilir. Bu nedenle iyi bir göz muayenesi ve KBB muayenesi de gerekebilir.

   – İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Arzu

  10 Mart 2016 at 15:48

  Oğlum 19 aylik boynunda eğrilik var.Daha önce doktorumuz fizyoterapi ste goturmemizi söyledi goturdum.Ayni tarafa yatma ve aliskanlik olduğunu söyledi.3 ay oldu ama hicbir düzelme yok ne yapabilirim?Hangi doktora gitmem gerekir.Şimdidentesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mart 2016 at 11:55

   Öncelikle geçmiş olsun. Boyun eğriliği doğumsal olabileceği gibi sonradan da olabilir. Boyun eğriliğine neden olan bir durum var ise araştırılması gerekebilir. Bir nöroloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Çünkü bazı nörolojik durumlar da tortikollise neden olabilmektedir. Yine bir sonuç alınmaz ve sorun devam eder ise araştırma hastanesinde tortikollisin nedeninin araştırılması gerekebilir. Medikal ürünler satan yerlerde tortikollis yastıkları vardır. Bu yastıklardan kullanılması gerekebilir. Fakat öncelikle neden bulunmalıdır. İyi huylu bir tümör nedeni ile de tortikollis gelişebilir. Bu nedenle nedenin bulunması önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Arzu

  15 Mart 2016 at 02:02

  Kolay gelsin sizin cevabinizdan önce randevuyu almistik beyin ccerrahi na acaba bu ysnlis secim mi olmuş iptal mi etmeliyiz.Teşekkürler r…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 14:26

   Öncelikle beyin cerrahisi veya nöroloji uzmanına gitmek yanlış seçim değil. Buradan sonuç alınmaz ise araştırma bölümlerine gitmek önemli. Araştırma bölümleri uğraştıran ve zaman alan bölümlerdir. Gerekir ise birde ortopedi uzmanına gittikten sonra araştırmaya baş vurmanız son çare olarak gerekebilir. Beyin cerrahisine sormanız daha doğru olur.

   İyi haber almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Zeynep

  19 Mart 2016 at 23:07

  Merhaba kızım 3.5 ayllık tortikolis i var bize geç kalındığı söylendi fizik tedavi için.. Geç kalınmadı ise ortalama iyileşme süresi ne kadardır.. Filmlerde kaslar eşit çıktı..boynunda küçük oynar vaziyette kitle var. Acil cvb beklemekteyim.. Çok sagol un..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2016 at 14:47

   Tortikollisin nedeni boynunda bulunan kitle de olabilir. Bu kitleden dolayı çocuk boynunu hep aynı tarafta tutmaya alışmış ise alışkanlık şeklinde bunu yapıyor olabilir. Bir araştırma hastanesinde araştırılmasında fayda var. Altta yatan başka nedenler de tortikollis nedeni olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Avatar

    Zeynep

    20 Mart 2016 at 17:20

    Tekrar merhaba kitle sol tarafta ama bebeğimiz başını kitlenin olduğu tarafa rahatça çevriyor. Diğer yöne harekerleri kısıtlı.. Kafasını hep tek yöne yatırdık ondan olabilir mi acaba. Teşekkürler..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     21 Mart 2016 at 14:51

     Bebeğin başını sürekli tek tarafa doğru yatırmak boyun eğriliğine neden olabilir. Tortikollis yastıkları vardır. Doktorunuzdan bu yastıklar hakkında bilgi alabilir ve gerekiyor ise bu yastıkaları kullanabilirsiniz. Bazı sinirsel hasarlar da tortikollise neden olabilmektedir. Bu nedenle beyin cerrahisi uzmanına da muayene için çocuğun götürülmesi faydalı olabilir. O bölgedeki kitle herhangi bir sinire baskı yapıyor olabilir.

     Tekrar geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Esi

  21 Mart 2016 at 19:52

  iyi aksamlar.benim.oglum 6aylik vebiz simdi fark etdikki o boynunu sag tarafa cok egiyor.ortopede goturduk dediki tortikolissi var.hemn reablitasyonlar egzerizler yapdirin dedi .simdi sizden sorum shu ben bunlari yaptirirsan duzelirmi normal boyun olurmu? gec kalmamishiz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2016 at 12:28

   Tortikollis (boyun eğriliği) kasların dengesizliğine veya çocuğun alışmasına bağlı gelişmiş ise fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi faydalı olmaktadır. Fakat tortikollis oluşumu sinirsel veya altta yatan başka bir nedene bağlı ise öncelikle neden bulunmalı ve nedene yönelik tedavi yapılmalıdır. 6 aylık bir bebekte rehabilitasyon tedavileri ve evde uygulanacak yöntemler ile düzelme sağlanabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına götürmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 10. Avatar

  fuat

  11 Nisan 2016 at 16:25

  10 aylik kizim var tortikollis tedavisi goruyor egzersizleri yaparken cok agliyor.fizyoterapistimiz uykuda yapmayi tercih etmiyor.sizce bu kadar aglatarak germe yapmak uykuda yapmaktan daha mi faydalidir.ayni faydayi saglayacaksa uykuda da yapmayi tercih ederim.tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 20:15

   > Tortikollis egzersizleri yapılırken öne, arkaya, yana eğilme ve dönme hareketleri yavaş yavaş, nazik ve dikkatli bir biçimde yapılır. Boyun eğriliği egzersizleri çocuğun her altı değiştirildiğinde veya günde 5-15 kez yaptırılır. Egzersiz programi en az 1 yıl sürdürülür. Egzersizler yapılırken bebeğin karnı doymuş, rahat ve mutlu olmasına dikkat edilmelidir.

   > Egzersizler oyun şeklinde şarkı ya da tekerleme söyleyerek yapılırsa çocuğun egzersizlere uyumu da artar. Germe egzersizleri düzenli olarak yapıldığında zamanla boyun hareketleri artar. 10 aylık bebek az çok aklı bir şeylere ermeye başladığı ve acıyı daha çok hissettiği için direnç gösterebilir. Ancak uykuda bu egzersizlerin yapılması kasların yeteri kadar kasılarak kasılmasına izin vermez ve etkili olmayabilir. Bu egzersizlere çocuk zamanla alışacaktır. Bu durum hakkında fizyoterapistler daha çok bilgiye ve deneyime sahiptir. Tortikollis egzersizleri uykuda yapılabilecek olsa fizyoterapistiniz zaten bu şekilde yapılmasını tercih ederdi. Egzersizlerin dikkat edilmesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Avatar

  nurhan

  12 Nisan 2016 at 15:56

  Mrb.benim kızım 52 günlük sağ yanağı sarkık sol normal yüz asimetrik. Boyunda ele gelen bişi yok hareket lerde de bi sıkıntı yok ne yapabilir hangi dr.gidebiliriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 13:07

   Bebeklerde yüz asimetrisi tortikollise bağlı olabilir ve tortikollis için çocuk ortopedistine ya da beyin cerrahisine gitmek gerekir. Fizik tedavi bölümüne gitmek de gerekebilir. Tortikollis durumunda boyun kasında bir kısalık ve kalınlık söz konusudur. Bunu siz fark edemeyebilirsiniz. Bazı tetkikler yapılması gerekebilir. Doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var. Çünkü tortikollis egzersizleri ne kadar erken başlar ise tedavinin başarı oranı o kadar yüksek olur.

   Bebeğinize ve size sağlık ve iyilik dileğiyle.

 12. Avatar

  Ömer Can

  13 Nisan 2016 at 01:03

  Şuanki yaşım 25 bundan 4 yıl önce tortikolis amaliyatı oldum ama yüzümdeki asimetri yaşımdan kaynaklı olduğu için düzelmedi bununla ilgili amaliyat vs tarzı ne yapabilirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2016 at 12:14

   Tortikollise bağlı düzeltmeler genellikle çocukluk yaşlarında yapılır ise daha başarılı sonuçlar alınır. Şimdi yapılan tedavi sonrası oluşan yüz asimetrisi tekrar cerrahi bir işlem gerektirebilir. Estetik cerrahi tedavisi gerekebilir. Fakat öncelikle bir fizik tedavi uzmanından da bilgi almak faydalı olur.

   Bu durum hakkında ameliyatınızı yapan doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

   Çok geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • Avatar

   ayperi

   8 Mayıs 2016 at 15:17

   Ömer can 4yil once emelyat olmuşsunuz hangi hastanede oldunuz. Bende doguştan tortikolisim yurt daşindanim turkyeli degilim bana hastehanayi doktornuzun adresini verebilirmisiniz lütfen

  • Avatar

   ercan taşer

   13 Ağustos 2016 at 13:59

   merhaba ömer bey olduğunuz tortikollis ameliyatıyla ilgili sizden bilgi almak isterim

  • Avatar

   Ezgı

   15 Kasım 2016 at 21:32

   Zormuydu ameliyat nasil geçti bende 27 yasındayım ve yamuk duruyor boynum

  • Avatar

   Aaa

   12 Mart 2017 at 13:33

   Ömer can ameliyattan sonra kasilmalarin oldumu. Nasıl yapıldı ameliyatin bilgi verirsen sevinirim.

  • Avatar

   Aaa

   12 Mart 2017 at 13:44

   İyi günler hocam yaşım 23 1ay önce tortikollis ameliyatı oldum. Ameliyat tan sonra kasilmalarim oldu ve haylada kasilmalarim devam ediyor. Bu kasilmalarim ömür boyu sürecek mı acaba?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    13 Mart 2017 at 16:46

    Tortikollis yüksek ihtimalle doğumsal tortikollis olmalı. Doğumsal tortikollislerde tanı ve tedavi ne kadar erken olursa tedavinin başarı oranı da o kadar yüksek olur. Bu yaşlarda uygulanan tortikollis cerrahisi istenilen başarıyı sağlamayabilir. Ayrıca boyun eğriliği belli bir sinire hasar vermiş ise ya da ameliyat sırasında sinir hasarı oluşmuş ise kasılmalar buna bağlı da olabilir. Bu ameliyattan sonra belli bir süre fizik tedavi görmek de gerekebilir.

    Bu durumu nasıl atlatabilirsiniz ya da bu durum neden devam ediyor bunu amelityatı yapan doktorunuza sormanız daha doğru olur, çünkü ameliyatta doktorunuzun nasıl bir durumla karşılaştığını, ameliyatın ne kadar başarılı olup olmayacağını, ameliyatta kullanılan teknikleri doktorunuz daha iyi bilmektedir.

    Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Harun

   27 Temmuz 2019 at 00:15

   Tortikolis ameliyatını nerede ve nasıl oldunuz rica etsem bilgilendirmisiniz?

 13. Avatar

  Muhammed zeki ispirli

  20 Nisan 2016 at 10:28

  Merhaba benn 21 yaşındayım ve ebendede tortikolis var benim ne yapmam gerekiyor ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2016 at 12:24

   > Tortikollis (boyun eğriliği) genellikle çocuklarda ve doğumsal tortikkolis şeklinde görülebileceği gibi erişkinlerde de tortikolls bazı nedenlere bağlı oluşabilir. Sizde bulunan tortikollis doğumsal ise ameliyatlar dışında yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Fakat sizde tortikollis sonradan oluştu ise bunun altında yatan başka bir neden olabilir.

   > Bazı hastalarda boyun kaslarının uzun süreli spazmı dolayısı ile de tortikollis oluşabilir. Kas ve sinir yaralanması geçiren kişilerde tortikollis gelişebilir. Hastalık çok ilerlemedi ve erken teşhis edildi ise fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri ile düzelme şansı daha yüksek olabilir. Fakat bu durum uzun zamandır var ve tedaviler uygulanmadı ise cerrahi tedaviler gerekebilir.

   > Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve gereken değerlendirmelerin yapılmasında fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  Hüseyin

  24 Nisan 2016 at 23:09

  İyi günler hocam ben 17 yaşındayım 3-4 yaşında boynumda fark edilen bir eğrilik var . Bunun için daha önce bir doktora başvuruda bulunmuş fakat 18 yaşından sonra müdahale edebiliriz denilmiş.18 yaşını beklemelimiyim yoksa bir an önce bir doktora gözükmelimiyin.Yardımcı olurmusunuz ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 12:03

   > Doğumsal olmayan boyun eğriliğinin genellikle altta yatan bir nedeni vardır ve daha detaylı araştırma gerekir. Boyun eğriliği bebeklikte fark edildiğinde en geç 1 yaşlarında cerrahi tedavi uygulanması önerilir. Bir yaşına kadar hastaya egzersiz tedavileri yaptırılır ve bir yaşına kadar düzelme olmaz ise cerrahi tedavi gerekir. Yani normalde bir yaşından sonra boyun eğriliği teşhisi konan hastalarda cerrahi tedavi uygulanır. Fakat tedavi yöntemleri ve yaşı tortikollisin altında yatan nedenine ve tortikollisin tipine göre değişebilir.

   > Kısacası daha fazla zaman kaybetmeden hem ortopedi uzmanına hem fizik tedavi uzmanına hemde gerekir ise nöroloji uzmanına baş vurmak gerekebilir. Çünkü tortikollis bu üç alanı da ilgilendirmektedir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Hatira

  30 Nisan 2016 at 10:52

  Merhaba benim 3 aylik bebegimin boynunu hep sag tarafa egri tutyor, elle kontrol etigimizde kaslarda az sertleşme var bunun tedavisi nasil? Evde yapilacak egsersizliklerle duzelirmi?bu hep sag tarafa yatma alişkanligi ola bilirmi? Daha onceler kafasini saga sola ceviryordu son 3 gundu artik cevirmek istemiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2016 at 13:19

   Boyun eğriliği (tortikollis) bebeklerde genellikle doğumsal olabilir veya kas spazmına bağlı bir anda gelişebilir. Çocuğun hep aynı tarafa yatırılması nedeni ile de tortikollis gelişebilir. Bebeklik çağında teşhis edilen tortikollis kas kısalığına ya da sertliğine bağlı ise fizik tedavi ve bazı koruyucu tedaviler ile düzeltilebilir. Bu nedenle en kısa zamanda hem ortopedi hemde beyin cerrahisi, fizik tedavi uzmanlarınca durumun değerlendirilmesi gerekir.

   Mümkün olduğunca erken dönem doktora baş vurmanız doğru olur.

   Bebeğiniz ile birlikte sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Mehmet

    29 Aralık 2018 at 01:21

    Merhaba 18 yaşindayim galiba bebeken olusan boyun yamuklugu var boynum devamli agri yapiyor bu yastan sonra düz bir boyuna sahip olabilirmiyi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     31 Aralık 2018 at 00:18

     Öncelikle bir fizik tedavi ve nöroloji uzmanları tarafından durumunuzun değerlendirilmesinde fayda vardır. Ağrının nedeni başka bir durum da olabilir. Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  semra

  30 Nisan 2016 at 12:54

  Şu anda 33 yaşındayım 24-25yaşından beridir bel fıtığı var. 4L.5L ameliyat şart dediler. Ama ben inatla ameliyat olmadim.korktum arada sancı olsada fıtık geçti sanki hamilekte kan sulandurici olmak zorunda kaldım doğum sonrası el bileklerim ve boynumda acayip ağri oluştu Dr. Gittim duzlesme var dedi.ama hiç bişey demedi. Emzirdigim için erteledim tedaviyi… bi kaç aydirda boynum sirtim agriyordu Aynaya baktığımda boynum yamuk sol tarafa gördüm
  dün dr. Gittik mr çekildim boynumda fitiklar sola yamuk sağ tarafta kireçlenme var dedi… birkaç Ilaç merhem verdi.fizik tedavisi için 15gün sonrasına randevu aldık dr kireçlenme geçmez boynun ilerde öne doğru sarkacak dedi… 3-7yaşlarında evladım var. Nasıl bakacam onlara ben… Nasıl bir tedavisi olacak çok endişe ediyorum sağlığımdan…… netten baktım akapuntur tedavisi varmış siz ne dersiniz. ?
  Ben hangi yolu izlemem gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2016 at 13:57

   > Bel fıtığı deyip geçerek halk arasında bu durum genellikle önemsenmemektedir. Bel fıtığı zamanında tedavi edilmediği taktirde felç kalmaya, düşük ayak gelişmesine, idrar tutamamaya, dışkı tutamaya, kamburluğa neden olabilmektedir. Fıtık bir kez oluştuğu zaman ameliyat dışında kesin bir tedavisi yoktur. Fıtık oluşumu nedeni ile damarlara ve sinirlere baskı oluşur ve zamanla omurga kemiğindeki diğer bölgelerinde kanlanmasına zarar vererek kireçlenmelere neden olabilir.

   > Boyun kireçlenmesi nedeni ile tortikollis (boyun eğriliği) olabilir. Boyun kireçlenmesinde boyun ağrısı, sırt ağrısı, omuz ağrısı, ellerde karıncalanma, uyuşma, daha ilerleyen dönemlerinde idrar yapmada ve dışkılama da güçlük çekmeye neden olur genelikle. Fakat belirtileri kireçlenmenin derecesine göre değişebilir. Boyun kireçlenmesi nedeni ile boyun tutukluluğu olabilir. Boyun kireçlenmesinde fizik tedavi gerekir. Fakat fizik tedavi yöntemleri ile kireçlenme iyileşmez ise bu durumda cerrahi yöntemler gündeme gelir.

   > Çok ileri derecede olan boyun kireçlenmeleri omurga kemiklerinde bulunan kıkırdak dokuda fıtıklaşmaya sebep olur ve daha ciddi problemler ortaya çıkar. Sağ taraftan baskı yapan kireçlenme kıkırdak dokunun sol tarafa doğru fıtıklaşmasına neden olmuş şeklinde tarif etmiş olabilir.

   > Fizik tedaviyi en kısa zamanda başlanırsa doğru olur.

   > Fakat çok ilerlemiş boyun kireçlenmelerinde ve fıtığa neden olmuş durumda olan kireçlenmelerde fizik tedavi yetmeyebilir ve acil cerrahi gerekebilir.

   > En doğrusu iyi bir ortopdiste veya beyin cerrahisine, fizik tedavi uzmanına bu durumu danışmanız olacaktır.

   > Bel omurundaki L4 ve L5 omurları arasında da fıtıklaşma devam ediyor ise iyi bir teşhis ve değerlendirme şarttır. Ya da başlangıçta boyun omurlarında olan fıtıklaşma ve kireçlenme durumunu L4 ve L5 omurları ile karıştırılmış olabilir. L4 ve L5 omurları kuyruk sokumuna yakın omurlar dır. Boyun omurları (servikal) omurlar C1-C2-C3-C4-C5-C6-C7 omurları servikal omurlar dır.

   > Zor bir durum, ancak tedavisi gecikmemeli ve ne gerekiyor ve hangi tedavi daha iyi sonuç verecek ise o tedavinin yapılması daha doğru olur.

   > Bu durumun tam teşekküllü bir hastanede ortopedi, fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanlarınca değerlendirilmesi daha uygun olabilir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Sevinc

  3 Mayıs 2016 at 20:41

  42 yaşındayım.Tortikolis hastasıyım.4 ayda bir botoks tedavisi görüyorum.Acaba bu yaşta devlet hastanelerinden birinde ameliyatla düzelme şansım varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2016 at 18:17

   > Tortikollis genellikle doğumsal bir hastalıktır, ancak bazı nedenlere bağlı olarak yetişkinlerde de görülebilmektedir. Tortikollis kulak arkası kemik çıkıntısından göğüs kafesi kemiğine uzanan boyun kasının kısalmasına bağlı ortaya çıkabileceği gibi, bazı beyin ve sinirsel problemlerden, tümöral oluşumlardan ve geçirilen travmalardan da kaynaklanabilir.

   > Fizik tedavi ve egzersizler ile düzelmeyen tortikollis tedavisi genellikle cerrahi tedavi şeklinde yapılır. Yetişkinlerde tortikollisin nedeni kas sorunu ise fizik tedavi çok fazla etkili olmaz. Tıpta uygulanan hiç bir tedavinin % 100 garantisi yoktur. Bu nedenle bir ortopedi, fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanına muayene olmanızda ve durumunuzun bu uzmanlarca değerlendirilmesinde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Sevinç

    4 Aralık 2016 at 21:06

    Teşekkür ederim hocam.Gitmediğim gelmediğim doktor kalmadı.Hepside sakat kala bilirsin ameliyat olma diyor.Ama ben çok acı çekiyorum.İzmir Alsancakta özel hastanede bir doktor 42 yaşta olan hastalarıda ameliyat ediyorum dedi.Fakat bir ortopedi doktoru ameliyat olursan hem paran gider hem sakat kalıp felc ola bilirsin dedi.Botoks tedavisi gördüğüm doktorumda ameliyat olma diyor.Ama ben ameliyat olup kurtulmak istiyorum.Yaptırdığım botoks iğne tedavisi 1 ay etkili oluyor sonrasında boynum yine yamuluyor.Ne yapacağım bilmiyorum.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     9 Aralık 2016 at 13:03

     Her ameliyatın mutlaka riskleri vardır. Özellikle servikal bölgede (boyun bölgesinde) oluşan sinir yaralanmaları tam felce neden olabilir.

     Eğer sizin boynunuzdaki eğrilik kasa bağlı ise ve kas ana sinirlere baskı yaparak eğriliğe neden oluyor ise ameliyat sırasında sinir hasarı olabilir, doktorlarınız bu yüzden ameliyatın riskli olduğunu söylüyor olmalılar.

     Özellikle sinir-beyin cerrahisi de ameliyatın riskli olacağını söylüyorsa, buradan bir şey söylemek zordur.

     Eğer bu durum iyi huylu bir tümör veya bir sinir hasarına bağlı gelişmiş ise bunların ameliyat ile düzeltilmesi veya alınması da sakıncalı olabilir.

     Burada etkenin ne olduğu, ne derece olduğu, sinir yaralanmasına neden olup olmayacağı gibi unsurlar da önemlidir.

     İyi bir beyin-sinir cerrahisi tarafından bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

     İyilik dileğiyle.

 18. Avatar

  Osman

  7 Mayıs 2016 at 16:24

  Ben 22 yaşındayım ve 6 7 yaşlarında ameliyat oldum ancak yüzde yüz başarı olmadı ve su anda az da olsa boyun da egrilik mevcut bunun düzelme şansı var mı acaba yada 2 bir ameliyat olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mayıs 2016 at 12:49

   > Tortikollis (boyun eğriliği) doğuştan ve kas kısalığına bağlı ise genellikle çocukluk çağlarında yapılan tedaviler ile düzelme şansı daha yüksektir. Tortikollisin altında yatan neden kas dışında başka bir sorun ise altta yatan nedenin tedavi edilmesi daha doğru olur. Belki tortikollise neden olan başka bir etken var ise bundan dolayı tekrar tortikollis gelişmiş olabilir.

   > Tortikollis ameliyatında genellikle sternum ve klavikulaya yapışan tendonların alt uçlarına tenotomi işlemi yapılır. Durumu ilerlemiş ve yaşı büyük olan olgularda sadece alt uca tenotomi yapılması yetmeyebilir. Bu gibi durumlarda sternokleidomastoid kasının mastoide yapışan üst ucu için de bir operasyon yapılması gerekir. Yani ilk ameliyatta sadece alt veya sadece üst uca müdahale edilmiş ise şimdi gerekiyor ise müdahale edilmeyen uca da müdahale edilmesi (bipolar tenotomi) gerekebilir.

   > Daha önce ameliyatınızı yapan doktorunuza bu durumu sormanız daha uygun olur. Çünkü yapılan tedavi ve boyun eğriliğinin nedeni bu durumu değiştirebilir. Ayrıca altta yatan başka bir neden var ise bu nedenin araştırılması da önemlidir. Örneğin nörolojik bir nedenden dolayı tortikollis gelişmiş ise bu durum tekrarlayabilir.

   > İyi bir beyin cerrahisi muayenesi ve değerlendirme de gerekebilir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  ayperi

  8 Mayıs 2016 at 15:20

  24Yasimdayim doguştan boyum eğri emelyat olabilirmiyim. Hangi hastehanada olabilirim lütfen yardamci olun hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 11:44

   > Doğumsal boyun eğriliği (tortikollis) yaşamın ilk yıllarında erken teşhis edildiğinde koruyucu önlemler ve fizik tedavi ile düzelebilir. Tortikollis durumunda fizik tedaviler ile düzelmeyen kas sorunu cerrahi yöntem ile çocukluk çağlarında düzelme şansı daha yüksektir.

   > Tortikollis’in nedeni kas problemi ise ameliyat olma şansınız olabilir, ancak yüz asimetrisi tam düzelmeyebilir. Tortikollis’in altında yatan neden başka bir durum ise daha derin araştırma yapılması gerekir.

   >Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmanızda fayda var.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  ayperi

  13 Mayıs 2016 at 17:46

  Saolun hocam allah sizden razi olsun

 21. Avatar

  Can

  19 Mayıs 2016 at 17:38

  Hocam yaşım 18 sağ tarafa doğru hafif boyun eğriliğim var çeşitli hastanelere gittim yaşın 18 olduğu için ameliyat olsan bile bu eğrilik düzelmeyebilir denildi ne kadar doğru düzelebilir mi ameliyat olmasam ilerler mi eğrilik ameliyat olsam tamamen geçer mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2016 at 12:42

   Boyun eğriliği (tortikollis) genellikle çocukluk yaşlarında tedavi edildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilir. Tortikollis sorunu kas sorununa bağlı ise ileri yaşlarda uygulanan tedavi çok fazla başarı sağlamaz genellikle. Fakat tortikollisin altında yatan başka bir neden var ise altta yatan nedenin de tedavi edilmesi gerekir. Bir beyin cerrahisine gitmeniz de gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Can

    22 Mayıs 2016 at 13:42

    Teşekkür ederim hocam çok saolun

 22. Avatar

  Enes

  30 Mayıs 2016 at 01:11

  9 aylik bebegim var 7 aylıkken boynunu sola buktugunu farkbettik fizik tedavi doktoruna cocuk doktoruna falan götürdük kafasini çok rahat her yone çevirebiliyor tortikolis diyende oldu hiç bir şeyi yok diyen de sola egzersiz yaptırın diyen doktorda oldu egzersiz yapmaya çalıştık çok izin vermese de yatak yönünü değiştirdik bi gün kendiliğinden düzeldi kafasi iki hafta hic bukmedi bir haftadır tekrar bukmeye başladı tortikolis olsa iki hafta duz tutabilirmiydi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 13:19

   – Doğumsal kas sorununa bağlı tortikollis durumunda egzersizlere erken başlandığında düzelme şansı yüksektir. Çocuğun boynunun o tarafında bir ağrı veya acı gibi bir durum olduğu için hep o tarafa bükük duruyordu ise ağrı geçince düzelmiş olabilir. Çocuk cereyanda kalmış veya hep aynı tarafa yatmış ise bunlara bağlı tutulma olmuş olabilir ve egzersizler ile bu tutulma geçmiş olabilir.

   – Kama şeklindeki yarım omurga durumu da çocuklarda boyun eğriliğine neden olabilir.

   – Ayrıca boyunda ve çevre dokulardaki, bademcik, kulak gibi organların enfeksiyonlara bağlı gelişen lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) gibi durumlarda çocuk ağrı hissediyor ise geçici boyun eğriliği olabilir.

   – Psikiyatrik bozukluklar sınıflamasında ”Histeroid disfori” olarak tanımlanan bir bozukluk nedeni ile de boyun eğriliği ortaya çıkabilir.

   – Altta yatan nörolojik veya sistemik bir hastalık da olabilir.

   Tekrar eder ise durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 23. Avatar

  Ayşe

  30 Mayıs 2016 at 23:19

  6 aylık oğlum var doğduktan 25 gün sonra boynunda şişlik farkettim ve tortikolis teşhisi konuldu yaklaşık 5 aydır egzersiz yapıyorum sadece ceneyi omuza deydirme yapıyorum günde 60 defa yapıyorum boyundaki şişlik yani kitle gitti fakat sağ boyun kası 11 mm yani kalınlık var ve hala eğrilik devam ediyor vücududa sağa eğik duruyor tortikolis in ilk 6 ayda iyileştiğini duydum bizimki hala devam ediyor acaba 1 yaşına geldiğinde ameliyat olması gerekecekmi yoksa 1 yaşına kadar egzersizle düzelme şansımız varmı? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2016 at 14:44

   – Konjenital (doğumsal) kas sorununa bağlı tortikollis tedavisinde önerilen başlıca tedavi yöntemleri arasında çocuğun takibi, fizik tedavi, boyun ortezi kullanımı, gergin olan kas için enjeksiyon işlemleri ve cerrahi girişimlerdir. Tedavi yöntemleri çocuğun kas problemine ve tedaviler ile bu kasın ne kadar düzelip düzelmeyeceğine, boyun eğriliğinin derecesine, eşlik eden diğer problemlere bağlı değerlendirilir.

   – SKM kası sorununa bağlı tortikollis tedavisinde fizyoterapi tedavisinin başarı oranı % 80’den % 50’ye kadar değişebilmektedir. Bu tedavi yöntemleri ile genellikle tortikollis 1 yaşına kadar düzelmesi beklenir ve düzelmeyen olgularda cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir. Fizik tedavi uygulamasının fizyoterapist eşliğinde yapılması genellikle daha uygun olur, çünkü yanlış yapılan germe egzersizlerinde kas yırtılması olabilir. Fizik tedaviden yanıt alınamayan olgularda boyun ortezleri kullanılır.

   – Bu nedenle doktorunuz ve iyi bir fizik tedavi uzmanı ile bu durumun değerlendirilmesi çocuk daha fazla büyümeden doğru olur.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  doğan

  9 Haziran 2016 at 23:00

  Merhaba benim kardeşim sağ tarafa bakamıyorum 14 aylık egzersizler sonuç vermedi ortopedi ameliyat istedi ne yapalım ameliyat kesin sonuç verirmi şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2016 at 11:57

   Doğumsal tortikollis kas sorunu ile ilgili ise fizik tedavi erken başladığında genellikle faydalı olur. Bu duruma neden olan faktör sinirsel bir faktör ya da başka bir neden ise egzersiz tedavisi fayda sağlamayabilir. Bu durumda daha fazla geç kalınmadan cerrahi müdahale gerekir. Şimdiye kadar bir beyin cerrahisi tarafından muayene ve tetkikler yapılmamış ise bir beyin cerrahisi muayenesi gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 25. Avatar

  Ayşe

  11 Haziran 2016 at 12:30

  Merhaba size 30 mayısta yazmıştım 6 aylık oğlum da sağ tarafında tortikolis var diye kitle gitmişti ve boyun kasında 11 mm kalınlık vardı dün yapılan ultrason sonucunda tortikolis in düzeldiyi ve kalınlık ölçülemedi yani sonuç normal boyun.her iki kasta eşit dendi fakat doktorun elle muayenesinde hafif sertlik var dedi biz yine egzersize devam edecek bnm sorum hala oğlumda eğrilik devam ediyor vücududa eğik duruyor acaba çocuk eğik durmayı alışkanlık haline getirdiği için olabilirmi yoksa oradaki hafif sertlik geçtigindemi düzelecek şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Haziran 2016 at 13:03

   Tortikollis durumunda egzersiz tedavileri erken başlar ve düzenli yapılır ise başarı oranı yüksektir. Sertlik nedeni ile de çocuk eğri duruyor olabilir ya da alıştığı için de olabilir. 6 aylık bir bebekte bunu anlamak zordur, çünkü şikayetlerini dile getiremediği için neyi neden yaptığını anlamak imkansız gibi bir şey.

   Tortikollis nedeni ile genellikle boyun ve çocuğun yüz kısmı eğri durur. Vücudunda da eğrilik var ise çocukta omurga eğriliği söz konusu olabilir ve buna neden olan faktörün araştırılması gerekebilir.

   Doktorunuz ile bu durumu detaylıca konuşmanızda fayda var.

   Her şeyin iyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Avatar

  Ayşe

  17 Haziran 2016 at 18:04

  Merhaba size oğlumun sağ tarafında tortikolis olduğunu ve en son ultrason da sonuç olarak normal boyun yazıyordu doktorun elle muayenesinde hafif bir sertlik olduğunu yazmıştım egzersizlere dvm ediyoruz bu arada sağa eğri durduğu için omurga filmi çekildi ordada bir sorun olmadığını söyledi doktorumuz hatta özellikle omzunda sorun varmı diye sordum omzundaki sorun yok dedi ama oğlum sağ elini ve kolunu diğeri gibi kullanmıyor sağ elinde sanki güç yok fazla sıkmıyor ve kolunu çok fazla kaldırmıyor bunun için ne yapmam gerekiyor evde nasıl tedavi edebilirim yada başka bir doktora goturmelimiyim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 13:49

   Tortikollis sağ tarafta olduğu için oğlunuz hep solunu kullanmış olabilir ve bu durumda sağ tarafın kasları güçlenmez. Ayrıca sürekli sağını kullanan insanlarda da sol kol, el hep güçsüz ve halsizdir, çünkü o taraf daha az kullanılır ve o tarafın kasları güçlenmez. Bunun yanı sıra biz hep aynı tarafı çalıştırırsak diğer tarafı çalıştırmayı zamanla beynimiz de unutur.

   Büyük bir hasta kendini zorlayarak kullanmadığı tarafı kullanmaya başlar ve orası güçlenir, ancak bunu çocuğa yaptırmak oldukça zor. Çocuk kendini nasıl daha iyi hissediyor ise hep o tarafı kullanacaktır.

   6 aylık bir çocukta çalıştırmadığı tarafı çalıştırmasını sağlamak için gün içinde belli aralar ve belli süreler ile kullandığı kolunu sararak ya da askıya alarak diğer kolunun çalışması için onunla oyunlar oynayabilir, oyuncakları çalıştırmadığı kolu ile almasını, uzanmasını sağlayabilirsiniz fakat bu konuda bir fizik tedavi uzmanına danışmanız doğru olur. Bu tip egzersizler yaptırmanın süresi zamanı da önemli olduğu için fizik tedavi uzmanından bilgi almanızda fayda var.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 27. Avatar

  Ayşe

  20 Haziran 2016 at 15:06

  Size çok soru sordum çok teşekkür ederim sağolun

 28. Avatar

  tugce

  23 Haziran 2016 at 18:45

  oglum 5 aylik 2 aydir boynu sol tarafa egildi ilk zamanalar tek bir mememi emdigi icin dusundum ama sonra oyle kaldi yuz ustu yatirdigimda ve dik tuttugumda boynu egiliyo fakat kendi istediginde boynunu heriki tarafada istedigi kadar cevirebiliyo destekli oturtmaya calisiyorum oturamiyo ama ellerinden tutugumda ayakta durabiliyo ve adimda atiyo erken dogdu 36 haftalik

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2016 at 12:12

   Tortikollis çocuklarda genellikle doğumsal olur, ancak bazen çocuğun hep aynı tarafa yatırılması gibi durumlarda da tortikollis gelişebilir.

   Tortikollis kas kısalığına ya da sertliğine bağlı ise çocuk istesede boynunu düz tutamaz veya o bölgede kitle gibi bir şey var ise çocuk boynunu düz tutmaz ve diğer tarafa doğru döner.

   Çocuk küçük olduğu için bunu neden yaptığını anlamak zordur, bu nedenle bir çocuk ortopedistine veya nörolojisine götürmeniz uygun olur, çünkü tortikollis erken teşhis edildiğinde fizik tedavi yöntemleri ve koruyucu tedaviler ile düzelme şansı daha yüksek olur.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 29. Avatar

  Hilal KAHRİMAN

  14 Temmuz 2016 at 01:28

  Benim oğlum 43 günlük yaklaşık 23 gündür fizik tedavi uyguluyoruz.Sağ SCM de 14 mmlik kanama var.Ilk ölçüm de aynıydı bugünkü ölçüm de aynı. Şuan başını sağa cevirebiliyoruz.Çenenin omuza değmesine çok az bir açı kaldı.Lezyon bize küçülmüş gibi geliyor.ilk ölçüm tek boyutlu yani sadece 14 mmlik kanamadan bahsediyor ikincisi 30×14 mm likten.Yapılan tedavi size ne kadar başarılı görünüyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2016 at 12:18

   Sternokleidomastoid kasının fibrozisi ve kısalmasından kaynaklanan doğumsal musküler tortikollis (kasa bağlı tortikollis) doğumsal tortikoliisin en sık nedenidir.

   Bu duruma sebep olan temel anormallik atrofiye giden kas liflerinin etrafında kollajen ve fibroblastların depolanması sonucu gelişen fibrozis dir. Genellikle doğumdan 2-3 hafta sonra kasın bir kısmında ya da tamamında oluşabilir ya da elle muayene edildiğinde ele gelen bir şişlik fark edilebilir.

   Bu tip tortikollis tedavisinde genellikle cerrahi gerekmez. Bu tip tortikollis tedavisinin başarı oranını arttıran erken teşhis ve erken fizik tedavidir. Bu tip tortikollis genellikle ilk 6 ay içinde düzelme gösterir iken, bazı olgularda 1 yaşına kadar tedavi ve takipler devam edebilir.

   Yani bu tip tortikollis tedavisinde fizyoterapist eşliğinde yapılacak pasif germe egzersizleri ve masaj tedavisi oldukça önemlidir.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 30. Avatar

  Cmre

  3 Ağustos 2016 at 01:25

  Mrblar, benim oğlumun 3 aylıkken boynunda eğrilik farkettik tortikolis şüphesiyle götürdüm ultrasyon felan bakıldı iki kas eşit cıktı omurgalarına bakıldı gözden yapabilir dendi onada bakıldı hiçbir sorun cıkmadı. Benim bebegim tek bir tarafada değil yani söyle söylim 1 hafta sola eğiyo sonra düzeliyor hiçbirsey yokmus gibi snra tekrar 1 hafta süreye yakında sağaya eğiyo her yere gittim ama hiçbirsey olmadıgı söylendi su an 19 aylık ve hala boynunu büküyor bir sağa bir sola sonra düzeltiyo bu sorun devam edio en son bana arastırma hastanelerinde cihazlar oldugunu bu cihazlar sayesinde altta yatan nedeni öğrenebilirsnz dediler. Sizde cocugum bu cihazlara makinelere götürmelimiyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 23:59

   Birçok yere gitmenize rağmen bir sebep bulunamadı ise zaten en doğru yol bir araştırma hastanesin gitmek olur .

   Geçmiş olsun.

 31. Avatar

  Başak

  4 Ağustos 2016 at 00:39

  Bebeğim 8 buçuk aylık 2 hafta dır boynunu sağ ve sola bukuyor kasılıyor doktor iyi huylu tortikolis olduğunu söyledi iyileşemicek diye korkuyorum hiç bir ilaçta vermedi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 12:29

   Bu tür boyun eğriliklerinde fizik tedavi uygulaması gerekebilir, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına da gitmeniz uygun olur. Boyun eğriliği genellikle tek taraflı olur, bu nedenle bu durum başka bir sorun da olabilir ve bu tür durumlarda beyin cerrahisi muayenesi de gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 32. Avatar

  tnhn

  7 Ağustos 2016 at 23:06

  18 Yaşındayım Geçen Sene Başımda Kavgadan Dolayı Ağrı Olduğundan Hastaneye Gittim Doktor Röntgene felan baktı kafamda birşey olmadığını ama boynumun doğuştan yamuk olduğunu söyledi ve ağrıları telefona felan baktıkça çok sızlıyor ameliyat yöntemiyle yoksa başka bi yöntemle düzeltilebilir mi boynumda deve kuşu gibi önde duruyor .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2016 at 11:46

   Yetişkinlerde boyun eğriliği fizik tedaviler ile genellikle düzelmemektedir, bu nedenle genellikle cerrahi yöntemler uygulanır.

   Boyun eğriliğinin nedeni kas sorunu değil ise nedene yönelik tedavi uygulanır.

   İyi bir fizik tedavi ve ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 33. Avatar

  nr

  9 Ağustos 2016 at 22:08

  20 yaşındayım ve tortikolis hastasiyim ayrica yüzümde asimetri var. Teşhis 18 yaşımda konuldu ve daha önce cerrahi bir müdahale olmadı. Ameliyat olmadan düzelme şansım var mı ve ameliyat olursam düzelme şansım ne kadar olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2016 at 14:32

   Tortikollis genellikle doğumsal tortikollis olarak meydana gelir. Tortikollis yaşamın ilk yıllarında eğer kas ile ilgili tortikollis ise fizik tedaviler ile düzelebilir fakat bu yaşlarda fizik tedavi şansı genellikle olmaz.

   Tortikollis 17’li yaşlardan sonra genellikle cerrahi tedaviler ile düzeltilebilir fakat uygulanan cerrahi tedavi yüzde yüz başarılı olmayabilir.

   Ayrıca tedavinin başarı oranı tortikollis’in nedenine, derecesine göre de değişir. Cerrahi sonrası da fizik tedavi görmeniz gerekebilir.

   Bu duruma neden olan faktörün bulunması önemlidir. Tortikollis teşhisi için ortopedi, fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanlarının muayeneleri gerekir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 34. Avatar

  Esra

  16 Ağustos 2016 at 15:29

  Merhaba ben annemin karnında felç geçirmiş sanırım bu yüzden boynunda bu hastalıktan var şuan 18 yaşındayım ve boynumun eğriliği daha çok belli oluyor doktora gittik küçükken ama hastalığın je olduğunu bilmedikleri için bir tedavi uygulanmadı boynumun eğriliği için je yapmalıyım ameliyat olabilir miyim olursam eğer duzelirmi fizik tedavi ile azda olsa düzelme olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 16:03

   Boyun eğriliğine neden olan faktör önemlidir. Kas kısalığına veya kas sertliğine bağlı boyun eğriliği var ise cerrahi yöntemler uygulanabilir fakat cerrahi tedavi çocukluk dönemlerinde uygulandığında daha faydalı olur.

   Ameliyatlarda sebep veya işlem ne olursa olsun başarı oranı % 100 değildir.

   Bir beyin cerrahisi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve nedenin ne olduğunun bulunması gerekir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 35. Avatar

  Yesim

  16 Eylül 2016 at 12:01

  Merhaba benim kizim 21 aylik kizimda mitokondriyal sitopati yani kas hastaligi var ama durumumuz iyi kizimda daha uc aylikkn boyun tutulmalari oldu doktora cok goturdum ultrasonda birsey cikmadi ondan sonra bi kac defa daha oldu simdi yurumeyr basladi ve boynu egri duruyo sag tarafa dogru egri sizce ne yapmam lazim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Eylül 2016 at 22:38

   Mitokondriyal genetik bozukluklardan kaynaklanır ve DNA kökenli mutasyonlar yüksek enerji ihtiyacına sahip kas, karaciğer, beyin ve böbrek dokularında hastalığın ortaya çıkmasına neden olur.

   Bu hastalığın farklı tipleri vardır ve tiplerine göre belirtiler, şikayetler değişebilir.

   Hastalarda görülen şikayetler kardiyak belirtiler (bradikardi, senkop, konjestif kalp yetmezliği gibi) kalp hastalıkları görülebilir.

   Yine bu hastalıkta miyopati (iskelet kaslarında güçsüzlük, kronik progresif seyirli göz hareketlerinde kısıtlılık, göz kapağında sarkma ve yutma güçlüğü gibi) şikayetler görülebilir.

   Santral sinir sistemine ait tutulumlarda (kas kasılması, demans, ve/veya ansefalopati, mental retardasyon ve hareket bozukluğu ve diğer sinir sistemine ait sorunlar gibi) şikayetler ortaya çıkar.

   Yani hastada görülen belirtiler hastalığın seyrine ve tipine göre değişir.

   Boyun eğriliği kas kasılmasından ya da kas güçsüzlüğünden olabilir. Kaslar ile ilgili durumlar fizik tedavi alanında takip ve tedavi edilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Ayrıca sinir sistemi tutulumu ile ilgili de olabilir, bu durum için sinir ve beyin cerrahi uzmanına gitmek gerekir.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 36. Avatar

  nihal

  7 Ekim 2016 at 15:48

  merhaba benim kızım 24 aylık doğuştan tortikolis ancak kas kısalığı yada sertlik bizde hiç olmadı ultrason boyun servikal vb emar ayrıca beyin emarıda çektirdik bu süreçte noroloji ortopedi göz muayeneleri sürekli takipli bir şekilde yapıldı boyun ve beyin emarından sonra ortapedi doktorumuz tarafından fizyotrapi önerilmedi noroloji doktorumuzun önerisiyle fizyoterapiye gittik 4 ayrı fizyo terapist 3 tanesi boynuyla ilgili degil daha çok hareketlenmesi ve güçlenmesiyle ilgili çalışmalar verdi bizim boynumuz sola eğik şuan sadece hafif yana yatırıyor çene omuzda değil yüzde simetri bozukluğu yok.4. fizyoterapistimiz daha sık ve daha uzun boyun eğme egzersizleri verdi başta çok zorlansamda oyun haline getirip düzenli bir şekilde 10 gün gibi yaptık ancak daha fazla eğmeye başladı. egzersizi bıraktık düzeldi eski haline geldi.şuan hafif eğiklik var bu arada birde sol gözümüzde içe kaymalar olmaya başladı yani eğik olan taraf 2 ay önce göz muayenesi olduk sonuç gözlerinde sorun olmadığı gözlem altında tutmamız her hangi bir durumda tekrar görüşmek oldu. yarın Pediatrik Oftalmoloji göz muayenemiz var. bu durumun tortikolisle ilgisi olabilirmi ayrıca bebekken yaptığımız ultrasonda kas kısalığı yoktu şimdi 24 aylık o şekilde tutmayla alakalı kas kısalığı olmuşmudur cerrahi müdehale bizim için gereklimidir. henüz gittiğimiz doktorların hiç birinden net yanıtlar alamadım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2016 at 14:46

   Sizin anlattığınız durum kesin olmamakla birlikte benign (iyi huylu) tortikollis hastalığı da olabilir.

   Benign proksismal tortikollis yaşamın ilk aylarından itibaren veya daha ileri yaşlarda görülebilir.

   Benign proksismal tortikollis hastalığında belirtiler ataklar şeklinde de olabilir, bu nedenle genellikle sadece ataklara yönelik tedaviler uygulanır.

   Benign proksismal tortikollis de tanıyı koymak genellikle güçtür, bu yüzden birçok gereksiz ve pahalı tetkikler yapılmasına maruz kalınabilir. Gereksiz tetkiklerin önlenmesi ve doğru tanının konulması için üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde iyi ve deneyimli bir çocuk nörolojisi ana bilim dalı doktoru bulmak da önemlidir.

   Benign tortikollisli çocuklarda kusma, baş dönmesi, halsizlik gibi şikayetler de görülebilir. Bu durum bazen düzelmiş gibi görülse de tekrarlayan ataklar şeklinde devam eder.

   Benign tortikollis hastalığının nasıl geliştiği halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Bazı verilerde labirentit (iç kulağın bir bozukluğu veya enflamasyonu) durumunun bu hastalığın gelişiminde rol oynadığına dair bilgiler vardır. Bazı verilerde vestibuloserebellar bağlantılarda bir problemin olduğu hakkında bilgiler verilmektedir. Bazı verilere göre de migren ile bu hastalığın gelişimi arasında bir bağlantı olduğu bildirilmektedir.

   Örneğin yakın akrabalarda migren baş ağrıları var ise sizin çocuğunuzdaki durum migrenden kaynaklanmış olabilir.

   Bu olgularda sinir sistemi muayenesi genellikle normaldir. Tam kan sayımı ve elektrolit düzeyleri normal görülebilir. Yani benign proksismal tortikollis vakalarında ele gelir net bir radyolojik ya da laboratuvar bulgusu elde edilemeyebilir.

   Bu nedenle genellikle fizik muayene ve hastanın takibi ve şikayetlere yönelik tedavi yöntemleri uygulanır.

   Fakat proksismal tortikollis araştırılırken gastroözofageal reflü, torsiyon distonisi, arka çukur ve kraniyoservikal bileşke anomalileri (bozuklukları) gibi durumların olabileceği de araştırılması gerekebilir.

   Eğer şimdiye kadar araştırma hastanesine gitmemişseniz bir araştırma hastanesine gitmeniz belki daha doğru olur.

   Bu durumun en ideal tedavisi düzenli takiplerdir genellikle.

   Takip ve kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var.

   Hastalığın nedeni tam olarak çözülemediği için tedavisi ile ilgili de çok fazla veri yoktur. Bu nedenle aileye durumun iyi huylu hastalık olduğu, bu durumun geçici olabileceği, ataklar sırasında görülen şikayetlere yönelik tedavilerin uygulanmasının önemli olduğu hakkında bilgiler verilir genellikle.

   Bu durumun net tanısı konulur ise (eğer durum benign proksismal tortikollis ise) bu durum zamanla geçebilir.

   Üniversite hastanesi gibi bir hastanede iyi bir çocuk nörolojisi ana bilim dalında bu durumun takibini yaptırırsanız ve doğru bilgiyi doktorunuzdan isterseniz daha doğru olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 37. Avatar

  Elif

  27 Ekim 2016 at 23:42

  Merhabalar benim 4 ayını yeni dolduran bir kızım var ve bugün fark ettim kafasını sağ tarafa doğru yatırıyor acaba kızımın Tortikollis olma ihtimali var mıdır? Sezaryen ile doğum oldu. Ama normalden sezaryen dönem bir doğum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 15:07

   Fizik tedavi ve beyin cerrahi uzmanları tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 38. Avatar

  adsız

  28 Ekim 2016 at 12:07

  6 aylık kızım boyun eğrili şikayeti ile doktora gittik boyun ulttosyonu çekildi bişey çıkmadı şimdi doktor emar istedi tümörden şüphelendiğini söyledi yorumlarinizi bekliyorum çok endişeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 17:13

   Tortikollisin genellikle 3 temel nedeni vardır.

   Bunlar birincisi SKM kasının selim (iyi huylu) tümörü-fibromatozis koli bu durum kas içinde sert ve ele gelen kitle şeklinde anlaşılabilir.

   İkincisi SKM kasında sertlik vardır fakat tümör ele gelmez.

   Üçüncüsü ise postüre (duruşa) bağlı tortikollis (bu tipte SKM kasında tümör ya da kitle yoktur).

   SKM kasına bağlı tortikollis dışında nörolojik hastalıklar ile ilgili, görme problemleri ile ilgili, işitme problemleri ile ilgili, iç organ hastalıkları ile ilgili de tortikollis görülebilir.

   Ayrıca benign proksismal tortikollis de vardır. Benign proksismal tortikollis genellikle yaşamın ilk aylarında ortaya çıkar ve günün bir kaç saati ya da gün boyu çocuk başını bir tarafa doğru eğik tutar. Bu durum ataklar şeklinde de görülebilir.

   Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 39. Avatar

  NİHAT ŞAHİN

  31 Ekim 2016 at 21:35

  18 yaşında iken tortikolis oldum, ciddi kulak problemim vardı, beni ameliyata alan Prof. orta kulak iltihaplanması dedi,ameliyat 6,5 saat sürdü, meğer iç kulakmış. Önce kulakla alakası olmadığını söyleyen doktorum, ameliyattan sonra tortikolisi kulağa bağladı. kulakta gitti, boyunda. Bir yıl sonra tortikolis ameliyatı oldum, ancak iyileşmedim. 23 yıl sonra bir Nöroloji Konseyince, ameliyatın yanlış taraftan yapıldığı sonucuna varıldı. 13 yıldır 3 ayda bir Botox yaptırmaktayım, hiç yoktan çok iyi.
  Şu anda 55 yaşındayım, ne önerirsiniz.
  Şimdiden teşekkür ediyorum,
  Saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 09:46

   Tortikollis (boyun eğriliği) genellikle doğumsal olarak gelişen ve bazen ileri yaşlara kadar fark edilmeyen bir durum şeklinde de görülebilmektedir. Tortikolisin farklı nedenleri vardır.

   Servikal distoni tortikollis dejeneratif disk, boyun bölgesi kırıkları, osteomyelit, Klippel-Feel sendromu, servikal kasların fibrozisi, akut katı boyun, farenjit, ağrılı lenf bezi büyümesi, adenit, vestibülooküler disfonksiyon, posterior fossa tümörü, 3. ventrikül kisti, spinal kord tümörü, nistagmus gibi nedenlere bağlı gelişebilir.

   Servikal distoni tortikollis durumunda hastaya özel botulinum toksin (botox) tedavisi uygulanabilmektedir. Botox tedavisinin yanı sıra fizyoterapi tedavisi de almak boyun mobilizasyonunu sağlamada yardımcı olur.

   Servikal distoni tortikolisin tam şifa sağlayan bir tedavisi henüz yoktur. Botox tedavisi 3-4 ayda bir tortikolisin belirtilerini ve ağrısını azaltmak için kullanılır.

   Bu tedavi yönteminin yanı sıra fizik tedavi uzmanınca değerlendirme ve tedavi de gerekebilir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 40. Avatar

  arzu

  1 Kasım 2016 at 17:39

  6 bucuk aylik bebegim var 2 ayina kadar huzursuz bi bebek oldugu icin hep bi tarafa yatiriyodum sonrada boynunun hafif bi yana oldugunu farkettimdaha sonradan diger tarafada yatirmaya basladim boynu düz duruyo ama daha once yatirdigim tarafa daha kolay egiliyo diger tarfada egiliyo ama onceleri yatirdigim tarafa daha yatkin.cocuk doktoruna gosterdim herhangi bi film cekmeden soryn yok dedi sindi ne yapmam gerejiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 13:25

   Bir fizik doktoruna gitmeniz gerekir.

   Bebekleri hep aynı yöne yatırmaya bağlı da tortikkolis gelişebilir. Şimdiden giderseniz boyun yastığı ve egzersizler ile herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan düzeltme şansı daha yüksektir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 41. Avatar

  ahmet

  4 Kasım 2016 at 01:30

  İyi günler 21 yaşındayım doğuştan boyun eğriliği var ameliyata gerek yok diye bu yaşıma kadar yaptırmadık ama suan beni rahatsız ediyor. Tedavisi nasıl olmalı hangi doktora hangi bölüme gitmeliyim ameliyatı nasıl risklimi. düzelme şansı varmı. boynum sol tarafa doğru eğrilmiş vaziyette sol taraf cenem kısa sağ taraf cenem uzun ona göre. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 14:17

   Öncelikle fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve durumun kas ile ilgili mi, yoksa başka bir sorun ile ilgili mi bunu öğrenmeniz gerekir. Bu durumlar ortopedi, beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzmanlarınca değerlendirilir. Fakat çocukluk çağına aşmış hastalarda ameliyat yeterli başarıyı sağlamayabilir.

   Yine de doktora gitmeniz uygun olur.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlık dileğiyle.

 42. Avatar

  birdal çiçekli

  5 Kasım 2016 at 18:15

  ben 16 yaşındayım sadece boynumda eğrilik var yüzümde herhangi bir asimetriklik yok boynumda sol taraf sağ taraftan daha uzun arada bir anlık bir ağrı oluyor sonra geçiyor daha önce doktora gittiğimde tortikolis dedi doktor, cerrahi bir işlem yapılmadan düzelme şansı var mı? yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 22:12

   Bu durum sebebe göre değişebilir. Öncelikle bir beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzmanlarınca durumun iyi değerlendirilmesi ve tortikollisin nedeninin belirlenmesi gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 43. Avatar

  muhammet

  14 Kasım 2016 at 22:16

  Merhaba oğlum üç yaşında 4 aydan beri başını hafif sağa egiyor yaklaşık bir yıldır yüzünde asimetri var bu dahada belirgin halde hangi doktora gitmemiz gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 17:47

   Fizik tedavi ve beyin cerrahisine gitmek gerekir, bunlar size yardımcı olacaktır, şimdiye kadar hiç doktora gitmemişseniz gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir, çünkü boyun eğriliği tipine ve nedenine göre değişmekle birlikte, erken aşamada teşhis edilir ise fizik tedavi yöntemleri ve koruyucu yöntemler ile de tedavi edilebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 44. Avatar

  muhammet

  22 Kasım 2016 at 12:37

  Merhaba oğlumu üç yaşında kafasini sağ tarafa hafif egiyor yüzde Kaş aşağı düşük ağzını herzaman olmasada ayni tarafa egerek konuşuyor noroloji ve KBB a yyolladı çocuk Dr u ama bişey yok dediler ama ben im içim hala rahat ddeğil ne yapmalıyız kime gitmeliyiz yardımcı olun lutfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:11

   Bir de fizik tedavi veya beyin sinir cerrahisi uzmanına gitmeniz gerekebilir. Sinirsel veya kassal bir sorun olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 45. Avatar

  Ayten

  29 Kasım 2016 at 17:12

  Merhabalar benim kizim yeni 6. Ayina girdi 2 gun once dr goturunce dr fark etti boynunun bi tarafa dogru egri oldugunu,(ben onun hala boynunu tutamadigindan boyle diye dusundum cunku gec tuttu boynunu)usg bakildi bisey yok dendi egzersiz verildi simdi evde bunlari yapiyoruz ama cok agliyor ben onceden zeytinyagi surup hafif masaj yapiyorum sonra egzersiz yapiyoruz gunde 3 kez her hareket 10 kez yap dedi dr acaba ne kadar surede duzelir fizik tedavi dr gotureyim mi moralim cok bozuk yardimci olursaniz sevinirim,.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 15:53

   Bu eğrilik bebeğin hep aynı yöne yatırılmasından da kaynaklanabilir.

   Fakat kas ile ilgili bir problem var ise fizik tedavi doktoru tarafından ve nörolojik bir problem var ise nöroloji doktoru tarafından değerlendirme de gerekebilir.

   Bir fizik tedavi doktoruna bir muayene ettirmeniz faydalı olur, çünkü kas sorununa bağlı tortikolliste erken teşhis önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 46. Avatar

  Ayten

  1 Aralık 2016 at 12:10

  Merhabalar daha.once tazmistim ama cevap alamiyinca tekrar yazmak istedim.kizim 6 ayina yeni girdi ve 1 hafta once doktorumuz fark etti tortikolisi ben daha boynunu tutamiyor ondan oyle diye dusunmustum ama oyle degilmis,usg sonucunda heriki taraf arasinda belirgin bi farklilik yok ama lenflerde buyume var diye yazilmisti,doktorumuz bize egzersiz yapmamizi gunde 3 kez dort hareket herbirinden 10 kez yapin demisti ama siz daha cok oneriyorsunuz,bide fizik tedavi dr gorustum (telefonla gorustum bebegimi gormeden)2-3 haftada duzelecegini soyledi burda ise 6-7 ay devam eder deniliyor.ben cok uzuluyorum.ve duzelmiyecek diye endişeleniyorum ayrica hareketleri yaptigimizdan beri sanki daha cok boynunu egmeye basladi lutfen beni bu konuda aydinlatirmisiniz yapyigim egzersiz sayisi yeterlimi ve ne kadar surede duzelir??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Aralık 2016 at 17:00

   Öncelikle özür dilemekle birlikte, 10-20 kasım tarihleri arasında sitenin alt yapısında oluşan teknik bir sorundan dolayı bu tarihler arasında gelen yorumlar ve cevapları, bazı yorumların da sadece cevapları silinmiştir, bu nedenle bu tür aksamalar olmuştur.

   Tortikollis lenf bezlerinin büyümesine bağlı gelişmiş ise sinir basısı olduğu için gelişmiş olabilir ve bu durumum bir beyin sinir cerrahisi tarafından da değerlendirilmesi gerekir. Lenf bezi büyümeleri (lenfadenopati) olarak da adlandırılır ve tümör oluşturabilirler. boyun sinirlerini etkileyen bir yerde tümöral bir kitle oluşmuş ise bu kitleye yönelik araştırma ve tedavi gerekir.

   Egzersiz tedavisi kas sorununa bağlı tortikolliste faydalı olur, ancak altta yatan nörolojik bir bozukluk var ise bu bozukluğun araştırılması ve tedavisinin yapılması gerekir. Bu gibi durumlarda egzersiz tedavisinden önce neden olan faktör ortadan kaldırılmalıdır.

   Bir üniversite veya araştırma hastanesine gitmeniz ve bu durumun hem fizik tedavi hem de beyin cerrahisi tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca uzaktan telefon ile görüşme ile bu tür durumlar çözülmez. Egzersizler de ilk baştan bir fizyoterapist eşliğinde öğrenilmeli ve doğru uygulanmalıdır.

   Egzersiz süresi kasın sertliğine, çocuğun yaşına gibi faktörler ile değişebilir. Bu durum daha iyi araştırılmalı daha iyi değerlendirilmelidir, aksi taktirde kalıcı bozukluklara yol açabilir.

   Bu durum lenf bezi büyümesine bağlı gelişmiş olduğuna göre bu büyümenin yaptığı hasar, bu büyümenin altta yatan nedeni daha iyi araştırılmalıdır, çünkü çocuklarda lenfadenopati gelişmesinin önemli nedenleri vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 47. Avatar

  Serife

  11 Aralık 2016 at 02:24

  Merabalar 19 yasindayim tortikolis hastasiyim izmirde bi beyin cerrahina tedavi icin basvurdum ama boyunluk verdi ameliyat sakincali olabilir dedi boyunlukla duzelecegine inanmadigim icin kullanmadim universite hastanesinde bi beyin cerrahinin tavsiyesi uzerine norolojiye muayene oldum bi igneden bahsettiler iki duruma gore uc aydabir vuracaklarmis ailem guvenmedi igne isine suan oyle duruyorum baslarda agrim olmuyordu ama bu aralar hareketlerim kisitlandi agrilar olmaya basladi ignele tedaviyi denemelimiyim sizce bana hem sehir hemde hastane ismi olarak tortikollis hastaliginda kendini gelistirmis bi doktor tavsiye edebilirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:39

   Tortikollis doğumsal kas problemine bağlı ise bu yaşlarda ameliyat olunması hem riskli olabilir hem de çok fazla işe yaramayabilir.

   Boyunluk daha fazla ilerlemesini önler ve koruyucu özelliği olduğu için ağrılarda faydalı olabilir.

   Tortikollis tedavisinde botoks iğnesi ayda bir, üç ayda bir uygulanabilir, ancak bu tedavi ömür boyu sürebilir.

   Ayrıca neden tortikollis geliştiği de tedavide önemlidir.

   Boyun bölgesinde oluşan sinir sorunları riskli olduğu için çoğu durumda cerrahiden kaçınılmaktadır.

   İyi, deneyimli bir fizik tedavi ya da sinir-beyin cerrahisi uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   İyilik dileğiyle.

 48. Avatar

  mehmet

  12 Aralık 2016 at 18:05

  15 günlük bir çocuğum var tortikolis teşhisi konuldu ve fizik tedavi olması istendi fizik doktoru ultrason sonuçlarına baktı ve damarda kanama oLausanne ve kanama riski var bu iş beni aşar araştırma hastanesine götürün dedi 1 hafta sonrasına zira bela randevu aldık önceki işlemleri özel hastanede yaptirdimsonuç olarak o bile bakamadı çocuğun boynunda şişlik var ve biraz daha büyüdü 1 hafta içinde büyümeye devam ederse ne yapariz bi akıl verin yardimci olun lütfen çok çaresiziz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2016 at 09:42

   Boyundaki şişlik kitlesel bir durum olabilir veya kas içi kanamaya bağlı ödem oluşmuş da olabilir.

   Biraz riskli bir durum olduğu için doktor müdahaleden kaçınmış olmalı.

   Çocuğun durumu daha kötü olursa randevu aldığınız hastanenin acil servisine götürmeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 49. Avatar

  gizem

  15 Aralık 2016 at 18:08

  merhabalar 5aylık bir oğlum var.3,5aylukken başını sola doğru yatık tutmaya başladı 7-8gün sonra sağa doğru yatık tutmaya başladı. sonrasında da boynu düzeldi.biz ultrason çektirip çocuk cerrahına götürdük,kaslarda bi sıkıntı olmadığını söyledi.düzelmeden sonda tekrar sola doğru eğik tutmaya başladı.Şimdi 6.ayı bekliyoruz göz muayenesi için.Dönemsel olarak her iki tarafa da yaşadığımız bu durumun(arada düzelmede yaşadık)sizce sebebi ne olabilir?önerileriniz nelerdir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 17:02

   Bu durum ”Benign prosimal (iyi huylu) tortikollis” olabilir. Bu tortikollis tipinde bebek doğduktan sonra ilk aylarda ya da daha ileri aylarda şikayetler ataklar şeklinde görülmeye başlar. Bu tortikollis tipinde teşhis her zaman konulamayabilir.

   Bu durum için üniversite gibi bir araştırma hastanesinde çocuk nörolojisi dalında araştırma gerekebilir veya tanıdığınız-tavsiye edilen deneyimli bir beyin cerrahisi, nöroloji doktoru var ise o şekilde de iyi bir uzman yardımı alabilirsiniz.

   Bu durum bazen düzelebilir, ancak ataklar şeklinde tekrarlayabilir. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat iç kulakta oluşan bir bozukluğun ya da enflamasyonun bu duruma neden olabileceği hakkında görüşler vardır, bu nedenle iyi bir KBB uzmanı tarafından da bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 50. Avatar

  Bahar

  23 Aralık 2016 at 22:23

  Merhabalar. Benim glum 1 yaş 1aylık 6aylıkken fark ettik reversible gecer dedi doktorlar. Ama hala boyun egriligi var . Tortikolis icin olan boyunluk almayi dusunyoruz. Onunla olurmu acaba tedavisi yoKsa amelyat sartmi. Ben yabanciyim. Bizim burda imkanlar yok. Tam kendi doktorunada gosteremedik. Oyle doktor bulamadik boyun egrilik var ama.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 09:29

   Bu durum için öncelikle bir nöroloji uzmanına gitmeniz gerekir. Tortikollisin farklı nedenleri olabilir.

   Kas sorununa bağlı olabilir, tümöral bir oluşuma bağlı olabilir, iyi huylu tortikollis olabilir.

   Bu durum nöroloji ve fizik tedavi bölümlerinde değerlendirilir.

   Daha fazla geciktirirseniz bu durum bu şekilde kalabilir de.

   Sebebin ne olduğunu bilmeden boyunluk takmak ve bu şekilde zamanı boşuna geçirmek doğru olmaz.

   Tortikolliste erken tedavi önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 51. Avatar

  Metin

  1 Ocak 2017 at 21:02

  MerhabalalaR benim kızım 18 aylık ve dogustan tortikolis hastası ve biz bunu 6 aylıkken fark ettik ve egzersizi yaptirmadik fakat üç aydır düzenli olarak egzersiz yaptırıyoruz.doktorlar yuzunde simetri bozukluğu olduğu icin ameliyat olması gerekiyor dedi.acaba ameliyat yaptirmalimiyiz yoksa egzersize devam mı edelim.cevabıniz için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2017 at 14:57

   Bu konuda buradan yaptırın ya da yaptırmayı demek doğru olmaz.

   Tortikollis kas sorununa bağlı ise ve yaptırılan egzersizler fayda sağlamıyor ise cerrahi tedavi erken dönem gerekli olabilir, çünkü tedavi geciktikçe çocuğun yüzünde şekil bozukluğu artabilir, bu da çocuk için gelecekte sorun haline gelebilir.

   Ameliyat kararının fizik tedavi ve nöroloji doktoru tarafından yapılan değerlendirmeler sonrası verilmesi gerekebilir.

   Her şey istediğiniz gibi olsun.

 52. Avatar

  Mustafa Koç

  17 Mart 2017 at 16:23

  Ben de tortikolis hastasıyım 10 yaşında amalıyat oldum damar kısalığı olduğu için şimdi 28 yaşındayım boynumdaki eğrilik düzeldi ama yüzümün sağ tarafı düzleşti sol tarafı şiş gibi duruyor suratımda simetri bozuklu var sizce tedavisi nedir ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 00:49

   Bu durum için sinir beyin cerrahisine ya da bir estetik cerrahisine danışmanız daha doğru olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 53. Avatar

  Cevdet

  18 Mart 2017 at 20:54

  17 yaşındayım tortikolis boyu eğriliği var ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 12:52

   Daha fazla zaman geçmeden fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanları tarafından durumunuzun değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü boyun eğriliğinin tedavisi geciktikçe iyileşme şansı da düşer.

   İyi yaşam dileğiyle.

 54. Avatar

  Murat dademir

  19 Nisan 2017 at 19:42

  Merhaba hocam 4 yaşındaki kizima tortikollis tehşisi koyuldu. İki ortapedi ve bir çocuk nöroloji doktoruna gosterdik. Hepsi ameliyat olması gerektiğini söyledi.acaba ameliyatsiz tedavisi mümkündür bu hastaligin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2017 at 13:06

   Tortikolliste bu duruma neden olan faktöre ve durumun şiddetine göre belli yaşlara kadar fizik tedaviler ile şans denebilir, ancak bazı durumlarda vakit kaybetmemek de bu durumun kalıcı olmaması için önemlidir.

   Bu durumu nöroloji, ortopedi ve fizik tedavi doktorlarının birlikte karar vermesi faydalı olur.

   Doktorlarınızla birlikte bu durumu değerlendirmeniz ve karar vermeniz daha doğru olur.

   ”Buradan bu tür ciddi durumlar hakkında yönlendirme yapmak mümkün değildir”.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 55. Avatar

  eeee

  22 Nisan 2017 at 05:04

  Herkese iyi günler, ben de doğuştan tortikollis hastasıyım ve 23 yasında ameliyat oldum. 100/% dÜzelme olmadıysa da yüzde 65-70 oranında düzelme var. Asimetri ameliyatı yaş olarak geç olduğum için minimum da olsa fark ediliyor.

  Ameliyatta kulak arkasından ve boyunun alt ucundan kas kesiliyor. Ameliyat toplamda 1 buçuk-2 saat sürüyor. Genel anestezi altında yapılıyor.

  Ameliyattan sonra yaklaşık 4 hafta boyunca sürekli boyunluk kullandım, yalnız son 2 hafta sadece yatarken taktım, gündüzleri çıkardım ve sürekli egzersiz yaptım. Ameliyattan sonra şikayet olarak benim kasılmalarım çok oldu ve yanağım uyuşuktu. Kasılmalarımın geçeceğini sanmıyordum, ama 1 aylık fizik tedavinin sonucunda geçti. Şu anda çok az düzeyde kasılmalarım var ve hayatı pozitif yönde etkiliyor. Ben ameliyat olalı tam 2 ay oldu ve Allaha şükürler olsun boyun hareketlerimde dahil olmak üzere bir rahatlama var.

  Korkusu olanlara umarım bu yazım yardımcı olur. doktorunuzu iyi seçin gerisi 2 aylık fizik tedavi zaten ve ameliyatı da cidden çok basit. Aklında soru işareti kalan bana [email protected] dan ulaşabilir..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2017 at 15:42

   Bilgilerinizi ve deneyimlerinizi burada paylaştığınız için teşekkürler. Bu bilgiler tortikollis sıkıntısı olanlara yardımcı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 56. Avatar

  Şerife Akarsu

  27 Nisan 2017 at 22:54

  Merhaba hocam 3 aylık kızım var…doğduğundan beri yüzündeki asimetri dikkatimi çekmişti sağ taraf yanağı daha dolgun ve az biraz sarkık sol taraf daha zayıftı son iki buçuk hafta önce de sağa sola rahatça çevirebildiği halde kucakta dik pozisyondayken kafasını sola doğru devrik tuttuğunu gördüm çocuk dr una götürdüğümde elle muayene etti ve kaslarda gerginlik veya kitlenin olmadığını söyledi.

  Fakat benim içime sinmedi, bu sefer bir ziyaret esnasında Ankara’da çocuk cerrahına götürdüm, dr ben yüzündeki asimetriyi tarif edince evet bir miktar var diyerek beni onayladı ve ultrasona yönlendirdi ultrasonda kaslarda herhangi bir sıkıntı çıkmadı, minik birkaç beze görüldü lenflerde onunda tedaviye ihtiyacı olmayacak kadar küçük olduğunu söyledi, ben eğer kaslarda herhangi bir eşitsizlik yoksa boynunu neden devrik tutuyor diye sorduğumda tortikollisten kaynaklanıyor kaslar eşit olsa da biri gergin olabiliyor dedi dr ve fizik tedaviye egzersiz için yönlendirdi fizik tedavi iki hareket gösterdi gün içinde 4 kez 10’ar defa yapın dedi, ben şimdi yapıyorum ama çocuk direniyor bu yüzden 4 defa değil de 2 defa 3 defa anca yapabiliyorum egzersizleri.

  Benim sorum şu tolikollis düzelse bile yüzündeki asimetri kalıcı mı, beni en çok tedirgin eden o üzüntüden sütüm azaldı çevremdekiler çok evhamlısın deyip bastırmaya çalışıyorlar beni yüzün asimetrisi nasıl düzelecek bir yol gösterin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 23:13

   Kızınızın yaşı henüz küçük olduğu için fizik tedavi ile düzelme şansı yüksektir, fakat fizik tedavi düzenli ve bilinçli yapılmalıdır. Bu konuda bir fizyoterapistten eğitim almanız faydalı olabilir. Bu durum için çocuğun yatarken kullanılması için yastıklar, boyunluklar gibi ortezler de vardır, doktorunuza sorarak bunlardan yardım almak faydalı olabilir, ancak bunları da bilinçli kullanmak gerekir (çünkü belli sürelerde ve zamanlarda kullanılması gerekebilir.) Bir fizyoterapistten yapabilecekleriniz hakkında doğru bilgiyi almanız faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 57. Avatar

  nigar

  13 Ağustos 2017 at 14:12

  merhaba benim cocugumda tortikoliz var dediler.sol boyun lateralda 26×9.7 mm olan intramuskulyar yerlesimli hematom tortikoliiz izlenilir. bebegimi hangi doktora goterim?cok korkuyorum gececekmı?egzersızler yapıyorum.yorumlari okudum birisi kanama yazmis riskli diyor benim cocugumda da boyle bir sey ola bilirmi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 22:32

   Nöroloji, beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirme yapılması gerekir. Egzersizlerin bir fizyoterapist kontrolünde yaptırılması gerekir. Fakat öncelikle sebep olan durumun cerrahi olarak ortadan kaldırılması da gerekebilir. Eğer tortikollise neden olan durum hematom ise öncelikle bunun tedavisinin yapılması gerekebilir.

   Sizin bu tanınızın hangi bölümde konulduğu ve size egzersizi hangi bölümün uzmanı önerdi bu da önemlidir (yani tortikollis durumu nöroloji, beyin cerrahisi ve fizik tedavi gibi alanlarda değerlendirilir).

 58. Avatar

  hülya tüfekci

  24 Eylül 2017 at 15:14

  (Tortikollis) sizi karşıma Allah çıkardı hocam öncelikle yaşım 24 daha ben küçükken 9 10 yaşlarında boynumdan travma geçirdim travma şu şekilde gelişti hocam dişimle kalın bir elektrik kablosunu soymaya kalkerken birden boynum tutuldu o yaşlarıma rağmen dün dibi hatırlıyorum dişimle kabloyu sıkarken birden dişimle kabloyu istemsiz şekilde çekince olanlar oldu boynum çok şiddetli bi acıyla tutuldu tabi ailem ozmanlar çok cahil olduğundan doktara götürmedi yatağa uzan geçer dediler ağrılar geçmesine geçti ama yaşım ilerlediğinde lise çağına geldiğimde yani 16 yaşımda sağ boyun kasımın diğer boyun kasıma göre kısa olduğunu farkettim farkeder farketmezde gençliğim zehir oldu hocam egzersiz filan derken saçlarım bembayaz oldu gençliğimi yaşayamadım şuan size gözlerim dolu bu yaşımda ağlayarak yazyorum egzersizler azda olsa duruşumu düzeltmemde fayda oldu ama hala sağ taraftaki boyun kasım gerginlik var geç farkedince egzersizde bi yere kadar fayda etti hocam kimsenin yampaya cesaret edemeyeceği egzersizleri yaptım kası açarım uzatırım belki diye ama faydası olmuyor artık ilk başlarda daha kötüydüm duruş açısından ölüm tehlikesi nerdeyse kasımı kopartacak egzersizler germeler yaparak azda olsa başarı sağladım duruşta ama hala gergin ve diğer sağlam olan kasıma göre kısa sağlam olan kasım kağıt gibi dümdüzken travma geçirdiğim tarafım sopa gibi elle çok kolay teşhis edilir tıp çok gelişti hocam youtubede bunun amaliyatlarını izledim bu kası amaliyatla uzatmak germek yada gevşetmek mümkün olması lazım artık artık dayanamıyorum hocam evden dışarı çıkamaz hale geldim işe güce gidemiyorum bunun tedavisi nasıl oluyor intihar derecisine geldim….hocam muayne oldum fakat amaliyattan çekiniyorum benimki doğumsal olmadığı için 10 yaşımda travmaya bağlı olduğu için ilk gittiğim doktor amaliyatla gergin olan tarafı uzatabiliriz yada kesebiliriz gibi şeyler söyledi ikinci gittiğim doktorda duruşunda bir şey yok egzersize devam edin dedin bana bu işin ehli olarak sadece şunun cevabını verirseniz Allah ne muradınız varsa versin şuanda çok kötü durumdayım ücretli öğretmenlik yapıyorum ve bu pskolojik sorunlarımdan dolayı atanamıyorum sınavlarımda başarı sağlayamaz oldum boynumun sağlam tarafı kağıt gibi dümdüzken sağ tarafım gergin bir çubuk gibi ve diğer kasıma göre biraz kısa bilmek istediğim bunun amaliyatı nasıl oluyor sadece bana amaliyat bilgisi verin maayne oldum fakat amaliyatın nasıl olduğunu soramadım belkide korktum scm kasına geç kalmış vakalarda nasıl bir amaliyat yolu seçiliyor hocam açık bi şekide cevap verirseniz sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2017 at 16:48

   TORTİKOLLİS, sternokleidomastoid (SKM) kasının kısalması nedeniyle boyunun tutulan tarafa doğru eğilmesi ve yüz ile çenenin karşı taraf omza doğru dönmesidir. Olguların erken dönemde tanınması, ebeveynler ile klinisyenlerin uyumu tedaviye yönelik müdahalelerin başarısında önemlidir. Tortikollis tedavisinde en uygun zaman 1-4 yaş arasıdır. 4 yaşından sonra tortikollis cerrahisi uygulanan hastalarda kraniyofasiyal asimetrinin tamamen geri dönmesi ve tatmin edici sonuçlara ulaşılması çok mümkün olmayabilir.

   SKM kasına bağlı oluşan tortikollislerin cerrahi tedavisine karar verilmeden önce bu durumun sınıflandırılması yapılır, bu nedenle uygulanacak cerrahi işlem, işlemin başarı oranı, uygulayacak olan cerrahın bu konudaki deneyimi gibi durumlar önemlidir.

   Cerrahi tedavide tek kutuplu veya iki kutuplu olarak uzatma, Z uzatma veya kasın radikal rezeksiyonu gibi cerrahi yöntemler uygulanabilmektedir. Uygulanacak cerrahi yöntemin seçiminde hastanın yaşı, eğriliğin şiddeti, fasiyal asimetri gibi ek bulguların varlığı göz önünde bulundurulur.

   Bu durumun, bu konuda uzman ve deneyim sahibi olan nöroşirürji ve fizik tedavi uzmanlarınca iyi değerlendirilmesi gerekir.

   Geçmiş olsun.

 59. Avatar

  gülbeyaz

  27 Eylül 2017 at 20:52

  merba iyi gunler bn 22 yasindayim boynumda egrilk var ve bn boynumu bi tarfa tam egebiliom ve donebiliom ama diger tarfa ne donebiliom ne tam egebiliom bunun tedavisi icin gecmi kalindi bilgi alabilrmiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2017 at 21:07

   Bir fizik tedavi ve nöroloji uzmanına muayene olmanızda fayda vardır. Tedavinin olup olmayacağı ya da işe yarayıp yaramayacağı bu durumun neden kaynaklandığına göre de değişiklik gösterebilir. Tortikollis için uygulanan tedaviler ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar başarılı olma şansı vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 60. Avatar

  Sedat

  29 Eylül 2017 at 20:05

  Hocam ben 13 yaşında tortikolis ameliyatı oldum fakat yüz ve omuz asimetrik bozuk düzeltmeşansı cerrahi ve ya farklı yöntem varmı.ve hangi uzmana gorukmeliyim.suan 36 yaşındayım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2017 at 09:21

   Bir estetik cerrahisine ya da beyin-sinir cerrahisine danışmanızda fayda vardır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon da gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 61. Avatar

  Misafir kullanıcı

  5 Haziran 2018 at 11:32

  Hocam 2,5 aylık bebeğim sürekli sağ tarafına yatıyor sola yatmıyor hiç doktoruna bu durumu söyleyince sol tarafın kasının kısa olduğunu gece badem yağıyla masaj yapmamı söyledi bebeğimi sağ tarafa yatırıp kasının gerginleştirmem mi gerek yoksa soluna doğru mu yatırmalıyım kafası eğri gibi duruyor bebeğim çok üzgünüm 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2018 at 19:11

   Fizik tedavi ve nöroloji doktorları tarafından değerlendirilmesi daha uygun olacaktır. Doktorlarınız size duruma göre daha doğru bilgiyi vereceklerdir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 62. Avatar

  Adsiz

  11 Ekim 2018 at 10:39

  Bebek 2 ayliq.. Tortikollis var. egsersizler kac ayindan Baslanmalidi? Simdi baslasam gec kalmamisim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2018 at 23:38

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 63. Avatar

  Sümeyra

  22 Mayıs 2019 at 15:38

  Benim kızımda biz 5aylıkken farkettik tortikolisi egzersiz 1buçuk yaşına kadar yaptık geçti denildi 2mmlik sağ boyun kası kısa şu an 4yaşında ama yine dağ boyun kası 2mm kısa çocuk cerrahı ameliyat dedi karar aşamasındayız sorum beyin cerrahına da gitmemiz gerekir mi bu durumda yoksa ameliyatı çocuk cerrahına mı yaptıralım boynu dağa eğri duruyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2019 at 21:36

   Konjenital (doğumsal) musküler tortikollis, yenidoğan ve çocukluk döneminde görülen bir kas-iskelet sistemi hastalığıdır. Doğumsal musküler tortikollis çocukluk çağında görülen tortikollisin en sık nedenidir. Sternocleidomastoid (SKM) kasın gerilmesi sonucu yüz ve çenenin boynun tutulan tarafına doğru eğilmesi ile karakterize bir görünüm ortaya çıkar.

   Algoritmalar ve tedavi kılavuzları konjenital musküler tortikollisli olguların yönetiminde başarılı sonuçlar elde edilmesi için multidisipliner (örn. fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, ortopedi uzmanı, beyin cerrahisi, çocuk cerrahisi gibi uzmanlıkların ekip olarak çalışması gibi) yaklaşımları önermektedir, yani tedaviden (ama konservatif ama cerrahi tedavi) başarılı sonuçlar alınması için bu durumun multidisipliner olarak takip ve tedavisi önemlidir.

   Konjenital musküler tortikollis (KMT) tedavisinde önerilen başlıca tedavi yöntemleri; izlem, fizik tedavi, boyun ortezi kullanımı, gergin kasa yönelik enjeksiyon işlemleri ve cerrahi girişimler şeklinde sıralanabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 64. Avatar

  Harun

  27 Temmuz 2019 at 00:09

  Ben 23 yaşındayım benim boynumun sol tarafına tortikolis tanısı kondu tedavisi için bilgilerinizi ve desteğinizi rica ediyorum ve detoks enjeksiyonu nerede nasıl yaptırabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2019 at 22:55

   Musküler tortikollisli olguların yönetiminde başarılı sonuçlar elde edilebilmesi için bu durumun erken dönemde tanınması ve tedavide multidisipliner yaklaşım son derece önemlidir.

   Musküler tortikollis tedavisinde önerilen başlıca tedavi yöntemleri; özellikle bebeklik veya çocukluk döneminde tanındı ise takip, fizik tedavi, boyun ortezi kullanımı, gergin kasa yönelik enjeksiyon işlemleri ve cerrahi girişimleri içerir. Tanısal görüntüleme yöntemleri ile elde edilen SKM kasının yapısal özellikleri ve doku içerisinde fibrozis miktarı, hastanın yaşı, baş eğriliğinin derecesi, tortikollise bağlı gelişen yüz-boyun ve omurga değişiklikleri izlenecek tedavi yöntemine karar verilmesi için büyük önem taşır.

   Bu konuda doktorlarınızdan (fizik tedavi, sinir beyin cerrahisi uzmanlarından) bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 65. Avatar

  Neziha

  6 Ocak 2020 at 20:03

  Merhaba bebegim üç buçuk aylık 1. ayında doktora getirdiğimde normal olduğunu söylemişti ve şuan halen boynu sola yatıyor eğrilik var düzelmedi ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ocak 2020 at 22:33

   Çocuk doktorunuza danışarak veya gerekiyorsa danışmadan çocuk nörolojisi, fizik tedavi uzmanı gibi uzmanlıklara da başvurmanız iyi bir yol olacaktır. İyi bir nörolojik ve fizik muayene gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git