Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Topuk Kırıkları Neden Olur? Kalkaneus Kırıkları Nedir?

Topuk (kalkaneus) kırıkları en fazla karşılaşılan tarsal kemik kırıkları olduğu gibi, tüm tarsal kırıklarının ortalama % 60'ını oluşturur. Topuk kırıklarının % 70-75'i topuğun arka eklem yüzünü ve subtalar eklem bütünlüğünü etkileyen eklem içi kırıklardır.

Topuk kırıkları en fazla karşılaşılan tarsal kemik kırıkları olduğu gibi, tüm tarsal kırıklarının ortalama % 60’ını oluşturur. Topuk kırıklarının % 70-75’i topuğun arka eklem yüzünü ve subtalar eklem bütünlüğünü etkileyen eklem içi kırıklardır. Subtalar eklemi etkileyen eklem içi kırıklar göz önünde bulundurulduğunda topuk kırıkları ortopedik cerrahi ve klinik sonuçları bakımından problemli bir kırık grubu olarak değerlendirilir.

Kalkaneus, ayağın yere bastığı topuk kısmında bulunan üstte de talus denilen ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Kalkaneusun bulunduğu bölge yük taşımada önemli bir yere sahip olduğu gibi, yüksekten düşmelerde vücudun en ağır travmaya maruz kalan kemiğidir. Bu nedenle kalkaneus kırıkları yüksekten düşmeler, trafik kazaları, spor yaralanmaları, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur. Ayrıca topuk kırığı uzun mesafe koşucularında da ani zorlamalar veya yüklenmeler nedeni ile de oluşabilir.

Topuk kırıkları belirtileri

Topuk kırıklarında şiddetli topuk ağrısı, ayakta morarma, şişme ve ayağın üstüne basmada güçlük, yürüyememe ve açık kırıklarda kanama, yara oluşması gibi belirtiler görülür.

Topuk kırıklarının teşhisi

Topuk kırıklarının tanısında genellikle yüksekten düşme ve sonrasında ayağın üstüne basamama öyküsü mevcuttur. Topuk bölgesinde ağrı, duyarlılık, şişlik, morarma ve ayağın normal görüntüsünün bozulması en açık bulgudur. Topuk kırıkları yüksek enerjili travma nedeni ile oluştuğundan beraberinde başka kırıklarda sıkça görülebilir.

Fizik muayene dışında direkt grafi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri de teşhis için kullanılır.

Sportif aktivite ile uğraşanlar uygun olmayan ayakkabı ile spor yaptığında stres kırığı denilen kırılmalarda olabilir. Bu stres kırıkları çok sinsidir ve başlangıçta o kadar belirgin bir ağrı olmayıp zaman zaman ağrı yapar ve ağrı giderek daha kalıcı hale gelir. Bu nedenle topukta meydana gelen ağrılarda mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmek gerekir. Stres kırığının kesin teşhisi genellikle manyetik rezonans görüntüleme ile konulur.

Topuk kırıklarının tedavisi

Topuk kırığı ilk görüldüğünde hastanın ayağının şişliğini en aza indirmek için kompresyon bandajına ya da basınçlı ayak pompasına konulması ve bacağın yükseltilmesi gerekir. Topuk kırıklarının tedavisi ortopedi-travmatoloji uzmanları tarafından yapılır.

Topuk kırıkları öncelikle ideal olarak röntgen ve bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ile analiz edilir ve bu analize göre tedavi planı yapılır.

Topuktaki kırık eğer çok ayrılmamış, yer değiştirmemiş bir kırık ise alçı tedavisi uygulanabilir. Fakat, topuk kırıkları genellikle yüksekten düşme sonucu oluştukları için, topuk kırıklarında ciddi derecede bir ezilme oluşur ve topuk kemiği bir pinpon topu gibi ezilir. Böyle bir durumda topuk kırığı alçı ile tedavi edilirse genellikle iyileşmez. Günümüzde topuk kırıklarında (özellikle ayrışmış ve parçalı kırıklarda) altın standart  cerrahi tedavidir. Günümüz teknolojisinde cerrahi olarak tedavi edilen topuk kırıklarında 2 ay gibi bir zaman sürecinde hastalar iyileşme aşamasına geçebilirler, ancak parçalı kırıklarda iyileşme süreci ve hastanın ağrısız basmaya ve yürümeye başlaması daha uzun (1-2 yıl gibi) bir zamanı kapsayabilir.

Topuk kırıklarının iyileşme süreci nedir?

Topuk kırıkları iyileşme süreci

Topuk kırıkları iyileşme süreci

Topuk kırığı ortopedistlerin tedavi etmekte oldukça zorlandıkları travmalardır. Topuk kırığı aslında ameliyat ile tedavi edilir. Eskiden topuk kırıklarını ameliyat ile tedavi etmekten kaçınılır idi. Fakat günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde topuk kırıkları ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Herhangi bir kemiğin kaynaması yaklaşık 6 haftadır. Topuk kemiğinin kaynaması da 6 ile 12 hafta kadar sürebilir. Çok ayrışmamış, yer değiştirmemiş kırıklar 4-6 hafta gibi bir zaman sürecinde kaynayabilir. Lakin ciddi ayrışmış kırıklar 3 ay gibi bir sürede kaynar.

Yanlış tedavi edilen topuk kırıkları düzelir mi?

Topuk kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar ile oluştuğu için çok ciddi bir ezilme ve ayrışma söz konusudur. Bu tip kırıkların en önemli tedavisi cerrahidir. Fakat cerrahi tedavi karmaşık, zor ve deneyim gerektiren bir tedavi yöntemi olduğu için doktorlar bazen alçılama yöntemini tercih ederler.

Bu alçılama yöntemiyle yeterince iyileşmeyen topuk kırıkları hastanın yaşamı süresince yere bastığı zaman ağrı çekmesine ve ayakkabı giyme zorluklarına neden olabilmektedir. Bu tip kırıklar, ihmal edilmiş ya da uygun tedavi edilmemiş topuk kırıklarıdır. Bu kırıkların daha sonra tedavi edilebilmesi mümkündür. Bu yanlış tedavi edilmiş topuk kırıkları cerrahi olarak tedavi edilebilir, ancak bu ameliyat kırık ilk oluştuğunda yapılan ameliyat kadar kolay olmamakla birlikte yinede iyi sonuç alınabilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Topuk ağrısı neden olur
 2. Ayak bileği kırıkları neden olur
 3. Ayak tarak kemiği kırıkları nedenleri ve tedavisi
 4. Ayak parmak kırıkları nedenleri ve tedavisi

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Topuk kırığı ağrıları ne zaman geçer
 2. Topuk kırığı sonrası genel seyirim...
 3. Yüksekten düşme sonucu topuğumu kırdım
 4. Sağ ve sol topuk çatlağı

341 Yorum

 1. Adsız

  10 Mart 2015 at 14:41

  TeAekkurler aciklama gayet yeterli.maalesef doktorlarimiz bu kadar genis aciklamiyor

  • Enes

   16 Mart 2016 at 09:15

   Hocam meraba yüksekten düşme sonucu topuğmda parçalı kırık oluşmuş… amelyat oldum… ayağım aşağı doğru sallandırınca morarıyo ne zaman geçer.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    16 Mart 2016 at 22:02

    > Yüksekten düşme sonucu oluşan parçalı topuk kırıkları oldukça zor iyileşen kırıklardır. Ayağı aşağı doğru salınca kan toplandığı için morama olması normaldir. Ayak alçıdan çıkmış ise, yürümeye başlamışsanız ara ara ayağı ve bacağı yastık üzerine koyarak dinlendirmek faydalı olur. Ortopedi tedavisi bitti ise belki fizik tedaviye de gitmek gerekebilir.

    > Fizik tedavi iyileşme sürecini hızlandırabilir. Morarma bazen 6 ay bir yıl bile sürebilir. Topuk kırıklarının iyileşme süresi 1-2 yıl alabilir. Sabırlı ve güçlü olmak önemli. Proteinli beslenmek, kaliteli karbonhidratlar tüketmek, kalsiyumlu beslenmek faydalı olur. Sigara kullanımı kırık kaynamasını geciktirir. Bu nedenle sigara kullanımından kaçınmak gerekir.

    > Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

    • Halil

     6 Kasım 2016 at 15:11

     hocam benim topuğum kırıldı. Ameliyat olduğum doktorum topuğuma 12 tane vida taktı. Gerekirse takacağim demişti. Benim size sorun şudur.

     12 tane vida olduğu için. Spor yapabilir miyim? Yol-Yarış bisikleti sürebilir miyim? Sürebilir isem türkiye turuna çıktığım da bir sıkıntı olur mu? Bu arada ameliyat 1 1.5 ay önce oldu.

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      9 Kasım 2016 at 10:22

      Topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır ve iyileşme zaman ister. 12 vida takılan bir topuk kırığı parçalanmış kırık olmalı ve parçalanmış kırıklar zor toplanır, bu nedenle iyileşme de 2-3 yıl sürebilir.

      Kırığın yerine, derecesine, şiddetine, uygulanan işleme, iyileşmenin seyrine göre de iyileşme süresi değişebilir.

      Yarış bisikleti sürmek ya oldukça zaman ister ya da bu tür aktiviteler belli bir zaman kısıtlanabilir ya da uygun ayakkabı ile bunları yapmanız izin verilebilir.

      Şimdiden bu konuda buradan net bir şey söylemek zordur.

      Bunları zamanı geldiğinde doktorunuz size söyleyecektir zaten.

      Her şeyin istediğiniz gibi olması ve geçmiş olması dileğiyle.

  • Servet sevinc

   22 Şubat 2017 at 16:51

   Bacağımin oval kemik üzerine makina dusdu 2 hafda oldu dokdor çatlak var dedi ama benim topukda morluk olusdu sebebi ney hocam

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    23 Şubat 2017 at 16:05

    Darbe nedeni ile damar ezilmesi veya tıkanması oluşmuş olabilir, doktorunuza bu durumu bildirmeniz de veya acil servise başvurmanızda fayda vardır.

    Geçmiş olsun.

 2. Adsız

  30 Mart 2015 at 18:05

  topuk kırıkları çok tehlikeli oluyor mu? yani sakat kalma riski falan oluyor mu ki?

  • Metin

   24 Kasım 2015 at 16:59

   DEGERLİ HOCAM ..
   Size daha once yazmıştım 3 buçuk ay önce kalkanus kırığı ameliyatı oldum 9 tane vida taktilar ameliyattan 2 ay sonra o vidalari çıkarttılar şuan için hersey ağrılar dışında normal sadece yara yerimin iyileşmesini bekliyorum geçen hafta kontrole gittiğimde doktorun gayet güzel kaynamış kemikler dedi
   1.. Vidaların erken çıkarılması bir sorun yaradırmı
   2…Arabamı çok özledim taksi kullanabilir miyim 🙂

   Saygilar sevgiler

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    25 Kasım 2015 at 01:17

    Kalkaneus kırıklarında ortalama iyileşme süresi 3-4 aydır. Eğerken düzgün bir kaynama görmüş olsaydı vidaları çıkartacağını sanmıyorum. Gerçekten iyi bir kaynama olmuş ki artık vidaya bir ihtiyaç kalmamış. Yine de üstüne basarken çok dikkatli olun. Son kontrolden sonra doktorunuz size araba kullanabileceğini söyledi ise kullanabilirsiniz. Ve araba kullanmanızı o kadar engelleyecek bir durum değil. Sadece ayağınızın reflekslerinin iyi olması ve rahatlıkla ayağınızı itip geri çekebilmeniz gerekiyor. Eğer böyle bir durum var ise kullanabilirsiniz.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    25 Kasım 2015 at 11:59

    Sanırım açık yara vardı ve iyileşmiş. Bu çok iyi bir gelişme, dileriz devamı gelir. Durumun ne olduğunu ve ne kadar süre sonra günlük yaşama döneceğinizi doktorlarınız karar verecektir. Kemikler kaynamaya başladı ise vidaların erken çıkarılması çok sorun yaratmaz. Araba kullanmayı başlamak ayağın iyileşme derecesine göre değişebilir. Bu süre 6 ay, 1 yıl veya daha uzun zaman alabilir. Burada önemli olan yaranın iyileşmeye, kemiklerin kaynamaya başlamış olması.Doktorunuzun önerilerini uymaya gayret gösterin. Tekrar geçmiş olsun.

    • Birsen

     15 Mayıs 2017 at 10:37

     Benim ayak topigum biraz ilerisi kirilmis yuksekten dustum. 3 hafta alcida kaldi alciyi cikardilara ama 12 hafta parmak ucu dahi olsa yurumoyeceksin dedi doktor alci cikinca rontgen yada mr cekilmedi cok korkuyom iylesirmi koltuk degnegi ile yuruyunce mosmor oluyor ve sisiyor ekstra bilgilendirirseniz sevinirim

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      18 Mayıs 2017 at 22:06

      Yüksekten düşme kazalarından sonra meydana gelen topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır. Bu kırıklar parçalı kırık olduğunda cerrahi müdahale gerekir. Fakat parçalı olmayan, çok fazla ayrışmamış kırıklarda alçı tedavisi yeterli olabilir ama 3 haftalık alçı sonrası en az 6 hafta kadar daha ayağı yük vermeden korumak önemlidir. Bazı kırıklarda alçı tedavisi 6 hafta bile sürebilir.

      Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde kırık tam kaynamadığı için yerinden oynayabilir ve tekrar tedavi uygulanması gerekebilir. Koltuk değneği ile yürürken morarma kan akımının aşağı toplanmasından kaynaklanır genellikle, ara ara ayağı yine yastık üzerinde tutmak morarmayı ve şişliği azaltmada faydalı olur.

      Yine bu durumlar için doktorunuzdan bilgi almanız da önemlidir, çünkü kırığın durumunu, tam olarak yerini, şiddetini, eşlik eden başka yaralanmaların olup olmadığını doktorunuz daha iyi bilmektedir.

      Topuk kırıklarından sonra bu morarmalar, şişlikler, ağrılar, batma hisleri (kırığın yerine, şiddetine, eşlik eden diğer yaralanmalara göre değişmekle birlikte) şikayetler 6 ay 1 yıl kadar sürebilir.

      Geçmiş olsun.

     • Birsen

      25 Ağustos 2017 at 08:44

      Hocam benim topuk kemigim kirildi 4 bucuk ay once doktor 3 hafta alcida tutu ve alci cikardi ama uc ay guc vermedim bir bucuk ay once yuru yavas yavas guc ver dedi ama yuruyom cok zor bastigim zaman agri beynime vuruyor hele sabahlari ayin 5 sinde tekrar gidicem filim cekilecek ben buranin doktorlarina guvenmiyirum fizigede gidiyom normalmi gec yurumem cevaplarsaniz sevinirim cok tskler

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      27 Ağustos 2017 at 01:01

      Kırık parçalı kırık ise ağrılar, şişme, morarma gibi durumlar 1 yıl bile devam edebilir. Topuk kırıkları topuk karmaşık bir yapıya sahip olduğu için oldukça zorlu kırıklardır. Eğer parçalı kırık değilse ve sadece alçı tedavisi uygulanmış ise bu ağrılar sinir basısına bağlı, yanlış kaynamaya bağlı veya kireçlenmeye bağlı da olabilir veya tam kaynamamış da olabilir. Kırığın yanı sıra bağlarda da yaralanmalar oluşmuş olabilir de.

      Kontrole gitmenizde ve kırığın durumunun anlaşılması için tekrar röntgen çekilmesinde fay da vardır.

      Geçmiş olsun.

   • muhammet

    5 Kasım 2016 at 22:29

    Hocam ameliyetı hangi hastanede yaptırdınız?

 3. Adsız

  29 Nisan 2015 at 16:54

  ARKADAŞLAR BENİMDE TOPUGUM KIRILDI 2 SENE ÖNCE .5 AYRI DOKTARA GÖSTERDİM. 4 Ü AMALİYAT DEDİ 1 Rİ BEN BUNA AMALİYAT GEREK GÖRMÜYORUM DEDİ.DR. BENİ KORKUTTU AMALİYAT ŞART DEDİLER KİREÇLEME YAPAR DEDİLER .BEN AMALİYATTAN YANA DEĞİLDİM. VE KARAR VERDİM.AMALİYAT OLMADIM.ÇOK ŞÜKÜR ŞİMDİ İYİYİM.MUTLAKA BİRKAÇ DR. GÖSTERİN.SİZE TAVSİYEM BALTALİMAN SADECE KIRIKLAR İLE İLGİLENEN HASTANE VAR. BEN ORDA TEDAVİ OLDUM.AMALİYAT OLSAYDIM NASIL OLURDUM ŞİMDİ KİM BİLİR.MALİYAT OLACAK DR. KALÇADAN KEMİK ALIP DESTEK YAPABİLİRİZ.PLATİN TAKABİLİRİZ.PARA TUZAĞI İNSANA DEGER YOK

 4. Adsız

  1 Mayıs 2015 at 14:18

  Benimde topuğum kırıldı ve kırılması yetmedi kalmadı ezildi. Çünkü ben yüksekten düştüm ve 2 sene oldu ameliyat ile toparladılar. Fakat hala ağrı ve şişlik devam ediyor. Benim ayak bileğimin ve topuğumun arasında yerleşmiş çiviler var ve bu çivilerden dolayı ayağım bir türlü düzelmiyor. Benim durumum farklı oldukça ağır bir kaza zor toplanmış bir ayak bileği ve topuğum var belki bu yüzdendir. Doktorum şişlik için hiç bir şey söylemiyor ve olur öyle diyor. Zor bir durum düzelmesini istiyorum. Allah bu durumda olanlara kolaylık versin.

 5. Adsız

  20 Haziran 2015 at 23:01

  Merhabalar Kosovadan yaziyorum bende 6 hafta once kaza gecirdim dustum topugumu kirdim rontgen cektiler hemen alciya aldilar 6 hafta tasidim sonra cektiler ama siskinlik var yine rontgen cektiler iy dedi topug yerinde ama baska bir ortopede gitim o dedi ki nasil hemen ameliyat yapmadilar sastim simdi senin gibi 4 doktor ameliyat demis biri hayir demis bana bu hekimin ismini verebilirmisin bide hastane ismi cok tesekurederim sevgi ve saygilarimla.Kosova

 6. Adsız

  21 Haziran 2015 at 05:57

  Topuk kırıkları zor kırıklardır. Özellikle ağır bir travma nedeni ile oluşan topuk kırıkları oldukça zor toparlanmakta ve zor iyileşmektedir. Kalkaneusta kırığa neden olan etkenler aynı derecede topukta bulunan yumuşak dokuları da etkiler. Türkiye'de çok ezilip dağılmamış topuk kırıkları bazı hastanelerde alçıya alınarak tedavi edilmektedir. Deneyimli bir ortopedistin yapacağı cerrahi tedavi de başarılı olabilmektedir. Topuk oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu nedenle topuğun ayrıntılı görüntülenmesi için genellikle bilgisayarlı tomografi tetkiki en önemli teşhis yöntemidir. Topuk yaralandıktan sonra deneyimli bir ortopedist tarafından hemen en kısa zamanda düzeltilerek alçıya alınır ise başarılı olabilir. Ancak alçı ile tedavi edilen topuk kırıklarında ilerleyen dönemlerde kireçlenme riski daha yüksektir. Cerrahi tedavinin genellikle ilk üç hafta içinde kırık hatları belirgin iken yapılması gerekir. Benim tavsiyem iyi bir ortopedi uzmanına gitmektir. Geçmiş olsun.

 7. Adsız

  23 Haziran 2015 at 08:35

  Cok sagolun,siz doktor siniz galiba.Bir soru daha bana fiziksel tedavi baslamami soyledi dr.ama sol ayagimda siskinlik var morarma yok rengi iy cok az yani tedaviya baslayabilrmiyim bide siskinlik hep mi kalir ayagimda? Cevap icin cok tesekurederim.Kosova

 8. Adsız

  23 Haziran 2015 at 10:55

  Topuk kırıklarında ameliyat yapılmadan alçıya alındığında 4-6 haftalık alçı tedavisi sonrası alçı çıkarıldıktan sonra gereken durumlarda ayak üzerine yük verilerek aktif eklem hareketi egzersizleri uygulanır. Eklem içi topuk kırığı olan hastalarda yük vermeden önce bilgisayarlı tomografi, emar ve röntgen gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak kırığın kaynamış olduğundan emin olunmalıdır. Kırıkların doğru kaynadığından emin olunduktan sonra aktif eklem hareketlerine başlanabilir. Alçıya alınan ve uzun süre alçıda kalan kırıklar sonrası görüntüleme yöntemleri yapıldıktan sonra mutlaka bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve uygun tedaviyi görmenizde özellikle kireçlenme oluşmaması için önemlidir. Topuk kırıklarında şişlikler, kırığın tipine ve ağırlık derecesine göre 3-6 ay bazende bir sene bile devam edebilir. Fizik tedavi doktoruna baş vurursanız size uygun olan egzersizleri ve yapmanız gerekenleri önerecektir. Ayak şişlikleri için genellikle su tedavisi faydalı olabilir. Ayak 5 dakika ılık, 5 dakika soğuk suda tutularak 20 dakika kadar bu şekilde uygulama yapılır ve sonrasında ayağı minderler üzerine bir miktar yukarıda tutarak 20 dakika kadar dinlendirilir. Bu uygulama şişliklerde etkilidir. Tekrar geçmiş olsun.

 9. Adsız

  23 Haziran 2015 at 14:20

  Bi daha bana yardimci oldugunuz icin candan tesekurederim hocam Allah saglinizi versin.Kosova

 10. Onur Demir

  9 Temmuz 2015 at 22:59

  annem şeker hastası ve 5 aydır topuk kırığı var 3 doktora gösterdik sonuç alamadık

  • Adsız

   10 Temmuz 2015 at 09:39

   Kırıkların iyileşmesi yapılan tedaviye, hastanın yaşına, kırılan kemiğin bölgesine ve kırığın tipine göre değişebilir. Kırıkların iyileşmesi bazen 3-4 ay bile sürebilir. Bazı kırıklarda kaynama süresi 6-9 ay kadar beklenir ve kırık 9'uncu ayda halen kaynamamış ise cerrahi tedavi gerekebilir. 9 ay süresince kaynamamış kırıklar psödoartroz olarak tanımlanır ve bu durumun tedavisi cerrahi olarak yapılır. Doğru ve tam kaynamayan kırıklar sonucu şişme, ısı artışı, kızarıklık ve hafif yük vermede bile ayakta ağrı olur. Şeker hastalarında kırıklar, yanıklar, yaralar gibi sorunlar daha zor ve geç iyileşir. Kırığın iyileşmesini ağrı kesici ilaçlar, kortizonlu ilaçlar, kırık bölgesinde enfeksiyon oluşması, kemik erimesinin başlaması, yeterli beslenememe, sigara, alkol kullanımı ve şeker seviyesinin kontrolsüzlüğü olumsuz etkiler. Kırıkların iyileşmesinde fizik tedavi de önemlidir. Bu nedenle birde iyi bir fizik tedavi doktoruna gitmek gerekebilir. Topuk kırıkları sağlıklı ve genç insanlarda bile zor iyileşen kırıklardır.

 11. muhammet meşe

  11 Temmuz 2015 at 23:39

  Merabalar bende 2 ay once yuksekten dustum iki topugimda kirildi hemde dagilmis bir bicimdeydi ameliyat oldum 45 gun sonra yurumeye basladim vida ve atel taktilar kiriklarin resimleri var atel takilmis halide merak edene gosterebilirim ufak bi siskinlik var okadar kontrole gittimde doktor cok sasirmistii ayagimi gorunce allah onlardan razii olsun

  • Adsız

   12 Temmuz 2015 at 10:43

   Çok geçmiş olsun. Topuk kırıkları zorlu kırıklar olduğu için iyileşmesi de zor oluyor. Sizde iyileşme olduğu için sevindim. Bu gibi kırıklarda doğru doktoru bulmak ve doğru tedavinin uygulanması çok önemli. Tekrar geçmiş olsun.

  • muhammet meşe

   12 Temmuz 2015 at 21:46

   Hocam cok tessekkurler bir sey daha sormak istiyorum konulan civiler alininca o civilerin bosluklari nasil dolduralacak onu cok merak ediyorum

  • Adsız

   13 Temmuz 2015 at 15:08

   O çiviler alınınca yerine bir şey konulmaz. Eğer konulacak durumda ise hala zaten o çivileri çıkarmazlar.

  • ONUR CAN

   14 Ağustos 2015 at 18:12

   Merhaba benimde topuğum kırıktı. 2 vida atıldı. Kaynaması kaç ay sürer acaba.

  • Adsız

   15 Ağustos 2015 at 10:06

   Kırıkların kaynama süresi kırığın yerine, durumuna, yaşa, beslenme durumuna ve tedaviden sonra seyrin iyi gitmesine göre değişebileceği gibi, genellikle 6 ile 10-12 hafta arasıdır. Zor kırıklarda hastanın günlük yaşamına dönmesi yaklaşık 3 ay sürebilir. Kırık bölge zamanında ve iyi tedavi edilmiş ise kaynadıktan sonra bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz ve gerekiyor ise fizik tedavi ile eklem hareketini, kas gücünü ve kas fonksiyonlarının düzene girmesi sağlanabilir.

  • ONUR CAN

   15 Ağustos 2015 at 12:49

   Hocam teşekkür ederim. İlgide yazan arkadaş 45 günde kalktım diyince bir umutta bende oluştu. Birde hocam benim kırığımın çok parçalı olduğu söylenmişti sadece 2 adet kanüllü vida atıldı bu topuğun arkasından. İyileşmede buda yeterli olurmu. Bakıyorum bazı ameliyatlarda doktorlarımız puzzle gibi topuğu platinle vida ile toplamışlar. Birde acaba aksama kalırmı. Gerçekten zor bir kırıkmış topuk kırığı.

  • Adsız

   15 Ağustos 2015 at 18:27

   Topuk kırığının tipi ne olursa olsun en az 10 hafta kadar ayağa yük vermemek gerekir. Yürümeye başladıktan sonra destek için özel bir bastona ve/veya özel bir ayakkabı ya da ayakkabı içine giyilen afo olarak adlandırılan bir orteze ihtiyacınız olabilir. Bunu takip eden fizik tedavi ya da ortopedi doktorunuz size önerecektir. Tam olarak iyileşme yaralanmadan sonra 1 yıl civarı sürebilir. Genelikle yüksekten düşenlerde ve çok parçalı kırıklarda ve 5-6 vida takılan kırıklarda ayakta küçük bir aksama, sinir hasarı ya da kırığın şiddetli olması nedeni ile kalabilmektedir. Fakat sizdeki kırık daha hafif olmalı ki, az vida takılmış. Doktorunuz bir şey kalmaz demiş ise herhalde kalmaz. Fakat bazen kırıklarda aralı aralı ağrı 2-3 yıl bile sürebilir. Umarım iyi olur.Tekrar geçmiş olsun.

  • ONUR CAN

   18 Ağustos 2015 at 18:39

   Çok sagolun hocam. Haftaya 6. Hafta kontrolüm var. Gelişmelerden haberdar ederim.birde afo dediğiniz ortezi inceledim.çok güzelmiş. Tüm hastalara uygulanabilirmi.sanırım yükü topuğa vermeden yürümeyi saglıyor. Kaç haftadan sonra kullanabiliriz.

  • Adsız

   19 Ağustos 2015 at 09:45

   Ayak ve ayak bileği ortezleri ayağı konumlandırmak amacı ile, ayak ve ayak bileğini saran termoplastik malzemeden yapılan ortezlerdir ve bu ortezler (PAFO) olarak adlandırılır. Bu ortezler her hastaya özel alınan alçı ölçülerine göre yapılır. Ortezler, ekstremitenin ya da gövdenin işlevini yerine getirememesi nedeni ile kullanılır. Kırıklardan sonra ortez kullanımı alçı çıktıktan sonra başlar. Ayağın kontrolünü sağlamak için ve ayağa yük vermemek için bu ortezlerin kullanımı önemlidir. Ayak fonksiyonu tam olarak geri gelene ve doktor kullanmana gerek yok diyene kadar bu ortezler kullanılabilir. Alçı çıktıktan sonra fizik tedavi de önemlidir.

  • ONUR CAN

   26 Ağustos 2015 at 13:34

   Hocam bugün 6. Hafta kontrolüne gittim durum aynı dediğiniz gibi 45 gün daha alçıya devam, yük vermek yok, herşey yolunda denildi. Aslında siz en az 10 hafta demiştiniz ama burada ilk yorumu yazan arkadaş 45 günde kalktım diye yazınca umutlanmıştım.Moralim bozuldu birazcık. Birde bu 45 günden sonra aksayarakta olsa yürüyebilirmiyim. Bileğimi oynatabiliyorum, parmaklarımda his var ama ateli açınca bileğin altı öyle cansız güçsüzki bu ayak bir daha nasıl yürüyecek diyor insan, son olarak bu pafo dediğiniz ortezi bu aşamada neden önermiyor doktorlar.teşekkür ederim kıymetli yorumlarınız için.

  • Adsız

   26 Ağustos 2015 at 19:40

   Kırık çeşidine göre alçının durma süresi de değişir. Doktorunuz kırığınız hakkında daha çok bilgiye sahip olduğu için size en doğru bilgiyi veriyordur. Moralinizi yüksek tutmaya çalışın, çünkü görüldüğü kadar kötü değildir. Eminim daha iyi olacaksınız. Sadece biraz gayret ve sabır gerekli. Bileğinizi oynatabiliyor ve parmaklarınızı hissedebiliyorsanız alçı tamamen çıktıktan sonra rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Ayağınız ilk başta tabii kullanılmadığı için güçsüz olacaktır. Ayak egzersizleri ile ayağınızı en baştan inşa edeceksiniz. Gelişim yavaş olabilir fakat sabırla geliştirmeye devam edeceksiniz. Endişeye mahal yok, sadece biraz sabır gerekli. Halk dilindeki adı ile AFO ise genelde düşük ayak sorunu olan hastalara verilir. Bir kırığı çok yüksek olanlara. Doktorunuz daha iyi bildiği için buradan bir şey söylemem doğru olmaz. Tekrar geçmiş olsun.

  • ONUR CAN

   1 Eylül 2015 at 15:24

   Hocam meraba. Bugün ameliyatımı yapan hocamla görüştüm. Bugun ameliyat olalı 50.günümdü. Geçen haftaki filmime bakıp kırık kaynamış dedi. Alçıyı çıkar. 10 gün egzersiz yap 60. Gün yük ver dedi. Nasıl egzersizler tavsiye edersiniz.aslında bir yerde okumuştum kırık kaynadıktan sonra yük vermek iyileşmede katkı saglıyor diye. Birde kaynayınca yük verdiğimde atma durumu olmaz değilmi. Kaynayınca olay bitmiştir sanırım.

  • Adsız

   2 Eylül 2015 at 10:25

   Öncelikle gözün aydın, işin zor tarafını atlattın sayabiliriz. Doktorun kırık kaynamış dedi ise mutlaka kaynamış olmalı ki yoksa öyle söylemezdi. 60'ıncı gün 8 hafta oluyor, yük vermeye başladığında çok aşırı da yüklenmemek gerekebilir. Yapacağınız egzersizleri doktorunuz söylemiş olmalı. Eğer söylemedi ise arayıp sorarsanız daha uygun olur. Çünkü ayağın kırık tipi, kaynama derecesi, hareketleri kaç tekrar ve günde kaç defa uygulayacağınız hakkında en iyi bilgiye doktorunuz sahip. Bunun için fizik tedaviye gitmeniz gerekir mi doktorunuza sormalısınız. Gerekmiyor ise yapmanız gereken hareketler ve uygulamalar hakkında doktorunuzdan bilgi almanız çok daha uygun olur ve düzenli ve dikkatli uygulamanız önemli. 10-15 günlük egzersiz tembelleşen kasları ve eklemleri çalıştırmak için yeterli olabilir. Yük vermeye başladığınızda ilk başlardan ağrıda artış olabilir. Bu ağrılar için ayağı 20 dakika kadar ılık suda tutup sonra yastık ile yüksekte 20 dakika tutmak iyi gelebilir. Tekrar geçmiş olsun.

  • ONUR CAN

   11 Eylül 2015 at 16:13

   Hocam meraba, topuğa 60. Günümde yük vermeye başladım onun öncesi bilek hareketleri yaptım. Dairel bilek hareketi çok zor. Yük verirken çok zorlanıyorum. Değneksiz yürüyemiyorum. Fiziğe gittim bayram sonu başlayacak.yürürken değneksiz yük verirsem çok ağrı oluyor. Bu ağrılar ne zaman geçecek.ben hemen eskisi gibi olsun deniyorum ama değneksiz yürümeyi çok istiyorum.

  • Adsız

   12 Eylül 2015 at 10:43

   Topuk kırıklarında 3 aylık olduktan sonra bile birkaç ay daha basarken ağrılar olabilir. Fizik tedaviye başladıktan sonra iyileşme süreci hızlanır. Fizik tedavinizi ihmal etmeyin. Basarken bir süre daha dikkatli olmanızda fayda var. Tekrar çok geçmiş olsun.

  • ONUR CAN

   6 Ekim 2015 at 14:12

   Hocam meraba bugün kırığın tam 12. Haftası geçen hafta Devlet hastanesinde fizik tedaviye başlandı. 15 gün phyback ve ayak hareketleri tedavisi görücem.hocam aksama ve ağrım var. Değnek kullanmıyorum. Ayakkabısız daha kötü yürüyorum. Bilekte ağrı çok var. Birde dairesel harekette çok zorlanıyorum bileğimin hareketinde.öne arkayayı rahat yapıyorum. Sol ayagım sanki yürümeyi unutmuş gibi. Sizin tavsiye edeceğiniz hareket yada tedavi varmı. Bu ağrılarım ne zaman geçer acaba.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    10 Ekim 2015 at 15:14

    Tekrar geçmiş olsun. Topuktaki kırık çok ağır bir kırık olduğu için bu ağrılar ve zorlanmalar 6 ay, 1 sene bile sürebilir. Fizik tedavide yapılması gerekenler yapılıyordur. Kırığın tedavisi sırasında platin takılmış ise çevirme hareketleri kısıtlı olacaktır. İmkan var ise üniversite hastanesi fizik tedavi bölümünde tedaviyi devam ettirebilirsiniz. Fizik tedavi 2-3 ay sürdürülebilir. Uzun süre hareket ettirilmeyen kaslar ve eklemler sağlam vücutta bile hareket yeteneğini kaybeder ve bu durum normaldir. Zamanla hareket ettikçe düzelir. Allah yardımcınız olsun.

  • ONUR CAN

   11 Ekim 2015 at 00:58

   Hocam meraba topuk kırığı ameliyatı olalı yaklaşık 3 ay oldu. Aksayarakta olsa yürüyebiliyorum.birde 10 gündür phyback fizik tedavisi görüyorum. Bileğimde çok agrı var. Fırsat buldukça egzersizde yapıyorum. Dokrorum topuk çökmesi olabilir dedi neyseki röntgende böyle bir durum yokmuş. Bu çökme riski hep varmı ve birde bu ağrı ve aksamalar ne zaman geçer.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    11 Ekim 2015 at 12:53

    Öncelikle morali yüksek tutmak gerekir. Topuk kırıklarında ağrı kırığın tipine, şiddetine ve yerine göre 1-2 sene bile aralı aralı bile olsa devam edebilir. Aksama durumu da yine kırığın ağırlık derecesine göre 2-5 sene veya kalıcı küçük aksaklıklar şeklinde devam edebilir. Fizik tedavi ve fizik tedavide yapılması önerilen hareketlerin düzenli yapılması ve azimli olmak gerekir. Ayakta 30 adet kemik ve eklem vardır ve bunlar zaman içerisinde travmalara bağlı, yanlış basmaya bağlı, yanlış ayakkabı seçimine bağlı çökme yapabilir. Bu durum için doğru basmaya çalışmak ve doğru ayakkabı kullanmak önemli. Ayakkabı seçimi için doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

  • Emrah Toptas

   11 Nisan 2016 at 10:54

   Cok geccmis olsun benimde ikisi kirikti parcalanmis halde 6 ay basamadim uzerine 🙁

  • Atila Altıntop

   23 Ağustos 2017 at 18:12

   Topuk ameliyatı nerde oldunuz

 12. KARA BEYAZ

  27 Temmuz 2015 at 17:19

  Hocam yaklasik 2 ay once kalkaneus ta topukta bi kirigim olustu tedavi olarak kirik dagilmamis diye alci onerildi ve simdi alci cikti kaynamis dendi 15 20 gun sonra yurursün denildi ama 1 hafta oldu basamiyorum ne yapmam gerekir simdiden teşekürler

  • Adsız

   27 Temmuz 2015 at 19:04

   Eklem dışı kırıklar eğer ayrışmamış kırık ise ameliyat edilmeden alçı ile tedavi edilir. Hastanın kırık tipine göre 4-6 hafta arası ayağa yük verilmemesi gerekir. Kırığın kesin kaynayıp kaynamadığı bilgisayarlı tomografi ve emar filmlerinde daha net belli olur. Doktor bu filmleri istemiştir zaten. 2 ay süresince alçıdan kalan ayak kasları zayıflamıştır. Bu nedenle ilk başlardan basmakta güçlük çekilir. Bunun daha kolay olması için fizik tedavi görmeniz gerekebilir veya evde doktorun önerdiği kasları tekrar çalıştıracak egzersizler yapılması gerekecektir. Bu durumu doktorunuza danışarak ne yapmanız gerektiğini öğrenmeniz daha doğru olur. Kırıkların tam iyileşmesi bazen ve bazı durumlarda birkaç yıl bile sürebilir. Geçmiş olsun.

 13. adsız

  16 Ağustos 2015 at 17:27

  Mrb hocam ben 20 önce yüksekten düştüm ayak topugum parçalı kırılmış ama açıldı bunu görmeyip et ezilmesi dediler 3 4 güne kalkarsin diyip gönderdiler 9 gün sonra ozele gittim bilgisayar tomografi sinden sonra gördüler 15 gün sonra özel hastanedeki doktor aradı ameliyat dedi numune Hastanesindeki tüm ortopedici lere gösterdim hepsi ameliyat dedi ve biz yapamayız dediler korktum şimdi ne yapacam bilmiyorum

  • Adsız

   17 Ağustos 2015 at 10:05

   Yüksekten düşmelerde genellikle parçalı kırıklar oluşur. Kırıklarda ağrının yanı sıra ayakta şişlik, morarma da olur. Kırıklar en başta şişlik nedeni ile anlaşılmayabilir. Ayrıca kırıklar küçük kemiklerde olmuş ise bu durum daha zor anlaşılır. Birden fazla doktor kırık var diyor ise biri yanılsa diğeri yanılmaz. Topuğun talus kırıkları genellikle cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Kırıkların tedavisi kırığın tipine ve yerine göre değişebilir. Kırıklarda genellikle bilgisayarlı tomografi tetkiki ile doğru tanı konulabilir. Fakat gereken durumlarda emar filmi de istenebilir. Topuk kırıkları zor kırıklardır. Ameliyat sonrası da o kadar çabuk iyileşmez. İyi bir ortopedi veya birde gerekir ise fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. Fakat kırık bölge tedavi edilmez ise ağrı ve şikayetler geçmeyebilir veya o şekilde kaynasa bile belli bir zaman sonra tekrar ameliyat olmanız gerekebilir. Çok geçmiş olsun. Dilerim doğru tedavi yapılır.

   • adsız

    26 Ekim 2015 at 19:34

    Meraba hocam karışıklık olmasın diye bana verdiğiniz bilginin altına yazmak istedim benim alcim çıktı yaklaşık 34 gün oldu ilk alçı çıktığında doktor bastırma di şimdi pas dedi ama ben çok korkuyorum ağrı olacak diye bide ayağımi baktığım zaman bilegim çok ağrıyor bacagim açıdan çıktı ama hala eski haline de gelmedi doktora gittim rom ayakkabıyla yürü dedi ağrıları hiç duymadı bişey demedi gönderdi ben ne yapacam şimdi hocam bi yardım edin??

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Ekim 2015 at 22:19

     Tekrar geçmiş olsun. Topuk kırıklarında alçı çıktıktan sonra kırık ağır ise ayak düşüklüğü olmaması için ilk baştan koruyucu ayakkabı ile yürümeye alıştırmak gerekebiliyor ve bu nedenle direkt olarak basma önerilmeyebiliyor. Doktorunuz artık basabilirsin demiş ise yavaş yavaş basmaya alışmakta fayda var. Ağrı ve şişlik ilk başlardan kırığın tipine ve yapılan tedaviye göre 6 ay 1 yıl bile devam edebilir. Alçıda 1-2 ay kalan vücut kısmında genellikle zayıflık ve değişiklik olması normaldir. Bu durum yürümeye başladıktan sonra kasların tekrar çalışmaya başlaması ile zamanla düzelecektir. Fakat eski haline dönme yaşadığın travmanın şiddetine ve yapılan tedavinin ağırlığına göre 1-2 seneyi bulabilir. Fizik tedaviye gitmemiş iseniz, fizik tedaviye gitmek gerekebilir. Tekrar çok geçmiş olsun.

  • adsız

   18 Ağustos 2015 at 19:40

   Hocam dün akşam 8 suların da ameliyata girdim 45 dk sürdü ve çıktığımda kapalı ameliyat olduğumu 2 tane küçük vida taktığıni söyledi doktorum alçı ya almışlardı uyandığım da 6 hafta sonra alçiyi çıkaracağını parmakları mı oynatmami söyledi bugün sabah eve gönderdi fakat benim şu an canım yanıyor ayağım yanıyor tabanı sızliyor başka şehirde olduğum için ameliyatı sürekli gidemem ne yapayım hocam şimdi ben bi de 6 ay sonra Vidalari çıkaracağını söyledi vidalar çıktığında ayağımi basabilecek miyim

  • Adsız

   18 Ağustos 2015 at 21:37

   Merhaba, öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Ameliyatı yapan doktor kontrol ederse daha iyi olur ama eğer başka bir çareniz yoksa bulunduğunuz yerde ki ortopedi doktoruna görünmenizde de pek bir sakınca görmüyorum. 6 hafta iyi bir süre. Daha uzun sürdüğü de oluyor. Alçı çıktıktan sonra size ayağınızın üstüne yavaş yavaş basmayı önereceklerdir. Sakın acele etmeyin ve acıyacak diye de korku yaratmayın. Ağrılar bir süre sonra azalacak ve uzun bir süre sonra hiç kalmayacaktır, telaşa mahal yok. Vidalara gelirsek de durmasında pek bir sakınca yok ama 6 ay gerçekten kısa bir süre, eğer doktorunuz bu süreyi temin ettiyse, oldukça şanslı görünüyorsunuz. Ve son olarak da parmaklarınızı olabildiğince çok oynatın, kireçlenme olmasın. Bir de alçı çıktıktan sonra ayak bileğiniz de bir kısıtlanma olacaktır ama kısa bir süre içerisinde düzgün egzersizler ile o kısıtlamayı ve kireçlenmeyi giderebilirsiniz.

  • adsız

   19 Ağustos 2015 at 06:58

   Hocam bilginiz ve Yardımınız için çok teşekkür ederim.bi soruyu daha öğrenmek istiyorum bu vidalar çıkınca hemen basabilecek miyim yoksa yine mi bekleyeceğim aslında korkuyorum ama doktorum çıkmasının daha iyi olacağını kendisinin böyle bişey yaşamış olsa cikartiracgini söyledi bana bu durumu bi anlatabilir misiniz acaba

   • Şule

    18 Ekim 2015 at 20:45

    Ya bende yüksekten düştüm ameliyatla Çivi taktılar 35 gün sonra çıkardılar ama ben daha yeni ayağımın üzerine basmaya başladım ve ayak bileğimin Dışa doğru yan taraf çok Ağrı yapıyor basınca ve 4 ay oldu ve bu hafta içi kontrolüm var 1 ay önce doktorum % 70 kaynadığını söylemişti acaba sekme olurmu doktor Um olmayacağını söyledi ben bundan korkuyorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     19 Ekim 2015 at 00:15

     Çok geçmiş olsun. Topuktaki kırığı sabitlemek için çivi takılmış olmalı ki çıkarmışlar. Daha ağır kırıklarda genellikle takılan platin ya da çiviler kalıcı olabiliyor. Kırık ağır bir kırık olmadığı için takılan çiviyi çıkarmışlardır. Ağrı yürümeye devam ettikçe 6 ay 1 sene kadar sürebilir. Aksama kalacak olsaydı çiviyi çıkarmazlardı. Doktorunuz aksamanın kalmayacağını söylüyor ise büyük ihtimalle böyle bir risk yoktur. Kontrolden sonra fizik tedavi önerebilir. % 70 oranda kaynama olması iyi bir sonuç. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmek önemli. Tekrar geçmiş olsun.

  • Adsız

   21 Ağustos 2015 at 23:18

   Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim ve sağlıklı günler dilerim. Eğer vida çıkacak duruma geldiyse, yani topuğunuz da ki kemikler iyice sağlam bir hale bürünmüşse vidalar çıkabilir ve çıktıktan hemen sonra basabilirsiniz hatta. ama öyle acele edip koşmaya çalışmayın tabii =) Eğer zaten kırık kötü durumda ise vida çıkmaz, vida çıkıyor ise de zaten kırık mükemmel haldedir ve basmanız herhangi bir sakınca olmayacaktır. Ve inanın doktorunuz bu yönde haklı. Durması size pek bir zarar vermez, daha garanti olur. Yine doktorunuz daha iyi bilir ve eğer çıkabilecek durumda olursa çıkarır. Siz bu süre içerisinde kemikleri gerekli besinleri tüketerek güçlendirin. (Günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere bir bardak süt içebilirsiniz.)

 14. Adsız

  24 Eylül 2015 at 07:00

  Hocam merhaba ayak tarak kemiğim kırılmıştı 21 gün alçıda kaldı 4 gündür değil korluyorum basamıyorum ve şiş şuan normal mi bide ne zaman artık basabilirim

  • Adsız

   1 Ekim 2015 at 09:03

   Ayak tarak kemiği kırıklarında ayağın alçıda kalma süresi 3-4 hafta civarıdır. Alçı çıktıktan sonra ayakta yük vermeye bağlı şişlik bir süre devam eder. Bu durum zamanla normale dönecektir. Doktorunuz basmanızı söylemiş ise alıştıra alıştıra basabilirsiniz. Kısa yürüyüşler ayak kaslarının tekrar çalışmasında faydalı olur. Gün içinde 1-2 kez yüksek yastık üzerinde ayağı 20 dakika kadar dinlendirmek şişlik için faydalı olur. Yürüdükçe şişlik olması 2-3 ay bile sürebilir. Çok geçmiş olsun.

 15. Adsız

  30 Eylül 2015 at 13:26

  Selam benim topuğum yaklaşık bir yıl önce yüksekten düşme sonucu kırıldı doktor ceviz gibi dağıldığını söyledi sadece bana alcı tedavisi uyguladılar devlet hastanesinde.daha sonra özel bir hastanede başka bir doktara gittim bir yıldırda sürekli gidiyorum şimdi amaliyat gerektiğini kemiği birleştireceği bu söylüyor ne yapmalıyım sizce ilmalımıyım

  • Adsız

   1 Ekim 2015 at 09:18

   Öncelik çok geçmiş olsun. Yüksekten düşme sonucu topuk kırıkları özellikle dağılmış kırıklar oldukça ağır kırıklardır. Dağılmış kırıklar genellikle alçılama yöntemi ile değil, açık ameliyat ve vidalama yöntemi ile tedavi edilir. Topuğun dağılmış olduğu ayakta ödem var iken çekilen filmlerde çok fazla belli olmayabilir. Topuk kırıkları bilgisayarlı tomografi ile daha net anlaşılabilir. Alçı tedavisi dağılmış kırıklarda genellikle tercih edilmez. Ezilmiş topuk kırıkları alçı ile tedavi edilir ise iyileşmeyebilir. Kaymış, dağılmış, ezilmiş topuk kırıkları genellikle ameliyat yöntemi ile tedavi edilir. Kolaylık ve acil şifa dileğiyle.

 16. onder can

  1 Ekim 2015 at 20:30

  Meraba benim topugum sekiz ay önce yüksekten düşme sonucu kırıldı ameliyat oldum belimden kemik aldılar vida koydular ama dikişlerin birazı henüz kapanmadı biraz da his etme problemi var cıplak ayakla yere bastıgımda sanki batıyo ve hala şişiyo ne zaman normale döner acaba bu problemler

  • Adsız

   2 Ekim 2015 at 08:56

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Yüksekten düşme sonucu meydana gelen topuk kırıklarında hasar oldukça büyük olur. Fakat 8 aydır dikişler kapanmış olmalıydı. Bu durum hakkında doktorunuza danışmanızda fayda var. Hissetme problemi, şişlik ve basınca batma sorunu yaklaşık 2 sene bile sürebilir. Bu tür yaralanmaların iyileşme süreci oldukça uzundur. Akşamları ayağa su terapisi (5 dakika ılık, 5 dakika soğuk) suda 20 dakika kadar tutmak ve sonrasında yastık üzerinde ayağı 20 dakika kadar dinlendirmek şişliklerde ve ağrıda fayda sağlar. Normale dönme kırığın yerine, tipine ve şiddetine göre 2 ile 5 sene arası sürebilir. Ayağın iyileşmesinin hızlanmasında fizyoterapi tedavisi olumlu etki yapar. Mümkün ise fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi alabilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun.

 17. ayşenur clk

  2 Ekim 2015 at 18:01

  mrhb. ilk olarak rabbim herkese acil şifalar versin inş. hocam 4 gün önce 2 metre yüksekten düştüm ve acile kaldırıldım. o gece acilde tomografi sonuçlarıma bakıldı ve birşeyin yok dendi.ertesi gün sol ayağım şişti ve üzerine basamadımığım için dev. hast. gittim tekrar tomografiye bakan dr. topuğumun 3 yerinden kırıldığını ve ameliyat olmam gerektiğni söyledi. üniversiteye yolladı ve ayağıma atel takıldı.ertesi gün ameliyat olma düşüncesiyle öğretim üyesi prof. olan doktara göründüm. rötgen istedi ve tomografiyede baktıktan sonra kalkanüs kemiğimin kırıldığını ameliyat olmama gerek kalmadan düzelebileceğini söyledi. tabi çok mutlu oldum. ayagımda şuan atel var ve agrılarım devam ediyor. fakat nette okuduklarımdan sonra tedirgin oldum. topuk kemiği ameliyat olmazsa yanlış kaynayabilir yada ileride kireçlenme olur tarzında yazılar gördüm. acaba ayağımın bu şekilde iyileşme ihtimali varmıdır? eski haline sorunsuz geri dönermi ? yoksa farklı bir doktora gidip ameliyat olmalımıyım ? tşk ederim…

  • Adsız

   2 Ekim 2015 at 22:19

   Kalkaneus, ayağın yer ile temas eden topuk kısmında bulunan üst kısmında ve talus denilen ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Üniversite hastanesinde daha iyi teşhis yöntemleri kullanılmıştır büyük ihtimalle. Kalkaneus kırığı eklem dışı kırık ve ayrışma yok ise alçı ile tedavi edilebilir. Kırık sonradan sorun çıkarır ise yeniden cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir. Doktorunuz kırığın tipine, yerine ve şiddetine göre tedavi planını yapmış olmalı. Net görüntü alınabilmesi için bilgisayarlı tomografi oldukça etkili bir yöntemdir. Yanlış kaynama ve kireçlenme bazen kırıklarda görülebilen bir durumdur. Özellikle kireçlenme ameliyat ile tedavi edilen ve vida takılan kırıklarda bile oluşabilmektedir. Alçı tedavisi sırasında uzun alçıda kalan eklemler bu dönemde kireçlenme yapabilir. Alçı çıktıktan sonra hemen doktorun önerdiği egzersizler başlanır ya da fizik tedavi görülür ise kireçlenme riski daha düşük olur. Ayağın eski haline dönmesi 1-2 sene bile sürebilir. Fizik tedavi görmek bu sürecin hızlanmasında faydalıdır. Kırıkların sorun çıkarması görülebilen bir durumdur. Dileriz her şey iyi olur. Çok geçmiş olsun.

 18. ayşenur

  11 Ekim 2015 at 00:54

  slm 2 hafta oldu alçıya alınalı… ağrılarım geçti çok şükür fakat ayağımı oynattığım zaman kemiğin oynadığını hissediyorum bu normal birşey midir ? bazen ayakta kalmam gerektiğinde yanma oluyor. çok zor geçiyor bu süreç 3 ay nasıl dayanıcam hocam.çıkarıp atasım var alçıyı 🙁 ayağımın topuk kısmında atel var sadece, gevşedi acaba tekrar hastahaneye gidip yeniden atel taktırsam sorun olurmu? tşk ederim 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2015 at 13:33

   Topuk kırıklarında alçıda kalma dönemi 8-12 hafta arasında değişir. Şimdi alçı alınmış, atel takılmış ise bu zorlu süreç biraz daha hafiflemiş olmalı. Atel gevşemiş ve ayak alçının içinde oynuyor ise doktorunuza gitmenizde fayda var. Tekrar atel takılabilir. Kontrol edildikten sonra ayağın durumuna göre karar verilebilir. Yanma ve ağrı bir süre devam edecektir. Topuk kırıklarında kırığın derecesine göre ağrı ve yanma 1-2 sene sürebilmektedir. Doktorunuzun önerilerini dinlemekte fayda var. Alçı tamamen çıktıktan sonra fizik tedavi görmek iyileşme sürecinde fayda sağlar. Allah kolaylık versin.

   • Hatice

    22 Nisan 2018 at 02:04

    Hocam merhaba ben yaklaşık birbuçuk ay önce yuruken bilegimo burktum ve ayağım basamadim röntgen çekindim topukta küçük bir çatlak oluşmuş dedi kırığa çok yakın dedi dr.ayağım dizime kadar alçıya alındı 1 ay sonra alçı çıkarıldı dr bana ayak bilekligi ile 20 gun daha başmamalısin dedi ama ben hafif bir agirlik verdiğimde hala ayağımda topuk ve aşık kemiğinde ağrım var ve ayağa kalktığımda ayağım şişiyor morariyor ve karincalanma oluyor normal mi ???
    Bu süreç dağ ne zaman böyle devam eder aç henüz 4 aylik bu bebeğim var ve onunla ilgilenmekte çok güçlük çekiyorum .
    Van yardımcı olursanız Çok sevinirim hocam teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     25 Nisan 2018 at 22:16

     Çatlaklar da kırıktır aslında (ayrışmamış kırıklardır). Çatlaklar zamanla iyileşir. Ayakta kalındığı sürece birkaç ay şişme, morarma, ağrı olabilir. Gün içinde ara ara kalp hizasında tutarak dinlendirmek morarma ve şişliği azaltabilir. Topuk oldukça karmaşık bir yapıdır. Kırığın geliştiği kemiğe göre iyileşme süreci değişebilir. Kırık sırasında kemiklerde anatomik olarak bozulma oluşmuş ise sinir basısı oluyor olabilir. Şikayetleriniz geçmez ise doktorunuz ile tekrar görüşmeniz gerekebilir.

     Geçmiş olsun.

 19. Şule

  19 Ekim 2015 at 00:27

  Ewet hocam ama % 70 dediği zaman basamıyor dum 10 gündür basmaya başladım değnekleri atmadım ama bide hocam Çevremdekiler neden bu kadar uzun sürdü neden kalkmadın yürümen Lazım dı diyince psikolojim bozuluyor çok teşekkür ederim ilginiz için

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ekim 2015 at 08:28

   Artık basmaya başladığına göre % 80-90 kaynamış olmalı. Doktorunuz koltuk değneklerini kullanmayın, tam basın diyene kadar koltuk değneklerinden yardım almaya devam etmek doğru olur. Topuktaki kırıklar oldukça zor kırıklardır ve hiç bir şey karşıdan söyleyenlerin dediği kadar kolay değildir. 4 ayda iyi bir gelişme. Devamının daha iyi olması dileğiyle.

 20. Şule

  19 Ekim 2015 at 12:01

  Tamam hocam çok teşekkür ederim kusura bakmayın. Sizi rahatsız ettim iyi günler

 21. ayşenur

  24 Ekim 2015 at 18:59

  mrhblar. hocam 1 ay oldu… durum stabil süreç devam ediyor.. durup durup birşeyleri merak ediyorum malum durumdan dolayı. 2 sorum var 1. hocam ayak parmaklarımı oynatsam kan dolaşımına etkisi olurmu? yoksa zararlı mıdır? 2. ise sigara kullanıyorum,azaltmaya çalışıyorum fakat çok sıkılıyorum. sigara içmem kalkanüs kemiğimin kaynama süresini uzatırmı ve büyük bir zararı var mıdır? paranoyak etti bu durum beni 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2015 at 21:54

   Öncelikle tekrar geçmiş olsun. Ayak alçıda 1 ay veya 2 ay daha kalabilir. Parmaklar alçının dışında kalıyor ise sakince oynatmanın bir zararı olmaz. Kan dolaşımı için el desteği ile bacağı da sakin sakin egzersiz yaptırmak ta faydalı olur. Kırık olan bacağa yük vermeden doktorunuz başka şekilde önermedi ise evin içinde kısa yürüyüşler yapmanın da faydası olur. Fakat topuğa ve ayağa dikkat etmek önemli. Kontrolllerinizi ihmal etmeyin. Beslenme de önemli protein ve kaliteli karbonhidrat içerikli beslenmek gerekli. Mümkün olduğunca sigaradan uzak durmaya çalışmak ta kırığın kaynamasını geciktirmemek için oldukça önemlidir. Başka bir şeyler ile oturduğunuz yerden uğraşarak sigarayı unutmaya çalışın. Kendinizi meşgul edecek hobiler ile uğraşabilirsiniz. Ayrıca sigara kan damarlarının tıkanmasına da neden olabilir. Özellikle hareketsiz kalındığı bu dönemde. Acil şifa dileğiyle.

 22. tekin

  26 Ekim 2015 at 20:12

  hocam merhaba.benim topuğumda 3 sene önce yüksekten düşme sonucu parçalı kırık oluştu.kırık sayısı her doktorda farklılık gösterdi.en son 8 kırık var denmişti.bitürlü iyiyleşmediği için iyileşmediği için 3 farklı doktora 1 er senearayla 3 defa ameliyat oldum.son ameliyattan sonra yara yerinde enfeksiyon oluştu.5 ay kadar iltihap geldi sonra geçti.ameliyatların hepsindede vidalama yöntemini kullandılar.doktorlarıda uzun araştırmalarım sonunda seçtim.Ama hala topuğumdaki şiş inmiyor ağrı geçmiyor.2 defa 30 ar seantan fizik tedavi gördüm.bitkisel tedaviler denedim.bioenerji uzmanına bile gittim.baston desteği almadan yürüyemiyorum.artık doktorlar dahil ümidimi ve güvenimi kaybettim.ne yapacağımıda bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2015 at 22:00

   Öncelikle çok geçmiş olsun. İlk ameliyat zor yapılmış olmalı ki topuktaki kırık tam toparlanamamış. Farklı doktorlara gitmekten ziyade ameliyatı ilk yapan doktora gitmek daha doğru olabilirdi. Çünkü bu tür durumlarda sürekli farklı doktorlara gitmek durumu daha çok zorlaştırır. Tekrar tekrar ameliyat yapıldığında da enfeksiyon riski artmaktadır. Topuk kırıkları çok ağır olduğunda ameliyat sonrası herşeye rağmen 2-5 sene bile zor toparlanan kırıklardır. Bitkisel yöntemlerin çok fazla denenmesi çok doğru değil. Fizik tedavide verilen egzersizleri evde düzenli olarak devam etmek daha doğru olur. Bu tür durumlarda zamana bırakmak ve gerekli egzersizleri devam etlmek doktor değiştirip durmaktan daha doğru olur. Ağrı ve şişlik için akşamları ayağı 20 dakika kadar 5 dakika ılık, 5 dakika kadar soğuk suda tutarak terapi yapmak ve sonrasında ayağı yüksek yastık üzerinde dinlendirerek kan dolaşımını hızlandırmak faydalı olabilir. Fakat doktorunuzun önerilerini de dikkate almanızda fayda var. Önemli olan tekrar enfeksiyon kapmamasına dikkat etmek. Bunun yanı sıra sigara kullanımı var ise bırakmaya çalışmak, beslenmede dengeli protein ve kaliteli karbonhidratlı besinler ile beslenmek, ağrıya rağmen evde de her gün düzenli olarak fizik tedavide yapılan egzersizleri aynı sürede yapmaya çalışmak gibi yöntemleri ihmal etmemek oldukça önemli. Allah kolaylık versin.

 23. mithat özaraz

  3 Kasım 2015 at 20:27

  Ben iki yil once yuksekten duşme kalkaneus kemiğimi kirdim 12 parça platin taktilar enfeksiyon kapti yaram kapanmadi platinlari çikardilar bir turlu iltihap kesilmedi her bir damla iltihap geliyor hiç ağrimsizim yok fakat beni duşunduren iltihap flimden sora ölu kemik parçalari mevcut onlari çikarmak lazim korkuyorum beni aydinlatirsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2015 at 00:06

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Topuk kırıkları oldukça zor ve komplikasyon riski yüksek olan kırıklardır. Özellikle bu kadar çok vida takılması gereken kırıklar daha da ağırdır. Yüzeysel enfeksiyonlarda kırık bölgeye konulan plak veya vidalar, yara iyileşmesi ve kırığın kaynaması sağlanana kadar alınmayabilir. Derin ve ciddi enfeksiyonlarda uzun süreli antibiyotik tedavisi, ölü dokuların (kemik dokusu gibi) temizlenmesi, implantların (vidaların) çıkarılması ve serbest yumuşak doku grefti (kemik doku, kırkırdak doku, bağ dokusu gibi) tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ağrı sızı kalmadığına ve iltihap azaldığına göre iltihap önleniyor olabilir. Ölü kemik dokuları temizledikten sonra kemik ekimi yapılabilir. Yani ölü kemik dokuların temizlenmesi gerekli ise bu tedavi doktorunuz veya doktorlarınız tarafından uygulanacaktır. Önemli olan enfeksiyonun durdurulması. Tekrar ameliyat ile kalan işlemleri düzeltmeye çalışacaklardır. Yaralı bölgenin temizliği ve dikkatli olmak çok önemli bu gibi durumlarda. Doktorlarınızın söylediklerini uygulamaya çalışmanızda fayda var. Allah yardımcınız olsun.

 24. Enver enver

  5 Kasım 2015 at 20:30

  Hocam iyi gunler ben yaklasik 10 gun once 3 m den atlama sonucu sol ayagimin kalkaneus kemigini kirdim sag ayagimda agri yapiyor doktor 45 gun durcak dedi hic onemsemedi fakat bazi yorumlara bakiyorum 4-6 hafta arasi diyo45 gunluk rapor verdi 45. Gun cikarsam direkt basabilirmiyim ? Yoksa zorlanmalar olcak mi ? Cunki isim soforluk ? Yasim 21

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2015 at 01:35

   Öncelikle geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. Ağrının olması doğal bir şey. Bu tarz kırıklarda ağrı bazen 2 yıl sonra dahi olmaya devam edebiliyor. Hatta ağrının yanında şişlik ve morarma dahi olabilir. 45 gün sonra çıkartıldığında ki bu baya bir uzun süre demek oluyor. Yani bu süre içerisinde durumunuzda bayağı değişiklik olacaktır. Ve 45 gün sonra direkt basmanız mümkün olabilir. Tabii yine de üstüne çok ağırlık vermemek gerek. Özetleyecek olursam, 45 gün sonra pek bir zorlanma olmayabilir. Sadece psikolojik yönü olacağı için basarken çekinebilirsiniz. Ama çok yük vermeden alışmaya gayret gösterin. Ve şöförlük sırasında bir sorun çıkaracağını sanmıyorum. Tekrar geçmiş olsun.

   • Enver enver

    7 Kasım 2015 at 00:45

    Hocam tekrar cok saolun tesekkurler

 25. ayşenur

  11 Kasım 2015 at 17:17

  merhabalar kalkanüs kemiğim kırılalı 1.5 ay oldu. prof Dr. 3 ile 8 ayda iyileşirsin demişti. özele değilde devlet hastanesine gittim bugün film çekildi kemiğim kaynamış,hiç bir problem gözükmüyor dedi dr. ateli çıkarttı.çok şaşırdım sevindim tabiki. 1 ay kadr üzerine basmamı ve sıcak soğuk pres yapmamı söyledi. bu kadr kısa sürede kaynaması normal mi. fizik tedaviyede gerek yok dedi dr. bn anlamadım bu işi sanki hiçbişey olmamış gibi davrandı. ayağımı yere basınca arka baldırım kasılıyor. acaba bu süreç normalmi. iyileştimmi bn gerçekten yoksa dr yanılıyor labilirmi illa üni hastahanesinemi gitmeliyim. tşk ederim

 26. ayşenur

  11 Kasım 2015 at 17:28

  hem sizde mesela alçıda 1 2 ay kalabilir demiştiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Kasım 2015 at 11:35

   Tekrar geçmiş olsun. Demek olyor ki alçı tedavisi bitmiş. Topuk kırıklarında alçılama süresi kırığın yerine, derecesine ve şiddetine göre de değişiklik gösterebilir ve süreç 6 ile 12 hafta arasında değişebilir. Doktor mutlaka çekilen radyografilere göre bakarak alçıyı çıkartmıştır. Birbuçuk ay bazı kırıklarda ideal bir süredir. Kaynamış olarak görülmüş ise korkmaya gerek yok. Sıcak ve soğuk kompres ayağın ödem yapmasını önleme amaçlı verilmiştir. 1 ay kadar üzerine basmamaya dikkat et denilmiş bu nedenle koltuk değneği yardımı almanızda fayda var. Kaslar uzun süre hareketsiz kaldığı için tekrar hareket edene kadar bu tür kasılmalar olabilir. Çok aşırı ağrı, şişlik yok ise önemli bir şey olmamalı. Ayağa yük vermeden destek alarak aralı aralı bacak egzersizleri ve parmaklarını oynatmanızda fayda var. Tekrar kontrole gittiğinizde doktora yapılması gereken egzerszileri sormak doğru olur. Şimdilik basmaya izin verilmediği ve tam kaynama süresi dolmadığı için egzersiz önermemiş olabilir. Fizik tedavi, gereken durumlarda önerilebilir. Doktorun tavsiyeleine uymaya çalışın. Beslenmeye dikkat etmek ve sigara kullanmamaya çalışmak önemli. Dileriz en kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz.

   • ayşenur

    12 Kasım 2015 at 12:24

    Dr. Egzersiz hareketleri yapmamı söyledi ayağım suyun içindeyken.ama korkuyorm bn biraz daha geçsn istiyorm.hocam dr.’un yanındayken aklıma gelmiyor bazı şeyler eve gelince bnde size soruyorm.Ayağıma sürmem için krem verdi.ayağım çok az şiş ve mor.ağrı çok hissetmiyorm.ayağıma kremledikten sonra bandaj sarsam olurmu.açık olması rahatsız ediyo beni.çorap çok sıkı giyemiyorm.

   • ayşenur

    12 Kasım 2015 at 12:28

    Bu arada çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     13 Kasım 2015 at 01:32

     Doktorunuz su terapisi yapmanızı söylemiş, Su terapisi genellikle 5 dakika ılık, 5 dakika soğuk suda ayağı 20 dakika kadar tutarak yapılır. Doktor başka şekilde önermiş ise o şekilde yapmanızda daha önemli. Çok fark etmez. Su terapisinden sonra ayağı yüksek yastık üzerinde sırt üzeri uzanarak 20 dakika kadar dinlendirmek hem kan dolaşımında hemde ağrıyı hafifletmede etkili olabilir. Bu işlem doktorunuz tarafından başka şekilde önerilmemiş ise günde 2 kez yeterli olabilir. Ayağı krem sürdükten sonra krem kuruyunca çok sıkmadan bandajlamanın bir zararı olmaz. Fakat ara ara açık kalsın ve cilt hava alsın. Sıkan bir şeyler giymek kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyebilir. Tekrar geçmiş olsun.

 27. Metin

  12 Kasım 2015 at 22:35

  DEGERLİ HOCAM.. BEN 06.08.2015 GUNU PARÇALI KALKANUS KIRIĞI AMELİYATİ OLDUM 9 TANE VİDA TAKİLDI BİR HAFTA SONRA YARADA DOKU KAYBI OLUŞTU VE DİKİSLER ACILDI DOKU TEMİZLEME YAPİLDI YARA YERİ BUYUK OLDUGU İCİN YARANİN KAPANMASİ İCİN VAKKUM MAKİNESİ BAĞLADİLAR İKİ AY HASTANEDE VAKKUM MAKİNESİNE BAGLİ OLARAK BEKLEDİM İKİ AY SONUNDA DOKTOR AYAGIMDAKİ PLAK VE VİDALARI 10.10.2015 TARİHİNDE YARA CABUK KAPANSİN DİYE CİKARIP DİKİŞ İLE KAPATTI
  ANCAK YARA YERİNDEN GUNDE BİR DAMLA SIVI AKIYOR BU NİRMALMİDİR VE İYİLEŞMEM NEKADAR ZAMAN ALIR
  SAYGILARIM İLE

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Kasım 2015 at 11:49

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Topuk kırıkları çoğunlukla zorlu kırıklardır. Bazı hastalar biraz daha kolay atlatır iken, bazı hastalarda zorluklar çıkmaktadır. Vakum yardımlı yara örtüm yöntemi, enfekte yaraların bakımında bölgesel fayda ve hızlı yara iyileşmesini sağlayan bir yöntemdir. Ortopedi cerrahisinde en karışık durum olan yumuşak doku kayıpları ve enfeksiyonlar hem hastalar hemde ortopedistler için sıkıntılıdır. Vakum tedavisi sonlandırılmadan önce gelen akıntının yeteri kadar az olması ve yapılan bakteri tahlillerinde bakterinin görülmemesi göz önünde bulundurulur ve basit kapatma işlemleri ile yara kapatılabilir. Bu normaldir. Akıntı azalmış olmalı ki doktorlar bu yüzden vakum tedavisini sonlandırmışlardır. Yara tamamen iyileştikten sonra tekrar cerrahi işlem gerekebilir. Fakat burada amaç önce yaranın iyileşmesidir. Bu tür tedavilerin takip süresi ve tekrar düzeltme işlemleri gibi tedaviler gerekebilir ve tedavi süreci 6-11 ay veya daha uzun sürebilir. Sabırlı olmak ve doktorların söylediklerini değiştirmeden uygulamak çok ama çok önemli. Şu anda evde beklemede iseniz ilaçlarınızı, antibiyotiklerinizi saati saatine içmelisiniz. Temizliğin ve pansumanların dikkat edilmesi, çarşafların ve giyilen kıyefetlerin ütülü ve temiz olması, verilen bir diyet yok ise bağışıklık sistemini güçlendiren besinleri tüketilmesi (bakla giller, meyveler, yeşillikler, proteinli besinler gibi) özen göstermek te önemli. Fakat doktorlar tarafından verilen bir diyet var ise o şekilde beslenmeniz gerekir. Allah yardımcınız olsun. Tekrar geçmiş olsun.

 28. ayşenur

  12 Kasım 2015 at 23:43

  Hocam birde koltuk deynekleriyle ayaktayken,kırık olan ayağımı diğer ayağımın yanına alamıyorum arka baldırım inanılmaz şekilde kasılıyor,acıyor.zeytinyağı ile masaj yapsam iyi gelirmi acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Kasım 2015 at 12:02

   Uzun zamandır hareketsiz kalan kasların kasılması gibi sorunlar normaldir. Zeytin yağı veya susam yağı ile masaj yapılmasının bir zararı olmaz. Bacağın arkasında tedon kası denilen bir kas vardır ve bu kas tupuğa kadar iner. Bu kası daha çok topuğun çalışması ve topuk için yapılan egzersizler güçlendirir. Geçirdiğiniz bu olaydan önce hareketli yaşamınız veya spor, egzersiz, yürüyüş yapan yaşam tarzınız var ise şimdi hareketsiz kalan bu kaslar zorlanabilir. El yardımı veya bir yakınınızın yardımı ile düzenli olarak topuk bandajlı iken ve topuğa zarar vermeden günde 1-2 kez bacak egzersizleri yapılması iyi gelebilir. Doktorunuz basmanıza izin verene kadar ayağa yük vermemeye özen göstermelisiniz. Tekrar geçmiş olsun.

 29. Nurettin

  15 Kasım 2015 at 06:53

  Hocam merhabe bundan 10 ay önce yüksekten düşerek sol atak topugumu iki yerden parcalı olarak kırdım ayagıma pilatin vida ve kemik tozu koydular topuk kemigim kaynadı ve normal yürümeye basladım fakat yürürkem ayak bilegimde agrılar oluyor ve hareket kısıtlamadı oluyor bu. Zamanla yürüdükce düzelirmi yada böyle devam edermi bide pilatinlerin hareket kısıtlılıgına sebep olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2015 at 14:44

   Topuk oldukça karmaşık bir bölgedir ve bu bölgede oluşan kırıklar oldukça zordur. Durumun zor tarafı atlatılmış ve yürümeye başlamış olmanız oldukça iyi bir gelişme. Fakat ağrılar ayağa yük verilmeye başladığı için olabilir ve duruma göre 1-2 sene sürebilir. Hareket kısıtlılığına takılan platinler den ziyade hareketsiz geçen dönemde kireçlenme oluşmuş ise bu nedenle de olur. Doktorunuza danışarak fizik tedavi gerekip gerekmediğini öğrenmek önemli ve gerekir ise fizik tedavi uygulanabilir. Çok geçmiş olsun.

 30. Nurettin

  16 Kasım 2015 at 03:24

  Ben Bilgilendirdiginiz icin cok teşekkür ederim kuskularımda kurtuldum sayenizde allah razı olsun

 31. Şule

  16 Kasım 2015 at 15:53

  Hocam merhaba daha öncede yazmıştım size ayak topuğum da kırık vardı çok şükür değnekleri de attım dr kontrolünde ayağımın arka kısmı çivilerinin çıkarıldığı yer biraz şiş yüksek ayakkabı giymek te sıkıntı yapıyor geçer mi bide 2 gündür ayağımın üst kemiği ağrı yapıyor bide şişmiş normal mi acaba şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Kasım 2015 at 22:21

   Öncelikle zor kısmı atlatıldığı için tekrar geçmiş olsun. Topuk kırıklarında genellikle takılan platinleri çıkarmak zordur. Sizin çıkarmışlar bu iyi bir durum. Cerrahi işlem sonrası bu gibi şişlikler olabilir. Ödem yapmış olabilir. Ayağı dinlendirmek gereklidir. Ayrıca aykkabıyı doktorun önerdiği ortopedik ayakkabı giyilmesi daha doğru olur. Topuk kırıklarından sonra ayakta kalındığında, uzun yüründüğünde bu tür ağrılar 1-2 yıl sürebilir. Ayağı üşütmek te ağrı yapabilir. Doktorun önerileri var ise uygulamaya çalışmanızda fayda var. Gerekir ise fizik tedavi uygulanabilir.

 32. Enver enver

  16 Kasım 2015 at 15:54

  Hocam iyi gunler 3 hafta once kalkaneus kemigim kirilmisti dun kontrole gittim kilcal sekilde tutmaya baslamis fakat topugum cok agriyo sizce tamamen ne zaman basabilirim ve agrinin sebebi ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Kasım 2015 at 22:00

   Tekrar geçmiş olsun. Doktorunuz size bir buçuk aylık alçı süresi vermişti sanırım. Bu sürenin yarısı bitmiş sayılır. Alçı çıkarıldıktan sonra doktor basmaya başlamanı önerecektir ya da alçı sonrası bir süre daha atel tedavisi gerekebilir. Bir süre daha ayağa yük verilmemesi gerekebilir. Bu durum açıdan sonra çekilecek röntgen filmlerine göre karar verilir. Ağrı bu süreçte olabilir. Ayağın çok fazla aşağıya salık vaziyette kalmaması önemli. Çünkü ödem yapabilir ve ağrı daha çok artabilir.

   • Enver enver

    17 Kasım 2015 at 22:04

    Anladim hocam elimden geldigince havada tutuyorum acikcasi atel tedavisi nedir hocam acaba cok saolunn

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     18 Kasım 2015 at 13:28

     Topuk kırıklarında alçı sonrası gerekir ise yürürken ya da işe falan giderken ayağı korumak için kullanılan bandajlama yöntemi, ayak düşüklülüğü olmaması için bileğe falan takılan koruyucular gibi koruyucu ateller şeklinde veya uygun ayakkabı gibi yöntemler ile hem basma, yürüme kolaylaşır hemde ayak düşüklüğü önlenir. Bu durum kırığın derecesine, yerine göre değişir. Belki gerek duyulmayabilir. Allah kolaylık versin.

 33. ayşenur

  19 Kasım 2015 at 18:05

  Hocam hatırlarsanız topuğum kaynamıştı ve atel çıkarılmıştı. 1 ay daha ayağıma yük vermemem söylendi.şuan 10 gün oldu şişlikler yavaştan iniyor.sormak istediğim ben kaplıcalara gitmek istiyorum,termal su ayağıma daha iyi gelir mi? Yoksa sakıncası olur mu? Sıcak soğuk presi orada yapmak istiyorum.çok taşekkürler

 34. ayşenur

  19 Kasım 2015 at 18:43

  Hocam birde ayağımı aşağıya saldığım zaman anında mosmor oluyor kan toplanıyor. Bu neden kaynaklanıyor ni zaman geçer bu durum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2015 at 12:02

   Fizyoterapi uzmanı olan bir kaplıcaya giderseniz hem size yardımcı olur yapmanız gereken egzersizler konusunda hemde bu sayede daha hızlı iyileşme sağlanabilir. Sıcak suyun derecesi 35-37 derece arasından fazla olmaması önemli. Kaplıcalarda çok dikkatli olmak ta önemli. Çünkü açık küçük bir yaradan enfeksiyon kapma riski ve sulu ve sabunlu bölgelerde kayıp düşme riski olabilir. Henüz hep dikkatli basılması çok önemli. Geçirdiğiniz travmadan ve beslenme bozukluğundan dolayı bağışıklık sistemi zayıflamış olabilir ve bu durumda enfeksiyon kapma riski daha da yüksek olur. Bu konuda temizliği konusunda güvenli ve bu tür sorunlar için fizik tedavi uzmanları olan bir kaplıcayı tercih etmek önemli. Bu konuda doktorunuza da bir danışın demek doğru olur. Ayağı aşağı saldığında kan bu bölgeye toplanır ve morarması normaldir. Bu tür morarmalar kırıklarda kırığın yerine ve derecesine göre 2-3-6 ay kadar sürebilir. Yürümeye başladıkça, hareket ettikçe bu durum zamanla normale dönecektir. Ancak ayakta uzun kalındığında ve yürümeye başlandığında belli bir süre yine morarmalar, şişlikler ve ağrılar devam edebilir. En kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 35. ayşenur

  20 Kasım 2015 at 18:25

  Tüh hocam yaa fizyoterapist meselesi hiç aklıma gelmedi.iyiki söylediniz.ama 10 lük tutulmuş artk ev.:( birdahakine kurşunluya gidicez inş. orda varmış dr. Peki hocam havuzda yüzebilirmiyim ben acaba ya.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2015 at 22:43

   Merhaba, şimdiye kadar zor bir dönem geçti ve işin biraz daha kolay kısmı kaldı inşallah. Fakat cerrahi operasyon geçiren topuk kırıklarında hastaların normal yaşamına dönmesi 3-5 veya 6 ay arasıdır. Yüzmek için henüz çok erken. Öncelikle ayağın tam olarak normal olması ve doktorunuzun artık günlük yaşamınıza dönebilirsiniz demesi gerekli. Çünkü havuz içinde yüzmek su terapisi gibi bir şey değil. Daha çok kuvvet gerektiren bir durum. Ayrıca havuza girmek enfeksiyon rikini de beraberinde getirir. En az 1-2 yıl kendinize ve ayağınıza dikkat etmeniz önemli. Sağlıklı günler.

   • ayşenur

    21 Kasım 2015 at 00:31

    Çok teşekkür ederim Allah razı olsun. ♡

 36. Şule

  23 Kasım 2015 at 09:09

  Merhaba hocam daha öncede yazmıştım size ayağımda hafif aksama var doktor Um kalmaz Dedi ama yürürken oluyor bu geçer mi bide doktor Um söylemedi ama çevremdeki herkes fizik tedaviye git diyor Bi tanıdık geldi dün akşam oda benzer. Bi durumu yaşamış bana mutlaka fizik tedaviye git Dedi en kısa zamanda o aksama geçer Dedi gitmem bu aksamamı geçirir mi acaba doktorum silikon tabanlık vermişti onu da kullanıyor Um yürürken bacağım da da ağrı oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2015 at 12:16

   Merhabalar,Topuk kırıkları sonrası fizik tedavi her zaman önerilmeyebilir. Fakat gitmenizde bir sakınca olmaz. Fizik tedavi bölümünde zaten bu durumları da bilen uzmanlar var. İmkan var ise fizik tedaviye gitmeniz fayda sağlar. Doktorunuzun önerilerini de tutmaya çalışın. Aksaklık 1-2 yıl sürebilir. Çünkü kırık oluştuğu sırada ve sonrasında ameliyat olana kadar kırılan kemik parçaları sinirlerden birine hasar vermiş olabilir. Hasar gören sinirlerin iyileşme süresi daha uzun olur. Ayrıca kasların da tekrar toparlanması zaman alır. Bu nedenle fizik tedavi uzmanı size egzersizler önerebilir. Tekrar geçmiş olsun.

 37. ayşenur

  23 Kasım 2015 at 18:32

  Merhaba hocam,termal su terapisi yapmaya başladım.fakat ayak parmaklarıma kadar kaskatı oldu kemik sanki. Eskisi gibi parmaklarımı oynatamıyorm.oynatmakta güçlük çekiyorum,ayağım sertleşti neden bu şekilde hissediyorum.kireçleme olmuş olabilirmi? Tşk ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Kasım 2015 at 11:56

   Kaplıca tedavilerinin bazı durumlarda uygulanması doğru olmayabilir. Örneğin, ödem varlığında, dolaşım bozukluğu ya da dolaşım yetersizliği varlığında, enfeksiyon varlığında ve benzeri durumlarda uygulanması sakıncalı olabilir. Ayrıca ayağa uygulanacak su terapisi günde 2 kez (akşam, sabah olmak üzere) 5 dakika ılık (sıcak olmamalı), 5 dakika soğuk su şeklinde 20 dakika kadar olmalı ve sonrasında ayak ve bacak yüksek yastık üzerinde 15-20 dakika kadar dinlendirilerek dolaşım sağlanmalıdır. O bölgenin cildi ve cilt yağ dokusu yaşadığı travma ve tedavilerden sonra zayıylamış olabilir ve bu gibi durumlarda da kaplıca tedavisi önerilmez. Eğer bu durum devam eder ise doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Sağlıkla kalın.

 38. Enver enver

  30 Kasım 2015 at 01:20

  Merhaba hocam bu gun 36. Gun topuk kalkaneus kemigimi kirali fakat sopugumun arkasindaki kemik sizliyor bu neden olur sizce ? Ve 45. Gun direk cikariyim mi ?

 39. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  1 Aralık 2015 at 01:06

  Tekrar geçmiş olsun. Alçının çıkmasına 10 gün kadar kalmış. Alçıyı kendiniz çıkarmayın. Çünkü önce röntgen filmi çekilerek kırığın kaynayıp kaynamadığı kontrol edilebilir. O bölgede oluşan ağrının nedeni kırığın yerine göre değişebilir. Bazen sinir tuzaklanması gibi bir durum gelişebilir ve karıncalanma, uyuşma ve batıcı ağrılar oluşabilir. Bu tür bir durum alçı çıktıktan sonra ya da gerekir ise alçı çıkarılarak ek bir tedavi gerektirebilir. Yine bu tür bir ağrı kompartman sendromu denilen bir durum da sebep olabilir. Bazende hareketsiz kalan kasların ağrısı olabilir. Ağrı çok dayanılmaz olur ise mutlaka doktorunuza danışmanızda fayda var. Allah kolaylık versin.

 40. Metin

  2 Aralık 2015 at 19:11

  DEĞERLİ HOCAM PARÇALI KALKANUS AMELİYATİ. OLALI 4 AY OLDU VÜCUDUMUN 3 TE 1 AĞIRLIĞINI AYAGİMA VEREREK DEYNEK DESTEĞİ İLE YÜRÜME ÇALIŞMASI YAPIYORUM ANCAK TOPUĞUMUN ÜZERİNE GÜÇ VERDİGİMDE İĞNE BATMASI GİBİ BİR BATMA OLUYOR BU BATMA NORMALMİDİR
  VE NE TÜR BİR AYAKKABI TAVSİYE EDERSİNİZ
  SAYGİLAR

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Aralık 2015 at 10:09

   Topuk kırıkları tedavisinden sonra ayağa yük verilmeye başlandığında bu tür batma hissi, ağrı, sızılar belli bir süre devam edebilir. Ayak ve bacak kasları bu 4 aylık süre içinde gücünü kaybeder ve tekrar geri kazanması en az 2 yıl bile sürebilir. Ağrıya rağmen çalışmalara devam edilmesi gerekebilir. Nasıl bir ayakkabı giymeniz gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Çünkü kırığı ve iyileşme derecesini doktorunuz bilmekte. İyileşme döneminde fizik tedavi desteği alınır ise iyileşme süreci daha hızlı olabilir. Her şeyin iyi olması dileğiyle. Tekrar geçmiş olsun.

 41. Metin

  3 Aralık 2015 at 13:16

  DEĞERLİ HOCAM
  VERDİGİNİZ BİLGİLER BENİ COK RAHATLATİYOR VE MORALİMİ YÜKSEKTE TUTMAMA NEDEN OLUYOR BU BU SEBEBTEN SİZE COK teşekkür EDERİM
  SAYİN HOCAM
  DAHA ÖNCEDE YAZDIĞIM GİBİ TOPUGUMDA OLAN 9 ADET VİDALI PLAK AMELİYATTAN 2 AY SONRA AMELİYAT YARASİ KAPANMADAN AYNI YERDEN CIKARTİLDİ SUAN TOPUGUMDA HERHANGİ BİR METERYAL BULUNMAMAKTA BU DURUMUM İYİLEŞME VE KİREÇLENME ACISINDAN BİR AVANTAJ SĞLARMI
  YANİ VİDAL KIRIKLAR İLE VİDASİZ KİRİKLAR ARASİNDA NE GİBİ FARK OLABİLİR
  SEVGİLER SAYGİLAR

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2015 at 12:58

   Kırıklarda vida kullanımında farklı farklı plaklar veya yöntemler kullanılmaktadır. Eskiden kullanılan vidalara göre günümüzde kullanılan plak vidalar daha avantajlıdır. Fakat yara oluşumundan sonra vidalar zaten çıkarılmış. Bu nedenle kırık bölgenin kendi kendine iyileşmesi biraz daha gecikebilir. Günümüzde bu tür durumlarda gerekir ise kemik greftleme işlemleri de uygulanabilmektedir. Kireçlenme eklemlerin iç yüzeyini kaplayan kıkırdak dokunun harabiyetine bağlı gelişen bir durumdur. Ayak hareket ettirelemediği sürece ayağın herhangi bir yerinde kireçlenme oluşabilir. Vidalı kırık tedavilerinden sonra herhangi bir yara, enfeksiyon oluşmadığı sürece hasta daha erken ayağa kalkabilir. Kireçlenmeyi önlemenin en iyi yolu hareket etmenin sağlanmasıdır. Fakat Doktorunuz bu zamanı size bildirecektir. Gerekir ise fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisine yönlendirecektir. Önemli olan o bölgenin dokularının tamamen kaynaması ve doktorunuzun size artık yürüyebilirsin demesidir. Zor bir dönemi geçirmişken, bir süre daha sabırlı olmak önemli. Yaranın kapanması ve bu noktaya gelinmesi çok iyi bir durum.

   Tekrar geçmiş olsun.

   • Kaan

    7 Aralık 2015 at 17:22

    Iyi günler topuk kırığı 55 gün oldu alçı tedavi yapılıyor daha çıkmadı alçı ne zaman çıkar ve daha sonra nasıl hareketler yapmalıyım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Aralık 2015 at 11:38

     Öncelikle çk geçmiş olsun. Topuk kırıklarında alçılama sonrası kemiğin kaynaması yaklaşık 6-12 hafta arasıdır. 55 gün yaklaşık 2 ay (8 hafta) kadar olmuş. Kontrole gittiğinizde röntgen filmi sonrası kırık kaynamış görülür ise alçıyı çıkarabilirler. Alçı çıktıktan sonra belki bir süre daha yük verilmemesi istenebilir. Yapılması gereken hareketleri doktordan öğrenmek daha doğru olur. Çünkü kırığın yerine, derecesine ve yapılan işleme göre bu hareketler değişebilir. Alçı çıktıktan sonra ne yapılması gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almak önemli. Alçı sonrası bir süre fizik tedavi görmek gerekebilir. Allah kolaylık versin.

 42. ayşenur

  8 Aralık 2015 at 15:09

  Merhabalar, hocam dr dan geliyorum tekrar filme baktı ayağımın tamamen kaynağını ve şişliklerin azaldığını söyledi.yürüyebilirsin basabilirsin diyor.ama ben o kadr büyük bi ağrı hissediyorum ki anlatamam.tamamıyle yük veremiyorum.70 gün oldu hocam.bu süraçte ağrıda olsa sizida olsa basıyımmı? Bu arada ben ameliyat olmadım 1.5 ay alçıda kaldı sadece.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2015 at 22:06

   Tekrar geçmiş olsun. Zor tarafı geçmiş sayılabilir. Yaklaşık 2 buçuk ay alçıda kalmış bu iyi bir süre. Doktorunuz kırığın röntgen filminde kaynamış olduğunu görmüş olmalı ki, kaynamış basabilirsin demiş. Öncelikle sakin sakin alıştırmaya çalışmak gerekli. Fakat ağrı olsa da pes etmemek gerekebilir. Platinli ve ağır kırıklarda ağrı, topukta batma hissi, karıncalanma gibi hisler 2-3 yıl bile sürebilmektedir. Sizde de 6 ay 1 yıl kadar sürebilir. Ayak bölgesi kırıklarında en iyi egzersiz ve kasları güçlendirme yöntemi yürümektir. Gün içinde ara ara ayağı 2-3 kez yüksek yastık üzerinde sırt üzere uzanarak 10-15 dakika kadar dinlendirmek ayağın şişmesinde bir nevi faydalı olur. Doktorunuzun söylemiş olduğu hareketleri ve tüm önerileri elinizden geldiğince tutmaya özen göstermelisiniz. Allah kolaylık versin.

 43. Enver enver

  8 Aralık 2015 at 21:05

  Hocam ıyı gunler kalkaneus kemiğim kıılmıştı bu gün alçım çıktı fakat bastonsuz yürüyemiyorum topuk kısmım batıyor. Sizce ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2015 at 23:12

   Tekrar geçmiş olsun. Alçı çıktıktan sonra basmaya başlandığında bu tür sızlamalar, batmalar, ağrılar bir süre olabilir. Doktorunuz koltuk değneği kullanmaya devam etmeni söylemiş ise tam basabilirsin diyene kadar koltuk değneği kullanmaya devam etmen gerekir. Fakat normal yürümeye başla demiş ise normal yürümeye çalışmak daha doğru olur. Bu durum hemen sağlıklı ayakta olduğu gibi çok hızlı olmaz. Yavaş yavaş alıştırmak önemli. Ağrılar devam edebilir. Ağrılara rağmen kasları güçlendirmek için yürümeye çalışmak önemli. Ayağın şişmemesi için günde 2-3 kez yüksek yastık üzerinde 10-15 dakika kadar sırt üzere uzanarak dinlendirmeye devam etmek fayda sağlayabilir. Doktorun söylediği herhangi bir egzersiz veya egzersizler var ise düzenli olarak yapmaya çalışmak gerekli. Ayakkabının güvenli olması da önemlidir. Yeniden geçmiş olsun.

   • Enver enver

    9 Aralık 2015 at 16:51

    Cok saolun hocam

 44. Seyfo

  9 Aralık 2015 at 20:56

  Merhabalar . Benim de topugum mac esnasinda fazla yuklenmeden sisti morardi ve doktora gittim alciya alindi verdigi raporda. Kalkanaus kirigi yaziyor. Doktor bna catlak var dedi 10 gun sinra gel gel dedi. Sizce uzun. Surer mi yoksa alciyi. Alirlar mi arkadslar yardimci olursaniz.

 45. Mustafa

  15 Aralık 2015 at 08:42

  Hocam benim topuk kemiğinde stres kirigi oluştu yalnız 20 gün sonra 1 dakika süren bir spor sınavım var.ayağım alçıda bu sürede iyesim mi acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2015 at 18:52

   Öncelikle geçmiş olsun. İyileşme süreci normal kırıklarda olduğu gibi ve o dokuyu dinlendirerek gerçekleşir. Aşırı yük ve mikrotravmalar kesildiği takdirde de vücut kemiğin kaynamasını kendi yapacaktır. Normal bir kemik kırığının iyileşme süresi 1-1,5 ay iken stres kırığında bu süreç iki katına kadar çıkabilmektedir. Stres kırığı ile karşılaşıldığı zaman tedavinin ilk aşamasında en önemli parametre ayağın dinlenmeye alınması olacaktır. İlk olarak yaklaşık 3 hafta hiç yük vermeme, ardından yaklaşık 3-6 hafta kısmi yük verme ile hastanın yanlış yük vermekten kaynaklanan kemik içi basıncı azaltılmaya çalışılır. Yani Stres kırığı tedavi edildikten sonraki dönemde aktivitelere dönüş yavaş ve kademeli olmalıdır. Egzersizlerin hızı, süresi ve mesafesi kademeli olarak arttırılmalıdır.

 46. Metin

  16 Aralık 2015 at 19:08

  Değerli hocam
  Kalkanus kırığı ameliyatı olduğumudaha önce yyazmış ve sizden yararlı bilgiler almış ve verdiğiniz bilgiler sayesinde arabamı kullanmaya başladım 🙂
  Hocam sormak istediğim soru ameliyat yarası neden bukadar zor ve yavaş kapanıyor
  Bemim ameliyat yarası halen kapanmadı ve ufak bir sızıntı var
  3 gün önce kontrole gittiğimde doktorum ayağındaki metalleri aldığımız için yaradaki sızıntı çok önemli değil zamanla kapanır dedi
  Bu konuda sizin değerli görüşleriniz nedir ve ne yapmam gerekli
  Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Aralık 2015 at 23:49

   Tekrar geçmiş olsun. Araba kullanmaya başlamanıza sevindim. Ufak bir bıçak kesiğinin bile kapanması zaman alırken neşterin kesiğinin süresinin de uzun olması normal değil mi sizce de? Üstelik bu ufak bir kesikte olmayınca tabii haliyle zaman alacaktır. Nedir bu sızıntı? Açık olması enfeksiyon riskini arttıracaktır. Mutlaka orayı antiseptik solüsyonlar ile her gün temizleyebilirsiniz. Gerçi 1 haftadan sonra risk biraz azalıyor ama yine de önlem almak gerekir.

 47. Metin

  17 Aralık 2015 at 18:37

  Hocam
  Doktora yaranın durumunu s sordugumda. Ufak bir sızıntı dedi zannedersem intahap akıntısından söz etti
  Yaranın büyük bir bölümü kapandı ama Yaranın tam dönen kısmı yanı ( U ) dönüş kısmı kapanmak bilmiyor

  • Metin

   17 Aralık 2015 at 18:40

   Batigon ile her gün pansuman yapıyorum hocam yanlız spanç koyup bantladıgımda o spanç yaranın açık yerine yapışıyor buda yarada tahriş yapiyor

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    17 Aralık 2015 at 21:21

    Tekrar geçmiş olsun. Bu tür travmalardan sonra uzun süre iltihap yapmış ve yara yerinin iyileşmesi biraz uzun sürebilir. Bu tür yaralar bir yerden sonra kronik yara haline gelebilir. Kronikleşmiş yaralar üç ay süresince kapanmayan yaralardır. Bu durum zaman sürecinde geçer. Batigon iyi bir solüsyondur ve büyük ihtimalle doktorunuz önermiştir. Doktorunuzun önerdiği süre boyunca yarayı pansuman yapmayı devam etmeniz önemli. Gazlı bez yaradan sıvı aktığı için yapışır. Bu durumu doktorunuz ile konuşarak önerebieceği başka bir şey olup olmadığını sormanızda fayda var. Fakat yaranın üzeri açık kalır ise enfeksiyon kapma riski olabilir. Temizliğe ve hijyene dikkat etmeye çalışın. İltihabın akması bir yerde içeride kalmasından iyi olabilir. Doktor kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmeyin.

 48. Metin

  17 Aralık 2015 at 21:48

  Çok tesekkur ederim ihtiyacımız olan değerli bilgilerinizi
  Ben ve benim gibi bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlarla paylaştığımız için
  Rabbim sizi sevdiklerinize bağışlasın saygılarımla

 49. Nevzatcagdas

  18 Aralık 2015 at 01:31

  Hocam merhaba ben 28 gün önce kaza sonucu topuğumdan ameliyat oldum iki tane vida takıldı 15.günde dikişlerim alındı ve bir bucuk ay olduğunda film çekilecek hocam alçı yarım acaba çıkartılır mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2015 at 15:36

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Topuk kırıklarında kırığın şiddetine, deresine ve yerine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Bazı topuk kırıkları oldukça ağır kırıklar olduğu için daha fazla platin takılabilir. Sizin topupuğunuzdaki kırık daha hafif olmalı. Alçılama süresi duruma göre değişebileceği gibi, bu tür alçılama tedavisi genellikle 4 ile 6 hafta arasıdır. Röntgen filmi sonrası kaynamanın durumuna göre alçı çıkarılabilir. Kırıkta kireçlenme oluşmaması için en kısa zamanda ayağa yük verme tedavileri başlayabilir. Gereken durumlarda fizik tedavi önerilebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Nevzatcagdas

    18 Aralık 2015 at 22:13

    Hocam. Bugün doktormla konustum ve yarın alçıyı çıkartmam için hastahaneye gelmemi söyledi ameliyat sonra üç ay basmayacağımı söylemişti alçı çıktıktan sonra acaba üstüne basarmıyım

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     18 Aralık 2015 at 23:58

     Daha öncede belirttiğim gibi topuk kırıklarında tedavi ve tedavi sonrası durumun seyri kırığın yerine, derecesine ve şiddetine göre değişebilir. Röntgen istendikten sonra kaynamanın durumuna göre alçı çıkarılabilir. Yine kırığın iyileşme durumuna bağlı hemen yük verme ya da bir süre koruyucu koltuk değneği ya da ayakkabı verilerek üzerine basmama gibi önerilerde bulunabilir. Yük vermenin başlaması demek hemen yürümeye başlamak demek anlamına gelmemektedir. Bu durum, duruma göre değişkenlik gösterir. Belki yavaş yavaş alıştırmalar ile başlamak gerekebilir. Belki bir süre daha yük vermeden beklemek gerekebilir. Kırığı ve yapılan tedaviyi doktorunuz daha iyi bildiği için size ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi verecektir. Önemli olan herhangi bir komplikasyon oluşmadan iyileşmenin sağlanmasıdır. Sabırlı olmaya ve doktorunuzun önerilerini dikkate almaya özen göstermek önemli.

     • Nevzatcagdas

      19 Aralık 2015 at 22:41

      İyi akşamlar hocam bugün sabah alçım alındı üstüne basmamı parmaklarımı ve bileğimi hareket ettirmeyi söyledi doktorum bende harekwt ettiremiyorum bileğimi hocam ne yapmam gerekiyor bu durumda işim zorlasıyor sanki hocam

 50. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  20 Aralık 2015 at 13:55

  Tekrar geçmiş olsun. Topuk kırıklarında alçı çıktıktan sonra ayağı hemen hareket ettirememe normal. Sağlıklı ayak bile 1-2 ay kadar alçıda sabit kaldığında bu tür bir durum olabilir. Eğer doktorunuz başka şekilde önermemiş ise ayağı ve parmakları önce el yardımı ile yavaş yavaş oynatmayı çalışmak faydalı olabilir. Şimdiki durum tamamen kas güçsüzlüğünden kaynaklanabilir. Günde 1 veya 2 kez ayağı 5 dakika ılık, 5 dakika soğuk suda tutacak şekilde 20 dakika kadar su terapisi ve suyun içinde ayağı oynatmayı çalışmak fayda sağlayabilir. Sonrasında da ayağı yüksek yastık üzerinde 10-15 dakika kadar sırt üzere uzanarak dinlendirme de kan dolaşımını sağlamada ve ödem oluşmamasında faydalı olur. Ayak kasları güçlenene kadar ayağı, el yardımı ile egzersiz yaptırmak gerekebilir. Gereken durumlarda fizik tedavi fayda sağlayabilir. Tekrar geçmiş olsun.

  • Nevzatcagdas

   20 Aralık 2015 at 21:27

   Çok tesekkur ederim hocam allah razı olsun iyi akşamlar

 51. ayşenur

  20 Aralık 2015 at 17:56

  hocam merhabalar, 1 ay önce alçı çıktı dr yürüyebilirsin ayagın güçlendikten sonra dedi agrımıyorsa bas dedi. bn deynekleri bıraktıgım zaman topal gibi yürüyebiliyorum ve ayağım ağrıyor şişyor cok az.deynekleri bırakıp yürüsemmi sürekli, yoksa 90 küsür gün olmasına ragmen destek almaya devam mı etsem bilemedim.tşk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 12:01

   – Tekrar geçmiş olsun. Alçı çıkalı bir ay olmuş. Doktorunuza kontrole gittiğinizde artık yürümeye başlamanız gerektiğini söylemiş ise bu duruma yavaş yavaş alışmaya çalışmak doğru olur. İlk başlardan ağrı, acı, morarma, şişme gibi durumlar olabilir. Topuk kırıklarında kırığın yeri, derecesi, yapılan tedavi her hastada değişiklik gösterdiği için iyileşme süreci de her hastada değişilik gösterir.

   – Topuk kırıklarında yüremeye başlandığında da ağrı, morarma bir veya 2 yıl bile sürebilir. Bu durumu idare etmek, hastaya düşer. Yürümek topuk ve ayak kaslarını güçlendirmek için önemli. Önce kısa kısa yürümeye çalışarak, zamanla yürüme miktarını arttırmak şeklinde kaslar güçlenebilir. Biraz yük vererek, biraz yük vermeyerek şeklinde alıştırmalar yapmak gerekebilir. Şişme ve ağrı için yine günde 1 kez olsun 10-15 dakikalık ılık, soğuk su terapisi ve terapiden sonra ayağı ve bacağı 2 veya 3 yastık üzerinde sırt üzere uzanarak dinlendirmek hem morarma hemde kan dolaşımı için faydalı olur. Sabırlı ve güçlü olmak önemli. Önemli olan ayağın hep dikkatli ve düzgün basılması. İyi olması dileğiyle.

 52. ONUR CAN

  21 Aralık 2015 at 14:30

  Hocam selamlar, 08.07.2015 tarihinde topuk kemiğim kırıldı.iki adet 6,5 cm vida atıldı.2 ay alçıda kaldı. Şu an 6.aya gireceğim ocak ayında. 30 seans fizik tedavi gördüm. Ancak aksamam çok fazla var hocam, ağrılarım oluyor yürürken.Açıkcası biraz egzersizleri ihmal ettim. Ancak doktorum en iyi egzersiz yürümek demişti. Hocam bu aksamalar ne zaman geçer, hiç geçmeyecek gibime geliyor, doktorlar tıkır tıkır yürümen 1 yılı bulabir diyor.Benim en büyük sıkıntım bacağımdaki kuvvetsizlik.kırık ayağım üzerinde tek ayak üstünde duramıyorum, bilek eklemleri sert gibi. Soğuklarda çok ağrım oluyor, birde tam yürümem düzeliyor diyorum galiba, sonra bir yerde oturuyorum kalkıyorum, inanılmaz ağrı ve aksama oluyor yeniden.anı anını tutmuyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 15:42

   Öncelikle tekrar geçmiş olsun ve eğer kendinize inanırsanız bu sorundan en kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Yürürken ağrı ve aksama olması normal. Çoğu kırıklarda kırığın meydana geldiği bölgede kemiklerde ve kaslarda güçsüzlük meydana gelir. Ve tabi ayağınız belli bir süre hareketsiz kaldığına da göre güçsüz hissetmeniz normal. Egzersizleri ihmal etmeniz oldukça kötü bir durum. Aksaklığın giderilmesi ve tabii ayağınızın güçlenmesi tamamen sizin elinizde. Yürümekten daha fazlasını yapmanız gerekebilir. 1 yıl düzelmesi için iyi bir süre ama daha fazlası da gerekebilir. Biraz daha cefa çekerek güzel günlere kavuşabilirsiniz. Size bunun için tavsiyeler vereceğim.

   Büyük ihtimalle kireçlenme de meydana gelmiş. Üstüne kırığın oluşturacağı güçsüzlük. Soğukta ağrı olması da normal. Hem kemiğin kırılması yüzünden hem de içinde vida olduğu için soğuklarda ağrı yapar. Ve kireçlenmeyi önlemek içinde olabildiğince sıcak tutun.

   İlk olarak düzenli beslenmeye başlayın. 1 gün içinde mutlaka kilonuz kadar protein alın. Sağlıksız karbonhidratlardan uzak durun. Karbonhidratı yulaf ezmesi benzeri besinlerden almanız en iyisi olacaktır. Daha sonra bir spor salonuna yazılabilirsiniz. Salonda bacak için yapabileceğiniz en az 10 hareket bulunmaktadır. Ve bunları ufak ağırlıklar ile yapacağınız için iyileşme ve kasların kuvvetlenme hızı artacaktır. Spordan önce mutlaka kalori almanız gerekiyor. Bunu yulaf ezmesinden alabilir, pancar suyu içebilir veya muz yiyebilirsiniz. Bunu spora başlamadan en az 1 buçuk saat önceden yapın. Daha sonra spor biter bitmez de protein almayı unutmayın. Doktorunuza danışırsanız ve gideceğiniz salonda sorununuzu belirtirseniz size yardımcı olabilirler. Ama kırığınızın tam olarak nasıl bir halde olduğunu bilmediğim için bunu doktorunuza danışın ve hangi hareketleri yapabileceğinizi sorun.

 53. havin

  23 Aralık 2015 at 15:08

  3 ay önce iki topuk kemigim kırıldı.sol ayagım bir ay alcıda kaldı.alcim acildiktan sonra yük verildi şu an gayet iyi basiyorum cok nadir agrim oluyo ama.sag ayagim ameliyatli ve platin takildi. 45 gun alcidan sonra onada yük verildi.bir ay volkirla yürüdüm 10 gün koltuk degneyi kullandim.daha sonra agrımda olsa aksakta yürüsem desteksiz yürüdüm.şu anda sol ayak iyi sag ayakta biraz agrı ve aksama var..gecen hafta kontrolumde fizik tedaviye gerek yok bu aksaklik biraz daha sürecek ama iyisin dedi doktorum. 3 aydan beri sizi her gün takip ediyorum zor bi sürecti benim icin hastaligimin dışinda bana ihtiyacı olan bi bebegim ve 5 yasinda oglum vardi.bu süreç içinde bilgileriniz ve yorumlariniz bana güç verdi..teşekķür etmek istedim size..sabir ve zamanin önemli kavramlar oldugunu tekrar ögrendim…iyi çalismalar.gecmis olsun herkese..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2015 at 22:41

   Size de iyi akşamlar. Daha iyi haberlerinizi duyacağımız günlerde pek uzak değil. Dirayetli olup kendinize güvendiğiniz sürece daha iyi duruma geleceğinize inanıyoruz. Tekrar geçmiş olsun.

 54. havin

  23 Aralık 2015 at 23:06

  tekrar teşekkür ederim…gelişmeleri size bildirecegim

 55. celalettin

  26 Aralık 2015 at 23:19

  Hocam 4 ay önce yüksekten dusme sonucu sol topuk kemiğin parçalı kırıldı 8parca olmuş ama doktorun dağılma olmadığı için ameliyat istemez alçı tedavisi yapcaz dedi şuan üzerine başıyorum ama topugumda belli bi dakikadan sonra şiddetli bi ağrı ve allta batma oluyor doktorun kemiğin bir parçası biraz çıkıntılı tutmuş o batma yapıyor zamanla geçer dedi bu çıkıntı zamanla geçermiş ben pek inanmadı ve halla toparlama ve ağrı var bunlar geçermiş kalıcı olmasından çok korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2015 at 13:14

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Topuk kırıkları ve parçalı topuk kırıkları genellikle yüksekten düşme sonucu meydana gelen kırıklardır. Yüksekten düşme sonucu meydana gelen topuk kırıkları özellikle parçalı kırıklar ise genellikle cerrahi olarak ve vidalar ile tespit edilerek tedavi edilir.

   – Topuk kırıklarında iyileşme süreci 6 ay 1-2 yıl kadar sürebilir. Bu süreç içerisinde ağrılar, batmalar olabilir. Bu kadar ağır topuk kırıklarında bazen cerrahi tedaviye rağmen de bu tür yanlış kaynamalar görülmektedir. Kırığın yerine, derecesine ve şiddetine göre o bölge cerrahi olarak zor toplanmış ise bu tür hasarlar kalabilmektedir.

   – Çıkıntılı tutan kemiğin yerine ve çıkıntının derecesine göre zaman sürecinde ağrının geçip geçmeyeceği değişebilir. Bu çıkıntı o bölgedeki bir sinire baskı yapıyor ise bu durum geçmeyebilir. Çekilen röntgen filmlerini birde nöroloji uzmanının değerlendirmesi gerekebilir. Çünkü çıkıntının hangi sinir üzerinde baskı yapacağını veya yapmayacağını nöroloji veya beyin cerrahisi uzmanları daha iyi bilir. Ayrıca fizik tedavi almak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Birde fizik tedavi uzmanı muayenesi gerekebilir. Fakat her şeye rağmen topuk kırıkları sabır ve zaman isteyen kırıklardır. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 56. ayşenur

  31 Aralık 2015 at 02:57

  merhabalar hocam, tam 3 ay oldu alçıyla tedavi oldum. şuan ağrı sızı yok basabiliyorum,yürüyebiliyorum çok şükür normale döndü ayağım.hala günde 1 kez su terapisi yapıyorum.ve plates bandı ile egzersiz. Merak ettiğim şu ki topuklu ayakkabı giyebilirmiyim ayağıma zararı olur mu ne zaman giyebilirim ?

 57. ayşenur

  31 Aralık 2015 at 02:58

  İyiki varsınız bu arada… yeni yılınızı kutlarım en içten dileklerimle,sağlıklı mutlu yıllar hocam 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2015 at 03:12

   Merhaba Ayşenur, iyisindir umarım. Sizden böyle iyi haberler almak ne güzel 🙂 Sizinde yeni yılınızı kutlarız.

   Ayağın çok daha iyi bir duruma gelecek. Ama artık eskisi gibi olmadığı için size topuklu giymeyi önermek doğru olmaz. Üstelik Yüksek topuklu ayakkabı Stres kırığına yol açıyor iken hiç önerilmemesi gerekir ki, erkeklere oranla kadınlarda ayak bileği sorunları, tırnak batması, topuk dikeni, nasır, mantar enfeksiyonu, ayak başparmağının içe doğru eğik durması ve dediğim gibi stres kırıkları daha çok görülmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden biri de ayakkabı seçiminin yanlış olmasıdır.

   Ayrıca topuklu ayakkabının zararları hakkında da konuşacak olursak; Uygunsuz, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar, vücutta şekil bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca ayakların yanı sıra, normal yürüyüş ve vücudun genel biomekaniğinin bozulması sonucu bacaklar ve omurgada da aşınma ve şekil bozuklukları ortaya çıkabilir.

   Topuklu ayakkabı giyebilirsin fakat daha bunun için çok erken. Herhangi bir incinme ile sorun daha da büyüyebilir. Size tavsiyem aceleniz yok ise 1-2 yıldan önce giymemeniz. Çünkü kırıkların iyileşme süresi teoride ne kadar kısa gibi görünse de bazen öyle olmuyor. O yüzden çok dikkatli olmanız gerekli. Tekrar geçmiş olsun. Daha iyi olması dileğiyle.

 58. ONUR CAN

  27 Ocak 2016 at 11:57

  hocam meraba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. değerli vaktinizi bizlere ayırdığınız için.benim aşırı hızla dvara çarpma sonucu topuk kemiğim parçalı kırıldı ve iki adet 6,5 cm vida ile ameliyatım yapıldı. ayağımda ağırlık iletimimde sorun yaşıyorum ve son çektiğim mr da
  “talusun laterelde hemen tamamımın etkilyeen yaygın ödematoz sinyal değişiklikleri izlendi.talar domda belirgin ocd lehine yorumlanabilecek sinyal değişiklikleri izlenmedi.
  anterior ve posterior talofibular ligamanlar intakt olarak değirlendirildi.ancak tanımlanan ligamanlar çevresinde yumuşak dokuda belirgin ödematoz sinyal değişikleri izlendi.” dr mun bana söylediği aşık kemeğim abacak ile ayak arasında kalarak biraz çökmüş darbenin etkisiyle, ben biraz araştıranıca aşık kemiğinin ağırlık iletiminde en etken kemik olduğunu öğrendim. bu çökme aksamamın kalmasına nedens olurmu.spor salonuna henüz yazılmadım ama egzersizleri yapıyorum.özellikle eklem egzersizlerni. aksamam geçeceğini bilsem 2 senede aksasam olur ya kalırsa korkusu çok korkutuyor. birde hocam soğuklarda ağrımanan dışında benim ayağımdaki en büyük problem güçsizlik ağırlık tam veremiyorum, taşımıyor sanki beni, zaten tek ayak üzerinde duramyırum 15-20 sn den fazla.yorumlanızı bekliyorum saygılar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ocak 2016 at 18:37

   Merhaba Onur Can. Öncelikle tekrar geçmiş olsun. Başlangıçta illa spor salonuna gitmeniz gerekmiyor. Önemli olan egzersizleri gün içerisinde aksatmadan yapmak. Başlangıçta çok ağır hareketere gerek olmadığı için kendi vücut ağırlığınız ile veya bir plates bandı ile egzersizlerinize devam edebilirsiniz. Aksama geçin geçer veya geçmez dememiz saçma olur. Siz elinizden geldiğince düzenli egzersiz yaparsanız değişimi göreceksiniz. Ve dediğiniz güçsüzlüğü tedavi etmekte sizin elinizde. Tek ayak üstünde duramamanız normal çünkü ayak bilediğiniz uzunca vakit kullanılmadı ve ezberlediği bütün kas hareketlerini unutmuş olması normal. Bu kas hareketlerini sizin yeniden öğretmeniz gerekecektir. Düzenli bir çalışma programı hazırlayın. Her gün günde 3 saat aralıkla 5 dakika boyunca tek ayak üstünde durma çalışması yapın. Bunu elinizle bir yere tutunarak başlamanız daha iyi olacaktır. Daha sonra yapabiliyorsanız iki ayağınızın üstünde boş bir alanda dizleri ileri doğru çok bükmeden oturma ve kalkma hareketlerini yapın (3 set 10 tekrar). Sonra yattığınız yerden bisiklet sürme hareketini yapın (3 set 20 tekrar). Daha sonra eğer yapabilirseniz parmaklarınızın üstünde durun. Hatta uzunca öyle durmayın bunu tekrar olarak yapın. 2 saniye durun sonra tekrar topuğunuzun üstüne basın sonra dinlenmeden yine parmak uçlarınızın üstünde durun ve 2 saniye sonra yine topuğunuza basın. Buna benzer 10-20 tekrar yapın 3 defa. Ama çok zorlamayın ve bu hareketleri doktora da danışmayı unutmayın. Tam olarak ne durumda olduğunuzu bilmediğim için kesin olarak bunları yapın diyemem. Böyle bir çalışma düzeninin yanı sıra proteinli beslenmeyi unutmayın.Kötü karbonhidratlardan uzak durun çünkü büyüme hormonunu engelleyerek kasın gelişmemesine neden olacaktır. Antrenmandan sonra protein almayı asla unutmayın. Tekrar geçmiş olsun.

 59. Şule

  6 Şubat 2016 at 14:43

  Hocam merhaba daha önce size yazmıştım ayak topuğum ve bileğin arka kısmında parçalı kırıklar olmuştu düşme sonucu dün kontrole gittim Dr tamamıyla kaynamış Dedi fakat çok az Bi kısalma olmuş aksıyorum hafif bu geçer mi zamanla Dr fizik tedaviye gerek yol Dedi fizik tedaviye gitsem bir faydasını görürmüyüm ve dışarı çıkıp yürüdüğümde Ağrılarım çok oluyor bacağıma kadar ağrı oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 13:57

   Tekrar geçmiş olsun. Topuk kırıkları özellikle parçalı topuk kırıkları sonrası olan aksamalar bazen kalıcı da olabilmektedir. Topuk kırıklarında kaynama çok iyi olsa da sinirlere baskı oluşabilir ve ağrılar olabilir. Ayrıca kasların güçsüzlüğüne bağlı da ağrı ve aksama olabilir. Bu nedenle fizik tedaviye gitmek gerekebilir. Özel aykkabı giymek gerekebilir. Ağrılar 1-2 yıl kadar sürebilir. Alıştırarak yürümeye çalışmak ve bu şekilde kasları güçlendirmek faydalı olur. Ayrıca bacak kaslarını güçlendirmek için de egzersizler yapmak gerekebilir. Bu nedenle iyi bir fizik tedavi uzmanına muayene olmak gerekebilir. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 60. mehmet

  7 Şubat 2016 at 19:03

  Hayırlı akşamlar hocam benim yılbaşından bir gün önce motor kazasında sağ tipik kemiğin kırıldı 2doktor gösterdikleri 1ameliyet dedi 1gerek yok dedi ve alçı tedavisi uyguladı 4 kez kontrole gittim en so 3subatta gittim kaynamaya başlamış dedi 10gun değnekle hafif yüklem dedi gel film cekp alciyi alalım dedi ben m merak ettiim ayağımda kaşınma veye ısınma yok ve üzerine hafif basınca topuk kaymazmi hocam beni bi aydinlatrsaniz sevinirim yasim21

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 04:14

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Durumunuzu tam olarak bilmediğim için bir şey diyemem. Fakat 2 doktorun da farklı şeyler söylemesi çelişkiye düşürdü. Yani 3. bir doktora da görünmenizi tavsiye ederim. Kaşınma ve ısınma olmaması kötü bir şey değil. Ayağınızı hissedebiliyorsanız sorun yok demektir. Çoğu kırıklarda kas ve sinir hasarı meydana gelmektedir. Ama bu genelde açık kırıklarda olur. Sizin kırığınız demek ki kapalı kırık. Açık olsaydı ameliyat etmeleri gerekirdi. Üstüne yavaş, yavaş basarsanız pek sıkıntı olmaz. Çünkü yılbaşından 3 şubata kadar bayağı zaman geçmiş. Kaynamaya başlamış olması normal. Bundan sonra basmanız pek sorun çıkartmayacaktır. Fakat doktorunuzun dediği gibi bir destekle ve yavav yavaş basın. Çok yük vermeyin. Ve dediğim gibi 3. bir doktora görünmenizde fayda olacaktır. Ayak kırıkları ihmal etmeye gelmez ve durumunuzu tam olarak bilmediğim içinde kesin bir şey diyemem. Tekrar geçmiş olsun.

   • mehmet

    8 Şubat 2016 at 13:48

    Hocam topuk dağılmamış dedi ve ameliyat gerek yok dedi eğer kırık kayarsa üstüne basarsan kayarsa ameliyat olursun dedi çok sukr onlar geçti ama Alci alinin ca hemen yuklene bilitmiyim

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Şubat 2016 at 19:05

     Alçı alınana kadar fazla üstüne basmayı denemeyin. Alçı tamamen çıktıktan sonra yavaş yavaş basmaya çalışın ve destekle yürüyün. 2 – 2 buçuk ay geçtikten sonra destekle yürümeyi bırakabilirsiniz. Ama doktorunuza danışmayı unutmayın.

 61. mehmet

  8 Şubat 2016 at 12:33

  Hocam kırık dağılmamış olduğu için alçı tedavisi uygulandı doktor gayet guzl dedi kaynamaya başlamış dedi ve 16 şubatta alci yı cikarcagiz dedi ondan başka doktora gitmedim kırk kaynamış dedi gayt guzl ve hafif yüklem dedi doktoruda tedavi olanlar iyi diyo hocm

 62. Önder

  9 Şubat 2016 at 11:41

  Hocam bir sene önce yüksekten düşme sonucu topugum kırıldı aynı gece ameliyat oldum plak taktılar yaramın kücük bi yeri hala kapanmadı ve ordan sürekli akıntı oluyo ve daha agrılarım devam ediyo bu normalmi eger degilse önereceginiz bi tedavi varmı teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2016 at 14:41

   – Çok geçmiş olsun. Topuk kırıkları özellikle yüksekten düşme sonucu oluşan topuk kırıkları oldukça zor kırıklardır. Tedavi sonrası oluşan akıntı hakkında doktorunuzun bilgisi vardır herhalde. Akıntı genellikle iltihap oluşması sonucu olur. Bu iltihabi akıntı için genellikle tekrar ameliyat gerekebilir. Platinlerin çıkarılması ve iltihabın o bölgeden temizlenmesi ve vakum tedavisi gibi yöntemler uygulanır genellikle bu tür durumlarda.

   – Bu tür tedaviler genellikle üniversite hastanesi gibi daha donanımlı hastanelerde yapılır. Akıntı daha devam ettiğine göre iltihap geçmemiş olmalı. Doktorunuz ile görüşmenizde ve gerekir ise bir üniversite hastanesine baş vurmanızda fayda var. İltihap bacağın kesilmesine yol açabilir. İhmal etmemek gerekir. Topuk kırıkları geç iyileşen ve aksama bırakabilen, ağrıları uzun süre devam eden kırıklardır; ancak iltihaplı olması yeniden tedavi gerektirir. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 63. metin

  10 Şubat 2016 at 12:16

  Değerli hocam
  UZUN BİR TOPUK KIRIĞI TEDAVİSİNİN ARDINDAN YAKLASİK OLARAK 7 AY SONRA DEYNEKLERİ ATIP YAVAS YAVAS YÜRÜMEYE BASLADİM VE BİRGÜN ÖNCE DOKTORA KONTROLE GİTTİM TEDAVİM BALTA LİMANINDA GERCEKLESTİ
  DOKTORUM BANA KEMİKLER KAYNAMİS BİR SORUN YOK ANCAK KİREÇLENME BAŞLAMIŞ DEDİ KİREÇLENMENN TEK TEDAVİSİ FİZİK TEDAVİ MİDİR ?? BASKA BİR TEDAVİSİ VARMIDIR YARDİMCİ OLURSANİZ SEVİNİRİM
  CÜNKÜ BİLEGİMİ DONDURTMAK VE TEKRAR AMELİYAT OLMAK İSTEMİYİRUM

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2016 at 11:33

   Tekrar geçmiş olsun. Topuk kırıkları zorlu kırıklar olduğu için 1-2 senede anca iyileşen kırıklar da vardır. 7 ayda tamamen iyileşmiş olması sevindirici. Kireçlenme ayak çok fazla çalıştırılmadığı için genellikle olmaktadır. Kireçlenmeler genellikle geçmez; ancak sürekli buna yönelik egzersiz yapılır ise ilerlemesi durur. Ağrılar hafifler.Kireçlenmenin en iyi tedavisi uygun egzersizlerin yapılmasıdır. Tekrar ameliyat çok gerekmedikçe yapılmaması daha iyi olur. Öncelikle iyi bir fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda ve burada yapılacak egzersizleri öğrenmenizde fayda var. Bir süre fizik tedavi gördükten sonra yapılan egzersizleri öğrenip tedavi sonrası bu egzersizleri düzenli olarak yaparsanız hem ayak kasları güçlenir hemde kireçlenme durur. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 64. ayşenur

  11 Şubat 2016 at 01:07

  merhabalar hocam 3.5 ay oldu normale dördü alçıdan sonra ayağım ve bacağım. Ama yürüdüğüm zaman hafif şişme ve ağrılarım oluyor.şoklamaya devam etmeye çalışıyorum.ve masaj yaptırırken ayağım katur kütür ötüyo sesler geliyo.bu çok hoşuma gidiyo rahatlıyorum.acaba zararı varmı bunun.ağrım olmadığında yavaş yürmek şartıyla normal yürüyebiliyorum.ama genelde ağrım oluyo yavaş ve hafif aksıyorum.ne zamana kadr devam edicek bu durum bitsin iyileşsin bıktım artık. 🙁 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2016 at 13:41

   Tekrar geçmiş olsun. Yürümeye başlamış olman güzel inşallah daha iyi olur. Fakat gelen sesler kireçlenme belirtileri olabilir ve ağrılarının devam etmesinde bunun da etkisi vardır. Topuk kırıkları sonrası kaynama güzel bile olsa genellikle kireçlenme kaçınılmaz oluyor. Çünkü ayak, bacak ve topuk hareketsiz kalıyor ve kireçlenme olyor. Bu nedenle kireçlenme için fizik tedaviye gitmen gerekebilir. Bir süre fizik tedavi gördükten sonra aynı egzersizleri evde de yapman gerekir. Çünkü kireçlenmenin en iyi tedavisi egzersizdir. Bir fizik tedaviye gitmende ve tekrar röntgen çekilmesinde fayda var. Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 65. Şule

  15 Şubat 2016 at 12:36

  Merhaba hocam çok teşekkür ederim aksamalarım vardı ama 1 haftadır ağırlık çlaşıyorım ve Dr söylediği hareketler İ yapıyorum yürümem düzeldi Ağrılarım da azaldı bide sıcak suyun içinde bekletip hareketler yapıyorum bunun da faydasını gördüm ama sizce Bi zararı Varmı birde çörek otu yağı kullanıyorum günde 2 defa sürüp masaj yapıyorum Zararı varmıdır rahatlatıyor genelde

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2016 at 12:00

   – Tekrar geçmiş olsun. Ayağının düzelmiş olması iyi, inşallah daha iyi olur. Ağırlık çalışmasını daha çok ayak bileğin ile değil bacaklar için yapmak faydalı olabilir. Ancak ayak bileğine çok yüklenmemekte fayda var. Egzersizleri haftanın en az 4 günü düzenli yapmanda fayda var. Fakat çok yüklenmemeye dikkat etmen lazım. Yavaş yavaş ve alıştırarak devam etmek daha doğru olur. Sıcak su (çok sıcak olmamalı) terapisini günde bir kez 15 dakika yapman yeterli olur.

   – Su terapisini akşamları yapmak ve yaptıktan sonra bacağı yüksek yastık üzerinde 20 dakika kadar tutmak hem kan dolaşımında hemde ödem oluşmamasında fayda sağlar. Sıcak su terapisinden sonra o bölgenin gerginliğini gidermek için yumuşatmaya yarayan bir yağ ile masaj yapmak faydalı olabilir. Fakat yağların bilimsel olarak bir kanıtı olmayabilir. Günde birkez 2-3 damla çörekotu ya da susam yağı ile masaj yapmanın bir yan etkisi olmaz; ancak aşırıya kaçmamakta fayda var. Egzersizler doktorunuzun önerdiği şekilde ve önerdiği süre kadar yapmak kasları güçlendirmek için en doğru yöntem. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 66. mehmet

  17 Şubat 2016 at 22:07

  Hayırlı akşamlar hocam k bakmayın rahatsız ettim sizi 16subatta gittim doktor bey kemik kaynamış dedi ve üzerine baş alcidayken alıştır dedi 10gun sonra alalım dedi ve ben çok aşırı yukleneyimmi sizin oneriniz nedir alçı çıkınca hiç basamassin korkarsin dedi bu şekilde alış dedi 57 gundur alcida yukleneyimmi çok şükür tek değnekle yürüyorum topa tam yük vermiyom ne yapmalıyım bi kaç kez demedim hafif batmalar oldu allah razı olsun hocam sizden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2016 at 12:36

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Topuk kırıklarında kırığın yerine, derecesine ve şiddetine göre alçılama süresi 6-8-10 hafta arasında değişir. Topuk kırıklarında ayrışmamış kırıklarda genellikle alçılma yöntemi ile tedavi edilir. Alçılama yöntemi ile tedavi edilen kırıklarda genellikle 6 hafta ayağa hiç yük verilmez. 6-8 hafta sonra radyolojik sonuca bakılarak yavaş yavaş ayak alçıdayken ayağa yük verilmeye başlanabilir.

   – Doktorunuz topuktaki kırık kaynamış, ayağa yük verebilirsin dedi ise alıştıra alıştıra yük vermende bir sakınca olmayabilir. Alçılıyken daha cesaretli olcağını ve kireçlenme yapmamasını düşündüğü için böyle bir şey söylemitir. Yavaş yavaş, azar azar başlaman alışmanda fayda sağlar. Ağrı bir süre olacaktır. Alçı sonrası doktor egzersiz ya da fizik tedavi önerebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 67. mehmet

  18 Şubat 2016 at 15:30

  İyi günler hocam su an 57 gün oldu alca da hala doktor kırık kaynamış dedi alcidayken yürümeye alış dedi ve 10sonra gel alalım dedi tek değnekle yuruyom topuğa fazla yük vermiyom sizce vereyimmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2016 at 21:13

   Tekrar geçmiş olsun, eğer doktorunuz değneksiz olarak ayağın üzerine direkt basabilirsin dedi ise alıştıra alıştıra basmaya başlamanın bir zararı olmaz. Fakat sizin kafanızda soru işareti kalmış ise bunu tekrar doktorunuza sormanızda fayda var. Çünkü kırığın yerini, derecesini ve yapılan tedaviyi doktorunuz daha iyi bilmektedir. 57 gün yaklaşık iki ay alçı tedavisi yapılan topuk kırıklarında 6-8’inci haftalar sonrasında ayağın durumuna göre yük verme genellikle başlar. Röntgen filminde kırık kaynamış dediğine göre doktorunuz ve basmaya başlayabilirsin dediğine göre demekki bir sorun yok. Yinede doktorunuza arayıp sorma imkanı var ise bir arayıp sormanızda fayda var. Değnek ile yük ver mi dedi, değneksiz mi yük ver dedi bu tam olarak anlaşılmamış olabilir. Tekrar geçmiş olsun.

 68. Şule

  24 Şubat 2016 at 02:13

  Tamam hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

 69. havin

  5 Mart 2016 at 15:48

  merhabalar daha oncede yazmîstım size.5 ay oldu ameliyat olalı.ayagimda hala aksama var.fizik tedavi doktoru fizige gerek yok yürümek en iyi egzersizdir yaza kadar iyi olursun diyo ama ben endişeliyim.hafif şişlik ve agrı aksama devam ediyosizce ne zaman gecer.ve bilegimin üst tarafinda bi morarma var .hala morluk gecmedi.onada doktorum zamanla gecer dedi bekliyorum sizce bunun icin ayri bi müdahale gerekirmi.tsk ederim iyi calişmalar hocam

 70. havin

  5 Mart 2016 at 19:22

  hocam bide topuklarıma basınca rahat yürüyebiliyorum ama parmak uclarimda yürümek ameliyatlı ayagım icin sıkıntı oluyo .cok tşkler bilgileriniz ve ilginiz icin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 13:55

   – Tekrar geçmiş olsun. Topuk kırıkları yerine ve derecesine göre zor iyileşen kırıklardır. Topuk kırıklarında yürüme iyi bir egzersizdir; ancak yapılacak bacak egzersizleri topuğa kadar uzanan kasların güçlenmesinde faydalı olur. Doktorunuza evde yapabileceğiniz bacak egzersizlerini sormanızda ve bu egzersizleri düzenli olarak yapmanızda fayda var. Şişlik ve morarma yürüdükçe olabilir. Bu durum yaklaşık bir yıl veya daha fazla bile sürebilir.

   – Şişlik ve morarma için her akşam ılık, soğuk su terapisi 5’er dakikalık süreler ile yaklaşık 20 dakika kadar ve sonrasında sırt üzeri düz bir şekilde uzanarak ayağı ve bacağı yüksek yastık üzerinde 15-20 dakika kadar dinlendirmek şişlik ve morarma için faydalı olabilir. Topuk kırıklarında genellikle yanlış kaynama veya kireçlenme de olmaktadır. Kısıtlamayı bu kireçlenme de neden olur. Kısıtlamanın en önemli nedeni kasların güçsüzlüğüdür. Bu nedenle egzersizler ve yürüme ile kasların güçlenmesi önemlidir. Fakat kasların tam olarak güçlenmesi 2 sene kadar sürebilir.

   – Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 71. Uğur Fidan

  22 Mart 2016 at 22:23

  Hocam kolay gelsin. Annemde düşme sonucu topuk kırığı oluşmuş. Doktor ameliyata gerek yok dedi. Şuan yarım alçıda duruyor. Haftaya şişler inerse tam alçıya geçeriz dedi. Bu şekilde bir tedavide iyileşme nasıl olur? İlla ameliyat gerekir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2016 at 22:19

   > Ayrışmamış (deplase olmayan) topuk kırıklarında genellikle 6 haftalık kısa bacak alçısı yöntemi uygulanır.

   > Yapılan alçılama yöntemi şişlikleri indirdiğinde kırığın alçılama tedavisi ile iyi olup olmayacağını anlamak için bir haftalık alçı tedavisi uygulamış olabilir. Şişliklerden dolayı kırığın yerini ve derecesini tam olarak anlayamamış olabilir.

   > Yani 2 mm veya üzerinde ayrışma olan ve kırığın yerine ve derecesine göre değişen kırıklarda tedavi yöntemi değişebilir. Topuk kırıklarında tedavi yöntemleri kırığın yerine, derecesine, kırığın şiddetine, hastanın eşlik eden diğer hastalıklarına bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

   > Çok geçmiş olsun.

 72. Metin

  7 Nisan 2016 at 19:02

  Değerli hocam
  7 aydır topuk kırığı nedeniyle tedavi altındayım parçalı kırık ve 9 tane vida takıldı ama ameliyattan 2 ay sonra yara yeri kapanmadigi için ayağındaki materyaller tamamen çıkartıldı 65 Gün hastanede yattım bunun nedeni ise dolu kaybı oluştuğu için
  Değerli hocam 7 ay geçmesine rağmen ameliyat yerinde küçük bir açıklık var akıntı yapıyor doktorun ayağında metal olmadığı için telaş edecek birşey yok ilacli emar çekelim dedi MR çekildim sonuçları aldım pazartesi istanbula sonuçları goturucem ancak emar sonucunda birşey dikkatimi çekti
  Aynen yazıyorum
  KALKANEUSTA GECIRILMIS FRAKTURE BAĞLI BELIRGIN DEFARMASYON MEVCUTTUR MULTIPL FRAKTUR HATLARI MEVCUT OLUP KAYNAMA BU GÖRÜNTÜLERDE YOKTUR
  BU konuda yardımcı olursanız sevinirim nedemek isteniyor bu sonuçta hocam
  Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2016 at 13:06

   > Topuk kırıkları zor iyileşen veya bu tür komplikasyonlara çok sık neden olabilen kırıklardır. Yara yerinin kapanmaması ve enfeksiyon gelişmesi durumu daha da zorlaştırır. O bölgede oluşmuş olan iltihap daha tam olarak temizlenmemiş olabilir ve buna bağlı o bölgeden iltihap akmaya devam ediyor olabilir. 7 ay oldukça uzun bir süre ve iltihabın iyileşmemesi oldukça zor bir durum. Bağışıklık sistemini güçlü tutacak şekilde beslenmenizde fayda var.

   > Topukta geçirilmiş kırığa bağlı görülen şekil bozukluğu ve yıpranma mevcuttur şeklinde değerlendirilmiş olmalı. Çoklu kırık hatları var olup kaynama görülmemiş şeklinde değerlendirme yapılabilir. Bunların görülmesi normal, zaten platinler çıkarıldığı ve enfeksiyon ile mücadele edildiği için kaynama olmaması normaldir.

   > Fakat bu tür raporlar uzmanı olan doktor tarafından değerlendirilir ise daha doğru sonuç verir. Çünkü ayağın durumu, sizin durumunuz, yapılan operasyonları ve tedavileri doktorunuz daha iyi bilmektedir. Buradan net bir şey söylenmesi zordur.

   > Beslenme düzeniniz ve beslenmeye özen göstermeniz önemlidir. Sigara, alkol ve kalitesiz karbonhidratlardan (şekerli besinler, hiç bir faydası olmayan hazır besinler gibi) uzak durulmalıdır. Faydalı besinler ile beslenmek, proteinli, kalsiyumlu, sebze, meyve, tahıllar, baklagiller, yeşillikler gibi besinler ile beslenerek hem yaranın daha çabuk iyileşmesi hemde bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz için çok ama çok önemlidir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 73. Fahrettin Demir

  9 Nisan 2016 at 06:28

  Hocam merhaba
  Ben de yüksekten duştum ve topugumda kırık oluştu.
  Gittiğim doktor ayak parmağımdan kasigima kadar alçıya aldı.sizce normal midir bu tedavi yöntemi?
  İlk basta dizime kadar aldı,tomografiden sonra kasigima kadar çıkardı alçıyı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 13:53

   > Topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır. Topuk kırıklarında tedavi yöntemleri kırığın tipine, yerine, derecesine göre değişiklik gösterir. Topuktan kalçaya kadar uzanan kemiklerde de sorun görülmüş ise bu nedenle kasığa kadar alçı yapılmış olabilir. Yüksekten düşmelerde tek bir bölgenin hasarı olmaz genellikle.

   > Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamaya çalışmanız iyi olur. Kırık kaynamasında beslenme de önemlidir. Kırmızı et, tavuk, ciğer, yoğurt, yumurta, süt, lor peyniri gibi protein ve kalsiyum bakımından zengin beslenme önemlidir. Marul, baklagiller, elma, muz ve benzeri taze sebze ve meyve içerikli beslenme de bağışıklık sitemini güçlü tutma bakımından önemlidir. sigara, ağrı kesiciler, alkol gibi içecekler kırık kaynamasını geciktirir. Bu nedenle bunlardan uzak durmak gerekir.

   Çok geçmiş olsun, geçmesi ve iyilik dileğiyle.

 74. Emrah Toptas

  11 Nisan 2016 at 10:50

  Hocam merhaba verdiginiz faydali bilgilerle zor durumdaki psikolojilerimize desteginiz icin tesekkurler. Benim yaklasik bir sene once yuksekten dusme neticesinde iki topugumda kirildi 6 aya yakin sure yattim suan cok sukur iyiyim agrilar oluyor ama yuruyor olabilmek agrilarimi duymazdan gelmemi sagliyor benim sorum spor salonuna gitsem olumsuz birsey yasarmiyim plates tarzi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 15:22

   Topuk kırıklarından sonra toparlanma ve kaynama iyi gerçekleşmiş ise bacak ve topuk kaslarını güçlendirmek için spor salonunda yapılan egzersizler faydalı olabilir; ancak bunu doktorunuza sormanız ve doktorunuz bir sakınca olmadığını söyler ise bir sorun olmaz. Dikkatli olmak da gerekir. Topuk kırıkları biraz zor iyileşen kırıklardır. 1-2 sene süresince korumak gerekir. Salona başlamadan önce ve yapabileceğiniz egzersizler hakkında mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

   Çok geçmiş olsun ve daha iyi olması dileğiyle.

 75. mehmet

  1 Mayıs 2016 at 21:23

  Mrb hocam topum Kırıkali 5ay oldu aksayarak yürüyorum ve bozuk yerlerde zorlaniyom bazen çok agrim oluyo ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2016 at 23:20

   > Topuk kırıkları oldukça zor iyileşen kırıklardır. Topuk kırıklarında kırığın yeri, derecesi ve şiddeti kırığın ne kadar sürede iyileşeceğini değiştirir. Ayak koruyucu ayakkabı veya afo gibi bir şey yazdırabilirsiniz doktorunuza daha rahat yürümek için. Fizik tedaviye gitmemişseniz bir fizik tedavi doktoruna muayene olmanızda fayda var.

   > Akşamları 5 dakika çok sıcak olmayan sıcak su, 5 dakika soğuk su şeklinde 15-20 dakika kadar su terapisi yaptıktan sonra yüksek yastık üzerinde sırt üzere uzanarak düz şekilde bacağı ve ayağı 15-20 dakika kadar dinlendirmek hem ağrıda hemde kan dolaşımın sağlanmasında fayda sağlayabilir. Yine de doktorunuza yapabileceğiniz egzersizler var mı sormanız daha uygun olur. Yürüdükçe kaslar güçlenir ve ağrı zamanla azalır. Fkat topuk kırıklarında ağrı 1-2 yıl ayakta çok kaldıkça devam edebilir. Güçlü olmak ve sabırlı olmak, ayağı darbelere karşı hep korumak, sağlıklı beslenmek gerekir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 76. Ezgi

  5 Mayıs 2016 at 00:05

  Hocam merhaba öncelikle yazınız çok bilgilendirici oldu teşekkürler fakat aklıma bir şey takıldı benim de topuğum kırıldı bugun 17 gün oluyor fakat ayağım alçıda ve 6 hafta kalacak dedi yani toplam su andan sonra değil sizce ameliyat olmalı mıyım ayağım düzelmez mi ayrıca 16 yaşındayım çabuk iyileşir diyorlar şimdiden çok teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 13:07

   > Topuk kırıklarında kırığın yerine ve derecesine göre farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir ve iyileşme süresi de değişir. Çok ağır olmayan, parçalı kırık olmayan topuk kırıklarında bazen kırığın yerine göre alçılama tedavisi uygulanır. Alçılma tedavisi 6-8 hafta arasında değişebilir. Ameliyat gerekli olsaydı doktorunuz ameliyat olacağını size söylerdi zaten.

   > Alçılama tedavisini uygun görmüş ise ameliyat risklerini göze almadan denemek istemiş olabilir. Alçılama tedavisi bitiminde kaynama olmaz veya yanlış kaynama olur ise zaten ameliyat gerekebilir.

   > Doktorunuzun söylediklerini düzenli şekilde uygulamaya gayret göstermeniz doğru olur. Ayağa yük vermemeye, düzgün tutmaya, aşağı salarak şişmesine neden olmamaya özen göstermelisiniz. Yaşınız genç olduğu ve parçalı kırık olmadığı için en geç 6-ay,1 yıl içinde tam iyileşme sağlanabilir.

   > Beslenmenize dikkat etmeli protein içerikli, kalsiyum içrikli, sebze ve meyve içerikli, kaliteli karbonhidrat içerikli beslenmeye özen göstermeniz faydalı olur. Sigaradan, alkolden ve gereksiz karbonhidratlardan uzak durmanız, aşırı kafeinli içecekleri de azaltmanız faydalı olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi, iyilik dileğiyle.

 77. Şerife Bozkurt

  24 Mayıs 2016 at 23:59

  Merhaba hocam, ben de 27 nisanda merdivenden son iki basamak kala düştüm ve bir üniversite hastanesine götürüldüm.röntgen ve tomografi çekildi kalkaneus kirigi dendi yarım alçı yapıldı.14 gün bu alçıda kaldı ama alçım oynuyordu.başka bir uzman araştırdım ve klinigi olan bir Prof. E gittim. Eski filmleri götürdüm ve anlamadı tekrar röntgen çekti. Kırığı göremedi bağ yırtılması dedi. Alçıyi yeniledi tüm alçı yaptı. Bu kez kafam çok karıştı. Hastane randevusunda bu kez Prof. Un söylediklerini ve filmini gösterdim.hastanede her hafta doktor değişiyor.ilk kontrolde 2 buçuk 3 ay basma demişti ağırlık merkezi olduğu için.Prof 20.günden itibaren yavaş yavaş bas ve 30. gün acıyı çıkaralım dedi.hastanedeki 2.kontrolde ise tüm öncekileri söyledim ve kırığı tomografi den gösterdi ikna oldum.ama şimdi ne yapmalıyım? Kaynamış mi diye film istemedi bile. Ankaradayim, tavsiyelerinizi acilen bekliyorum.şimdiden çok teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 11:59

   Kalkaneus kırıkları da farklı derecelerde ve farklı kemiklerde meydana gelebilir. Topuk kısmı oldukça karışık bir yapıdır. Kırık çok fazla ayrışmamış kırık ise 4 haftalık yük vermeme ve alçı tedavisi yeterli olabilir. Fakat kırık ayrışmış kırık ve alçı tedavisi ile iyileşebilecek bir kırık ise 6 haftalık alçılama süresi ve yük vermeme süresi genellikle yetmektedir. Çok uzun hareketsiz kalmak kireçlenmeye neden olabilir, bu nedenle 3 ay uzun olabilir.

   Topuk kısmında kırılabilecek kısım fazla olduğu için yük verme süresi ve alçılama süresi de kırığın hangi bölgede olduğuna bağlı değişir. Eklem içi, eklem dışı kırıklar şeklinde değişebilir. TOPUK KIRIKLARINDA SINIFLAMA; ön proses kırıkları, kalkaneus cisim kırıkları, sustentakulum kırıkları, kalkaneus tüberkül kırıkları, Peroneal tüberkül ve yan kalkaneal proses kırıkları, iç proses kırıkları, kalkaneus tüberkülünün aşil tendonu kopma kırıkları şeklinde sınıflamalar yapılır.

   Fakat kırığın yerine, derecesine ve tedavi şekline göre, hastanın genel durumuna göre yük verme ve alçılama süresi 6-12 hafta arasında değişir. Doktorunuz ile tekrar bu konuyu detaylı konuşmanızda fayda var. Ayrıca sürekli doktor değişmesi tedavilerde doğru olmaz. Çünkü her doktor farklı bir şey söyler, bu durumda da sizin durumunuz ve tedavi süreciniz sıkıntıya girer. İlk işlemi uygulayan doktorunuza randevu almanız ve şimdiye kadar olan gelişmeleri anlatmanız uygun olur.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 78. Fatih Öğdüm

  26 Mayıs 2016 at 13:21

  Bilgilendirmeniz için öncelikle teşekkürler. Hocam sekiz gün önce topuk kırığına bağlı ameliyat oldum. Plaka ve 6 vida takıldığı söylendi. Taburcu oldum dikişlerimi ne zaman aldırmalıyım. Pansuman yapıyorum günlük baticonla. Sabah açtığımda Yaramın üst kısmında hafif bir spancta bir kanama gibi küçük bir sıvı oluşuyor. Bu geçici birşeymi. Bir de ameliyat sonrası alçı yapmadılar normalmi? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2016 at 11:27

   – Topuk kırıkları oldukça ağır ve karmaşık kırıklardır. Topuk kırıklarında alçılama genellikle ameliyat edilmeyen kırıklarda yapılır. Hemen ameliyat edilen kırıklarda alçı değil afo olarak bilinen bir ayakkabı ile ayağın düz tutulması sağlanır.

   – Açık yaralarda pansumanın kuruması beklendikten sonra gazlı bez çok fazla yapışmayacak şekilde yaranın üzerine kapatılması uygun olur. Gazlı bez yaraya yapışıyor ise kaldırınca kanama olabilir. Şimdi hastanede değilseniz bunu doktorunuza arayıp sormanız doğru olur. İltihap gibi bir durum olabilir.

   – Ayağın o bölgesinin temiz tutulması ve terlememesi önemlidir. Yara yeri mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır. Antibiyotik verdiler ise antibiyotik saati saatine (10-15 dakikalık bir gecikme ya da erken içme olmaksızın) düzenli kullanılmalıdır. Çünkü antibiyotikler düzenli kullanılmadığında bakterilerin direnç kazanmasına neden olur.

   – Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ile beslenerek bağışıklık sistemini güçlü tutmanızda enfeksiyondan korunmada faydalıdır.

   – Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol su içmek, kafeinli içecekler, sigara ve alkolden uzak durmak, sebze ve meyveyi bol yemek, proteinden ve kalsiyumdan zengin beslenmek, haftada en az 2-3 kez baklagiller grubundan öğünler yemek gibi öneriler ile bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya çalışmanız faydalı olur.

   – Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz, ilaçlarınızı düzenli kullanmanız, yara yerini temiz ve kuru tutmanız, düzenli uyumaya çalışmanız, sigara gibi alışkanlığınız var ise kullanmamaya çalışmanız, sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz, ağrınız olmadığı sürece ve doktorunuz başka şekilde söylemedi ise ağrı kesici kullanımını mümkün olduğunca azaltmanız kırığın kaynamasında ve kendinizi daha çabuk toparlamanız da faydalı olur.

   Şiddetli ağrı, aşırı morarma, aşırı ısı artışı olur ise mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Fatih Öğdüm

    3 Haziran 2016 at 15:12

    Merhabalar, son birkaç gündür ayağımdaki plaka alttan ve yandan sanki dışarı çıkacakmış gibi zonkluyor geceleri uyutmuyor. 17 gün önce ameliyat oldum.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Haziran 2016 at 01:25

     Bunu doktorunuz ile görüşmeniz doğru olur, çünkü daha önceki yazınızda akıntı olduğunu belirtmişsiniz, bu nedenle enfeksiyon riski olabilir. İhmal etmemenizde fayda var. Aslında ameliyatlardan sonra şiddetli ağrılar, yanmalar en az 3 ay-6 ay bile sürebilir ara ara. Fakat akıntı olduğu için riskli olabilir.

     Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

     • Fatih Öğdüm

      13 Temmuz 2016 at 20:46

      Hocam bugün itibarıyla 52. Gundeyim. Ağrılarım yok denecek kadar az allaha şükür. Plaka ve 6 vida vardı ayağım da. Yaraların kabukları çoğu düştü. Parmaklarda güç var ama basmak uygunmudur 2 ay basma demişti doktor. Sadece ayağın topuk ve sağ ön alt kısmında hafif bir şişlik ve kalın deri var.Ayağı güçlendirmek için ne gibi egzersizler var.TEŞEKKÜRLER

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      14 Temmuz 2016 at 13:50

      Doktorunuz 2 ay basmamanızı söylemiş ise zaten bir hafta kalmış 1 hafta daha idare etmeye çalışmanız uygun olur. 2 ayın sonunda doktorunuza kontrole gitmeniz de gerekebilir.

      Topuk kırıkları konusunun içinde ayak ve ayak bileği egzersizlerini gösteren video vardır fakat bu videodaki egzersizleri sizin henüz yapıp yamayacağınızı öncelikle doktorunuza danışmanız gerekir, çünkü her kırık aynı değildir, her tedavi yöntemi aynı değildir, her insanın iyileşme süresi de aynı değildir.

      Kontrole gittiğinizde doktorunuza hangi egzersizleri yapabileceğinizi sormayı unutmamak için not almanız faydalı olur.

      Gerekiyor ise kısa süreliğine fizik tedavi ile egzerzislere başlamanız daha garanti olur.

      Dileriz her şey daha iyi olur.

     • Fatih Öğdüm

      23 Ağustos 2016 at 21:37

      Bilgilendirmeniz için öncelikle teşekkürler. Hocam 90. Gün sonunda doktorum topuğun kaynadığını ve tam basmamda bir sakinca görmediğini söyledi allaha şükür. Biraz sallantılı ve ağır olmasına rağmen yürüyebiliyorum. Ayağın sağ tarafında biraz karıncalanma oluyor o da herhalde ameliyat yerinden dolayı. Sadece tam dönüş yerindeki ameliyat kesik yara kabuğu düşmedi bu sıkıntı mı? Birde evde yalın ayak mı yoksa bir terliklemi dolaşmalıyım. Akşamları biraz şişlik oluyor suda bekletmek kabuklu yarada sıkıntı yaratırmı

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      25 Ağustos 2016 at 12:33

      Zor da olsa 3 ayı tamamlamış bulunuyorsunuz, topuk kırıklarında özellikle ameliyat geçiren topuk kırıklarında yürümeye başlama süresi çoğu hastada en az 2 ay veya 3 ayı alabilmektedir.

      Karıncalanma, yanma, ağrılar daha 6 ay 1 yıl bile ara ara olabilir ve bu genellikle normaldir.

      Yaranın kabuk bağlaması artık yaranın iyileşmeye başlaması anlamına gelir ve bu kabuklanma kendi kendine dökülüp yerine yeni deri çıkana kadar hiç bir şekilde kaldırılmamalıdır, bu nedenle kazayla falan kabukları kaldırmamanızda fayda var.

      Su terapisi kabuklanmayı yumuşatabilir ve kabukların açılmasına sebep olabilir. Bu durum hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha uygun olur.

      Evin içinde terlikleri taşımak zor olabilir fakat çorap giyerseniz yarayı açabilir, yumuşak ve hafif yarayı deymeyecek bir terlik giyebilirsiniz.

      Çıplak ayakla hiç açık yara kalmadı ise çıplak ayak ile de evde yürünebilir ya da medikallerden bu duruma uygun terlik alabilirsiniz.

      Kabuklu yaranın açılmamasına dikkat etmeniz önemlidir.

      Bunların yanı sıra ayağı yine ara ara yastık üzerinde 10-15 dakika dinlendirmek, akşamları sırt üzere uzanarak ayağı ve bacağı yüksek yastık üzerine koyarak 15-20 dakika kadar dinlendirmek kan dolaşımın sağlanmasında ve şişliğin daha az olmasında fayda sağlar.

      Yine beslenme sadece hasta durumlarda değil her zaman çok ama çok önemlidir.

      Kas gücünü ve kalitesini arttırma kırıklar sonrası daha kolay toparlanmayı sağlar.

      Günlük protein alımı (tavuk, balık, kırmızı et, karaciğer, yumurta gibi gıdalardan) dengeli olmalıdır (örneğin her gün 1 yumurta 150 gr kadar et türü) bu durum yaşa göre de değişir.

      Günlük düzenli kaliteli karbonhidrat alımı (1 posiyon sütlü yulaf ezmesi, 1 posiyon bulgur-aşurelik buğday gibi) alınması faydalı olur.

      Günlük düzenli kalsiyum alımı (1 dilm peynir veya lor peyniri, 1 bardak süt, 1 kase yoğurt gibi) alımı faydalı olur.

      Günlük düzenli sebze ve meyve tüketimi, hafta en az 3 kez baklagil tüketimi faydalı olur.

      Örneğin tuvalete gitmeyi üşendiğiniz için öğünlerinizi ve beslenmeyi engellememek doğru olur. Öğünleriniz ve ara öğünleriniz düzenli olmalı.

      Kalitesiz karbonhidratlardan (örneğin beyaz ekmek, hamur işleri, şekerli gıdalar, hazır yiyeceler, bisküvi tarzı gıdalar, faydasız içecekler gibi) kaçınmak da fayda var.

      Faydasız besinler ile gereksiz kilo almak yerine faydalı besinler ile kaslarınızı ve kemiklerinizi, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek daha doğru olur.

      Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 79. Uğur

  26 Mayıs 2016 at 17:10

  Merhaba, yaklaşık 45 gün önce topuk kemiğimde kırık meydana geldi. Kırık parçalı yada kaymış değil o yüzden alçıya alındı. 45 gün alçıda kaldıktan sonra dün itibariyle doktorum kırığın kaynadığını, alçıdan çıkarılacağını ve basabileceğimi söyledi. Ancak yürürken kırık bölgede baya bi ağrı meydana geliyor ve bu ağrı yürümemi çok zorlaştırıyor. Doktor durumun iyi basabilirsin demesine basarken kırık bölgede ağrılar olması normalmidir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2016 at 13:45

   Topuk, oldukça karmaşık bir yapıdır ve kırığın derecesine, kısmına, eklem içi veya eklem dışı olmasına bağlı olarak tedavi yöntemleri değişir. 45 günlük alçı tedavisi (yaklaşık 6 hafta olmuş) genellikle yeterlidir. Fakat kırıklar kaynamış bile olsa bu kadar uzun süre hareketsiz kaldıktan sonra kaslarda da zayıflama olacağı için kemiğin ağrıması genellikle normaldir.

   Yürüme ile kaslar güçlendikten sonra ağrı yavaş yavaş azalır. Doktorunuz basabilirsin demiş ise yavaş yavaş alıştırmaya başlamanız iyi olur. Fakat gerekiyor ise bir fizik tedavi doktoru ile de görüşmeniz ve gerekiyor ise bir süre fizik tedavi görmeniz faydalı olur.

   Çok geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 80. Mustafa

  28 Mayıs 2016 at 09:33

  Merhaba 75 gun once iki topuktan amliyat oldum sağ ayağimda 2 vida var ustune basabiliyorum sol ayağimda platin var fizik tedavi verdi dokdorum fizik tedavisine bağli yurumen soyledi bileğim yarim oynuyo tan hareket etmiyo sol ayağimda alci yoktu kireclenme olsa nirmal mi?saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 15:24

   Topuk çok karmaşık bir yapı olduğu için kırıkları ve tedavileri de zordur. Kırık parçalanmış kırık ise sinir hasarı gelişmiş olabilir ve buna bağlı olarak hareket kısıtlığı yapabilir veya takılan vida ve/veya plaklar nedeni ile sinir baskısı oluyor olabilir. Uzun süre hareketsizlikten sonra kaslar gücünü kaybettiği için de hareket kısıtlığı olur ve bu durumda fizik tedavi ve fizik tedavide uygulanan egzersizlerin çok abartılmadan düzenli olarak uzun süre yapılması gerekir. Topuk kırıkları ameliyatından sonra en az 2 yıl zorlanmalar olur ve bu zorlanmaları kasları güçlendirerek aşmak mümkün olabilir.

   Fizik tedavi bittikten sonra aynı hareketleri evde de düzenli olarak, hatta kireçlenme olmasın diye abartmadan ömür boyu yapmak gerekebilir ve faydalı olur. Beslenmeye de dikkat etmek gerekir. Bağışıklık sitemini güçlü tutacak besinler ile beslenmek faydalı olur. Sigara kullanımından uzak durmak gerekir. Kalsiyum ve protein içerikli besinler ve kaliteli karbonhidratlar tüketmek gerekir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 81. Uğur

  21 Haziran 2016 at 09:38

  Merhaba, iş yerinde çalışma sırasında tır çarpması sonucu yere düşünce ayağımın üstünden geçti tır kaval kemiği kırıldı platin taktılar ve topukta kırık var dediler sonra ezilme dediler bişey yok fazla dediler ve alçıda şuan ayaktan dizimin üstüne kadar. Topuğa herhangi bir müdahale yapmıycaz dedi doktor ve morarma şişlik var ağrı yapıyor normalmi sizce başka doktora göstermekte sakınca varmı devlet hastanesi doktoru yaptı işlemleri soğuk biriydi korktum ondan açıkçası hocam 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Haziran 2016 at 13:52

   Kaza sırasında tır topuğa yakın bir yerden geçmiş ise ezilme olmuş olabilir. Kırık ezilme olmayan kırık ise sadece alçı tedavisi yeterli olabilir.

   Topuk kırıklarında tedavi kırığın yerine ve derecesine göre cerrahi ya da alçı tedavisi ile tedaviler şeklinde yapılır.

   Kaval kemiği (tibia kimiği) topuktan dize uzanan kemiktir ve hem bu kemikte hem de topukta kırık oluşması oldukça ciddi bir durumdur.
   Topuk kırıklarında morarma ve şilikler cerrahi tedaviden sonra bile haftalarca, aylarca sürebilmektedir. Kırık kaynayana kadar ağrı olabilir.

   Ağrınız çok fazla olur ise doktorunuza danışmanız doğru olur. Şimdi alçıda olan ayağınız için başka bir doktor müdahalede bulunmayabilir. Alçı çıktıktan sonra kırık kaynamaz ise doktorunuz tekrar cerrahi tedavi uygulayabilir. ikinci bir cerrahi tedavi sakıncalı olabileceği için de bu yöntemi tercih etmiş olabilir, çünkü uygulanan her cerrahi yöntemin riskleri de vardır.

   Beslenmenize özen göstermelisiniz, sigara kullanımı var ise bırakmalısınız, doktorunuzun verdiği tedavileri düzenli uygulamalasınız, Bağışıklığı arttıracak şekilde beslenme şekli önemlidir.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 82. BIRGUL

  17 Temmuz 2016 at 19:40

  Merhaba, ben 47 yasindayim .1m. Den 55 gun once dustum. Kalkaneus kirigi oldu.ve ameliyata gerk yok dendi.45gun alcida kalip cikarildi. Ayagimin su terapisi yapmam .ve yerle temas ettirmem koltuk degnegiyle yurumem drm soylendi.10 hf dolunca basip yari agirlik verebilecegim soylendi .ancak topuk yan ve ic yuzeyi hafif sis ara ara sizi var.calisan biriyim .bu durumda ise ne zaman baslayabilirim .gunluk yasama donmem 6 ay 1 yili bulur mu ? gercekten.Yukarida bilgileri okuyunca uzun surecek gibi tesekkurler.

 83. BIRGUL

  18 Temmuz 2016 at 00:56

  Yaklasik 65 gun once bir mt yukseklikten dusme yasadim ve topuk kirigo yasadim .45 gun alcida kaldi kirik kotunun iyisi ve kemige yakin bolgede oldugu soylendi .topukta halen sislik var.su uygulasi yapiyorum .10 hf gecmeden basmamam soylendi calisan biriyim fakat ben halen basamiyorum ise donusum nezaman olur halen koltuk deynegi ile gezip ev isler yapamiyorum .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2016 at 13:53

   – Topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır, çünkü topuk karışık bir yapıdır fakat her topuk kırığının derecesi, yeri, tedavi şekli aynı değildir, bu nedenle her topuk kırığının iyileşme süresi farklıdır. İyileşme kişinin yaşına, sigara kullanımına, beslenme şekline, eşlik eden başka bir hastalığının olup olmadığına göre de değişir.

   – Örneğin sigara kullananlarda kırık kaynaması gecikir, şeker hastalarında kırık kaynaması gecikir, dengeli ve düzenli beslenmeyenlerde kırık kaynaması gecikir.

   – 10 haftanın çoğu geçmiş azı kalmış, kırığın derecesi ağır ise ve alçı ile tedavi edildiği için iki ikibuçuk aylık yük vermeme söylenmiştir.

   – Doktorunuzun önerilerini mümkün olduğunca uymaya çalışmanız doğru olur, çünkü daha sonra cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi müdahale ile tedavi edilen topuk kırıklarında enfeksiyon riski de olduğu için daha zor iyileşme görülür genellikle.

   – Her hasta için iyileşme süreci aynı değildir.

   – Doktorunuz günlük yaşama geri dönebilirsin dediğinde yavaş yavaş basmaya, yürümeye başlayacaksınız zaten. Kontrole gittiğinizde kırığın tam kaynayıp kaynamadığına röngen çekilip bakılır zaten.

   – Üçüncü aya doğru işin ağırlık derecesine göre işinize dönmeniz mümkün olabilir.

   – Tam iyileşme ve ağrının tam geçmesi yine 6 ay kadar sürebilir.

   – Dikkatli yürümeniz, uygun ayakkabı giymeniz, en az 1 yıl koşma gibi aktivitelede bulunmamaya dikkat etmeniz, topuk kısmını darbelerden korumanız ve doktorunuzun söylediklerine dikkat etmeniz, düzenli ve dengeli beslenmeniz, sigaradan uzak durmanız faydalı olacaktır.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 84. Tuğba

  6 Ağustos 2016 at 18:24

  Merhabaler, benim annemin 5 hafta önce topugu kırildı v ameliyatı oldu. Topugunda 12 çivi var. Şu an ayağı alcida. Alcinin içinde ayak tabanindan Çiviler cikicak gibi ayağa baskı yapıyor. Bu normal mi? Normal ise bu süreç ne kadar surer? Ya da ayak civileri kabul etmedi mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2016 at 15:30

   Bu kadar ağır topuk kırıklarında ağrılar oldukça fazla olur ve uzun süre devam edebilir.

   Anneniz alçının baskı yapmasından dolayı batma hissini yaşıyor olabilir veya ayak ödem yapmıştır yani şişmiştir ve buna bağlı olarak sıkışma olmuştur ve baskı hissi duyuyor olabilir.

   Topuk kırıklarında alçı tedavisi genellikle 6 hafta ile 8 hafta arasında değişir.

   Bu durum için doktorunuzdan bil almanız ya da doktorunuza gitmeniz daha uygun olur, çünkü ödem olmuş ve baskı oluyor ise alçının gevşetilmesi gerekebilir veya doktor alçıyı çıkararak koruyucu afo benzeri bir ayakkabı verebilir.

   Yapılan her teknik de kusur veya problem çıkabilir. Örneğin kırık uygun şekilde kaynamayabilir. Kullanılan materyaller eğilebilir, kırılabilir, alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

   Bu tür ameliyatlarda ihtimal de olsa enfeksiyon riski de vardır, dileriz ki öyle bir durum olmasın ancak anneniz buna bağlı zonklama gibi bir his de yaşıyor olabilir, bu nedenle en doğrusu ameliyatı yapan doktorunuzun durumu muayene etmesidir.

   Çok geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 85. Tuncay

  27 Ağustos 2016 at 14:34

  Hocam merhaba ben topuk kırık ameliyatı geçirdim doktor üzerine basmami söyledi basalı 2 inci günüm topukta ağrım yok fakat dizimde bir güçsüzlük var yürürken sanki dizim kırılıp düşücek gibi hissediyorum sizce dizde bir kireclenmemi olmuşmudur yoksa daha erkenmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 12:56

   Topuk kırığından sonra hareketsiz kalınan bu dönemde bu tür bir ihtimal (kireçlenme) söz konusu olabilir fakat bu durum yine hareketsizliğe bağlı kasların gücünü kaybetmesinden de kaynaklanabilir.

   Kaslar güçsüz kalınca bağlar da zayıflamıştır ve sizin bu şekilde hissetmenize sebep olabilir.

   Çok aşırı zorlamadan ve kas güçsüzlüğü nedeni ile bağlarda bir hasar oluşmadan nasıl hareketler ile kasları güçlendirebilirsiniz bunu öğrenmek ve tedavi amaçlı fizik tedavi görmenizde fayda var.

   Ayrıca bu arada beslenmenizin de düzenli ve dengeli olması önemlidir (kasları güçlendirmek için).

   Düzenli ve dengeli protein alımı (kırmızı et, karaciğer, yumurta, balık, tavuk gibi besinlerden), düzenli ve dengeli kalsiyum alımı (süt, yoğurt, lor peyniri, peynir gibi besinlerden), düzenli ve dengeli ”kompleks karbonhidrat” alımı (bulgur, patates, aşurelik buğday, yulaf ezmesi, tahıllı ekmek gibi besinlerden), düzenli ve dengeli sebze ve meyve tüketimi, düzenli (haftada 2-3 kez baklagil) tüketimi, yeterli su tüketimi kaslarınızı tekrar güçlendirmek için gereklidir.

   Kalitesiz karbonhidratlardan (hamur işleri, hazır gıdalar, beyaz ekmek, tatlılar ve benzeri) kaçınmanızda, sigara, alkol kullanımından kaçınmanızda, faydasız ve şekerli içeceklerden kaçınmanızda fayda var.

   Fizik tedaviye gitmeniz faydalı olabilir.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 86. Gurbetci

  30 Ağustos 2016 at 22:05

  Merhabalar ,ben gecen sene izinde ayakbilegimi kirmistim malesef iki ayri hastanede rontgen cektirdim sislikten dolayi anlasilmadi.alciya alindi .yurt disina donmel zorunda kaldim hastanede emar rontgen sonucu 4ayri yerden kirilmis kikirdak tamamen yok olmus bu sebebten topuk kemigi talusle birlestirdiler iki uzun vidalarla ,ama kemikleri tam yerine oturtamadilar bu sebebten dolayi ayagim disariya dogru basiyor .onumuzdeki ay telrar amaliyat olacam bu kez ayak topugumu kesip duzgun yurumemi sagliyacak umarim.sizce dogru karar mi verdim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Eylül 2016 at 12:45

   Topuk kırkları zorlu kırıklardır. cerrahi sonrası bazı hasarlar kalabilir, çünkü topuk kısmı zor toplanan bir bölgedir.

   Her ameliyatın mutlaka riskleri vardır.

   En önemlisi de enfeksiyon riskidir, bu nedenle ameliyat öncesi iyi ve doğru beslenerek bağışıklık sistemini güçlendirmek de ayrı bir önem taşır.

   Doktorunuz ameliyat sonrası düzeleceğini söylemiş ise tabii ki karar sizindir ya da bir de fizik tedavi uzmanının görüşünü almanızda da fayda olabilir. Fizik tedavi görmek veya burada verilecek ateller fayda sağlayabilir.

   Ameliyatınızın risklerini doktorunuz ile görüşmeniz ve riskleri veya avantajları bilerek karar vermeniz daha uygun olur.

   Eğer kararınız ameliyat olur ise mutlaka ameliyat öncesi bağışıklık sisteminizi güçlendirecek şekilde doğru ve uygun beslenmeyi özen göstermelisiniz.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 87. Ayşe

  3 Eylül 2016 at 23:37

  Merhabalar yüksekten düşme sonucu kalkaneus ameliyatı olalı 4 ay oldu ve üzerine basınca yine acıyor,uzerinde fazla kalirsam şişlik oluyor, yürürken fazla yuklenemiyorum tenseleyerek yurumek zorunda kalıyorum normal midir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 17:39

   Topuk kırıklarında kırığın yerine, derecesine, uygulanan tedaviye, hastanın genel durumuna göre iyileşme süreci değişebilir fakat topuk kırıklarında yürüme sonrası, ayakta kalma sonrası şişlik ve ağrılar 1-2 yıl sürebilir ve bu durum normaldir.

   Ayak ve bacak kaslarının güçlendirilmesi gerekir ve bu durum için fizik tedavi görmek faydalı olur.

   Ağrı ve şişlik artar ise doktorunuz ile görüşmenizde veya bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

   Daha iyi olması dileğiyle.

 88. Ercan

  20 Eylül 2016 at 09:13

  1 buçuk ay önce yuksekten dusme sonucu topuk kemiğim kırıldı ve topuk eklemim dagilmis. Özellikle eklemi toparlamak için platin 12-13 adet vida ve 2-3 de tel takıldı. Ayağımın sisi hemen hemen indi, Ayağımı atelden çıkardığım zaman ayak bileğim nötral vaziyetten aşağı doğru bir miktar bükebilsem de yukarı hiç bukulmuyor. Ayrıca içe ve dışa doğru hiç bukulmuyor hatta bu komutu dahil veremiyorum gibi geliyor bana. Bu durum ilerde yurumeme engel olur mu. Ayak bileğim de bu hareketler olmadan yurunebilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2016 at 23:01

   Topuk kırıkları özellikle parçalanmış topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır. Topuk oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

   Henüz daha çok erken, topuk kırıklarında yürümeye başlama 6 ayınızı alabilir. Ayrıca kaslarda zayıflama ve sinirlerde hasarlanma olmuş olabilir ve sinirlerin kendini toparlaması ve egzersizler ile kasların güçlenmesi 1-2 yıl sürebilir.

   Vidalar sinirlere baskı yapıyor olabilir ve buna bağlı olarak ayak hareketleri azalır.

   Ayağı yukarı çekememeye genellikle kas güçsüzlüğü veya sinirlere olan bası sebep olur.

   Yüksekten düşme sonucu sadece topuk eklemi kırılmış ise (yani omurga kırığı gibi bir hasar yok ise) 3 ay, 6 ay- 1 yıla kadar kaslar güçlendikten sonra yürümeye başlayabilirsiniz fakat kısıtlılıklar kalıcı olabilir.

   Belli bir süre fizik tedavi görmek ve egzersizler ile kasları güçlendirmek gerekir.

   Ayrıca kırıklar sonrası dengeli ve düzenli beslenme de önemlidir.

   Örneğin her gün dengeli ve düzenli protein alımı, dengeli ve düzenli kompleks karbonhidrat alımı, dengeli ve düzenli kalsiyum alımı, dengeli ve düzenli sebze ve meyve alımı, haftada en az 2-3 kez baklagiller tüketimi gibi beslenme tarzı çok önemlidir.

   Geçmiş olması ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 89. Memet Şahin

  25 Ekim 2016 at 11:05

  Merhaba hocam 8 ay önce sağ ayakta kalkaneus kırığı ameliyatı oldum. Bir plâk ile beraber 7 tane platin vida takıldı. 4 ay sonra yürümeye başladım. Herşey iyi giderken son 1 aydır ağrı ve acı çok arttı bununla birlikte ayak içe doğru dönmeye başladı. Şimdi ayağın dış kenarına basarak yürüyorum.
  Düzelirmiyim
  Platinler bizzat sorunun kendisi olabilir mi
  Kemikler çok iyi kaynamış
  Platinler artık alınmalı mı
  Ayağı yukarı aşağı oynatiyorum fakat dairesel hareket yok.
  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 17:43

   Kalkaneus kırıkları oldukça zorlu kırıklardır ve ayağın tam toparlanması 2 yılı bile alabilir. Tabii bu durum kırığın tam yerine, derecesine, kişinin yaşına, uygulanan ameliyat yöntemine göre de değişir.

   Kalkaneus kırıklarında zamanla içe doğru veya dışa doğru basma problemi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur, bu nedenle doktorunuzdan uygun tabanlık vermesini istemeniz uygun olur.

   Ayağın hareketlerinde kısıtlama henüz kaslarınızdaki güçsüzlükten de kaynaklanabilir, ancak takılan vidalar da hereketleri engeller.

   Ağrının artması ayakta kalmaya başlamışsanız buna bağlı ödem olur ve ödeme bağlı ağrı artar.

   Yine kireçlenme oluşmuş olabilir ve buna bağlı da ağrılarda artma olur.

   Tekrar doktorunuza gitmenizde ve özellikle uygun tabanlık vermesinde fayda var. Platinlerin ne zaman çıkarılması gerektiği veya çıkarılmayacağı kararını yine doktorunuz duruma göre karar verecektir.

   Ağrı ve şişlik için akşamları ayağı ılık suda 15-20 dakika kadar bekletip sonrasında da sırtüstü uzanarak ayağı ve bacağı 2-3 yastık üzerinde yukarıya kaldırarak yine 15-20 dakika kadar dinlendirmeniz faydalı olur (bunu her gün veya gün aşırı yapabilirsiniz), fakat açık yara veya akıntı gibi durumlar var ise ılık su terapisi işlemini doktorunuza danışmadan yapmayın, çünkü su yaranın daha fazla açılmasına neden olabilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 90. Müslüm

  27 Ekim 2016 at 13:28

  Öncelikle çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim hocam benim sağ ayak kalkaneus kemiğinde yüksekten düşme sonrası ayrışmamış parçalı kırık oldu şu an 4. Hafta alçılama tedavisi uygulandı 3. Hafta kontrolünde doktor röntgen çekmedi sadece elle bakıp alçıya devam dedi kaynama seyri açısından röntgen çekmesi gerekmez mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 13:05

   Alçıyı çıkarmadan önce röntgen çekilmesini isteyecektir ya da alçı çıktıktan sonra doktorunuz.

   Eklem içine uzanmayan ve ayrışmamış kalkaneus kırıkları genllikle alçı tedavisi ile tedavi edilir. Alçı ve yük vermeme tedavisi kırığın yerine ve tipine göre değişmekle birlikte genellikle 4-6 hafta arasıdır.

   Doktorunuzun önerilerini bu süreçte mutlaka dikkat etmeniz, sağlıklı ve dengeli beslenmeniz, sigara ve şekerli yiyeceklerden, ağrı kesici kullanımından kaçınmanız bu süreçte önemlidir.

   Geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 91. Musa

  4 Kasım 2016 at 02:29

  Hocam merhaba.3 metre yüksekten düşme sonucu 48 gün önce topuğum kırıldı.dr um ameliyata gerek duymadı.45 gün alçıda kaldı.3 gün önce çıkardı.üzerine 60 gün sonra basabilirsin dedi fakat güzel kaynadığından dolayı bazı durumlarda 20 kilo şiddetinde basabilirsin dedi.soğuk sıcak su içerisinde egzersiz verdi.ayağımda dairesel hareket yapabiliyorum,parmaklarımı oynatıp hatta birbirlerinden ayırabiliyorum çok az ağrı oluyor ama üzerine 20 kilo bile olsa basınçlı basamıyorum korkuyorum.ayağımda biraz şişme var. Sizce basmalımıyım. Çünki yukarıdaki yorumları okudum bazı arkadaşlar hiç parmaklarını oynatamaz,dairesel hareketler yapamazken ayaklarına basabiliyormuş. Bende basabilirmiyim. Basarsam yeniden kırılırmı aynı yerden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 14:25

   Kaynaması iyi ise dikkatli bastığınız ve dikkatli yürüdüğünüz sürece yeniden kırılma olmaz. Doktorunuzun önerilerine uymanız önemlidir.

   Ağrılar ve şişme, morarma ayağa yük vermeye başlandığında 6 ay bile sürebilir. Yine ara ara ayağı yastık üzerinde dinlendirmek hem ağrı için hem e şişme olmaması için önemlidir.

   Kırık parçalanmamış kırık olduğu için alçı tedavisi uygulamıştır doktorunuz.

   Yürümek ve doktorunuzun söylediği egzersizleri yapmak kasların güçlenmesinde ve kireçlenme oluşmaması için önemlidir.

   Önemli olan dikkatli olmak, ani hareketlerden kaçınmak, uygun ayakkabı kullanmaktır. 2 yıl kadar her zaman dikkatli olmanız önemlidir.

   Su terapisi faydalıdır. Doktorunuzun önerdiği şekilde su terapisini düzenli yapmanız faydalı olur.

   Her şeyin daha iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 92. Osman

  5 Kasım 2016 at 09:25

  Hocam saygılar uç ay önce ameliyat oldum iki ayaktan yüksekten dusme sonucu sağ ayağımda plak takılı sol ayağımda uç adet vida doktorun turu dedi fakat 15 gündür başlıyorum ama platinli ayağımda bileğinde ağrı oluyo bilekte şişlik var su toplamış gibi ceviz büyüklüğünde gecermi hocam nasıl geçer şimdiden tesekkur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 00:30

   Topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır. Özellikle vida, plak takıldığında sıkıntı biraz daha fazla olur.

   Uzun süre hareketsiz kalan ayak ve ayak bileği gücünü kaybettiği için yürümeye başlamak sıkıntılı olur.

   Şimdi ağırlık vermeye başlayınca kan o bölgeye toplandığı için birkaç ay veya daha fazla morarma, şişlik ve ağrılar olabilir.

   Fakat ayrıyetten bir şişlik var ise o bölge su toplamış olabilir, bu durum için kontrole gitmeniz de fayda vardır.

   Şişme ve morarma için açık yara yok ise akşamları ayağı ılık suda 15-20 dakika kadar bekletip, sonrasında sırtüstü yatarak ayağı ve bacağı 2-3 yastık üzerinde düzgün şekilde tutarak dinlendirmek hem kan dolaşımın sağlanmasında, hem de ağrı ve rahatlamada faydalı olabilir.

   Yine gün içinde ara ara şişmemesi için ayağı yastık üzerinde dinlendirmeniz faydalıdır.

   Fakat su toplaması için doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir. Bu durum en az 6 ay, 1 yıl kadar sürebilir, bu nedenle sabırlı ve güçlü olmak gerekir.

   Doktorunuza danışarak fizik tedavi görmeniz faydalı olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 93. Fadile

  7 Kasım 2016 at 21:15

  Meraba hocam ben 5 ay önce yüksekten düştüm ve iki ayak topuklarım kırıldı düştükten bikaç gün sonra ameliyat oldum ikisinede platin takıldı 2 ay boyunca alçıda kaldı üstüne basmadım iki aydan sonra ilk önce değnekle sonra değneksiz yürümeye başladım ama ağrı ve şişlik oluyor fizik tedavide gördüm ama eskisi gibi yürüyemiyorum ağrı ve şişlik ilk zamanlar kadar değil ama hala var doktor 1.5 sene sonra platinleri çıkarıcam dedi ne zaman ayaklarım eskisi gibi yürümemde bir bozukluk kalır mı diye merak ediyorum Allah başında olan herkese yardım etsin ben helak oldum resmen….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 18:13

   Topuk kırıkları özellikle yüksek enerjili travmalar sonucu meydana gelen topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır. İyileşme 1-2 yılı alabilir.

   Şişlik ve moararma aylarca sürebilir.

   İyi bir ameliyat gerçekleşmiş ve dağılmış bir topuk kırığı değil ise platinler çıkarıldıktan sonra belki daha iyi olabilir fakat her cerrahi işlemin riskleri vardır (enfeksiyon gibi).

   Basit bir çıkık gelişen ayakta, kolda, bilekte gibi eklemlerde bile küçük bir zorlamada, o bölgeyi üşütmede, burkulmalarda ağrı hissedilir.

   Yani kırılan bölge hiç bir zaman kırılmamış, hiç bir şey olmamış gibi olmaz.

   2-3 yıla kadar başka bir problem olmaz ise büyük oranda iyileşme olur, ancak her zaman dikkatli yürümek, rahat ve uygun ayakkabılar giymek gerekir.

   Fizik tedavide yaptırdıkları egzersizleri düzenli olarak (abartmadan ya da çok hafife almadan) ömür boyu devam etmeniz gerekebilir, bu kireçlenme oluşmaması için çok önemlidir.

   Eğer açık yaranız kalmadıysa, doktorunuza sorarak şişlik, ağrı ve morarmalar için akşamları 15-20 dakikalık su terapisi yapmak ve bu terapiden sonra ayağı ve bacağı 2-3 yastık üzerine düzgün şekilde koyup ve sırtüstü uzanarak dinlendirmek oldukça faydalıdır.

   Gün içinde de ara ara yastık üzerinde 10’ar dakikalık ayağı dinlendirmeniz şişmeyi ve ağrıyı azaltabilir.

   Her gün dengeli ve düzenli protein alımı, kompleks akrbonhidrat alımı (besinler ile), dengeli sebze ve meyve, baklagil tüketimi, yeterli su tüketimi, kemik sulu yemekler ihmal edilmemeli ve düzenli beslenilmelidir. Beslenme ve düzenli uyku tekrar eski gücünüzü kazanmazında çok ama çok önemlidir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 94. Arzum

  8 Kasım 2016 at 13:07

  Hocam merhabalar, ödem çok fazla olduğu için suan da topuk kırığı amelıyatı olamıyoruz. 1 haftadır bekliyorum. ve 8 gün daha beklicez. Ödemin inmesi için bu süreci hızlandırmak için ne yapmalıyız ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:06

   Ayak şu anda alçıda ise satte bir 20 dakika kadar buz tedavisi uygulanır, ayak yastık üzerinde tutulur, ayağa yük verilmez genellikle (ödem için).

   Doktorunuz uygulanması gerekeni size söylemiş olmalı.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 95. Müslüm

  8 Kasım 2016 at 21:39

  Hocam topuk kırığı nedeniyle alçı tedavim 6. Haftasında kontroller sonucu kaynama olmuş alçım çıktı. İki hafta daha yük vermeden bilek egzersizleri su terapisi uygulanacak. Ayak bileğim alçıdayken çok ağrımıyordu ama dairesel hareket durumunda çok agrı yapıyor birde ödem var. Ağrılara rağmen zorlamam durumunda bi sorun olur mu? Sizin tavsiyeleriniz var mı alçı sonrası şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Kasım 2016 at 22:11

   Alçı sonrası doktorunuzun söylediği güne kadar yük vermemeye özen göstermelisiniz. Ayak alçıdan çıktıktan sonra ağrılar, morarma, şişlik bir süre daha devam edebilir.

   Su terapisi her akşam yapıldığında faydalıdır. Su terapisi ılık su veya hem sıcak (çok sıcak değil), hem soğuk su şeklinde 5’er dakikalık toplam 15-20 dakika kadar yapılır genellikle. Su terapisinden sonra ayağı ve bacağı 2-3 yastık üzerinde sırtüstü düz yatarak 15-20 dakika kadar dinlendirmek hem ağrıya hem de şişliğe faydalı olur. Yine gün içinde ayağı kalp hizasından yukarıda yani yastık üzerinde 10’ar dakika kadar birkaç kez dinlendirmeye devam etmek şişmesini önlemek için faydalıdır.

   Topuk kırıkları biraz zor iyileşen kırıklardır, bu nedenle sabır ister. Doktorunuzun verdiği egzersizleri doktorunuzun önerdiği kadar ve önerdiği şekilde fazla abartmadan, hafife almadan yapmanız hem kireçlenme oluşmasını önler hem de kasların güçlenmesini ve daha erken iyileşmeyi sağlar.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 96. Osman

  10 Kasım 2016 at 18:40

  Hocam mrb 4 ay önce kalkaneus ameliyatı oldum iki ayaktan sağda platin takılı solda uç adet vida doktorun kontrolde kaynanan güzel dedi turu dedi bir aydır yük veriyorum ama bileklerim aciyo güçsüz galiba odanmi hocam doktora gittim kontrole fizik tedavi falan bisey vermedi sade kemikler tembellesmis baş dedi bu nekadar daha sürer sizce hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 12:45

   Topuk kırıklarında ayak üzerine yük verme biraz daha uzun sürdüğü için kaslar güçsüzleşir ve buna bağlı olarak yürüme ilk başladığında acı, ağrı, şişlik gibi durumlar olabilir.

   Normal yürümeye başlama kaslar güçlendikçe olur. Kasları güçlendirmek için kısa süreliğine fizik tedaviye gitmek ve burada gördüğünüz egzersizleri daha sonra evde de düzenli olarak yapmak faydalı olur. Yürümeye çalışmak da kasları ve kemikleri güçlendirir.

   Gün içinde ara ara yine yastık üzerinde dinlendirmek faydalı olur. Dengeli ve düzenli proteinli besinler ile beslenme, kompleks karbonhidratlar ile beslenme, dengeli ve düzenli sebze ve meyve tüketimi, baklagil tüketimi gibi dengeli ve düzenli öğünler hem kasların güçlenmesinde, hem kırığın kaynamasında hem de bağışıklık sisteminizi güçlü tutmada faydalıdır.

   Tam iyileşme 1-2 yıl sürebilir, bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 97. Osman

  15 Kasım 2016 at 07:56

  Tamam da hocam doktorun mu onercek fizik tedavi kendimmi gitcem ve bide ben bir sene degneklemi dolascam hocam 4 ay oldu şuan

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 21:39

   Fizik tedaviye hangi egzersizleri yapacağınız konusunda bilgi almak ve bir süreliğine fizik tedavi görmek için gidebilirsiniz.

   Doktorunuz mutlaka fizik tedavi göreceksiniz demeyebilir, ancak fizik tedavi iyileşme sürecinin hızlanmasında faydalıdır.

   1-2 yıl normal iyileşme süreci şeklinde değerlendirilebilir fakat bu 1-2 yıl süresince değnek ile yürüyeceğiniz anlamına gelmez.

   Tekrar geçmiş olsun.

 98. Osman

  16 Kasım 2016 at 18:14

  Sagolun hocam Allah razı olsun bilgi için peki degneksiz sizce ne zaman yürürüm acaba 4 ay oldu şuan ve akşama olurmu kalici bilginize ihtiyacım var hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2016 at 01:25

   Hasar kalıp kalmayacağı kırığın yerine ve derecesine göre, kireçlenme oluşup oluşmamasına göre, herhangi bir sinir hasarı olup olmayacağına göre değişebilir. Değneksiz yürümeye başlamanız için ayağın kas gücünün yerine gelmesi önemlidir.

 99. Osman

  19 Kasım 2016 at 09:27

  Peki hocam çınar yaprağı kremi kullansam sorun oluru

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 09:45

   Bu konuda net bir şey söylemek zordur.

   Bunu doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Ciltte kuruluk var ise ancak açık bir yara yok ise güvenilir bir zeytin yağı ya da susam yağı ile bir süreliğine 3-4 damla damlatarak hafif hafif günde bir kez masaj yapmak ağrıda ve cildin sertliğini gidermede faydalı olabilir.

   Yine de doktorunuza sormanız uygundur.

   Sabırlı olmanız önemlidir.

 100. Ercan

  20 Kasım 2016 at 00:08

  Hocam yaklaşık 3 buçuk ay önce topugumda parçalı kırık oldu. Ameliyat sonucu platin 13 vida ve tel takıldı. Basmaya başlayalı bir ay oldu ve fizik tedaviye devam ediyorum. Bilek hareketlerim tam olarak açılmadı ve ayrıca ayak röntgeni de ayak kemiğim benek benek. Ayağımda terleme oluyor. Bu durum için sudek tanısı kondu ama internette okuduğum kadarıyla pek sudek e benzetemedim daha çok kemik erimesine benzettim. Fizik tedaviye devam etmem ve ayağımı calistirmam söylendi. Öncelikle bu saatten sonra bilek hareketlerim tamamen açılır mı. Ve bu son anlattığım durum sudek mi ve ne zaman geçer.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 21:31

   Parçalı topuk kırıklarında genellikle sinir hasarı da oluşabilir ve topuk kırıklarında iyileşme 1 yılı bulabilir.

   Ayak ameliyattan sonra güçsüzleşir, ağrılar ve morarmalar olur, ödem olur ve bu aylarca sürebilir.

   Fizik tedavi güçsüzleşmiş kasları güçlendirmek için önemlidir.

   Sinir hasarı veya sinir sıkışması var ise buna bağlı olarak da ayak bileği incelebilir.

   Sinir sıkışması ya da sinir hasarı teşhisi için beyin cerrahisi uzmanlığında sinir ileti testleri yapılabilir.

   Sudeck sendromu, özellikle ayak bölgesi kırıklarının en önemli komplikasyonlarından birisidir.

   Sudeck sendromundan etkilenen bölgede ilerleyici güç kaybı, kemik zayıflığı ve sakatlık gibi sorunlar görülebilir.

   Sudeck sendromu belirtileri arasında ağrı, şişlik, deri değişiklikleri, terleme gibi belirtiler vardır.

   Yani sizde görülen belirtiler ile benzerlik göstermektedir.

   Sudeck sendromu tedavisi teşhis kesinleştikten sonra fizyoterapistler tarafından yapılır.

   Doktorlarınızın önerilerini ve beslenmenizi dikkat etmenizde fayda vardır, çünkü kırıklar sonrası beslenme de çok önemlidir.

   Her gün dengeli ve düzenli proteinli besinler ile beslenme, her gün dengeli ve düzenli kompleks karbonhidrat alımı, dengeli su tüketimi, egzersizleri fizik tedavi dışında çok fazla da abartmama ve ihmal de etmeme, dengeli ve düzenli kalsiyumlu besinler tüketimi, bağışıklık sistemini güçlendirici beslenme tarzı, sigaradan uzak durma, alkolden uzak durma, enfeksiyonlardan korunma, ağrı kesicileri çok fazla tüketmeme gibi öneriler hem iyileşme sürecinde yardımcıdır hem de sizin güçlü kalmanızda yardımcı olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 101. Müslüm

  26 Kasım 2016 at 21:33

  Merhabalar hocam topukta ayrışmamış kırık nedeniyle alçı tedavisi gördüm 6. Hafta alçım çıktı 2 hafta pasif egzersiz yük vermeden son bir haftadır fizik tedaviyle birlikte yük vermeye başladım. Bilek hareketlerim iyiye gidiyor hareket kısıtlılığı yok şükür. Koltuk değnekleriyle 30 kg kadar basıyorum şu an yalnız ayak tabanım özellikle topuk kısmı müthiş basınç ezilme gibi hissediyorum haliyle ağrılı daha fazla yük vermek için erken mi hocam bu ezilme hissi tedirgin ediyor teşekkür ederim şimdiden desteğiniz ve değerli bilgilendirmeleriniz için.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 15:53

   Ayrışmamış topuk kırığı için 6 haftalık alçı tedavisi genellikle yeterlidir.

   Fizik tedavi de gördüğünüz için kaslar daha hızlı güçlenir ve ayağa yük vermek daha da kolaylaşır.

   Kırığın kaynadığı söylenmiş ise yük vermek artık zararlı olmaz, yavaş yavaş yürümeye çalışmak ayak ve bacak kaslarını güçlendirmek için faydalı olur.

   Topukta hissettiğiniz ezilme hissi o bölgenin kaslarının alçı içinde yumuşamasına bağlıdır yüksek ihtimalle ve yürüdükçe topuk kasları ve kemikleri tekrar güçlenir ve sertleşir.

   Topuk kısmında 2-3 ay kadar bu hisler olabilir fakat buna rağmen yürümeye çalışmak ve kasları ve kemikleri tekrar güçlendirmek önemlidir.

   Ayağa yük vermeye başladıktan sonra bacağı ve ayağı gün içinde ara ara yine yastık üzerinde dinlendirmek şişmemesi ve morarmaması için faydalıdır.

   Ayağın en az 1-2 yıl korunması ve rahat edecek ayakkabılar kullanılması faydalı olur.

   Geçmiş olsun ve iyilik dileğiyle.

 102. zeliha

  27 Kasım 2016 at 18:00

  Hocam mrb 4 ay önce 4mt yükseklikten düştüm iki topugum da parçalı kırık.bacagimda tibia kirigi oluştu. Doktorum bas yürü artık dedi ama ben ayaklarım a doğru düzgün basamiyorum.ve ayağa da kalkamiyorum.fizik tedaviye de başlayacağım. Ayağa kalkıp yürümem(walkerle) ne kadar zaman alır.4ay oldu yürüyemiyorum. Normalmi hocam bu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 12:19

   Topuk kırıklarında kırığın yerine, kırığın şiddetine, uygulanan tedavi yöntemlerine, hastanın genel sağlık durumuna göre iyileşme süresi 1-2 yılı alabilir, bazı hastalarda normal yürümeye başlamak bile 1 yılı bulabilir.

   Kırılma sırasında özellikle tibia kırıklarında sinir zedelenmesi ya da sinir hasarı oldukça sık görülür ve buna bağlı olarak da ayak, işlevlerini yerine getiremeyebilir.

   Fizik tedavi ne kadar erken başlarsa iyileşme süreci de o kadar hızlı olur.

   Özellikle kasların tekrar güçlenmesi için iyi bir beslenme şekli ve fizik tedavi son derece önemlidir.

   İyileşme sürecini kötü beslenme ve sigara kullanımı, yaş, şeker yüksekliği, ağrı kesicilerin fazla kullanılması gibi faktörler olumsuz etkiler.

   Sinir hasarının da olup olmadığı beyin cerrahisi tarafından değerlendirilebilir, zaten fizik tedaviye başladığınızda gerekli tetkikleri doktorunuz isteyecektir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 103. Osman

  1 Aralık 2016 at 14:49

  Hocam mrb tanidiniz umarım yazmıştım size tekrar kafamda bi soru paylasmam 4 ay önce iki ayakta kalkeneus kirigim vardı sagda platin takılı solda uç adet vida yurumeye başladım bir aydır çift degnekti teke dusurdum sukur tek değnekle yürüyorum platin takılı ayağıma yük veremiyon hocam degneksiz parmaklarimi falan oynata biliyom ama degneksiz platinliye yük veremiyorum gece yatinca sabah kalkınca hiç ayağımın ustune basmak istemiyom ilk bi açı oluyo alışana kadar normalmi bu durum ve platinli ayak topuğunda sanki kemik çıkıntısı gibi elimle yokluyorum bi çıkıntı var o kafama takıldı hocam ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 22:56

   Anlattığınız acı hissi topuk kasları eskisi gibi sertleşene ve güçlenene kadar olabilir ve bu durum tam yürümeye ve yük vermeye devam ettikçe zamanla azalır. Ayrıca platinler sinir basısı da yapıyordur ve buna bağlı da ağrılar oluyordur, kas dokusu arttıkça sinir basısı da azalır.

   Kemik çıkıntısı dediğiniz durum kireçlenme olabilir veya platinlerden dolayı bu şekilde hissediyor olabilirsiniz.

   Yinede bir röntgen çekilmesinde fayda var.

   Topuk kırıkları zor kırıklardır, özellikle parçalı kırıklar ve platin-vida gibi malzemeler takılan kırıkların iyileşmesi 2 yılı bulabilir.

   Her şeyin daha iyiye gitmesi dileğiyle.

 104. Osman

  3 Aralık 2016 at 16:24

  Röntgen cekindim hocam dün gittim çıkıntının parçalı kırık olduğu için topuk yumuşak baktıkça basınçla hissediyorsun o cikintiyi dedi doktor kaynaman çok iyi dedi kemikleri gücü yerine gelsin dedi fizik tedavi gitsem faydalı olurmu hocam bide o çıkıntı zamanla düzelir mi ustune baktıkça hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 15:16

   Topuğun yumuşaklığı geçtikten ve ayağın tekrar eski haline gelmesinden sonra o çıkıntıyı hissetmeyebilirsiniz.

   Fizik tedavi faydalı olur.

   Fizik tedavide gördüğünüz egzersizleri düzenli olarak evde de yaptığınızda 2 yıla kadar ayak eski gücüne yaklaşık olarak kazanır. Bu arada beslenmenin de dikkat edilmesi ve sağlıklı besinler ile beslenme önemlidir.

   Kalitesiz karbonhidratlardan kaçınarak kompleks karbonhidrat tüketmek önemlidir. Düzenli ve dengeli protein alımı, düzenli ve dengeli (kompleks) karbonhidrat alımı, düzenli ve dengeli sebze, meyve, baklagil, süt ve süt ürünleri alımı önemlidir.

   Her şey daha iyi olsun.

 105. Osman

  10 Aralık 2016 at 06:57

  Hocam peki fizik tedavi gittim doktor dedi servislere yatarak ol tedavini dedi yol biraz uzak dedim yatarak mi iyi gidip gelmek mi nasıl onerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 10:12

   Gidip gelmek çok zor olacak ise bu tabii ki sizin kararınız olacaktır. Hastanelerde yatılı olmak için yatak bulmak zor olur genellikle. Eğer bulursanız bir süreliğine yatarak tedavi görmek belki daha uygun olur. Her iki ayakta da sorun olduğu ve kaslarınız güçsüz olduğu için gidip gelmek sizi zorlayabilir, ancak evinizde daha rahat olacağınız için de psikolojik düzelme de önemlidir.

   Bunu doktorunuz ve sizin karar vermeniz daha doğru olur ya da denersiniz hangisi daha uygun gelecek ise o şekilde devam edersiniz.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 106. Müslüm

  12 Aralık 2016 at 18:32

  Hocam, topuk kırığı 10. Haftam bitti tek değnek yürüyorum mümkün olduğunca fizik tedavim devam ediyor yalnız geçen hafta ortopedi doktorum yürümen gerekir gecikmişim gibi davrandı fizik tedavi uzmanına südek olabilir ondan tam yürüyemiyorsun dedi. Moralim alt üst oldu hocam tarak kemiklerim çok güçsüz hafif kemik erimesi var denmişti iki hafta önce topuğuma tarak kemiklerinden daha güçlü basabiliyorum. Hocam kortizon iğneleri varmış ayağa enjekte edilen süreci hızlandırır mı İnanın sabahtan aksama hep ayağımla uğraşıyorum gailem dahil herkes yürümede geciktiğimi düşünüyor aşırı baskı hissediyorum ne önerirsiniz hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2016 at 09:53

   Kasların güçlenmesi zaman alabilir ve buna bağlı ayağı güçsüz hissetmeniz normaldir.

   Fizik tedavi görmek iyileşmeyi hızlandırabilir.

   Bu durum için bir de fizik tedavi doktoru ile görüşmeniz uygun olur.

   Topuk kırıkları oldukça zorlu kırıklardır. Kırığın yerine, derecesine ve uygulanan tedavi yöntemine göre tam yürüyebilme 6 ayı bulabilir, iyileşme ise 1-2 yılı alabilir.

   Hareketsiz kaldığınız bu dönemde kaslar ve kemikler güçsüzleştiği için tekrar eski gücü kazanmak zordur.

   Ayrıca kemik erimesi başlamış ise buna yönelik tedavi verilebilir.

   Beslenmeye de dikkat etmek önemlidir.

   Günlük protein alımı, kompleks karbonhidrat alımı, düzenli ve dengeli beslenme, sebze ve meyve tüketimi, baklagil tüketimi gibi beslenme şekli önemlidir. Sigaradan uzak durmak gerekir. Faydasız yiyecekler yerine faydalı ve sağlıklı yiyecekler ile beslenmek gerekir.

   Fizik tedavi önemlidir. Enjeksiyon iğneleri hakkında fizik tedavi doktoruna sormanız daha doğru olur. Sabırlı olmak gerekir.

   İyi olmanız dileğiyle.

  • Ercan

   15 Aralık 2016 at 01:20

   Merhaba, ben 12. Haftadayım ben de tek değnek devam. 2 aydır da sudeck var. Ama öyle sorun yapmıyorum topuğa basma konusu gittikçe ilerliyor ama tarak kemiği gücü, birazda bilek ekleminin güç eksikliği ve hareket kısıtlılığından kaynaklanıyor. Yürürken sadece topuğa basıyorum. Ben de güç yüzde 10 civarı verebiliyorum. Bu sudeck hemen geçmiyor, herhalde 6 ayı da bulabilir geçmesi.

   • Müslüm

    19 Aralık 2016 at 15:02

    ERCAN kardeşim geçmiş olsun sizinle aynı durumdayız bu sudeck kırıktan beter çıktı iletişime geçmek istersen Müslüm eke ismim Facebook’tan bulabilirsin bayrak resmî var profilde

 107. Müslüm

  5 Ocak 2017 at 15:49

  Sayın hocam 3 ayın sonunda yavaş da olsa yürümeye başladım şiddetli ağrım olmuyor sadece südek dolayısıyla tarak kemikleri kısmında güçsüzlük var evde egzersizleri su terapisini yapıyorum kondisyon bisikletini kullanıyorum. Sadece aklıma takılan bu südek atrofisi ne zaman iyileşiyor hocam internetten bakınca korkutucu gözüküyor ayağımda terleme ve renk farkı var hafif ağrılı bi durumum yok yalnızca değerli görüşleriniz için teşekkür eder Yeni yılınızı kutlarım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 12:33

   Sudeck atrofisi için fizik tedavi almak önemlidir. Başka neler yapılabilir bunu fizik tedavi doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur. Kaslar zamanla güçlenirse hem ağrılarınız azalır hem de güçsüzlüğünüz. Fakat egzersizler konusunda doktorunuzun önerdiğinden fazlasını da yapmamak önemlidir, çünkü henüz yaralı bir ayağın aşırı zorlanması kemiklerde güçsüzlüğe neden olabilir yani bir an önce iyileşmek için egzersizleri de abartmamak gerekir.

   Bu tür kırıklardan sonra deri değişiklikleri, güçsüzlük, ağrılar 6 aydan daha uzun sürebilir.

   Ayrıca kırıklar sonrası beslenme de çok önemlidir.

   Sudeck diğer adıyla kompleks bölgesel ağrı sendromu, genellikle düşük travmalara veya yüksek travmalara bağlı gelişir. Bu durumun evreleri vardır.

   EVRE 1: Akut sudeck sendromu (birkaç haftadan 6 aya kadar sürebilen); bu evrede ağrı, doku harabiyeti, ödem, vazomotor değişiklikler, artmış kan akımına bağlı ciltte ısı artışı ve renk değişiklikleri ve terleme gibi şikayetler ortaya çıkar.

   EVRE 2: Distrofik sudeck sendromu (3-6 ay süren); bu evrede sürekli ağrı, ciltte sarkma, eritem-buruşma-ince çizgilerin oluştuğu (atrofik) cilt değişiklikleri, kan akımında azalma, cilt sıcaklığında azalma ve terleme gibi şikayetler görülür.

   EVRE 3: Atrofik sudeck sendromunda ise cilt parlak, soğuk ve kurudur, kas spazmları, deride eritamatöz görünümler yine vardır.

   Tekrar fizik tedavi doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır. Bu durumun tıbbi takip altında tutulması önemlidir.

   Bu durumun nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte sinir hasarının bu duruma neden olabildiği düşünülmektedir, bu nedenle beyin ve sinir cerrahisi değerlendirmesi de gerekebilir. Sinir basısı veya hasarının olup olmadığının anlaşılması için sinir ileti testlerinin yapılması da önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi bir yıl ve yıllar dileğiyle.

 108. Osman

  7 Ocak 2017 at 13:35

  Hocam merhaba ben de kalkeneus oldum iki ayaktan solda uç adet vida var sağda 14 vidalı platin çünkü sağ ayak çökmüş olarak toparlamislar 5 ay sonunda degneksiz yürüyorum yavaşta olsa fizikte gördüm 14 seans hareketleride yapıyorum fakat platinli ayağımda parçalı kırık olduğu için topuğa bastikca batma oluyo rongende çektirdim bastikca üstüne o parçaya yuk geliyo bu durum kaldı birtek bende bu gecermi bastikca topukta batma olayı ayakkabida giyyom yok bi sorun cikariyom ayakkabıyı eve girdimde cok batiyo halıya evde basınca budurum kalicimi acaba ne yapabilirim hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 20:51

   Zor toparlanan kalkaneus kırıklarında topukta acıma hissi 1-2 yıl kadar sürebilir. Topuk kasları güçlendikçe bu durum azalır. Sinir hasarı mutlaka olmuştur ve buna bağlı da bu batmalar uzun sürebilir. Birçok vida takılmış bu vidalar sinirlere bası yapıyor olabilir. Belki tam kaynama gerçekleştiğinde bu vidaları aldırmak gerekebilir. Uygun ayakkabı giymek faydalı olur. Bunun dışında fizik tedavide gördüğünüz egzersizleri düzenli olarak ama abartmadan (doktorun önerdiği şekilde) uzun yıllar yapmak gerekebilir (hem kasları, bağları güçlendirmek hem de kireçlenme oluşmasını önlemek için).

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 109. Ercan

  15 Ocak 2017 at 00:20

  Merhabalar hocam daha önce belirttiğim üzere parçalı topuk kırığı sonucu ayagima platin ve 13 vida ve 2 tane tel takılmışti ayak bilegim özellikle iç tarafa bükülmuyor biraz zorlarsam platinin olduğu yer ağrıyor. Malullük durumumu arastiriyorum da benim bu durumum yönetmelikte geçen şu maddeye uyuyor mu “Ayağın eversiyon ve inversiyon hareketlerine engel olan subtalar ankiloz veya artrodez”

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2017 at 14:46

   Bu tür raporlar için devlet hastanelerinde ya da üniversite gibi hastanelerde birden fazla uzmanlık muayeneleri ve tetkikleri yapılır ve çıkan sonuca göre heyet raporu verilir ya da verilmez.

   Yani bu tür raporlar hastanın şikayetlerine bakılarak değil yapılan tetkiklerde çıkan birden fazla sonucun değerlendirme sonuçlarına göre verilir.

   Bir devlet hastanesinden bu konuda bilgi almanız daha doğru olur. Raporlar hastanın durumuna göre derece derece verilir ve hastanın durumu ile malulen emeklilik durumu sonuçları uyumlu olursa ve girdiğiniz heyet bu duruma uygun rapor verirse rapor alınabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 110. Osman

  7 Şubat 2017 at 20:13

  Hocam saygılar 6 ay önce iki.ayakta kalkeneus oldum sağ ayakta platin ve 12 vida solda sade vida takıldı.kapali ameliyat hamd olsun iki aydır agrilida olsa yürüyorum işine başladım ayda bir kontrole gidiyorum bugün gittiğim doktor farklı konuştu ayağında platinlide büyüme olabilir falan gibi eskisi gibi tam düzelme olmaz gibi ağrılar kireçlenme den dolayı olur gibi şeyler ameliyatı yapan doktorum 6 ayda yavaşça yürürsün bir iki ebeye kadar tam iyileşme olur diye bide platinleri nasıl alıyorlar hocam kemik kiriluyomu nasıl alınıyor alınca uzun süre basmiyomuyuz ustune

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 10:39

   Kireçlenme olabilir, kireçlenme olmasını önlemek için doktorun önerdiği egzersizleri yaşam tarzı haline getirmek (yani düzenli olarak yapmak) faydalı olabilir. Büyüme dediği kemik büyümesi olabilir. Kırılan bölgelerde bazen kemiklerde büyüme olabilir.

   Tam iyileşme 2 yılı alabilir fakat yürümeye başlansa da ara ara ağrılar, şişlik devam edebilir.

   12 vidanın çıkarılması zor olabilir fakat bunu bu işin uzmanı olan ve deneyim sahibi olan ortopedi cerrahisi olan doktorunuz daha iyi bilmektedir, bu nedenle bunları ameliyatı yapan doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

  • Murat

   10 Haziran 2017 at 11:17

   Hocam merhaba.ben 29 yasindayim.4 hafta önce tek bir merdivende topuğumda kalkaneus kırığı oluştu.10 vida ve platin takıldı.topuktan diz arkasına kadar yarım alçıya alındı.ameliyat sonrası 3.haftayim.dikislerim alindi.Çok şükür yara temiz.ayagimi hep yüksekte tutuyorum.benim sorum ben ne zaman ise baslayabilirim.bu ameliyatı olanların iyileşme süreci ne kadar zaman.

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    11 Haziran 2017 at 16:55

    Kaynama tamamen olduktan sonra fizik tedavi görmeniz gerekebilir. Topuk kırıklarında iyileşme süreci kırığın tam olarak yerine, şiddetine, başka yaralanmaların olup olmadığına, kişinin kemik kalitesine, uygulanan cerrahi girişime göre değişiklik gösterebilmekle birlikte 6-8-12 hafta kadar sürebilir. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. Sağlıklı beslenme tarzı önemlidir. Sigara gibi içeceklerden ve şeker dengesini bozacak kalitesiz karbonhidratlardan uzak durmanız önemlidir.

    Ağrıların azalması, normal yürümeye başlama kırık sırasında veya ameliyat sırasında sinir zedelenmesi olup olmadığına göre de değişebilir ve 6 ay 1 yıl sürebilir. Bu süreçte uygun ortez ya da ayakkabı ile yürümeye başladıktan sonra işinize dönebilirsiniz, ancak sıkıntılar devam edebilir.

    Doktorunuz size daha detaylı ve daha doğru bilgi verecektir, çünkü durumunuzu en iyi doktorunuz bilmektedir.

    Geçmiş olsun.

 111. Metin sarı

  1 Mart 2017 at 20:43

  Parçalı topuk kırığı ameliyatı oldum ayağındaki metaller çıktı ancak kemik enfeksiyonu oldu ve yaklaşık 1 yıldır ara ara depliman yapılıyor ancak akıntı birtürlü geçmedi şuan ayagimda antibiyitikli çimento var ve 15 gündür ayagimda ama yine yara yerinde sıcaklık bitmedi lütfen yardım edin 9 kez ameliyat oldum ve çok yoruldum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 22:16

   Parçalı topuk kırıkları oldukça sıkıntılı kırıklardır. Topuk bölgesi oldukça karmaşık bir yapıdır ve kırıkları da karmaşık ve tedavisi zordur. Özellikle kırıklardan sonra enfeksiyon kapması daha da sıkıntılıdır.

   Yani buradan diyebilecek veya yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur, buradan hastalıklar hakkında mümkün olduğunca bilgi verilebilmektedir ancak herhangi bir teşhis ya da tedavi önerilmez.

   Enfeksiyon kapmasını önlemenin veya enfeksiyonu yenmenin en iyi yolu iyi beslenmeye çalışmak, bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmak, yara yerini dikkat etmek, doktorların önerilerini düzenli uygulamak gibi yöntemlere dikkat etmektir. Tabii bu tür durumlarda düzenli beslenme çok kolay değildir ama mümkün olduğunca beslenme konusunda dikkatli olmanız ve bağışıklık sistemini düzenli ve sağlıklı beslenme ile kuvvetlendirmeye çalışmanız önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle…

 112. Osman

  25 Mart 2017 at 22:56

  Mrhb Zeliha hanım şimdi nasıl oldunuz bende sizin gibiyimde iki ayak

 113. muhammed

  3 Nisan 2017 at 00:49

  hocam merhabalar,
  benim sol ayak bileğinde uzun yürüyüşler yaptığımda ağrı başlıyor aşil tendon diye düşünüp doktora gittim film sonuçlarına göre ciddi bir şey hatta hiç birşey olmadığını söyledi ve vitamin yanına kas gevşetici krem bir de tendonlefx adında bir gıda takviyesi yazdı ve tabanlık tavsiyesinde bulundu önerilerini uyguladığım halde bir sonuç alamadım ayak bileği yine egzersiz yaptığımda ağrımaya başlıyor bilek arkasına doğru ağrıyor filmde bir şey çıkmıyor ne yapmalıyım :/

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 11:40

   Gittiğiniz doktor fizik tedavi ya da ortopedi uzmanı ise, bir de beyin-sinir cerrahisine gitmeniz faydalı olabilir. Bir yerlerde sinir sıkışması olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 114. Bahar

  11 Nisan 2017 at 08:05

  Hocam merhabalar 45 yasindayim. Aralik ayinda yapilan kemik sintigrafisinde sol ayak malleolde tutulum olunca cekilen mr neticesi de kalkaneusta stres kırığı ve kemik iliği ödemi tespit edildi. O zaman hicber sikayetim ve agrim yoktu.Zamanla agri ve sislik olustu  voltaren jel surdum. Buz uyguladim. 6 haftalik istirahat sonrasinda kirigin iyilesmeye basladigi odeminde yok oldugu tespit edildi. Bu mr in uzerindende 6 hafta gecmis olmasina ragmen yani tespit edildiginden beri 3 ay gecmis olmasina ragmen hala tam basamiyorum,agrilarim devam ediyor ve ayagimin yaninda arkasinda bilekte gozle gorulur sekilde sislik var. Acaba baska bir sorun mu var. Stres kirigi ne zaman tam iyilesir ve sislik ne zaman geçer   Ne yapmami önerirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 01:37

   Doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır. Kırık tam kaynamamış olabilir ya da tekrar kırık oluşmuş olabilir. Bu kırık hiç bir travma olmaksızın gelişti ise yeni kırıklar da oluşmuş olabilir ve bu durum kemik erimesi gibi bir duruma bağlı olabilir, bu nedenle bu tür bir durumun olup olmadığının da araştırılmasında fayda vardır. Doktorunuza gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 115. Kadir

  14 Nisan 2017 at 20:57

  17subatta 3metre yüksekten düştüm 2 topuğum ve leğen kemiğim kırıldı önce topuk ameliyatı dendi sonra vazgeçildi alçıda 45 gün kaldı.sonra 10 gün basma daha sonra yürümeye başla dendi.4 gündür koltuk değneğiyle ayakkabı ile kısa yürüyüşler yapabiliyorum.normale ne zaman dönebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 15:13

   Topuk kırıkları kırılan kemiğe göre, kırılmanın şiddetine göre, başka kırıkların ya da yaralanmaların eşlik edip etmediğine göre iyileşme süreci değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuzun tavsiyelerine uymaya dikkat etmeniz önemlidir. Fizik tedavi faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 116. Serdar elmali

  24 Nisan 2017 at 20:21

  Hocam ben alci tedavisi ile topuk kirigi geçirdim 3 ay oldu çalışmaya başladım ayak bilegi iki yandan şişti bu sözlüklere için ne yapmamı tavsiye edersiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 01:20

   Öncelikle doktorunuza tekrar kontrole gitmeniz önemlidir, fizik tedavi görmek de gerekebilir. Kırığın yerine, derecesine, şiddetine, eşlik eden başka yaralanmalara göre bu tür şişlikler ayakta durmaya başladıktan sonra 6 ay, 1 yıl veya daha uzun sürebilir. Topuk kırıkları hastalarda ciddi sorunlara ve kalıcı arızalara neden olabilen sorunlu kırıklardır.

   Doktorunuza gittikten sonra başka bir sebep yok ise, açık yara yok ise, enfeksiyon gibi bir durum yok ise akşamları 15-20 dakikalık ılık su terapisi ve su terapisinden sonra 15-20 dakika kadar ayağı, bacağı yastık üzerinde (yastığın yüksekliğine göre değişmekle birlikte 2-3 yastık olabilir) sırtüstü uzanarak düzgün bir şekilde dinlendirmek, gün içinde fırsat buldukça ayağı yine yastık üzerinde ara ara dinlendirmek gibi yöntemler şişmeyi önlemek için faydalı olabilir, fakat öncelikle doktorunuza gitmeniz ve bu yöntemlerin faydalı olup olmayacağını da sormanız önemlidir, çünkü başka bir komplikasyon gelişmiş de olabilir, başka bir tedavi gerekebilir, damarlar ile ilgili bir sorun olabilir, bu nedenle öncelikle doktorunuza danışmanız ve muayene olmanız gerekir.

   Geçmiş olsun.

 117. Serkan

  25 Nisan 2017 at 16:12

  Hocam meraba 1 ay önce yüksekten düştüm
  Topugu kırdım ve 1 tane kırık varmış hastaneye gittim devlet alcıya aldılar 1.30 ay sonra gelin dediler amaleyetlik bir durum olurmu sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 21:03

   Kırığın yerine, kırığın şiddetine, kırığın bu alçılama tedavisi sürecinde kaynayıp kaynamayacağına göre ameliyatın gerekip gerekmeyeceği değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz bu süreçte nasıl davranmanız, neler yapmanız gerektiği hakkında size önerilerde bulunmuştur, bu önerilerin dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 118. Ercan

  28 Nisan 2017 at 00:17

  Merhabalar parçalı kalkaneus kırığı ameliyatından sonra geçen 10 aylık bir süre sonunda yürürken zorlanma ve ayak ucuna kalkamama sorunlarindan sonra kırık olan ayağıma spastik düz tabanlık tanısı kondu. Bu tür kırıklardır sonra doğuştan düz taban olunmasa da sonradan bu şekilde düz taban olunma durumu var mı. Ve kalıcı bir durum mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 23:36

   Bu düz tabanlık çocukluğunuzdan bu yana yoktu ise, topuk kırığına bağlı hasarlardan edinsel olarak oluşmuş olabilir. Parçalı topuk kırıklarında bazı hasarlar kalabilir. Platinlerin yaptığı basıya bağlı ya da kırığın oluş mekanizmasına bağlı sinir hasarından da oluşabilir. Kırılmadan dolayı kireçlenme gibi deformiteler oluşmuş ise buna bağlı düz tabanlık oluşabilir. Peroneal kaslardaki spazma bağlı düz tabanlık oluşmuş olabilir. Periferik sinir yaralanmasına bağlı düz tabanlık oluşabilir.

   Fizik tedavi uzmanı tarafından ve sinirlerde bir sorunun olup olmadığının anlaşılması için beyin cerrahisi tarafından değerlendirmeler gerekebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 119. Osman

  6 Mayıs 2017 at 10:09

  Hocam saygılar topuk kırığı gecireli 10 ay oldu yürüyorum sağ ayağında 12 vida ve platin var çökmüş topuğu toparlamislar yürürken batmalar oluyor bileğimde ve parmak ucunada yük vermek çok zor bunlar neden acaba hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 00:25

   Parçalı topuk kırıklarında batmalar, ara ara ağrılar, bazen karıncalanma gibi hisler sinir zedelenmesine bağlı sinirsel olarak olabilen durumlardır. Bu durum ya kırığın oluş mekanizmasındaki sebebe bağlı sinir zedelenmesinden ya da platinlerin yaptığı ve yapacağı sinir basısından kaynaklanabilmektedir. Yani bu hisler o bölgenin kasları, bağları, tekrar güçlendikçe azalabilir, ancak uzun süre devam edebilir ya da ara ara bu şekilde de sürebilir. Fakat siz yinede bu hisler için bir beyin-sinir cerrahisi uzmanına danışmalısınız, sonuç olarak bu işin uzmanı onlardır.

   Sinir basısının ya da hasarının tam olarak hangi bölümlerde olduğunu teşhis etmek için sinir ileti testleri yapılabilir ve doktorunuz duruma göre fizik tedavi önerebilir de.

   Çok geçmiş olsun.

 120. Kadir

  6 Mayıs 2017 at 13:53

  Merabalar hocam iki topuğum kırılalı iki buçuk ay oldu buzda yürür gibi yürüyebiliyorum topuğumda çökme yokmuş ama eklemlerimde kalıcı hasar olabilirmi yoksa zamanla eklemler de açılırmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 00:35

   Eğer hissetmeden yürüdüğünüzü anlatmaya çalışmışsanız, topuk kırığının şiddetine, tam olarak yerlerine, bu kırıkların oluş şekline, yaşadığınız travmanın şiddetine bağlı olarak sinir zedelenmeleri oluşmuş olabilir ve buna bağlı olarak da hissizlik yaşanabilir. Ciddi topuk kırıklarında kalıcı hasarlar yine durumun şiddetine göre olabilir de olmayabilir de.

   Durumunuzu en iyi doktorunuz bilmektedir, bu nedenle bu bilgiyi doktorunuzdan almanız daha uygun olur.

   Daha çok erken, yeni yürümeye başlamışsınız. İlk zamanlar 5-6 ay kadar bu tür sıkıntılar yaşanması genellikle normaldir. Topuk kırıkları kırığın şiddetine, yerine, başka hasarların olup olmadığına, neden kırık oluşuna, uygulanan tedaviye, hastanın kendini ne kadar sürede toparladığına bağlı olarak değişmekle birlikte iyileşme 1-2 yılı alabilir.

   Fizik tedavi görmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 121. Zahide

  11 Haziran 2017 at 01:11

  Merhabalar kalkaneus ameliyati olalı 13 ay oldu.Hala sis ve ağrı yapıyor.Doktoruma danistim çivilerin alınması gerektiğini ve ayağın kireçleme yaptığını söyledi.22 yaşındayım çivilerin alinmasiyla iyi sonuç alınabilir mı ve ameliyat sonrası iyileşme süreci ne kadar sürer?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 11:34

   Kireçlenme oluşmuş ise ağrılar olması normaldir. Topuk kırıkları sonrası ayakta kalındığı sürece şişme olabilir ve bu durum uzun sürebilir. Topuk oldukça karmaşık bir yapıdır ve topuğun özellikle parçalı kırıkları sıkıntılı bir sürece neden olabilir.

   Ameliyat konusunda buradan bir yönlendirme yapmak doğru olmaz. Çünkü her ameliyatın, her girişimsel işlemin kendine göre riskleri vardır. Eğer fizik tedavi görmemişseniz, bir de fizik tedavi uzmanınca değerlendirme faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 122. volkan

  17 Haziran 2017 at 15:12

  merhaba hocam ben 50 gün önce yüksekten düşme sonucunda oluşan topuk kırıgı yani kalkanus kemgim kırıldı amaliyat oldum şuan 50 gün oldu amaliyat olalı dün konturole gittim filim çektiler tekrarda çok iyi dedi doktorum yannız üstüne 15 gün sonra yavaş yavaş basmaya başladedi yannız koltuk deynekler yardımıyla hiç basamıyacam diye korku yorum basamama gibi bi sorunla karşılaşırmıyım bilgiveririseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 12:34

   Topuk kırıkları (topuk kısmı oldukça karmaşık bir yapı olduğu için) zorlu kırıklardır. Düşmenin şiddetine, kırığın tam olarak yerine, kırığın şiddetine, eşlik eden diğer yaralanmalara, uygulanan tedaviye, kişinin kemik yapısına, kişinin yaşına göre değişmekle birlikte tam iyileşme 6 ay 1-2 yıl arası değişiklik gösterebilir. Doktorunuz basmaya başlayabilirsiniz dedikten sonra bir süre fizik tedavi görmek hem kasların tekrar eski gücünü kazanmasına hem de iyileşme sürecini hızlandırmada yardımcı olur. Sinir yaralanması veya ciddi sinir basısı olmadığı sürece (kasları da kuvvetlendirdikten sonra) eskisi gibi yürümeniz tabii ki mümkündür, ancak bu tür durumlarda kireçlenme sık oluşan bir komplikasyon olduğu için iyileştikten sonra da fizik tedavi uzmanının önerdiği egzersizleri (bilinçli yaparak) yaşam tarzı haline getirmek de önelidir. Sağlıklı beslenme de önemlidir. Sigaradan uzak durmak önemlidir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 123. Osman

  27 Haziran 2017 at 08:04

  Hocam mrb bende 12 ay oldu topuk ameliyatı olalı platin ve 12 vida var yürüyorum fakat şişlik nezaman geçer ve üzerine yük verdikce batmalar oluyor hala bunlar gecicimi acaba fiziğin gösterdiği harekerleride yapmıyorum ama hep yuruyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Temmuz 2017 at 00:36

   Topuk kırıklarında (özellikle parçalı kırıklarda) anlattığınız şikayetler 2 yıl bile devam edebilir. Ayakta kaldıkça ödem yapabilir, bunu bir nevi önlemek için ayak ve ayak bileğinde herhangi bir açık yara yoksa akşamları her gün olmasa da, gün aşırı gibi 15-20 dakika kadar ılık suda bekleterek daha sonra ayağı ve bacağı iki veya üç yastık (yastığın yüksekliğine göre değişmekle birlikte) üzerinde 15-20 dakika kadar sırtüstü uzanarak dinlendirmek hem ödemde hem de ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

   Fizik tedavi doktorunuza danışarak orada yaptırılan egzersizlerin düzenli, dengeli ve bilinçli olarak yapılması hem kasların gücünü kazanmasında hem de kireçlenmeyi önlemede yardımcı olur.

   Egzersizleri bırakmak kireçlenmeye neden olabilir, bu nedenle doktorunuzdan bilgi alarak egzersizleri devam etmeniz önemlidir.

   Yük verdikçe olan batmalar sinirsel olabilir ve bu durum bir süre daha (2 yıl veya daha fazla gibi) devam edebilir. Platinlerin yaptığı basıya bağlı da batmalar olabilir, fakat doktor kontrolü arası uzadıysa bunları kontrole gittiğinizde doktorunuza da söylemeniz önemlidir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 124. Sude

  6 Temmuz 2017 at 23:30

  Hocam mrb 10 ay oldu kalkaneus ameliyatı olalı iki topuğum kırılmıştı sol topuk ameliyat oldu sadece 10 vida takıldı.sağ bacağım tibia kırığı platin ve tel takıldı ve ayrıca omuriliğim kırıldı platin takıldı.walker dan kanedyenlere geçtim şimdi de tek kanedyenle yürüyorum bazen Onu da bırakıp yürüyorum.bazen yürümekte zorlanıyorum çok ağrı oluyo.bide bacağımın tam eklem yeri tam açılmıyor fizik te gördüm faydası olmadı hocam ne önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2017 at 01:09

   Birçok ciddi yaralanmalar geçirmişsiniz, bu tür durumlarda uzun dönemli fizik tedaviden sonra bile kişinin kendini toparlaması ve ağrıların azalması 2 yılı bulabilir. Hareket açıklığının devam etmesi ve daha iyi toparlanabilmek için fizik tedavide gösterdikleri egzersizleri (yeterli tekrarlar ve bilinçli şekilde) evde de devam etmeniz önemlidir (bu durum hakkında fizik tedavi uzmanınız dan bilgi alarak). Bu kadar ciddi yaralanmalardan sonra kişide nöropati gelişebilir ve zaman zaman azalarak, zaman zaman şiddetlenerek ağrılar devam edebilir. Bir yerlerde sinir basısı, sinir hasarı da olabilir, bunun anlaşılması için sinir ileti testleri faydalı olur.

   Yani bu kadar ciddi yaralanmalardan sonra fizik tedavide gösterilen egzersizlerin yaşam tarzı haline getirilmesi kaçınılmaz olabilir. Kasları güçlendirerek hem ağrıları azaltmak hem de eski gücünüzü kazanmaya çalışmak önemlidir. Bu konuda (düzenli yapacağınız egzersizler konusunda) fizik tedavi doktorunuzdan veya fizyoterapistten bilgi almanızda fayda vardır.

   Ayrıca sağlıklı beslenmeyi ve yeterli su tüketmeyi de özen göstermek gerekir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 125. Ecem

  17 Temmuz 2017 at 21:11

  Hocam ameliyat olalı yaklaşık 10 ay oldu ben evde bile ayakkabıyı çıkarmıyorum sürekli ayakkabıyla yürüyorum ayakkabıyı çıkardığım zaman rahat ve düzgün yürüyemiyorum .ayakkabıyla yürümemin bana bi zararı olurmu.nasıl yürüsem daha iyi hocam teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2017 at 14:05

   Eğer ayakkabı ayağınızı düzgün basmanız ve ayakta şekil bozukluğu olmasın diye koruyucu olarak verilmişse, yürürken ayağın şeklinde bozulma olmaması ve düşük ayak gibi bir problemin gelişmemesi için giymek gerekli olabilir. Fakat normal ayakkabı ise ve siz kendinizi rahatsız hissettiğiniz için ayakkabı giyiyorsanız bunu mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Çünkü kırığın ciddiyetini, verdiği sinir hasarını, ayağınızın şu anki durumunu, geçirdiğiniz kazayı en iyi doktorunuz bilmektedir. Bu nedenle buradan bir şey söylemek çok doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 126. Seray

  26 Temmuz 2017 at 01:26

  Merhaba hocam 10 hafta önce kalkanus ameliyatı oldum.sol ayağımda 12cm lik platin ve 10 adet vida var son kontrolde evde bileğimi oynatmamı söylediler ileri geri baya oynatmaya başlatım henüz hiç üzerine basmıyorum ama zaman zaman patma böyle içinde tık diye bişeyler atıyormuş gibi ve ellimle tabana dokunduğum zaman acı duyuyorum daha ne kadar yatabilirim yada önerebileğiniz bişey var mı? Bu ameliyatı olan herkes aynı hisleri yaşıyor mu? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 15:22

   Topuk çok karmaşık bir yapı olduğu için, topuğun kırıkları da karmaşıktır. Topuk kırıklarında (özellikle parçalı ve bu bu kadar çok vida kullanılması gereken kırıklarda) sinir hasarları, sinir basıları da olabilmektedir, bu nedenle iyileşme ve yaşanılan hisler tedaviden sonra 1-2 yıl içinde anca kendini toparlar.

   Doktorunuzun size önerdiği egzersizleri düzenli olarak ama çok da abartmadan yapmanız kireçlenme oluşma riskini azaltmak için önemlidir. Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. İyi beslenmek kırıkların daha çabuk kaynaması için faydalıdır. Sigaradan uzak durmak gerekir.

   Doktorunuz tam basma başladıktan sonra fizik tedavi görmenizi isteyebilir.

   Geçmiş olsun.

 127. Burak Yıldız

  11 Ağustos 2017 at 00:47

  Hocam merhabalar 15 temmuz’da ufak bi yerden düşme sonucu topuğumda çapkın kırık diye adlandırılan bir kırık meydana geldi direk toğuğum boydan olmak şartıyla alçıya alındı ilk 1 hafta önemli denildi daha sonrasında kontrole gittim ve yarım alçıya alındı. Doktor bana ameliyat olsan daha iyi dedi ama böylede kaynar dedi bende ameliyatı seçmedim. Her hafta kontrollerime gittim ve kayma vs olmadığını bu şekilde devam edeceğimi söylediler şimdi yarın da kontrole gideceğim ve bu ayın 15’inde 1 ay olacak ağrım vs hiç bişeyim yok koltuk değneğiyle yürüyebilirsin demişti. Acaba ne zaman çıkar alçım ve üzerine basabilirim? Ve kaynama oluşmaya başlamışmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ağustos 2017 at 22:06

   Çatlak olarak tabir edilen kırık demek istemişseniz, bu ayrışmamış kırıklar için kullanılan bir tanımlamadır. Ayrışmamış topuk kırıklarında (kırığın yerine ve hastanın yaşına ve eşlik eden başka sağlık sorunlarına bağlı değişmekle birlikte) genellikle konservatif tedavi uygulanır. Kırık kaynaması gerçekleşene kadar ayağa yük verilmez.

   Topukta oluşan basit kırıklarda (ayrışmamış kırıklarda) kırığın kaynama süresi genellikle 6 haftadır. Bu kontrolde doktorunuz alçıyı çıkararak 2 hafta gibi bir süre daha koltuk değnekleriyle yük vermeden beklemenizi isteyebilir. Doktorunuz tekrar röntgen çektirebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız da fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 128. Burak Yıldız

  20 Ağustos 2017 at 13:00

  Hocam 15 temmuzda kırığım tam 1 ay oldu ve doktor kaynama oluşmuş fakat biraz daha beklemek gerek dedi ve her hafta kontrollerini aksatma diyen doktor 2 hafta sonra gel dedi olumlu şeyler söyledi sanırım 2 hafta sonra çıkarıcak bende bu çarşamba gidicem umarım alçıyı çıkarır ve üzerine bas der. Çünkü artık bunaldım yorumlara bakıyorum topuğu dağılan 1 ayda ayağa kalkmış sizce çarşamba günü çıkarır mı? Neler olur hocam?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2017 at 12:00

   İki ay dolmuş (8 haftayı aşmış), bu nedenle artık alçınız çıkarılabilir ve doktorunuz yavaş yavaş yük vermenizi isteyebilir. Bundan sonra dikkat etmenizdir. Kırıklarda kaynama olduktan sonra bile en az bir yıl dikkatli yürümek, ayağa uygun ayakkabılar giymek, birden çok yüklenmemek, şişmemesi için yine gün içinde ara ara kalp hizasında ayağı ve bacağı dilendirmek, sigaradan uzak durmak, dengeli ve düzenli ve faydalı besinler ile beslenmek önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 129. Burak Yıldız

  24 Ağustos 2017 at 12:15

  Hocam 15 temmuzda kırdığım topuğuma 15 ağustos’da 1 ay oldu ve en son 22 ağustos’da gittim ve doktor kaynama var fakat tamamen oluşmamış yük vermemiz için henüz erken dedi ve kurban bayramından hemen sonra kontrole gel dedi. Alçım diz kapağıma kadar tam alçıdaydı çıkarıp atel alçıya aldı. Fakat ayağım şişmiş ve morarmıştı doktor normal dedi şuan da atel de bu şişkik ve morluk iner mi? Ayrıca kurban bayramından sonra gittiğimde artık çıkarılır mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 22:28

   Ayağınızı alçıdan çıktığı halde bile mümkün olduğunca kalp hizasında tutmaya özen göstermeniz şişliği azaltmak için önemlidir. Bayram sonrasına kadar yaklaşık 8 hafta olacağı için kırığın tam olarak yerine ve şiddetine bağlı olarak değişmekle birlikte kaynama tamamlanabilir ve doktorunuz kaynama tamamlandıktan sonra ateli de çıkararak yavaş yavaş basmanızı önerebilir, iyileşmenin daha hızlı olması için fizik tedaviye ihtiyaç olabilir.

   Tekrar geçmiş olsun.

 130. Seray

  26 Ağustos 2017 at 09:53

  Merhaba hocam seray ben yazmıştım daha önce herşey yollunda gittiyordu ufak bi çarpma yaşadım sonra acilden girdim baktılar vida ve platınde oynama olmamış kontrolle gittiğimde de yavaş yavaş ayağına bas dedi ama çarpmadan sonra bileğim durdu oynatamıyorum her akşam ılık suyla yada kantoron yağıyla masaj yapıyoruz ama hiç bilekte ilerleme yok bilek oynamadığı için de yatağımın üzerine basamıyorum sizce ne yapmalıyım teşekkür

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 13:24

   Bu tür durumlarda uzun süren istirahat tedavisinden sonra ayak bileği kaslarında güçsüzlüğe ve bileğin incelmesine bağlı da ayak bileğini oynatamıyor olabilirsiniz. Sinirler üzerinde bası olabilir ya da kırılmadan dolayı ayak bileğini oynatan sinirler hasar görmüş olabilir. Eğer sinir zedelenmesi varsa, sinir zedelenmelerinin iyileşme imkanı olanlarının iyileşmesi 1-2 yıl sürebilir.

   Fizik tedavi görmeniz ve sinir ileti testlerinin yapılması faydalı olabilir.

   Tekrar geçmiş olsun.

  • mesut

   29 Eylül 2017 at 15:26

   merhaba seray hanım sizin başınızdan geçen aynı olayı bende yaşadım parçalı popuk kırığım vardı tam olarak 70 gün oldu herşey yolunda gidiyordu basamıyordum fakat ayağımı normal şekilde oynatabiliyordum hatta araba bile sürüyordum sonra dengemi kaybettim ve ayağımın ucunu yere basmak zorunda kaldım yüklenince ayağımda yanma ve çok şiddetli bir ağrı oldu doktoruma gidtim ve filim cekildi herşey yolunda bir sorun yok dendi ama ayak bileğimin hareketi kısıtlandı şu anda fazla oynatamıyorum siz bu olayı benden önce yaşadığınız için merak ettim şu anda ayağınızın durumu nasıl bir gelişme varmı teşekkür ederim.

 131. Burak Yıldız

  6 Eylül 2017 at 20:07

  Hocam merhabalar daha öncede yazmıştım ufak bir yerden düşme sonucu topuğumu kırmıştım fakat parçalı kırık değildi. Bayramdan hemen sonra doktorum kontrole gel demişti bayramdan hemen sonra gittim ve tam 50 gün sonunda alçıyı çıkardı. Ufak ufak üzerine basmamı istedi koltuk deynek yardımıyla fakat basarken ayağım ağrıyor ve olcukça şiş acaba bu şiş ve ağrı ne zaman geçecek yürüdükçe daha da şişiyor sanki patlayacak gibi oluyor. Sıcak suyla ovuyorum sizce şişi ve ağrısı ne zaman geçer?_

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 14:32

   Ayağa yavaş yavaş basmaya başlandığında morarma, ağrı, ve şişlik topuk kırıklarında bir süre daha devam edebilir. Şişlik için yine gün içinde ara ara kalp hizasında tutmak, günde bir kez olsun sıcak ve soğuk su terapisi yapmak (ayağa yakmayacak sıcaklıkta 5 dakika kadar sıcak, 5 dakika kadar soğuk su şeklinde 15-20 dakika kadar ayağı suda tutmak ve sonrasında sırtüstü uzanarak bacağı ve ayağı 2 veya 3 yastık üzerine [yastığın yüksekliğine göre değişmekle birlikte] kaldırmak ve bu şekilde 15-20 dakika kadar dinlendirmek gibi) uygulanan terapi hem şişliğin inmesinde hem de kan dolaşımının sağlanmasında faydalı olabilir (bu konuda doktorunuzdan da bilgi alabilirsiniz). Tuzsuz beslenmek gerekebilir. Ödem indirici ilaç reçete edilmesi gerekebilir. Fakat çok aşırı şişiyorsa, çok aşırı ağrıyorsa öncelikle doktorunuza danışmanız daha doğru olacaktır (ters giden bir şeyler veya kırık kaynamamış olabilir).

   Geçmiş olsun.

 132. ömer

  26 Mayıs 2018 at 18:33

  selamünaleyküm arkadaşlar, 60 gün önce sol ayak topuğumu kırdım 8 vida 1 plak kondu. Sonra doktorum kağıda yazmış 15 gün sonra dikişler alınacak, 15 gün sonrada basmaya başlanması planlandı yazmış. Toplam 30 gün oldu ve ben bastonla yavaş yavaş basmaya basladım, tabi ilk zamanlar zor oluyor, 48’inci günümde de değneği bıraktım. Şu an 60. gün ve gayet iyiyim Allaha şükür, biraz şiş ve ağrılarım var ama traktör bile sürebiliyorum şimdi. Doktoruma sordum aynen devam dedi ne kadar çok benim dediğimi yaparsan o kadar çok toparlarsın kendini dedi. Benim anlatmak istediğim doktorlarınızın dediğine uyun. Hepinize geçmi olsun.

 133. Ahmet

  20 Temmuz 2018 at 15:30

  hocam iyi günler 3 gün önce topuğumun üstüne düştüm ve azda olsa biraz ağrı hissediyorum ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Temmuz 2018 at 10:07

   Kaslarda ezilme olmuş olabilir, ancak çatlak olarak tabir edilen kırık oluşmuş da olabilir. Bu nedenle bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 134. ömer

  31 Temmuz 2018 at 19:44

  merabalar hocam bu topuk kırıgında ameliyat sonrasi sisliklerin tamamen inmesi ne kadar süre alır…8 vida plak var hocam 4 ay oldu aksamadan yürüyorum sis o kar yok ama tamamen inmesi kaybolmasi ne kadar süre alir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2018 at 02:33

   Kırığın tam olarak yerine, tipine, eşlik eden başka yaralanmalara, kaynama süresine göre değişmekle birlikte ayakta kalındığında ödem oluşması 6 ay-1 yıl arası sürebilir. Bu durumu, belki bir miktar önleyebilmek için açık yaranız kalmamışsa, doktorunuza da sorarak sıcak-soğuk su terapisi yapmak faydalı olabilir. Su terapisi birkaç dakika sıcak (ılık olmalı), birkaç dakika soğuk suda tutarak 15-20 dakika yapılabilir, bunu yaptıktan sonra sırtüstü uzanarak veya oturarak ayağı ve bacağı kalp hizasına kaldırmak ve 15-20 dakika kadar bu şekilde dinlendirmek hem ödemin inmesinde hem de ayağın ağrısının rahatlamasında yararlı olabilir. Fakat bu önerileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Çünkü doktorunuz belki başka bir tedavi önerebilir, doktorunuz su terapisinin bir sakıncasının olup olmayacağı hakkında size doğru bilgiyi verecektir. Her tedavi her hastaya uygulanmayabilir. Eğer fizik tedavi almamışsanız, fizik tedavi almak ve fizik tedavi uzmanı görüşü almak da faydalı olur. Fizik tedavi sayesinde kaslarınızın güçlendirilmesi de toparlanmanıza yardımcı olur. Ayrıca fizik tedavi doktorunuzun vereceği egzersizleri düzenli olarak yapmak (doktorunuzun önerdiği tekrarda ve sürede) kireçlenme oluşmasını da önleyebilir. Kırıklarda kireçlenme önemli bir komplikasyondur.

   Topuk kırıklarının iyileşmesi sabır ister, iyileşme sürecinde fırsat buldukça ayağı kısa sürelerle kalp hizasında dinlendirmek de ödemi önleyebilir. İyileşme 2 yılı alabilir.

   Geçmiş olsun.

   • Ömer

    10 Ağustos 2018 at 22:24

    Hocam bigün doktora gittim kaynama bitmis dedi ameliyat olali suan 4 bucuk ay oldu platini alicakmisiniz hocam dedim yok dedi platin kalsin dedi tekrar kesi yapmayalim dedi sislik 1 yil daha sürer dedi ama aksamadan yürüyorum fizil tedavi hic soylemedi bana

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     13 Ağustos 2018 at 20:16

     Topuk kırıklarında, ayak tarak kemiği kırıklarında yürümek de iyi bir egzersiz sayılır. Daha sonraki kontrollerinizde ya doktorunuz size kireçlenmeyi önlemek için bazı egzersizler verebilir ya da gerekip gerekmediğini siz doktorunuza sorabilirsiniz.

     Mümkün olduğunca iyi ayakkabılar giymeniz, yürürken dikkatli olmanız, ayağınızı dikkatli kullanmanız, en az bir yıl hep dikkat etmeniz önemlidir.

     Tekrar geçmiş olsun.

 135. Hasret

  2 Eylül 2018 at 16:38

  Hocam yüksekten düştüm kalkaunus kırığı oluştu 9 vida var 1 ayı geçti tam ökçe kemiginde sağ ayakta.benim şikayetim ayak ucuna basamıyorum bastigim zaman ayak bileginde şiddetli ağrı oluyor yürümede sıkıntı oluyor. Ne yapmam lazım tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2018 at 10:55

   Topuk kırıklarında iyileşme ve ağrıların azalması veya geçmesi için 1-2 aylık süre henüz çok erken. Bu ağrılar en az 6 ay sürebilir, belki daha fazla (1 yıldan bile fazla sürebilir). Doktorunuzun önerilerine dikkatlice uymanız önemlidir. Fizik tedavi gerekip gerekmediğini doktorunuza danışınız, çünkü eğer başlanma zamanı gelmiş ise fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleriyle o bölgedeki kasları güçlendirmek hem yürümede hem de ağrılarda fayda sağlayabilir.

   Geçmiş olsun.

  • Ömer

   6 Eylül 2018 at 11:21

   Hasret kardesim benim sol ayaktada 9 vida plak var 5 ay oldu agrılarım azaldı sükür agrı sızı yok bol bol yürüyorum hatta kosuyorum 1 ay cok erken bir sürec moralini yüksek tutun yeter ben 3 ay sonra aksamadan topallamadan yürüdüm 1.5 ayı tamamladiktan sonra soguk sıcak su terapisi yapin gecmis olsun soru sorabilitsiniz.

 136. Osman

  25 Eylül 2018 at 22:35

  Mrb hocam iki sene once topuk kirigim oldu plak ve vida var cokmus topugum sukur iyiyim suan top falanda oynuyorum ama sislik ayakta kaldikca yinede oluyo genelde sabah kalktigimda batmalar oluyo sissek cakar gibi batmalar bunlar gecermi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2018 at 22:51

   Bu tür topuk kırıklarında (cerrahi işlem gerektirecek ve vida ve plaklar ile eklem bütünlüğünün korunması veya toparlanması çalışılan topuk kırıklarında) ister istemez sinir zedelenmesi, sinir basısı gibi durumlar da oluşabilmektedir. Bunlara bağlı olarak da anlattığınız şekilde batma hisleri maalesef 2 yıldan bile uzun süre veya daha uzun süre devam edebilmektedir.

   Kırık çok hasarlı kırık olunca, eklemi toparlamak zor olunca eklem bütünlüğünü elde etmek veya korumak oldukça zordur. Bu nedenle, yanlış kaynama, eklemin tam olarak oluşturulmaması, yine kırık nedeniyle kireçlenme gibi durumların oluşması gibi faktörlere bağlı da sinirlere baskı olur, bu da bahsettiğiniz şikayetlere (batma hissi, ağrı gibi) neden olabilir.

   İki sene sonra top bile oynuyor olmanız çok güzel bir gelişim. Ayakta uzun kaldığınızda oluşan ödem ve ağrı için yine arada bir veya gün aşırı gibi (kendinize nasıl kolay geliyorsa) su terapisini yapıp, 15-20 dakika kadar sırtüstü uzanarak ve ayağınızı, bacağınızı kalp hizasında kaldırarak dinlendirmek fayda sağlayacaktır. Ödemi azaltmak için az tuzlu veya mümkün olduğunca tuzsuz beslenmek de faydalı olur, çünkü tuz tüketimi su tutulumu yapar. Fizik tedavi gördüyseniz, gördüğünüz egzersizleri haftada 3-4 gün gördüğünüz şekilde ve gördüğünüz tekrarda yapmanız hem kireçlenmeyi önlemede hem de kasların güçlenmesinde ve güçlü kalmasında faydalı olacaktır.

   Eğer uzun süredir kontrol ettirmemişseniz bir fizik tedavi uzmanına veya ortopedi doktorunuza ve/veya sinir cerrahisi uzmanına giderek son durumu kontrol ettirmeniz de önemlidir. Kireçlenme kırıklarda önemli bir komplikasyondur. Bası varsa tekrara sinir zedelenmesi de oluşabilir. Bu nedenle ara ara kontrol ettirmenizde fayda vardır.

   Daha iyi olmanız dileğiyle.

 137. Osman

  25 Eylül 2018 at 22:38

  Hasret hanım her şey zaman, gerçekten zamanla geçiyo. Zaman ve bol yürümek, inatla acının üstüne gitmek.

 138. Sude

  9 Ekim 2018 at 09:54

  Hocam mrb.ben daha öncede yazmıştım.iki topuk.tibia ve omurga kırigim var.hocam 2 yıl oldu sol topuğum da vida plak var.diger topugumdan kendı isteğim üzerine ameliyat olmadım.cunku bi çok operasyon geçirdim.ozellikle ameliyat olan ayağımın üzerine basamıyorum.ciplak ayakla çok zor yürüyorum ve vidaların olduğu kısım hala sis.ayagim düz değil yamuk içe doğru.hocam zaman geçtikçe umudumda bitiyo.evde hep terlikle geziyorum.yalin ayak rahat bi şekilde yürümeyi özledim hocam.bu şekilde mi kalıcak artık.ne yapmam lazım hocam nasıl düzelicek.eger vidalar alincak olsa ayakta düzelme olurmu bi fayda saglarmi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2018 at 19:05

   Anlattığınız şekildeki topuk kırıklarında ve ameliyatlarında yanlış kaynama, eklemin tam olarak toparlanamaması, kireçlenme oldukça sık görülür. Bütün bunlara bağlı olarak da sinir basısı devam edebilir ve yürürken karıncalanma, batma hissi ve ağrı oluşabilir. Omurga kırığına bağlı sinir zedelenmesi de olmuş ise, buna bağlı oluşan sinir hasarına bağlı da bu tür hassasiyetlikler olabilir. Belki o bölgedeki kasları egzersiz yaparak yeteri kadar güçlendirmemiş olabilirsiniz veya sinir hasarı olduğu için o bölgedeki kaslar gelişemiş olabilir ve buna bağlı da sinirlere bası olması olasılığı daha yüksektir. Bu durumdan muzdarip bazı hastalarda bu tür ağrılar, batma hissi, şişlik, morarma 3-4 yıl bile sürebilmektedir (özellikle uzun ayakta kalındığında, uzun süre hareketsiz kalındığında).

   Vidaların alınıp alınmayacağını veya alındığında işe yarayacağını ameliyatı yapan doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Çünkü eklemi nasıl topladığını, eklemin şimdiki durumunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Eğer yakınlarda doktora gitmemişseniz, doktorunuza kontrole gitmeniz, beyin cerrahisi tarafından sinirlerin durumun değerlendirilmesi, fizik tedavi uzmanınca fizik tedaviye yeniden başlamanızın bir faydasının olup olmayacağının değerlendirilmesinde fayda vardır. Kasları, kemikleri, bağları güçlendirmek önemlidir.

   Daha iyi olmanız dileğiyle.

 139. Sude

  11 Ekim 2018 at 22:53

  Allah razı olsun hocam verdiğiniz cevaplar icin.hocam tıpkı sizin anlattığınız gibi uzun süre ayağımın üzerine basmadığım sürece.ve biraz fazla ayakta kaldığımda ağrı ve karıncalanma oluyor.hocam 2 yıl geçti ve ben bu zamana kadar ayağımdan terlikleri hiç çıkarmadım.siz 3 4 yıl dediniz hocam bi zamandan sonra ayak eskisi gibi olurmu.yoksa omur boyu ben bu sıkıntıları yaşarmıyim.bide vida olan ayağımın bas parmağı istemsiz bi şekilde hareket ediyo ve o parmagi takip eden ayak taban kısımda içerde biseyler hareket ediyo sanki bunların nedeni nedir.tekrar sagolun hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ekim 2018 at 22:30

   Kendini yenileyen veya tamir eden sinir lifleri bazen yanlış kanallardan geçerler, bu nedenle fonksiyon geri gelmeye başladığında olması gerekenden farklı eylemler gerçekleşebilir (örn. işaret parmağını hareket ettirme işlevi orta parmağı da hareket ettirebilir). Bu gibi durumlarda hareket yetenekleri ve hislerin tercümesinin yeniden kazanılması gerekebilir. Beyin-sinir cerrahisi uzmanınca bu durumunuzun değerlendirilmesi gerekir.

   Ayağınızda ciddi bir kırık ve zor toparlanmış bir topuk var. Basit kırıklarda bile o bölge üşüdüğünde ağrı olur, basit bir darbe aldığında ağrı olur. Bu nedenle ağrılar azalsa da tam olarak geçmeyebilir, o ayak hiç bir şey olmamış gibi olmaz. Her zaman dikkat etmek, egzersizleri yaşam tarzı haline getirmek ve kireçlenmeyi önlemek önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 140. Osman

  31 Ekim 2018 at 21:52

  Allah bu aciyi ceken herkese yardim etsin sude hnm gibi benimde topuk kirigim olustu 2 yili gecti hala evde terliksiz topugum batiyo allah herkese yardim etsin

 141. Osman

  20 Ocak 2019 at 18:23

  Hocam bendede platin var topukta 2 seneyi gecti mr uyumlumu bu platinler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2019 at 17:13

   Manyetik rezonans görüntüleme için doktorunuzdan belge almanız gerekebilir. Uygun olup olmayacağını doktorunuz karar verecektir. Bu konuda MRG’yi çekecek olan radyoloji uzmanınıza danışmanız size yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 142. Mehmet sirac tekin

  20 Mart 2019 at 11:48

  Kolay gelsin hocam 21 gun once yuksekten dustum sag topugumda ufak kirik var dedi doktor alci uyguladi sol topugum ise 12 gun basmadim su an deynekle basiyorum sislik oluyor hocam bu normalmidir ama kirik ayagimda kaşinti yok hocam az bir bosluk var alcida normalmidir hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2019 at 12:40

   Alçının yapıldığında ayakta ödem (şişlik) olduğu için, şimdi ödem inmeye başlamışsa buna bağlı alçıda boşluk oluşmuş olabilir veya hareketsizliğe bağlı bir miktar incelme oluşmuş da olabilir. Alçıdaki gevşeme için doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır, çünkü doktorunuz duruma göre alçıyı yenileyebilir.

   Geçmiş olsun.

 143. ahmet ceylan

  15 Mayıs 2019 at 01:03

  Hocam merhaba, yüksekten düşme sonucu iki topuk kemiğimde de kırık var. Her ayağımda da 4’er tane tel takıldı. 3 haftadır yatıyorum.Kırık topuğumda olmasına rağmen Sağ ayak üstümde, (tarak kemiklerimin üstü) şişlikler mevcut. Ödem sanırım. Dokunduğum zaman şiş kısımların oldukça sert olduğunu hissediyorum. Bu normal midir ? Buz tedavisi uyguluyorum zaman zaman. Korkulacak bir durum mudur ? Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2019 at 13:45

   Kırılan bölge ve çevresi komple şişebilir, yani ödem yapabilir. Ayağın mümkün olduğunca kalp hizasında tutulması gerekir. Belli aralıklarla 15’er dakikalık buz uygulaması doktorunuz da önermişse yararlı olabilir. Mümkün olduğunca tuzsuz beslenmek gerekebilir (bunu doktorunuza sorun). Çok fazla karbonhidratlı besinler tüketmemek de işe yarabilir, çünkü tuzlu ve karbonhidrat bakımından zengin beslenme vücutta su toplanmasına neden olur. Topuk kırıklarından sonra bu ödem aylarca sürebilir. Ödem için doktorunuz ilaç verebilir (bunu doktorunuza danışın).

   Doktorunuzun önerilerini harfi harfine uymaya özen göstermek gerekir.

   Eğer hastanede değilseniz, bu şişlikler hakkında doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 144. Fatih

  11 Haziran 2019 at 21:37

  Yüksekten düştügüm için topugum kırıldı parcalı deyil cok ayrıkta deyil amaliyata gerek yok dediler ayagımı yarım alcıya aldilar topuk bölgesini ayagımın altında hafif morarma var iyileşmesi kac hafta sürer ilerleyen zaman da sorun yaşarmıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2019 at 16:26

   Topuk kırıkları hafif de olsa bazı problemlere neden olabilir. Ancak doktorunuzun önerilerini harfi harfine uymanız önemlidir. Doktor kontrolü de önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 145. Osman

  21 Haziran 2019 at 06:54

  Mrb hocam topuk kirigim olmustu 3 sene once cokmus ama ve o ayagimda bi numara ayak buyumesi oldu normalmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2019 at 13:33

   Kırık dolayısıyla platin konulmuşsa, ayakta bunlara bağlı halen şişlik varsa kırıktan önceki ayak numarasının az miktar değişmesi normal olabilir. Ancak, yine de bu durumu ortopedi uzmanınız ile görüşmenizde fayda vardır. Ayrıca ayak kavisinde de değişiklikler olabilir. Kemik çıkıntısı gibi değişiklikler oluşmuş olabilir. Tam olması gerektiği gibi kaynamamış olabilir.

   Bu durumu doktorunuz ile görüşmelisiniz.

 146. Özge

  28 Temmuz 2019 at 10:38

  Merhaba öncelikle bende . Merdiveninin sadece 1 basacağını görmeyip topuğumun üstüne düştüm topuğumun içine geçtiğini hissettim ama çok önemsemeyip üstüne bastım ve parçalı kırığı oluşturmuş oldum . Böyle bir acı yoktu hayatımdaki tüm ağrıları unuttum resmen. Birçok hastaneye gidip bilgi aldık parçalı kırık olduğu için cerrahi müdahalenin olması gerektiği belirtildi. 1 hafta sonra ameliyat oldum . Ameliyat sonrası 48 saat çin işkencesi gibiydi. Ameliyat öncesi daha iyiydi ağırlarım . 48 saati geçirmek oldukça önemli. Ölüp ölüp dirildim resmen. 17 gün sonra dikişlerim alındı. Plates lastiğiyle ayaklarımı 90 derece öne arkaya hareket ettirmemi ve 10 gün sonra gelmemi istedi doktor. Hiç hareket ettiremediğim parmaklarım hareket ettirip aşağı yukarı hareketi yapabiliyorum. Yarın röntgen çekilip kaynama durumuna göre atel de çıkacak. Ve hareketlere başlayacağız dedi doktor. Bu süreçten sonrasında ne kadar bir fizik tedavi süreci oluyor ve desteksiz yürüme süreci ne zamandan itibaren başlıyor. Eylül’ün sonu sınavım var ancak yetişemeyeceğim gibi gözüküyor 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2019 at 00:12

   Kırığın yerine, şiddetine, eşlik eden diğer yaralanmalara (bağ kopması, tendon hasarı, sinir yaralanması gibi) kaynama süreci 6-8 hafta arasında veya daha uzun değişebilmektedir. Fizik tedavi süreci de hastadan hastaya değişebilir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız önemlidir. Doktor kontrollerini de ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 147. onerbey

  27 Eylül 2020 at 04:55

  Merhaba sayın ve kımetli hocalarım, ben çalıştığım merdivenden düştüm tahmini 3-4 metreden ve sol topukta parçalı kırık var denildi, ve ameliyat oldum calcenaus frakture ismi verilen işlem ile topuğuma 2 adet vida takıldığı söylendi, ayrıca ayağım ameliyatta ilken alçıya alındı dize kadar, alçınında topuk arkası tarafından dışarıya çıkan 2 adet Çelik sağlama gibi bişey var, ne olduğunu doktorumdan bilgi alamadım, devlet hastanesi olduğundan , onlarında bu süreçte çok yoğun olmalarını anlayışla karşılıyorum, sizden öğrenmek istediğim ayağıma takılan iki adet vida dedikleri işlem topuzumdan dışarı çıkan Çelik parçalarmı? Yoksa onlar fiksatör denilen sabitleyiciler mi? Eğer öyle ile ayağıma takılan vida vs parçalar tekrar sökülecek mi? Vida sayısının az olması kırık parçasının az olduğuna işaretmidir? Ortalama işe dönüş sürem ne kadar olur acaba? Ben bu süreci hızlandırmak için ne yapabilirim? Değerli vaktinizi ayırdığınız içim teşekkür ederim, biran önce işe dönmek zorundayım, çünkü elime bakan bir ailem var, anlayışınız İçin teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Ekim 2020 at 14:56

   Günümüze kadar kalkaneus kırıkları (topuk kırıkları) için pek çok sınıflandırma yapılmıştır. Bu nedenle kırığın tipini, şiddetini, kırık ile birlikte eşlik edebilen diğer yaralanmaları bilmeden tedavi şekli, iyileşme süresi, kalabilen hasarlar hakkında buradan detaylı bilgi vermek oldukça zordur.

   İyileşme süreci kırığın yerine, tipine, şiddetine, eşlik edebilen diğer yaralanmalara, uygulanan cerrahi yönteme ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişiklik göstereceğinden net bir iyileşme süresi verilmesi de çok mümkün olmamaktadır. Kırık oluşurken sadece kemikler kırılmaz, aynı zamanda yumuşak dokular da ciddi hasar alır/alabilir. Bu nedenle kırık iyileşmesinde kırık bölgesindeki yumuşak dokuların önemi büyüktür. Hastalar genellikle cerrahi sonrası yumuşak dokuların iyileşmesi için ilk üç hafta uygun pozisyonda kısa bacak atele alınırlar, bu süre duruma göre daha uzun olabilir veya uzayabilir.

   Kırıkların tedavisinde içerden ya da dışarıdan olmak üzere çeşitli tespit yöntemleri uygulanmakta ve pek çok plak çeşidi bulunmaktadır. Doktorunuzun uyguladığı yönteme göre takılan plak, tel veya diğer materyallerin ne zaman çıkarılacağı veya çıkarılıp çıkarılmayacağı, iyileşme, ayağa kalkma süresi değişebilir (bunu doktorunuz veya hemşireleriniz ile görüşmeniz daha doğru olur).

   Topuk kırıklarından ve sonrasında uygulanan tedavilerden sonra hastaların işe dönüş süreleri kırığın;

   * Yerine,
   * Ciddiyetine,
   * Eşlik eden diğer yaralanmalara,
   * Uygulanan cerrahi olmayan veya cerrahi yöntemlere,
   * Hastanın diğer sağlık durumlarına,
   * Herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmemesine,
   * Hastanın direncine ve gayretine/azmine,
   * Sonrasında uygulanan fizik tedavi yöntemlerine ve hastanın bu tedavilere uyumuna gibi birçok duruma bağlı değişiklik göstermekle birlikte 6-8 ayı bulabilir.

   Doktorunuzun/doktorlarınızın ve hemşirelerinizin önerilerine mümkün olduğunca uymanız son derece önemlidir. Özellikle ameliyat sonrası enfeksiyon gelişmesi oldukça risklidir, bu nedenle beslenmenize (bağışıklığı güçlendirici beslenme) ve temizliğinize dikkat etmeniz çok çok önemlidir. Bağışıklığı güçlendirici ve sağlıklı beslenme aynı zamanda kırık ve eşlik eden yaralanmaların iyileşmesinde de oldukça yardımcıdır.

   Çok Geçmiş Olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git