Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Topuk Kırıkları Neden Olur? Kalkaneus Kırıkları Nedir?

Topuk (kalkaneus) kırıkları en fazla karşılaşılan tarsal kemik kırıkları olduğu gibi, tüm tarsal kırıklarının ortalama % 60'ını oluşturur. Topuk kırıklarının % 70-75'i topuğun arka eklem yüzünü ve subtalar eklem bütünlüğünü etkileyen eklem içi kırıklardır.

Topuk kırıkları en fazla karşılaşılan tarsal kemik kırıkları olduğu gibi, tüm tarsal kırıklarının ortalama % 60’ını oluşturur. Topuk kırıklarının % 70-75’i topuğun arka eklem yüzünü ve subtalar eklem bütünlüğünü etkileyen eklem içi kırıklardır. Subtalar eklemi etkileyen eklem içi kırıklar göz önünde bulundurulduğunda topuk kırıkları ortopedik cerrahi ve klinik sonuçları bakımından problemli bir kırık grubu olarak değerlendirilir.

Kalkaneus, ayağın yere bastığı topuk kısmında bulunan üstte de talus denilen ayak bileği kemiği ile eklem yapan bir kemiktir. Kalkaneusun bulunduğu bölge yük taşımada önemli bir yere sahip olduğu gibi, yüksekten düşmelerde vücudun en ağır travmaya maruz kalan kemiğidir. Bu nedenle kalkaneus kırıkları yüksekten düşmeler, trafik kazaları, spor yaralanmaları, ateşli silah yaralanmaları gibi yüksek enerjili travmalar sonucu oluşur. Ayrıca topuk kırığı uzun mesafe koşucularında da ani zorlamalar veya yüklenmeler nedeni ile de oluşabilir.

Topuk kırıkları belirtileri

Topuk kırıklarında şiddetli topuk ağrısı, ayakta morarma, şişme ve ayağın üstüne basmada güçlük, yürüyememe ve açık kırıklarda kanama, yara oluşması gibi belirtiler görülür.

Topuk kırıklarının teşhisi

Topuk kırıklarının tanısında genellikle yüksekten düşme ve sonrasında ayağın üstüne basamama öyküsü mevcuttur. Topuk bölgesinde ağrı, duyarlılık, şişlik, morarma ve ayağın normal görüntüsünün bozulması en açık bulgudur. Topuk kırıkları yüksek enerjili travma nedeni ile oluştuğundan beraberinde başka kırıklarda sıkça görülebilir.

Fizik muayene dışında direkt grafi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemleri de teşhis için kullanılır.

Sportif aktivite ile uğraşanlar uygun olmayan ayakkabı ile spor yaptığında stres kırığı denilen kırılmalarda olabilir. Bu stres kırıkları çok sinsidir ve başlangıçta o kadar belirgin bir ağrı olmayıp zaman zaman ağrı yapar ve ağrı giderek daha kalıcı hale gelir. Bu nedenle topukta meydana gelen ağrılarda mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmek gerekir. Stres kırığının kesin teşhisi genellikle manyetik rezonans görüntüleme ile konulur.

Topuk kırıklarının tedavisi

Topuk kırığı ilk görüldüğünde hastanın ayağının şişliğini en aza indirmek için kompresyon bandajına ya da basınçlı ayak pompasına konulması ve bacağın yükseltilmesi gerekir. Topuk kırıklarının tedavisi ortopedi-travmatoloji uzmanları tarafından yapılır.

Topuk kırıkları öncelikle ideal olarak röntgen ve bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme ile analiz edilir ve bu analize göre tedavi planı yapılır.

Topuktaki kırık eğer çok ayrılmamış, yer değiştirmemiş bir kırık ise alçı tedavisi uygulanabilir. Fakat, topuk kırıkları genellikle yüksekten düşme sonucu oluştukları için, topuk kırıklarında ciddi derecede bir ezilme oluşur ve topuk kemiği bir pinpon topu gibi ezilir. Böyle bir durumda topuk kırığı alçı ile tedavi edilirse genellikle iyileşmez. Günümüzde topuk kırıklarında (özellikle ayrışmış ve parçalı kırıklarda) altın standart  cerrahi tedavidir. Günümüz teknolojisinde cerrahi olarak tedavi edilen topuk kırıklarında 2 ay gibi bir zaman sürecinde hastalar iyileşme aşamasına geçebilirler, ancak parçalı kırıklarda iyileşme süreci ve hastanın ağrısız basmaya ve yürümeye başlaması daha uzun (1-2 yıl gibi) bir zamanı kapsayabilir.

Topuk kırıklarının iyileşme süreci nedir?

Topuk kırıkları iyileşme süreci

Topuk kırıkları iyileşme süreci

Topuk kırığı ortopedistlerin tedavi etmekte oldukça zorlandıkları travmalardır. Topuk kırığı aslında ameliyat ile tedavi edilir. Eskiden topuk kırıklarını ameliyat ile tedavi etmekten kaçınılır idi. Fakat günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde topuk kırıkları ameliyat ile tedavi edilmektedir.

Herhangi bir kemiğin kaynaması yaklaşık 6 haftadır. Topuk kemiğinin kaynaması da 6 ile 12 hafta kadar sürebilir. Çok ayrışmamış, yer değiştirmemiş kırıklar 4-6 hafta gibi bir zaman sürecinde kaynayabilir. Lakin ciddi ayrışmış kırıklar 3 ay gibi bir sürede kaynar.

Yanlış tedavi edilen topuk kırıkları düzelir mi?

Topuk kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar ile oluştuğu için çok ciddi bir ezilme ve ayrışma söz konusudur. Bu tip kırıkların en önemli tedavisi cerrahidir. Fakat cerrahi tedavi karmaşık, zor ve deneyim gerektiren bir tedavi yöntemi olduğu için doktorlar bazen alçılama yöntemini tercih ederler.

Bu alçılama yöntemiyle yeterince iyileşmeyen topuk kırıkları hastanın yaşamı süresince yere bastığı zaman ağrı çekmesine ve ayakkabı giyme zorluklarına neden olabilmektedir. Bu tip kırıklar, ihmal edilmiş ya da uygun tedavi edilmemiş topuk kırıklarıdır. Bu kırıkların daha sonra tedavi edilebilmesi mümkündür. Bu yanlış tedavi edilmiş topuk kırıkları cerrahi olarak tedavi edilebilir, ancak bu ameliyat kırık ilk oluştuğunda yapılan ameliyat kadar kolay olmamakla birlikte yinede iyi sonuç alınabilir.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Topuk ağrısı neden olur
  2. Ayak bileği kırıkları neden olur
  3. Ayak tarak kemiği kırıkları nedenleri ve tedavisi
  4. Ayak parmak kırıkları nedenleri ve tedavisi

341 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git