Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Toksoplazma Enfeksiyonu Nedir? Toksoplazma Enfeksiyonu Nasıl Bulaşır?

Toksoplazma, protozan Toxoplasma Gondii'nin neden olduğu enfeksiyondur.

Toksoplazma hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Toksoplazma, protozan Toxoplasma Gondii’nin neden olduğu enfeksiyondur. Toksoplazma enfeksiyonu çoğunlukla enfekte hayvanın iyi pişmemiş etlerinden, süt ve süt ürünlerinden, çiğ yenen ve iyi yıkanmayan salatalık-marul gibi besinlerden veya enfekte kedilerin dışkılarından elle temas ettikten sonra ellerin yıkanmadan ağız kısmına götürülmesi veya birşeyler yenmesi sonucu, derideki çiziklerden, açık yaralardan kan dolaşımına geçmesi şeklinde bulaşır.

Toksoplazma enfeksiyonu nu bebek anne karnında alabilir ve bu enfeksiyon özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde alındığında bebekte ciddi sorunlara sebep olabilir.

Toksoplazma enfeksiyonu insandan insana kan, doku ve organ nakli ile nadir olarak bulaşım gösterir.

Toksoplazma nasıl bulaşır

Toksoplazma nasıl bulaşır

Toksoplazma enfeksiyonu belirtileri

 1. Toksoplazma enfeksiyonu ile enfekte olan çoğu kişide herhangi bir şikayet olmaz fakat mononükleoz (glandüler ateş) enfeksiyon varlığına benzer ateşli hastalık meydana gelebilir.
 2. Retinit (gözün retinasının yangılanması) ve korodit (göz üveasının arkasında bulunan tabakanın yangılanması) gibi göz problemleri görülebilir.
 3. AIDS hastalarında, kemoterapi tedavisi gören hastalarda, bağışıklık sistemi baskılanmış veya bağışıklık sistemini bozan hastalıklar varlığında toksoplazma enfeksiyonu kalp ve akciğerlerde ciddi hasarlar (pnömoni gibi) gelişmesine, lenf bezi büyümelerine (lenfadenopatiye), şiddetli ensefalit (beyin iltihabı) gelişmesine sebep olabilir ve bunlara bağlı belirtiler ortaya çıkabilir.
 4. Hamile kadınlara bulaşan toksoplazma enfeksiyonu anne karnındaki bebeğe (fetusa) geçebilir. Enfeksiyon düşüğe veya ölü doğuma yol açabilir ya da bebekte karaciğer büyümesine, dalak büyümesine, körlüğe, hidrosefaliye (beyinde sıvı birikimi), öğrenme güçlüğüne, nöbet gelişimine gibi sorunlara neden olabilir ve bebek erken yaşta ölebilir. Hamileliğin son dönemlerinde alınan toksoplazma enfeksiyonu ciddi sorunlara neden olmayabilir ve ya olmaz.

Toksoplazma enfeksiyonu teşhisi ve tedavisi

Toksoplazma enfeksiyonu yapılacak kan testleri ile teşhis edilir. Toksoplazma teşhisi genellikle serolojik çalışmalar sonucu tesadüfen de teşhis edilir.

Tedavide antibiyotikler şiddetli belirtileri olan hastalarda (retinit, krodit ve bağışıklık sistemi baskılanmış hastalarda) kullanılır ve bunların dışındaki hastalarda antibiyotik gerekmez.

Hamilelikte toksoplazma enfeksiyonuna maruz kalınmış ise antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur, fakat bazı durumlarda hamileliğin sonlandırılması gerekebilir.

5 yaşın altındaki çocuklarda da toksoplazma enfeksiyonu için tedavi uygulanması gerekir.

Toksoplazma enfeksiyonundan korunma yöntemleri

Toksoplazma enfeksiyonu hem dünyada hem de Türkiye’de oldukça yaygın görülen bir enfeksiyondur. 40 yaş civarı kişiler tarandığında toksoplazma enfeksiyonu geçirdiğinin ve halen vücudunda bu paraziti taşıdığının görülme oranı yaklaşık % 70’dir. Toksoplazma enfeksiyonundan korunmak mümkündür, çünkü bulaşma yolları bellidir.

 1. Örneğin kedi dışkısı ile direkt temas etmekten kaçınmak
 2. Pastörize olmamış çiğ et, süt ve süt ürünlerinin tükeminden kaçınmak
 3. Hayvanları özellikle sokakta gezen köpek, kedi gibi hayvanları çıplak elle dokunmaktan kaçınmak
 4. Deride açık yara ve çiziklerin olması durumunda bu tür hayvanlar, etler, toprak dokunulacak ise eldiven kullanmak gibi önlemler ile toksoplazma enfeksiyonundan korunmak mümkündür.
 5. Kedi pislikleri kesinlikle çıplak elle dokunulmamalıdır.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Salmonella enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
 2. Kandidiyaz nedenleri ve tedavisi
 3. Helikobakter pilori nedenleri ve tedavisi
 4. Beyin iltihabı (ensefalit) nedenleri ve tedavisi
 5. Beyin apsesi nedenleri ve tedavisi
 6. Beyinde su toplanması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git