Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Tok Karnına Yüzmek Boğulmaya Neden Olur mu? Yüzerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Suda boğulma, su ortamında suyun etkisiyle meydana gelen anoksik kökenli bir ölümdür.

Tüm dünyada önde gelen ve önlenebilir ölüm nedenlerinden bir olan suda boğulma, başlangıçta sıvı ortamda kalmaya bağlı asfiksi sonrası 24 saat içerisindeki ölüm olarak tanımlanmış, 24 saat sonrasında yaşayanlarda ise boğulayazma olarak tanımlanmaktadır.

Suda boğulma, su ortamında suyun etkisiyle meydana gelen anoksik kökenli bir ölümdür. Suda boğulma olguları, suyun aspire edilip edilmemesine göre; ıslak veya tipik boğulma, kuru veya atipik boğulma, klinik olarak primer ya da sekonder boğulma şeklinde farklı sınıflamalar yapılarak değerlendirilir. Bir diğer sınıflama da suyun türüne göre, tatlı veya tuzlu suda boğulma şeklinde yapılır.

Yemekten sonra yüzmek zararlı mı?

Yemeklerden hemen sonra ister denizde ister havuzda yüzmek kişilerde ciddi problemlere yol açabilir. Bunlardan ilk sırada yer alan, kişinin kardiyovasküler cevaba karşılık verememesi nedeniyle kalp krizi riskidir. Özellikle kalp hastalığı veya riski taşıyanlar, hipertansiyonu olanlar, diyabet hastaları, yüksek kolesterolü olanlar, kilo fazlalığı olanlar bu konuda kesinlikle dikkatli olmalıdır. Yemek yedikten sonra en az 2 saat denize, havuza girilmemeli ve yüzülmemelidir. Ayrıca eğer denize veya havuza girilecekse, çok aşırı yemek yememeye, aşırı ağır ve yağlı yemekler yememeye de özen gösterilmelidir.

Yüzerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Yüzme eylemine başlamadan önce yemek yeme zamanı ile yüzmeye başlama zamanı arasında en az 2 saat geçmiş olmasına dikkat edilmesi son derece önemlidir. Denize, havuza gireceksek, bunu yapmadan önceki öğünde ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılması da önemlidir.
 • Alkollü bir içecek içtikten sonra denize girmemeliyiz, çünkü alkollü olmanın vereceği cesaret nedeniyle yapmamamız gereken bir hatayı yapabilir, limitlerimizi aşabiliriz.
 • Kalp hastalığı veya kalp hastalığı riski taşıyan kişiler denizde veya havuzda aşırı yorulmamalı, suya girdiği saatlerin sabah 10’dan önce ve öğleden sonra 16’dan sonra olmasına özen göstermelidir.
 • Özellikle denizde yüzerken gereksiz şakalardan, gereksiz oyunlardan daima kaçınılmalıdır.
 • Eğer kişi kondüsyonuna güvenmiyorsa denizde kesinlikle açılmamalıdır, hatta yüzme bilmiyorsa denize girmemelidir.
 • Denize ve havuza girerken yapılan bir anlık dikkatsizlik, kalıcı sakatlıklara da neden olabilir. Özellikle derinliği bilinmeyen sulara balıklama şeklinde atlamak ciddi yaralanmaların ve ömür boyu bile sürebilecek sakatlıkların sebebi olabilir.
 • Sığ sulara çivileme olarak adlandırılan ayakların üzerine atlama şekli de ciddi sorunlara neden olabilir. Zemine kontrolsüz çakılmadan dolayı topuk, kalça, bel, sırt ve boyun omurlarında kırıklar oluşabilir.
 • Suda boğulmaların büyük bir bölümü de aşırı panikten kaynaklanır, kişiler herhangi bir nedene bağlı paniğe kapılırlar ve kontrollerini kaybederler. Çok iyi yüzme bilenler bile ani olarak bir sebebe bağlı panik yaşayabilirler. Panik başladıktan sonra boğulma ve ölüm kaçınılmaz olabilir. Bu nedenle, bu tür durumlarda sakinliği korumaya çalışmak önemlidir. Ani şekilde suya atlamak, suyun soğuk olması, sportif yaşam tarzının olmaması, sıcak havalarda vücudun susuz kalması gibi faktörler kramp girmesine neden olabilir, kramp nedeniyle de kişi paniğe kapılabilir. Bu nedenle paniğe neden olacak bu tür faktörlerden de kaçınmak gerekir. Ayrıca panik atak hastalığı olanlar için de özellikle denizde açılmak veya yalnız yüzmek panik atağı tetikleyebilir ve bu durum boğulmaya neden olabilir.
 • Yüzey akıntısı çok değilmiş gibi görünebilir, ancak akarsulara girmek tehlikelidir. Sulama kanallarında, barajlarda, göletlerde yüzülmemelidir. Özellikle baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bu tür yerlerde bataklık, suya giren kişiyi dibe doğu çekebilir ve boğulmaya neden olabilir.

Tokken yüzmek zararlı mı

Benzer sağlık yazıları

 1. Boğulma nedenleri, boğulma türleri, boğulma belirtileri
 2. Kas krampları neden olur
 3. Yaz aylarında sağlıklı ve doğru beslenme 
 4. Spor yapanlar için beslenme önerileri
 5. Spor yaralanmaları nasıl önlenir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git