Hastalıklar ve Tedaviler

Tofüs Nedir? Tofüs Nedenleri ve Belirtileri

Belirli dokularda, özellikle eklemlerde ama bazen kulak gibi başka yerlerde biriken ürik asit kristallerine bağlı oluşan şişliklerdir (sarımsı-beyaz, sığ ve sert yumrular oluşur).

Tofüs ne demek?

Tofüs nedir? Belirli dokularda, özellikle eklemlerde ama bazen kulak gibi başka yerlerde biriken ürik asit kristallerine bağlı oluşan şişliklerdir (sarımsı-beyaz, sığ ve sert yumrular oluşur).

Tofüs neden olur? Tofüs, gut hastalığı ile birlikte görülen hiperürineminin belirtisi olabilir.

Tofüs belirtileri: Tofüs eklemlerde, kıkırdak dokuda, vücudun her yerinde görülebilir. Beyaz ve sarımsı tebeşir nodülleri şeklinde oluşumlardır. Gut hastalığı düzenli takip ve tedavi edilmediğinde tofüsler, gut ortaya çıktıktan yaklaşık 10 yıl sonra oluşmaya başlar, ancak ilk görünümlerinin değişikliğe uğraması 3 ya da 40 yılı alabilir. Tofüslerin gelişimi eklem hareketlerini de ciddi şekilde kısıtlayabilir ve kemik yıkımına neden olabilir, özellikle gut tedavisinde başarılı sonuçlara ulaşılmadığında hastada ciddi özürlere yol açabilir. Daha nadir görülmesine rağmen, tofüs böbreklerde ve burun kıkırdağında da oluşabilir. Bu nedenle gut hastalığının zamanında teşhisi, başarılı tedavisi ve gut hastalığı için verilen diyete dikkat edilmesi bu tofüslerin oluşumunu önlemek için son derece önemlidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Gut hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Reaktif artrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Allopurinol nedir ve ne için kullanılır
  4. İnsülin direnci nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git