Hastalıklar ve Tedaviler

Tiroid Hormonu Eksikliği Neden Olur? Hipotiroidi Nedir?

Tiroid bezi nedir denildiğinde,tiroid bezi boyun ön tarafında nefes borusunun hemen önünde bulunan küçük kelebek görünümlü bir organdır. Tiroid bezinin görevi tiroid hormonunu salgılamak ve tiroid hormonunun görevi ise saç telinden ayağa kadar hücrelerin çalışma hızını ayarlamaktır. Vücutta bulunan hücreler çalışma hızını tiroid hormon seviyesine göre ayarlar.

Hipotiroidizm belirtileri ve tedavisi

Tiroid bezi nedir denildiğinde,tiroid bezi boyun ön tarafında nefes borusunun hemen önünde bulunan küçük kelebek görünümlü bir organdır. Tiroid bezinin görevi tiroid hormonunu salgılamak ve tiroid hormonunun görevi ise saç telinden ayağa kadar hücrelerin çalışma hızını ayarlamaktır. Vücutta bulunan hücreler çalışma hızını tiroid hormon seviyesine göre ayarlar.

Tiroid hastalıkları, tiroid bezinin fonksiyonları ile ilgili problemler (tiroid hormonu üretimi fazlalığı ya da tiroid hormonu üretimi azlığı ile seyreden problemler) veya tiroid bezinin yapısal sorunları ile ilgili problemler şeklinde olabilir. Tiroid bezinin tamamının büyümesi, tiroid bezi içerisindeki nodül denilen yapıların kendi kendine büyüyen yapısal bozukluklardır. Tiroid hormonu çocukluktan itibaren insan bedeni gelişimi için oldukça önemli bir hormondur. Özellikle hamilelerde tiroid hormonu hem hamileliğin normal devam etmesinde hemde bebeğin normal gelişiminde önemlidir.

Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) nedenleri

Tiroid bezinin yetersiz çalışmasının en önemli nedeni hashimoto hastalığıdır. Hashimoto hastalığı kronik otoimmün tiroid durumudur. Vücudun bağışıklık sisteminin tiroide karşı bir reaksiyonu sonucu oluşan bir hastalıktır. Hashimoto hastalığına bağlı tiroid yetersizliği kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Titoid yetersizliği en sık 20-40 yaşları arasında ortaya çıkabileceği gibi, çocuklarda, daha ileri yaşlarda ve genetik olarak ta görülebilen bir hastalıktır. Tiroid yetersizliğinin ortaya çıkmasında stres ve yorgunluk önemli bir etkendir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte görülen tiroid eksikliği daha seyrek görülen bir tiroid eksikliğidir. Bazı kişilerde ameliyat ile tiroid bezinin alınması veya radyoaktif iyot tedavisi görmesi sonucu tiroid eksikliği oluşur.

Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) belirtileri

Tiroid hormonu yetersizliği (hipotiroidizm) en çok karşılaşılan tiroid hastalığıdır. Tiroid azlığı genellikle otoimmün tiroid (hashimoto) hastalığından kaynaklanır. Yaşlılığa bağlı tiroid eksikliği, tiroid ameliyatına bağlı tiroid azlığı, radyoaktif iyot tedavisi sonrası tiroid eksikliği veya doğumsal tiroid eksikliği gibi nedenler ise diğer nedenlerdir.

Hipotiroidizm belirtileri halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, kilo alma, kilo verememe, adet düzensizliği, kabızlık, saçlarda matlaşma, cilt kuruluğu, alınganlık, uykuya eğilim, sinirlilik gibi belirtilerdir.

Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) teşhisi

Hipotiroidizmin teşhisi, şikayetleri veya şüphesi olan hastanın öncelikle KBB uzmanına ya da metabolik hastalıklar uzmanına baş vurması gereklidir. Doktor muayenesinde hastanın şikayetleri ve kan tahlilleri, tiroid antikorlarını gösteren kan testleri ile teşhis genellikle konulur.

Tiroid antikorları teşhiste yol göstericidir. Teşhiste tiroid ultrasonografisi tiroid dokusundaki değişikliklerin görüntülenmesi ve teşhisi doğrulamak için kullanılan bir yöntemdir. Hipotiroidizmde tiroid sintigrafisinin yeri daha azdır. Sintigrafi teşhis yöntemi, genellikle tiroid fazlalığı (hipertiroidi) durumlarında kullanılır ya da tiroid içerisindeki nodüllerin iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığını teşhis etmek için de kullanılır.

Tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) tedavisi

Tiroid hormonu azlığı belirtileri

Tiroid hormonu azlığı belirtileri

Hipotiroidizmin tedavisinde vücudun üretemediği tiroid hormonunu yerine koymak asıl amaçtır ve bunun için hastaya tiroid hormonu sağlayan ilaç tedavisi uygulanır. Tiroid hormonu olarak T4 hormonu kanda dolaşan tiroid hormonudur. T4 hormonu içeren farklı ilaçlar bulunmaktadır. Fakat bu ilaçlar verilirken dikkatli olunmalıdır.

Çünkü bu ilaçlar ile hedef vücudun hormon dengesini sağlamaktır. Eğer ilaçlar ile alınan tiroid hormon miktarı gereğinden az olur ise şikayetler devam eder iken, ilaçlar ile alınan tiroid hormon miktarı fazla olur ise bu defada tiroid fazlalığı (hipertiroid) oluşur ve bu duruma bağlı şikayetler başlar. Bu nedenle kullanılan ilaçların dengesi oldukça önemlidir. Hastanın ilaç tedavisi başladıktan 2 ay sonra tahliller yapılarak hormon değerlendirmesi yapılarak ilaç düzenlemesi yapılır.

Tiroid ilaçları nasıl kullanılır?

Tiroid ilacının aç karnına içilmesi ve ilacı içtikten sonra en az yarım saat bir şey yenmemesi ve sonra hastanın kahvaltısını ya da yemeğini yemesi gerekir. Eğer bu ilaçlar gerektiği gibi kullanılmaz ise ilacın emilimi etkilenir. Ayrıca hastanın kullandığı başka ilaçlar var ise tiroid hormonunu içtikten 2 saat sonra bu ilaçları içmesi gereklidir. Tedavinin düzenli uygulanmasından sonra tiroid hormon azlığı tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavi süreci bittikten sonra 6 ayda bir tiroid hormon seviyeleri için tahliller ve kontroller devam eder ve duruma göre tedavi tekrarlanabilir.

Tiroid hormon dengesini korumak mümkün mü?

Vücudun tiroid hormonu dengesini korumak denildiğinde, tiroid hastalığı olan hastadan bahsediliyor olması gerekir. Çünkü normal sağlıklı bir insanda vücut kendi kendine tiroid hormon dengesini koruyabilmektedir. Beslenmesi ve sağlığı normal olan bir insanda tiroid bezinin etkilenmesi çok aşırı bir beslenme tarzı olmadığı sürece tiroid dengesi o kadar kolay bozulmaz.

Sağlıklı bir insanda tiroid hormonu dengesini bozabilecek besinleri değerlendirecek olursak iyot, tiroid hormonu üretiminde önemli bir ham madde görevi görür. İyot eksikliği uzun süre devam eder ise tiroid hormonu eksikliği ortaya çıkabileceği gibi, tiroid bezinde yapısal bozukluklara da sebep olabilir.

Ayrıca iyotun fazla alımı da tiroid hormonu bozukluğuna yol açar ki, iyot genellikle beslenme ile çok fazla alınacak bir madde değildir. Tiroid hastası olan ve ilaç tedavisi ile iyot alan kişilerde iyot fazlalığı görülebilir. Bu nedenle tiroid hastası olan ve ilaç tedavisi ile iyot alan kişilerin belli aralıklarda ilaçları düzenlenmeli, tahlilleri ve tetkikleri düzenli bir şeklide yapılmalıdır.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Tiroid fazlalığı neden olur
 2. Tükürük bezi kanseri nedir
 3. Derin boyun enfeksiyonları
 4. Bademcik şişmesi neden olur

2 Yorum

 1. Adsız

  28 Ağustos 2015 at 21:59

  Troid ilacı kullanıyorum, Hormon ilaçları meme kanserine neden oluyor deniliyor, bu ilaçlar da meme kanserine neden olur mu??

  • Adsız

   30 Ağustos 2015 at 17:30

   Tiroid ilaçları yapay hormon içeren ilaçlardır. Tiroid ilaçları tiroid yetmezliği veya tiroid fazlalığı olan hastalara doktor tarafından verilir. Bu ilaçlar gerekli testler ve tetkikler yapıldıktan sonra hastaya doktoru tarafından reçete edilen ilaçlardır. Bu ilaçlar ile tiroid fazlalığının veya azlığının neden olduğu rahatsızlıkları engellemek mümkündür. Tiroid ilaçları genellikle uzun süre kullanılan ilaçlardır. Tiroid hormonunu düzenlemek için verilen ilaçların yan etkileri arasında meme kanserine neden olması gibi bir bilgi belirtilmemiştir. Ancak tiroid ilaçları, kalp hastaları, karaciğer hastaları, şeker hastaları gibi ek hastalıkları olan bireylerde bu ilaçlar doktorlarının önerdiği dozda ve düzenli alınmalıdır. Ayrıca tiroid ilaçları kullananlar, başka bir ilaç kullanmaları gerektiğinde doktorlarına haberdar etmelidir. Tiroid ilaçları başka ilaçlar ile aynı anda alınmamalı, bu ilaçların doz değişimi sadece doktor tarafından yapılmalı, doz ayarı için 6-12 ayda bir kontrole gidilmeli gibi önemli hususların dikkat edilmesi önemlidir. Çok geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git