Akciğer Hastalıkları

Timus Kistleri Neden Olur ve Nasıl Belirti Verir?

Timik kistler nadir görülen lezyonlardır. Bu kistler, tüm mediasten kitlelerinin yaklaşık % 1-2’sini oluşturur. Timik kistler doğumsal (konjenital) veya edinsel (sonradan oluşan) olarak gelişebilir. Bu kistler genellikle boyun ve diyafragma arasında yer alan herhangi bir bölgede yerleşim gösterebilirler. Timik kistler çocuk, erişkin yaşlarda görülebilmekle birlikte en sık 20-50 yaşları arasında ve her iki cinste de görülebilir.

Timik kistler neden olur?

Timik kistlerin gelişimi ile ilgili olarak çeşitli görüşler olduğu bilinmektedir. En yaygın kabul görmüş teori, bu kistlerin timolarengeal kanalın embriyonel kalıntılarından geliştiğidir veya Hassall korpüskülleri’nde oluşan dejeneratif değişikliklerin bu kistlere yol açabilmesidir. Nadiren de toraks cerrahisinden ya da malign tümör için verilen kemoterapi tedavisinden sonra geliştiği, dolayısıyla travma ya da ilaca bağlı oluştuğu bildirilmiştir.

Timik kistlerde belirtiler nelerdir?

Timik kistli hastalarda yakınmaların varlığı ya da yokluğunun kistin yerleşim yeri, büyüklüğü ve komşu mediastinal yapılarla ilişkisine bağlı olduğu düşünülmektedir. Timik kistlerinin büyüklüğü konusunda değişik değerler bildirilmektedir.

Timik kistler bazı hastalarda hiç bir şikayete neden olmayabilirken, bazı hastaların çeşitli şikayetleri olabilir. Belirtiler genellikle kistin büyüklüğüne bağlı olarak göğüs ağrısı, göğüste dolgunluk hissi, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, sırt ağrısı, öksürük, kanlı balgam, nefes darlığı gibi belirtiler ve Horner sendromu şeklinde görülebilir.

Timik kist belirtilerini sıralayacak olursak;

 • Göğüs ağrısı
 • Göğüste dolgunluk hissi
 • Sırt ağrısı
 • Öksürük
 • Kanlı balgam
 • Nefes darlığı
 • Bazı hastalarda yutma güçlüğü ve ses kısıklığı
 • Nadiren Horner sendromu.

Timik kistler nasıl teşhis edilir?

Timik kistlerin teşhisinde hastanın şikayetleri ve öyküsü alınır, bazı gerek duyulan laboratuvar testleri yapılır, ön-arka akciğer grafisi çekilir, toraks bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleme de kullanılır.

Hastaların genellikle fizik muayene bulguları ve laboratuvar testleri normaldir. Radyolojik olarak kist büyük boyutlara ulaştığında anterior mediastende yer kaplayan lezyon görülebilir, BT ile de kistik yapısı tespit edilebilir.

Timik kistler nasıl tedavi edilir?

Timik kistlerde cerrahi olarak kistlerin çıkarılması tedavide en önemli yöntemdir. Torakotomi ve sternotomi en yaygın kullanılan cerrahi yaklaşımlardır. Timik kistlerin tedavisinde uygulanabilecek diğer bir yöntem ise video yardımlı torakoskopik cerrahidir.

Timik kistler cerrahi sonrası nüks edebilir (tekrarlayabilir). Cerrahi uygulanan timik kistli erişkin hastalarda nüks oranının %2 olduğu bilinmektedir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Pankreas endokrin tümörlerinin belirtileri
 2. Adrenal tümörler neden olur
 3. Gastrinoma nedenleri ve tedavisi
 4. Paratiroid kanseri nedenleri ve tedavisi
 5. Hipofiz tümörü nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git