Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Tifüs Nedir? Tifüs Belirtileri (Lekeli Humma Nedir?)

Tifüs veya lekeli humma hastalığı, Rickettsia bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Tifüs hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tifüs veya lekeli humma hastalığı, Rickettsia bakterilerinin etken olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Tifüs, halk arasında lekeli humma olarak ta bilinir ve bitler aracılığı ile bulaşır. Neden olan etken bakterilerin, hücre içinde yaşama özellikleri vardır ve hücre dışında uzun süre canlı kalamazlar. Tifüs iki grupta değerlendirilir. Endemik tifüs ve epidemik tifüs şeklinde tipleri vardır.

Tifüs hastalığı bulaşma yolları

Tifüs hastalığı belirtileri

Tifüs hastalığı belirtileri

Tifüs hastalığı, akut tifüslü insanların kanını emerek enfekte olan insan bitinin, enfeksiyonu diğer insanlara taşıması sonucu bulaşır. Enfekte bit, diğer insanlardan kan emerek beslenir ve Rickettsiaları cilt üzerine bırakır. Bu kişiler saç diplerini yıkarken rickettsiaları veya bit parçalarını bitin ısırdığı yerin içine soktuğu için enfekte olurlar. Tifüs bakterisinin herhangi bir hayvan kaynağı yoktur.

Bit ile bulaşan tifüs, salgına sebep olan tek rickettsia hastalığıdır. Tifüs hastalığı, Afrika’nın ortası ve doğusunda, Amerika’nın ortası ve güneyinde, Asya’nın soğuk ve dağlık bölgelerinde görülür. Tifüs hastalığına, aşırı kalabalık ve kötü hijyen koşullarının hakim olduğu cezaevleri ve mülteci kamplarında sık rastlanır.

Tifüs hastalığı belirtileri

Tifüs belirtileri genellikle başlangıçta değişkendir ve ani başlar. Belirtiler titreme, öksürük, yüksek ateş, deliryum, düşük kan basıncı, eklem ağrısı, deri döküntüsü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, şiddetli kas ağrısı, fotofobi (ışığa duyarlılık), bilinç bulanıklığı, bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtiler görülür.

Tifüs hastalığı teşhisi

Tifüs tanısını hastada görülen klinik bulgular ile koymak mümkün olabilir. Ricketsia bakterisini kan tahlillerinde ayırmak zordur. Hastalığın başlangıcı, 2 hafta sonrası ve 4 hafta sonrası hastalığa özgü antikorların ölçümü tanıyı koyma da daha çok işe yarar.

Tifüs (lekeli humma) tedavisi

Tifüs hastalığı tedavi edilmediği taktirde ölümcül bir hastalık olabilir. Tifüs tedavisi genellikle antibiyotik ile yapılır. Tifüs hastalığı Türkiye’de çok fazla görülmez. Olumsuz yaşam koşulları, kalabalık ortamlarda bulunma, kişisel temizliğe dikkat edilmemesi durumunda bitler ve tifüs daha kolay yayılır. Bitlenen kişi sağlık kuruluşuna başvurmalı, çamaşırlar kaynatılmalı ve kişisel temizliğe dikkat edilmelidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Bit neden olur
  2. Tifo hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Şark çıbanı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Uyuz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Sarı humma hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Bruselloz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git