Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Tifo Nedir? Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tifo hastalığına, salmonella Typhi bakteriler neden olur. Kirli içme suları ve temizlenmemiş yiyecekler ile bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Tifo hastalığı genellikle salgın şeklinde yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkar.

Tifo hastalığı nedir?

Tifo hastalığına, salmonella Typhi bakteriler neden olur. Kirli içme suları ve temizlenmemiş yiyecekler ile bulaşan mikrobik bir hastalıktır. Tifo hastalığı genellikle salgın şeklinde yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Hastalık, tifo hastalığının yaygın olduğu ülkelerde mikrop bulaşmış yiyecek ve suların tüketilmesinden bulaşır. Mikrop vücuda girdikten 7-15 gün arasında belirtilerini gösterir. Tifo hastalığı kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkiler. Tifo hastalığı salmonella ile aynı hastalık değildir.

Tifo hastalığı belirtileri

Tifo hastalığı başlamış kişilerde hafif ya da şiddetli belirtiler görülebilir. Hastalığın ortaya çıkardığı şikayetler arasında ateş, baş ağrısı, genel rahatsızlık, iştahsızlık, burun kanaması, bronşit, tansiyon düşüklüğü, nabız artışı, bademcik iltihabı, kilo kaybı ve kuru öksürük sayılabilir.

Tifo hastalığına yakalananlarda kalp atım hızı yavaşlar ve dalak büyümesi görülebilir. Bazı tifolu hastaların vücutlarında gül benekleri ortaya çıkar. Hastalarda kabızlık veya ishal görülür. Belirtiler hastalık bulaştıktan 1-3 hafta sonra başlayabilir. Bazı tifolu hastalarda herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Tifo hastalığı nasıl bulaşır?

Avusturalya’da görülen tifo vakaları çoğunlukla Endonezya ve Hint yarımadasında bulunan ve gelişmekte olan ülkelerden bulaşmıştır. İnsanlar tifo mikrobunu, hastalıklı kişiler hasta olduğu halde hastalığın belirtilerinin görülmediği kişiler tarafından virüsün bulaştığı yiyeceklerden ve içeceklerden tüketmeleri sonucu alırlar. Çiğ sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri gibi gıdalar ile hastalık bulaşabilir.

Tifo hastalığı teşhisi

Tifo hastalığının teşhisi hastanın doktora başvurması sonucu alınacak kan, tükürük ya da dışkı örneğinin laboratuvar incelemesi sonucu çıkan sonuca göre konulabilir.

Tifo hastalığı tedavisi

Tifo hastalığına yakalan hastaların hastaneye yatırılması gerekebilir. Tifo hastalarının tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastaya bol su verilir ve sindirimi kolay protein ve karbonhidrattan zengin besinler verilir. Bazı insanlarda hastalığın belirtileri görülmese de tifo virüsünü taşıyabilirler. Tifo virüsü taşıyıcılarının tedavisinde de antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tifo hastalığı aşısı ve korunma yolları

Tifo hastalığı aşısı ve korunma

Tifo hastalığı aşısı ve korunma

Tifo hastalığına herkes yakalanabilir. Tifo hastalığının yaygın olduğu ülkelere seyahat eden kişilerin tifo aşısı olmaları gerekir. Tifolu hasta ile aynı evde yaşayan aile mensuplarının diğer hasta ile aynı ortamda bulunmak zorunda olan kişilerin de tifo aşısı yaptırmaları gerekir.

Gelişmekte olan ülkelere seyahat edenlerin yola çıkmadan önce aşılanmaları gerekmektedir. Ayrıca bazı hususlara dikkat etmeleri de önemlidir. Örneğin, pişirilmemiş ve soyulmadan yenen meyveler ve yiyeceklerden uzak durulmalı, buz dahil olmak üzere muameleye tabi tutulmamış sulardan uzak durulmalı, kapalı kaplarda bulunan içecekleri tüketmeye özen gösterilmeli, tuvalete gittikten sonra eller mutlaka sabunla yıkanmalı, sokaklarda satılan yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı ve sıcak yiyeceklerin iyice piştiğinden emin olunmalı ve bu yiyecekler sıcakken tüketilmelidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer yazılar

  1. Tifüs nedir
  2. Kolera hastalığı nedir
  3. Su çiçeği hastalığı nedir
  4. Bruselloz hastalığı belirtiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git