Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Tifo Nedir? Tifo Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Tifo hastalığına, salmonella Typhi adı verilen bakteriler neden olur. Tifo, kirli içme suları ve temizlenmemiş yiyecekler ile bulaşan mikrobik bir hastalıktır.

Tifo neden olur? Tifo hastalığı nasıl bulaşır?

Tifo hastalığına, salmonella Typhi adı verilen bakteriler neden olur. Tifo, kirli içme suları ve temizlenmemiş yiyecekler ile bulaşan mikrobik bir hastalıktır.

Tifo hastalığı genellikle salgın şeklinde yaz ve sonbahar aylarında ortaya çıkar. Hastalık, tifo hastalığının yaygın olduğu ülkelerde mikrop bulaşmış yiyecek ve suların tüketilmesinden bulaşır.

Hastalık vücuda mikrop girdikten 7-15 gün arasında belirtilerini gösterir. Tifo hastalığı kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkiler. Tifo hastalığı salmonella ile aynı hastalık değildir.

Tifo hastalığı belirtileri

Tifo hastalığı nedir

Tifo hastalığı nedir

Tifo hastalığı başlamış kişilerde hafif ya da şiddetli belirtiler görülebilir. Tifo ateşinin sebep olduğu şikayetler arasında ateş, baş ağrısı, genel rahatsızlık, iştahsızlık, burun kanaması, bronşit, tansiyon düşüklüğü, nabız artışı, bademcik iltihabı, kilo kaybı ve kuru öksürük gibi belirtiler meydana çıkar.

Tifo hastalığına yakalananlarda kalp atım hızı yavaşlar ve dalak büyümesi görülebilir. Bazı tifolu hastaların vücutlarında gül benekleri ortaya çıkar. Hastalarda kabızlık veya ishal görülür. Belirtiler hastalık bulaştıktan 1-3 hafta sonra başlayabilir. Bazı tifolu hastalarda herhangi bir belirti görülmeyebilir.

Tifo hastalığı nasıl bulaşır?

Avusturalya’daki tifo vakaları çoğunlukla Endonezya ve Hint yarımadasında bulunan ve gelişmekte olan ülkelerden bulaşmıştır. İnsanlar tifo ateşini, hastalıklı kişiler, hasta olduğu halde hastalığın belirtilerinin görülmediği kişiler tarafından virüsün bulaştığı yiyeceklerden ve içeceklerden tükettikleri için hastalık diğer kişilere bulaşır. Çiğ sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri, kabuklu deniz ürünleri gibi gıdalar, hastalık ile en çok ilişkisi bulunan gıdalardır.

Tifo hastalığı teşhisi

Tifo hastalığının teşhisi hastanın doktora baş vurması sonucu alınacak kan, tükürük ya da dışkı örneğinin laboratuvar incelemesi sonucu çıkan sonuç ile teşhis konulabilir.

Tifo hastalığı tedavisi

Tifo hastalığına yakalan hastaların hastaneye yatırılması gerekebilir. Tifo hastalarının tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanır. Hastaya bol bol su verilir ve sindirimi kolay protein ve karbonhidrattan zengin besinler verilir. Bazı insanlarda hastalığın belirtileri görülmese de tifo virüsünü taşıyabilirler. Tifo virüsü taşıyıcılarının tedavisinde de antibiyotik tedavisi uygulanır.

Tifo hastalığı aşısı ve korunma yolları

Tifo hastalığı aşısı ve korunma

Tifo hastalığı aşısı ve korunma

Tifo hastalığına herkes yakalanabilir. Tifo hastalığının yaygın olduğu ülkelere seyahat eden kişilerin tifo aşısı olmaları gereklidir. Tifolu hasta ile aynı evde yaşayan aile mensuplarının diğer hasta ile aynı ortamda bulunmak zorunda olan kişilerin tifo aşısı yaptırmaları gerekir.

Gelişmekte olan ülkelere seyahat edenlerin yola çıkmadan önce aşılanmaları gerekmektedir. Ayrıca bazı hususlara dikkat etmeleri de önemlidir.

Örneğin, pişirilmemiş ve soyulmadan yenen meyveler ve yiyeceklerden uzak durmaları, buz dahil olmak üzere muameleye tabii tutulmamış sulardan uzak durmaları, kapalı kaplarda bulunan içeceklerden içmemeleri, tuvalete gittikten sonra eller mutlaka sabun ile yıkamaları, sokaklarda satılan yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları ve sıcak yiyeceklerin iyice piştiğinden emin olunmalı ve sıcakken tüketilmelidir.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Tifüs nedir
  2. Kolera hastalığı nedir
  3. Su çiçeği hastalığı nedir
  4. Bruselloz hastalığı belirtiler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git