Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Testis Torsiyonu Neden Olur? Testis Dönmesi Nedir?

Testis torsiyonu, testis burkulması veya testisin kendi etrafında dönmesi acil girişim gerektiren bir durumdur. Testis torsiyonu genellikle genç erkeklerde görülür ve tedavisi yapılmaz ise testis kaybına neden olabilir. Testis torsiyonu yeni doğan döneminde görülmesine rağmen, her yaş grubunda ve özellikle ergenlik önceci dönemde daha sık görülür. Testis torsiyonu en sık 13 yaş civarı ve sol yumurta da rastlanır.

Testis dönmesi nedenleri-belirtileri ve tedavisi

Testis torsiyonu, testis burkulması veya testisin kendi etrafında dönmesi acil girişim gerektiren bir durumdur. Testis torsiyonu genellikle genç erkeklerde görülür ve tedavisi yapılmaz ise testis kaybına neden olabilir. Testis torsiyonu yeni doğan döneminde görülmesine rağmen, her yaş grubunda ve özellikle ergenlik önceci dönemde daha sık görülür. Testis torsiyonu en sık 13 yaş civarı ve sol yumurta da rastlanır.

Testis torsiyonuna (dönmesine) neden olan faktörler

Testis torsiyonunu oluşturan farklı nedenler vardır. Testisi saran zar kordonu üst düzeylerinde sonlanır ise (çan tokmağı arazı) olarak tanımlanır. Otopsi raporlarına göre % 12 civarında rastlanmış olan bu durumun oluşum şekli, testis kendi zarı içerisinde serbestçe hareket eder ve kendi etrafında dönme riski artar. Çan tokmağı arazı genellikle ergenlik döneminde görülen torsiyonlardan sorumlu tutulmaktadır. Ayrıca ergenlik döneminde testis hacmindeki artış, diğer komşu organlara oranla daha hızlı olur ve kendi etrafında dönme olasılığı daha yüksektir.

Testis torsiyonlarının % 10’u yeni doğan döneminde görülür. Yeni doğan döneminde testis torsiyonunun nedeni olarak inmemiş testis sorunu ve testis ile idrar torbası arasındaki bağ dokunun bozuklukları sorumlu tutulmaktadır. Testis torsiyonu tanısı alan hastaların % 25’inde daha önceden oluşmuş ve kendiliğinden geçmiş torsiyon öyküsünün olduğu görülmüştür.

Testis torsiyonu (dönmesi) belirtileri

Testis torsiyonunun en önemli belirtisi o yumurtada şişilik ve ağrı olmasıdır. Testis torsiyonu olan hastaların % 25’inde şişlik ve ağrıya mide bulantısı eşlik eder. Ayrıca ciltte kızarıklık, testis zarları arasında ani sıvı toplanması, şişen yumurta torbasının cildinde koyu renk olması gibi diğer belirtilerde görülebilir. Testis torsiyonu sorunu ergenlik döneminde olduğunda bu çocuklar, durumu anlayamaz ve ailelerine anlatamazlar. Bu nedenle tanı konulması gecikebilir.

Testis torsiyonu (dönmesi) teşhisi

Gecikmiş Testis Torsiyonu Teşhisi

Gecikmiş Testis Torsiyonu Teşhisi

Testis dönmesi (torsiyonu) belirtileri olan hasta genellikle acil servise baş vurur. Eğer çok ağrı başlamadan fark edilir ise bir an önce bir üroloji uzmanına baş vurulması önemlidir. Ürolojik muayenede hastanın fizik muayenesi önemlidir. Erken dönemde dönme olan testis tarafında kordon refleksi azalmış ya da kaybolmuştur. Testis cildinde hafif şişlik, kızarıklık, testis zarları arasında ani sıvı toplanması ve testis torbasının cilt renginde görülen koyulaşma tanıda yardımcıdır.

Özellikle dönme olan taraf testis doktor muayenesinde elle yukarıya doğru kaldırıldığında ağrı artar ise ön tanı konulabilir. Hastalığı gecikmiş hastalar testis dokusu öldüğü için çok fazla ağrı hissetmeyebilir. Muayeneden sonra renkli dobler ultrasonografi ve sintigrafi tetkikleri yapılır ve testisin kan akımı incelenir. Bu tetkiklerde kan akımında oluşan azalma veya kaybolma testis torsiyonunu düşündürür.

Testis torsiyonu, torbada ağrıya neden olan diğer hastalıklardan (testis iltihabı, testiste sıvı toplanması, fıtık, testis kanseri, travmalar ve varikosel) gibi hastalıklardan ayırt edilmelidir.

Testis torsiyonu (dönmesi) tedavisi

Testis torsiyonu (dönmesi) ürolojik acil bir durumdur. Testis torsiyonunun tanısı konulmasından sonra ürolojik olarak cerrahi tedavi gerektirir. Testis torsiyonu tedavisinde amaç, testis işlevinin ve üreme fonksiyonlarının korunmasıdır. Testis torsiyonu cerrahisinde uygulanacak ameliyatın süresi dönmenin derecesine göre değişir. Tanısı gecikmemiş hastalarda torsiyone olmuş testise testis torbadan cerrahi girişim yapılır ve testis normal haline döndürülür.

Bu cerrahi işlemden sonra torsiyon riski olabileceği için testislerin ikisi de torbaya sabitlenir. Ameliyatlardan önce torbaya buz kompleksi yapılması önerilir. Bu sayede kanlanmanın bozulması sonucu gelişebilecek birtakım hasarlar önlenmiş olur. Tanısı gecikmiş hastalarda torsiyonlu tetisin yerinde bırakılması diğer testise zarar verebilir. Bu hastalarda uygulanan cerrahi tedavi hasta testisin çıkarılması ve diğer testisin torbaya sabitlenmesi şeklinde yapılır.

Testis torsiyonu (dönmesi) ameliyatı sonrası

Testis torsiyonundayapılan tedavilere rağmen çocuk yapma (üreme) fonksiyonlarında bozulma olabilir. Testis torsiyonu ameliyatı, ameliyatı yapan cerraha ve hastanın durumuna göre 30 ile 70 dakika arasında sürebilir. Testis torsiyonu acil bir durum olduğu için hastalığın tanısı konulduktan sonra en kısa zamanda tedavisi yapılır. Testis torsiyonu ameliyatı yapılmış hasta, genel durumuna, yapılan girişim ve anesteziye göre değerlendirme yapılarak ameliyatın ertesi günü hastaneden çıkabilir.

Testis torsiyonu ameliyatından sonra hastanın dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Örneğin, uygulanan anestezi ve cerrahi girişime göre değişebileceği gibi, evde birkaç gün yatak istirahati gerekir. Uygulanan tedaviye göre 2-4 hafta sonra hasta cinsel yaşamına, çalışma hayatına ve hafif sportif aktiviteye geri dönebilir.

Testis torsiyonu (dönmesi) tedavisinin başarısı nedir?

Testis torsiyonu acil bir durumdur ve tanısı konulur konulmaz ilk 4-6 saat içerisinde müdahale yapılır ise tedavinin sonucu yüz güldürücüdür.Erken dönem tanısı konulan ve tedavisi yapılan testis torsiyonu probleminde testislerin korunabildiği gibi, hastanın var olan üreme (çocuk yapma) fonksiyonları da korunabilir. Fakat hastaneye geç başvuran veya tanısı geç konulan ve müdahale süresi 24 saati geçen hastalarda veya müdahaleyi kabul etmeyen hastalarda testis küçülür veya çoğunda testis fonksiyonları kaybolur. Özellikle müdahale süresi 12 saati aşmış 24 saati geçmemiş hastaların % 75’inde testis nekrozu adı verilen testis çürümesi meydana gelir. Ayrıca 24 saati geçmiş ve müdahale yapılmasını kabul etmemiş hastalarda sağlam olan testiste olumsuz etkilenir ve kısırlık gelişebilir.

Ürolojik hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Böbrek iltihabı nedenleri ve belirtileri
 2. Çocuklarda ve erişkinlerde nefrotik sendrom
 3. Testis tümörü nedenleri ve belirtileri
 4. Mesane kanseri nedenleri ve belirtileri
 5. Böbrek taşı neden olur

36 Yorum

 1. Avatar

  Kerem

  9 Temmuz 2017 at 01:07

  Selamlar hocam bende bu belirtilerin hiç biri yok ama döndü elimle düzeltmeye calistim su an ne oldu bilmiyorum yardimci olun lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 01:32

   En iyisi bir üroloji uzmanına muayene olmanızdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Ibrahim

  24 Ağustos 2017 at 01:34

  Meraba hocam ben testis ameliyatıni 1 gün geciktirdiğim içın tek testistim alındı şuan tek testisle yasıyorum ileride kısırlık gibi sorunlar ortaya cıkarmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 22:40

   Diğer testis sağlıklı olursa kısırlık olmayabilir. Fakat testisin neden alındığına bağlı bu durum değişiklik gösterebilir. Hormonal duruma bağlı da bu durum değişiklik gösterebilir. Bunu doktorunuza danışmanız daha faydalı olacaktır, çünkü diğer sistemlerin ne durumda olduğunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Gizli kiz

   6 Aralık 2018 at 00:47

   Merhabalr, benim ters döndü, ameliyat oldum ama hala agrım var. ne yapmaliyim?

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Aralık 2018 at 22:59

    Ameliyat zamanında yapılmamış ve o bölgede doku ölümü başlamış ise, ameliyat ile tamirden sonra diğer testisin de etkilenmesi gibi bir durum gerçekleşebilir. Bu nedenle, bu tür durumlarda oluşan ve ters giden şeylerden doktorun haberdar edilmesi ve/veya kontrole gidilmesi oldukça önemlidir.

    Ameliyat sonrası yara yeri enfeksiyonu gelişebilir, bu nedenle de ağrılar olabilir.

    Ameliyat sonrası bazı hastalarda yara iyileşmesi anormal olabilir, bu durumda da yara ağzı kalınlaşabilir ve kızarıklık ve ağrı olabilir.

    Ameliyat sonrasında skrotumda belirgin ödem oluşabilir, buna bağlı ağrı olabilir.

    Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

    Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Eşref

  25 Ekim 2017 at 21:37

  Meraba hocam. Hocam benim oğlum doğumdan sonra 7 günlükken sağ testis ters dönmesinden ameliyat oldu.sol testis küçüktü şimdi ikiside kayboldu. bu konuda nasıl bi tedavi önerirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2017 at 12:18

   Testis torsiyonu ameliyatında testis alınmadıysa torsiyonun nüks etme (tekrarlama) olasılığı vardır. Tekrar böyle bir durum gelişmiş olabilir. Ameliyatı geciken testis torsiyonlarında diğer testis de hasar görebilir.

   İnternet üzerinden teşhis veya tedavi önermek mümkün değildir. Bu nedenle ameliyatı yapan doktorunuza ya da bir üroloji uzmanına başvurmanız en doğrusudur. İhmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Adil

  29 Ekim 2017 at 15:33

  Merkava hocam bem 15 yaşındayım testis imde şişkinlik oluyor bayadasurdu 2yil dir boyle nasil geçebilir yardımcı olsanız cık sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2017 at 19:55

   En kısa zamanda bir üroloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Varikosel olabilir, hidrosel olabilir, kasık fıtığı olabilir, testis tümörü olabilir. Başka bir durum da olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Buğra

  15 Kasım 2017 at 23:49

  Merhaba, benim testislerimde ağrılar var ve sol testiste bu ağrı ve böbrek tarafına da vuran bir ağrım var. Bunun testis torsiyonu olma ihtimali var mıdır? Ayrıca o bölge de kızarık. 3-4 ayda bir oluyor bu ağrı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2017 at 23:40

   Anlattığınız şikayetler iltihabi bir duruma bağlı olabilir. Bazı romatizmal hastalıklara bağlı (örn. Akdeniz ateşi hastalığı gibi) testislerde enflamasyon (iltihap [orşit]) oluşabilir, ağrı ve kızarıklığın arada bir olması bu tür bir durumun olabileceğini akla getirmektedir (özellikle 30 yaşından küçükseniz). Tekrarlayan orşitlerde FMF hastalığı akılda tutulmalıdır.

   Bazen testis tümörleri de enflamasyona sebep olarak ağrıya neden olabilir.

   Testis torsiyonunda genellikle ağrı çok hızlı gelişir, bazen karında da ağrı hissedilir, bulantı olur, testisler şişer ve hassaslaşır. Skrotum derisi renksizleşir. Bu durum acil tedavi gerektirir.

   Appendiks testis torsiyonu olabilir.

   Buradan bu konuda net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Sebep ne olursa olsun bir üroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Eğer üroloji doktorunuz orşit teşhisi koyarsa ve tedavi gördükten sonra belli aralıklarla bu durum tekrarlarsa FMF’in araştırılması için romatoloji bölümüne başvurmanız gerekebilir.

   Testis ağrısı nedenleri hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/i/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 6. Avatar

  isimsiz kullanıcı

  24 Kasım 2017 at 02:39

  Merhabalar öncelikle 19 yaşına gireceğim gece aniden sol testisimde ağrı oldu ve geçmiyor yukarı kaldırdığımda geçiyor serbest bıraktığımda ağrıyor ağrı bazen karnıma vuruyor ama geçmiyor ne yapmam gerekiyor??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2017 at 12:30

   Anlattığınız belirti ve pozisyon değiştirmeyle ağrının artması nedeniyle bu durum orşit/epididimit/epididimorşit olabilir, özellikle bu ağrı ani ortaya çıkmışsa.

   ORŞİT: Bakteriyel ya da viral enfeksiyonlara bağlı gelişebilir, Brusella orşiti, bazen nedeni saptanamaz.

   ORŞİT İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ: Kabakulak enfeksiyonu geçirmek, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, cinsel organlardan veya idrar yollarından bir operasyon geçirmek gibi olaylar orşit gelişme riskini arttırabilir.

   Orşit zamanında teşhis ve tedavi edilmez ise komplikasyonlara (kısırlık, testiküler atrofi, skrotal apse, tekrarlayan epididimit, yetersiz testosteron üretimi gibi) neden olabilir. Bu nedenle ihmal etmemeniz ve bir üroloji doktoruna gitmeniz ve şikayetlerinizi, geçirdiğiniz herhangi bir hastalığı veya operasyonu iyi anlatabilmek için öykünüzü not etmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Ali

  31 Aralık 2017 at 04:04

  Merhaba,16 yaşındayım 2-3 sene önce sağ testisimde çok şiddetli ağrı hissettim. Baktım dönmüş olan çok yukarda duruyordu dokununca çok acitiyordu.Yaklasik 3 saat kadar sürdü. Sonra kendiliğinden açıldı agrilarda gecti. Lakin hayla biraz yukarıda duruyor ve diğerine göre çok az bir büyüklük var sizce muayene olmalımiyim??.

 8. Avatar

  Emre

  30 Ocak 2018 at 09:52

  Hocam benim 4-5 sene önce dönmeden dolayı tek testisim alındı diğer testise zarar gelmesin diye. 4-5 sene geçmesine rağmen çok soğuk havalarda ve çok yorulduğum da acayip ağrı yapıyor bı kaç kez kan geldi sizce neden olabilir hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2018 at 01:25

   Bir testisinde torsiyon olan kişilerde daha sonraki dönemlerde diğer testiste de torsiyon oluşabilir. Bu nedenle üroloji uzmanınıza gitmeniz ve vakit kaybetmemeniz oldukça önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Sertaç avcı

  10 Şubat 2018 at 21:10

  Hocam ben t ay önce testis dönmesi ve varikoselden ameliyat oldum benim testisim bugün ameliyat olmama rağmen dönmeye meillendi dönmedi ama ameliyat olmadan önceki dönerkendi acının aynısına kapıldın dönemedi ayrıca elimle yerine otutturdum ama gene dönmeye kalktı ne yapmalıyım hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Şubat 2018 at 11:38

   Epididimorşit geliştiğinde de testis dönmesindeki gibi ağrı olabilir. Fakat sebep ne olursa olsun üroloji uzmanınıza gitmenizde fayda vardır. Kendi kendinize bir şeyler yapmaya çalışmamanız en doğrusudur.

   İhmal etmemenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Enver

  12 Mart 2018 at 22:59

  Sağ kulaktaani %75 ani işitme işitme kaybı oldu. KBB uz.torsiyon tedavisi ilk seçenek olarak başlattı. Şeker im yükseldi ilaçlara bağladım ben bilgilendirilmek istiyorum. Tşkler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 22:35

   Daha ayrıntılı anlatmanız da fayda var. Çünkü işitme kaybı ile testis torsiyonu arasında bir bağ oluşturmak çok mümkün değil. Fakat şeker yüksekliğine bağlı işitme kaybı olabilir. Kullanmış olduğunuz ilaçların adlarını bilmeden, ilaçlar hakkında da bilgi vermek mümkün değildir.

   Doktorunuzun neden ilk olarak testis torsiyonu için tedavi vermesinden bahsediyorsanız: Testis torsiyonu spermatik kordun kendi etrafında dönmesi sonucu testisin kanlanmasının bozulması ve testisin iskemiye uğraması ile sonuçlanan skrotal acil bir durumdur (yani testis torsiyonunun tedavisinde erken davranma son derece önemlidir). Doktorunuz bundan dolayı ilk olarak testis torsiyonu tedavisine başlamış olabilir. Ancak sizde hem testis torsiyonu, hem işitme kaybı, hem şeker düşüklüğü bir arada meydana gelmiş ise, bu durumda sistemik başka bir hastalığa bağlı da olabilir bu durumlar.

   Kısacası neyi öğrenmek istediğiniz ve neyi anlatmaya çalıştığınız tam olarak anlaşılmamaktadır.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  hasan katkat

  18 Mart 2018 at 11:35

  merhabalar.Oğlum 15 yaşında sol testiste aşırı ağrı-şişlik-mide bulantısı şikayetiyle acile gittik.Fiziki kontrol ve ultrason sonucu epididim teşhisi konuldu antibiyotik ve ağrı kesici yazılıp taburcu edildik. 24 saat sonra aşırı ağrı ve sol testiste renk değişimi şikayetiyle tekrar acile başvurduk yine ultrason kontrolü sonucu testis torsiyonu teşhisiyle hemen cerrahi müdahale yapıldı.Ameliyat sonrası sol testiste hafif çürüme olduğu fakat kan akımının tam anlamıyla durmadığı için testisin alınmadığı sağ testisinde dikişle sabitlendiği fakat zaman içerisinde sol testisin küçülebileceği ama işlevini yitirse bile sağ testisin görevini yerine getireceği söylenip 1. hafta-1. ay-6. aylarda kontrol edileceği söylenerek antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilip taburcu edildik. Ameliyatın üzerinden yaklaşık 60 saat geçti.Aşırı şişlik devam ediyor. Oğlumun eski haline dönmesi ve bundan sonraki olasılıklarla alakalı bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar.Sevgiler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mart 2018 at 01:33

   Testis torsiyonu ürolojik acil bir durumdur. Teşhis edilir edilmez mümkün olduğu kadar kısa bir süre içinde üroloji uzmanı tarafından müdahale yapılır. Hızlı teşhis ve tedavinin amacı testisleri mümkün olduğunca korumak ve testislerin fonksiyonunu korumaktır. Yapılan veya yapılacak cerrahi müdahele torsiyonun süresine göre değişmektedir. Torsiyon geliştikten sonra ilk 4-6 saatte müdahale yapıldığında sonuçlar genellikle yüz güldürücüdür. Erken müdahale edilen hastalarda hem testis korunabilir hem de hastalık öncesi var olan üreme fonksiyonları korunabilir. Geç başvuran veya tedaviyi kabul etmeyen hastaların çoğunda etkilenen testis küçülür ve fonksiyonları kaybolabilir.

   Ameliyat sonrası testisin etrafında sıvı toplanması ve buna bağlı şişlik olabilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz, doktorunuzun tüm önerilerini dikkat etmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    hasan katkat

    26 Mart 2018 at 13:59

    İlginize çok teşekkür ederim hocam.Peki ameliyat olan testis işlevini yitirip küçülürse diğer taraftaki testisi etkiler mi?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     31 Mart 2018 at 01:03

     Testisinin biri alınan hastalarda da kalan testis diğer testisin görevini üstleneceği için boyutunda bir miktar büyüme olabilir. Ameliyat sonrası komplikasyonlar gelişebilir veya gelişmeyebilir. Buradan, bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Bu nedenle kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

     Tekrar geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Ali

  7 Nisan 2018 at 02:50

  Ben 17 yasında testis tersiyonu ameliyatı oldum şoyle basladı gece yattigimda hic birseyim yokdu yattim sabah 6 gibi bir agriyla uyandım normaldir gecer dedim uyumaya calisdım ama gecmdi agrim kat kat artti ve dayanilmaz acilar cektim cigliklar attim apar topar hastaneye gittim 9 da ameliyata aldilar acaba bumu sumu demeyin gidin doktora kontrol ettirin

 13. Avatar

  Yusuf

  13 Mayıs 2018 at 15:42

  Hocam ben 1,5 gun gecti ameliyat oldum bu hastaliktan fakat testisim alinmadi. Daha cürümemis bu normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 10:35

   Testis torsiyonu erken fark edilir ve 4-6 saat içinde torsiyon çözülürse testisin kurtarılma ihtimali daha yüksektir. Çünkü iskemi süresi uzadıkça intratestiküler pH düşer ve testis dokusunun harabiyeti artar. 8 saatin üzerindeki torsiyonlarda testis dokusunda tam olarak atrofi oluştuğu bilinmektedir. Yani teşhis süresi uzadıkça testisin kaybedilme riski de artar. Sizin durumunuz zamanında teşhis edilmiş olabilir ve bu nedenle de tetis tam hasar görmediği için doktorunuz testisi korumaya yönelik işlem yapmış olabilir.

   Bunu doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur. Çünkü hasarın ne kadar olduğunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Doktorunuzun önerilerini dikkatlice uymanız ve kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Emir

  22 Temmuz 2018 at 01:32

  Hocam 16 yasindayim sol testis ne zmaan dir kucuk bilmiyorum ama sagdakinden kucuk(2 kat) bir agrim falan yok urolojiye gitmeye utaniyorum kendiliginden duzelirmi duzelmesi icin ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2018 at 01:49

   Normal şartlarda herhangi bir erkek çocuk veya erişkindeki her iki testis simetrik ve neredeyse aynı boyutta olur. Testisler kişinin veya ailenin fark ettiği boyut farkının birçok sebebi olabilir. Örneğin, yumurta etrafında sıvı toplanması (hidrosel), bir testisin atrofiye uğraması, varikosel, kitlesel bir oluşum gibi nedenler testislerde boyut farkı oluşturabilir.

   Testislerdeki boyut farkı önemlidir ve doktora (üroloji uzmanına) gidilmesi ihmal edilmemelidir.

   Sağlıkta utanma olmaz. Bu durumu ailen ile de en kısa zamanda görüşmeli ve doktora gitmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Barış

  12 Aralık 2018 at 00:26

  Hocam merhaba.Yaklaşık bir ay kadar önce sağ testiste otururken anı bir ağrı oluştu. Ağrıyla beraber uzun süre ejekülasyon olmadığında tuvalet esnasında meni benzeri bir akıntı,beraberinde ani başlayan bir ağrı vardı. Ağrı orta şiddette,ve uzun süreli değil. Şimdi ise ağrı şikayetim yok fakat testislerde hassaslık mevcut. Zaman zaman akıntı şikayetim oluyor. Testislerde gözle görülür veya elle hissedilen bir anormallik göremedim. Durumum nedir, yardımcı olursanız sevinirim iyi çalışmalar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Aralık 2018 at 22:17

   Halk dilinde bel soğukluğu, tıpta gonore veya üretrit’de denilen durum olabilir. Bel soğukluğunun en önemli bulgusu akıntıdır. Sarımsı, yeşilimsi bir akıntı olabilir. Bu akıntı genellikle kendi kendine gelir. Nongonogoksit gonorede akıntı şefaftır.

   Buradan (internet sitesi üzerinden) kesin bir şey söylemek tabii ki mümkün değildir. Ancak eğer bel soğukluğu gibi bir durum varsa, bu durumun en kısa zamanda teşhis ve tedavi edilmesi önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   En kısa zamanda bir üroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz (durum ne olursa olsun) akıntı önemli bir şikayettir.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Mehmet

  30 Aralık 2018 at 21:57

  Hocam merhaba. Benim genelde sol testiste dönme oluyor
  Sağ testistede çok nadir ama bir süre sonra eski haline dönüyor bir sıkıntı olurmu ara ara oluyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Ocak 2019 at 00:50

   En kısa zamanda bir üroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Bahsettiğiniz olay başka bir durum olabilir. Çünkü testis torsiyonu şiddetli ağrı ile karakterizedir. Testis torsiyonunda etkilenen testis sert, hassas ve gergindir.

   Sizin bahsettiğiniz durum belki apendiks testis torsiyonu denilen durum da olabilir. Bu hastaların klinik özellikleri enflamatuvar değişikliklerin şiddetine göre farklılık göstermektedir. Hafif bir skrotal ağrıdan, şiddetli iltihaplanmaya bağlı skrotal ödeme ve akut skrotuma uzanan geniş bir yelpaze mevcuttur. Bu nedenle, bu durumun izlenmesi gerekebilir.

   Üroloji uzmanına gitmeyi ve durumu doğru anlatmayı ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  furkan

  23 Haziran 2019 at 22:55

  hocam ben 2 gün geç kaldım sağ testis alındı 3 ay sonra yani bugün karnım ağrdı miğdem bulandı penisim kalmıyor acil yardım hocam doktora gittim ama ürolojiciye gitmedim doktor gaz var dedi 30 dk sonra ağrı miğde bulanma geçti gazdan olabilirmi acil yardım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2019 at 08:36

   Midenizdeki sorun gaza bağlı olabilir. Fakat diğer sorununuz için üroloji uzmanınıza gitmeniz daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git