Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Testis (Erkeklerde Yumurtalık) Kanseri Neden Olur?

Testisler, skrotum adı verilen bir cilt kesesi içinde, penisin alt kısmında asılı olan, oval biçimli iki küçük organdır. Testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır.

Testis kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Testisler, skrotum adı verilen bir cilt kesesi içinde, penisin alt kısmında asılı olan, oval biçimli iki küçük organdır. Testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Testislerin ergenlikten sonra çocuk oluşumunu gerçekleştiren spermleri üretme, testosteron hormonu salgılama gibi görevleri vardır.

Testis tümörü veya kanseri denilen hastalık, erkeklerdeki torba içinde bulunan yumurtalardan herhangi birinde bir kitle oluşması şeklinde kendini gösteren ve yumurta kanseri diye tanımlanabilecek bir kanser türüdür. Testis tümörlerinin toplumda yaklaşık 100 binde 2 ile 3 oranında görülme sıklığı vardır. Erkeklerde görülen kanserlerin ise % 1 ile 2’sini oluşturur. Testis tümörleri genellikle genç orta yaşlarda (15 ile 30) yaşları arasında görülür. Ancak 0 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki ileri yaş grubundaki erkeklerde de görülebilmektedir.

Testis tümörünün yani yumurta kanserinin hücrelerinin büyüme hızı oldukça hızlıdır. Bu durum tedavide bir avantaj olarak görülebilir; çünkü tedavinin duyarlılığını arttırır. Testis tümörü erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer tanısı gecikir ise testis tümörü başka organlara ve dokulara (lenf bezlerine, kemiklere, akciğere ve karaciğere) yayılım gösterebilir. Testis tümörleri lenf bezlerine yayılım gösterir ise ameliyatı daha ağır olabilir ve kişinin cinsel yaşamını etkileyebileceği gibi, normal şartlarda çocuk sahibi olmasını engeller. Bu nedenle ergenlik döneminden itibaren her erkeğin mutlaka ayda birde olsa kendi testislerini muayene etmeleri ve gördükleri herhangi bir değişimde bir üroloji uzmanına baş vurmaları büyük önem taşır.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri nedenleri

Testis tümörü yani erkeklerde yumurta kanserinin oluşumunda genetik faktörlerin rolünün olduğu kabul görmüştür. Bunun dışında en sık testis kanseri ile ilişkilendirilen hastalık inmemiş testis (yumurtanın doğumdan sonra torbalarda değil kasık kanalı ya da karın içerisinde kalmış olması) durumudur. Bu kişilerde testis tümörü görülme sıklığı yumurtası normal olan kişilere göre daha fazladır. Geçirilmiş kabakulak enfeksiyonu, yumurta iltihabı, yumurtaya gelen darbeler ve kimyasal ve çevresel kanserojen maddeler gibi etkenler erkeklerde yumurta (testis) kanserine neden olabilir.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri belirtileri

Testis tümörünün ayırt edici ve/veya belkide tek belirtisi hastanın bir yumurtasında veya ender olarak iki yumurtasında da kişinin sıcak su ile banyo yaparken ya da yaptıktan hemen sonra kendisinin elle muayene etmesi ile fark edilebilen ağrısız sert bir kitledir. Testislerdeki ağrılı kitleler daha çok iltihaplanmaya işaret eder iken, kişinin yıkanırken fark edebileceği sert ceviz büyüklüğünde ki kitleler genellikle testis tümörünün habercisidir.

Erken teşhis çok önemli olduğu için, ergenlik çağından itibaren her gencin veya orta yaş grubu erkeklerin yıkanırken ayda bir kez olsun kendi yumurtalarını kontrol etmeleri oldukça önemlidir. Yayılmış testis tümörü belirtilerinde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, akciğere yayılmış ise nefes darlığı, öksürük, kanlı balgam, lenf bezlerine yayılmış ise lenf bezlerinde ele kitle gelmesi ve sırta vuran ağrı, kemiklere yayılmış ise kemik ağrıları gibi farklı ileri evre testis kanseri belirtileri görülebilir.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri teşhisi

Testis yani yumurta kanseri erken teşhis edilir ise yüz güldüren tedavi sonuçları vardır. Bu nedenle ön teşhis olarak ergenlik çağına gelmiş her erkeğin en azından ayda bir mutlaka yıkanırken kendi yumurtalarını muayene etmeleri ve herhangi bir kitle, yumurtaların arasındaki fark, yumurtaların cilt renginde değişiklik gibi değişiklikler fark ettiğinde hemen bir üroloji uzmanına baş vurmaları erken teşhiste oldukça önem taşır. Bunun dışında hasta doktora baş vurduktan sonra üroloji uzmanının yapacağı fiziksel muayenede testiste ele gelen sert bir kitle teşhiste oldukça yardımcıdır.

Fizik muayene sonrası bazı kan tetkikleri yapılır ve bu kan testlerinde testis tümörü varlığını gösteren bazı maddeler vardır. Tam teşhis konması ve diğer olası hastalıklardan testis tümörünü ayırt edebilmek için ultrasonografik görüntüleme yöntemi kullanılır. Böylece testis içinde sınırlı kalmış, henüz yayılma yapmamış ve tedavisi başarılı olabilecek erken dönem testis tümörü yakalanabilir. Fakat testis kanserinin daha uzak bölgelere yayılımın dan şüphe ediliyor ise bilgisayarlı tomografik görüntüleme, akciğer grafisi, pozitron emisyon tomografisi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri yapılır.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri tedavisi

Testis kanseri tedavisi

Testis kanseri tedavisi

Testis tümörü veya yumurta kanseri teşhisi konulan bir hastada yapılacak ilk tedavi yöntemi radikal orşiektomi denilen testisin kasık kanalındaki kordonundan (damarlarından) başlamak üzere kanserli yumurtanın tamamının alınması işlemi yapılır.

Bu cerrahi yöntem ile testiste sınırlı kalmış testis kanseri tam tedavi olabileceği gibi, aynı zamanda çıkarılan tümör patolojiye gönderilerek kanserin kesin teşhisinin konulması ve kanserin evresinin belirlenmesi sağlanır. Teşhiste yumurta kanserlerinin tespit edilen farklı türleri vardır ve patoloji raporundan sonra bazı hastalara radyoterapi tedavisi, bazı hastalar da kemoterapi tedavisi ameliyattan sonra uygulanır.

Bu tedavilerden sonra erken yakalanmış testis tümörlerinde % 99 oranında iyileşme sağlanır. Daha ileri evrelerde veya geç yakalanan tümörlerde ameliyat ile yumurtanın alınmasından sonra uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavisine rağmen karın içerisindeki lenf bezlerinde hastalığın sürdüğü anlaşılan vakalarda ise daha ağır bir ameliyat olan karnın içerisinin açılması ve karın arka duvarındaki tümörün yayılabileceği büyümüş olan lenf bezlerinin tamamen temizlenmesi şeklinde bir ameliyat gerekebilir.

Testis kanseri ameliyatı cinsel yaşamı ve çocuk sahibi olmayı etkiler mi?

Genellikle genç erkeklerde yumurta kanseri nedeni ile bir yumurtanın alınması sonrası organ kaybından, özellikle erkeğin bir simgesi olan yumurtanın kaybından dolayı psikolojik anlamda etkilenme ve bu durumun cinsel yaşamı olumsuz etkilemesi söz konusu olabilir. Özellikle bu nedenle kişinin fizik yapısının bozulmaması ve kişinin kendini kötü hissetmemesi için testis protezi, meme protezi gibi yumurta şeklinde slikon testis protezleri vardır.

Testis protezi yumurtası alınmış ve genç olan, kendini iyi hissetmeyen hastalara ve özellikle gençlere bu protez testis takılması ameliyatı yapılır. Testis kanseri nedeni ile bir yumurtanın alınması hastanın cinsel hayatını etkilemez ve kısırlığa da neden olmaz. Bu hastalar testis tümörü ameliyatından birkaç gün sonra cinsel yaşamlarına geri dönebilirler.

Fakat daha büyük bir ameliyat olan karın içerisinde lenf bezlerine sıçramış testis tümörü ameliyatı yapıldığında genellikle ejekülasyon (meni) çıkması ile alakalı sinirler zedeleneceği için tıpta kuru orgazm (dışarıya boşalamama) denilen durum olabildiği gibi, kişinin cinsellikten zevk alması ve cinsel ilişki kurması etkilenmez. Fakat lenf bezlerine yayılmış testis tümörü ameliyatı geçirmiş erkek ejekülasyon olmayacağı (meni gelmeyeceği) için çocuk sahibi olamaz. Bu nedenle bu tip bir durum ile karşılaşıldığında kişinin bu ameliyatı yapılmadan daha önce spermi alınır ve sperm bankasında saklanır ise tüp bebek yapılarak bu hasta tüp bebek (çocuk) sahibi olabilir.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Testis torsiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda inmemiş testis neden olur
 3. Peygamber sünneti nedir
 4. Vezikoüreteral reflü hastalığı neden olur
 5. Fimozis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Varikosel nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 

61 Yorum

 1. Adsız

  31 Ağustos 2015 at 19:37

  Bende testis tümörü vardı, ameliyat oldum, yumurtanın biri alındı, çocuğum olur mu????????

  • Adsız

   1 Eylül 2015 at 16:07

   Tek testisli olmak kısırlık yapacağı ya da erkeklik fonksiyonlarında bir sorun olacağı anlamına gelmez. Tek kalan testis, olmayan testisin yükünü alacağı için biraz büyüme gösterir ve diğer testisin görevini bu şekilde yapmaya çalışır. Spermiyogram testi ile bu durum değerlendirilebilir.

  • umut

   16 Aralık 2016 at 11:29

   Ben oldum.Sonrasında ikizlerim oldu.

 2. sevo

  20 Nisan 2016 at 23:19

  Abim testisinde tmor alindi sonra patolojiye gonderildi sonuclari tekrar kotu cikti petler hep kotu geldi sonra akcigerde bi tmor daha var karacigerde 1cm amaliyat olan bolgede 1cm kemoterapiye baslancak simdi bunun teshisi testis kanserimi oluyo yada akcigermi

  • Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2016 at 14:09

   > İyi huylu olmayan kanser hücrelerinin başladığı yerden vücudun başka bölgelerine yayılarak yerleşmesi durumuna tıpta metastaz adı verilir. Kötü huylu tümörler sadece bulundukları organı ya da dokuya zarar vermekle kalmaz çevresinde bulunan organ ve dokulara da zarar veirirler. Kanser hücrelerinin damarlar aracılığı ile kan veya lenf yolu ile lenf bezlerine sıçrayarak yayılma özelliği vardır.

   > Testis tüörleri erken teşhis edildiğinde tedavi oranı daha yüksektir. Testis tümörünün teşhisi gecikir ise tümör başka organlara ya da dokulara (lenf bezlerine, kemiklere, akciğere ve karaciğere) metastaz yapabilir.

   > Yani kanser nerede olursa olsun vücudun herhangi bir bölgesine sıçrayabilir. Kanser hücreleri tümörden kopup tek başına başka bir yere yerleşerek orada tümör oluşturabilir veya damarlar, lenf bezleri aracılığı ile yayılım gösterebilir.

   > Kanser tetislerde başlayıp akciğere mi yayıldı yoksa akciğerde başlayıp testise mi yayıldı, lenf bezlerinde başlayıp diğer bölgelere mi yayıldı daha fazla araştırmalar ile belki anlaşılabilir. Yayılım gösteren kanserden sonra bunların zaten bir önemi de yok. Başlangıçta erken teşhis için küçük belirtilerde doktora gitmek ve araştırılması daha önemli. Bir erkek kardeşte testis kanseri görülmüş ise diğer erkek kardeşin ya da kardeşlerin de taranması gerekir.

   Tedavilerden iyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 3. Öznur

  1 Haziran 2016 at 16:45

  Merhabalar benim sorum biraz farklı sekiz yaşındaki oğlum ve arkadaşı kavga ettiler ve arkadaşı tahta fırlattı oğluma o da Cinsel bölgesine geldi ilk başta ağladı acıdı dedi korktum küçüklükten beri korkutulmuşuz bu konuda hastaneye götürdüm ultrason çekildi bişey yok temiz dendi ama hala aklımda soru işaretleri var oğlumun almış olduğu bu darbe testosteron hormonu düşüklüğü yaparmı ileride şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2016 at 22:57

   Erkeklerde ve erkek çocuklarında testislere darbe alınması genellikle futbol maçlarında, tekme darbelerinde, düşme darbelerinde ve benzeri darbeler şeklinde olur. Testise futbol oynarken top gelmesi gibi bir darbede olduğu gibi ağır bir darbe alındığında genellikle ağrı, morarma ve şilik gibi belirtiler görülür. Bu gibi durumlarda bir üroloji uzmanına muayene olunması faydalı olur. Ultrason çekilmiş, çok ciddi belirtiler görülmemiş bu durumda endişe edecek bir durum yok denilebilir.

   Testosteron hormonu erkeklerde başlıca testislerde beyinden gelen uyarılma döngüsü ile adrenal bezler dahil olmak üzere bir döngü şeklinde üretilir. Bir süre sonra endokrinoloji bölümünde hormonlara yönelik testler yaptırabilirsiniz. Özellikle Çocukta yaşıtlarına göre gelişme gecikmesi ve farlılıklar olur ise bu tür testler yapılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Murat

  21 Temmuz 2016 at 15:19

  Hocam bende seminom turu testis kanseri var dogustan tek testisim.Kitleyi alirsak diger testisi bulmuslar ama malesef islevi olmadigini soylediler.Asil soruma gelinecek olursa bana testisin komple alinmasi gerektigini soylediler testisin olmasada hormon tedavisi ile cinsel hayatin devam edebilir dediler boyle birsey mumkun mu?

  • Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 15:34

   SEMİNOM TİPİ TESTİS TÜMÖRLERİ: Germinal hücreli tümörler içinde en sık görülen tümördür. Seminom tipi testis tümörünün tek başına görülme oranı yaklaşık % 30’dur. Semninom tipi testetis tümörünün de 3 faklı tipi vardır.

   1- klasik seminom

   2- anplastik seminom

   3- spermatositik seminom

   Seminom tipi testis tümörleri tedavisinde tedavi yöntemine tümörün evresine karar verilir.

   Her iki testisin alınması ve lenf bezlerinin de alınması durumunda cinsel yaşam etkilenir fakat cinsel yaşam devam eder.

   Bu açıklama konunun içinde de yer almaktadır ve ”kuru orgazm” denilecek şekilde cinsel yaşam devam eder. Bu hastalar çocuk sahibi olmak istiyorlar ise diğer testis alınmadan önce sperm bankalarında saklanması üzere hastanın spermi alınır.

   Bunları ameliyat öncesi doktorlarınız ile görüşmeniz ve detaylar hakkında daha fazla bilgi almanız daha doğru olur.

   Geçmi olması ve her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 5. A

  27 Temmuz 2016 at 14:03

  Öncelikle 15 yaşındayım ve sağ yumurtamda ağrı var ve çok hafif şişlik var doktora hemen gitmelimiyim cevaplarsanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   29 Temmuz 2016 at 12:09

   Özellikle genç erkeklerde testis ağrısı ve testislerde şişlik durumunda orşit (testis iltihabı), epididimit (testisin arka tarafında yer alan bir tüpün iltihabı), varikosel (tetislerdeki toplardamarların farklı nedenler ile genişleyerek varisleşmesi), testis tümörü, testis torsiyonu, kasık fıtığı gibi sorunların olabileceği düşünülmelidir.

   Vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurmanız doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 6. mert

  11 Ekim 2016 at 14:58

  Hocam test is kanserinde erken teşhis deniyor hep erken teşhis yasi kactir ben 17 yaşındayım da bide ağrı yok ama sol test is daha büyük doktora da gitmeye çekiniyorum da

  • Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:47

   Testisler normal şartlarda aynı büyüklüktedir fakat herhangi bir sorun olduğunda testisin biri diğerinden daha büyük veya bir daha küçük görünebilir.

   Örneğin varikosel olarak bilinen bir durumda testisin biri diğerinden küçüktür ve bu durum genellikle sol tarafta görülür.

   Yine hidrosel olarak bilinen testisi saran zarlar arasında sıvı birikmesi durumunda da benzer şikayetler görülebilir ve bu her iki durum da tedavi edilmez ise kısırlık nedeni olabilir.

   Sebep ne olursa olsun mutlaka bir üroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Doktora gitmeyi utanmaya gerek yoktur, çünkü sağlıkta utanma olmamalıdır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 7. Mesut

  9 Kasım 2016 at 16:29

  Merhaba hocam. ben sağ kasık fitigi ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası rahat nefes alamama gibi sorunlarim oldu.nefes alırken göğsüm sanki parçalaniyordu doktorlar bunun sebebini bulamadilar. suan iyiyim çok şükür. 1 ay geçtikten sonra fark ettim ki testislerden biri bayagi sarkık diğeri yukarda kalıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Bir doktora gitmem gerekir mi? teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 00:39

   Kasık bölgesine uygulanan cerrahi girişimlerde spermatik kord, testis ve diğer skrotal organlar, yapılan cerrahinin niteliğine ve hastanın aynı bölgede daha önceden cerrahi girişim geçirmiş olup olmamasına göre etkilenebilir.

   Kasık bölgesinden geçirilen cerrahi işlemler sonrası testis atrofisi, kısmi ya da tam testis iskemisi ve nekrozu, orşit, hidrosel gibi komplikasyonlar görülebilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuza ya da iyi bir üroloji uzmanına gitmeyi geciktirmemeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 8. murat

  17 Kasım 2016 at 12:49

  Ben 55 yasindayim 15-17 yaslarimdan itibaren sebebinin ne oldugunu bilmedigim fakat tahminen cok tekme tokat yiyen dayakla büyümüs olmamdan belki bir darbe sonucu genc yaslarda gecer diye umursamadigim Testislerimin her ikisindende agri cekmekteyim,Bunda iki yil kadar önce doktora gittim sadece elle muayene ve benim sözlerime göre Antibiyotik verdi gecmedi birkac ay sonra yine gittim tekrar antibiyotik verdi ve bu asagi yukari 4-5 defa antibiyotik kullandim agrilarim Gecmedi fakat yari oraninda düstü,Ben ameliyat olmayi testislerimi aldirmayi düsünüyorum fakat birdaha sperm gelmeyecek ve kadinlik hormonunun artacagini okudum bu beni korkuttu.Bir taraftan halen agrilarimda sürmekte Testislerime bazen dokunamiyorum,testislerimi siktigimda cok aci veriyor,ayak ayak üstüne dahi atamiyorum,Ne yapmaliyim beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 17:58

   Kronik testis ağrısı kasık fıtığı, inmemiş testis, vazektomi (erkeklerde tüp bağlatma ameliyatı), testis bölgesinden geçirilen ameliyatlar, geçirilen enfeksiyonlar, geçirilen travmalar, hidrosel, varikosel, testis torsiyonu gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Testisler böbreklerden yansıyan ağrılar ile ağrıyabilir, retroperiton kaynaklı olabilir, bu nedenle bu etkenlerin de incelenmesi gerekebilir.

   Kronik testis ağrısı çeken hastalarda testislerin ultrason ile görüntülenmesi önemlidir, bu nedenle iyi bir üroloji uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Bazı testis ağrısı çeken hastalarda ağrı kesiciler ve antibiyotikler fayda sağlamıyor ise cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir.

   Cerrahi tedaviler arasında genellikle ilk tercih edilen yöntem spermatik kord bloğu işlemidir. Bu işlemde lokal ağrı kesiciler verilir. Bazı hastalarda ise ağrı liflerinin sıvı azot ile dondurularak yok edilmesi şeklinde tedaviler de uygulanır.

   Yani bu durum iyi bir üroloji uzmanı tarafından ya da ağrıya neden olan sebebin bulunması açısından ağrı polikliniğinde bu durumun araştırılması belki daha doğru olur, çünkü altta yatan bir sebep var ise testisleri aldırmak ağrıyı dindiremeyebilir. Testisler ağrımasa bile kasık ağrısı devam edebilir. Önemli olan altta yatan nedenin bulunmasıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Anıl

  15 Aralık 2016 at 20:29

  Merhaba 23 yaşındayım 2 gündür sağ testimde ağrı var acaba pubis ile ilgibi bi sorun olabilir mi ya da sıkı boxer giymekten pubis kemiğime baskı yapınca acayip bi acı hissediyorum yumurtalıklarımda da sol taraf altta sağ taraf üstte duruyor sanki. hafif bi ağrı var ve kasığıma doğru yayılıyor. Doktora gitmem gerekiyor mu psikolojik olarak biraz rahatsız etti bu durum beni lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  • Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 17:07

   Anlattığınız durum psikolojik de olabilir, ancak kesinlikle bir üroloji doktoruna muayene olmanız gerekir.

   Henüz yaşınız çok genç olduğu için bu tür sorunlar ihmal edilmemelidir. Erken teşhis her zaman önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Onur

  18 Aralık 2016 at 02:15

  Hocam sağ testimde ağrı vardı 4.gün bugün devlet hastanesinde testilerde sorun diyip yolladılar fakat hala devam ediyor karına doğru da ağrı hissediyorum huzursuz ediyor. 4.gün oldu idrar sonrası acı hissi de başladı. 24 yaşındayım hangi yolları izlemem gerekir lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  • Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2016 at 14:42

   Acil servise gitmişseniz burada yapılan tetkiklerde ve muayenede önemli bir bulguya rastlanmamış ise bu yüzden de bir şey yok demiş olabilirler.

   Bu durumun üroloji bölümünde daha detaylı araştırılması gerekir.

   Üreter (idrar kanalı) iltihabı ya da taşı olabilir. Üreterin endoskopik yöntem ile incelenmesi gerekebilir. Epididimorşit olabilir.

   İyi bir ürolojik değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Efe

  25 Aralık 2016 at 00:48

  Merhaba, 23 yaşındayım ve bundan 3 ay kadar önce sağ testisimde tümör ortaya çıktı ve ameliyatla alındı. 2 ay kadar önce kalan (sol) testisimde hafif bir ağrı hissettim. Tam olarak hangi kısımda olduğunu kestiremedim ama daha çok epididimde oluyor gibi. Ayrıca sol testis ultrasonum temiz çıktı ve bende herhangi bir tümör farketmedim. Üroloğum da endişe ediecek birşey olmadığını söyledi.

  Acaba bu ağrının sebebi ne olabilir? Aşırı kiloluyum ve vücutta ne kadar yağ varsa o kadar öströjen üretilir, kalan tek testiste bunu dengelemek için fazla çalışıyor olabilir mi? Ayrıca ameliyat sonrası kalan testisin büyüyecek olması doğru mudur?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   26 Aralık 2016 at 21:21

   Testiküler tümörler daha sık östrojen hormonu üreten tümörlerdir. Yani östrojen hormomu yüksekliği ameliyattan önce tümör varlığına bağlı da olabilir. Testiküler tümörler serum östrojen düzeylerinde artışa yol açabilir.

   Tümörlerin tipine (cinsine) göre tekrar edip etmeyeceği, diğer testise ya da lenf bezlerine sıçrayıp sıçramayacağı değişebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası da düzenli takipler önemlidir.

   Bu testisteki ağrının ve büyüme varsa bu büyümenin ne olduğunun dikkatli değerlendirilmesi önemlidir.

   Takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Erkan

  27 Aralık 2016 at 17:29

  Benimde sol testinde tümör vardı ameliyat oldum 3kur kemoterapi aldım şimdi ise sağ testisim torbada değil ingunal kanalda bide kontrol ettirdim sağ testisimi lezyon gözüküyor acaba ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 17:50

   Doktor takiplerinizi dikkat etmeniz gerekir. Kontrollerde doktorlarınız ne yapılacağını bildireceklerdir.

   Testis tümörü tedavisinden sonra belli bir süre kontroller devam eder.

   İyilik dileğiyle.

 13. ahmet

  6 Ocak 2017 at 01:34

  sol testişde tümör olduğu için aldırdım allaha şükür vucutumda yayılma yok nonseminom olarak geldi patoloji ilerde vuudumda yayılma olurmu bunu çok meak etiyorum

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 18:21

   Onkoloji, ciddi uzmanlık ve deneyim gerektiren bir tıp alanıdır. Onkoloji ekip çalışması gerektirir.

   Bunun yayılım gösterip göstermeyeceği yapılan sınıflamaya göre değerlendirilir. Metastaz olup olmadığını teşhis etmek için abdominal BT yöntemi, abdominal MRG yöntemi, göğüs grafileri, kan testleri gibi yöntemler ile tarama gerekebilir.

   Nonseminomların da, seminomlar gibi farklı tipleri vardır ve bu tümörler tiplerine göre değerlendirilir, sınıflandırılır. Yani bu tümörlerin sınıflandırılması önemlidir.

   Her hastada her hastalık aynı sonucu göstermeyebilir.

   Sağlıklı ve dengeli beslenme ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz çok ama çok önemlidir. Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir. Doktorunuzun size verdiği önerileri dikkate almanız önemlidir.

   Bu tür durumlarda hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutması önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

   • Yavuz

    28 Ağustos 2017 at 20:45

    Merhaba 8 yaşındaki oğlumun tek testisi var sanırım her hangi bir sıkıntı olurmu bir tanesi ele geliyor diğeri yok yukarılarda olabilme ihtimali varmıdır teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     11 Eylül 2017 at 22:33

     Bir üroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. İnmemiş testis problemi olabilir. İhmal etmemenizde fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. King

  21 Ocak 2017 at 19:19

  Merhaba, ben 16 yasina 3 ay önce girdim, bugun internette gezerken yazi gördum testis kanseri diye okudum, sonra gidip arastirdim 4-5 sayfadan dogru bilgimi diye , dusa girdim ben kontrol ettim sol testis cok sarkik ve sagdaki ise arka taraflarina dogru söyle bir cikinti gibi birsey var sanki tumör gibi kucuk eline takiluyor benki damar falan olabilir diye dusunuyorum veya orada olan deri vs, ama tumörde olabilir diye korkuyorum ne yapmaliyim?

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 14:32

   Bir üroloji doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 15. Serdar

  22 Ocak 2017 at 16:40

  Bundan 1 hafta sonra meni renginde kahverengilik ve içinde kahverengi parçalar gördüm. Ne yapmam lazım ?

  • Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 15:40

   Bir üroloji uzmanına gitmeniz fayda vardır. Prostat ile ilişkili bir durum olabilir.

 16. Yasar

  31 Ocak 2017 at 01:19

  Slm benim sorunum banyo yaparken yumurtaliklarima sıcak su değince kaşıntı oluyor. Sorun ne dir acaba? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:35

   Egzamaya bağlı bir durum olabilir (seboreik dermatit, atopik dematit ve benzeri).

   Bir cildiye veya üroloji uzmanına gitmek faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 17. Bahadır

  6 Şubat 2017 at 22:02

  Merhaba hocam 31 yaşındayım evliyim ve yumurtalıklarım yukarda olduğu icin indiremediler tüp bebek ameliyatı oldum parça aldılar canlı hücre bulamadılar yumurtalıkların bagları cok kısaymış ve simdi vücuda sıvı yaydığı icin yumurtalik kanseri dediler ne yapmam gerekiyor hocam

  • Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 17:52

   Çocukluk çağlarında tedavisi yapılmamış inmemiş testis (kriptorşidizm) durumunun ileri yaşlarda çocuk sahibi olamama ve kanser riskini arttırma gibi risklerinin olduğu bilinmektedir maalesef. Bu nedenle bu tür durumların erken teşhis ve tedavisi önemlidir. Bu yaşlardan sonra bu testisleri indirme ihtimali ve infertiliteyi önleme ihtimali oldukça düşüktür. İnmemiş testis durumunun farklı tipleri de vardır ve tiplerine göre de değişiklik gösterir.

   Kriptorşidizmin tipine bağlı olarak da değişmekle birlikte inmemiş testis durumunda testis kanseri gelişme riski ortalama %20-40 gibidir. Örneğin karın için kalan testislerde kasık kanalında kalan testislere oranla kanser oluşma riski 4 kat daha fazla olabilir. Yani testislerin kaldığı alana göre, oarda oluşturduğu soruna göre, bu durumun tipine göre kanser oluşturma riski artar.

   Fakat bu durumu iyi bir üroloji cerrahisi ile birlikte değerlendirerek kendiniz karar vermelisiniz (karar sizindir). 30’lu yaşlardan sonra bu tür ameliyatların riskleri de vardır. Bu nedenle bu durumu detaylı incelenmesi ve değerlendirilmesi (kar ve zarar oranları gibi) önemlidir.

   ” Buradan ciddi durumların kararları hakkında yönlendirme yapmak doğru olmaz”.

   Bu durumu doktorunuz ya da doktorlarınız ile görüşmeniz ve değerlendirmeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 18. Omr

  7 Mart 2017 at 13:50

  Hocam kasım25te sağ testis tümörü nedeniyle alındı ardında tel doz carbopltin kemotrpisi grdm klasik seminom pt2 amlyat ve kemoterapi sonrsı sol tarfımda kasıktan testis ve böbrek tarfna doğru ağrılarm var kalçaya kdr iki doktruma incelidi üroloji doktrlarım ve önkoloji dr larım ultrson filan ama bşy yok dediler ama ağrlrm devam edyr ilk teşhisteki gibi sebebi ne olablr acaba

  • Sağlık Ocağım

   10 Mart 2017 at 13:03

   Sonuç olarak ameliyat geçirmişsiniz, kemoterapi görmüşsünüz bunlara bağlı ağrılar yaşanabilir.

   KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ: kullanılan ilacın türüne, dozuna, hastalığın türüne ve hastaya göre değişiklik gösterebilir. Kemoterapinin yan etkileri erken yan etkiler ve geç yan etkiler olarak değerlendirilir. Erken yan etkiler tedavi süresince ve 7-10 gün sonra oluşur ve 0-6 hafta arasında geçer genellikle. Geç yan etkiler genellikle kemoterapiden 90 gün sonra oraya çıkar.

   KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ ve YAN ETKİLERE BAĞLI ŞİKAYETLER:

   1- Kansızlık ve buna bağlı (yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi) şikayetler görülebilir.

   2- Enfeksiyon ve buna bağlı (ateş yükselmesi, titreme, idrarda yanma, aşırı terleme, boğazda yanma, öksürük, herhangi bir bölgede kızarma ve ağrı, sistit gibi) şikayetler görülebilir.

   3- Kanama ve buna bağlı (vücutta morluklar, toplu iğne başı gibi döküntüler, kırmızı renkli idrar, burun ya da diş eti kanamaları gibi) şikayetler otaya çıkabilir.

   4- Bulantı ve kusma ve bunlara bağlı (nefes borusuna yemek artıkları kaçabilir, 3-4 saat süreyle saatte 3’den fazla kusma olabilir) ve bunlara bağlı şikayetler ortaya çıkabilir.

   5- Mukozit ve buna bağlı (ağız içinde kırmızı ve ağrılı yaralar ve bunlar boğaz ağrısı ile birlikte olabilir ve yutma güçlüğüne neden olabilir, bu tür yaralar tüm gastrointestinal sistem mukozalarında oluşabilir ve oluştuğu sisteme göre farklı şikayetlere neden olabilir).

   6- Kas ve iskelet sistemine bağlı (el ve ayaklarda uyuşma, yanma, karıncalanma kuvvetsizlik gibi şikayetler, denge kaybı, eklem ağrısı, işitme kaybı gibi) şikayetler görülebilir.

   7- Cilt ve tırnaklara bağlı (ciltte kızarma, soyulma, kaşınma, kuruluk, sivilce gibi şikayetler, tırnaklarda çizgilenme, kolay kırılma gibi) şikayeler görülebilir.

   Kemoterapinin diğer yan etkileri arasında ise saç dökülmesi, ishal, kabızlık, kilo kaybı gibi yan etkiler de vardır.

   Bahsettiğiniz ağrı üriner sisteme bağlı bir enfeksiyon olabilir, bu nedenle idrar testi gibi testlerin yapılması gerekebilir, bunları doktorlarınız ile görüşebilirsiniz.

   Testis tümörü ameliyatından sonra düzenli takipler önemlidir. Takiplerde muayene + akciğer, karın, genital bölge tomografileri ve kanda hormon değerlerinin incelenmesi gibi yöntemler kullanılır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 19. Ramazan

  9 Mart 2017 at 01:03

  Merhaba 18 yaşındayım testisimin üstünde nohutdan küçük bi kitle farkettimi üstüne dokanınca acı veriyor nedir acaba ve nasıl tedavi olabilirim sonucu nedir

  • Sağlık Ocağım

   15 Mart 2017 at 00:06

   Bu durum kıl kökü iltihabı gibi bir durum da olabilir, çıban gibi bir durum olabilir. Bir üroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Emre

  5 Mayıs 2017 at 12:01

  Merhaba hocam,sol testisimin altında çok büyük olmayan ağrısız bir şişlik oluşmuş durumda.Ayrıca cinsel hayatımda da sertleşme sorunu başladı,testesteron seviyem biraz düşük çıktı.Bu kitle testesteronu düşürürmü ,testis kanseri olabilirmiyim?

  • Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 17:48

   Şişliğin ne olduğuna veya iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığına bağlı olarak meydana gelen belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu durumun üroloji doktoru tarafından daha detaylı değerlendirilmesinde ve gerekiyorsa daha derin tetkikler yapılmasında fayda vardır.

   Doktorunuz ile bunları da konuşmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü doktorunuz başka tetkikler isteyebilir, başka alanlara sevk edebilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 21. ibrahim

  11 Mayıs 2017 at 23:26

  Hocam, iki taraflı inmemiş testis sorunum nedeniyle 9 ve 10 yaşlarımda ameliyat oldum.İlk ameliyatımda 9 yaşındayken sağ testisim indirildi.Diğer testisimde 10 yaşındayken indirildi.Ancak 3 yıl önce sol testisimde tümör oluştu ve sol testisim alındı ve kemoterapi gördüm.Şu an 30’lu yaşlardayım, sağ testisim büyüklüğü normal seviyede.. Evlenirsem çocuğum olur mu ? En azından tüp bebek için yeterli midir ? Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2017 at 01:54

   Yapılacak testler (spermiyogram) ile bu durum anlaşılabilir. Bunu üroloji uzmanınız ile ya da tüp bebek uzmanları ile görüşmeniz daha uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 22. Aydın

  22 Mayıs 2017 at 03:03

  Merhaba Hocam
  2003 yılında 25 yaşındayken testis tümörü nedeniyle ameliyat oldum sol testisim tümörle birlikte alındı ( miks germ hücreli seminom tipi tümördü sanırım) daha sonra 1 er haftalık 4 kür kemoterapi tedavisi gördüm. Ardından afp ve bhcg seviyeleri normale dönünce takiplere devam ettim bt sonuçlarımda sürekli olarak 2 cm çapında lenf nodu çıkıyordu ve gelişme göstermediği için lenf ameliyatı olmadım şuanda birde çocuğum var son kontrollerimde 2014 2015 yıllarnda bt sonuçlarında lenf nodülleri görülmemeye başladı ve 2 yıldır kontrole gitmiyorum dr bundan sonra kontrole gerek yok demişti en son 7-8 ay önce ultrasonla baktırdığımd lenf nodu bulgusuna rastlanmadı ancak iki gecedir belimin sol tarafı çok ağrıyor bu mesajı gecenin üçünde ağrıdan uyuyamadığım bir vakitte yazıyorum şuanda anadoluda ücra bir köydeyim ist döner dönmez dr a gideceğim sormak istediğim yıllar sonra tekrar lenflerde tümör oluşumu olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2017 at 23:45

   Tedavisi yapılan germ hücreli olgularda nüks (tekrarlama) olasılığı yaklaşık olarak %10 olup, bu nükslerin büyük çoğunluğu tedaviyi izleyen ilk 2 yıl içinde ortaya çıkar. Fakat bazen nüksler 2 yıldan 32 yıla kadar değişebilir iken ortalama 7 ile 10 yıl olarak belirlenmiştir.

   Germ hücreli tümörlerin farklı tipleri vardır. Germ hücreli testis tümörleri seminom ve nonseminomatöz germ hücre tümörleri olmak üzere iki temel gruba ayrılırlar. Çünkü bu iki farklı histolojik yapının prognozu,, tedavisi ve takibi birbirinden farklıdır.

   En yakın zamanda doktorunuza ya da bulunduğunuz bölgede bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Nükslerin bir kısmı retroperitonda meydana gelebilir.

   Buradan şudur ya da budur demek, herhangi bir yorum yapmak mümkün değildir. Buradan mümkün olduğunca kısa bilgiler verilebilmektedir. Belki tekrar tarama yapılması gerekebilir, bu nedenle doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. ali

  15 Haziran 2017 at 00:28

  merhaba, ben 15 yaşındayım afedersiniz ama kendi kendime cinsel ihtiyacımı giderirken testislerimi elledim ve alt taraflarında küçük küçük tomurcuklar olduğunu fark ettim. nolur yardım edin babamada söyleyemiyorum napmam gerek?

  • Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 22:09

   Tomurcuklar dediğiniz derinin dışındaki oluşumlar ise genital siğil, genital uçuk, kasık mantarı gibi durumlar olabilir. Fakat derinin içinde bu tür oluşumlar varsa kitlesel bir şey olabilir.

   Üroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Abdullah

  2 Temmuz 2017 at 18:29

  merhaba ben 13 yasimdayim testislerim yasima gore biraz uzun galiba uzunlugu 4 cmye kadar cikiyor penism uzun haldeyken 5.6 cm en fzla sebebi nedirr?

  • Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2017 at 22:34

   Bir üroloji doktoruna muayene olmanızda fayda vardır. Genital organların ve yapıların boyutları kişiye göre değişiklik gösterebilir, bu nedenle buradan net bir şey söylemek zordur. Aile büyükleri ile de bu durumu görüşmek sizin açınızdan faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Çaresiz

  21 Temmuz 2017 at 22:17

  Merhaba yaklaşık 20 gün önce sol testisim de ağrı sebebi ile urolojiye gittim yapılan muayenede varikosel teşhisi konuldu renkli doopler çektirdim sağda 1 varikosel ve kitle solda 2 damar varikosel ve kitle tespit edildi yapılan emar da da aynı sonuç ver di kitleler yumurtaların alt kısmında da yer alıyor doktorum siperm bankasına siperm bırakılarak iki yumurtanın da alımasini talep ediyor bekar olduğum için ilerleyen dönem de tüp bebek ile çocuk sahibi olabilirim fakat cinsel yasamim nasıl olur sertleşme ve boşalmada herhangi sorun yaşar mıyım

  • Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 01:41

   Ameliyatta uygulanacak tekniğe ve ameliyatın hangi genişlikte uygulanacağına bağlı olarak cinsel yaşamda sorun olup olmayacağı ya da hangi ölçüde sorun olacağı değişiklik gösterebilir. Bu konuda doktorunuzdan daha doğru bilgiyi almanız mümkündür. Ameliyat öncesi zaten size uygulayacakları yöntemin riskleri hakkında bilgi veren bir form vereceklerdir.

   Bazı durumlarda meninin dışarıya akmaması söz konusudur, ancak cinsel zevk alma ve cinsel ilişki kurma da çok fazla değişiklik olmaz genellikle.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 26. Faruk

  25 Temmuz 2017 at 02:45

  Merhaba benim bir testisim alındı . Türkiye de testis nakli var mı eğer yoksa avrupada var mıdır ? Diğer sorum tek testisli erkek sertleşme sorunu için hangi ilacı kullanmalıdır ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 14:54

   Buradan herhangi bir ilaç ya da tedavi önermek mümkün değildir. Ereksiyon sorunu varsa üroloji uzmanına muayene olmanızda fayda vardır. Tek testisi ya da her iki testisi alınan kişilerde kozmetik amaçlı testis protez implantasyonu yapılabilmektedir.

   Tek testisin alınması durumunda kalan diğer testis olmayan testisin görevini üstlenebilir, bu nedenle tek testisi alınmış kişilerde testis protezi ameliyatı kozmetik görünüm için genellikle yeterlidir.

   Bir başka vericiden testis nakli teorik olarak mümkündür, ancak insanlar üzerinden denendiğine dair kesin bir veri yoktur.

   Bunlar hakkında üroloji uzmanınızdan ya da tüp bebek uzmanlarından gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. mustafa

  31 Temmuz 2017 at 12:02

  Merhaba benim oğlum 19 yaşında yeni fark etik tek testisi var ultrasonla baktık sağ test is yok sol test is ise inip çıkıyor bu durum kısırlığa neden ola bilirmi

  • Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 23:58

   Doğumsal inmemiş testis (kriptorşidizm) denilen durum mevcut ise bu durumun tedavisinin çocukluk yıllarında yapılması daha etkili olabilir.

   Kriptorşidizmim farklı tipleri vardır. Örneğin ”Gliding testis” inmemiş testisin bir formudur. anormalliğin bu formunda testis traksiyon ile skrotumun üst kısmına kadar getirilse de traksiyon bırakıldığında tekrar yukarı çıkar, sizin söylediğiniz durum bu da olabilir.

   Ayrıca inmemiş testis ile birlikte görülen anomaliler, sendromlar da vardır, bu nedenle tip, neden, birlikte bulunan anomalilerin ne olduğunu bilmeden buradan bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz. Bunu doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Emrah

  2 Ağustos 2017 at 02:24

  Merhaba yaşım 27 çok çeşitli sağlık sorunları yaşıyorum 1 senedir. Lenfoid dokular bir bölgesinde 4 cm ye kadar sis ve onca şeye rağmen geçmedi troid de tümör solid hipo ekoik 2 adet. Şimdi size soracağım soru şu 10 senedir sol testisimde ağrı hissederim ara ara ama son 6 aydır bir seye dikkat ettim sol testisimde alt tarafta yani bazen üst oluyor oynadığı için sanırım hafif kalın enlemesine sertlik var sicakda salık iken çok belli ama utandiimda soğukta belirsizboyutu da sağ taraf göre büyük mesela sağ 9cm3 sol 12 cm3 geçiyor ama kitle yok dediler. Ama ben bariz görüyorum l? Hatta bir kere yine gittim ultrason istemedi bu sefer 1 aydır da ağrı var ne yapacagimi bilmiyorum çok sıkıldım artık. Sağda da altta hafif kitle var ama bu yuvarlak boncuk gibi epidimde sanırım. Ultrason kesin çıkar mi idi doktor ihmali söz konusuolabilir mi boyut farklılığı nedeni nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 14:20

   Bu tür durumlar için üroloji alanında değerlendirme gerekir.

   TESTİSLERDE BOYUT FARKININ FARKLI SEBEPLERİ OLABİLİR; örneğin Testislerde sıvı toplanması (hidrosel) bir yumurtayı büyük gibi gösterebilir, bir testisin diğerine küçülmesi gibi bir durum olabilir, varikosel olabilir. Doktorunuza ya da iyi bir üroloji uzmanına gitmenizde ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Murat

  22 Eylül 2017 at 18:24

  Merhabalar hocam ben 18 yaşındayım 15 yaşında futbol oynarken cinsel bölgeme top çarpmıştı karnım falan çok ağrıdı sonra geçti tabi şimdi farkına vardım testislerimde sağ taraf normal sol taraf isr sanki bütünlülüğü bozulmuş aceba o darbede hasarlı aldı ciddi sonuçlara ulaşırmı çekindiğim içinde hicbir doktora başvurmadım. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2017 at 13:50

   Kendi görsel ve elle yaptığınız muayenede farklılık tespit etmişseniz, bir üroloji uzmanına muayene olmanız önemlidir. Doktordan utanmanıza gerek yoktur. Bu durumu aile büyüklerine (baba-anne gibi) danışarak birlikte doktor muayenesi için karar verebilirsiniz. Belki doğumsal bir durum da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git