Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Testis (Erkeklerde Yumurtalık) Kanseri Neden Olur?

Testisler, skrotum adı verilen bir cilt kesesi içinde, penisin alt kısmında asılı olan, oval biçimli iki küçük organdır. Testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır.

Testis kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Testisler, skrotum adı verilen bir cilt kesesi içinde, penisin alt kısmında asılı olan, oval biçimli iki küçük organdır. Testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Testislerin ergenlikten sonra çocuk oluşumunu gerçekleştiren spermleri üretme, testosteron hormonu salgılama gibi görevleri vardır.

Testis tümörü veya kanseri denilen hastalık, erkeklerdeki torba içinde bulunan yumurtalardan herhangi birinde bir kitle oluşması şeklinde kendini gösteren ve yumurta kanseri diye tanımlanabilecek bir kanser türüdür. Testis tümörlerinin toplumda yaklaşık 100 binde 2 ile 3 oranında görülme sıklığı vardır. Erkeklerde görülen kanserlerin ise % 1 ile 2’sini oluşturur. Testis tümörleri genellikle genç orta yaşlarda (15 ile 30) yaşları arasında görülür. Ancak 0 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki ileri yaş grubundaki erkeklerde de görülebilmektedir.

Testis tümörünün yani yumurta kanserinin hücrelerinin büyüme hızı oldukça hızlıdır. Bu durum tedavide bir avantaj olarak görülebilir; çünkü tedavinin duyarlılığını arttırır. Testis tümörü erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer tanısı gecikir ise testis tümörü başka organlara ve dokulara (lenf bezlerine, kemiklere, akciğere ve karaciğere) yayılım gösterebilir. Testis tümörleri lenf bezlerine yayılım gösterir ise ameliyatı daha ağır olabilir ve kişinin cinsel yaşamını etkileyebileceği gibi, normal şartlarda çocuk sahibi olmasını engeller. Bu nedenle ergenlik döneminden itibaren her erkeğin mutlaka ayda birde olsa kendi testislerini muayene etmeleri ve gördükleri herhangi bir değişimde bir üroloji uzmanına baş vurmaları büyük önem taşır.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri nedenleri

Testis tümörü yani erkeklerde yumurta kanserinin oluşumunda genetik faktörlerin rolünün olduğu kabul görmüştür. Bunun dışında en sık testis kanseri ile ilişkilendirilen hastalık inmemiş testis (yumurtanın doğumdan sonra torbalarda değil kasık kanalı ya da karın içerisinde kalmış olması) durumudur. Bu kişilerde testis tümörü görülme sıklığı yumurtası normal olan kişilere göre daha fazladır. Geçirilmiş kabakulak enfeksiyonu, yumurta iltihabı, yumurtaya gelen darbeler ve kimyasal ve çevresel kanserojen maddeler gibi etkenler erkeklerde yumurta (testis) kanserine neden olabilir.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri belirtileri

Testis tümörünün ayırt edici ve/veya belkide tek belirtisi hastanın bir yumurtasında veya ender olarak iki yumurtasında da kişinin sıcak su ile banyo yaparken ya da yaptıktan hemen sonra kendisinin elle muayene etmesi ile fark edilebilen ağrısız sert bir kitledir. Testislerdeki ağrılı kitleler daha çok iltihaplanmaya işaret eder iken, kişinin yıkanırken fark edebileceği sert ceviz büyüklüğünde ki kitleler genellikle testis tümörünün habercisidir.

Erken teşhis çok önemli olduğu için, ergenlik çağından itibaren her gencin veya orta yaş grubu erkeklerin yıkanırken ayda bir kez olsun kendi yumurtalarını kontrol etmeleri oldukça önemlidir. Yayılmış testis tümörü belirtilerinde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, akciğere yayılmış ise nefes darlığı, öksürük, kanlı balgam, lenf bezlerine yayılmış ise lenf bezlerinde ele kitle gelmesi ve sırta vuran ağrı, kemiklere yayılmış ise kemik ağrıları gibi farklı ileri evre testis kanseri belirtileri görülebilir.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri teşhisi

Testis yani yumurta kanseri erken teşhis edilir ise yüz güldüren tedavi sonuçları vardır. Bu nedenle ön teşhis olarak ergenlik çağına gelmiş her erkeğin en azından ayda bir mutlaka yıkanırken kendi yumurtalarını muayene etmeleri ve herhangi bir kitle, yumurtaların arasındaki fark, yumurtaların cilt renginde değişiklik gibi değişiklikler fark ettiğinde hemen bir üroloji uzmanına baş vurmaları erken teşhiste oldukça önem taşır. Bunun dışında hasta doktora baş vurduktan sonra üroloji uzmanının yapacağı fiziksel muayenede testiste ele gelen sert bir kitle teşhiste oldukça yardımcıdır.

Fizik muayene sonrası bazı kan tetkikleri yapılır ve bu kan testlerinde testis tümörü varlığını gösteren bazı maddeler vardır. Tam teşhis konması ve diğer olası hastalıklardan testis tümörünü ayırt edebilmek için ultrasonografik görüntüleme yöntemi kullanılır. Böylece testis içinde sınırlı kalmış, henüz yayılma yapmamış ve tedavisi başarılı olabilecek erken dönem testis tümörü yakalanabilir. Fakat testis kanserinin daha uzak bölgelere yayılımın dan şüphe ediliyor ise bilgisayarlı tomografik görüntüleme, akciğer grafisi, pozitron emisyon tomografisi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri yapılır.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri tedavisi

Testis kanseri tedavisi

Testis kanseri tedavisi

Testis tümörü veya yumurta kanseri teşhisi konulan bir hastada yapılacak ilk tedavi yöntemi radikal orşiektomi denilen testisin kasık kanalındaki kordonundan (damarlarından) başlamak üzere kanserli yumurtanın tamamının alınması işlemi yapılır.

Bu cerrahi yöntem ile testiste sınırlı kalmış testis kanseri tam tedavi olabileceği gibi, aynı zamanda çıkarılan tümör patolojiye gönderilerek kanserin kesin teşhisinin konulması ve kanserin evresinin belirlenmesi sağlanır. Teşhiste yumurta kanserlerinin tespit edilen farklı türleri vardır ve patoloji raporundan sonra bazı hastalara radyoterapi tedavisi, bazı hastalar da kemoterapi tedavisi ameliyattan sonra uygulanır.

Bu tedavilerden sonra erken yakalanmış testis tümörlerinde % 99 oranında iyileşme sağlanır. Daha ileri evrelerde veya geç yakalanan tümörlerde ameliyat ile yumurtanın alınmasından sonra uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavisine rağmen karın içerisindeki lenf bezlerinde hastalığın sürdüğü anlaşılan vakalarda ise daha ağır bir ameliyat olan karnın içerisinin açılması ve karın arka duvarındaki tümörün yayılabileceği büyümüş olan lenf bezlerinin tamamen temizlenmesi şeklinde bir ameliyat gerekebilir.

Testis kanseri ameliyatı cinsel yaşamı ve çocuk sahibi olmayı etkiler mi?

Genellikle genç erkeklerde yumurta kanseri nedeni ile bir yumurtanın alınması sonrası organ kaybından, özellikle erkeğin bir simgesi olan yumurtanın kaybından dolayı psikolojik anlamda etkilenme ve bu durumun cinsel yaşamı olumsuz etkilemesi söz konusu olabilir. Özellikle bu nedenle kişinin fizik yapısının bozulmaması ve kişinin kendini kötü hissetmemesi için testis protezi, meme protezi gibi yumurta şeklinde slikon testis protezleri vardır.

Testis protezi yumurtası alınmış ve genç olan, kendini iyi hissetmeyen hastalara ve özellikle gençlere bu protez testis takılması ameliyatı yapılır. Testis kanseri nedeni ile bir yumurtanın alınması hastanın cinsel hayatını etkilemez ve kısırlığa da neden olmaz. Bu hastalar testis tümörü ameliyatından birkaç gün sonra cinsel yaşamlarına geri dönebilirler.

Fakat daha büyük bir ameliyat olan karın içerisinde lenf bezlerine sıçramış testis tümörü ameliyatı yapıldığında genellikle ejekülasyon (meni) çıkması ile alakalı sinirler zedeleneceği için tıpta kuru orgazm (dışarıya boşalamama) denilen durum olabildiği gibi, kişinin cinsellikten zevk alması ve cinsel ilişki kurması etkilenmez. Fakat lenf bezlerine yayılmış testis tümörü ameliyatı geçirmiş erkek ejekülasyon olmayacağı (meni gelmeyeceği) için çocuk sahibi olamaz. Bu nedenle bu tip bir durum ile karşılaşıldığında kişinin bu ameliyatı yapılmadan daha önce spermi alınır ve sperm bankasında saklanır ise tüp bebek yapılarak bu hasta tüp bebek (çocuk) sahibi olabilir.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Testis torsiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda inmemiş testis neden olur
 3. Peygamber sünneti nedir
 4. Vezikoüreteral reflü hastalığı neden olur
 5. Fimozis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Varikosel nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 

85 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  31 Ağustos 2015 at 19:37

  Bende testis tümörü vardı, ameliyat oldum, yumurtanın biri alındı, çocuğum olur mu????????

  • Avatar

   Adsız

   1 Eylül 2015 at 16:07

   Tek testisli olmak kısırlık yapacağı ya da erkeklik fonksiyonlarında bir sorun olacağı anlamına gelmez. Tek kalan testis, olmayan testisin yükünü alacağı için biraz büyüme gösterir ve diğer testisin görevini bu şekilde yapmaya çalışır. Spermiyogram testi ile bu durum değerlendirilebilir.

  • Avatar

   umut

   16 Aralık 2016 at 11:29

   Ben oldum.Sonrasında ikizlerim oldu.

 2. Avatar

  sevo

  20 Nisan 2016 at 23:19

  Abim testisinde tmor alindi sonra patolojiye gonderildi sonuclari tekrar kotu cikti petler hep kotu geldi sonra akcigerde bi tmor daha var karacigerde 1cm amaliyat olan bolgede 1cm kemoterapiye baslancak simdi bunun teshisi testis kanserimi oluyo yada akcigermi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2016 at 14:09

   > İyi huylu olmayan kanser hücrelerinin başladığı yerden vücudun başka bölgelerine yayılarak yerleşmesi durumuna tıpta metastaz adı verilir. Kötü huylu tümörler sadece bulundukları organı ya da dokuya zarar vermekle kalmaz çevresinde bulunan organ ve dokulara da zarar veirirler. Kanser hücrelerinin damarlar aracılığı ile kan veya lenf yolu ile lenf bezlerine sıçrayarak yayılma özelliği vardır.

   > Testis tüörleri erken teşhis edildiğinde tedavi oranı daha yüksektir. Testis tümörünün teşhisi gecikir ise tümör başka organlara ya da dokulara (lenf bezlerine, kemiklere, akciğere ve karaciğere) metastaz yapabilir.

   > Yani kanser nerede olursa olsun vücudun herhangi bir bölgesine sıçrayabilir. Kanser hücreleri tümörden kopup tek başına başka bir yere yerleşerek orada tümör oluşturabilir veya damarlar, lenf bezleri aracılığı ile yayılım gösterebilir.

   > Kanser tetislerde başlayıp akciğere mi yayıldı yoksa akciğerde başlayıp testise mi yayıldı, lenf bezlerinde başlayıp diğer bölgelere mi yayıldı daha fazla araştırmalar ile belki anlaşılabilir. Yayılım gösteren kanserden sonra bunların zaten bir önemi de yok. Başlangıçta erken teşhis için küçük belirtilerde doktora gitmek ve araştırılması daha önemli. Bir erkek kardeşte testis kanseri görülmüş ise diğer erkek kardeşin ya da kardeşlerin de taranması gerekir.

   Tedavilerden iyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  Öznur

  1 Haziran 2016 at 16:45

  Merhabalar benim sorum biraz farklı sekiz yaşındaki oğlum ve arkadaşı kavga ettiler ve arkadaşı tahta fırlattı oğluma o da Cinsel bölgesine geldi ilk başta ağladı acıdı dedi korktum küçüklükten beri korkutulmuşuz bu konuda hastaneye götürdüm ultrason çekildi bişey yok temiz dendi ama hala aklımda soru işaretleri var oğlumun almış olduğu bu darbe testosteron hormonu düşüklüğü yaparmı ileride şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2016 at 22:57

   Erkeklerde ve erkek çocuklarında testislere darbe alınması genellikle futbol maçlarında, tekme darbelerinde, düşme darbelerinde ve benzeri darbeler şeklinde olur. Testise futbol oynarken top gelmesi gibi bir darbede olduğu gibi ağır bir darbe alındığında genellikle ağrı, morarma ve şilik gibi belirtiler görülür. Bu gibi durumlarda bir üroloji uzmanına muayene olunması faydalı olur. Ultrason çekilmiş, çok ciddi belirtiler görülmemiş bu durumda endişe edecek bir durum yok denilebilir.

   Testosteron hormonu erkeklerde başlıca testislerde beyinden gelen uyarılma döngüsü ile adrenal bezler dahil olmak üzere bir döngü şeklinde üretilir. Bir süre sonra endokrinoloji bölümünde hormonlara yönelik testler yaptırabilirsiniz. Özellikle Çocukta yaşıtlarına göre gelişme gecikmesi ve farlılıklar olur ise bu tür testler yapılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Murat

  21 Temmuz 2016 at 15:19

  Hocam bende seminom turu testis kanseri var dogustan tek testisim.Kitleyi alirsak diger testisi bulmuslar ama malesef islevi olmadigini soylediler.Asil soruma gelinecek olursa bana testisin komple alinmasi gerektigini soylediler testisin olmasada hormon tedavisi ile cinsel hayatin devam edebilir dediler boyle birsey mumkun mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Temmuz 2016 at 15:34

   SEMİNOM TİPİ TESTİS TÜMÖRLERİ: Germinal hücreli tümörler içinde en sık görülen tümördür. Seminom tipi testis tümörünün tek başına görülme oranı yaklaşık % 30’dur. Semninom tipi testetis tümörünün de 3 faklı tipi vardır.

   1- klasik seminom

   2- anplastik seminom

   3- spermatositik seminom

   Seminom tipi testis tümörleri tedavisinde tedavi yöntemine tümörün evresine karar verilir.

   Her iki testisin alınması ve lenf bezlerinin de alınması durumunda cinsel yaşam etkilenir fakat cinsel yaşam devam eder.

   Bu açıklama konunun içinde de yer almaktadır ve ”kuru orgazm” denilecek şekilde cinsel yaşam devam eder. Bu hastalar çocuk sahibi olmak istiyorlar ise diğer testis alınmadan önce sperm bankalarında saklanması üzere hastanın spermi alınır.

   Bunları ameliyat öncesi doktorlarınız ile görüşmeniz ve detaylar hakkında daha fazla bilgi almanız daha doğru olur.

   Geçmi olması ve her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 5. Avatar

  A

  27 Temmuz 2016 at 14:03

  Öncelikle 15 yaşındayım ve sağ yumurtamda ağrı var ve çok hafif şişlik var doktora hemen gitmelimiyim cevaplarsanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Temmuz 2016 at 12:09

   Özellikle genç erkeklerde testis ağrısı ve testislerde şişlik durumunda orşit (testis iltihabı), epididimit (testisin arka tarafında yer alan bir tüpün iltihabı), varikosel (tetislerdeki toplardamarların farklı nedenler ile genişleyerek varisleşmesi), testis tümörü, testis torsiyonu, kasık fıtığı gibi sorunların olabileceği düşünülmelidir.

   Vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına başvurmanız doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  mert

  11 Ekim 2016 at 14:58

  Hocam test is kanserinde erken teşhis deniyor hep erken teşhis yasi kactir ben 17 yaşındayım da bide ağrı yok ama sol test is daha büyük doktora da gitmeye çekiniyorum da

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:47

   Testisler normal şartlarda aynı büyüklüktedir fakat herhangi bir sorun olduğunda testisin biri diğerinden daha büyük veya bir daha küçük görünebilir.

   Örneğin varikosel olarak bilinen bir durumda testisin biri diğerinden küçüktür ve bu durum genellikle sol tarafta görülür.

   Yine hidrosel olarak bilinen testisi saran zarlar arasında sıvı birikmesi durumunda da benzer şikayetler görülebilir ve bu her iki durum da tedavi edilmez ise kısırlık nedeni olabilir.

   Sebep ne olursa olsun mutlaka bir üroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Doktora gitmeyi utanmaya gerek yoktur, çünkü sağlıkta utanma olmamalıdır.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 7. Avatar

  Mesut

  9 Kasım 2016 at 16:29

  Merhaba hocam. ben sağ kasık fitigi ameliyatı oldum. Ameliyat sonrası rahat nefes alamama gibi sorunlarim oldu.nefes alırken göğsüm sanki parçalaniyordu doktorlar bunun sebebini bulamadilar. suan iyiyim çok şükür. 1 ay geçtikten sonra fark ettim ki testislerden biri bayagi sarkık diğeri yukarda kalıyor. Bunun sebebi ne olabilir. Bir doktora gitmem gerekir mi? teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 00:39

   Kasık bölgesine uygulanan cerrahi girişimlerde spermatik kord, testis ve diğer skrotal organlar, yapılan cerrahinin niteliğine ve hastanın aynı bölgede daha önceden cerrahi girişim geçirmiş olup olmamasına göre etkilenebilir.

   Kasık bölgesinden geçirilen cerrahi işlemler sonrası testis atrofisi, kısmi ya da tam testis iskemisi ve nekrozu, orşit, hidrosel gibi komplikasyonlar görülebilir.

   Ameliyatı yapan doktorunuza ya da iyi bir üroloji uzmanına gitmeyi geciktirmemeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 8. Avatar

  murat

  17 Kasım 2016 at 12:49

  Ben 55 yasindayim 15-17 yaslarimdan itibaren sebebinin ne oldugunu bilmedigim fakat tahminen cok tekme tokat yiyen dayakla büyümüs olmamdan belki bir darbe sonucu genc yaslarda gecer diye umursamadigim Testislerimin her ikisindende agri cekmekteyim,Bunda iki yil kadar önce doktora gittim sadece elle muayene ve benim sözlerime göre Antibiyotik verdi gecmedi birkac ay sonra yine gittim tekrar antibiyotik verdi ve bu asagi yukari 4-5 defa antibiyotik kullandim agrilarim Gecmedi fakat yari oraninda düstü,Ben ameliyat olmayi testislerimi aldirmayi düsünüyorum fakat birdaha sperm gelmeyecek ve kadinlik hormonunun artacagini okudum bu beni korkuttu.Bir taraftan halen agrilarimda sürmekte Testislerime bazen dokunamiyorum,testislerimi siktigimda cok aci veriyor,ayak ayak üstüne dahi atamiyorum,Ne yapmaliyim beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Kasım 2016 at 17:58

   Kronik testis ağrısı kasık fıtığı, inmemiş testis, vazektomi (erkeklerde tüp bağlatma ameliyatı), testis bölgesinden geçirilen ameliyatlar, geçirilen enfeksiyonlar, geçirilen travmalar, hidrosel, varikosel, testis torsiyonu gibi sebeplerden kaynaklanabilir. Testisler böbreklerden yansıyan ağrılar ile ağrıyabilir, retroperiton kaynaklı olabilir, bu nedenle bu etkenlerin de incelenmesi gerekebilir.

   Kronik testis ağrısı çeken hastalarda testislerin ultrason ile görüntülenmesi önemlidir, bu nedenle iyi bir üroloji uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Bazı testis ağrısı çeken hastalarda ağrı kesiciler ve antibiyotikler fayda sağlamıyor ise cerrahi tedavi kaçınılmaz olabilir.

   Cerrahi tedaviler arasında genellikle ilk tercih edilen yöntem spermatik kord bloğu işlemidir. Bu işlemde lokal ağrı kesiciler verilir. Bazı hastalarda ise ağrı liflerinin sıvı azot ile dondurularak yok edilmesi şeklinde tedaviler de uygulanır.

   Yani bu durum iyi bir üroloji uzmanı tarafından ya da ağrıya neden olan sebebin bulunması açısından ağrı polikliniğinde bu durumun araştırılması belki daha doğru olur, çünkü altta yatan bir sebep var ise testisleri aldırmak ağrıyı dindiremeyebilir. Testisler ağrımasa bile kasık ağrısı devam edebilir. Önemli olan altta yatan nedenin bulunmasıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Anıl

  15 Aralık 2016 at 20:29

  Merhaba 23 yaşındayım 2 gündür sağ testimde ağrı var acaba pubis ile ilgibi bi sorun olabilir mi ya da sıkı boxer giymekten pubis kemiğime baskı yapınca acayip bi acı hissediyorum yumurtalıklarımda da sol taraf altta sağ taraf üstte duruyor sanki. hafif bi ağrı var ve kasığıma doğru yayılıyor. Doktora gitmem gerekiyor mu psikolojik olarak biraz rahatsız etti bu durum beni lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Aralık 2016 at 17:07

   Anlattığınız durum psikolojik de olabilir, ancak kesinlikle bir üroloji doktoruna muayene olmanız gerekir.

   Henüz yaşınız çok genç olduğu için bu tür sorunlar ihmal edilmemelidir. Erken teşhis her zaman önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Onur

  18 Aralık 2016 at 02:15

  Hocam sağ testimde ağrı vardı 4.gün bugün devlet hastanesinde testilerde sorun diyip yolladılar fakat hala devam ediyor karına doğru da ağrı hissediyorum huzursuz ediyor. 4.gün oldu idrar sonrası acı hissi de başladı. 24 yaşındayım hangi yolları izlemem gerekir lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2016 at 14:42

   Acil servise gitmişseniz burada yapılan tetkiklerde ve muayenede önemli bir bulguya rastlanmamış ise bu yüzden de bir şey yok demiş olabilirler.

   Bu durumun üroloji bölümünde daha detaylı araştırılması gerekir.

   Üreter (idrar kanalı) iltihabı ya da taşı olabilir. Üreterin endoskopik yöntem ile incelenmesi gerekebilir. Epididimorşit olabilir.

   İyi bir ürolojik değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Efe

  25 Aralık 2016 at 00:48

  Merhaba, 23 yaşındayım ve bundan 3 ay kadar önce sağ testisimde tümör ortaya çıktı ve ameliyatla alındı. 2 ay kadar önce kalan (sol) testisimde hafif bir ağrı hissettim. Tam olarak hangi kısımda olduğunu kestiremedim ama daha çok epididimde oluyor gibi. Ayrıca sol testis ultrasonum temiz çıktı ve bende herhangi bir tümör farketmedim. Üroloğum da endişe ediecek birşey olmadığını söyledi.

  Acaba bu ağrının sebebi ne olabilir? Aşırı kiloluyum ve vücutta ne kadar yağ varsa o kadar öströjen üretilir, kalan tek testiste bunu dengelemek için fazla çalışıyor olabilir mi? Ayrıca ameliyat sonrası kalan testisin büyüyecek olması doğru mudur?

  Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Aralık 2016 at 21:21

   Testiküler tümörler daha sık östrojen hormonu üreten tümörlerdir. Yani östrojen hormomu yüksekliği ameliyattan önce tümör varlığına bağlı da olabilir. Testiküler tümörler serum östrojen düzeylerinde artışa yol açabilir.

   Tümörlerin tipine (cinsine) göre tekrar edip etmeyeceği, diğer testise ya da lenf bezlerine sıçrayıp sıçramayacağı değişebilir. Bu nedenle ameliyat sonrası da düzenli takipler önemlidir.

   Bu testisteki ağrının ve büyüme varsa bu büyümenin ne olduğunun dikkatli değerlendirilmesi önemlidir.

   Takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Avatar

  Erkan

  27 Aralık 2016 at 17:29

  Benimde sol testinde tümör vardı ameliyat oldum 3kur kemoterapi aldım şimdi ise sağ testisim torbada değil ingunal kanalda bide kontrol ettirdim sağ testisimi lezyon gözüküyor acaba ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 17:50

   Doktor takiplerinizi dikkat etmeniz gerekir. Kontrollerde doktorlarınız ne yapılacağını bildireceklerdir.

   Testis tümörü tedavisinden sonra belli bir süre kontroller devam eder.

   İyilik dileğiyle.

 13. Avatar

  ahmet

  6 Ocak 2017 at 01:34

  sol testişde tümör olduğu için aldırdım allaha şükür vucutumda yayılma yok nonseminom olarak geldi patoloji ilerde vuudumda yayılma olurmu bunu çok meak etiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 18:21

   Onkoloji, ciddi uzmanlık ve deneyim gerektiren bir tıp alanıdır. Onkoloji ekip çalışması gerektirir.

   Bunun yayılım gösterip göstermeyeceği yapılan sınıflamaya göre değerlendirilir. Metastaz olup olmadığını teşhis etmek için abdominal BT yöntemi, abdominal MRG yöntemi, göğüs grafileri, kan testleri gibi yöntemler ile tarama gerekebilir.

   Nonseminomların da, seminomlar gibi farklı tipleri vardır ve bu tümörler tiplerine göre değerlendirilir, sınıflandırılır. Yani bu tümörlerin sınıflandırılması önemlidir.

   Her hastada her hastalık aynı sonucu göstermeyebilir.

   Sağlıklı ve dengeli beslenme ve yaşam tarzınıza dikkat etmeniz çok ama çok önemlidir. Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir. Doktorunuzun size verdiği önerileri dikkate almanız önemlidir.

   Bu tür durumlarda hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutması önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

   • Avatar

    Yavuz

    28 Ağustos 2017 at 20:45

    Merhaba 8 yaşındaki oğlumun tek testisi var sanırım her hangi bir sıkıntı olurmu bir tanesi ele geliyor diğeri yok yukarılarda olabilme ihtimali varmıdır teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Eylül 2017 at 22:33

     Bir üroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. İnmemiş testis problemi olabilir. İhmal etmemenizde fayda vardır.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  King

  21 Ocak 2017 at 19:19

  Merhaba, ben 16 yasina 3 ay önce girdim, bugun internette gezerken yazi gördum testis kanseri diye okudum, sonra gidip arastirdim 4-5 sayfadan dogru bilgimi diye , dusa girdim ben kontrol ettim sol testis cok sarkik ve sagdaki ise arka taraflarina dogru söyle bir cikinti gibi birsey var sanki tumör gibi kucuk eline takiluyor benki damar falan olabilir diye dusunuyorum veya orada olan deri vs, ama tumörde olabilir diye korkuyorum ne yapmaliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 14:32

   Bir üroloji doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 15. Avatar

  Serdar

  22 Ocak 2017 at 16:40

  Bundan 1 hafta sonra meni renginde kahverengilik ve içinde kahverengi parçalar gördüm. Ne yapmam lazım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ocak 2017 at 15:40

   Bir üroloji uzmanına gitmeniz fayda vardır. Prostat ile ilişkili bir durum olabilir.

 16. Avatar

  Yasar

  31 Ocak 2017 at 01:19

  Slm benim sorunum banyo yaparken yumurtaliklarima sıcak su değince kaşıntı oluyor. Sorun ne dir acaba? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:35

   Egzamaya bağlı bir durum olabilir (seboreik dermatit, atopik dematit ve benzeri).

   Bir cildiye veya üroloji uzmanına gitmek faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 17. Avatar

  Bahadır

  6 Şubat 2017 at 22:02

  Merhaba hocam 31 yaşındayım evliyim ve yumurtalıklarım yukarda olduğu icin indiremediler tüp bebek ameliyatı oldum parça aldılar canlı hücre bulamadılar yumurtalıkların bagları cok kısaymış ve simdi vücuda sıvı yaydığı icin yumurtalik kanseri dediler ne yapmam gerekiyor hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 17:52

   Çocukluk çağlarında tedavisi yapılmamış inmemiş testis (kriptorşidizm) durumunun ileri yaşlarda çocuk sahibi olamama ve kanser riskini arttırma gibi risklerinin olduğu bilinmektedir maalesef. Bu nedenle bu tür durumların erken teşhis ve tedavisi önemlidir. Bu yaşlardan sonra bu testisleri indirme ihtimali ve infertiliteyi önleme ihtimali oldukça düşüktür. İnmemiş testis durumunun farklı tipleri de vardır ve tiplerine göre de değişiklik gösterir.

   Kriptorşidizmin tipine bağlı olarak da değişmekle birlikte inmemiş testis durumunda testis kanseri gelişme riski ortalama %20-40 gibidir. Örneğin karın için kalan testislerde kasık kanalında kalan testislere oranla kanser oluşma riski 4 kat daha fazla olabilir. Yani testislerin kaldığı alana göre, oarda oluşturduğu soruna göre, bu durumun tipine göre kanser oluşturma riski artar.

   Fakat bu durumu iyi bir üroloji cerrahisi ile birlikte değerlendirerek kendiniz karar vermelisiniz (karar sizindir). 30’lu yaşlardan sonra bu tür ameliyatların riskleri de vardır. Bu nedenle bu durumu detaylı incelenmesi ve değerlendirilmesi (kar ve zarar oranları gibi) önemlidir.

   ” Buradan ciddi durumların kararları hakkında yönlendirme yapmak doğru olmaz”.

   Bu durumu doktorunuz ya da doktorlarınız ile görüşmeniz ve değerlendirmeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Omr

  7 Mart 2017 at 13:50

  Hocam kasım25te sağ testis tümörü nedeniyle alındı ardında tel doz carbopltin kemotrpisi grdm klasik seminom pt2 amlyat ve kemoterapi sonrsı sol tarfımda kasıktan testis ve böbrek tarfna doğru ağrılarm var kalçaya kdr iki doktruma incelidi üroloji doktrlarım ve önkoloji dr larım ultrson filan ama bşy yok dediler ama ağrlrm devam edyr ilk teşhisteki gibi sebebi ne olablr acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2017 at 13:03

   Sonuç olarak ameliyat geçirmişsiniz, kemoterapi görmüşsünüz bunlara bağlı ağrılar yaşanabilir.

   KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ: kullanılan ilacın türüne, dozuna, hastalığın türüne ve hastaya göre değişiklik gösterebilir. Kemoterapinin yan etkileri erken yan etkiler ve geç yan etkiler olarak değerlendirilir. Erken yan etkiler tedavi süresince ve 7-10 gün sonra oluşur ve 0-6 hafta arasında geçer genellikle. Geç yan etkiler genellikle kemoterapiden 90 gün sonra oraya çıkar.

   KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ ve YAN ETKİLERE BAĞLI ŞİKAYETLER:

   1- Kansızlık ve buna bağlı (yorgunluk, baş dönmesi, nefes darlığı gibi) şikayetler görülebilir.

   2- Enfeksiyon ve buna bağlı (ateş yükselmesi, titreme, idrarda yanma, aşırı terleme, boğazda yanma, öksürük, herhangi bir bölgede kızarma ve ağrı, sistit gibi) şikayetler görülebilir.

   3- Kanama ve buna bağlı (vücutta morluklar, toplu iğne başı gibi döküntüler, kırmızı renkli idrar, burun ya da diş eti kanamaları gibi) şikayetler otaya çıkabilir.

   4- Bulantı ve kusma ve bunlara bağlı (nefes borusuna yemek artıkları kaçabilir, 3-4 saat süreyle saatte 3’den fazla kusma olabilir) ve bunlara bağlı şikayetler ortaya çıkabilir.

   5- Mukozit ve buna bağlı (ağız içinde kırmızı ve ağrılı yaralar ve bunlar boğaz ağrısı ile birlikte olabilir ve yutma güçlüğüne neden olabilir, bu tür yaralar tüm gastrointestinal sistem mukozalarında oluşabilir ve oluştuğu sisteme göre farklı şikayetlere neden olabilir).

   6- Kas ve iskelet sistemine bağlı (el ve ayaklarda uyuşma, yanma, karıncalanma kuvvetsizlik gibi şikayetler, denge kaybı, eklem ağrısı, işitme kaybı gibi) şikayetler görülebilir.

   7- Cilt ve tırnaklara bağlı (ciltte kızarma, soyulma, kaşınma, kuruluk, sivilce gibi şikayetler, tırnaklarda çizgilenme, kolay kırılma gibi) şikayeler görülebilir.

   Kemoterapinin diğer yan etkileri arasında ise saç dökülmesi, ishal, kabızlık, kilo kaybı gibi yan etkiler de vardır.

   Bahsettiğiniz ağrı üriner sisteme bağlı bir enfeksiyon olabilir, bu nedenle idrar testi gibi testlerin yapılması gerekebilir, bunları doktorlarınız ile görüşebilirsiniz.

   Testis tümörü ameliyatından sonra düzenli takipler önemlidir. Takiplerde muayene + akciğer, karın, genital bölge tomografileri ve kanda hormon değerlerinin incelenmesi gibi yöntemler kullanılır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Ramazan

  9 Mart 2017 at 01:03

  Merhaba 18 yaşındayım testisimin üstünde nohutdan küçük bi kitle farkettimi üstüne dokanınca acı veriyor nedir acaba ve nasıl tedavi olabilirim sonucu nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2017 at 00:06

   Bu durum kıl kökü iltihabı gibi bir durum da olabilir, çıban gibi bir durum olabilir. Bir üroloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  Emre

  5 Mayıs 2017 at 12:01

  Merhaba hocam,sol testisimin altında çok büyük olmayan ağrısız bir şişlik oluşmuş durumda.Ayrıca cinsel hayatımda da sertleşme sorunu başladı,testesteron seviyem biraz düşük çıktı.Bu kitle testesteronu düşürürmü ,testis kanseri olabilirmiyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 17:48

   Şişliğin ne olduğuna veya iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığına bağlı olarak meydana gelen belirtiler değişiklik gösterebilir. Bu durumun üroloji doktoru tarafından daha detaylı değerlendirilmesinde ve gerekiyorsa daha derin tetkikler yapılmasında fayda vardır.

   Doktorunuz ile bunları da konuşmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü doktorunuz başka tetkikler isteyebilir, başka alanlara sevk edebilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 21. Avatar

  ibrahim

  11 Mayıs 2017 at 23:26

  Hocam, iki taraflı inmemiş testis sorunum nedeniyle 9 ve 10 yaşlarımda ameliyat oldum.İlk ameliyatımda 9 yaşındayken sağ testisim indirildi.Diğer testisimde 10 yaşındayken indirildi.Ancak 3 yıl önce sol testisimde tümör oluştu ve sol testisim alındı ve kemoterapi gördüm.Şu an 30’lu yaşlardayım, sağ testisim büyüklüğü normal seviyede.. Evlenirsem çocuğum olur mu ? En azından tüp bebek için yeterli midir ? Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2017 at 01:54

   Yapılacak testler (spermiyogram) ile bu durum anlaşılabilir. Bunu üroloji uzmanınız ile ya da tüp bebek uzmanları ile görüşmeniz daha uygun olur.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 22. Avatar

  Aydın

  22 Mayıs 2017 at 03:03

  Merhaba Hocam
  2003 yılında 25 yaşındayken testis tümörü nedeniyle ameliyat oldum sol testisim tümörle birlikte alındı ( miks germ hücreli seminom tipi tümördü sanırım) daha sonra 1 er haftalık 4 kür kemoterapi tedavisi gördüm. Ardından afp ve bhcg seviyeleri normale dönünce takiplere devam ettim bt sonuçlarımda sürekli olarak 2 cm çapında lenf nodu çıkıyordu ve gelişme göstermediği için lenf ameliyatı olmadım şuanda birde çocuğum var son kontrollerimde 2014 2015 yıllarnda bt sonuçlarında lenf nodülleri görülmemeye başladı ve 2 yıldır kontrole gitmiyorum dr bundan sonra kontrole gerek yok demişti en son 7-8 ay önce ultrasonla baktırdığımd lenf nodu bulgusuna rastlanmadı ancak iki gecedir belimin sol tarafı çok ağrıyor bu mesajı gecenin üçünde ağrıdan uyuyamadığım bir vakitte yazıyorum şuanda anadoluda ücra bir köydeyim ist döner dönmez dr a gideceğim sormak istediğim yıllar sonra tekrar lenflerde tümör oluşumu olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2017 at 23:45

   Tedavisi yapılan germ hücreli olgularda nüks (tekrarlama) olasılığı yaklaşık olarak %10 olup, bu nükslerin büyük çoğunluğu tedaviyi izleyen ilk 2 yıl içinde ortaya çıkar. Fakat bazen nüksler 2 yıldan 32 yıla kadar değişebilir iken ortalama 7 ile 10 yıl olarak belirlenmiştir.

   Germ hücreli tümörlerin farklı tipleri vardır. Germ hücreli testis tümörleri seminom ve nonseminomatöz germ hücre tümörleri olmak üzere iki temel gruba ayrılırlar. Çünkü bu iki farklı histolojik yapının prognozu,, tedavisi ve takibi birbirinden farklıdır.

   En yakın zamanda doktorunuza ya da bulunduğunuz bölgede bir uzmana başvurmanızda fayda vardır. Nükslerin bir kısmı retroperitonda meydana gelebilir.

   Buradan şudur ya da budur demek, herhangi bir yorum yapmak mümkün değildir. Buradan mümkün olduğunca kısa bilgiler verilebilmektedir. Belki tekrar tarama yapılması gerekebilir, bu nedenle doktorunuz ile mutlaka görüşmelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. Avatar

  ali

  15 Haziran 2017 at 00:28

  merhaba, ben 15 yaşındayım afedersiniz ama kendi kendime cinsel ihtiyacımı giderirken testislerimi elledim ve alt taraflarında küçük küçük tomurcuklar olduğunu fark ettim. nolur yardım edin babamada söyleyemiyorum napmam gerek?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2017 at 22:09

   Tomurcuklar dediğiniz derinin dışındaki oluşumlar ise genital siğil, genital uçuk, kasık mantarı gibi durumlar olabilir. Fakat derinin içinde bu tür oluşumlar varsa kitlesel bir şey olabilir.

   Üroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Abdullah

  2 Temmuz 2017 at 18:29

  merhaba ben 13 yasimdayim testislerim yasima gore biraz uzun galiba uzunlugu 4 cmye kadar cikiyor penism uzun haldeyken 5.6 cm en fzla sebebi nedirr?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2017 at 22:34

   Bir üroloji doktoruna muayene olmanızda fayda vardır. Genital organların ve yapıların boyutları kişiye göre değişiklik gösterebilir, bu nedenle buradan net bir şey söylemek zordur. Aile büyükleri ile de bu durumu görüşmek sizin açınızdan faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  Çaresiz

  21 Temmuz 2017 at 22:17

  Merhaba yaklaşık 20 gün önce sol testisim de ağrı sebebi ile urolojiye gittim yapılan muayenede varikosel teşhisi konuldu renkli doopler çektirdim sağda 1 varikosel ve kitle solda 2 damar varikosel ve kitle tespit edildi yapılan emar da da aynı sonuç ver di kitleler yumurtaların alt kısmında da yer alıyor doktorum siperm bankasına siperm bırakılarak iki yumurtanın da alımasini talep ediyor bekar olduğum için ilerleyen dönem de tüp bebek ile çocuk sahibi olabilirim fakat cinsel yasamim nasıl olur sertleşme ve boşalmada herhangi sorun yaşar mıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 01:41

   Ameliyatta uygulanacak tekniğe ve ameliyatın hangi genişlikte uygulanacağına bağlı olarak cinsel yaşamda sorun olup olmayacağı ya da hangi ölçüde sorun olacağı değişiklik gösterebilir. Bu konuda doktorunuzdan daha doğru bilgiyi almanız mümkündür. Ameliyat öncesi zaten size uygulayacakları yöntemin riskleri hakkında bilgi veren bir form vereceklerdir.

   Bazı durumlarda meninin dışarıya akmaması söz konusudur, ancak cinsel zevk alma ve cinsel ilişki kurma da çok fazla değişiklik olmaz genellikle.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 26. Avatar

  Faruk

  25 Temmuz 2017 at 02:45

  Merhaba benim bir testisim alındı . Türkiye de testis nakli var mı eğer yoksa avrupada var mıdır ? Diğer sorum tek testisli erkek sertleşme sorunu için hangi ilacı kullanmalıdır ? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 14:54

   Buradan herhangi bir ilaç ya da tedavi önermek mümkün değildir. Ereksiyon sorunu varsa üroloji uzmanına muayene olmanızda fayda vardır. Tek testisi ya da her iki testisi alınan kişilerde kozmetik amaçlı testis protez implantasyonu yapılabilmektedir.

   Tek testisin alınması durumunda kalan diğer testis olmayan testisin görevini üstlenebilir, bu nedenle tek testisi alınmış kişilerde testis protezi ameliyatı kozmetik görünüm için genellikle yeterlidir.

   Bir başka vericiden testis nakli teorik olarak mümkündür, ancak insanlar üzerinden denendiğine dair kesin bir veri yoktur.

   Bunlar hakkında üroloji uzmanınızdan ya da tüp bebek uzmanlarından gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  mustafa

  31 Temmuz 2017 at 12:02

  Merhaba benim oğlum 19 yaşında yeni fark etik tek testisi var ultrasonla baktık sağ test is yok sol test is ise inip çıkıyor bu durum kısırlığa neden ola bilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2017 at 23:58

   Doğumsal inmemiş testis (kriptorşidizm) denilen durum mevcut ise bu durumun tedavisinin çocukluk yıllarında yapılması daha etkili olabilir.

   Kriptorşidizmim farklı tipleri vardır. Örneğin ”Gliding testis” inmemiş testisin bir formudur. anormalliğin bu formunda testis traksiyon ile skrotumun üst kısmına kadar getirilse de traksiyon bırakıldığında tekrar yukarı çıkar, sizin söylediğiniz durum bu da olabilir.

   Ayrıca inmemiş testis ile birlikte görülen anomaliler, sendromlar da vardır, bu nedenle tip, neden, birlikte bulunan anomalilerin ne olduğunu bilmeden buradan bu konuda net bir şey söylemek doğru olmaz. Bunu doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Avatar

  Emrah

  2 Ağustos 2017 at 02:24

  Merhaba yaşım 27 çok çeşitli sağlık sorunları yaşıyorum 1 senedir. Lenfoid dokular bir bölgesinde 4 cm ye kadar sis ve onca şeye rağmen geçmedi troid de tümör solid hipo ekoik 2 adet. Şimdi size soracağım soru şu 10 senedir sol testisimde ağrı hissederim ara ara ama son 6 aydır bir seye dikkat ettim sol testisimde alt tarafta yani bazen üst oluyor oynadığı için sanırım hafif kalın enlemesine sertlik var sicakda salık iken çok belli ama utandiimda soğukta belirsizboyutu da sağ taraf göre büyük mesela sağ 9cm3 sol 12 cm3 geçiyor ama kitle yok dediler. Ama ben bariz görüyorum l? Hatta bir kere yine gittim ultrason istemedi bu sefer 1 aydır da ağrı var ne yapacagimi bilmiyorum çok sıkıldım artık. Sağda da altta hafif kitle var ama bu yuvarlak boncuk gibi epidimde sanırım. Ultrason kesin çıkar mi idi doktor ihmali söz konusuolabilir mi boyut farklılığı nedeni nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 14:20

   Bu tür durumlar için üroloji alanında değerlendirme gerekir.

   TESTİSLERDE BOYUT FARKININ FARKLI SEBEPLERİ OLABİLİR; örneğin Testislerde sıvı toplanması (hidrosel) bir yumurtayı büyük gibi gösterebilir, bir testisin diğerine küçülmesi gibi bir durum olabilir, varikosel olabilir. Doktorunuza ya da iyi bir üroloji uzmanına gitmenizde ve şikayetlerinizi doğru anlatmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Murat

  22 Eylül 2017 at 18:24

  Merhabalar hocam ben 18 yaşındayım 15 yaşında futbol oynarken cinsel bölgeme top çarpmıştı karnım falan çok ağrıdı sonra geçti tabi şimdi farkına vardım testislerimde sağ taraf normal sol taraf isr sanki bütünlülüğü bozulmuş aceba o darbede hasarlı aldı ciddi sonuçlara ulaşırmı çekindiğim içinde hicbir doktora başvurmadım. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2017 at 13:50

   Kendi görsel ve elle yaptığınız muayenede farklılık tespit etmişseniz, bir üroloji uzmanına muayene olmanız önemlidir. Doktordan utanmanıza gerek yoktur. Bu durumu aile büyüklerine (baba-anne gibi) danışarak birlikte doktor muayenesi için karar verebilirsiniz. Belki doğumsal bir durum da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Mustafa

  25 Eylül 2017 at 01:32

  İyi günler hocam askerliğin son ayında başlayan yumurtalıklarda kaşıntı geceleri bel Ağrısı sonucu teskereden iki hafta sonra aile doktorumuzun muayenesiyle kitle olduğu tespit edilip sol yumurtalığım alındı kemoterapi ile bitecek diye ümit ederken lenf bezlerine sıçradığı ortaya çıktı ağır ameliyattan sonra yan etkilerinden kuru boşalma sorunu ortaya çıktı.doktorumuzun dediğine göre sinirlerin zarar görmesinden dolayı..kuru boşalmanın tedavisi varmı dır hocam yani tekrar spermin penis yoluyla dışarı çıkması mümkünmüdür..tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 00:23

   Uygulanan yöntem retroperitoniyal lenfadenektomi ise, bu işlem genellikle evre 1 yüksek riskli hasta grubunda uygulanır. Evre 1 NSGGTT’de retroperitoneal lenfadenoktomi hastalığın patolojik evrelemesini yapan yöntemdir. Ayrıca, klinik olarak evre 1 olduğu düşünülen aslında patolojik olarak evre 2 A olan bazı hastaların hastalığında kür sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntemin avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır. Bu işlem sırasında lomber sempatik sinir zincirinin tahrip olması gibi bir durum söz konusudur. Bu tahrip kuru ejekülasyona neden olmaktadır.

   Bu durum hakkında doktorunuz ile görüşmeniz daha uygun olur, çünkü uygulanan yöntemi ve sinir hasarının derecesini en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  Çare yok mu

  26 Eylül 2017 at 13:06

  Merhaba hocam ben 30 yaşın da bekarım 13.09.2017 tarihin de sol testisin de timor sebebi ile alındı sağ testisin de de şüphe nedeni ile biyopsi yapıldı patoloji sonucuna göre sol testis de 1 adet 2.5 cm ve 3 adet de 5mm olmak üzere timor tespit edildi biyopsi sonucuna göre se sağ testis de seminom timor tespiti yapıldı fakat çektirmiş olduğum pet cd filmin de sağ taraf da herhengi bir şey yok denildi doktorum sağ testisi de almak istiyor iki testisin de alınırsa hormon ilaçları ile cinsel hayatım nasıl olur sertlesme boşalma zevk vs testisi aldırmadan kemo terapi ile işleme devam edilemezmi ilginize tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 22:39

   Seminom görülme oranı ile en sık görülen tümördür ve 3 hitolojik alt tipi tanımlanmıştır. Tipine ve yayılım derecesine göre hangi tedavinin uygulanacağı değişiklik gösterebilir. Seminomlarda genellikle önce cerrahi, daha sonra radyoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tür durumlar özel durumlardır, bu nedenle bu durumun takibini ve tedavinizi yapan doktorlarınız patoloji sonucuna göre, muayene bulgularına göre, kan testleri sonuçlarına göre, daha önceki deneyimlerine göre nasıl bir yol izleyeceklerine karar verebilirler.

   Testis kanseri nedeniyle bir testisin alınması cinsel yaşamı genellikle etkilemez, fakat karın içerisindeki lenf bezleri için ameliyat yapılırsa ejekülasyon ile ilgili bazı sinirler de zedelenme olacağı için yüksek ihtimalle dışarıya boşalma olmaz, bu durum ”kuru orgazm” olarak adlandırılır.

   Bundan sonraki gelişmeler hakkında doktorlarınız size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Hasan

  27 Eylül 2017 at 20:25

  Hocam benim lenf bezlerim de alınmıştı orşiektomiden sonra, meni dışarı gelmiyor ama çocuk olur mu? İnterneti araştırdım testisten sperm alımı falan yazıyor, bu yaygın ve başarılı bir yöntem midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2017 at 21:02

   Sperm alımı işlemi orşiektomi ameliyatından önce alınarak sperm bankasında saklanır. Bu şekilde testis kanserinden ameliyat olan erkeklerde kısırlık önlenmiş olur.

   TESTİSTEN SPERM ALIMI İŞLEMİNE GELİNCE; bu işlem ”testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE)”, semen analizinde sperm elde edilemeyen erkeklerin testislerinden mikroenjeksiyon kullanarak yapılan sperm alınması işlemidir. Bu işlemden bahsediyorsanız, bu konuda tüp bebek merkezlerindeki uzmanlardan bilgi alabilirsiniz. Fakat bu işlem azospermi durumlarında kullanılan bir yöntemdir.

   Geçmiş olsun.

 33. Avatar

  Beyza

  28 Eylül 2017 at 20:16

  Merhabalar. Eşim ile 1 yıldır vajinusmus tedavisi görüyoruz. İlerleyen süreçte, çocuk oluşumunu engeller mi bu durum hocam?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2017 at 22:40

   Tedavide uygulanan yönteme ve tedavi için verilen ilaçlara, uygulamalara göre, tedavinin bir yan etkisinin olup olmadığı değişiklik gösterebilir. Örneğin vajinismus tedavisinde önerilmeyen bazı uygulamalar da söz konusudur.

   VAJİNİSMUS BAKIMINDAN ÖNERİLMEYEN TEDAVİ VE UYGULAMAR:

   * Alkol alarak cinsel ilişkiye girilmesi

   * Antidepresan kullanımı

   * Uyuşturucu ilaçlar kullanılması

   * Genel anestezi yapılarak cinsel ilişkiye girilmesi

   * Epidural veya spinal anestezi gibi yöntemlerle ilişki denenmesi

   * Tek seanslık vajinismus tedavileri

   * Sıcak suda oturma banyoları

   * Kas gevşetici ve ağrı kesicilerle ilişki denenmesi, bunlar gibi yöntemler vajinismus tedavisinde önerilmeyen yöntemlerdir. Bu yöntemlerin önerilmemesinin nedenleri farklı olsa da, tedavi konusundaki yan etkileri en iyi doktorunuz veya bu konuda deneyimi olan uzmanlar bilecektir.

   Hangi yöntemlerin uygulandığını doktorunuz daha iyi bilmektedir, bu nedenle bu konuda doktorunuza danışmanız daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  Okan

  30 Eylül 2017 at 12:13

  Merhabalar. Ben de yaklaşık 8 yıl önce, önce testis kanseri geçirdim ve son olarak RPLND ameliyatı oldum. Şimdi evlendim ama dışarıya çok çok az meni geliyor. Sanırım bununla çocuk oluşmaz. Ama bunun bir çaresi var mı? Yani bir yöntemle oluşturulabilir mi? İnternete baktım ama MicroTesa ameliyatı diye bir ameliyat duydum. Bunun başarısı nedir hocam, bizlerde başarılı olur mu? Bizim spermlerimiz normale göre daha mı kötü?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2017 at 01:19

   Ameliyat sırasında uygulanan tekniğin komplikasyonları olarak ameliyat sonrası dönemde dışa atılan ejekulat (meni) miktarında azalma ya da hiç dışarı meni gelmemesi gibi durumlar ve bu durumlara bağlı hastanın doğal yollarla çocuk sahibi olması mümkün olamayabilir şeklinde bir komplikasyonu bulunmaktadır, fakat olamayabilir kelimesi olabilme ihtimalini de akla getirmektedir. Bu nedenle, bu konuda bir tüp bebek merkezine başvurursanız, size burada bulunan özellikle deneyimi olan uzmanlar bu konuda yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Busra Dumam

  8 Ekim 2017 at 15:46

  Oglum 1.5aylikken sag yumrtaligi alindi.suan 3 yasinda ve 1.5yildir losemi tedavisi gormekteyiz. Benim soru su alinan yumurtaligin yerinde kitle Gibi bisey var ele gelen ufak bu nedir acaba sasirmis durumdayim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 22:42

   Lösemi tedavisi ve takibinizi yapan doktorunuz ile ya da bir üroloji uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Lösemi’nin farklı tipleri ve evreleri vardır. Örneğin lösemilerde kötü hücreler karaciğerde, dalakta ve lenf düğümlerine yerleşebilirler, bundan dolayı bu organlarda şişkinliğe ve buna bağlı şikayetlere yol açabilirler. Kasık bölgesindeki lenf düğümlerinde de şişkinlik olabilir. Yani elinize gelen kitle lenf bezi büyümesi gibi bir şey olabilir. Lenfoid sistem tutulumuna bağlı olarak gelişen bulgular arasında lenfadenomegali ve hepato-splenomegali gibi tutulumlar vardır.

   Kontrol için doktorunuzla irtibata geçmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 36. Avatar

  onur

  2 Ocak 2018 at 03:15

  merhabalar hocam 2016 yılında testis kanserine yakalandım sol testisim alındı, kanserli hücre yayılım göstermemiş, şu an kontrollere gidiyorum 6 aya çıktı her şey normal çocuğum olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2018 at 19:19

   Diğer testisin işlevselliği normalse ve normal kalırsa, tümör tekrarlama göstermezse, lenf bezlerine sıçramaz ve başka bir operasyon geçirmek zorunda kalmazsanız, ek olarak başka bir problem yoksa kalan testis genellikle diğer testisin görevini de üstleneceği için çocuk sahibi olunabilir.

   Geçmiş olsun.

 37. Avatar

  Nsy

  6 Ocak 2018 at 21:33

  1 yil once testisimde sisme sonucu doktora gittim. Kitle var dediler ve birini aldilar. 4 kur kemoterapi gordum. Suan 6 aylik evliyim. Bebegimiz olmuyor. Bu durumdan kaynaklanirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2018 at 13:03

   Normal ejekülasyon oluyorsa (yani kuru orgazm olmuyorsa), ameliyat sırasında lenf bezlerinin çıkarılması gibi daha büyük bir işlem yapılmamışsa, diğer testis normal işlevini sürdürüyorsa, bir testisin alınması genellikle çocuk sahibi olmaya engel olmaz. Fakat henüz ameliyat ve tedavi süreci oldukça yenidir. Bu nedenle hafif sinir zedelenmeleri olmuş ise sinirler kendini 2-3 yıl içinde anca toparlar. Yani bu konuda, buradan net bir yorum yapmak çok mümkün değildir.

   Kanserin erken teşhis edilmesi ve tedavideki gelişmeler hastalığın giderilmesinde büyük başarılara, dolayısıyla da hastalıksız geçirilen yaşam süresinin uzamasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat bu amaçla yapılan kemoterapi, radyoterapi gibi tedaviler, üreme ile ilgili hücre ve sistemleri olumsuz yönde etkilemektedir. Tabii ki öncelik hastalığın tedavisidir, ancak kemoterapi ve radyoterapi tedavilerinin sperm hücreleri üzerinde ve kadın üreme fonksiyonları üzerinde de olumsuz etkilerinin olduğu da bilinmesi gereken noktalardan biridir. Bazen kemoterapi sonrası geçici bir süre sperm üretimi durabilir. Sperm üretimi bazen tedaviler bittikten sonra hemen düzelebildiği gibi bazen bu durum birkaç yıl sürebilir.

   Gerekli incelemelerin (örn. sperm analizi gibi) yapılması sizin içinizi rahatlatabilir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

   • Avatar

    KADİR

    5 Şubat 2018 at 16:13

    HOCAM 13 GUN ONCE SAH TESTIS AMALYATI OLDUM PATALOJI SONUCU CIKMADI ONU BEKLIYORUM YANLIZ HACAOM AMALYAT OLDUĞUM YERDE TESTISIN ALINDIGI YERDE HAFIF SERTLIKTE BUYUME BASLADI BU NORMALMIDIR BU NEYIN HABERCISIDIR

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Şubat 2018 at 12:50

     Testisin alınması ameliyatı (orşiektomi ameliyatı), radikal orşiektomi veya basit orşiektomi gibi şekillerde uygulanabilir.

     RADİKAL İNGUİNAL ORŞİEKTOMİ AMELİYATININ RİSKLERİ;

     * Ameliyattan sonra aynı taraf skrotumda belirgin ödem gelişebilir.
     * Bazı hastalarda yara iyileşmesi anormal olabilir, bu gibi bir durumda da yara ağzı kalınlaşabilir, kızarık veya ağrılı olabilir.
     * Özellikle kilolu hastalarda kısmen veya tamamen yara ağzı açılabilir.
     * Yara yeri enfeksiyonu gelişebilir, bu durumda antibiyotik tedavisi ve bazen ek cerrahi gerekebilir.
     * Fazla kilolu kişilerde yara yeri ve göğüs enfeksiyonları, kalp ve akciğer komplikasyonları, trombüs oluşması riski daha fazladır.
     * Sigara içenlerde yara yeri ve göğüs enfeksiyonları, kalp ve akciğer komplikasyonları, trombüs oluşması riski daha fazladır.

     Sizin şişlik dediğiniz durum skrotum ödemi olabilir, bu nedenle doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.

     Basit orşiektomi ameliyatının da riskleri hemen hemen aynıdır.

     Geçmiş olsun.

 38. Avatar

  Yusuf

  7 Mart 2018 at 21:21

  hocam ben 13 yasındayım testislerimin ikiside sert ve internette arastırdım testıs kanseri olabilirmiyim.Banyodayken muayne ettim ama kitleye benzer birsey bulamadın agrım falan yok ne yapmalıyım aileme danısmalımıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2018 at 19:37

   Tabii ki bu tür durumlarda önce ailenizle görüşmeniz gerekir ve gerekirse üroloji uzmanınca kontrol edilmesi faydalı olabilir.

   Testis tümörleri genellikle genç yaşlarda görülen tümörlerdir. Testis tümörleri genellikle ağrısız ele gelen kitle şeklinde kendini gösterir. Testis tümörü fizik muayene ve ultrasonografik görüntüleme ile teşhis edilebilir, ancak bazen tanı için manyetik rezonans görüntüleme, biyopsi bile gerekebilir. Bu nedenle aile büyükleriniz ile görüşüp bir ürolojik muayeneden geçmeniz önemlidir.

   Testislerde sertlik ve şişlik akut lenfoblastik lösemi belirtileri arasında da vardır. Bu nedenle doktor kontrolü önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 39. Avatar

  Omer

  28 Nisan 2018 at 23:23

  Selamlar Hocam Yaşım 33 sorunum şu ergen dönemde kabakulak oldum. Buna bağlı sag testis de atorfi meydana geldi. Ayrica 3 yıl önce ultrason cekildim sol tarafda da varikosel var. Size sorum su hocam Atofik testis ve varikosel testis kanseri yaparmi. Birde yumurtalığım da dış derisinde siğiller var. Hocam bi arkadaşım bu hastalığa yakalanmış benide korku sardi. Saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2018 at 13:01

   Testis tümörlerinin etyolojisi (nedenleri) olarak rol oynayan faktörler tam olarak bilinmemektedir. Bilinen etyolojik faktörleri doğumsal ve edinsel olarak değerlendirmek mümkündür.

   DOĞUMSAL FAKTÖR: Testis tümörlerinin etyolojisinde rolü olan en önemli doğumsal (konjenital) faktör kriptorşidizmdir (inmemiş testis).

   EDİNSEL FAKTÖRLER: Üç temel edinsel faktör vardır; travma, hormonlar ve atrofi.

   * Travma: Hayvan deneylerinde travmanın testis tümörü gelişiminde katkısının olduğu bilinmektedir. Ancak kesin bir şey söylenebilmesi için daha fazla çalışma yapılmasına ihtiyaç vardır.

   * Hormonlar: Hayvan deneylerinde gebe annelere dışarıdan östrojen hormonu verildiğinde erkek yavrularda testis kanseri gelişme riskinin çok arttığı bilinmektedir.

   * Atrofi: Nonspesifik nedenlerle veya kabakulak orşiti sonrası atrofiye uğramış testislerde kesin olmamakla birlikte kanser riskinin yüksek olduğu hakkında bilgiler vardır. Sizdeki atrofi durumu da kabakulak sonrası orşit nedeniyle geliştiği için kesin olmasa da kanser riski olabilir.

   Üroloji doktorunuz ile bu konuda daha detaylı görüşmenizde fayda vardır. Doktorunuz ilgili testleri isteyerek size son durum hakkında ve takip edilip edilmemesi gerektiği hakkında bilgi verecektir.

   Doktorunuzla bu konuda görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 40. Avatar

  Merve

  17 Mart 2019 at 22:33

  Merhabalar hocam. 20 gün önce eşimin sol testisinde kitle saptadıkları icin sol testisi alındı. Bu ameliyatta sinirlerinde alındığını öğrendik. O bölgenin uyuşuklukluğu ise devam etmekte ve eşim boşalma sorunu yaşıyor. Bunun sebebi ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2019 at 21:57

   Testis kitleleri için radikal inguinal orşiektomi uygulanır, çünkü tümörlü testis alınarak tümörün cinsinin ne olduğu patolojiye gönderildiğinde anlaşılır. Daha sonra uygulanacak tedavi şekli de tümörün cinsine göre değişiklik göstermektedir. Ameliyat sırasında sinir hasarı oluşmuş veya ilgili sinirler alınmış ise anlattığınız şikayetler olabilir. Ameliyat sırasında uygulanan tekniğe ve tümörün yayılım durumuna göre, ameliyat komplikasyonları değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olacaktır, sonuç olarak uygulanan yöntemi ve tümörün yayılımını en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git