Erkek Hastalıkları ve Tedavileri

Testis (Erkeklerde Yumurtalık) Kanseri Neden Olur?

Testisler, skrotum adı verilen bir cilt kesesi içinde, penisin alt kısmında asılı olan, oval biçimli iki küçük organdır. Testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır.

Testis kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Testisler, skrotum adı verilen bir cilt kesesi içinde, penisin alt kısmında asılı olan, oval biçimli iki küçük organdır. Testisler erkek üreme sisteminin bir parçasıdır. Testislerin ergenlikten sonra çocuk oluşumunu gerçekleştiren spermleri üretme, testosteron hormonu salgılama gibi görevleri vardır.

Testis tümörü veya kanseri denilen hastalık, erkeklerdeki torba içinde bulunan yumurtalardan herhangi birinde bir kitle oluşması şeklinde kendini gösteren ve yumurta kanseri diye tanımlanabilecek bir kanser türüdür. Testis tümörlerinin toplumda yaklaşık 100 binde 2 ile 3 oranında görülme sıklığı vardır. Erkeklerde görülen kanserlerin ise % 1 ile 2’sini oluşturur. Testis tümörleri genellikle genç orta yaşlarda (15 ile 30) yaşları arasında görülür. Ancak 0 ile 10 yaş arasındaki çocuklarda ve 60 yaşın üzerindeki ileri yaş grubundaki erkeklerde de görülebilmektedir.

Testis tümörünün yani yumurta kanserinin hücrelerinin büyüme hızı oldukça hızlıdır. Bu durum tedavide bir avantaj olarak görülebilir; çünkü tedavinin duyarlılığını arttırır. Testis tümörü erken teşhis edildiğinde tedavisi oldukça başarılıdır. Eğer tanısı gecikir ise testis tümörü başka organlara ve dokulara (lenf bezlerine, kemiklere, akciğere ve karaciğere) yayılım gösterebilir. Testis tümörleri lenf bezlerine yayılım gösterir ise ameliyatı daha ağır olabilir ve kişinin cinsel yaşamını etkileyebileceği gibi, normal şartlarda çocuk sahibi olmasını engeller. Bu nedenle ergenlik döneminden itibaren her erkeğin mutlaka ayda birde olsa kendi testislerini muayene etmeleri ve gördükleri herhangi bir değişimde bir üroloji uzmanına baş vurmaları büyük önem taşır.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri nedenleri

Testis tümörü yani erkeklerde yumurta kanserinin oluşumunda genetik faktörlerin rolünün olduğu kabul görmüştür. Bunun dışında en sık testis kanseri ile ilişkilendirilen hastalık inmemiş testis (yumurtanın doğumdan sonra torbalarda değil kasık kanalı ya da karın içerisinde kalmış olması) durumudur. Bu kişilerde testis tümörü görülme sıklığı yumurtası normal olan kişilere göre daha fazladır. Geçirilmiş kabakulak enfeksiyonu, yumurta iltihabı, yumurtaya gelen darbeler ve kimyasal ve çevresel kanserojen maddeler gibi etkenler erkeklerde yumurta (testis) kanserine neden olabilir.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri belirtileri

Testis tümörünün ayırt edici ve/veya belkide tek belirtisi hastanın bir yumurtasında veya ender olarak iki yumurtasında da kişinin sıcak su ile banyo yaparken ya da yaptıktan hemen sonra kendisinin elle muayene etmesi ile fark edilebilen ağrısız sert bir kitledir. Testislerdeki ağrılı kitleler daha çok iltihaplanmaya işaret eder iken, kişinin yıkanırken fark edebileceği sert ceviz büyüklüğünde ki kitleler genellikle testis tümörünün habercisidir.

Erken teşhis çok önemli olduğu için, ergenlik çağından itibaren her gencin veya orta yaş grubu erkeklerin yıkanırken ayda bir kez olsun kendi yumurtalarını kontrol etmeleri oldukça önemlidir. Yayılmış testis tümörü belirtilerinde halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, akciğere yayılmış ise nefes darlığı, öksürük, kanlı balgam, lenf bezlerine yayılmış ise lenf bezlerinde ele kitle gelmesi ve sırta vuran ağrı, kemiklere yayılmış ise kemik ağrıları gibi farklı ileri evre testis kanseri belirtileri görülebilir.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri teşhisi

Testis yani yumurta kanseri erken teşhis edilir ise yüz güldüren tedavi sonuçları vardır. Bu nedenle ön teşhis olarak ergenlik çağına gelmiş her erkeğin en azından ayda bir mutlaka yıkanırken kendi yumurtalarını muayene etmeleri ve herhangi bir kitle, yumurtaların arasındaki fark, yumurtaların cilt renginde değişiklik gibi değişiklikler fark ettiğinde hemen bir üroloji uzmanına baş vurmaları erken teşhiste oldukça önem taşır. Bunun dışında hasta doktora baş vurduktan sonra üroloji uzmanının yapacağı fiziksel muayenede testiste ele gelen sert bir kitle teşhiste oldukça yardımcıdır.

Fizik muayene sonrası bazı kan tetkikleri yapılır ve bu kan testlerinde testis tümörü varlığını gösteren bazı maddeler vardır. Tam teşhis konması ve diğer olası hastalıklardan testis tümörünü ayırt edebilmek için ultrasonografik görüntüleme yöntemi kullanılır. Böylece testis içinde sınırlı kalmış, henüz yayılma yapmamış ve tedavisi başarılı olabilecek erken dönem testis tümörü yakalanabilir. Fakat testis kanserinin daha uzak bölgelere yayılımın dan şüphe ediliyor ise bilgisayarlı tomografik görüntüleme, akciğer grafisi, pozitron emisyon tomografisi ve manyetik rezonans görüntüleme tetkikleri yapılır.

Testis (erkeklerde yumurtalık) kanseri tedavisi

Testis kanseri tedavisi

Testis kanseri tedavisi

Testis tümörü veya yumurta kanseri teşhisi konulan bir hastada yapılacak ilk tedavi yöntemi radikal orşiektomi denilen testisin kasık kanalındaki kordonundan (damarlarından) başlamak üzere kanserli yumurtanın tamamının alınması işlemi yapılır.

Bu cerrahi yöntem ile testiste sınırlı kalmış testis kanseri tam tedavi olabileceği gibi, aynı zamanda çıkarılan tümör patolojiye gönderilerek kanserin kesin teşhisinin konulması ve kanserin evresinin belirlenmesi sağlanır. Teşhiste yumurta kanserlerinin tespit edilen farklı türleri vardır ve patoloji raporundan sonra bazı hastalara radyoterapi tedavisi, bazı hastalar da kemoterapi tedavisi ameliyattan sonra uygulanır.

Bu tedavilerden sonra erken yakalanmış testis tümörlerinde % 99 oranında iyileşme sağlanır. Daha ileri evrelerde veya geç yakalanan tümörlerde ameliyat ile yumurtanın alınmasından sonra uygulanan kemoterapi ve radyoterapi tedavisine rağmen karın içerisindeki lenf bezlerinde hastalığın sürdüğü anlaşılan vakalarda ise daha ağır bir ameliyat olan karnın içerisinin açılması ve karın arka duvarındaki tümörün yayılabileceği büyümüş olan lenf bezlerinin tamamen temizlenmesi şeklinde bir ameliyat gerekebilir.

Testis kanseri ameliyatı cinsel yaşamı ve çocuk sahibi olmayı etkiler mi?

Genellikle genç erkeklerde yumurta kanseri nedeni ile bir yumurtanın alınması sonrası organ kaybından, özellikle erkeğin bir simgesi olan yumurtanın kaybından dolayı psikolojik anlamda etkilenme ve bu durumun cinsel yaşamı olumsuz etkilemesi söz konusu olabilir. Özellikle bu nedenle kişinin fizik yapısının bozulmaması ve kişinin kendini kötü hissetmemesi için testis protezi, meme protezi gibi yumurta şeklinde slikon testis protezleri vardır.

Testis protezi yumurtası alınmış ve genç olan, kendini iyi hissetmeyen hastalara ve özellikle gençlere bu protez testis takılması ameliyatı yapılır. Testis kanseri nedeni ile bir yumurtanın alınması hastanın cinsel hayatını etkilemez ve kısırlığa da neden olmaz. Bu hastalar testis tümörü ameliyatından birkaç gün sonra cinsel yaşamlarına geri dönebilirler.

Fakat daha büyük bir ameliyat olan karın içerisinde lenf bezlerine sıçramış testis tümörü ameliyatı yapıldığında genellikle ejekülasyon (meni) çıkması ile alakalı sinirler zedeleneceği için tıpta kuru orgazm (dışarıya boşalamama) denilen durum olabildiği gibi, kişinin cinsellikten zevk alması ve cinsel ilişki kurması etkilenmez. Fakat lenf bezlerine yayılmış testis tümörü ameliyatı geçirmiş erkek ejekülasyon olmayacağı (meni gelmeyeceği) için çocuk sahibi olamaz. Bu nedenle bu tip bir durum ile karşılaşıldığında kişinin bu ameliyatı yapılmadan daha önce spermi alınır ve sperm bankasında saklanır ise tüp bebek yapılarak bu hasta tüp bebek (çocuk) sahibi olabilir.

Erkek hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Testis torsiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Çocuklarda inmemiş testis neden olur
  3. Peygamber sünneti nedir
  4. Vezikoüreteral reflü hastalığı neden olur
  5. Fimozis nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Varikosel nedenleri, belirtileri ve tedavisi

 

85 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git