Cinsel Yaşam

Testiküler Feminizasyon – Morris Sendromu Nedir?

Testiküler feminizasyon hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Testiküler feminizasyon sendromu, testisleri olan ve genetik olarak erkek cinsiyetine sahip bir kişinin dışarıdan kadın gibi göründüğü, nadir görülen kalıtsal bir hastalıktır. Sendrom iki cinsiyetin bir arada taşındığı (interseksüel) bir durumu ifade eder ve erkek psödohermafroditizminin en yaygın tipidir.

Testiküler feminizasyon sendromu daha önceleri de bilinmesine rağmen, ayrıntılı olarak 1953 yılında Morris tarafından tarif edilmiştir. Bu sendrom aynı zamanda Morris Sendromu veya Androjen İnsensitif Sendromu olarak da bilinir.

Testiküler feminizasyon sendromu neden olur?

Testiküler feminizasyon sendromunun nedeni, erkek cinsiyet hormonu testosterona vücut dokularının verdiği kusurlu bir tepkidir. Bu duruma neden olan genler X kromozomu üzerinde taşınır, bu nedenle kadınlar taşıyıcı olup bu genleri oğullarına taşıyabilirler.

Testiküler feminizasyon sendromu belirtileri

  1. Testiküler feminizasyon sendromundan etkilenen çocuk, çocukluğu süresince kız çocuğu gibi görünür.
  2. Bu çocukların geneli puberte (ergenlik) döneminde kadınlığa ait normal sekonder cinsellik karakteristiklerini gösterir ve göğüsleri normal kız görünümündedir ama menstruasyon (adet dönemleri) olmaz, çünkü uterus (rahim) yoktur, vajina kısadır ve kapalıdır.
  3. Testiküler feminizasyon sendromu bulunan kişiler uzun boylu olmaya yatkındırlar ve genel sağlık durumları normaldir.
Testiküler feminizasyon sendromu teşhisi

Testiküler feminizasyon sendromu belirtileri

Testiküler feminizasyon sendromu teşhisi

Testiküler feminizasyon sendromu tanısı, kız çocuğunda kasık fıtığı saptandığında yada genital bölgede bulunan dudaklarda (labialarda) sonradan testis olduğu anlaşılan bir şişme oluşur ise bu durumda ergenlikten önce konulabilir. Eğer bu tür durumlar fark edilmez ya da bu tür durumlar oluşmaz ise, adet dönemi geciken kızların muayenesi sırasında durum teşhisi edilir.

Erkek kromozomlarının varlığını gösteren kromozom analizleri ile ve testosteronun erkek düzeyinde olduğunu gösteren kan testleri ile tanı doğrulanır.

Testiküler feminizasyon sendromu tedavisi

Testiküler feminizasyon sendromunun tedavisi, ileri ki yaşlarda kanser gelişmesini önlemek için testislerin cerrahi olarak alınması ve testosteron hormonu desteği şeklinde yapılır. Bu durumdan etkilenen kişinin doğurganlık özelliği yoktur. Fakat bir kadın olarak normal bir yaşam sürebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Cinsiyet değişikliği nasıl olur
  2. Turner sendromu nedenleri ve tedavisi
  3. Genetik bozukluklar ve genetik danışmanlık nedir
  4. Fenilkotüniri nedenleri ve tedavisi
  5. Kromozom bozuklukları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git