Cinsel Yaşam

Ters Rahim – Retrovert Uterus Neden Olur?

Yaklaşık her 5 kadından birinde ters rahim söz konusudur.

Ters rahim nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ters rahim, normal olarak bebeklikte arkaya dönük olan ve bluğ (ergenlik) çağında öne doğru eğilen rahimin konumunda oluşan zararsız bir değişimdir. Arakaya dönük rahim olarak da adlandırılan ters rahim (arkaya doğru eğilimli rahimdir).  Yaklaşık her 5 kadından birinde ters rahim söz konusudur.

Ters rahim (retrovert uterus) neden olur?

  1. Bazı vakalarda rahim normal olgunlaşma sürecinde öne doğru eğilim gösterememiştir.
  2. Diğer vakalarda ise ters rahim oluşumu kadın çocuk doğurduktan sonra rahimin konumunda oluşan değişiklerden meydana gelir.
  3. Daha nadir valarda da tümör gibi bir hastalık, endometriyozisten kaynaklanan skar oluşumu veya pelvik enflamatuvar hastalık, menopoz dönemi östrojen hormonundaki düşme gibi nedenler de rahimin arkaya dönmesine (retroversiyona) neden olur. 

Ters rahim bir şikayete neden olur mu?

Ters rahim (retroversiyon) nadir vakalarda şikayetlere neden olur fakat bu durum altta yatan bir hastalığa bağlı gelişmiş ise dismenoreye (ağrılı adet görmeye), cinsel ilişki sırasında ağrıya ve nadir olarak kısırlık gibi problemlere sebep olabilir. Kısırlık oluşması genellikle altta yatan başka bir soruna bağlıdır.

Yine bazı ender valarda ters rahim gebeliğin yaklaşık 12. haftasında normalde olması gerektiği gibi pelvisten yükselmeyebilir ve bu durumda da idrar çıkışı zorlaşacağı için kateter takılması gerekebilir (idrar çıkışını rahatlatmak için kateter takılması işlemi).

Ters rahim (retrovert uterus) teşhisi

Ters rahim kadın doğum uzmanının yapacağı fizik muayene (pelvik muayene) ile teşhis edilir. Eğer altta yatan bir hastalığın ters rahim durumuna neden olduğundan şüphe ediliyor ise laparoskopi yöntemi ile karın boşluğunun görüntülenmesi yöntemine başvurulur.

Retrovert uterus teşhisi

Retrovert uterus teşhisi

Ters rahim (retrovert uterus) tedavi edilir mi?

Ters rahim (retroversiyon) her hangi bir şikayete sebep olmadığı sürece genellikle tedavi gerektirmez fakat hastanın şikayetleri var ise öncelikle altta yatan neden tedavi edilir veya rahim elle yapılacak müdahale ile yerine yerleştirilir. Gereken durumlarda cerrahi tedavi ile rahimin konumu yeniden düzeltilir.

Ters rahim (retroversiyon) kısırlığa neden olur mu?

Ters rahim problemi olan kadınlarda genellikle hamilelik için engel teşkil edecek bir durum söz konusu değildir. Ters rahim sorunu olan kadınların hamile kalma bakımından rahimleri öne dönük kadınlar ile aralarında ciddi bir fark yoktur.

Bazı kadınlarda aşırı derecde ters duran rahim, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde (12. haftadan sonra gibi) leğen kemiğinin içinde karın boşluğuna doğru büyüyemediği için idrar yapma zorluğuna neden olur. Bu tür bir durumda idrar yolu kateteri takılabilir.  

Rahim hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Rahim ağzı yarası nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Rahim sarkması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Rahim ağzı polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Rahim içi polipleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Çikolata kisti nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Rahim ağzı kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Histerektomi ameliyatı neden ve nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git