Ağrılar ve Tedavileri

Tenisçi Dirseği Neden Olur? (Epikondilitis Nedir?)

Tenisçi dirseği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tenisçi dirseği veya epikondilitis, dirsek ekleminin dış tarafında bulunan kemik çıkıntının (epikondil) hassas ve ağrı yaptığı bir durumu tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Dirsek eklemi kol ve ön kol kemikleri tarafından oluşturulur ve kol kemiğinin alt yüzünde yer alan iki kemik çıkıntıya ”epikondil” denilmektedir. Bu kemik çıkıntıya ön kol ve el bileğinin hareketlerini sağlayan önemli kasların tendonları (kirişleri) yapışmaktadır.

Tenisçi dirseği hastalığı nedenleri

Ön kolda bulunan ve el ve el bileğinin hareketlerini sağlayan kasların aşırı çalışması tenisçi dirseği hastalığına sebep olabilir. Kaslar aşırı çalıştığı sürece ve tendonlar aracılığı ile yapışma yeri olan dış taraftaki kemik çıkıntıya çok yoğun bir çekim gücü biner ve buna bağlı tandonda iltihabı bir reaksiyon gelişir.

Bu durum nedeni ile tekrarlayan küçük yırtılmalar ağrının başlamasına yol açar. Tenisçi dirseğine neden olan bazı nedenler ise sigara kullanımı, obezite (kilo fazlalığı) sayılabilir. Tenisçi dirseğine neden olan spor dalları arasında tenis sporu, masa tenisi, badminton gibi raket sporları sorumlu tutulur. Ayrıca her gün dirseği zorlayarak yapılan işlerde de tenisçi dirseği oluşma riski vardır. 

Tenisçi dirseği hastalığı belirtileri

Tenisçi dirseği belirtileri arasında en sık görülen belirtiler dirsek ekleminin dış tarafında hissedilen ağrı ve hassasiyet, el ve el bileğinin hareket ettirilmesi sonucu dirsek dışında ağrı, ağır bir malzeme kaldırıldığında ağrının artış göstermesi, yumruk yapmaya çalışıldığında ve bir cismi kavramak için çaba gösterildiğinde ağrının artması, tenis oynarken raket ile ”backhand vuruşu” yapıldığında dirseğin dış tarafında ağrı olması ara ara dirsek dış tarafından ön kola doğru yayılım gösteren ağrı şeklinde belirtiler tenisçi dirseği belirtileri olabilir.

Tenisçi dirseği hastalığı teşhisi

Tenisçi dirseği teşhisi ortopedi veya fizik tedavi uzmanın yapacağı klinik muayenede hastanın fiziksel hareketlerinin ağrı ile ilişkisi sorgulanır. Bunun yanı sıra ağrılı olan bölgeler saptanmaya çalışılır ve dirsek ekleminin dışına yapışan ve el, el bileğini hareket ettiren kasların kasılması ve gerilmesi kontrol edilir. Bazı durumlarda gerek duyulur ise röntgen, manyetik rezonans görüntüleme ve ultrason tetkikleri istenir.

Tenisçi dirseği hastalığı tedavisi

Tenisçi dirseği tedavisinde öncelikle ağrıyı azaltmak için 2-3 gün süresince 2-3 saat aralıklar ile 15-20 dakika kadar soğuk uygulama ve/veya 5-10 dakika kadar buz masajı yapılır, bunun yanı sıra doktorun antienflamatuar ilaçlar da kullanılır. Geçici olarak tenisçi dirseği için, ilgili kas ve tendona baskı yapacak dirseklik tedavisi de verilir.

Doktorun önerdiği basit germe ve kuvvetlendirme egzersizleri uygulanır. Ağrı azalmaya başladıktan ve iyileşme dönemi başladıktan sonra dirsek eklemini aşırı zorlayacak hareketlerden kaçınmak gerekir. Yapılan sportif aktiviteyi başka bir sportif aktivite ile değiştirmek gerekebilir. Örneğin tenisçi dirseği tam olarak iyileşene kadar, tenis oynamak yerine koşu yapılabilir.

Bütün bu yöntemlere rağmen ağrıda azalma olmaz ise yüzeysel sıcak uygulama tedavisi, elektroterapi tedavisi ve ultrason tedavisini içeren fizyoterapi tedavileri uygulanır. Bunun dışında dirsekte gelişen iltihabi reaksiyonu azaltmak amacı ile dirsek ekleminin dışında bulunan kemik çıkıntının çevresine steroid enjeksiyonu yapılabilir. Bazen ve bazı hastalarda çok ilerlemiş bir durum söz konusu ise cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

Teniçi dirseği egzersizleri

Teniçi dirseği egzersizleri

Benzer sağlık yazıları

  1. Proloterapi tedavisi nasıl yapılır
  2. Akromioklaviküler eklem yaralanması neden olur
  3. El bileği kırılması ve tedavisi
  4. Bilek ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Ganglion kisti neden olur
  6. Karpal tünel sendromu neden olur
  7. Kienböck hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git