Ağrılar ve Tedavileri

Tekrarlayan Zorlanma – Aşırı Kullanım Hasarı Neden Olur?

Uzun süreler boyunca aynı hareketi yapan kişilerde ortaya çıkan aşırı kullanım hasarıdır. Sürekli devam eden mikrotravmalar sonucu zaman içerisinde lokal olarak doku hasarı ortaya çıkar.

Tekrarlayan zorlanma hasarı nedir?

Tekrarlayan zorlanma hasarı: Uzun süreler boyunca aynı hareketi yapan kişilerde ortaya çıkan aşırı kullanım hasarıdır. Sürekli devam eden mikrotravmalar sonucu zaman içerisinde lokal olarak doku hasarı ortaya çıkar.

Terarlayan zorlanma hasarı neden olur? Klavye ile çalışanların ve müzisyenlerin bilek, parmak ve kollarında görülen ağrı ve güç kaybı bu tür hasara örnek olarak verilebilir. Daha bir çok meslekte, spor dalında tekrarlayan zorlanma hasarları (aşırı kullanım hasarları) oluşabilir.

Tekrarlayan zorlanma hasarı belirtileri: Tekrarlayan zorlanma hasarlarında mikrotravmaya uğrayan alanda yavaş ilerleyen ve zamanla istirahatle bile geçmeyen ağrı olur. Ağrıya rağmen aktivitelere devam edilmesi doku hasarını ve buna bağlı oluşan inflamasyonu arttırır. Bu da, daha fazla ağrının oluşmasına neden olur.

Tekrarlayan zorlanma hasarı tedavisi: Tekrarlayan zorlanma hasarlarında öncelikle fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri, koruyucu ateller, istirahat, analjezik ilaçlar, antienflematuvar ilaçlar gibi tedaviler fayda sağlayabilir. Tekrarlayan zorlanma hasarı kronikleşebilir, başlatıcı neden ortadan kalktığında bile ağrı devam eder.

Benzer sağlık yazıları

  1. Bilek ağrısı nedenleri ve tedavisi
  2. Kalpal tünel sendromu nedenleri ve tedavisi
  3. Ağrı bandı nedir ve ne için kullanılır
  4. Tenisçi dirseği nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git