Göz Hastalıkları ve Tedavileri

Tavuk Karası Hastalığı (Retinitis Pigmentosa) Nedir?

Tavuk karası, gece körlüğü veya tıptaki adı ile retinitis pigmentosa kalıtımsal bir hastalıktır.

Tavuk karası, gece körlüğü veya tıptaki adıyla retinitis pigmentosa kalıtımsal bir hastalıktır. Halk arasında tavuk karası olarak bilinen bu göz hastalığı retina hücrelerinin bozulması ile başlar. Bu hücrelerin bozulması sarı noktaya uzak bir bölgeden başladığı için hasta bu bozukluğu fark edemez, ancak hastalık ilerledikçe çevresindeki cisimleri görmekte zorlanmaya başlar, bu nedenle trafik kazaları, bir şeyleri çarpma ve bardak devirme gibi kazalara sebebiyet verir. Tavuk karası hastalığı çocukluktan itibaren ortaya çıkabilmekle birlikte, 40’lı yaşlara doğru hastalık ilerler.

Tavuk karası hastalığı (gece körlüğü) nedenleri

Tavuk karası genellikle genetik bir hastalık olup, kalıtım yoluyla anne ve babadan geçer. Bazı hastalarda dominant geçişli de olur ve pek çok gen bu durumdan etkilenebilir ve bu genlerden herhangi birinin bozukluğu diğer nesillere taşınır, bu nedenle bu hastalığın düzeltilmesi çok zordur.

Retinitis pigmentosa’nın bazı tipleri sistemik bazı hastalıklarla görülebilir. Hastalığın düşük bir ihtimal bazı idrar söktürücü ilaçların etkisiyle de gelişebildiği bilinmektedir.

Tavuk karası hastalığı olan kişilerin gözü dışarıdan normaldir ve hastalık karşıdan bakma ile anlaşılmaz. Tavuk karasını sadece göz doktoru muayenede anlayabilir.

Gece körlüğü neden olur

Gece körlüğü neden olur

Tavuk karası hastalığı (gece körlüğü) belirtileri

Retinitis pigmentosanın ilk belirtileri arasında olan gece körlüğü (zayıf ışıkta iyi görememe) ergenlik çağında ya da sonrasında ortaya çıkar. Tavuk karası olan kişi dışarıdan bakıldığında normal görünür fakat hasta kendisi baktığı zaman ilk başlarda bir şey hissetmemekle birlikte alaca karanlıkta seçmeler zorlaşır. 

 • Hastada erken dönemde alaca karanlıkta görme güçlüğü,
 • İlerleyen dönemlerde gece görme güçlüğü,
 • Hastanın görme alanında daralma ve giderek körlük,
 • Tünel’den bakar gibi sadece ortayı görme.

Tavuk karası hastalığı (gece körlüğü) teşhisi

Tavuk karası ancak hastanın şikayetleri nedeniyle göz doktoruna gittiğinde anlaşılır. Doktor muayenesinde öncelikle göz dibi muayenesi yapılır. Göz dibi muayenesi gözün arkasındaki retina tabakasında görme hücrelerini ve birikmiş pigmentleri gösterir. Göz dibi muayenesinden sonra görme alanı denilen çevresel görmenin ne kadar daraldığını gösteren muayene yapılır. Bunlardan sonra gerekirse daha ileri teşhis yöntemi olan elektroretinografi yapılır.

Tavuk karası (gece körlüğü) nasıl tedavi edilir?

Tavuk karasının kesin bir tedavisi ve ameliyat ile düzeltme gibi tedavi yöntemi yoktur. Tavuk karası oluşması durumunda retina tabakası zaten yeteri kadar hasar görmüştür.

 • Bazı göz doktorları tavuk karası hastalığında A vitamini ve omega 3 önermektedirler. Bu yöntemle hastalığın ilerlemesi bir miktar önlenebilir.
 • Hastalığı için gen terapi uygulanmakta idi fakat bu tedavi yönteminin deneme aşamasında birçok ölüm ve kanser vakaları görülmüş ve FDA tarafından tüm dünyada gen tedavisi yasaklanmıştır.
 • Hastalığın tedavisinde biyonik göz tedavisi denenmiş ve sadece 2 boyutlu siyah ve beyaz görme sağlanabilmiştir. Biyonik göz tedavisinin tavuk karası hastalığında başarı oranının % 10  gibi bir oranda olduğu belirtilmiştir.
 • Son yıllarda tavuk karası hastalığında uygulanan elektroakupunktur tedavisinde başarılı sonuçların elde edildiği bilinmektedir. Bu konuda uzman Türk Göz Hekimleri bu tedavi yöntemini uygulayabilmektedirler.
 • Günümüzde tavuk karası hastalığı için geliştirilen kök hücre tedavisi olarak bilinen yeni bir tedavi yöntemi de uygulanabilmektedir.

Tavuk karası hastalığı kök hücre tedavisi nedir?

Kök hücre tedavisi sayesinde görme yeteneği % 10’un bile altında olan birçok hastanın görme yeteneğini yeniden kavuşabilecekleri konusunda yayınlar vardır. Kök hücre tedavisi ile tavuk karası rahatsızlığı olan hastaların görme yeteneklerini tekrar geri kazanabilecekleri bilinmektedir.

Tüm dünyada tavuk karası hastalığı için yeni tedavi yöntemleri çalışmaları devam etmektedir. Kök hücre tedavi yönteminde retinaya kendini yenileyebilen kök hücreleri nakledilmektedir. Bu tedavi yöntemi oldukça yeni bir yöntem olup dünya’da sayılı merkezlerde, Türkiye’de ise Hacettepe Üniversitesi ve bazı özel göz hastanelerinde uygulandığı hakkında bilgiler vardır. Kök hücre tedavisi sayesinde halk arasında tavuk karası olarak bilinen retinitis pigmentosa hastaları normal görme olanağının sağlanacağı doğrultusunda bilgiler verilmiştir.

Çocuklarda tavuk karası hastalığı nasıl anlaşılır?

Tavuk karası hastalığı olan hastaların % 50’sinde değişik bir tip katarakt gelişebilir. Bu nedenle çocuklar erken dönemde mutlaka göz muayenesinden geçmelidir. Çocuklar doğumundan itibaren etrafındaki herkesin kendisi gibi gördüğünü zannederler. Yani çocuklarda doğuştan bir göz sorunu olduğunda çocuk büyüdüğünde bile bunu anlayamaz.

Herhangi bir göz hastalığı olmasa bile çocukların 2-4-7-12 yaşları arasında mutlaka bir göz doktoruna götürülmesi gerekir. Bu muayeneden sonra doktor duruma göre aileleri bu konuda yönlendirir. Tavuk karası teşhisi konulan çocukların kontrolleri yaş büyüdükçe sıklaştırılmalı ve doktorun önerdiği tavsiyeler uygulanmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Üveit belirtileri ve tedavisi
 2. Katarakt belirtileri ve tedavisi
 3. Sarı nokta hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Usher sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Çocuklarda görme kaybı nedenleri ve tedavisi
 6. Lazer tedavisi yapılan göz hastalıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git