Hastalıklar ve Tedaviler

Tatili Keyifli Geçirme Yöntemleri ve Tatil Yapmanın Faydaları

Tatil nedir?

Arapça’da ”atale” fiilinden gelen tatil kelimesi atıl olmak, boş olmak anlamını taşımaktadır. Tatil kavramı,  Sanayi Devriminden sonrası endüstriyel yaşam şartları ile biçimlendirilmiştir.

Günümüzde tatil yapmak deyince kişinin karşılığında para kazanmayacağı gezme, dinlenme, eğlenme, spor, ibadet gibi amaçlar ile, yaşadığı bölge veya çevre dışında başka bir yere yolculuk etmesi anlaşılmaktadır.

Tatil yapmaya neden ihtiyaç duyarız?

Tatil nedir

Tatil nedir

ABD’de yapılmış bir araştırma sonucuna göre senede en az bir kez tatil yapmanın ömrü uzattığına dair bilgiler elde edilmiştir. Yapılan çalışmalar senede en az bir hafta işe ara vermenin kişinin toplam ölüm riskini % 20 azalttığını  ortaya koymuştur, buna karşın beş yıldır hiç tatile çıkmamış bireylerde ölüm oranının ve kalp hastalığı riskinin yüksek olduğu anlaşılmıştır.

Ayrıca her şeyde olduğu gibi insanlarda da yıpranma, yorulma ve tükenmişlik durumu söz konusudur. İnsanların kendini yenilemesi, zihnini ve bedenini stresten uzaklaştırması ve iş yaşamında daha başarılı olması için tatil vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

Sonuç olarak tatil yapmak gündelik yaşamın stresinden kısa bir süre de olsa uzaklaşmak ve sorumluluklarınıza ara vermek,  genel sağlığınız ve yaşam kaliteniz açısından büyük farklar yaratır ve yaşamın insanlara sunduğu sıkıntılar ile daha iyi baş edebilmeyi sağlar.

Tatilimizi nasıl daha güzel ve verimli geçirebiliriz?

Tatilden en iyi verimi alabilmek için tatile çıkmadan önce yolculuğun nasıl yapılacağı, yolculuğun süresi, tatilde kalınacak yer, tatilden dönme zamanı gibi önemli hususlar doğru planlanmalıdır.

 1. Örneğin tatile çıkarken kaç gün, kaç gece kalacaksınız buna göre ihtiyaç duyacağınız kadar kıyafet almanız önemlidir, çünkü giyerim diye alınan fazla kıyafetler çoğunlukla valizden bile çıkmaz ve sadece ağırlığını taşımız olursunuz. Valiz hazırlamadan önce bir liste yaparsanız gereksiz şeyleri almaktan kurtulabilirsiniz.
 2. Tatile çıkma planı en az 1 ay önceden yapılır ise tatili hem daha hesaplı hem de daha keyifli geçirmek mümkündür, çünkü son dakika tatil planı genellikle maddi olarak can sıkıcı şekilde sonuçlanabilir.
 3. Tatile giderken işlerinizi tamamlayarak ya da işlerinizi iyi organize ederek gitmeyi ihmal etmeyin, çünkü tatil süresince işler veya iş yerinden gelen telefonlar, elektronik postalar tadınızı kaçırabilir.
 4. Tatile giderken aklınızın kalacağı çiçekler, ev hayvanları, faturalar gibi işlerin önceden halledilmesi ya da komşulara önceden emanet edilmesi sürekli bunları düşünmemek için önemlidir.
 5. Tatiliniz boyunca telefon, tablet, bilgisayar oyunları, televizyon seyretme gibi aktivitelerden mümkün olduğunca uzak kalmaya gayret göstermelisiniz, çünkü tatil kendiniz ve sevdikleriniz ile eğlenceli zaman geçirmek için değerlidir.
 6. Sorunlarınızdan kaçmak için tatile çıkmak sizi sorunlarınızdan kurtarmaz ancak tatilde sorunlarınız için çözümler bulabilir ve tatilden döndüğünüzde deşarj olmuş şekilde sorunlarınız ile mücadele edebilisiniz. Yine de tatilden keyif alabilmek için sorunlardan, işlerden, derslerden kurtulma düşüncesi ile tatile gitmemeyi değil; dinlenmek, eğlenmek, gezmek, görmek ve sevdikleriniz ile  daha güzel vakit geçirmek için tatil yapmayı tercih etmelisiniz.
 7. Tatile çıkarken tatilin havasına kapılarak daha fazla harcama yapmamak için kredi kartlarınızın bir kısmını evde bırakmalısınız, çünkü tatil dönüşünde maddi krizden dolayı mutsuzluk veya pişmanlık yaşayabilirsiniz.
 8. Tatile gittiğiniz yerde güne erken başlayın ve daha az uyuyun, çünkü tatil zamanı çok hızlı geçer.
 9. Tatile gideceğiniz yerin güvenliği konusunda ve detaylar hakkında gideceğiniz bölgeyi iyi bilen birinden bilgiler alın.
 10. Tatilde güneşin, denizin, kumsalın, çamurun, yağmurda yürümenin, çocuklarınız ile oynamanın, eşiniz ile daha fazla vakit geçirmenin, sağlık durumunuza göre yiyip -içmenin, gezmenin, farklı yerler görmenin tadını çıkarın.
Tatile neden ihtiyaç duyulur

Tatile neden ihtiyaç duyulur

Tatil yaparken dikkat edilmesi gereken sağlık sorunları

 1. Güneşlenmek zararlı mı
 2. Solaryum sağlığa zararlı mı
 3. Yaz ishali nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Pazartesi sendromu nedenleri ve tedavisi
 5. Polen alerjisi olanlar nelere dikkat etmeli
 6. Yaz aylarında sağlıklı ve doğru beslenme nasıl olmalı
 7. Yaz mevsiminde saç bakımı nasıl olmalı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git