Hastalıklar ve Tedaviler

Taşikardi Neden Olur? (Hızlı Kalp Atımı)

Taşikardi (kalp atımının hızlı olması), kalbin farklı nedenlere bağlı hızlı atmasına verilen addır. Taşikardinin tanımı kalbin dakikada 100 defadan fazla atması olarak bilinse de bu durum yaşa göre değişiklik gösterir.

Taşikardi aritmi belirtileri ve tedavisi

Taşikardi (kalp atımının hızlı olması), kalbin farklı nedenlere bağlı hızlı atmasına verilen addır. Taşikardinin tanımı kalbin dakikada 100 defadan fazla atması olarak bilinse de bu durum yaşa göre değişiklik gösterir. İnsan bünyesinde normal kalp atış aralıklarının en üst seviyeleri atım (BPM) dk yaşa bağlı ve farklı şekildedir.

Taşikardiye neden olan faktörler

Taşikardi oluşması illede kalp hastalığı olduğu anlamına gelmez. Bazı insanlarda, koşmak, sindirilmesi zor olan yemek yemek, heyecanlanmak, sigara, alkol, kahve, çay ve kola gibi sinirleri uyaran içecekleri gereğinden fazla tüketmek, alınan bazı ilaçlar, kadınların adet dönemindeki dengesizlikler, aşırı stres, yorgunluk, uykusuzluk, daha önce geçirilmiş kalp krizi veya ateroskleroz, soğuk algınlığı, kansızlık ve öksürük gibi bazı nedenlerden de taşikardi meydana gelebilir. 

Bu türden taşikardi şikayeti nedeninin tedavi edilmesi ile ortadan kalkar. Ayrıca bazı kalp ve böbrek hastalıkları, ateşli hastalıklar, akdeniz ateşi hastalığı, endokrin hastalıklar ve zehirlenme gibi bazı durumlarda taşikardiye sebebiyet verebilir. Bunların dışında, zayıflama ilaçlarının da taşikardiye neden olduğu hakkında bilgiler

Çocuklarda ve yetişkinlerde kalp atımının üst seviyeleri

Bir, iki günlük bebekte : Dakikada kalp atım hızı 159’un üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Üç, altı günlük bebekte : Dakikada kalp atım hızı 166’nın üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Bir, üç haftalık bebekte : Dakikada kalp atım hızı 182’nin üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Bir, iki aylık bebekte : Dakikada kalp atım hızı 179’un üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Üç, beş aylık bebekte : Dakikada kalp atım hızı 186’nın üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Altı, on bir aylık bebekte : Dakikada kalp atım hızı 169’un üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Bir, iki yaş çocukta : Dakikada kalp atım hızı 151’in üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir.

Üç, dört yaş çocukta : dakikada kalp atım hızı 137’in üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Beş, yedi yaş çocuk : Dakikada kalp atım hızı 133’ün üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Sekiz, on bir yaş çocukta : Dakikada kalp atım hızı 130’un üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

On iki, on beş yaş gençte : dakikada kalp atım hızı 119’un üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

On beş yaş, yetişkinde : Dakikada kalp atım hızı 100’ün üzeri hızlı kalp atımı olduğunu gösterir. 

Taşikardi belirtileri

Taşikardi belirtileriDoğrudan kalple alakalı taşikardi şikayetleri ara sıra gelen nöbetler şeklinde belirtilere neden olabilir. Bazen kısa süre bir kaç saniye sürebileceği gibi, saatlerce ya da günlerce sürebilir. Taşikardilerin kalbin kulakçıklarından ya da karıncıklarından kaynaklanmasına bağlı olarak farklı tipleri bulunmaktadır. Ventriküler taşikardi adı verilen karıncıktan kaynaklanan tipinin varlığı tedavisi yapılmaz ise hastanın ölümüne sebep olabilir. 

Taşikardinin belirtileri hastaya göre ve sebebine göre değişiklik gösterir. Bazı hastalarda hiç bir belirti olmamasına rağmen, ritim bozukluğu vardır. Fakat genellikle hastalarda görülen belirtiler çarpıntı, kalpten beyne ve vücuda yeteri kadar kan gitmemesine bağlı yorgunluk, göz kararması, bayılma, genellikle yaşlı hastalarda nedeni bilinemeyen düşmeler, göğüs ağrısı, göğüste baskı hissi, nefes darlığı, baş dönmesi, bulantı, bilinç kaybı ve ciddi derecedeki taşikardilerde kalp durması ve ani ölüm riski bulunmaktadır.

Taşikardi tanısı

Taşikardi aritminin tanısını koymak oldukça önemli olup, uzun süre tansı konulamayan aritmiler zamanla kalpte geri dönüşümü olmayan sorunlara yol açabilir. Aritmi tanısını koymak için farklı tanı yöntemleri vardır. Bu yöntemler, elektrokardiyografi (EKG), aritmi tanısında oldukça önemli olup, ritmin bozulduğu sırada çekilir ise tanıyı koymak daha kolay olur. 

Holter testi, 24 ile 72 saat süresince hasta günlük yaşantısına devam ederken kalp ritmini kaydeder ve cihazın takılı olduğu sürede ritim bozukluğu meydana gelir ise tanı daha kolay konulabilir. Kalp katerizasyonu, aritminin tam olarak nedenini saptamak için kontrollü elektriksel uyarılar kullanılır. Tilt masa testi, aritmi ile ilişkisi olmayan bayılma ataklarının nedenini tespit etmek amacı ile kullanılır.

Taşikardi tedavisi 

Taşikardi aritmi tedavisi, hastalığın tipine ve ciddiyetine göre değişiklik gösterir. Kalp rahathatsızlığı olmadan oluşan taşikardiler, altta yatan nedeni düzeltilmediği sürece devam ederler. Bu nedenle taşikardiye neden olan rahatsızlığın tedavisinin yapılması oldukça önemlidir. 

Örneğin kansızlıktan kaynaklanan aritmilerde kansızlığın tedavisi gereklidir. Bu durumun öncelikle bir kardiyoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve kardiyak kökenli olmayan aritmi tedavisi için iç hastalıkları uzmanının ilgilenmesi gerekebilir. Bazı devamlı olmayan aritmilerde yaşam tarzı değişikliği dışında genelde tedaviye gerek duyulmaz. 

Bunların dışında, bazı taşikardilerde ameliyat ile tedavi uygulanabilir. Kalıcı kalp pili takılması veya kalbin hızı çok arttığında cildin altına yerleştirilen elektroşok cihazı (ICD) ile ventriküler fibrilasyon ya da ventriküler taşikardi de tedavi sağlanabilir. Ayrıca radyofrekans yöntemi ile aritmiye neden olan bölgeler yakılarak ya da dondurularak uygulanan tedavi yöntemi ile genelde kesin tedavi sağlanabilir.Taşikardi, hastanın tansiyonunu düşürüyor ise, nefes darlığına, göğüs ağrısına ve bayılmalara neden oluyor ise elektroşok tedavisi gerekebilir.

Taşikardi önlenebilir mi? 

Yaşam tarzı değişikliği, kahveyi azaltmak yada en aza indirmek, alkol alımını azaltmak ya da bırakmak, sigara kullanımı var ise bırakmak, bazı ilaçlardan kaçınmak (grip ilaçları gibi), stersli ortamlardan uzak durmak, düzenli olarak haftada en az üç gün kardiyo, kol egzersizleri yapmak, düzenli yürüyüş yapmak, dengeli ve az yağlı beslenmek ve doktorun vereceği ilacı düzenli kullanmak gibi önlemler ile tekrarlayan ritim bozuklukları önlenebilir. Taşikardi, hastanın tansiyonunu düşürüyor ise, nefes darlığına, göğüs ağrısına ve bayılmalara neden oluyor ise elektroşok tedavisi gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ritim bozukluğu neden olur
 2. Kalp çarpıntısı neden olur
 3. Göğüs ağrısı neden olur
 4. Elektroşok cihazı (ICD) nedir

22 Yorum

 1. Gökhan

  31 Ağustos 2016 at 14:38

  Merhaba
  2010 yilinda bana st jude icd takildi bu yila kadar her seferinde 4 defa olmak uzere 7 kez beni sokladi bu durum belki benim icin iyidi ama bu olay benim psikolojimi asiri bozdu tamamen panik atak oldum hayatdan sogudum calisamaz ve disari cikamaz hale geldim bu icd benim istegim dogrultusunda cikartilabilirmi yada bunun acisiz sancisiz olma durumu yokmu teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2016 at 23:10

   Kalp pili takılan hastalar doktorunun onayıyla kendini daha iyi hissetmeye başladığında normal aktivitelerine dönebilirler.

   Kalp pili takılan bazı kişiler uzun yürüyüşler, tenis gibi aktiviteleri yapabilirler, fakat kalp pili kalp yetmezliği ve ritim bozukluğu için takılmış ise bazı aktiviteler kısıtlanabilir. Ayrıca kalp pili olan hastaların dikkat etmesi gereken birçok alet ve durum vardır ve dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında doktorunuzdan broşür almanız gerekir.

   Örneğin kalp pilini basınç ve baskı uygulayacak hareketlerden kaçınmak gerekir, düşmeye ve sarsıntıya neden olabilecek aktivitelerden kaçınmak gerekir, kalp bilinin bulunduğu tarafa çanta askısı gibi bası yapacak eşyalardan kaçınmak gerekir.

   Ayrıca kalp pilinin kontrollerine düzenli olarak gidilmelidir.

   Kontrollerde kalp pilinin kablosunun normal çalışıp çalışmadığı, ayarlarda değişiklik yapılması gerekip gerekmediği, bataryanın ömrü gibi durumlar kontrol edilir.

   Ayrıca şok veren kalp pilleri şok verdikten sonra ve en geç 6 ayda bir kontrol edilmelidir.

   Pilin ömrü de önemlidir. Pilin ömrü hastadan hastaya farklılık gösterir, pilin ömrü hastanın kalp hızına göre değişir, bu nedenle pil ömrü önceden kestirilememekle birlikte ortalama 6-10 yıl arasında değişir. Fakat şok veren pillerin ömrü de şok sayısına göre değişir. Pilin yanı sıra pilin kablosunun da ömrü vardır.

   Yani çektiğiniz sıkıntılar bu durumlara bağlı olabilir, bu nedenle kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

   KALP PİLİ BULUNAN HASTALARIN DOKTORA BAŞVURMASINI GEREKTİREN DURUMLAR

   Solunum zorluğu,

   Baş dönmesi,

   Bayılma nöbetleri veya bayılacakmış gibi olma,

   Devamlı güçsüzlük veya yorgunluk,

   Göğüs ağrısı,

   İnatçı ve uzun süren hıçkırık,

   Bacaklarda, ellerde, ayak bileklerinde, kollarda şişkinlik (ödem),

   Kalp çarpıntısı gibi durumlarda ihmal etmeksizin doktora gitmek gerekir.

   Bu durumdan çok rahatsızsanız doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   İyilik dileğiyle.

 2. Kubilay

  3 Ekim 2016 at 01:40

  Benim ani eğilip kalkmam sonucu kalp hzım dakikada 180 şere kadar yükseldi , bu durum 4-5 kez başıma geldi ve her seferinde acile gittim ilaç ile normale döndürüldü . Bu şikayetimden dolayı defalarca doktora gittim . Sayısız ekg eko ve holter yapıldı ama sonuç olarak net bişey söylenmedi bana sebebi ne olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:10

   Şeker yüksekliğine bağlı söylediğiniz durum olabilir.

   B12 vitamini eksikliğine bağlı bu durum yaşanabilir.

   Kansızlığa bağlı olabilir.

   Kalp kasını tututan enfeksiyonel bir duruma bağlı, kalp kasını tutan diğer sistemik hastalıklardan kaynaklanabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik bir hastalığın kalp tutulumlarında benzer şikayetler görülebilir ve yapılan incelemelerde belirtilere yönelik bir bulgu yoktur genellikle. Fakat bu hastalık 35-40’lı yaşlardan önce (çocukluk çağında, 20’li yaşlarda ve 25-30 ‘lu yaşlarda kendini göstermeye başlar).

   Yine sarkoidoz, skleroderma, kistik fibrozis, tiroid hastalıkları, kalp damar hastalıkları, bazı kas hastalıkları, romatizmal bazı hastalıklar, bazı metabolik hastalıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri ve fazlalıkları gibi birçok etken bu tür şikayetlere yol açabilir.

   Bu durumun netleşmesi için araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji veya iç hastalıkları bölümüne gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Didem

  3 Kasım 2016 at 12:05

  Korktuğum yada sinitlendigim zaman kalp atisim artiyor ve göğsüme sırtıma ağrı vuruyor son zamanlarda çok hızlı kilo aldım ve tansiyon sorunum var buna bağlı olabilir mi çarpıntı sorunum

  • Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 11:27

   Tansiyon sorunları kalp ritmini bozarak ve kalp çarpıntılarına neden olur genellikle.

   Aşırı stres, korku normal olarak kalp ritmini bozar ve kalp çarpıntısına neden olur.

   Aşırı ve hızlı kilo almak, hızlı kilo vermek kalp fonksiyonlarını bozar ve kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   Hızlı kilo almanızın hormonal bir nedeni olabilir, bu nedenle endokrinoloji bölümünde hormonlarınızın araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Taşikardi

  11 Kasım 2016 at 05:14

  Merhaba 2 sene önce doktor muaynesi ekg holter cihazı gibi testlerle taşikardi teşhisi konuldu. Kalbimde ortadan bir sızma olduğu ve bi kalp kapakçığımın diğerinden büyük olduğu söylendi fakat her hangi bi ilaç tedavi yapılmadı. Ama gün içerisinde kalp atışlarımı hissedebildiğim kadar yüksek atıyor ve sürekli tansiyonum düşük heyecan korku yaşadığım durumlarda bayılma noktasına geliyorum. Hiç bir şeyde sakin kalamıyorum ve kalbim hızlandıkça nefesim daralıyor panikliyorum. Başka doktora başvurmalı mıyım kalp kapakçığım ve kalbimdeki sızıntı sorun yaratır mı tedavi olmam gerekiyor mu bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:35

   Kalp kapağındaki bozukluk arttı ise tedavi gerektirebilir.

   Ayrıca bu tür durumlar genellikle yılda bir kardiyolojik takip gerektirir.

   Kardiyoloji doktoruna daha önceki raporlarınız ile birlikte gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. eda

  14 Kasım 2016 at 20:08

  Sürekli kalbim sıkışıyor ağrısı sırtıma vuruyor nefesim daralıyor nefes almakta güç çekiyorum.çok cabuk yoruluyorum terliyorum son zamanlarda kilo verdim ağrısına uyuyamıyorum Bir sürü Ekg veya holter test yapıldı. Sonuç çıkmadı.bunun sebebi nedir ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 18:02

   Anlattığınız durumlar safra kesesi ile ilgili bir problem ya da akciğerler ile ilgili bir problem, mide ile ilgili bir problem olabilir.

   Öncelikle göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz ve buradan bir şey çıkmaz ise gastroloji doktoruna gitmeniz uygun olur.

   Bu sistemler ile ilgili iltihabi bir durum da olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Ebru

  15 Kasım 2016 at 02:02

  22 yaşndayim kendimi bildim bileli kalbimde oluşan hizli atimlar hayatimi olumsuz etkilemekte kolumum uyuşmasi dilimin uyuşmasi vucudumda elektirik şoku hissi rahatsiz oldugum an sanki kalbim agiźimdan cikacak gibi oluyor surekli doktora gidiyorum birsey yok diyorlar her rahatsz oldugumda acile gidiyorm ekg cekiyorlar birsey yok diyorlar cogu kez muayne oldum holter sonucumda 140 nabiz ölçumu alindi cogu kez birsey yok denilerk gonderildm

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 14:12

   Bu durumun altında yatan başka bir hastalık olabilir.

   Vücudun farklı kısımlarında meydana gelen ağrılar bazen vücutta elektrik çarpması hissine neden olabilmektedir.

   Şeker hastalığı bakımından tetkikler yapılması gerekebilir.

   Yine bu tür durumlar sinirsel bir soruna (nöropati gibi) bağlı da olabilir. Belki bir de beyin cerrahisine gitmek gerekebilir.

   Yani bu durum uzun zamandır oluyor ve ciddi şekilde rahatsızlık veriyor ise bu durumun bir araştırma hastanesinde araştırılması daha doğru olur.

   Ayrıca kalp sorunları için ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesi de gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 7. Elis

  28 Aralık 2016 at 16:31

  Hocam geçen yıl bu vakitlerde bende çarpıntısi başladı kalbimin attığını hissediyordum geceler uyuyamiyordum.Doktora gitdim eko,ekq yaptırdık kalp de bir şey çıkmadı ciddi bir kalp hastalığım yok.1,2 ilaç yazdı biraz azaldı ancak tam gitmedi.Kalp çarplntım olmasa bile kendimi rahatsız hiss ediyorum sanki bi rahatsızlığım var ancak ne olduğunu bilmiyorum…Ne yapmam gerekir ? ((

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 17:10

   Bu durum sigara ve benzeri maddeler kullanımına bağlı kalp ritminin bozulmasından ya da psikolojik bozukluklardan kaynaklanabilir.

   Kalp ritmini bozan birçok sebep vardır ve kalp ritmi bozulduğunda çarpıntı, sıkışma hissi, rahatsızlık hissi, ağrı, nefes darlığı gibi şikayetler görülebilir.

   Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiper kalsemi, demir depolama hastalığı, anksiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları, sigara veya diğer maddeler gibi birçok ilaç türü kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Belki bir psikiyatri uzmanına gitmek faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Kübra

  8 Ocak 2017 at 19:27

  Kendimi bildim bileli nefes almakta zorlanıyorum. Kalbim bazen durduk yere çok hızlı ve sert atmaya başlıyor bu beni çok rahatsız ediyor. Kalbime sanki iğne batırıyorlarmış gibi hissediyorum çok ağrıyo nefes alamıycak duruma geliyorum. Her nefes alışımda kalbim çok ağrıyor. Sık sık olmuyor ama bir kaç ayda bir oluyo ve bir gün boyunca sürüyor. Nedeni nedir sizce

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 09:59

   Kalp kası kaynaklı bir ağrıya benziyor. Bir süre aktif olup veya egzersiz, spor tarzı bir şeyler ile uğraşıp sonra ara vermek bu tür şikayetlere neden olabilir. Bu tür şikayetlerde düzenli yapılan ve abartmadan yapılan kardiyo egzersizleri oldukça faydalıdır.

   Fakat kas tutulumu yapan sistemik bir hastalığa veya bir kas hastalığına bağlı da bu tür şikayetler olabilir. Kansızlık kaynaklı ritim bozukluğuna bağlı olabilir. Bazı vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olabilir. Aşırı susuz kalmaya bağlı olabilir. Bir gün boyunca aşırı efor sarf etmeye bağlı olabilir. Bir spor yapıp bir yapmamaya bağlı olabilir. Stres kaynaklı olabilir.

   Yinede bir kardiyolojik değerlendirme önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 9. Seda

  13 Ocak 2017 at 00:24

  Birkac aydir durup dururken asiri derecede carpintim oluyo kalbimin hizlica atmasi beni cok korkutuyo kalbim boynumda atiyo oyle olunca nefes alamiyomus gibi oluyorum kardiyologa gittim hicbirsey cikmadi kan seker vitamin eksikligi hepsi normal cikti spor yaptigim zamanlarda daha cok oluyo

  • Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 12:36

   Tiroid bezi hastalıkları ve başka sistemik veya romatolojik bazı hastalıkların kalp tutulumlarında da kalp çarpıntıları olabilir. Mide şikayetleriniz varsa ya da boğazınıza acı su geliyorsa bu durum gastroözofageal reflü hastalığına bağlı da olabilir. Kalp kası kaynaklı olabilir (kaslar ile ilgili problemler için fizik tedaviye gitmek gerekir). Sistemik veya romatolojik hastalıklar araştırma hastanelerinde veya üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji, iç hastalıkları ve endokrioloji gibi bölümlerde araştırılır.

   Panik atak gibi psikolojik bir durum olabilir. Adrenal bezlerinin fazla hormon salgılamasına bağlı olabilir. Böbreğe ait hastalıklar ve hipfiz hastalıkları bu hormonun salgılanmasını bozabilir. Bu tür hormonal durumlar için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir. Hormonal durumların değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Fazla kafeinli içecekler tüketmek, dengesiz uyumak, astım ve alerjik sorunlar gibi nedenlerde bu tür sıkıntılara yol açabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Barış

  17 Şubat 2017 at 17:06

  Anksiyete p.a hastasıyım. Yaşım 17. Nabız sorunum var fakat doktorlar sebebi anksiyeteye bağlıyorlar. Yatarken nabzım 60-80 otururken 90-110 ayakta iken 120-135 arasında değişiyor bu değerler normale dönmüyor yatmadigim sürede. Bu sırada heyecan da yapmıyorum. 2Ay önce holter takılmıştı fakat ben hep yatar durumda istirahat ettim değerler normal cikti. Panik a. Olduğum için diğer tetkikleri de yaptırdım. Anksiyete giderici ilaçlar kullanıyorum antidepresan dahil. Fakat bundan önce de taşikardi vardı (1aydır). Tekrar doktora gitmelimiyim sebebi neden kaynaklanıyordur? Yaptirdigim tahliller: Birçok ekg,2 kez eko,eeg,tomografi,mr,kan tahlili,hormon ve tiroid tahlilleri,alt ve üst batım,kalp filmi,akciğer filmi hepsi temiz bulundu.

  • Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 15:53

   Nabız olayı, kanın kalbin sol karıncığından büyük atardamarlara pompalanması sırasında vücudun uç noktalarındaki atardamarlarda oluşturduğu dalgalanma durumudur (kalp atışlarının vücut uç atardamarlarında hissedilmesine nabız denir).

   Normal nabız yetişkinlerde genellikle dakikada 60-100 arasıdır, çocuklarda ise dakikada 100-120 arasıdır. Bu durum gençlikte de böyle olabilir, bebeklerde de 120-140 arası olabilir.

   Yani bu delikanlı çağlarında 120-130 nabız atışı patolojik sayılmayabilir. Fakat sizin anlatmak istediğiniz ritim bozukluğu ise bu durumun birçok neden olabilir.

   Kesin anksiyete varsa ritim bozukluğu buna bağlı olabilir, daha bu yaşta bu kadar çok kalbinizi dinlemeniz de anksiyete olduğunu düşündürmektedir. Birço tetkik yapılmış ancak bir şey çıkmamış, bu nedenle bu korku bozukluğundan (anksiyeteden) korunmaya çalışmanız faydalı olacaktır. Aşırı çay, kahve, çikolata, bir şeylere çok takılmak, uykusuzluk, yorgunluk gibi durumlar kalp ritmini bozabilen durumlardır ve bunların dikkat edilmesi önelidir.

   Devam eder ve geçmez ise bu durumun romatoloji bölümünde sistemik bir hastalık bakımından araştırılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Hamit

  22 Şubat 2017 at 20:58

  İyi günler benim 5 6 gün önce kalp sıkışmam nefes almakta zorlanma sıkıntılarım başladı 2 gün önce baya şiddetlendi ve acike gittim hareket ederken falan çok fena batmaya başlamıştı acilde bi sıkıntı görünmediğini ve kardiyolojiye cıkmam gerektiğini söylediler ertesi günü kardiyolajiye cıktım oda aynısını söyledi lakin benim kalp atışlarımın bazen stres yapınca yada üzülünce aşırı derecede hızlanıyor ve derin nefes almaya calışırken alamıyorum sebebi nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2017 at 00:25

   Kalp ritim bozukluğu olduğunda kalpte sıkışma hissi, nefes darlığı gibi sıkıntılar yaşanabilir. Kalp ritim bozukluğunun birçok nedeni olabilir. Stres kaynaklı kalp ritim bozukluğu olabilir.

   Kalp ritim bozukluğunun derecesinin öğrenilmesi için ritim holteri takılması gereklidir. Kalp ile ilgili çoğu probler kalp ultrasonu ile değerlendirilir.

   Stres, yorgunluk, uykusuzluk, aşırı çay-kahve-kola gibi kafeinli içecekler, alkol, sigara, madde kullanımı gibi faktörler kalp ritim bozukluğuna neden olabilir.

   Tiroid hastalıkları, vitamin ve mineral eksiklikleri, kansızlık, bazı kas hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları, romatizmal bazı hastalıklar (Akdeniz ateşi hastalığı, ankilozan spondilit, skleroderma, liken planus gibi), bazı akciğer hastalıkları, gastroözofageal reflü, kalbe ait hastalıklar ya da bozukluklar, ALFA galaktosidaz eksikliği, Paget hastalığı, şeker hastalığı, hipertansiyon, düşük tansiyon, düşük şeker, insülin direnci, kullanılan bazı ilaçlar, anksiyete gibi daha birçok sebep kalp sıkışmasına, kalp çarpıntısına neden olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git