Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Taş Devri Diyeti veya Mağara Diyeti Nedir?

Bilim insanları, taş devri insanlarının nasıl beslendiğini araştırmaktadırlar. Bu araştırmalar taş devri insanının yiyeceklerinden kalan fosiller üzerinde devam ettirilmektedir.

Taş devri (mağara) diyeti nasıl yapılır?

Bilim insanları, taş devri insanlarının nasıl beslendiğini araştırmaktadırlar. Bu araştırmalar taş devri insanının yiyeceklerinden kalan fosiller üzerinde devam ettirilmektedir. Bu sayede tükettikleri farklı gıdalar ve besin öğesi alımları incelenmektedir. Kesin bir bilgi olmaması ile birlikte, meydana çıkan beslenme modelinin günümüz beslenme modeli ile karşılaştırılması oldukça karmaşık olur.

İlk insanların 3000 kkal enerji tüketmelerine rağmen obez olmadıkları. günümüz insanının 2000 kkal enerji tükettiği halde fiziksel aktivite azlığı nedeni ile obez oldukları görülmektedir. Taş devri insanlarının, süt ve süt ürünleri tüketmediği halde günlük kalsiyum ihtiyaçlarını taze sebze ve meyvelerden, avladıkları hayvanların kemiklerinin yumuşak dokularından aldıkları bilinmektedir.

Taş devri insanlarının günlük aldığı enerjisinin % 15-20’si yağlardan, % 50-70’inin nişastadan karşılandığı saptanmıştır. Tarım toplumuna geçilmesinden sonra insanların aldığı günlük enerjinin % 10-15’inin yağlardan, % 60-75’inin nişastadan ve % 5’inin rafine edilmiş şekerden sağlandığı belirtilmiştir. Tarımın keşfi insanoğlunun beslenmesine şekerin girmesine neden olmuştur. Günümüzde ise yağ ve nişastadan alınan enerji yüzdesinin oldukça değiştiği görülmektedir.

Taş devri diyeti, aslında bu diyet günümüze uyarlandığında bu diyete uymak mümkün olmaz. Çünkü günümüz gıdaları bileşim açısından geçmişte var olan gıdalardan farklıdır. Örneğin, günümüzde tüketilen etin yağ miktarı ve çeşidi, meyve ve sebzeler tamamen farklıdır. İlk insanın yaşadığı çevre koşulları ise tamamen değişmiştir. Günümüzde ilk insanların beslenme ve yaşam koşullarını yerine getirmemiz mümkün olmasa bile fiziksel aktivite konusunda her şey kendi elimizdedir.

Mağara (taş devri) diyeti ile kilo verilir mi?

Taş devri diyeti nasıl yapılır

Taş devri diyeti nasıl yapılır

Taş devri diyeti denildiğinde, günümüz koşullarında taş devrine dönmemiz mümkün değildir. Yinede günümüzde de mümkün olduğunca doğal beslenmek ve hazır gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak diyetin başlangıcını oluşturur.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar şeker, tuz, un, çay, kahve, kola, sigara, alkol, hazır meyve suları, işlenmiş besinler, kızartmalar, pizzalar, hamburgerler, aşırı uyumak, aşırı hareketsiz kalmak, bilgisayar ve televizyon başında çok fazla zaman geçirmek gibi yanlış yaşam ve beslenme tarzını en aza indirerek ya da bırakarak ve çocuklarımızı bu yanlış beslenme ve yaşam tarzından uzak tutmaya çalışarak, mağara diyeti veya taş devri diyeti denilen diyet ve yaşam şeklini tam olmasa da gerçekleştirmiş oluruz.

Bu nokta da önemli olan yaşam tarzı ve ve doğru beslenmedir. Günümüzde mağara diyeti olarak bilinen diyet, doğal beslenme ve düzenli fiziksel aktiviteyi tanımlar. Çünkü elimizde ne kadar doğallık kalmış ise o kadar doğal beslenmeye çalışmak gerekir. Örneğin, sebze ve meyveleri mevsiminde tüketmek, mümkün olduğunca derin dondurucu ya koymadan gerekir ise kurutmak daha sağlıklı olduğu için kurutarak sebze ve meyveleri saklamak, haftanın en az 3 günü baklagil tüketmeye çalışmak, salamura gıda tüketmekten kaçınmak, her gün aynı saatte yatıp, aynı saate kalkmak (en geç akşam 22’de sabah 8’de), çocuklarımızı daha bebeklik döneminden itibaren ev yemeklerini alıştırmak önemlidir.

Çocukları en az 2-3 yaşına kadar anne sütü ile beslemeye çalışmak, evde çok fazla ıvır zıvır yiyecekler bulundurmamak, öğünleri atlamamak ve çok doymadan sofradan kalkmak, yemek saatlerinin aynı saatte olmasına dikkat etmek, her gün düzenli olarak en az 40 dakika yürüyüş, egzersiz ve benzeri aktiviteler yapmak gibi, bunlara uyarak mağara ya da taş devri diyetinde yer alan doğal yaşamı tam olmasa da uygulamış oluruz.

Taş devri insanları günümüz insanlarından sağlıklı mıydı?

Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır olurdu. Taş devri insanları zamanında da dayanılması zor iklim koşullarında insanlar açlıktan ölmüştür. İnsanların bir çoğunda vitamin eksikliğine bağlı bazı şikayetler ortaya çıkmış ve çoğuda gıda kaynaklı hastalıklar nedeni ile hayatlarını kaybetmişlerdir. Ayrıca taş devri insanları günümüz insanlarına oranla daha genç yaşlarda öldükleri için yaşlılığa bağlı hastalıklar ile tanışmamışlar dır.

Günümüz insanının, ilk çağ insanlarına göre daha uzun olan yaşam süresi nedeni ile kanser, kalp hastalıklarının sık görülmesinin bir nedeni olabileceği gibi, tabi tek neden bu değildir. Beslenme, yaşam tarzı ve çevre koşulları gibi faktörler önemli etkenlerdir.

Bilim insanları bunu, günümüzde de Afrika kabilelerinde yaşayan ve beslenme alışkanlıkları taş devri insanlarına benzeyen primitif insanları inceleyerek ortaya koymuşlardır. Bu konuda yapılan çalışmalar temel olarak yüksek lifli ve düşük yağ alımı ile karakterize edilebilecek ilk insanların beslenme modelinin, sağlık üzerinde özellikle de kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu konusunda kesinlik saptanmıştır.

Sağlıklı beslenme ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Kilo vermeye yardımcı besinler
  2. Metabolizma nasıl hızlı çalışır
  3. Diyet çeşitleri ve yanlış diyetler
  4. Diyet yaparken yapılan yanlışlar
  5. Yaz aylarında sağlıklı ve doğru beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git