Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Tarsal Tünel Sendromu Nedir? (Ayak Bileği Sinir Sıkışması)

Tarsal tünel ayak bileğinin iç tarafında, kemiklerin yanında bulunan dar bir boşluktur.

Tarsal tünel sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tarsal tünel ayak bileğinin iç tarafında, kemiklerin yanında bulunan dar bir boşluktur. Bu boşluğun içinden arter, ven, tendonlar ve ayak tabanının hissini veren ana sinir geçer. Tarsal tünel sendromu ise içinde bulunan bu sinirin (posterior tibial sinir) üzerine yüklenen baskı veya sıkışma sonucu oluşan, ayak bileği iç tarafından ayak içine doğru ortaya çıkan şikayetlerin meydana geldiği bir hastalıktır. Tarsal tünel sendromu, posterior tibial sinir üzerinde baskıya neden olan durumlar oldukça fazladır. Düz taban sorunu olanlarda topuğun dışa dönmesi sinir üzerinde baskıya neden olabilir.

Tarsal tünelde siniri sıkıştıran herhangi bir oluşum, varisler, ganglion kistleri, tendon şişmeleri, kaslarda ve tendonlarda kalınlaşma, artritik kemik çıkıntıları, daha önceden geçirilmiş ya da mevcut olan travmatik tibia, talus ve kalkaneus kırıkları gibi nedenler tarsal tünel sendromuna sebep olabilir. Ayrıca şeker hastalığı ve eklemleri tutan hastalıklar da bu soruna yol açabilir.

Tarsal tünel sendromu belirtileri

Tarsal tünel sendromunun belirtileri ayak bileğinin iç yüzeyinde, ayak tabanında hisedilen, karıncalanma, yanma, elektriklenme hisleri, hissizlik, ayak ağrısı gibi belirtiler görülür. Bu şikayetler genellikle uzun süre ayakta kalındığı zaman, uzun yüründüğü zaman, egzersiz yapıldığında ve yeni bir egzersize başlandığında ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda bu şikayetlerden sadece bir kaçı veya biri görülebildiği gibi, şikayetler tek bir noktada veya topukta, ayak arkasında ve baldırda bile hissedilir.

Tarsal tünel sendromu teşhisi

Tarsal tünel sendromunun tanısında, ortopedi veya nöroloji uzmanlarının yapacağı fizik muayene ve sinir ileti sistemi (EMG) testi gereklidir. Olguların % 90’ında bu test tanıyı koymada yeterli olabilir. Fakat hastalık, plantar fasiit, topuk dikeni, damar hastalıkları, bel fıtığı ya da kireçlenmelere bağlı ağrılar ile karışabileceğinden, tarsal tünel sendromu tanısı alındıktan sonra gereken durumlarda manyetik rezonans (MR) görüntüleme yöntemi ile tarsal tünel içinde basıya neden olan lezyonun olup olmadığı araştırılır.

Tarsal tünel sendromu tedavisi

Tarsal tünel sendromu tedavisi

Tarsal tünel sendromu tedavisi

Tarsal tünel sendromu tedavisindecerrahi ve cerrahi olmayan tedavi yöntemleri uygulanır. Öncelikle antiinflamatuar ilaçlar ve gerek duyulan vakalarda ortopedik tabanlık, Ayak duruş bozukluğunda ortez kullanımı, istirahat amacı ile diz altı alçılama, germe egzersizleri ve lokal steroid enjeksiyonu gibi tedavi seçenekleri uygulanır.

Bu tedaviler sonucu şikayetleri geçmeyen hastalarda tarsal tünel gevşetme cerrahisi yapılır. Tarsal tünel sendromunda tedavi basıya neden olan problemlere göre planlanır. Yer kaplayan lezyonların neden olduğu vakalarda ilk seçenek kitlenin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Sinirsel hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Karpal tünel sendromu nedir
 2. Nevralji (sinir ağrısı) neden olur
 3. Meralgia paresthetica nedir
 4. Siyatik ağrısı neden olur
 5. Ağrı nedir ve ağrı neden olur

57 Yorum

 1. yasin

  22 Şubat 2016 at 01:01

  merhaba hocam ,,daha once yazmistim size ..ilginize minnetarim.yaklasik dort aydir ayak tabanimda,ayak sirtinda,ayak bileginde yanma ve aci var..agri iki uc gune yer degistiriyor.doktor plantar fasiit dedi fakat benim topugumda agri hic yok ..yani topuk haric heryerde agri var..ayak bilegimde sislikte var..ne yapabilirim ne onerirsiniz..siz ce nedir..hangi ilaclar beni ayaga kaldirir.zaten yurumede bayagi zorlik cekiyorum..5mg lik kortizonaliyorum..ilaci azalttikca agri tekrar basliyor,mr da doktor un dedigi plantar fasiit..ama ogleyse agri neden ayagin ust kisminda,,sorun kaslardami ,kemiklerdemi..cok sagolun ……:((

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Şubat 2016 at 13:17

   – Tekrar geçmiş olsun. Sizin şikayetleriniz plantar fasiit, tarsal tünel sendromu hastalıklarında görülen belirtiler ile benzerlik göstermektedir. Fakat bu durum morton nöroma olarak adlandırılan sinirin iyi huylu tümörü olabilir. Nöroma gerçek bir tümör değildir.

   – Ayrıca bu durum artrit, damar tıkanıklığı, enfeksiyonel bir durum nedeni ile de olabilir. Öncelikle bir beyin cerrahisine ve kalp damar cerrahisine gitmenizde ve buradan sonuç alamassanız üniversite hastanesinde bulunan romatoloji bölümüne gitmek daha doğru olur. Çünkü bu durumun araştırılması gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • yasin

    23 Şubat 2016 at 02:08

    COK SAGOLUN HOCAM…IYIKI VARSINIZ;))

 2. Sinan

  29 Şubat 2016 at 06:27

  Merhaba,

  Benim de kisa sure yuruyunce ya da kosu bandinda biraz yuruyunce ayak bileklerimde inanimaz bir yanma oluyor ve yurumeye devam edemiyorum. 2-3 dakika icince sanki ayak bilekterim kitleniyor. Biraz dinlenince sanki kramp in gecmesi gbi geciyor ama devam edersem yine ayni sey oluyor ve beni yurutmuyor. En buyuk aci sanki ayak bilegimin on kisminda gibi oluyor.
  Bu arada inanilmaz bir gece terlemesi yasiyorum ve yastiga havlu sarmama ragmen havlu siril siklam kalkiyorum. Bu terleme genelde boyun ve bas bolgesinde oluyor. Terlemeden dolayi boynumun etrafinda et benleri cikmaya basladi ve sayilari git gide artti. Doktora gittim EMG testi yapip sinir iletim hizina baktilar ve bir problem bulamadilar.
  Bendeki problemin neden olabilecegi kanusunda bana birseyler onerebilirseniz cok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Şubat 2016 at 23:47

   – Geçmiş olsun. Ayak bileği anterior sıkışma hastalığı ayak bileğini sık sık yukarı bükme ihtiyacı duyan basketbolcularda, futbol oynayanlarda, dansçılarda, tekrarlayan ayak bileği burkulmaları olan kişilerde ve bazı ayak bileği arkasında kemik çıkıntısı olan kişilerde görülen ligamentlerin ve eklem zarının kalınlaşması sonucu ağrıya neden olan bir durumdur.

   – Anterior sıkışma hastalığı belirtileri arasında ayak bileğinin ön tarafında hareket etme ile artan ağrı, ayak bileğini yukarı kaldırma hareketlerinde kısıtlanma gibi belirtiler görülür. Bu gibi bir durum genellikle emar tetkiki ile, fizik muayene ile teşhis edilir.

   – Gece terlemeleri hormon bozukluklarından, şeker düşüklüğünden, otonom nöropati denilen nörolojik bir durumdan, bazı kanser türleri (kan kanseri gibi) gece terlemelerine neden olabilir.

   – Et benleri 30 yaşından sonra daha sık görülür. Vücutta 2’den fazla et beni insülin direnci nedeni ile meydana gelebilir. Et benleri şeker hastalığı habercisi olabilir. Endokrinoloji veya metabolizma hastalıkları bölümüne başvurmak gereklidir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Hasan

  29 Mayıs 2016 at 21:50

  Merhabalar, bende ayak tabanlarim ateş gibi yaniyor her türlü birsey çekildim birsey çıkmadı . Ben özel hastaneye gittim tarsal tunel dediler . Ben çare ne dedim ameliyat dediler ameliyat oldum sol ayagimdan ama yanma devam ediyor doktor la konuştum bir ay bekle dedi 25 gün oldu ameliyat olalı ben çok acı çekiyorum kimse halimden anlamıyor uyku uyuyamiyorum ayaklarımı yikamaktan. Sizce bu ameliyat beni iyi edecek mi ve ya doktor para almak için mi yaptı ameliyatı . Bu ayak ta ki açım geçecek mi bana yol gösterin lütfen askeri personelim bu arada 3.5 yıldır yaniyor ben seneye doğuya gidecem ayaklar oyle kalırsa yapamam ki . Kafama sıkacak düzeye kadar getiriyorum .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2016 at 12:17

   Ayaklarda yanma hissi genellikle şeker hastalığına bağlı görülebilen bir durumdur. Fakat ayaklarda yanma hissine neden olan daha birçok faktör vardır.

   Ameliyat kararı alınmadan önce bir araştırma hastanesinde veya üniversite hastanesinde sistemik hastalıklar veya vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları, kan değerlerindeki değişiklikler gibi tetkiklerin de yapılması daha uygun olurdu.

   Şimdiye kadar yapılan tetkikler ortopedik tetkikler veya nörolojik ise bu tetkiklerde sistemik bir duruma ait bulgu elde edilemeyebilir ve daha derin araştırma gerekir.

   AYAKLARDA YANMA HİSSİNİN NEDENLERİNE GELİNCE; Diyabetik nöropati, B 12 vitamini eksikliği, magnezyum eksikliği, D vitamini eksikliği, damar tıkanıklıkları, raynaud sendromu, belden aşağıda herhangi bir yerde sinir sıkışması, alerjik reaksiyon, ayak mantarı, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları, artrit (eklem iltihabı), alkol kullanımı, sigara kullanımı, huzursuz bacak sendromu, sistemik bazı hastalıklar, tiroid yetmezliği (hipotiroidi), tiroid fazlalığı (hipertiroidi), amiloidoz birikimi, kanda hemoglobin yüksekliği, bel fıtığı, fibromiyalji sendromu gibi birçok farlı ve benzer nedenler ayaklarda yanma hissine neden olabilir. Sinir sıkışması kalça bölgesinde veya bel bölgesinde de olabilir. Sinir sıkışmaları beyin cerrahisi tarafından değerlendirilir.

   Bir üniversite veya araştırma hastanesine gitmeniz ve bu durumun araştırılması daha doğru olur. Çünkü altta yatan bir hastalık var ise boşuna ameliyat olmuş olabilirsiniz.

   Ayrıca tarsal tünel sendromunda tedavi ilk olarak ilaç tedavisi, tabanlık tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanır ve bunlar çare olmaz ise cerrahi işlem yapılır. Düz taban olmak da ayaklarda yanmaya neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • hasan

    1 Haziran 2016 at 22:38

    hocam bende taban çökmesi var ama lakin tabanlık verdiler her türlüsünü kullandım geçmedi . kan değerlerim temiz çıkıyordu herhangi bir sıkıntı yoktu . geçen gün tahlil verdim guatır ve gizli şeker düşüncesiyle gizli şeker çıktı doktor bundan da olabilir dedi . ilaçları on gündür kullanıyorum ve şekeri kestim herhangi bir fayda alamadım. vitamin eksikliği dediler o ilaçlarıda kullandım. yine bir fayda olmadı. ben iyileşmek için herşeyimi ortaya koymaya karar verip ankara özel hastaneye gidip şu ana kadar hiçbir doktorun koyamadığı teşhisi koydu bana sinir sıkışması dedi ilaç verecekti ama bana vereceği ilaçları daha önce kullanmıştım. tabanlık dedi kullanıyorum dedim. son olarak kortizon iğnesi vuruldum ayak bileğime. burda doktor iğnenin ağrıyı tamamen kesebileceğini veya azaltabileceğini söyledi. ve bir hafta geçtikten sonra çok azda olsa bir azalma oldu doktorla konuştum doktor bu sefer cerrahi uygulama dedi. ameliyat oldum 8-10 gün yanma olmadı ameliyat ağrısından hissetmedim veya. sonra eskisinden daha şiddetli yanma olmaya başladı . doktorla görüştüm 1 aya kadar yanma olabilir ilaçları düzenli kullan dedi. benim nişanlımın arkadaşınında aynı rahatsızlığı vardı oda ameliyat oldu ve yavaş yavaş iyi oldu . ama ben bu durumdan korkuyorum ve askeri personel olduğum için çok acı çekiyorum önerebileceğiniz farklı yollar var mı ? veya zamanla bende iyi olacak mıyım. bu arada üniversite araştırma hastanelerine gittim hep birşeyin yok dediyler ama benim birşeyim var ki ayaklarım ateş gibi yanıyor. allah kimseye bu acıyı vermesin . bana yardımcı olun lütfen.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Haziran 2016 at 12:07

     – Gizli şeker nedeni ile ayaklarda yanma olabilir. Yapılan tetkiklerde idrar tahlillerinin de yapılması ürik asit birikimi bakımından gerekebilir. Gizli şeker durumunda en önemli sorun insülin direncidir.

     – Ayrıca daha önce belirtildiği gibi sinir sıkışması kalça bölgesinde veya bel bölgesinde olabilir ve buralardaki sinirlere yönelik tetkikler gerekebilir.

     – Damar tıkanıklarına bağlı ayaklarda yanma hissi olabilir. Bacakların herhangi bir yerinde meydana gelebilecek bir tıkanıklık nedeni ile bu tür şikayetler oluşabilir. Bu durumun bir damar cerrahisi tarafından değerlendirilmesi gerekir.

     – Siyatik sinirin bir bölgesinde meydana gelen bir sıkışmadan dolayı ayaklarda yanma sendromu olabilir. Sinirler ile ilgili durumlar sinir cerrahisi tarafından ayrıntılı şekilde değerlendirilmelidir.

     – Belki ameliyat sonrası iyileşme dönemi bir süre uzayabilir. Uzun zaman sıkışma gerçekleşen sinir hasar görmüş olabilir. Sinirler çevre dokuların yardımı ile bir miktar ve uzun zaman sürecinde hasardan kurtulur. Kazalar sonucu hasar gören sinirler nedeni ile oluşan yanmalar bile 1-2 yıl sürede geçmektedir. Sinir, sıkışmadan dolayı ciddi derecede hasarlandı ise bunun verdiği rahatsızlığın geçmesi 1-2 yıl bile alabilir ve sabırlı olmak gerekir.

     Fizik tedaviye başlayarak o bölgenin kaslarını güçlendirirseniz bu sayede daha hızlı toparlanma olabilir. Her akşam doktorunuzdan da bilgi alarak 15-20 dakikalık su terapisi yapmak fayda sağlayabilir. Sinir dokusu hasarlandıktan sonra sinir dokusunun kendi kendine onarma gibi bir yeteneği yoktur, ancak çevre dokular sayesinde sinir dokusu biraz toparlanabilir, bu nedenle kemik ve kas dokularını güçlendirmek önemlidir.

     Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

     • Hasan

      4 Haziran 2016 at 16:05

      Belde ki veya kalça da ki sinir sikismasini nasıl tespit edebiliriz

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      5 Haziran 2016 at 22:18

      – Bel kısmında sinir sıkışması bel fıtığı, bel kayması, kireçlenme ya da omurilik kanal darlığı nedeni ile olur genellikle. Omurilik kanal darlığı teşhisi için beyin cerrahi uzmanı muayenesi ve isteyeceği tetkikler gerekir. Bel omurlarının bilgisayarlı tomografisi veya 3 boyutlu rekonstrüksiyonlu bilgisayarlı tomografisi gibi tomografi yöntemleri, manyetik rezonans görüntüleme (MRG), elektromiyografi (EMG) gibi yöntemler omurga kanal darlığı teşhisinde kullanılan yöntemlerdir.

      – Bel kayması veya bel fıtığı nedeni ile oluşan sinir sıkışmalarında da yine benzer teşhis yöntemleri kullanılır.

      – Yine bel bölgesinde veya kalça bölgesinde meydana gelebilecek kistler, tümörler, iltihaplar, kireçlenmeler, kalsiyum birikimi, kalçaya yapılan hatalı enjeksiyon uygulanması, virüslere bağlı durumlar, priformis sendromu, femoral nöropati gibi birçok etken siyatik sinir sıkışması yapabilir.

      Geçmiş olsun.

     • Hasan

      6 Haziran 2016 at 11:05

      Ben hocam bel emari çekildim birsey çıkmadı fitik filan yok çok şükür .

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      6 Haziran 2016 at 22:06

      – Bu durumda kalça (pelvis) bölgesinde sinir sıkışması olabilir. Genellikle lateral femoral kutanöz sinirin inguinal ligaman altında veya bazen karın içinde basıya uğraması sonucu ”Meralgia Parestetika” durumu meydana gelebilir.

      – Meralgia parestetika’ya neden olabilecek faktörler arasında fazla kilolu olmak, aşırı egzersiz nedeni ile kuadriseps kaslarında büyüme, karın basıncını arttıran etkenler, çok dar çamaşır giymek gibi nedenler vardır. Bu etkenlerden biri ya da birkaçı sizde daha öncesinde bulunuyordu ise bu durumun araştırılması gerekebilir.

      – Daha önce de belirtildiği gibi sinir sıkışması nedeni ile geçirilen ameliyatlardan sonra sinir hasarının verdiği şikayetlerin tam olarak azalması 6 ayı bulabilir, 1 yıl bile sürebilir. Belki sabırlı olmak gerekir. Şimdiye kadar iyi bir EMG taraması yapılmadı ise beyin ve sinir cerrahisinin isteyeceği elektromiyografi testi ile sinir sıkışmasının yeri bulunabilir.

      Meralgia parestetika hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

      http://www.saglikocagim.net/meraljia-parestetika-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

      Geçmiş olması dileğiyle.

 4. mustafa

  2 Haziran 2016 at 12:09

  Iyi günler, ben 6 ay önce sol dizimin üstüne düştükten sonra başladı mr lar sintrigrafi cekildi sadece ayak tabanında ödem çıkıyordu 2 aya yakın ayağım alçıda tutuldu ve halen yürümekte zorluk çekiyordum en son gittigim doktor EMG testi istedi ve tarsal tunel sendromu denildi ve çaresi ameliyat deniyor ne yapmam gerekiyor daha önce yapılan kan vs tetiklerimde hiçbirşey çıkmıyor normalde çok sagliklisin diyorlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2016 at 14:40

   – Ayak tabanındaki ödem nedeni ile oluşan baskıdan dolayı tarsal tünel sendromu gelişmiş olabilir. Ayak tabanındaki ödemin cerrahi olarak boşaltılması gerekebilir.

   – Oluşan baskı kaldırılmadan sinir sıkışması geçmez.

   – Ayak tabanında ödem olarak gördükleri durum kitle gibi bir durum da olabilir veya o bölge kaslarında gereğinden fazla büyüme (hipertrofi) olduğu için de tarsal tünel sendromu gelişmiş olabilir.

   – Bu bölgede ganglion kistleri gelişebilir ve ödem olarak gördükleri şişlik kist gibi bir oluşum olabilir.

   – Hızlı kilo almak, ödem (sıvı birikmesi), damarlarda pıhtı oluşması gibi etkenler de tarsal tünel sendromuna sebep olan etkenlerdir.

   TARSAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİSİ KORUYUCU TEDAVİ YA DA CERRAHİ TEDAVİ ŞEKLİNDE YAPILIR.

   – KORUYUCU TARSAL TÜNEL SENDROMU TEDAVİSİNDE; istirahat etme, o bölgeyi hareketsiz duruma getirme (alçıya alma veya atel uygulama, ortez tedavileri gibi), steroid içermeyen ağrı kesiciler, enjeksiyon tedavisi, fazla kilo problemi var ise hastanın kilo vermesi gibi konservatif (koruyucu) tedavi yöntemleri uygulanır.

   – TARSAL TÜNEL SENDROMUNUN CERRAHİ TEDAVİSİNDE; koruyucu tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda cerrahiye gerek duyulur. Siniri sıkıştıran lezyonların varlığında (ödem, kitle, kas büyümesi ve benzeri) koruyucu tedavinin başarısı genellikle yoktur. Bu nedenle bu tür durumlarda cerrahi kaçınılmaz olabilir.

   – Bu tür durumlar beyin ve sinir cerrahisi, ortopedi uzmanlığı ve damar pıhtılaşması gibi bir durum varlığı da söz konusu olabileceğinden damar cerrahisi gibi alanları ilgilendirir. Özellikle varisli damarlar ve aşırı kilo problemi var ise damar cerrahisi muayenesi de gerekir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 5. Serhat

  19 Eylül 2016 at 23:51

  merhabalar, yaklasik 4 seneye yakin cektigim ayak yanmalarinin sonunda hastaligim teshisi tarsal tünel sendromu cikti ve sevinerek güle oynaya ameliyat oldum agirilardan kurtulacam diye 6 hafta oldu sicak havlarda ve geceleri yanma yapiyor ama benim ezberledigim ameliyat öncesi ağrılardan farklı açıkçası ameliyat sonrası ilk haftadalarda daha siddetliydi tabi zamanla azaldı. Size sorum, bu tarz yanma ve agrıların olması normal mi, bu ağrılar ne kadar daha sürer tam iyilesmesi ve uzun süre yanlış doktorlardan kaynaklı gec teşhisin konulması gec iyilesmeyi de beraberinde getirir mi, iyileşme bulguları sizin deyiminizle nasıl olmalıdır
  simdiden cevabiniz icin tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 13:52

   Tarsal tünel sendromu, tibial sinir veya bu sinirin dallarının (medial ve lateral plantar sinirlerin) fleksör retinakulumun altında fibroosseöz tünel içinde tuzaklanması sonucu ortaya çıkan bir tuzak nöropati sendromudur.

   Tarsal tünel sendromunun altında yatan birçok etken olabilir.

   Örneğin şeker hastalığı, romatoid artrit, tibial sinirin iyi huylu ya da kötü huylu tümörleri, fleksör retinakulumda fibrozis gibi bir durum oluşması, tünelde yer kaplayan varisli damarlar, uzun süre ayakta kalmayı gerektiren durumlarda ortaya çıkan staz, oklüzif hastalık, kas bozuklukları, tendon kılıfı kistleri, sinoviyal kistler, yanlış ayakkabı kullanımı, ayak bileği travmaları, ayağın yapısal bozuklukları, tiroid hormonu yetmezliği, akromegali (kanser olmayan pitüiter bezden kaynaklanan bir tümör), sistemik sklerozis, kronik trombofilebit, kolesterol yüksekliği gibi birçok hastalık ve durum tarsal tünel sendromuna neden olabilir, bu nedenle altta yatan nedenin doğru teşhis edilmesi oldukça önemlidir.

   Eğer altta yatan neden araştırılmadı ise altta yatan etkene göre göre ameliyat tek başına faydalı olmayabilir.

   Örneğin akromegali olarak bilinen beyin tabanında anterior pitüiter bezin iyi huylu tümörü durumunda hastalığın başlama dönemi ile teşhisin konulmasının arasında 10 yıl kadar süre geçebilir. Bu tür bir durum beyin cerrahisi tarafından araştırılır.

   Yine tiroid bezi hastalığına, şeker hastalığına bağlı bu durum ortaya çıkmış ise endokrinoloji bölümünde bu durumların araştırılması gerekir.

   Romatoid artrit gibi bir duruma bağlı tarsal tünel sendromu gelişmiş ise bu durumlar romatoloji bölümünde araştırılmalıdır.

   Yine olduğunuz ameliyata bağlı sinir zedelenmesi olmuş ise sinir dokusu çevre dokuların yardımı ile kendini toparlayana kadar şikayetler devam edebilir veya ameliyat öncesi sinir zedelenmesi de oluşmuş olabilir. Sinir zedelenmelerinde sinir dokusu kendini zedelnemenin derecesine göre 6 ay – 1-2 yıla kadar anca toparlar.

   Bu durumları doktorunuz ile konuşmanız gerekir. Ameliyat ortopedi doktoru tarafından yapıldı ise beyin-sinir cerrahisine gitmeniz de önemlidir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 6. Serhat

  23 Eylül 2016 at 01:04

  Merhabalar, bilgileriniz beni bir bakimdan sevindirdi bir bakimdanda kafamda soru isaretleri olusturdu ama melesef inernet ortaminda tabiki yaterli iletisim kuramiyor insan ama bu konuda türkce bilgi almak iseme yariyor cünkü ben yurtdisindan berlin den yaziyorum sizlere burdaki ameliyat oldugum ayak üzerinde ortopedik spezial doktorun bana aktardigi bende hafiif düz tabanlik almanca ismi knick – senk fuss dedikleri rahatsizlikdan kaynakli tarsal tünel sendromunun olusmasi bu hastaligi olanlarin cogunda tarsal tünel sendromu görülüyor dedi tabi sizde bir cok hastalik ismi verdiniz ama benim yasim daha genc 26 yasindayim 1,75 boy 75 kilom var diyebilirimki agirimin en büyük düsmani SICAK yani herhangi bir sekilde isindigi zaman yaz aylarinda özellikle veya kapali bir mekan da ayakkabinin icinde fark etmez özellikle sicakda meydana gelen yanma ve sadece ayak tabaninda olusan uyusma tarzi yanma agirisi tabi cok yürüme ve sabit durmada agiriyi meydana getiren etkenlerin basinda ameliyatim doktorumun degimiyle iyi gecti 7. haftayi geride biraktim hafif siskinlik ve belirtdigim agirilar var doktorum 3 ay sürer dedi tam iyilesmesi sizin görüsünüzden benim icin önemi cünkü her ne kadar almanca ögrendiysek insanin kendi dili kadar ikna etmiyor 🙂 saygilar tekrardan

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 14:10

   Daha önceki yorumunuzda tarsal tünel sendromuna yol açan sebep yazılmadığı için buradan sebepler hakkında bilgi verilmiştir.

   Tarsal tünel sendromu makalesinin en üst paragrafında zaten düz tabanlığın önemli bir tarsal tünel sendromu nedeni olduğu belirtilmektedir.

   Ayrıca verilen yorum cevabında tarsal tünel sendromu nedenleri arasında da bu durum kısaca ayağın yapısal bozuklukları şeklinde belirtilmiştir.

   Doktorunuz size tarsal tünel sendromuna neden olan ve en önemli sebeplerden biri olan düz tabanlık olduğunu söylemiş zaten, bu nedenle diğer hastalıklar veya durumlardan tedirgin olmanıza gerek yoktur.

   Burada bilgiler verilirken olası nedenler de belirtilmiştir sadece.

   Doktorunuzun da dediği gibi sinir zedelenmelerinin iyileşmesi en az 3 ay-6 ay sürebilir ve bu süreç içinde bu tür yanmalar olabilir.

   Hem ameliyata bağlı hem de sinirin uzun süreli sıkışmaya maruz kalmasına bağlı sinirlerde zedelenme olmuş olabilir ve sinir zedelenmelerinin kendini tamir etmesi veya çevre dokuların bunları tamir etmesi 1-2 yılı alabilir.

   Sinir dokusunu güçlendirmek için kas dokusunu da güçlendirmek gerekir ve bunu yapabilmeniz için belki bazı egzersizler yapmanız gerekir. Bu konuda doktorunuzdan bilgi almanızda fayda var.

   Düz taban olduğunuzu siz kendiniz de fark edebilirsiniz.

   Ayrıca bu durumun tekrar gelişmemesi için ortopedik ayakkabı ya da tabanlık verilmesi gerekebilir.

   Sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 7. orhan

  26 Ekim 2016 at 11:24

  merhabalar. ayak kesilmesi ile tarsal tünel sendromunun bi baglantısı var mıdır?
  10 ekimde ayagımın ustune cam sıçradı (resimde tibia yazan yerin 1-2 cm asagısına geldi) 1 dikiş atıldı. ayın 20sinde dikiş çıkarıldı.bugun ayın 26sı morluklar gecti oluşan ödem azaldı. ama parmaklarımda zayıflık hissediyorum. bi terligi bile zor kaldırıyorum, ayakbasparmagım yere basınca sallanıyor gibi. karıncalanma oluyor ara sıra. cıplak ayakla yürüyünce herhangi bir acı yok ama yürüyüsüm degisti düzgün basamıyorum. belirtilerin cogu neredeyse bende mevcut. bende tarsal tunel sendomumu oluştu acaba ayagımın kesilmesi ile diye şüpheleniyorum yoksa bi benzerlik mi? teşekkürler şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2016 at 11:37

   Dikiş işlemi ve kesilme olduğu için sinir hasarı olmuştur ve buna bağlı olarak karıncalanma ve hissizlik olabilir. Sinir hasarlarının tam iyileşmesi 1-2 yıl sürebilir.

   Yine ödemin yaptığı baskıdan dolayı da sinir sıkışması olabilir ve bu durum ödem tamamen geçtiğinde düzelebilir.

   10 gündür ayak hareketsiz kaldığı için de kaslar zayıflamıştır ve buna bağlı olarak güçsüzlük olması normaldir.

   Eğer bu durum ödem geçtikten sonra ve yara tamamen iyileştikten sonra da devam eder ise beyin-sinir cerrahisi doktoruna gitmeniz ve burada gerekli tetkiklerin yapılması uygun olur.

   Bu tür yaralanmaların iyileşmesi 2-3 ayı alabilir, bu sürede doktorunuzun önerilerine dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle enfeksiyon kapmamasına özen göstermeniz, sağlıklı beslenmeniz gerekir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 8. özlem

  31 Ekim 2016 at 21:45

  Hocam, uzun zamandır çok ayakta durduğum zaman ayak tabanlarımda özellikle topuğumda ağrı ve ayak bileklerimin iç tarafında acı ve yanma hissediyorum. Bu ağrılar bazen bacaklarımın arka tarafına vuruyor. Ayağımın birinden mr çekindim ve kemik iliğimde ödem olduğu söylendi. Fakat ödem az miktardaymış. Şuan günlük işlerimi yapamaz hale geldim. Akşam yatıp dinlenince sabaha biraz daha iyi kalkıyorum. Biraz dolandıktan sonra geri aynı acı oluşuyor ve ayağa kalkamaz hale geliyorum, ayaklarımın üzerine basamıyorum. Ve romatoloji, ortapedi ve fizik tedaviye gitmeme rağmen bir sebep bulunamadı. Sizce bende bu hastalık olma ihmali var mıdır ? Neler yapmalıyım ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 11:32

   Anlattığınız durum ödem nedeni ile ya da başka bir nedenden dolayı sinir sıkışmasına bağlı tarsal tünel sendromu olabilir.

   Plantar fasiit olabilir.

   Tibialis tendon yırtığı olabilir.

   Tibia tendinit olabilir.

   Beyin ve sinir cerrahisi uzmanlığında sinir ileti testlerinin yapılmasında da fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 9. Elif

  15 Kasım 2016 at 00:19

  Hocam iyi günler 2.5 sene önce sol ayagimdan morton nöroma ameliyati oldum ancak 6 ay sonra ağrılar tekrar başladı artık yürüyemez durumdayım nerdeyse ayrıca sol dizde menisküs yırtıği sağ dizde on çapraz bağ kopugu var denildi sporcu değilim düz tabanlık var.sorum şu ki ben 2. Ameliyatı olsam bu illet bida tekrarlar mi sağ ayagimda da belirtiler başladı. Ortapedimi sinir cerrahisine mi gideyim ben bu nöroma da nasıl kurtulurum çorap bile giyemez oldum bana akıl verin nolur. saygilarımla…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 17:28

   Düz tabanlık sorununa bağlı morton nöroma gelişebilir. Düz tabanlık sorununuz devam ettiği sürece sinir gevşetilse bile Tekrar sıkışabilir. Bu gibi durumlarda tabanınıza uygun tabanlık tedavisi de önemlidir.

   Aslında hem diz problemleriniz hem de düz tabanlığın altında yatan romatoid artrit gibi romatolojik bir hastalık olma ihtimalide vardır.

   Şimdiye kadar romtoloji bölümünde araştırma yapılmadı ise romatoloji bölümünde bu durumun altında yatan nedeninin araştırılması belki daha doğru olur.

   Her iki dizde de sporcu olmamanıza rağmen sorun olması, ağrılarınızın olması, ağrılarınızın geçmemesi gibi durumlar romatoid artritten şüphelendirmektedir.

   Yine aşil tendon sorunları da düz tabanlığa ve dizinizdeki problemlere sebep olabilir. Aşil tendon ile ilgili olan düz tabanlık sorununda ağrıyı gidermek için tendonun uzatılması ameliyatına gerek duyulabilir, bu nedenle aşil tendonun ultrasonografik görüntüleme ile kontrol edilmesi gerekir. Aşil tendonunun değerlendirilmesi için iyi bir fizik tedavi doktoruna gitmek gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 10. Pinar

  5 Aralık 2016 at 10:54

  Merhaba iyi gunler. 2 aylik hamileyim 10gundur bir anda olustu sol ayagimin alt kisminda basinca bacagima bir agri sizlamasi giriyor. 2 gundur agri azaldi fakat ayagimin alt dis kisminda uyusukluk var. Normalde benim sag bacagim cok fazla sisiyor derin venoz yetmezlik var.her iki bacagimdada fakat sol tarafim cok fazla sismiyor. Simdi ben hamileyimde film cekilemem ne yapmaliyim. Nereye gitmeliyim. Cevap verirseniz cok memnun olurum. Iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 10:13

   Bu venöz yetmezlik nedeni ile damarlarda tıkanıklık oluşmuş olabilir veya şişlikler arttığı için bu şişlikler sinir basısı yapıyor olabilir.

   Bu durum için öncelikle bir damar cerrahisine gitmek gerekebilir veya bunları sizin takibinizi yapan kadın doğum uzmanınız ile görüşebilirsiniz. Hamilelik hiç bir şey olmayan bacaklarda bile varis oluşmasına neden olabilen bir durumdur. Bazı egzersizler yapmanız gerekebilir, bu nedenle doktora gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 11. Ercan

  17 Ocak 2017 at 11:36

  Merhaba hocam yaklaşık iki ay önce tersal tünel ameliyatı oldum gayet başarılı geçti hafif şişkinlik ve ödem var bunun geçmesi ne kadar zaman alır acaba bide normal düz koşulara başlayabilrmiyim bana önereceğiniz bi tedavi yöntemi varmı acaba şimdiden teşekkürler saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:15

   Bu durumlar hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur, ameliyattan sonra belki fizik tedavi de gerekebilir. Doktorunuz size neler yapacağınız hakkında bilgi vermiş olmalı.

   Ameliyatlardan sonra bir süre ödem olabilir, bu nedenle ayağın doktorunuzun söylediği şekilde tutulması önemlidir. Ödem oluşmasını azaltmak için tuzsuz beslenme faydalı olur. Eğer ayağı kalp hizasında tutma döneminiz bittiyse ve doktorunuz basabilirsiniz dediyse ara ara yine ayağı kalp hizasında tutmak ödemi engellemede faydalı olabilir.

   Bazen gevşetmenin yersiz olduğu durumlarda ağrı devam edebilir.

   Tarsal tünel sendromu genellikle bir nedene bağlı gelişir, bu nedenle nedenin ne olduğu da ameliyat sonrası için önemlidir.

   Bir fizik tedavi uzmanı görüşü ya da yardımı almak önemlidir. Ayrıca doktor kontrolleri yine nedene bağlı olarak değişmekle birlikte 1 yıl kadar sürebilir.

   Geçmiş olsun.

  • Abdullah

   16 Ocak 2020 at 14:49

   Ameliyati nerede oldunuz geçmiş olsun su an nasılsınız

 12. Ali

  22 Şubat 2017 at 20:40

  Merhaba hocam,
  Annem eskiden ayakta çok durunca ağrı oluyor daha sonra geçiyordu. Lakin şimdi ağrısı var 1 aydır geçmiyor. Doktora gitti ayakta boşluk var ve kireçlenmede başlamış amaliyat ile oraya vida takılması lazım dedi doktor. Krem ve hap verdi ama annemin ağrıları geçmiyor ,ayağının üzerine basamıyor çok zorlanıyor. Amaliyat hariç yapabilecek birşey Yok mudur? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2017 at 00:10

   Kireçlenmeye bağlı sinir basısı oluyor ve tarsal tünel sendromu gelişmiş ise, ciddi kireçlenmelerde ameliyat dışında uygulanabilecek başka bir yöntem yoktur, fakat hafif kireçlenmelerde fizik tedavi faydalı olabilir. Eğer fizik tedavi uzmanına gitmemişseniz fizik tedavi doktorunca da bu durumun değerlendirilmesi faydalı olabilir.

   İyilik dileğiyle.

 13. Sanem

  10 Mart 2017 at 21:29

  Merhaba. 20 yıldır ayak tabanımda, başparmaktan ayaığın çukur bölgesine doğru uzanan kramplar yaşıyorum. Fizik tedavi, ortapedi, nöroloji, kalp-damar gibi pek çok bölüme başvurdum ama bu uzun süreli kasılmaların sebebi bulunamadı. EMG neticesinde ayak bileğinde sinir sıkışması bulundu, fizik tedavi gördüm. Biraz rahatladım. Ama bir sene sonra tekrarladı. Şikayetlerimin geçmemesi nedeniyle iki sene sonra tekrar emg yaptırdım ama bu defa sinir sıkışması da olmadığı söylendi. Bu kramplar her iki ayağımda da oluyor. Özellikle çok ayakta kaldığımda ve adet dönemlerinden önce çoğalıyor. Nereye başvurmak gerektiği konusunda bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 22:12

   Bu durum romatizmal bir durum olabilir. Eğer fizik tedavi rahatlattı ise bu durum romatizmal bir hastalığa bağlı da olabilir, çünkü romatizmal hastalıkların ağrılarında fizik tedavi ve egzersizler çok etkilidir.

   Romatizmal hastalıklar üniversite ya da araştırma hastanelerinin romatoloji bölümünde araştırılır.

   Bu durum gut artriti, romatoid artrit, Akdeniz ateşi hastalığı, septik artrit, jüvenil romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar ve/veya bu hastalıkların atakları bu tür ağrılara neden olabilir. Tabi bu durum yaşınızın şimdi kaç olduğuna göre de değişebilir. Çünkü bu tür hastalıkların alevlenme dönemleri veya ortaya çıkış dönemleri yaşa göre de değişebilir.

   Bazen polisitemia vera denilen durumun neden olduğu gut artriti de gelişebilir. Bu tür hastalıklar hematoloji alanında değerlendirilir. Hormonlar ile ilgili bir durum olabilir. Hormonlar ile ilgili durumlar endokrinoloji alanında araştırılır. Fibromiyalji sendromuna bağlı bir durum olabilir. Morton nöroma gibi bir duruma bağlı olabilir.

   Araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Atilla Şengül

  26 Nisan 2017 at 01:12

  Merhaba hocam, uzun koşular ( 15 km ve üzeri ) yapan ve öğretmen olduğum için gün boyu ayakta duran biriyim.
  koşu esnasında veya gün sonu yorgunluğu ile beraber ayak 3 ve 4. parmak ların hemen altında şiddetli bir yanma hissi oluyor. Ağrı ve acı karışımı gibi. Ayağımı yukarıya doğru uzatınca diniyor.
  Röntgen çekildi ancak bir şey görünmedi. Mortom nöroma şüphem var ancak dinlenik vaziyetteyken ilgili noktaya dokununca acı yerine elektriklenme hissediyorum. Dışarıdan geldiğimde ayakkabıyı ilk çıkardığımda ise elektriklenme hissediyorum ve zamanla bu his geçiyor.
  Tarsal Tünel olabilir mi ? Fikriniz nedir? Saygılarımla…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:09

   Morton nöroma olma ihtimali de vardır. Bir nöroloji ya da beyin cerrahisi uzmanına giderseniz sinir ileti testleri ile sinirlere yönelik durumların teşhis edilmesi mümkün olabilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 15. serhat

  10 Mayıs 2017 at 02:46

  merhabalar,
  5 sene süren agirilar sonucu tarsal tünnel ameliyati oldum yaklasik 10 ay oldu ama beni üzen agirilarim halen var ameliyat bölgesine dokundugum kasidigim zaman his ayak tabanimin sol kösesi ve topuk ön kisiminda olusuyor doktorum sinir sinir ic yara yapistigini söyledi bnun azalmasi icin sziinde tavsiyelerinizi alabilirmiyim ve sizin görüsünüz nedir yani bu agirilar azalacagina cogaldi mesela ameliyat olmadigim sag ayak sadece yüklendigimde agiri yapar onun disinda istirahat etdigimde bi sikinti yok ama sol ayagim yüklenmedigimde de gece özellikle sicak yanma yapiyor ameliyat öncesi bu yoktu görüslerinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum insanin neresi agirsa cani ordadir elimden geleni yapiyorum ama kafes gibi bir türlü kurtulamadim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 15:23

   Yapılan ameliyatın tipine, ameliyat sırasında gelişen başka komplikasyonlara, bu duruma sebep olan duruma göre ameliyat sonrası dönem değişiklik gösterebilir. Bunları kendi doktorunuza sormanız daha doğru olur, çünkü sizin durumunuzu, uygulanan yöntemi ve uygulanan yönteme göre gelişebilecek komplikasyonları en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Tarsal tünel sendromuna neden olabilen birçok faktör vardır ve öncelikle bu duruma sebep olan faktörün de tespit edilmesi önemlidir. Bazı hastalarda sistemik hastalıklarda tarsal tünel sendromuna neden olabilir. Tarsal tünel sendromunda öncelikle medikal ve fizik tedavi yöntemleri denenir, bunlara rağmen şikayetleri azalmayan hastalarda ameliyat gerekir. Ameliyatın başarı oranının, yapılan çalışmalara göre %100 olmadığı bilinmektedir. Bu duruma sebep olan veya bu duruma eşlik eden durum cerrahi başarıyı daha da düşürebilir, bu nedenle altta yatan faktör veya eşlik eden başka bir sistemik hastalık iyi araştırılmalıdır.

   Doktorunuz ile bunlar hakkında da görüşmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 16. Serhat

  12 Ekim 2017 at 04:10

  Doktorumun bana dedigi en son cümle ortopedi olarak yapilmasi gereken her seyi yaptik artik yapilacak bise kalmadi ya iyilesme süren uzun sürer yada sinir cok zedelenmisse iyilesmezsin beni cok üzen son cümleler bunlardi ameliyati yapab ayak cerrahi sinirin alaninin gevsetildigini ve görünen iltihabin alindigini söyledi ama 1 senden fazla oldu halen düzelme yok eski agrilarim üstüne bide ameliyat agilari dahi eslik ediyor
  Yalniz kafama takilar iki soru var 1. si emar resimlerinde iltihap göründü ama emg sinir sonuclarinda bisey görünmedi iki dafa emg yaptırdım hem ameliyatdan önce hemn sonra sonuclar normaldi ve doktorum emg nin her zaman dogru sonuc göstermedigini bendeki hafif düztabanligin ve tarif etdigim agiri emar sonuclarini yeterli oldugunu söyledi. Sızın bu konudaki görüşleriniz nedir yani emg snhçları olsada ameliyat edermisiniz?
  2.sorum altını çizerek söylüyorum doktorumada söyledim ayaklarım sıçak da yani ister kalın çorabın içinde ister ayakkabının içinde ister yazın 30 derece sıçalıkda farketmez sıçak oldumu direk ağırı yanma hissi ortaya çıkıyor bu dediğim durum oturduğum yerde bile meydana gelebiliyor ve doktorum bunu sebebini açık açık bilmiyorum dedi ama bu benim için önemli bi şikayet sıçak bnm ayaklarım için en büyük düşman kışın bile yazlık çorap ince ayakkabıyı tercih ederim bunun hakkında sizin bir bilginiz varmı şimdiden sağolun selamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ekim 2017 at 00:49

   Buradan, yapılan operasyon ve operasyonun başarısı hakkında bir yorum yapmak doğru olmaz, çünkü bu tür durumlarda yapılan testler, görüntüleme yöntemleri, hastanın geçmiş öyküsü, hastanın şikayetleri, hastanın fiziksel muayene bulguları, eşlik eden diğer sağlık sorunları gibi birçok faktör tedavinin nasıl yapılacağı veya nasıl devam ettirileceğini, tedavinin başarı oranını değiştirebilir.

   TARSAL TÜNEL SENDROMU, tibial sinir ya da dallarının (medial ve lateral plantar sinirler) fleksör retinakulumun altında fibroossöz tünel içinde tuzaklanmasıyla ortaya çıkan bir tuzak nöropati sendromudur.

   TARSAL TÜNEL SENDROMUNA NEDEN OLABİLEN FAKTÖRLER ARASINDA; ayak bileği travmaları, intranöral ganglion, tibial sinirin iyi huylu ve kötü huylu tümörleri, fleksör retinakulumda fibrozis, variköz venler, uzun süre ayakta kalmaya bağlı ortaya çıkan staz, periferik oklüzif hastalık, kas anormallikleri, tendon kılıfı veya sinoviyal kistler, yüksek topuklu ayakkabı giymek, kar ayakkabıları, dar ayakkabılar, bazı sistemik hastalıklar (örn. romatoid artrit, şeker hastalığı, hipotiroidizm, akromegali, progresif sistemik skleroz, hiperlipidemi ve kronik tromboflebit faktörler bulunabilmektedir. Altta yatan bir durum varsa bu durumun da araştırılması gerekebilir. Doktorunuzla bunlar hakkında da görüşmeniz faydalı olacaktır. Tarsal tünel sendromu meslek hastalığı olarak sporcularda da (Örneğin futbolcularda, basketbolcularda, bale yapanlarda ve dağcılarda) görülebilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 17. Yusuf

  21 Kasım 2017 at 18:41

  Merhaba, benim 8 aydır topuğumda şişlik ve ağrı var. Ağrı ayrıca bacağımın arkasında pubise kadar çıkıyor. Bacak kaslarımda atrofi var ayrıca. Emar film çekiyorlar bir şey bulamadılar. Yürüdükçe şişiyor ayağım sonra değneksiz basamıyorum bide uzun süre ayakta kalamıyorum tarsal tünel sendromu olabilir mi acaba? Bir de ayağımda taban çökmesi var.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 13:16

   TABAN ÇÖKMESİ-DÜZ TABANLIK VEYA PES PLANUS: Genel olarak ayağın arcus longitudinalis medialis yüksekliğinin azalması ya da tamamen ortadan kalkması sonucu oluşan bir kusurdur. Yani her bir ayakta üçer adet kavis vardır ve ayağın bu iç kavisinin olmayışına düz tabanlık adı verilir.

   Pes planus konjenital (doğumsal) ve edinsel olarak iki kısma ayrılır. Pes planus çocukluk çağında da kendini belli edeceği gibi ilk 10 yıl içinde gelişimsel olarak da kendini belli edebilir. Bazı çocuklarda ise çocuk büyüdükçe normal ark yapısı kazanılabilir. Gelişimsel pes planus yetişkinlerde de görülür.

   TARSAL TÜNEL SENDROMU: Posterior tibial sinir veya dallarının ayak bileğinin medialinde, fleksöz retinakulumunda altında, fibro-osseöz tünelde sıkışması sonucu ortaya çıkan bir tuzak nöropatidir.

   Tarsal tünel sendromuna neden olan sinirin skışmasının nedenleri arasında varisli venler, ganglion (sinir düğümü), perinöral fibröz, lipom, tenosinovit, nörilemmoma, ekzostoz, hipertrofik fleksör retinakulum, aksesuvar kaslar, hızlı kilo alma, sıvı retansiyonu, direkt travma, ayakkabı sıkması, ardayak deformiteleri, venöz konjesyon, sistemik inflamatuer artropati, diyabet, cerrahi sonrası skar dokusu oluşması gibi nedenler sayılabilir.

   Aşil tendon iltihabı (tendonit) gibi bir durum da olabilir ve buna bağlı olarak da tarsal tünel sendromu gelişebilir.

   Durumunuzun sinir sıkışması bakımından nörolojik olarak ve kas-tendon sorunları bakımından fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirilmesin de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 18. Ugur

  7 Ocak 2018 at 01:42

  Merhaba,3 ay once sag ayak asil tendonunun oldugu kisimda bir elektriklenme ignelenme gibi bir durum basladi. Ilk zamanlar onemsemedim ancak son 1 aydir asil tendonu kismindan ziyade bacagimin tum ic tarafi agirlikli olmak uzere yururken bazen otururken igneleniyor ve elektrikleniyor. Yururken arttigi icin zor yuruyorum. Ortopedi doktoruna gittim asil tendonu bolgesine röntgen cekildi birsey cikmadi. Ancak bu durum sanki daha da cekulmez hale gelecek gibi geliyor. Ne yapmam gerektigi konusunda yardimlarinizi bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2018 at 11:29

   Anlattığınız durum, I. II. derece akut arter tıkanmasından ilerlemeye yönelik arter tıkanması olabilir (özellikle sigara kullanımı, diyabet, hipertansiyon sorunu, kolesterol sorunu, kalp hastalığı gibi risk faktörleri söz konusu ise). Bunun teşhisi için damar cerrahisine gitmek gerekir.

   Tarsal tünel sendromu olabilir (bu durumun teşhisi için sinir-beyin cerrahisine gitmek gerekir). Tarsal tünel sendromu olma ihtimali de vardır.

   Periferik nöropati (halk arasında sinir ucu iltihabı olarak bilinen durum) olabilir. Bu durumun teşhisi için de sinir-beyin cerrahisine gitmek gerekir.

   Romatoid artrit gibi romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir. Bu durumun teşhisi için fizik tedavi/romatoloji gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmeler gerekir.

   Geçmiş olsun.

 19. figen

  5 Şubat 2018 at 17:27

  merhabalar ayaklarim uc aydir hic durmadan surekli karincalaniyo . bir haftadirda ellerimde basladi karincslanma bazen elektrik carpmasi gibi olup gecio. bugun emg cekildim sinirda dedi dr. el icin atel verdi bir sy sonra kontrol var. ama ayak icin birsey yapmadı el sinirda ise ayakta normal cikar dedi. ama benim uc aydir ayaklarimda var uyusma ne yapmaliyim sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2018 at 13:15

   Hem ellerde hem de ayaklarda uyuşma ve karıncalanma olması boyun veya sırt omurgası ile ilişkili olabilir. Fıtık, kireçlenme, kayma, omurga tümörleri, omurga enfeksiyonları, romatizmal bir hastalık kaynaklı enflamatuar hastalıklar, omurga kanal darlığı gibi birçok faktör anlattığınız şikayetlere neden olabilir.

   Yine diyabet (şeker hastalığı), tiroid hastalıkları, B12 vitamini eksikliği, böbrek yetmezliği, fibromiyalji sendromu, magnezyum eksikliği, raynaud hastalığı gibi durumlar da ellerde ve ayaklarda uyumalara, karıncalanmalara neden olabilir.

   Bu durum fizik tedavi uzmanı, nöroloji uzmanı, romatoloji uzmanı, sinir-beyin cerrahi uzmanı, enfeksiyon hastalıkları uzmanı gibi bir çok uzmanlığı ilgilendirir. Yani sadece EMG testi ile durumu teşhis etmek mümkün olmayabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Mustafa muslu

  19 Şubat 2018 at 01:01

  Hocam merhaba, yaklaşık 10 gündür topuğumda sadece ayak ön kısmımı yukarı doğru kaldırdığım anlarda bir yanma ve acı oluyor. Topuğumun iç kısmında. Ortapedi bölümünde röntgen çektiler ve buz uygulamamı ve birde verdiği jeli sürmemi söylediler. Ama hiçbir etkisi olmadı. Yürürken yada üzerine bastığımda hiçbir belirti yok. Fakat ayak parmaklarımı yukarı doğru kaldırdığım anda topuğumun içinde yanma ve acı hissediyorum. Ne yapmalıyım? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2018 at 13:25

   Morton nöroma denilen durum olabilir.

   NÖROMA: Vücudun çeşitli bölümlerinde meydana gelen sinir dokusu kalınlaşması şeklinde tarif edilebilir. Ayakta oluşan morton nöroması ise, en sık 3. ve 4. parmaklar arasında görülür. Nöromalar ayağın başka kısımlarında da oluşabilir. Nöromayı oluşturan sinir dokusunun kalınlaşması veya büyümesi; sinirin baskı altında kalması ya da tahrişi sonucu meydana gelir. Nöroma gelişimini tetikleyen faktörler arasında sivri burunlu ve dar ayakkabı giymek, halluks valgus denilen başparmak çıkıntısı hastalığı, çekiç parmak, düz tabanlık, esnek ayak eklemlerinin olması durumu gibi faktörleri sayabiliriz. Koşma, tenis gibi ayağın ön kısmında yüklenmelere neden olan veya benzer aktiviteler de morton nöroması oluşumunda etkili olabilmektedir.

   MORTON NÖROMASI BELİRTİLERİNE GELİNCE; ayakta karıncalanma hissi, yanma veya hissizlik, ağrı, ayak tabanı ön bölümünde dolgunluk hissi, ayakkabı içinde çorap toplanmış gibi his vermesi gibi belirtiler görülebilir. Zamanla hastanın şikayetleri kalıcı olur, günler ve haftalarca kalıcı olabilir, nöroma büyüdükçe veya sinirdeki geçici değişiklikler kalıcı hale geldikçe belirtiler daha da yoğunlaşabilir. Bu durumun nörolojik olarak da değerlendirilmesi gerekir. Morton nöroma bursit ile birliktelik de gösterir.

   Bazen ve bazı hastalarda tarsal tünel sendromu ile morton nöroma birlikte bulunabilir. Bu durum ilerledikçe ağrılarda artma ve bacağa kadar yayılan ağrılar da olabilir. Çok ilerlemiş durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Bu nedenle bu durumun nöroloji, fizik tedavi ve ayak cerrahisi gibi uzmanlıklar tarafından daha detaylı araştırılmasında fayda vardır. Tabii kesin bu tür bir durum var demek, buradan çok mümkün değildir (olabilir veya olmayabilir de). Fakat araştırılması faydalı olur.

   Geçmiş olsun.

 21. Yılmaz

  1 Mart 2018 at 08:09

  Merhaba hocam. Benim ayak bileğim ile topugum arasında elimle dokunduğum zaman bir damarın sertliğini hissediyorum ve hafif bastırınca şiddetli ağrıyor. Bazen hiç dokunmadan bile varlığını hissettiriyor. Bunun teşhisini kıyamadım. Doktora gittim düz tabanligin var dedi. Spor yapıp kilo vermen lazım dedi. 1 senedir dediklerini yapıyorum fakat ağrım gittikçe şiddetleniyor. Kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2018 at 13:57

   Periferik arter hastalığı (periferik arterlerde [atar damarlarda] tıkanma olması) durumuna bağlı oluşan bir hastalıktır. Özellikle kilo fazlalığınız varsa bu risk daha yüksektir. 35 yaş üzerindeki hastalarda bacak arterlerindeki kronik tıkayıcı hastalığın başta gelen nedeni aterosklerozis obliteranstır. Periferik arter hastalığı kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle bu durumun tanısı en kısa zamanda araştırılmalıdır.

   Birde kalp damar cerrahisine gitmeniz gerekebilir. Eğer damarsal bir durum yoksa kas ve tendonların değerlendirilmesi için fizik tedavi uzmanına, sinir sıkışmalarının değerlendirilmesi için nöroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   PERİFERİK ARTER HASTALIĞI AÇISINDAN RİSK FAKTÖRLERİ:

   * Sigara
   * Hiperlipidemi
   * Hipertansiyon
   * Diyabet/bozuk glukoz toleransı
   * Genetik yatkınlık
   * Hiperhomosisteinemi
   * Obezite, fazla kilolu olmak.

   Tabii ki kesin periferik arter hastalığı var demek mümkün değildir, ancak araştırılması faydalı olacaktır ve ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 22. Kazım

  9 Mart 2018 at 19:11

  Tarsal Tünel Sendromunda parmakların seğirmesi normal midir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2018 at 02:02

   Tarsal tünel sendromunun kliniği posterior tibial sinirin dallarının tuzaklanma yerine göre farklılık gösterebilir. Genellikle ayağın plantar kısmında bölgesel ağrı veya parestezi (karıncalanma, uyuşma veya yanma hissi gibi duyusal bozukluklar) ile kendini gösterir. Tibial sinir ayak tabanını kontrol ettiğinden semptomlar genellikle sadece topukla sınırlı kalmaz ve ayak tabanına doğru da bu ağrı ve parestezi hisleri yayılır.Ayak parmaklarına doğru da bu hisler olabilir.

   Seğirme denilen durum, kaslarda istemsiz şekilde ortaya çıkan, küçük amplitüdlü kasılmalara verilen isimdir. Seğirme kasların istemsiz olarak kasılmasyla ortaya çıkar. Bu istemsiz kasılmayı tam olarak neyin ortaya çıkardığı hakkında net bir bilgi olmasa da, genel olarak kabul edilen görüş sinir iletiminde bozukluk olan kasın duyarlılığının artması sonucunda, sinirsel uyarım olmamasına karşın kasın kendiliğinden kasılmasıyla ortaya çıktığı görüşüdür. Tarsal tünel sendromu da bir sinir tuzaklanması sorunu olduğuna göre seğirmelere neden olması da beklenebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Birsen

  13 Ağustos 2018 at 11:52

  Benim vi sorum olucak.hocam ayak.kemik iliginde odem ve pernustendinite ode bulundu uzun suredir bu agrilarim vardi ilac verdiler peki bunun igne tedavisi y9kmu odemi gidermek icin cevaplarsaniz sevinirim.

 24. Birsen demirci

  14 Ağustos 2018 at 08:33

  Benim vi sorum olucak.hocam ayak.kemik iliginde odem ve pernustendinite ode bulundu uzun suredir bu agrilarim vardi ilac verdiler peki bunun igne tedavisi y9kmu odemi gidermek icin cevaplarsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2018 at 13:41

   PERONEAL TENDİNİT: Genellikle ayak bileğinin dönmesi nedeniyle oluşan yaralanmalarında oluşur. Hasta ayak bileğinde lateral malleolün inferiorunda veya peroneus yapışma alanında ağrı hisseder, peroneal tendonun seyri boyunca şişlik olabilir. Tedavi enflamasyonu (iltihabı) azaltmaya ve kası güçlendirmeye yöneliktir. İstirahat, antienflamatuvar ilaçlar, buz uygulama gibi yöntemler, rahatsızlığın ilk başladığı dönemde (akut dönemde) yardımcı olabilir. Dirençli egzersizler ve therabant egzersizleri (bantla yapılan egzersizler) peroneal kası güçlendirmede faydalıdır. Başka yaralanmaların eşlik ettiği durumlarda uygun ortezler verilebilir. Tendon kılıfında şişme ve sinovit varsa kortizon enjeksiyonları, peroneal kaslara kuru iğne tedavisi gibi yöntemler de uygulanabilir. Hasta bu konservatif tedavilerden yarar görmez ise tenosinovektomi (tendon ve zarın cerrahi olarak çıkarılması) işlemi gerekebilir.

   Şikayetleriniz geçmediği sürece doktor takiplerinizin devam ettirilmesinde fayda vardır, çünkü doktorunuz yapılabilecek diğer konservatif tedavileri de denemek isteyebilir, eğer doktorunuz ortopedi uzmanı ise fizik tedavi uzmanına gitmenizi önerebilir. Bütün bu tedavilere rağmen de durumunuzda iyileşme olmaz ise doktorunuz cerrahi girişim önerebilir. Ayrıca tendon yırtılması olan hastalarda da cerrahi gerekli olabilir.

   Eğer ayağınız herhangi bir zorlanma, burkulma ve benzeri travmatik olaylara maruz kalmadan veya sebebini bilmediğiniz şekilde bu tendinit durumu oluşmuşsa altta yatan romatizmal bir hastalığın (romatoid artrit gibi) olup olmadığının da araştırılması gerekebilir. Bu durumda romatoloji bölümüne gitmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 25. Damla

  10 Ekim 2019 at 16:33

  Merhaba hocam. Ayak bileginde ödem agrı yanma karıncalanma ve bacakta uyuşma şikayetleriyle ortopedi doktoruna başvurdum. Bunun bel fıtıgına bağşı şikayetler olduğu söylendi. Bel emarı çekildi. Mr sonucuna göre; lomber lordoz düzleşmiştir. L4-5, l5-S1 düzeylrinde diffüz bulging diske rastlandı. Bel fıtıgı dendi ve fizik tedavi önerildi. Nörolojik bir durum olmadığı söylendi fakat şikayetlerimden dolayo Nöroloji doktoruna görünmelimiyim.Tarsal tünel sendromu olabilirmi. Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ekim 2019 at 01:07

   Bel fıtığı kaynaklı da ayakta ağrı, yanma, karıncalanma, bacakta uyuşma gibi yakınmalar olabilir. Ancak ayak bileğinde ödem oluşmuş ise, ödem oluşmasına sebep olacak burkulma, çıkma, kırık, iltihaplanma o bölgede varis gibi başka problemler olmamış ise hem omurgadaki bu bulgular (bulging bulgusu omur kemikleri arasında bulunan “intervertebral disk” denilen yapılarda zedelenmeyi ifade eder ve hastalara genellikle bu bulgunun bel fıtığı başlangıcı bulgusu olduğu söylenir), hem de ayak bileğinizde ve ayak ve bacağınızdaki şikayetlerinizin altında yatan romatizmal bir hastalık olabilir. Tabii bu böyle bir şey var demek değil. Fakat romatizmal bazı hastalıklar hem omurgayı hem de eklemleri tutabilmektedir. Bu nedenle göz önünde bulundurulabilir. Ödem başka bir sebebe bağlı da olabilir ve ayağınızdaki şikayetler ödem kaynaklı da olabilir. Fizik tedavi uzmanınız ile bu konuda daha detaylı görüşmeniz ve ondan daha detaylı bilgi almanızda fayda vardır.

   Fizik tedavi uzmanınız ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git