Aile Planlaması

Takvim Yöntemi İle Doğum Kontrolü Nedir?

Takvim yöntemi kadınların, yumurtlama gününü tahmin etmesi şeklindeki bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanma şekli normalde 28 günde bir adet kanaması gören bir kadının tabi burada adet kanamasının ilk bir damlasının görüldüğü günü birinci gün kabul edip, bir sonraki adet kanamasının bir damlasının görüldüğü ilk günüde son gün olarak kabul edildiğinde bu süreye adet döngüsü adı verilir.

Takvim yöntemi doğum kontrolü hamilelikten korur mu?

Takvim yöntemi kadınların, yumurtlama gününü tahmin etmesi şeklindeki bir yöntemdir. Bu yöntemin uygulanma şekli normalde 28 günde bir adet kanaması gören bir kadının tabi burada adet kanamasının ilk bir damlasının görüldüğü günü birinci gün kabul edip, bir sonraki adet kanamasının bir damlasının görüldüğü ilk günüde son gün olarak kabul edildiğinde bu süreye adet döngüsü adı verilir.

Ortalama olarak kadınlarda bu süre 28 gün değil aslında 30 gün olup, kadınların geneli otuz günde bir adet görür. Fakat bu döngü 21 gün kadar kısa olabileceği gibi 35 gün kadar uzun olabilir ve bu döngü mevsime ve bazı rahatsızlıklara göre de değişiklik gösterebilir.

Takvim yöntemi ile doğum kontrolü nasıl uygulanır?

Takvim yönteminde yumurtlama gününü hesaplamak için örneğin, adet kanaması 30 günde bir oluyor ise bundan 14 gün çıkartıldığında geriye kalan rakam 16 yani bu kadının adet kanamasının 16’ıncı gününde yumurtlaması olduğu anlamına gelir ve bunun doğruluğu yaklaşık % 70-75 civarıdır. Yumurtlama günü bulunduktan sonra kadının hamile kalmaya, en elverişli günlerinin hesaplanması yumurtlama gününden 4 gün geriye gidilir ve bu 4 gün ile 16’ıncı günün arasında 30 günde bir adet gören kadın için hamile kalma şansı yüksek olan günlerdir. Fakat 28 günde bir adet kanaması gören kadın için bu hesaplama adet kanamasından sonraki 14’üncü gün yumurtlama günü olup, buradan 4 gün geriye gidildiğinde adet kanamasından sonraki 10’uncu gün ile 14’üncü gün arasındaki zaman hamile kalmaya en uygun zaman olarak bilinir ve bu oran % 75’tir.

Takvim doğum kontrol yöntemi ile korunmak güvenli mi?

Takvim yöntemihamilelikten korunmak için uygulandığında güvenirliği sadece % 75’tir. % 95’e yakın doğum kontrol yöntemleri ancak doğum kontrol hapları, spiral yöntemi, doğum kontrol iğneleri, kol içi çubuklar ve tüpleri bağlatma yöntemleri gibi benzeri yöntemlerdir. Takvim yönteminde bir kadının ortalama adet döngüsü 28 ve 30 gün arasında değişiyor ise bu her ay aynı olmayabilir. Yumurtlama günleri de değişiklik gösterebilir. Bu yöntemde bir gün eksik, bir gün fazla olur ise adet günlerinin dengesi, hamile kalma riskini arttırabilir. Fakat kadının adet günleri her zaman dengeli oluyor ve kadın bunu iyi takip ediyor ise bu yöntem o zaman daha koruyucu olmaktadır. Ayrıca takvim yöntemi kullanılırken, her ay adet kanamasının başladığı günü bir yere not edip korunmasız ilişkiye girilecek günü doğru hesaplamak, adet kanamasının başladığı günü unutmamak gerekmektedir. Bu yöntem oldukça dikkat isteyen bir yöntemdir.

Doğum kontrol yöntemleri ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Doğum kontrol yöntemi nedir
 2. Ertesi gün doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
 3. Spiral ile doğum kontrol yöntemi nedir
 4. Geri çekilme doğum kontrol yöntemi nedir
 5. Doğum kontrol halkası nedir

2 Yorum

 1. salih

  21 Ocak 2017 at 18:02

  Merhaba yani takvim yöntemiyle korunma tam olarak nasıl olur hangi günler ilişkiye girilebilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 14:46

   Takvim yöntemi ile korunma bu makalenin içinde (takvim yöntemi ile doğum kontrolü nasıl uygulanır başlığının içinde) de anlatılmaktadır. Bu başlığın altındaki yazıyı dikkatli okursanız burada aradığınız bilgiyi bulabilirsiniz.

   Takvim yönteminin güvenirliği için kadının adet döngüsü her ay aynı (yani düzenli) olması gerekir, aksi taktirde yumurtlama gününü hesaplamak zordur. Ayrıca bazen hormonsal sistemi bozan durumlar da bu yöntemin dengesini bozabilir.

   Adet günlerinin düzenli olması ve hormonal sitemi bozan bir hastalığın ya da durumun olmaması yöntemi uygulayabilmek için çok önemlidir. 1-2 günlük gecikme ya da erken olması bu durumu hesaplamayı zorlaştırabilir. Bu yöntemin güvenirliği % 70-75’dir, yani çok güvenli olmayabilir, ayrıca adet günlerinizin başlangıcını ve kaç gün sürdüğünü sürekli not etmeniz, takip etmeniz gerekir.

   Bir kadın doğum uzmanından bu konuda (doğum kontrol yöntemleri hakkında) yardım almanız önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git