Hastalıklar ve Tedaviler

Süt – Milk Alkali Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Alkaloz (kanda asiditenin azalması) ve böbrek yetmezliği ile birlikte olan nadir hiperkalsemi (kanda kalsiyum seviyesinin anormal yüksek seviyede olması) tipidir. 

Milk (süt) alkali sendromu nedir?

Milk-alkali sendromu neden olur? Alkaloz (kanda asiditenin azalması) ve böbrek yetmezliği ile birlikte olan nadir hiperkalsemi (kanda kalsiyum seviyesinin anormal yüksek seviyede olması) tipidir. Sendrom fazla ve uzun süreli kalsiyum içeren antasit ilaçlar veya süt alımıyla oluşur. Peptik ülserli insanlarda, osteoporoz tedavisi için kalsiyum takviyesi alanlarda bu sendrom sıktır.

Süt alkali sendromu belirtileri: En yaygın görülen belirtiler zayıflık, kas ağrıları, iştahsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, ağız kuruluğu, tedirginlik ve çevreye karşı kayıtsızlıktır. Tedavi edilmez ise süt alkali sendromu böbrek yetmezliğine veya ölüme bile neden olabilir.

Süt alkali sendromu teşhisi: Laboratuvar testleri yüksek kan kalsiyum seviyesini, böbrek yetmezliğini ve metabolik alkolozu gösterir.

Süt alkali sendromu tedavisi: Tedavisi süt ve antiasit alımının azaltılmasını içerir. Ağır vakalarda hastaneye yatırılarak tedavi gerekebilir. Eğer böbrek yetmezliği ağırlaşır ise diyaliz tedavisi de gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Azitro ilaç nedir ve ne için kullanılır
  2. Peptik ülser nedenleri ve tedavisi
  3. Mide ve duodenum ülserleri neden olur
  4. Kalsiyum yüksekliği neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git