Bağırsak Hastalıkları

Süperior Mezenterik Arter Sendromu Nedenleri ve Belirtileri

Süperior mezenterik arter sendromu (SMA) duodenumun üçüncü kısmının aorta ve proksimal kısmı arasında basıya uğraması sonucu ortaya çıkan ve nadir görülen bir klinik tablodur.

Süperior mezenterik arter sendromu hastalığı nedir?

Süperior mezenterik arter sendromu (SMA), duodenumun üçüncü kısmının aorta ve proksimal kısmı arasında basıya uğraması sonucu ortaya çıkan ve nadir görülen bir klinik tablodur. Süperior mezenter arter sendromu kilo kaybı ile birlikte seyreden bulantı, kusma, anoreksiya (yeme bozukluğu), epigastrik ağrı, şişlik gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Süperior mezenterik arter sendromu Aortomezenterik duodenal kompresyon, cast (alçı) sendromu, kronik duodenal ileus, Wilkie sendromu gibi isimler ile de bilinmektedir. Süperior mezenter arter sendromunun akut ve kronik formu vardır. Süperior mezenter arter sendromunun kronik formu daha sık görülür. Süperior mezenter arter sendromu kadınlarda daha sık görülmekle birlikte genellikle 10 ile 35 – 40 yaşları arasında görülür.

Süperior mezenterik arter sendromu neden olur?

Süperior mezenterik arter sendromunun nedenleri arasında, Treitz ligamanının kısa olması, duodenumun yetersiz dönmesi, süperior mezenter arterin normalden aşağı yerleşimli olması, skolyoz (omurga eğriliği) gibi yapısal etkenler olabileceği gibi hızlı kilo kaybı, travmalar, anoreksiya nevroza gibi edinsel etkenler de süperior mezenter arter sendromu nedenleri arasında sayılabilir.

Süperior mezenterik arter sendromu belirtileri

Süperior mezenterik arter sendromu belirtileri genellikle inatçı kusma ve geçmeyen karın ağrısı şeklinde görülür. Süperior mezenter arter sendromunun kronik formunda ise genellikle yemek yeme sonrası ortaya çıkan epigastrik ağrı, şişkinlik, bulantı, kusma, yeme bozukluğu (anoreksiya) ve kilo kaybıdır. Süperior mezenter arter sendromlu hastalarda görülen diğer belirtiler ise erken doyma, epigastrik yanma, reflü, çocuklarda ve gençlerde gelişme geriliği, safra reflüsü, reflü özofajitis, mide ülseri, depresyon, akut gastrik mukozal lezyonlar, spastik kolon gibi belirtiler de görülebilir.

Süperior mezenterik arter sendromu teşhisi

Süperior mezenter arter sendromlu hastalar genellikle inatçı kusma, karın ağrısı gibi şikayetler ile hastanelerin acil servislerine başvururlar. Teşhis için öncelikle kan testleri, ayakta direkt karın grafisi,  bilgisayarlı tomografi, bilgisayarlı anjiyografi, renkli doppler eko, manyetik rezonans görüntüleme, endoskopi ultrasonografi, mide boşalım sintigrafisi, selektif anjiyografi gibi tetkikler de kullanılabilir.

Fakat kronik Süperior mezenterik arter sendromlu hastalarda ataklar gelip geçici olduğu için radyolojik görüntüleme yöntemleri ataklar sırasında yapılmaz ise tanı atlanabilir. Ayrıca önemli olan, tanı sırasında doktorun bu hastalığı akla getirmesidir.

Süperior mezenterik arter sendromu tedavisi

Süperior mezenterik arter sendromu tedavisi

Süperior mezenterik arter sendromu tedavisi

Süperior mezenterik arter sendromu tedavisinde öncelik konservatif (koruyucu) tedaviler önerilmektedir. Konservatif tedavilerden fayda görmeyen hastalarda ise cerrahi tedaviler uygulanır. Süperior mezenter arter sendromlu hastaların akut vakalarında öncelikle koruyucu tedaviler uygulanırken kronik süperior mezenter arter sendromlu hastalarda cerrahi tedaviler daha sık uygulanmaktadır.

Süperior mezenter arter sendromlu hastalara uygulanan konservatif tedavinin amacı hastanın beslenmesine destek sağlamak ve kilo almasını yardımcı olarak aorta-mezenterik açının daralmasına neden olduğu düşünülen yağlı doku yastıkçığı kaybının geri kazandırılmasıdır.

Süperior mezenterik arter sendromunun cerrahi tedavisi için farklı cerrahi teknikler uygulanabilmektedir. Bu cerrahi yöntemlerden en sık uygulananları duodenojejunostomi, gastrojejunostomi, duodenum anterior repozisyonu, duodenumun sirküler drenajı, subtotal gastrektomi ve Bilroth operasyonu, Treitz ligamentinin amputasyonu ve süperior mezenter arterin infrarenal transpozisyonu gibi cerrahi tekniklerdir.

Ayrıca bu cerrahi yöntemler son yıllarda laparoskopik (kapalı cerrahi) yöntem ile de yapılabilmektedir. En sık uygulanan cerrahi yöntem normal anatomiyi bozmadan yapılmaya çalışılan yan yana duodenojejunostomidir. Kolay uygulanması, anastomoz ve cerrahi komplikasyonlarının az olması nedeni ile bu yöntem süperior mezenterik arter sendromu tedavisinde daha sık tercih edilmektedir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. İnce bağırsak anatomisi ve ince bağırsak hastalıkları
  2. Çocuklarda bağırsak tıkanması nedenleri ve tedavisi
  3. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları neden olur
  4. Bağırsak dönmesi nedenleri ve tedavisi
  5. Kısa bağırsak sendromu nedenleri ve tedavisi
  6. Bağırsak tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi
  7. Spastik kolon sendromu nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git