Bitkisel Sağlık

Sumak Nedir? Sumağın Faydaları ve Zararları

Sumak bitkisinin geçmişine göz atacak olursak, yaprak ve meyvelerinin pek çok madde içermesi sebebiyle ilaç ham maddesi olarak kullanıldığı görülmektedir.

Sumak (Rhus Coriafia), antepfıstığıgillerden, sıcak bölgelerde yetişen 1-3 metre yükseklikte, kırmızımtırak tüylü, bileşik yapraklı, çalı görünümünde bir ağaççıktır. Çiçekleri yeşilimsi renkli, 20-25 cm boyunda koni şeklindedir. Meyveleri 4-7 mm büyüklükte, küremsi şekilli, tüylü, olgunlukta kırmızı renkli ve ekşi lezzetlidir. Meyveler tek çekirdekli olup, çekirdek basık, böbrek şekilli gri kahve renkli ve oldukça serttir.

SUMAK KULLANIM ALANLARI

Sumak meyveleri sumak ekşisi adı altında baharat olarak yemeklere katılır. Kullanıldığında özel bir tat vermesinin yanında, gıda kaynaklı patojen (hastalığa neden olan) mikroorganizmalar üzerine antimikrobiyel etkisinden dolayı kullanıldığı gıdaların bozulmadan daha uzun süre dayanmasını ve tazeliklerini korumasını sağladığı için de besinsel tüketimde önemli bir yeri vardır. Meyvelerinin su ile birlikte kaynatılmasından pekmez elde edilir.

Sumak meyvelerinden elde edilen sumağın öğütülmüş şekli ise hem aroma vermesi hem de ekşimsi tadıyla salata ve yoğurtlu salatalarda kullanılmaktadır.

Ayrıca yaprak ekstresi dericilikte ve kumaş boyamada kullanılır.

SUMAK FAYDALARI

Sumak bitkisinin geçmişine göz atacak olursak, yaprak ve meyvelerinin pek çok madde içermesi sebebiyle ilaç ham maddesi olarak kullanıldığı görülmektedir. Yaprakları ishal, hemoroit, ağız yaraları, göz hastalıkları, el ve ayak çatlakları tedavisi için İbni Sina ve Dioscorides Pedanius tarafından önerilmiştir. Anadolu’da ise yaprak ve meyve kısımları şeker hastalığı tedavisinde, ağız yaralarında ve şap tehlikesine karşı koruyucu olarak kullanıldığı bilinmektedir.

 • Sindirim sistemini çalıştırarak hazmı kolaylaştırır.
 • İştahı açar.
 • Kandaki şeker oranını düzenler fazla şekeri düşürür. Sumak yaprağı ve meyveleri Anadolu’da ağızdaki yaralara ve şeker hastalığına karşı halk ilacı olarak kullanılmaktadır.
 • İshali kesip kabızlık yapar. Geleneksel olarak bazı Kuzey Amerika’lı Kızılderili kabileleri tarafından gıda ve bakteriyel kaynaklı hastalıkların (dizanteri ve kangren gibi) tedavisinde doğal antibiyotik olarak kullanılmaktadır.
 • Sancılı adet dönemleri ve gece yatak ıslatma gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmakta olduğu ve sumaktaki aktif bileşenlerin verem, şeker ve bazı kanserlerin tedavisinde kullanımı üzerinde çalışıldığı konusunda da bilgiler vardır.
 • Kan kesicidir.
 • Yaraları iyileştirir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Sumak anne sütünü arttırmada da yardımcıdır.
 • Fare deneylerinde, sumak meyveleri ekstresinin kan kolesterol düzeylerini düşürdüğü ortaya çıkmıştır.

SARI SUMAK (RHUS COTİNUS) ve FAYDALARI

Sarı sumak yaprakları haricen kullanılır.

Faydaları;

İyice ufalanmış olan yapraklarının 100 gram kadarı bir litre suda kaynatılıp süzüldükten sonra;

 • el, ayak banyosu terlemelere, şişliklere faydalı olur.
 • deri hastalıklarına, çıbanlara, yaralara, iltihaplı yaralara, cerahatli küçük kabarcıklara iyi gelir.
 • gargara yapılarak diş eti iltihaplanmaları giderilir.
 • süzüldükten sonra kalan posası sıcak halde basur memelerinde kullanılır.

SUMAK ZARARLI MI?

Ülkemizde 150 kadar sumak türü bulunmaktadır, ancak bunların birçoğu zehirlidir.

Yüksek tansiyonu bulunanların sumak kullanması pek tavsiye edilmez.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Chia Tohumu ve Faydaları
 2. Arapsaçı Otu ve Faydaları
 3. Sinir Otu ve Faydaları
 4. Semizotunun Faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git