Hamilelik ve Doğum

Suda Doğum Nedir? Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum, doğum eyleminin veya doğumun 32-36 derece ılık su dolu havuzda gerçekleştirildiği alternatif bir doğum şeklidir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde doğuma yardım amaçlı ve doğum ile ilgili uygulamalar anne adayına sunulmaktadır. Suda doğum ilk kez 1803 yılında Fransa'da yaptırılmıştır.

Suda doğumun anne ve bebek üzerinde etkileri

Suda doğum, doğum eyleminin veya doğumun 32-36 derece ılık su dolu havuzda gerçekleştirildiği alternatif bir doğum şeklidir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde doğuma yardım amaçlı ve doğum ile ilgili uygulamalar anne adayına sunulmaktadır. Suda doğum ilk kez 1803 yılında Fransa’da yaptırılmıştır.

Daha sonra suda doğum eylemi tekrar uygulanmamıştır ve 1961 – 1963 seneleri arasında İgor Tjarkovsky adında bir yüzme hocası kendi eşinde uygulamıştır. Suda doğum sonra tekrar unutulmuştur ve 1980’li yıllarda Avrupa ülkelerinde tekrar yaygınlaşmıştır. O yıllarda suda doğum Türkiye’de uygulanmamıştır.

Çünkü suda doğum iyi bir eğitim gerektiren bir yöntemdir. O yıllarda Türkiye’de yeterli donanıma sahip bir hastane ve bu doğum için eğitim almış hemşire ve doktor olmadığı için suda doğum yöntemine baş vurulmamıştır. Suda doğum günümüzde bile çok fazla bilinmediği gibi, henüz çok popüler değildir.

Suda doğum nerede yapılır?

Suda doğum nasıl yapılır

Suda doğum nasıl yapılır

Suda doğum kesinlikle bu donanıma sahip hastanelerde yapılır. Suda doğum doktor, ebe hamilenin yanında olsa bile evde küvette yapılacak bir doğum şekli değildir.

Çünkü suda doğum için yapılan havuz tipi küvetler evdeki küvetlere göre farklıdır. Suda doğum için yapılan küvetler özel tasarlanmıştır. Bu küvetler acil durumlara karşı özel yapılara sahiptir. Suda doğum küvetleri içerisindeki suyun boşaltılması kolaydır. Ayrıca suda doğum küvetleri enfeksiyon açısından da güvenlidir.

Suda doğum kimler için sakıncalıdır?

Suda doğum aslında daha rahattır. Fakat bazı durumlarda hasta istese bile suda doğum yaptırılmaz. Suda doğum kararı verilir iken, hamilenin durumu, bebeğin geliş şekli, bebeğin iri olması, erken doğum, bebek ters geliyor ise, birden fazla bebek doğacak ise, anne adayında enfeksiyon var ise (AIDS, hepatit B, hepatit C, idrar yolu enfeksiyonu, genital enfeksiyon gibi), anne adayında yüksek tansiyon ve ödem var ise, anne adayında preeklampsi sorunu var ise, bebek gününü doldurmasına rağmen bebekte gelişme geriliği söz konusu ise suda doğum olmaz.

Aynı zamanda doğumun, suda doğum şeklinde başlamasına rağmen normal doğuma da geçilebilir. Bebek 37 haftalıktan küçük ise boğulma riski daha yüksek olduğu için suda doğum önerilmez. Ayrıca suda doğumu anne adayının kendisinin de istemesi önemlidir. Anne adayının önceden suda doğuma kendini hazırlaması gereklidir.

Suda doğum kararı nasıl verilir?

Suda doğumu öncelikle anne adayının kendisi istemelidir. Aynı zamanda eğitim almış olan doktor, hemşire ve teknik olanakların sağlanması gereklidir. Teknik olanaklar, suda doğuma göre bir oda, suda doğum küveti, doktorun kararı, anne adayının kararı, anne adayının sağlık durumu, bebeğin geliş durumu ve sağlık durumu gibi olanaklar doğrultusunda suda doğum kararı verilir.

Suda doğum esnasında da bazı durumlar nedeni ile sezaryen doğuma geçilebilir. Bu nedenle sezaryen doğum yapılacak imkanlarda gerekebilir. Şunu bilmek gerekir ki, suda doğumun seyri de değişebilir.

Suda doğumun avantajları

Suda doğumun anne üzerinde olumlu yönleri, doğumun daha kısa sürmesi, özellikle ilk doğumun kısa sürmesi, sıcak suyun kasları gevşetmesi ve bu sayede doğumun daha kısa sürmesi, doğum yırtığının daha az olması, perinenin daha büyük kesilme riski ve daha fazla dikiş atma ihtiyacının azalması ve kanamanın daha az olması gibi yararları söz konusudur.

Anne adayının sudaki göreceli ağırlıksızlığı harcanan enerjiyi azaltır ve anneyi destekler. Gevşeme ile birlikte anne adayı daha az ağrı hisseder. Daha az ağrı daha az korkuya neden olur. Anne adayı doğum sırasında farklı pozisyonlar alarak bebeğin kolay çıkmasına yardımcı olur. Ağrı kesici anestezi ihtiyacı azalır. Doğum yapan kadına doğum masasına oranla daha rahat bir ortam sağlar.

Suda doğumun bebek için avantajı ise bebeğin anne karnındaki sudan direkt suya doğru çıkması daha yumuşak, daha rahat ve bebeğin daha mutlu doğduğuna inanılmaktadır.

Suda doğumun riskleri

Suda doğumun olumsuz yönleri, fetüste ve annede büyük miktarda ısı transferi ve hemodinamik değişikliklere sebep olabilir. Yüksek ısı, annede sıvı kaybına, kan yoğunluğunda artışa ve plasental perfüzyonda azalmaya neden olabilir. Bebekte solunum depresyonu görülebilir. Annede ve bebekte enfeksiyon riski gelişebilir. Doğum sonrası kanamada artış olabilir. Doğum sırasında oluşabilecek herhangi bir müdahalede bulunulması gerektiğinde müdahale gecikebilir.

Doğum ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Normal doğum nedir
  2. Sezaryen doğum nedir
  3. Verical dikey doğum koltuğu nedir
  4. Doğum ağrısı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git