Hastalıklar ve Tedaviler

Subdural Hematom Nedir? Subdural Hematom Belirtileri

Subdural bir hematom, kafatası içinde beyin ile meninkslerin (beyni örten ince zarlar) dış tabakası (dura mater) arasında bir kan pıhtısı bulunmasıdır.

Subdural hematom neden olur?

Subdural bir hematom, kafatası içinde beyin ile meninkslerin (beyni örten ince zarlar) dış tabakası (dura mater) arasında bir kan pıhtısı bulunmasıdır. Bu kan pıhtısı, genellikle dura materdeki kan damarlarını zedeleyen ağır kafa yaralanmalarının neden olduğu kanamalardan kaynaklanır.

Subdural hematom belirtileri

Bir kafa yaralanmasından belli bir süre (dakikalarla haftalar arasında değişen bir süre, özellikle şuur kaybı olursa) sonra, kişide günden güne şiddetlenen ve tekrarlayan baş ağrıları ortaya çıkabilir. Ayrıca halsizlik, huysuzluk, konfüzyon, baş dönmesi ya da sersemleme belirtileri bulunabilir.

Vücudun bir tarafında güçsüzlük ya da paralizi gelişebilir. Ayrıca bu durumdan etkilenen çocuk ya da birey midede rahatsızlık ya da bulantı hissi olmadan kusabilir ve görmede bulanıklık ya da görme kaybı yaşayabilir.

Özellikle çocuklarda birdenbire ortaya çıkan subdural hematomlar genellikle, düşme ya da araç kazalarından birkaç saat-bir gün arasında bir süre geçtikten sonra ortaya çıkar ve konvülsiyonlar ile konuşma zorluğuna neden olur.

Yavaş yavaş gelişen kanamalarda kronik subdural hematomlar ortaya çıkabilir ve kafa yaralanmasından birkaç hafta sonra gelişerek, bu durumdan etkilenen çocuğun ya da bireyin düşünme ya da konsantre olma yeteneğinde bozulma gibi daha belirsiz şikayetler ile kendini gösterebilir.

Subdural hematom teşhisi

Kafa yaralanmasından sonra subdural hematom belirtileri ortaya çıkarsa, hemen doktorunuza haber vermelisiniz ya da hastayı hastane acil birimine götürmelisiniz. Doktor subdural hematomun yerini belirlemek için bilgisayarlı beyin tomografisi ya da manyetik rezonans görüntülemesi gibi tetkiklerin yapılmasını isteyecektir. Subdural hematom, zamanında tanı konulup tedavi uygulanırsa, hasta tam olarak iyileşebilir. Tedavi edilmezse, hastada kalıcı beyin hasarı, paralizi ya da konuşma bozukluğu gelişebilir. Subdural hematomlar ölüme de yol açabilir.

Subdural hematom tedavisi

Hematomun çıkartılması için cerrahi girişim gerekecektir. Ameliyatta cerrah kafatasına delikler açarak kan pıhtısını boşaltır. Ameliyattan sonra hastanın hastanede yaklaşık bir hafta kalması gerekir ve başlangıçta intravenöz yoldan ya da boğaza sokulan bir tüp ile beslenmesi gerekebilir. Ayrıca kafatası içindeki şişmeyi azaltan ve konvülsiyonları önleyen ilaçlar verilebilir.

Hasta eve çıktıktan sonra, gücünün yettiği oranda hareketli yaşayabilir. Orta derecede egzersiz ve aktivite önerilmekle birlikte, yorgunluk hissettiğinde dinlenmeli ve başka bir kafa yaralanmasına neden olabilecek aktivitelerden kaçınmalıdır. Hastanın konuşma terapisine ya da fizik tedaviye de ihtiyacı olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Beyin kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Beyin tümörü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Beyin damar hastalıkları nedenleri ve tedavisi
  4. İntraserabral kanama nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kafa travması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git