Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Su Çiçeği Hastalığı Nedir? Su Çiçeği Belirtileri (Varisella Nedir?)

Su çiçeği (varisella), varicella zoster virüsünün sebep olduğu selim bir enfeksiyondur. Vücutta kaşını, kırmızı döküntüler, yorgunluk, ateş, ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalık türüdür.

Su çiçeği hastalığı nedenleri ve tedavisi

Su çiçeği (varisella), varicella zoster virüsünün sebep olduğu selim bir enfeksiyondur. Vücutta kaşını, kırmızı döküntüler, yorgunluk, ateş, ile kendini gösteren bulaşıcı bir hastalık türüdür.

Su çiçeği döküntüleri ilk olarak yüzde, gövdede meydana çıkmaya başlar. Hastalık genellikle çocukluk dönemimde görülür. Bu virüs günümüzde de su çiçeği geçiren hastalar ile doğrudan temas ile bulaşır. Su çiçeği, çocukluk döneminde su çiçeği geçirmeyen erişkinlerde de ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

Su çiçeği hastalığı belirtileri

Su çiçeğinin kuluçka dönemi genelde 16-18 gündür ve bazen 10 – 21 güne kadar uzayabilir. Bulaşım yolu genellikle insandan insana bulaşır. Su çiçeği virüsü vücuda girdikten 10-15 gün sonra belirtiler ortaya çıkmaya başlar. İlk başlayan bulgu çocuklarda genelde deri döküntüleridir.

Erişkinlerde su çiçeği belirtileri, döküntü ortaya çıkmaya başlamadan birkaç gün önce ateş, yorgunluk, baş ağrısı, iştahsızlık ve halsizlik başlar. Çocuklarda genelde bütün belirtiler aynı zamanda meydana çıkmaya başlar. Su çiçeği belirtileri, kırmızı, içi su dolu sivilcelenme şeklindedir. Hastalığın özelliği yüzde, gövde de, saç derisinde, ellerde, kollarda, sırtta ve vücudun diğer bölgelerinde deri döküntüleridir. Bu belirtilere ateş, yorgunluk, halsizlik iştahsızlık eşlik eder.

Su çiçeği hastalığı tedavisi

Su çiçeği tedavisi

Su çiçeği tedavisi

Su çiçeği viral bir enfeksiyondur ve antibiyotik tedavisine gerek yoktur. Hastalığın belirtilerine göre semptomatik tedavi uygulanır. Tedavide, çocuk halsiz ve kendini kötü hisseder ise ateş düşürücü ilaç verilir. Fakat çocukta ateş çok şikayete neden olmaz ise ateş düşürücüye gerek yoktur.

Su çiçeği geçiren çocuklarda aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. Aspirin, su çiçeği geçiren çocukta reye sendromu riskini arttırır. Reye sendromu, çocuklarda beyni ve karaciğeri tutan ölümcül bir hastalıktır.

Bu çocuklarda kaşıntı olduğu için kaşıntıya yönelik antihistaminik ilaçlar ve mentollü pudralar faydalı olur. Su çiçeği genellikle kendiliğinden geçer. Su çiçeği geçiren hastanın kalın giyinmemesi, çok sıcak ortamda bulunmaması ve ılık su ile sık banyo yapması gereklidir. Su çiçeği geçiren hastanın doktor kontrolü altında olmasında fayda vardır.

Su çiçeği hastalığı iz bırakır mı?

Su çiçeği iyi huylu (selim) bir hastalıktır ve normal su çiçeği geçiren bir hastada genellikle iz ve leke kalmaz. Lakin su çiçeği döküntüsünün yanı sıra, ikincil bakteriyel bir enfeksiyona bağlı impetigo erizipel denilen bakteriyel enfeksiyon oluştu ise bu yara iyileşirken nebde dokusu oluşur ve bu nebde dokusuna bağlı iz kalma ihtimali vardır. Bu hastalarda iz kalma riskini azaltmak için, güneşe çıkarken koruyucu, nemlendirici kremler kullanılması faydalı olur.

Su çiçeği hastalığı kaç günde iyileşir?

Su çiçeği selim bir hastalık olduğu gibi, hastalık döküntüler başladıktan 5-7 gün içinde geçmeye başlar. Fakat, çocuğun bağışıklık sisteminde zayıflık ve kronik bir rahatsızlığı var ise su çiçeği 10-12 güne kadar sürebilir.

Su çiçeği geçiren çocuğun bulaşıcı bir hastalık olduğu için, okula, yuvaya gönderilmemesi gereklidir. Su çiçeği bulaşma dönemi, döküntüler ortaya çıkmaya başladıktan 2 gün sonra başlar ve 8-10 güne kadar devam eder.

Su çiçeği aşısı hastalığı önler mi?

Su çiçeği nasıl önlenir

Su çiçeği nasıl önlenir

Enfeksiyon hastalıklarından korunmanın en önemli yolu, hastalığın aşısı var ise aşı olunmasıdır. Su çiçeği hastalığının aşısı 1995 yılından bu yana tüm dünyada yapılmaktadır. Su çiçeği aşısı uygulanmaya başladıktan sonra hastalıkta % 90’na yakın azalma görülmüştür.

Bu nedenle mutlaka su çiçeği aşısının yapılması gerekir. Su çiçeği aşısı, 12 ile 15 aylık iken ve 4 ile 6 yaş arasında iki doz olarak uygulanır. Su çiçeği aşısının koruyuculuğu ilk dozdan sonra % 80, ikinci dozdan sonra % 90-95 civarıdır.

Su çiçeği aşısı yapılmaması gereken durumlar, hamilelik döneminde, çocuk bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyor ise, daha önce yapılan su çiçeği aşısına benzer bir aşı yapıldığında çocukta anafilaksi gelişti ise su çiçeği aşısı yapılmamalıdır.

Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Tifo hastalığı nedir
  2. Kızamıkçık nedenleri ve tedavisi
  3. Kızamık hastalığı nedir
  4. Kabakulak nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git