Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Suçiçeği – Varicella Nedir? Suçiçeği Belirtileri ve Tedavisi

Suçiçeği sık rastlanan ve oldukça bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığıdır. Hastalığa bir virüs neden olmaktadır. Genelde çocuklar 10 yaşına geldiklerinde suçiçeğine yakalanırlar.

Suçiçeği hastalığı nedir?

Suçiçeği sık rastlanan ve oldukça bulaşıcı bir çocukluk çağı hastalığıdır. Hastalığa bir virüs neden olmaktadır. Genelde çocuklar 10 yaşına geldiklerinde suçiçeğine yakalanırlar.

Suçiçeği hastalığı nasıl bulaşır?

Hastalık suçiçeği ya da zona (suçiçeği ile ilişkili bir diğer hastalık) geçirmekte olan biriyle doğrudan temas etmek ya da hasta kişinin öksürüğü ile taşınan virüslerin bulunduğu havanın solunmasıyla bulaşır.

Okullarda ve gündüz bakım merkezlerinde bulaşması oldukça kolaydır ve evde de bir çocuktan diğerine kolayca bulaşabilir.

Suçiçeği genelde kış ve ilkbahar aylarında ortaya çıkar. Çocuk bir kez hastalığı geçirdiğinde hayat boyu bağışıklık kazanır ve virüs çocuğun vücudunda pasif halde saklı kalır. Aynı virüs hayatın ileri ki dönemlerinde aktif hale gelirse zona tabloları ortaya çıkar.

Suçiçeği hastalığı belirtileri

 • Suçiçeği sağlıklı çocuklarda genellikle hafif seyreden bir hastalıktır. Belirtiler, suçiçeği virüsü ile temas edildikten sonraki 8-21 gün sonra ortaya çıkar.
 • Hastalık hafif ateş ile başlar ve çocuğun vücudu ve kafa derisi üzerinde döküntüler ortaya çıkar. Döküntü küçük kırmızı lekeler şeklindedir ve çocuğun yüzüne, kollarına, bacaklarına ve genital bölgesine doğru yayılır. Döküntüler aynı zamanda ağızda ve boğazda da görülebildiğinden kuru bir öksürük gözlenebilir. 5-7 gün sonra ise kabarcıklar kurumaya ve kabuklanmaya başlar.
 • Çocukta titremeler, baş ağrısı, huzursuzluk ve iştah azalması görülebilir.
 • Kabarcıkların kaşınması sırasında bu alanlar enfekte olabilir ve bakteriler selülit adı verilen bir enfeksiyona yol açabilir.
 • Sağlıklı çocuklarda suçiçeği hafif seyredebilirken, lösemi hastalarında ya da bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda, 1 aylıktan daha küçük bebeklerde, doğum sırasında suçiçeği geçirmekte olan annelerin bebeklerinde ağır seyredebilir.
 • Bazı durumlarda virüs pnömoni ve ensefalite yol açabilir.

Suçiçeği teşhisi

Çocuk suçiçeği geçiriyorsa evde tedavi edilebilir. Doktorunuz genellikle telefon konuşmasıyla dahi suçiçeğini tanıyabilir. Eğer çocuğun dört günden uzun süren ateşi varsa, ateş 38 dereceden yüksek ise, öksürük ya da boğaz ağrısı varsa, selülit belirtileri ortaya çıkmışsa (derinin kızardığı, şiştiği, hassaslaştığı tablo) doktorunuz çocuğunuzu muayene etmek isteyebilir.

Suçiçeği belirtileri

Suçiçeği hastalığı tedavisi

Suçiçeği geçiren çocuğun iyi dinlenmesi önemlidir. Tedavide doktorunuzun önerdiği kalamin içeren losyonların uygulanması ya da hafif serinletici  maddeler ile yaptırılan ılık bir banyo gibi yöntemler de kaşıntıyı hafifletebilir. Ilık su ve yumuşak bir sünger ile yaptırılan banyo aynı zamanda kabarcıkların iltihaplanmasını engelleyebilir.

Çocuğun tırnakları kesilmeli, törpülenmeli ve kabarcıkları kaşımamasına dikkat edilmelidir. Daha küçük çocukların veya bebeklerin ellerine eldiven giydirmek kaşımasını önlemeye yardımcı olur.

Çocuğun ateşi yükseldiğinde doktorunuzun önerdiği ateş düşürücü ve ağrı kesiciler verilebilir, fakat aspirin verilmemelidir. Aspirin, su çiçeği geçiren çocukta reye sendromu riskini arttırır. Reye sendromu, çocuklarda beyni ve karaciğeri tutan ciddi bir komplikasyondur.

Daha büyük çocuklar tuzlu su ile gargara yapabilir ve bu gargara kabarcıklardan dolayı tahriş olmuş boğaz mukozasının rahatlamasını sağlar.

Selülit oluştuğunda doktorunuz antibiyotik içeren ilaçlar ile tedavi verecektir.

Suçiçeği geçirmesi tehlikeli olan hastalarda (örneğin kemoterapi görenler, bağışıklık sistemi bozuklukları olanlar gibi) anti-viral ilaçlar kullanılması gerekebilir.

Su çiçeği geçiren hastanın kalın giyinmemesi, çok sıcak ortamda bulunmaması ve ılık su ile banyo yapması faydalı olacaktır. Su çiçeği geçiren hastanın doktor kontrolü altında olması da önemlidir.

Suçiçeği aşısı ve önlemler

1995’ten itibaren geliştirilen bir aşı ile hastalık engellenebilmekte ya da seyri hafifletilebilmektedir. Aşı 1 yaşın üstünde, sağlıklı ve daha önce suçiçeği geçirmemiş çocuklar için önerilmektedir. Bağışıklık sistemi bozuklukları ya da kanser hastalığı olan çocukların suçiçeği virüsünü aldıkları anda aşılanması da hastalığın önlenmesine ve etkilerinin azalmasına yardımcı olabilir.

Hastalık döküntü çıkmadan 1-2 gün önce başkalarına bulaşabilir. Hastalığın bulaşma süresi kabarcıkların kabuklanıp kuruduğu son 7-10 gün boyunca da devam eder. Tüm kabarcıklar kuruyana kadar çocuğun okula gönderilmemesi gerekir. Çocuğunuzun suçiçeği geçirmekte olduğu okul ya da yuva görevlilerine bildirilmelidir, çünkü diğer velilerin de bu bakımdan uyarılması önemlidir.

Suçiçeği iz bırakır mı?

Suçiçeği iyi huylu (selim) bir hastalıktır ve normal su çiçeği geçiren çocuklarda genellikle iz ve leke kalmaz. Fakat suçiçeği döküntüsü’nün yanı sıra ikincil bakteriyel bir enfeksiyona bağlı selülit gibi bir durum oluşursa, yara iyileşirken nedbe dokusu oluşur ve bu nedbe dokusuna bağlı iz kalabilir. Bu hastalarda iz kalması riskini azaltmak için doktorunuzdan öneri almanız ve bu önerileri uygulamanız faydalı olabilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Vücutta kabarcıklar neden olur
 2. Çocuklarda boğaz ağrısı neden olur
 3. Zona hastalığı neden olur
 4. Virüslerin neden olduğu hastalıklar
 5. Çocuklarda reye sendromu nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git