Hastalıklar ve Tedaviler

Stronsiyum Nedir? Stronsiyum Ne İşe Yarar?

Stronsiyumun kullanım alanları

  • Stronsiyum nedir? Stronsiyum, bazı minerallerde (deniz suyunda ve deniz bitkilerinde) bulunan metal bir elementtir. Stronsiyumun radyoaktif bir çeşidi olan stronsiyum 90, nükleer serpintilerde de bulunabilir.
  • Stronsiyum ne için kullanılır? Stronsiyum ranalat adlı bir stronsiyum bileşeni, menopoza girmiş kadınlarda osteoporoz tedavisinde kullanılır. Radyoaktif stronsiyumun diğer çeşitleri kemik tümörlerinin saptanmasında ve tedavisinde de kullanılabilir. Stronsiyum’un başka bileşkeleri sağlık dışında birden çok alanda da kullanılmaktadır.
  • Stronsiyum insan sağlığına zararlı mı? Stronsiyum 90, kemikte birikir, bunun yaydığı radyasyon lösemi ve/veya kemik tümörlerine yol açabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Radyasyon nedir
  2. Radyasyon birimleri
  3. Asetik asit nedir
  4. Amil nitrat nedir
  5. Rad nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git