Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Stent Tedavisinde Yeni Gelişmeler (Sensörlü Stent Nedir?)

Stent, tıpta bir hastalığa bağlı akış daralmasını önlemek ya da cerrahi operasyonlarda yardımcı yöntem olarak kullanılan yapay bir tüptür.

Stent nedir?

Stent, tıpta bir hastalığa bağlı akış daralmasını önlemek ya da cerrahi operasyonlarda yardımcı yöntem olarak kullanılan yapay bir tüptür. Stent kelimesinin nereden geldiği tam olarak bilinmemektedir. Stent kelimesinin, giysileri yerleştirmek manasına gelen ”stenting” kelimesinden ortaya çıktığı tahmin edilmektedir.

Diğer bir tahmin ise setent kelimesinin İngiliz dişçi Charles Stent tarafından 1856’da icat edilen bir bileşiğin yüz cerrahisinde kullanılması sonucu literatüre girdiğidir. Stentler vücudun çeşitli yapılarını açmak için kullanılan tıp malzemeleridir. Stent, çelikten yapılmış bir kafestir ve bu kafes, damarın açık kalmasını sağlar ve damar duvarına yapışmaktadır.

Damarlarda eriyen sensörlü stent nedir?

Stent yöntemlerine yeni bir buluş daha eklenmiştir. Son günlerde çıkan haberlere göre Güney Koreli Bilim İnsanları, damarlarda eriyen sensörlü setent geliştirdiklerini bildirmektedirler. Damar tıkanıklığı gibi hastalıkların tedavisi için uygulanan stentlerin kanda eriyen tipleri daha önce icat edilmişti. Fakat bu son çıkan haberlere göre bu stentlerin sensörlü olanları da icat edilmiş oldu.

Koreli Bilim insanlarının yaptıkları açıklamada, sensörün yapımında magnezyum kullanıldığı ve sensörde sıcaklık ve kanın akış hızını algılayan iki tip sensörün bulunduğu, geliştirilen sensörler sayesinde kanın durumunun algılandığı ve olası bir tepkime sonucu damarın kalınlığının ayarlanmasının sağlandığı hakkında bilgiler verilmiştir.

Geliştirdikleri sensörlü stentlerin yapılan deneylerde başarılı sonuç verdiğini ifade eden Koreli Bilim İnsanları, bu stenlerin bazı tetkiklerden geçerek ve hayvanlar üzerinde denenip, yaklaşık 5 yıl sonra bu yöntemin insanlar üzerinde de deneneceğini belirtmişlerdir.

Tedavi yöntemleri ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Radyofrekans ablasyon tedavisi nedir
  2. Vajinismus tedavisinde duygusal özgürlük tekniği
  3. Akciğer kanseri tedavisinde yeni yöntemler
  4. Laparoskopik prostatektomi nedir
  5. Kanser tedavisinde kişiye özel tedavi 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git