Bakteriyel Hastalıklar ve Tedavileri

Stafilokok Enfeksiyonları ve Stafilokokların Neden Olduğu Hastalıklar

Stafilokoklar insanlar ve hayvanlarda toksin üretmek veya işgal etme yoluyla geniş bir çeşitlilikte hastalıklara yol açabilirler.

Stafilokok enfeksiyonları, STAPHYLOCOCCUS cinsi bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlardır. Stafilokoklar, yuvarlak 0.5-1.5 µm çapında Gram pozitif koklardır. Genellikle düzensiz kümeler ve üzüm salkımı şeklinde görülürler. Hareketsiz, sporsuz, kuruluğa ve yüksek tuz konsantrasyonuna dayanıklı, doğada yaygın olarak bulunan fakültatif anaerop mikroorganizmalardır. Beyazdan sarıya çeşitli pigmentler üretirler. Birçok karbonhidratı yavaşça fermente ederler ve laktik asit üretirler. Bazıları normal flora üyesidirler.

STAFİLOKOK ENFEKSİYONU BULAŞMA YOLLARI

İnsanlarda en sık hastalığa neden olan türler; Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis ve Staphylococcus saprophyticus’tur.

Stafilokoklar doğada; tozda, toprakta, hayvanların deri ve mukoza dokularında ve çıkıntılarında yaygın olarak bulunur. İnsanların deri, burun boşluğu ve lezyonlarında üreyen bakterilerdir. Stafilokoklar insandan insana direkt temas ve hava yoluyla bulaşabilirler.

STAFİLOKOK ENFEKSİYONLARININ NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR

Stafilokoklar insanlar ve hayvanlarda toksin üretmek veya işgal etme yoluyla geniş bir çeşitlilikte hastalıklara yol açabilirler. Stafilokok toksinleri gıda zehirlenmesi durumlarında en önemli etkendir. Bakteri uygun olmayan şartlarda muhafaza edilen yiyeceklerde ürer. Pişirme süreci o bakterileri öldürse de, enterotoksinler ısıya dayanıklıdır ve dakikalarca kaynatmaya bile dayanabilirler.

Farklı stafilokok türleri;

 • Püstüller,
 • Apseler,
 • Yanıklar,
 • Yenidoğan bebeklerde bir döküntü (toksik epidermal nekroliz) gibi deri enfeksiyonları,
 • Fronkül/karbonkül, impetigo gibi deri enfeksiyonları,
 • Zatürre,
 • Adet kanaması olan kadınlarda toksik şok sendromu,
 • İdrar yolu enfeksiyonları,
 • Besin zehirlenmesi.

Bakteriler dolaşıma geçerlerse septisemi ya da şoka, enfeksiyöz artrite, osteomiyelite, menenjite ya da bakteriyel endokardite de yol açabilirler.

Benzer Sağlık Yazılarımız

 1. Besin Zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri
 2. Apse Neden Olur
 3. İdrar Yolu Enfeksiyonları
 4. Zatürre Neden Olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git