Hamilelik ve Doğum

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD) Nedir ve Nasıl Yapılır?

Planlı veya plansız olarak daha önceki doğumunu sezaryen yöntemiyle yapan bir kadının daha sonraki doğumunu vajinal olarak gerçekleştirmesine sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) denir. Bu doğum türünün gerçekleşebilmesi tamamen kişinin tıbbi durumuna bağlıdır. Günümüzde sıkça tercih edilen SSVD, normal doğumun getirdiği avantajlara sahiptir.

Kimler sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) yapabilir?

Doğum şekli olarak SSVD’yi tercih etmek tamamen kişisel bir karardır. Eğer bu yöntem tercih edilecekse, gebeliğin en başından itibaren dikkatli davranılmalı ve kapsamlı tıbbi tavsiyelere uyulmalıdır. Sezaryen sonrası vajinal doğum için uygun bir aday olup olmamak, annenin ve bebeğin sağlık durumu ile değişebilir. Anne ve bebek iyi durumdaysa ve hamilelik normal seyrediyorsa, başarılı bir SSVD yapma şansı daha yüksektir. Buna karşılık, aşağıda belirtilen durumlar mevcutsa uzmanlar tarafından yeniden planlanmış bir sezaryen önerilebilir:

 • Gebelikte yüksek tansiyon, gestasyonel diyabet gibi komplikasyonlar bulunuyorsa
 • Bebek makat pozisyonunda konumlanmışsa
 • Bebek normal doğumu tehlikeye sokabilecek kadar iriyse
 • Önceki sezaryenin sebebi halen mevcutsa
 • İki veya daha fazla kez sezaryen olunmuş ve hiç başarılı vajinal doğum yapılmadıysa
 • Önceki sezaryen kesisi karın bölgesine dikey bir biçimde yapılmışsa,
 • Çoğul gebelik varsa, bunlar gibi durumlarda sezaryen sonrası vajinal doğum yapılması risklidir. Bu kriterlere sahip olmayan gebelerin SSVD tercih etmesinde genellikle bir sakınca yoktur.

Sezaryen sonrası vajinal doğum (SSVD) nasıl yapılır?

SSVD’nin gelişim evresi olarak sıradan bir vajinal doğumdan hiçbir farkı yoktur. Hamilelik boyunca yapılan kontrollerde SSVD için herhangi bir engel görülmemişse, doğum sancısının başlamasından itibaren vajinal doğum süreci başlamış olacaktır.

Geçmiş sezaryenden kaynaklanabilecek bir komplikasyonun meydana gelmemesi için, doğum yapacak olan kadın daha sıkı takip altına alınır. Bebeğin kalp atışları, rahimin durumu, vajinal açıklık sürekli olarak kontrol edilir. Rahimdeki açıklık yeterli boyuta ulaştığında gebe doğumhaneye alınır ve burada doğum gerçekleşir. Hastanın isteğine bağlı olarak sancının şiddetini hafifletmek için epidural anestezi uygulanmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Sezaryen sonrası vajinal doğumun avantajları nelerdir?

Sezaryen sonrası vajinal doğum yöntemi de dahil olmak üzere, vajinal olarak gerçekleşen doğumlarda şu avantajlar vardır:

 • Enfeksiyon ve kanama gibi komplikasyonların riski daha düşüktür.
 • Kan transfüzyonu gereksinimini ve pıhtılaşma bozukluklarını azalttığı belirtilmiştir.
 • Tıbbi müdahale ihtiyacı azalır.
 • İyileşme süresi daha erken, hastanede kalış süresi daha kısa olur.
 • Anne, bebekle doğumdan hemen sonra iletişime geçebilir. Bebeğin emzirme ihtiyacını hemen gidermek daha sağlıklı bir bağlanma sağlar.
 • Multipl CS ile gelecekte oluşabilecek riskleri (histerektomi, mesane-bağırsak yaralanmaları, plasenta akreta, vb.) azaltır.

Sezaryen sonrası vajinal doğumun riskleri var mıdır?

Rahimin ve karnın normal doğum sırasında yırtılma riski çok düşüktür. Ancak doktorların ve ebelerin SSVD yapacak olan gebeleri yakından izlemelerinin ana nedeni de, bu ihtimalin gerçekleşme riskidir. Rahimde meydana gelen küçük kanamalar çoğunlukla tedavi edilebilir, fakat şiddetli kanamanın olduğu çok nadir durumlarda, bir histerektomi (rahimin çıkarılması) işlemi gerekebilir.

SSVD tercih eden kadınlarda, acil sezaryen ile doğum yapma olasılığı daha yüksektir. Bu durum, planlı sezaryen ile karşılaştırıldığında rahim enfeksiyonu ve kanama riskinin fazla olduğu görülmüştür.

Sezaryen sonrası vajinal doğumun başarılı geçmesi için neler yapılabilir?

SSVD yöntemini tercih etmek isteyen kadınların, bu kararlarını hamileliğin erken dönemlerinde hekimleriyle tartışmaları gerekir. Gerekiyorsa birden fazla uzmanın görüşü de alınabilir.

SSVD yöntemi ile başarılı ve olumlu bir deneyim yaşama şansını artırmak için yapılabilecek şeyler şunlardır:

 • Bu doğum yöntemi hakkında detaylı bilgi edinildiğinden emin olunmalıdır.
 • Sezaryen sonrası vajinal doğum hizmeti veren, tam donanımlı bir sağlık merkezi seçilmelidir.
 • Hamilelik sırasında sağlıklı beslenilmeli ve aktif olunmalıdır.
 • Eğer mümkünse doğumun doğal olarak başlaması sağlanmalıdır. Suni sancı için verilen ilaçlar kasılmaları çok güçlü hale getirebilir ve yaralarınıza fazladan baskı yapabilir.
 • Kişi kendini SSVD için hazırlamış olsa dahi, sezaryen ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

 Normal doğumun amacı, sağlıklı bir anne ve bebeğe sahip olmaktır.

Kaynak: https://havvaagargun.com/ssvd-nedir/

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git